Nazwa kategorii

Jak zbudować dom z ramami własnymi rękami

Instrukcja krok po kroku dla budowy domu szkieletowego

W naszym kraju do niedawna większość domów budowano z bali, cegły lub betonu, ale teraz nadszedł czas na nowe technologie, aw tym segmencie powstała konstrukcja ramowa. Nie został jeszcze opanowany w pełni, dlatego chciałbym szczegółowo omówić, w jaki sposób konstrukcja klatki z własnymi rękami przebiega zgodnie z instrukcjami krok po kroku zawartymi w artykule. Instrukcja składa się z 4 etapów:

 • instalacja fundamentów;
 • montaż ramy;
 • wznoszenie ścian i prace termoizolacyjne;
 • prace dekarskie

Główną zaletą tego projektu jest szybkie tempo budowy bez konieczności stosowania specjalnych mechanizmów podnoszących. Niedrogie konstrukcje ramowe są uruchamiane w jednym sezonie, ale taka prędkość w żaden sposób nie pogarsza komfortu i zachowania ciepła, a tutaj takie parametry nie są gorsze niż w drewnianych lub kamiennych domach. Teraz oferujemy analizę oddzielnie wszystkich etapów budowy.

Zastosowanie materiału drzewnego oznacza obecność miejsca bez nadmiernej wilgoci. Miejsce budowy powinno być dobrze wentylowane i wystarczająco suche, aby zapobiec gniciu drewna. Rysunki z dokumentacji projektowej są obowiązkowo zestawiane z uwzględnieniem powiązania z krajobrazem, ponieważ tylko taka sumienność może zagwarantować trwałą eksploatację mieszkania bez problemów i poważnych napraw.

Jakościowa podstawa może być wykonana tylko po analizie geologicznej gleby, podczas gdy dom budowany jest zgodnie z obliczeniami obciążeń operacyjnych.

Deweloper musi kierować się projektem stworzonym przez specjalistów w tej dziedzinie. Przygotowana dokumentacja musi być również koordynowana przez upoważnionych urzędników różnych służb, w których można dokonywać zmian i / lub uzupełnień. Na początkowym etapie instrukcja krok po kroku pozwala na samodzielne sporządzenie szkicu, ale konieczne jest również wybranie odpowiedniego projektu modelu lub uczynienie go indywidualnym zgodnie z osobistymi preferencjami i życzeniami, ale w każdym przypadku konieczne jest zaznaczenie całej komunikacji i wykonanie planów inżynierskich w planie.

Przykład projektu projektu modelu

Zwracamy uwagę na to, że standardowe projekty są tradycyjnie tańsze, a indywidualne projekty pozwalają realizować własne pomysły.

Budowa domu szkieletowego, a także wszelkich budowli mieszkalnych, przewiduje wprowadzenie wszystkich sieci inżynieryjnych do projektu. Zgodnie z instrukcjami, w określonej kolejności układane są komunikaty i trzeba zaczynać od fundamentu. Wszystkie otwory technologiczne dla systemów komunikacyjnych muszą być wykonane w momencie wylewania, tak aby po zestaleniu podłoża nie było potrzeby angażowania się w skomplikowane wiercenie.

Układ elektryczny składa się z rozdzielnicy, instalacji elektrycznej, gniazd i uziemienia. Odległość między punktami pod gniazdami nie powinna być większa niż 4 m. Obok źródeł wody zainstalowane są gniazda z pokrywami. System wentylacyjny obejmuje kanały powietrzne z otworami. Czy warto przypomnieć, że prawidłowa dystrybucja rur i przewodów zależy od wygody dostępu i użytkowania dźwigów, przełączników, a także od funkcjonowania drenów i odwadniania?

Technologia budowy domu szkieletowego zapewnia instalację płytkiego, głębokiego fundamentu, słupowego lub blokowego fundamentu betonowego. Wytrzymałość bazy zwiększa się dzięki wzmocnieniu i monolitycznemu wiązaniu. W przypadku konstrukcji ramowej istnieje mała podstawa, która może z łatwością wytrzymać małe obciążenia. Najbardziej efektywny rodzaj fundamentu dla domu szkieletowego - pali śrubowe. Taka podstawa nie wymaga dużej liczby materiałów, co zmniejsza koszt szacunków budowlanych.

Warianty rusztu urządzenia na palach śrubowych

Pod układaniem fundamentów należy wykopać rów lub wiercić otwory na stosy, a następnie wlać poduszkę piasku. Przed rozpoczęciem zalewania betonem należy wykonać formowanie i zainstalować pręty zbrojenia. Podłoże taśmowe w procesie odlewania jest koniecznie zdeptane. Instrukcja krok po kroku mówi, że do budowy domu szkieletowego w bazach z ciekłego betonu co 2 m należy umieścić pionowe słupki o długości pół metra. Powierzchnia rusztu jest koniecznie równa tej samej zaprawie cementowej.

Siedem dni po wykonaniu odlewania betonu na całej powierzchni podstawy kładzie się dolny pasek z sekcji belek 15x15 cm. Drewno musi być koniecznie poddane obróbce wstępnej środkami antyseptycznymi, a dwie warstwy pokrycia dachowego spełniające rolę impregnatu są określone. Belkę można zamocować za pomocą śrub kotwiących lub kołków fundamentowych. W przypadku użycia śrub konieczne jest wiercenie otworów technologicznych do głębokości 10 cm. Długość i rogi są ułożone i przymocowane za pomocą gwoździ.

Schemat niższego opasania domu

Gdy wszystkie drewniane belki są ułożone i połączone ze sobą oraz z fundamentem, tworzą się w nich rowki i umieszczone są uchwyty podłogowe (płyta 50x150 mm). Górna część kłody jest weryfikowana poziomo, a belki są przybijane w dół, co posłuży jako podstawa dla urządzenia nierównej podłogi, do której jest obszyty materiał przepony paroszczelnej. Pomiędzy opóźnieniami trzeba nacisnąć grzałkę (minvat lub polistyren). Powyżej jest brzegowa deska (40x15 mm).

Układ podłogowy

Teraz możesz przejść przez następujące kroki, które zostaną omówione później.

Montując dom z ramami własnymi rękami, programiści z samej nazwy technologii rozumieją, że głównym elementem takiej konstrukcji jest rama, a na niej cała konstrukcja jest trzymana. Rama składa się z pionowych stojaków przymocowanych za pomocą śrub i poziomych taśm. Tak jak poprzednio, tutaj cały proces budowy odbywa się etapami. Materiałem jest drewno lub profil metalowy, którego instalacja wymaga obecności spawarki i pewnych umiejętności. Jeśli zdecydowano się na wykonanie ramy z drewna, zaleca się wybieranie twardych skał, takich jak modrzew czy najpopularniejszy dąb. Wysokość stojaka powinna odpowiadać temu samemu parametrowi pokojowemu. Regały są połączone za pomocą rowka-rowka zgodnie z zasadą dolnego wiązania. Po dopasowaniu nie powinno być żadnych szczelin.

Elementy ramy ściany

W zależności od tego, jaki ładunek wpłynie na wsporniki łożysk, zaplanuj odległość między słupkami i ich kaliber, a już pod nimi dobierane są wymiary materiału okładzinowego. Zazwyczaj przekrój stojaków zajmuje 150x50 mm, w otworach kładzie się podwójny pręt o wymiarach 150x50 mm. Najbardziej popularnym krokiem stojaków jest 600 mm (pozwala na zainstalowanie nagrzewnicy "w napięciu" dla gęstego wypełnienia ściany). Do łączenia półek z dolnym wiązaniem używane są prowadnice tymczasowe, co powoduje, że konstrukcja uzyskuje niezbędną sztywność.

Schemat urządzenia narożników szkieletu

Teraz instrukcja krok po kroku doprowadziła nas do instalacji górnej taśmy, która jest przeprowadzana po zainstalowaniu pionowego pręta. Utrwalanie odbywa się za pomocą tych samych rowków, które przymocowują dolny pręt. Górne mocowanie do słupków odbywa się za pomocą dwóch gwoździ, które muszą wchodzić w materiał nie mniejszy niż 10 cm, a ostateczne zamocowanie ramy odbywa się za pomocą stałych zwiercin zamontowanych w miejscu zdemontowanych tymczasowych. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule "Górna i dolna rama domu szkieletowego". Zalecamy również zapoznanie się z urządzeniem najważniejszych elementów domu szkieletowego.

Zewnętrzne ściany domu są wyłożone bocznicą pod bali, drewnianą wyściółką, plastikową bocznicą, jak chce właściciel domu. Ocieplenie lepiej wykonuje się za pomocą wełny mineralnej. To niezawodnie i niedrogo rozwiązuje problem ocieplenia mieszkania, dzięki czemu konstrukcja ramy jest jeszcze bardziej opłacalna i popytowa. Jeśli planujesz mieszkać tutaj przez cały rok, wybierz izolację termiczną o grubości 15 cm lub więcej. Aby uzyskać większą sprawność nad słupkami, należy wypełnić pręt kontrolny z drążka 50x50 mm (8) i umieścić izolację (7) "drugą warstwą", aby uniknąć możliwych mostków zimnych i uczynić dom energooszczędnym. Przeczytaj więcej o konstrukcji tortu ściennego, a także o ogólnym ociepleniu domu szkieletowego.

Schemat ocieplenia ściany ramy

Materiał jest wciskany we wszystkie pęknięcia między belkami, aby usunąć puste przestrzenie. Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią, pomocna będzie folia hydroizolacyjna, która jest montowana nad grzejnikiem do słupków, a dopiero potem listwa zębatkowa do wentylowanej elewacji fasadowej, która będzie ukryta pod zewnętrzną podszewką. Od strony wewnętrznej pokrycie ścienne nadaje się do płyt OSB lub płyt z gipsovolokna.

Sufit jest przymocowany do belek sufitu, które z kolei są mocowane za pomocą wpustów lub stalowych wsporników na belce górnej taśmy. Tam, gdzie są wewnętrzne przegrody, musisz zainstalować pręty wspierające, w miejscu, w które jest przybita drewniana deska sufitowa.

Schemat izolacji dachu poddasza

Na wierzchu tarczy należy ułożyć membranę paroszczelną z obowiązkowym naciskiem na belki, na poziomie, z którym układana jest wełna mineralna, pianka itp. Izolacja jest uszczelniona paroizolacją, a nad nią kładzione są deski. Przeczytaj więcej o izolacji podłogi na poddaszu.

Tak więc etapami dotarliśmy do instalacji dachu. Pokrycie dachu waży dużo, więc musi polegać na wykończonych ścianach bez wykończenia. Przed rozpoczęciem pracy należy określić stopień nachylenia, liczbę rolek, rodzaj pokrycia dachowego, konstrukcję systemu krokwi.

Zależność nachylenia dachu od zastosowanego materiału

Dach o złożonym kształcie wygląda atrakcyjnie, ale jest trudny do wdrożenia, a więc drogi. Najczęściej są to konstrukcje o dwóch nachyleniach, które pozwalają na wyposażenie strychu lub przestrzeni poddasza. Konieczne jest ustanowienie tylko jednego konia, a nie ma go wcale, co wyklucza gromadzenie opadów i wycieków. Aby zapobiec śniegowi na dachu, zaplanuj jego pochylenie o więcej niż 28º, ale nie więcej niż 50º, w przeciwnym razie obciążenie wiatrem wzrośnie.

Kratownice przekrój określono według umieszczenie między nimi materiał izolacyjny, średnio 100 - 150 mm. Najlepiej jest wziąć kaliber deska 150h50mm i długości 6 m. Obie płyty mają powalić w formie litery A, a następnie podnieść je i określić kąt, upewniając się, że zwisy wykracza poza poziom murów jest 30-50 cm. Teraz zarząd mogą być montowane śrubami i mamy pozory krokwiami.

Budowa systemu dwuspadowego

Tam, gdzie znajdują się podpory, jedna trzecia wysokości ma trójkątne wycięcia. Jako Mauerlat pojawia się tutaj górna konstrukcja ramy. Na zrobionej próbce ułóż krokwie na wszystkich dachach, nie zapominając o kroku w 700 - 800 mm. Krokwie są montowane na kalenicy w frontonie i kontynuowane jest układanie pozostałych elementów. Od dekoracyjnych okładzin zależy od tego, co będzie skrzyni.

Instrukcje krok po kroku kończą się na etapie montażu pokrycia dachowego. Możesz wybrać miękkie płytki, tekturę falistą lub metal. Dzięki tym wszystkim materiałom łatwo jest pracować, są przystępne i mają przyzwoity wygląd. Po wykonaniu licowania konieczne będzie jedynie zainstalowanie rur spustowych i systemu odwadniania, które będą odpowiedzialne za odprowadzanie osadów poza teren zakładu.

Ale dla Ciebie wyjątkowy film jest najbardziej szczegółową instrukcją krok po kroku na temat budowania domu szkieletowego od podstaw. Nie dziękuję!)

Teraz wiesz, jak zbudować dom z ramami własnymi rękami, aby struktura była mocna i ciepła. Jeśli nie zignorujesz zasad konstrukcji i technologii montażu, staniesz się szczęśliwym posiadaczem własnego domu, o którym możesz tylko pomarzyć.

Dziękuję Ale dlaczego nie piszesz o UGW? Jest to najwygodniejsza podstawa dla domu szkieletowego, szczególnie jeśli budujesz energooszczędny dom. Fundacja bierze udział w innych niezbędnych pracach dla innych rodzajów fundamentów: nie potrzebujesz grzejników na pierwszym piętrze. ponieważ UWP posiadał ciepłą podłogę, nie potrzebował szorstkiego wykończenia, a jakiekolwiek pokrycie podłogowe można układać bezpośrednio na piecu, nie ma potrzeby ogradzania wysokiego ganku.

Dom ramowy własnymi rękami: etapy fotograficzne budowy

Domy prefabrykowane są atrakcyjne, ponieważ dzięki gotowym fundamentom można bardzo szybko postawić dom. Na przykład budowa domu szkieletowego własnymi rękami, z siłą dwóch osób, jest możliwa w ciągu miesiąca bez pośpiechu. A to - jeśli konstrukcja wymaga niedoświadczonych pracowników, którzy wiedzą tylko, jak trzymać młotek w dłoniach. Wszystko dlatego, że montaż odbywa się krok po kroku: regularne powtarzanie prostych czynności. Ważne jest tylko wiedzieć, jak prawidłowo zebrać każdy węzeł. Mając instrukcje, rozumiejąc zasadę budowy, dom szkieletowy może zebrać każdy.

Nie mniej atrakcyjna jest konstrukcja ramy, ponieważ można to zrobić przy minimalnych nakładach. Ile konkretnie będzie wymagać pieniędzy na budowę, zależy od wielkości domu, użytych materiałów (rodzaj i gatunek drewna, materiały wykończeniowe). Ale w każdym razie jest to jedna z najtańszych metod. (O technologiach budowania domu tutaj)

Drewniane domy szkieletowe nie są jedynymi. Są regiony, w których drewno jest luksusem. Wstawiane są metalowe ramy. Biorąc pod uwagę, że metal nie jest dziś tani, wciąż okazuje się stosunkowo niedrogi.

Szacunkowe oszacowanie dla domu szkieletowego 12 * 9 metrów, ceny są podane dla 2013. Możesz oszacować bieżący koszt komponentów w swoim regionie

Jeszcze jedno. Wiele osób interesuje się tym, czy możliwe jest opuszczenie niedokończonego domu ramowego, a jeśli to możliwe, na jakim etapie. Odpowiedź brzmi: możesz, a pierwszy etap jest znany wszystkim: opuść zimową podstawę. Nadal możliwe opcje zimowania w następującej formie:

 • fundament + rama + dach (bez podłogi);
 • fundament + rama + dach + okładzina zewnętrzna OSB + ochrona przed wiatrem;
 • fundament + rama + dach + osłona zewnętrzna OSB + wiatroodporna + kon- strukowana i izolowana podłoga i sufit + ścianki działowe.

Z oknami i drzwiami do pozostawienia do zimowania bez opieki jest niebezpieczne. W innych przypadkach opóźnienie w ukończeniu budowy jest nawet dobre: ​​drewno wyschnie. Zimą z reguły aktywna jest niska wilgotność i suszenie. W tym samym czasie zidentyfikuj wszystkie ościeżnice w już zamontowanej części.

Ogólnie rzecz biorąc, należy powiedzieć, że żyje on dobrze w domu z ramą, w którym wszystkie węzły są wykonane prawidłowo. Błędy tej technologii nie wybaczają. Nawet nieistotne. Jeśli chcesz zapoznać się z normami budowlanymi, znajdź SP 31-105-2002, który nazywa się "Projektowanie i budowa energooszczędnych domów jednorodzinnych z drewnianą ramą". Są wszystkie opisy i wymagania.

Instrukcja budowy krok po kroku ze zdjęciem

Istnieje kilka różnych technologii dla szkieletowej obudowy, ale klasyczny sposób budowania jest kanadyjski. Nazywa się to również metodą platformy, ponieważ podłoga domu szkieletowego jest najpierw montowana, a następnie montuje się na niej szkielet ścian, jak na platformie. Powiemy Ci, jak zbudować dom za pomocą tej techniki. Reszta będzie łatwa do zrozumienia: tylko kolejność działań się różni.

Krok 1: Założenie domu szkieletowego

Wybór fundacji to osobny, złożony i obszerny temat. Uwzględnia on obraz geologiczny na budowie, wysokość położenia wody gruntowej, wagę budynku i sezonowość zamieszkiwania w nim, region, w którym odbywa się budowa, obciążenia śniegiem i wiatrem. Ale ogólnie, pod twórcami tusz, najczęściej stosami palowymi, palowymi lub wstęgowymi.

W naszym kraju palma w budynku domu szkieletowego należy do fundamentu z fug. Jest szybko budowany, wymaga niewielkich nakładów materiałowych, właściwie zaprojektowany i zbudowany, jest niezawodny. Łącząc zalety zarówno pala jak i pasa, równomiernie przenosi ładunek na wszystkie podpory.

Stosy TISE są bardziej niezawodne w konstrukcji fundamentu z pali lub pala. Ze względu na rozszerzoną piętę mają większą nośność i lepiej opierają się siłom bicia.

Montaż fundamentu fundamentowego z palami TISE

Wiercenie studni pod stosem może być ręczną wiertarką lub zmotoryzowaną. Jako żaluzję należy użyć rulera zwiniętego w rurki o odpowiedniej średnicy (przy użyciu co najmniej trzech warstw), przymocowanej taśmą samoprzylepną. Inne opcje to rury azbestocementowe lub PCV o odpowiedniej średnicy. Wewnątrz palików zainstalowane są trzy lub cztery pręty wzmacniające, połączone ze sobą w formie trójkąta lub kwadratu. Pręty zbrojenia są cięte tak, że co najmniej 0,7-0,8 metra wystaje ponad powierzchnię stosu. Wylewa się go całą betonem o znaku nie niższym niż М25 (o znaczkach z betonu tutaj opisanych).

Po wylaniu pali, montuje się szalunek taśmy (ruszt), a do niej pasuje wzmocnienie. Podłużne pręty są połączone z wygiętymi wylotami zbrojenia ze stosów. W tym momencie na taśmie pozostawiają dziury w celu zapewnienia łączności i wentylacji (wstaw kawałki plastikowych rur na taśmie).

Do taśmy fundamentu zostanie następnie przymocowana belka mocująca. Aby naprawić go na taśmie, kołki są stałe. Są instalowane w krokach 1-2 metrów. Z każdego zakątka w obu kierunkach cofnij się do 30 cm, tutaj obowiązują stadniny, reszta zależy od wymiarów domu, ale nie mniej niż 2 metry. Weź pod uwagę, że to szpilki łączą ramę domu z fundamentem. Ponieważ lepiej jest umieścić częściej. I znowu: nie ważne jak krótka była ściana, spinka powinna mieć co najmniej dwie.

Kiedy wszystko jest gotowe, wylewany jest beton.

Napełniony ruszt. Podstawa do budowy domu szkieletowego własnymi rękami jest gotowa

Po wylaniu betonu, aby nie wyschło, ale odzyskuje fortece, lepiej jest przykryć je polietylenem (patrz zdjęcie). Jeśli temperatura po wylaniu podkładu utrzymuje się w granicach + 20 ° C, po około 3-5 dniach można kontynuować budowę. W tym czasie beton osiągnie w takich warunkach ponad 50% swojej wytrzymałości. Możesz z nim swobodnie pracować. Wraz ze spadkiem temperatury okres znacznie się zwiększa. Zatem w temperaturze + 17 ° C należy odczekać około 10 dni.

Do drewnianej ramy nie wyciąga się wilgoci z betonu, konieczne jest odcięcie hydroizolacji fundamentu. Najbardziej niezawodnym sposobem na to jest mastik bitumiczny. I lepiej - w dwóch warstwach. Możesz także użyć hydroizolacji typu roll-on. Tańszy ruberoid, ale w końcu się psuje. Bardziej niezawodna hydroizolacja lub inny podobny nowoczesny materiał.

Możliwe jest smarowanie rusztu raz za pomocą mastyksu, a od góry, aby rozwinąć wodoodporność. Inna opcja odcięcia izolacji pod domem ramy - dwie warstwy hydroizolacji, umazane mastyksem: im bliżej wody podziemnej, tym dokładniejsza powinna być hydroizolacja.

Pierwsza warstwa to ciekła hydroizolacja, która nie jest sucha, ale można przykleić warstwę rolki

Następnie połóż się - deski o wymiarach 150 * 50 mm. Powinny być suche, impregnowane związkami bioochronnymi i opóźniającymi palenie. Krawędź wyrównania wyrównuje się wzdłuż zewnętrznej krawędzi piwnicy. W wymaganych miejscach wywiercone są otwory pod kołkami (średnica otworu jest 2-3 mm większa niż średnica spinki do włosów). Następnie kładzie się drugą deskę. Jest tak ustawiony, aby blokować połączenie pierwszego rzędu. Zamek się okazuje.

Druga deska jest ułożona tak, aby złącza zachodziły na siebie

Ogólnie rzecz biorąc, można ułożyć jedną belkę o wysokości 100-150 cm, ale jej cena jest znacznie wyższa niż dwóch desek, które w sumie dają taką samą grubość, a prawidłowo zamocowane dwie deski mają dużą nośność, chociaż ich układanie zajmuje więcej czasu. Aby mogły działać jako pojedynczy pręt, są obijane gwoździami o krok 20 cm w rozłożonej kolejności.

Następnie pasek mocuje się do drabin. Jego wymiary są również 150-50 mm, ale jest umieszczony na krawędzi. Wyrównany do zewnętrznej krawędzi piwnicy, przybity długimi gwoździami (9 cm) do łóżka co 40 cm.

Montaż taśmy: zgodnie z instrukcjami montaż domu ramy jest kontynuowany poprzez zainstalowanie taśmy, do której. Opóźnienia w podłodze będą oparte

Kolejnym etapem jest instalacja i instalacja dzienników. Są to te same tablice 150 * 50 mm, umieszczone na krawędzi. Zapinane są za pomocą dwóch ukośnych gwoździ (9 cm) na końcu deski, dwóch gwoździ po lewej i lewej stronie łóżka. Więc każde opóźnienie po obu stronach.

Przykład instalacji opóźnienia podłogi

Zdjęcie pokazuje, że pierwsze opóźnienie jest ustawione blisko drugiego - więc ładunek na fundamencie jest lepiej przenoszony. Jest zainstalowany na drugiej krawędzi platformy. Etap montażu wynosi 40-60 cm, w zależności od długości przęsła i sekcji użytego drewna: im dłuższa długość, tym mniejszy stopień.

Dopasowane i stałe opóźnienia w podłodze

Jeśli opóźnienia są długie i występuje poprzeczna belka, tak jak na powyższym zdjęciu, tak że opóźnienia nie "opuszczają" poprzecznej wiązki mostka, są wypchane. Są one równe długości do kroku ustawiania opóźnienia minus dwukrotna grubość planszy: jeśli wysokość wynosi 55 cm, grubość planszy wynosi 5 cm, to długość skoczka wynosi 45 cm.

Po zamontowaniu podstawy pod podłogą, należy zaizolować podłogę. Można to zrobić na różne sposoby, przy użyciu różnych materiałów. Pokażmy opcję ekonomiczną - z płytami z ekspandowanego polistyrenu o gęstości 15 kg / m3 (można więcej, mniej - nie). Nie jest to oczywiście przyjazne dla środowiska, ale jedyny nie boi się wilgoci i można go zamontować bez szorstkiej podłogi. Obliczona grubość izolacji wynosi 150 mm, układane są dwie warstwy: jedna 10 cm, druga 5 cm Szwy drugiej warstwy nie mogą się pokrywać ze szwami pierwszej (przesunięcie).

Przede wszystkim na dolnej krawędzi opóźnienia wypełnia się czaszkowy pręt 50 * 50 mm. On będzie utrzymywał pianę.

Poniżej znajduje się ramka z czaszy czaszki, która zapobiegnie wypadaniu piankowego polistyrenu

Styropian jest cięty zwykłą piłką do metalu. Płótno może być zrobione na drzewie - jest cięte szybciej, ale powstaje poszarpana krawędź lub metal - jest wolniejszy, ale krawędź jest równa. Cięte płyty układane są w dwóch warstwach, szwy zachodzą na siebie. Następnie obwodowe uszczelnienie klejem - aby zapewnić wodoodporność.

Następnie połóż szorstką podłogę desek, wyrównaj ją i ułóż sklejkę na wierzchu (lepiej niż FSF 5-6 mm). Aby szorstkie podłogi z desek nie uległy odkształceniu, połóż deski naprzemiennie w kierunku fali. Jeśli spojrzysz na przekrój planszy, roczne pierścienie idą w półokręgu. Tak więc konieczne jest, aby łuk spojrzał w górę, a następnie w dół (patrz zdjęcie).

Jak układać deski z desek

Możesz zrobić bez podłóg z desek. Następnie grubość sklejki powinna wynosić co najmniej 15 mm. Zastanów się, co jest bardziej opłacalne w twoim regionie i wybierz.

W każdym przypadku arkusze muszą pasować do zbiegów - szwy nie powinny się pokrywać (jak w przypadku cegły). Nie zapomnij o pozostawieniu szczeliny 3-5 mm między arkuszami sklejki, aby zrekompensować zmianę rozmiaru wraz ze zmianą wilgotności.

Drugi etap budowy domu szkieletowego jest zakończony: podłoga jest układana

Sklejkę mocuje się do samozacinków o długości 35 mm (lepiej białej - mniej odrzutu) w krokach co 12 cm, w rozłożonej kolejności z krokiem 40 cm.

Istnieją dwa sposoby: rama ściany jest złożona (całość lub część zależy od wymiarów) na podłodze, następnie podnosi się, jest odsłonięta i zamocowana. Czasami w ten sposób płyty OSB, GVL, sklejka na zewnętrznej stronie ramy są przymocowane bezpośrednio do podłogi: twardość jest większa. Ta technologia nazywa się panelem klatkowym lub "platformą". Zgodnie z tą zasadą, fabryka w zasadzie działa: budują prefabrykowane tarcze w warsztacie, przenoszą je na miejsce i montują tylko tam. Ale konstrukcja obudowy z ramą-panelem jest możliwa własnymi rękami.

Jedna z opcji montażu ściany ramy, nazwy elementów

Drugi sposób: iść wszystko stopniowo, w miejscu. Wiązka dolnej taśmy jest bita, umieszczane są słupki narożne, następnie słupki pośrednie, górny bandaż itp. Ta technologia nazywa się "budowaniem domów" lub "balunem".

Montaż ramy ściany przez siebie może odbywać się stopniowo (technologia balonów) lub blok-osłony (platforma technologiczna)

Który z nich jest wygodniejszy? Zależy to od tego, ile osób pracuje i czy istnieje możliwość, przynajmniej okresowo, przyciągnięcia pomocników. Na podłodze działa szybciej i wygodniej niż skakanie niezliczoną ilość razy w górę / w dół po drabinie. Ale jeśli sekcja jest duża, trudno będzie ją podnieść nawet z dwiema osobami. Wyjdź - lub zadzwoń po pomocników lub rozbij ramę ściany na małe segmenty.

Słupki kątowe powinny wynosić 150 * 150 mm lub 100 * 100 mm w zależności od obciążenia i wymaganej szerokości izolacji. W przypadku jednopiętrowego domu szkieletowego wystarcza 100 mm, w przypadku dwupiętrowego domu - nie mniej niż 150 mm. Stelaże pośrednie na głębokości są takie same, jak kątowe, a ich grubość nie jest mniejsza niż 50 mm.

Etap montażu szaf jest dobierany z uwzględnieniem obciążenia, ale w rzeczywistości jest częściej wybierany na podstawie szerokości izolacji. Jeśli zaizolujesz się wełną mineralną w rolkach lub matach, najpierw sprawdź rzeczywistą szerokość materiału. Prześwit między słupkami powinien być 2-3 cm mniejszy niż szerokość grzejnika. Wtedy nie będzie prawie żadnych odpadów, szczelin i pęknięć, przez które ciepło będzie opuszczać - też. Gęstość instalacji izolacji w tuszy - najważniejsze, bo tylko ona będzie służyć jako ochrona przed zimnem. Najmniejsze naruszenie doprowadzi do tego, że w domu będzie zimno. Ponieważ dobór izolacji i jej instalacja muszą być traktowane z pełną uwagą.

Wariant stopniowego montażu tuszki w domu: stoły kątowe są odsłonięte i zamocowane, górne opasanie jest natychmiast montowane na nich, następnie w wybranym kroku pionowe regały

Mocowanie regałów możliwe jest na kilka sposobów: drewniane nagelami, z nacięciem lub na narożnikach. Wycięcie w dolnej desce nie powinno stanowić więcej niż 50% jej głębokości. Narożniki są mocowane z obu stron. Ustalające kołki - stare techniki, ale skomplikowane wykonanie: vystrugivayut długo Nagel ukośnie licznika oraz dolnej belki wywiercony otwór w niej młotkiem drewniany kołek, nadmiar jest odcięty. Działa dobrze, jeśli drewno jest suche. Jeśli nie - może wyschnąć i stracić sztywność mocowania. Instalacja na wzmocnionych narożnikach jest znacznie łatwiejsza.

Zgodnie z kanadyjską technologią belki, do których są przymocowane okna i drzwi, są podwójne. Obciążenia są czymś więcej, dlatego wsparcie powinno być potężniejsze.

Wzmocnione stoiska w pobliżu okien i drzwi są koniecznością. Tylko w ten sposób skonstruowany przez siebie dom szkieletowy będzie niezawodny

Jeśli okładzina zewnętrzna jest planowana z materiału płytowego o wysokiej wytrzymałości - OSB, GVL, GVK, sklejki - cięcia są wprowadzane tymczasowo i z wnętrza lokalu. Są one potrzebne do wyrównywania i utrzymywania geometrii do momentu przymocowania zewnętrznej powłoki. Wytrzymałość tego materiału wystarcza, aby uzyskać wymaganą sztywność konstrukcji.

Jeśli obudowa ma być typowana - od podszewki itp. instalacja stałych stawek jest obowiązkowa. Najlepszą opcją nie są te, które są umieszczone na kilku stojakach, ale cztery małe na każdy: dwa na górze i dwa od dołu (jak na poniższym zdjęciu).

Takie szelki zapewnią wystarczającą sztywność ścianom domu szkieletowego

Uwaga: na zdjęciu powyżej prefabrykowanych stoisk: dwie deski są stukane gwoździami przez cały czas w kolejności schodkowej. Takie regały mają jeszcze większą nośność niż stałe, a ich cena jest mniejsza. To jest prawdziwy sposób na obniżenie kosztów budowy bez utraty jakości. Ale czas na budowanie rośnie: paznokcie muszą dużo strzelić.

Większość pytań pojawia się podczas budowania zakrętów. Jeśli umieścisz pasek w rogu, nie ma żadnych trudności, z wyjątkiem tego, że kąt okaże się zimny. W regionach o krótkiej i łagodnej zimie nie stanowi to problemu, ale już w środkowej strefie Rosji wymaga jakiegoś rozwiązania.

Nawet przy tej opcji kąt będzie zimniejszy

Istnieje kilka sposobów na rozgrzanie ramy domu narożnego. Wszystkie są pokazane na diagramach, więc wyraźniej.

Podczas budowania jednopiętrowego domu szkieletowego możesz to zrobić

Na drugim piętrze mieszkalnym narożniki są wykonane jedną z tych metod

Po złożeniu ramy, zwykle jest ona pokryta na zewnątrz płytą OSB, sklejką lub innym podobnym materiałem.

Belki są podtrzymywane przez pasek górnej taśmy. Istnieje kilka sposobów mocowania:

Wymiary belek, etap ich instalacji zależą od tego, co będzie na górze. Jeśli na drugim piętrze mieszkalnym lub poddaszu, sekcja jest więcej, krok jest mniejszy: że podłoga nie zginać. Jeśli z góry zakłada się, że tylko dach i poddasze są niezamieszkane - są to zupełnie inne obliczenia i rozmiary.

W tym jednopiętrowym domu szkieletowym legary są jednocześnie podpórką dla krokwi. Ponieważ są uwalniane na ścianach obwodowych o średnicy 30 cm

Jeśli drugie piętro zostanie ukończone, podłoga pokryta jest szorstką podłogą na drugim piętrze. Tak więc łatwiej będzie pracować nad stworzeniem drugiego piętra domu szkieletowego. Jego montaż nie różni się od budowy pierwszego. Czy to tylko dlatego, że wszystkie tarcice muszą być wciągnięte na drugie piętro.

Krok 5: System pokryć dachowych i materiały dachowe

Projektując projekt domu dla technologii szkieletowej, najbardziej popularny jest dwuspadowy dach lub świetlik dachowy. Ich urządzenie nie jest inne. Wszystkie te same zasady i obliczenia. Jedynym ograniczeniem jest ciężar pokrycia dachowego: powinien to być lekki materiał, którego obciążenie może wytrzymać drewniane belki i sufity.

Ocieplenie domu szkieletowego może być dowolnym dostępnym materiałem na rynku o odpowiedniej charakterystyce. Wszystkie są niedoskonałe, ale wszystkie problemy mają standardowe rozwiązania.

Najbardziej popularną izolacją dla ścian szkieletowych jest wełna bazaltowa. Jest dostępny w postaci rolek lub mat o różnej gęstości. Bardziej wygodne jest instalowanie ścian w ścianach: są one gęstsze i dobrze utrzymują się dzięki sile rozrywającej. Do tego, jak wspomniano powyżej, ich wymiary powinny być 2-3 cm większe niż odległość między stojakami na ramę. Maty, oczywiście, są dodatkowo mocowane za pomocą specjalnych elementów mocujących, ale wygodniej jest pracować niż z miękkim rolowaniem.

Najczęściej ciasto ocieplające z korka

Wełna mineralna ma wysoką izolacyjność termiczną, dobrą izolację akustyczną. Istnieje jednak pewna wada: obawia się zmoknięcia i musi być chroniona ze wszystkich stron nie tylko przed wilgocią (deszczem), ale także przed przenikaniem pary. Dlatego od strony pomieszczenia zamyka się warstwą membrany paroizolacyjnej, która zapobiega przedostawaniu się par do wnętrza.

Od strony ulicy izolacja z wełny mineralnej jest zamykana inną membraną, ale innego rodzaju o innych właściwościach: hydro-wiatroodporna membrana przepuszczalna. Nie jest wydmuchiwany, nie przepuszcza wilgoci w stanie ciekłym i gazowym od strony ulicy, a para wodna może wydobywać się z izolacji pary wodnej: jednostronna przepuszczalność. Po zainstalowaniu izolacji pozostają tylko prace wykończeniowe. Właściwie wszystko jest skończone.

Wygląda więc na matę bazaltową zainstalowaną między stojakami

Teraz wiesz, jak zbudować dom z ramą. Szczegóły niektórych procesów są dalece niepełne, ale masz ogólną sekwencję kompilacji. Być może pomoże ci kolejny film od zawodowego stolarza, który od dziesięcioleci pracuje nad budową domów szkieletowych (patrz poniżej).

Instrukcje wideo dotyczące instalacji domów szkieletowych

Są to trzy filmy znakomitego cieśli Larry'ego Hoon'a. Każda z nich trwa dłużej niż godzinę. Technologia budowy domu szkieletowego na gotowym fundamencie jest opisana bardzo szczegółowo.

Zgodnie z tą instrukcją, samodzielna budowa jest możliwa bez żadnych pytań: wszystkie etapy budowy domu szkieletowego i drobiazgów są komentowane i wyjaśniane, aż do gwoździ, ile, ile sztuk z jakim krokiem, do młota w każdym węźle. Demonstruje główne problemy, które mogą się pojawić i jak je naprawić. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu ramowego własnymi rękami, nie żałuj czasu - obejrzyj film. Staniesz się o wiele jaśniejszy.

Pierwsza część - dolna opaska i podłoga.

Druga część wideo to urządzenie i montaż ścian ramowych.

Trzecia część - budowa domu na dachu.

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto budować dom z ramą, prawdopodobnie dlatego, że słyszałeś, że jest to zła technologia, że ​​nie działa dla nas. Jest taka opinia. Ale opiera się na tym, że kanadyjskie i amerykańskie domy szkieletowe są wyrzucane z suchego drewna, wilgotności. nie więcej niż 20-22%. W naszych warunkach drewno pochodzi z tartaku o prawie naturalnej wilgotności, a to aż do 60%. Ponieważ dom prowadzi i skręca, stają się zimni.

Ale jeśli masz zamiar zbudować dom własnymi rękami, co powstrzyma cię od używania suchego drewna? Suszenie komorowe jest drogie, różnica na kostkę jest bardzo przyzwoita - prawie dwukrotnie. Ale po połączeniu drewna na miejscu w wentylowanych stosach przez rok można go wysuszyć do tego samego 20-22%. Aby zaimpregnować lub nie wyschnąć przed bioasekuracją, sam decydujesz. Suche drewno nie gnije i nie jest uszkadzane przez grzyby, ale pożądane jest, aby przeniknąć je z bio-bezpieczeństwa z owadów.

Przykład takiej opinii znajduje się w filmie. Z wyjaśnieniem, dlaczego technologia jest zła ...

Jak zbudować wymarzony dom: dom z ramami własnymi rękami

Najszybszym sposobem na zbudowanie domu własnymi rękami jest wybór technologii szkieletowej. W takim przypadku budowa domu z ramą zajmuje znacznie mniej pieniędzy niż inny rodzaj konstrukcji. Cała praca może być wykonana niezależnie, poprzez sporządzenie szczegółowego schematu i kierowanie się instrukcją krok po kroku. Wiele chwil jest dobrze nakręconych w tematycznych filmach, poszczególne niuanse stają się jasne, gdy oglądamy je na zdjęciu.

Wybór technologii, strona, fundament

Najczęściej domy szkieletowe budowane są na dwóch technologiach: ramie i ramie. Podczas stosowania drugiej metody prace instalacyjne będą musiały być wykonywane przy użyciu specjalnego sprzętu, wtedy pierwsza technologia pozwala nam to zrobić sami.

Po ustaleniu metody budowy konieczne jest szczegółowe zbadanie terenu. Najlepszą opcją jest sytuacja, kiedy jest na podwyższeniu i wystarczająco sucha. Jeśli w wyznaczonym miejscu znajdują się stare drzewa, należy je starannie wykorzenić. Jeśli część korzeni pozostanie, nastąpi młody wzrost, który doprowadzi do zniszczenia fundamentu.

Profesjonalni budowniczowie nie zalecają budowania domu szkieletowego o wysokości większej niż 2 piętra. Ponieważ dom jest łatwy, mocne fundamenty nie są potrzebne. Jego celem jest zapewnienie stabilnej pozycji ramy. Jeśli chodzi o typ, kolumna, taśma, na podstawie bloków betonowych, jest odpowiednia. Aby uzyskać sztywność, w fundamencie fundamentowym kładzie się zbrojenie, a w kolumnach stosuje się rusztowanie za pomocą monolitycznej taśmy lub kanału.

Uwaga: Unikaj miejsc z niestabilną glebą, gdzie woda gruntowa przepływa blisko powierzchni.

Instrukcja krok po kroku na ramie urządzenia urządzenia własnymi rękami

Cały urok konstrukcji ramowej polega na tym, że dom może zostać wzniesiony w ciągu jednego sezonu. Jednocześnie niska waga materiałów pozwala obyć się bez ciężkich maszyn budowlanych i wykonać całą pracę.

W odniesieniu do jakości trudno jest odróżnić prawidłowo skonstruowany i pięknie wykończony domek ramowy od ramy z bali. Pod względem finansowym będzie to o wiele tańsze ze względu na fakt, że ta wędka będzie znacznie mniej.

Dom szkieletowy zaprojektowany jest tak, aby instalacja łączności odbywała się podczas wznoszenia fundamentu. W przypadku sieci energetycznych w gruncie układają się w zagłębienia, uszczelniają je i izolują. Jednocześnie wszystkie połączenia są stosowane do obwodu w celu ułatwienia dalszej instalacji.

Następnie przejdź do urządzenia na szorstkiej podłodze. Często zatrzymuj wybór jastrychu betonowego o wysokości około 100 mm. Przestrzegaj następujących technologii:

 • zamontuj szalunek;
 • ułożyć warstwę termoizolacyjną i wodoszczelną;
 • zalać betonem;
 • ustawić dzienniki na zamrożonym jastrychu;
 • Zaizolować strukturę, rozprowadzając ją między opadającą wata bazaltową lub styropianem;
 • rozłożyć na tablicach zwłoki.

Kolejnym etapem budowy jest wzniesienie ramy. Jest to podstawa domu tego typu i jest to konstrukcja składająca się z pionowych stojaków, poprzeczek, poziomych pasów. Wykonany jest z drewna i metalu. Drewniana rama jest prostszą i tańszą opcją, w tym przypadku nie ma potrzeby używania sprzętu spawalniczego.

Do drewnianej ramy potrzebne jest drewno wysokiej jakości o maksymalnej wilgotności 12%. Minimalny przekrój prętów wynosi 15 x 15 cm, a długość jest dobierana zgodnie z wysokością domu. Narożniki są łączone za pomocą metody "spike-groove", tak aby szczeliny były całkowicie nieobecne. Do belek przymocuj belki w krokach co 30, 40, 60 cm, w zależności od materiału wybranego dla skóry. Pod przyszłymi oknami leżą dodatkowe belki. Jako zewnętrzne pokrycie domu stosuj podszewkę, deski, płyty OSB.

Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest traktowanie całego drewna środkiem antyseptycznym i odczekać, aż całkowicie się wchłonie. Jest to konieczne nie tylko w celu ochrony przed gryzoniami i owadami, ale także w celu zapewnienia właściwego zachowania oryginalnego kształtu i rozmiaru materiału.

Pomoże poprawnie ustawić szkielet przyszłego domu oglądając ten film:

Ściana ramy składa się z samej tuszy i izolacji. Wykonaj je przy użyciu następującej technologii:

 1. Zewnętrzna strona gotowej ramy pokryta jest rolką materiału hydroizolacyjnego.
 2. Na wierzchu tej warstwy ułożona jest skrzynia zapewniająca wentylowaną szczelinę.
 3. Owinąć ściany poza blokhauzem, podszewką lub innym materiałem.
 4. Wolna przestrzeń między filarami wypełniona jest grzałką i przymocuj ją za pomocą zszywek. W tym samym czasie, gdy dom ma mieszkać na stałe, należy wybrać styropian lub wełnę mineralną o grubości co najmniej 50 mm. W przypadku opcji urlopowej należy zastosować cieńszą izolację.
 5. Po wewnętrznej stronie ściany umieszczona jest warstwa hydroizolacji i farszu skrzyni.
 6. Dalej jest wykończenie. Najczęściej używane są do tego płyty gipsowe.

Wskazówka: najlepiej, gdy wszystkie detale domu wykonane są z tego samego drewna.

Zasadniczo, ścianki działowe są montowane z tej samej belki co rama główna, chociaż czasami stosuje się drewno 100 x 50 mm, ale tylko w parterowych domach. Struktura ścian wewnętrznych jest prostsza niż zewnętrzna.

Jeśli rozważymy prosty schemat, zawiera on następujące elementy:

 • stojaki na ramę;
 • grzejnik;
 • 2-stronna folia wielofunkcyjna lub paroizolacyjna;
 • przetwarzanie.

Możesz użyć gotowych, dostępnych na rynku płyt warstwowych, a następnie cała praca zostaje zredukowana tylko do ich instalacji i wycinania otworów.

Przepisy budowlane stwierdzają, że okna powinny zajmować 18% powierzchni ściany. W przypadku chaty zewnętrznej przeznaczonej na pobyt stały najlepszą opcją są okna z podwójnymi szybami.

W miejscach, w których projekt przewiduje otwory okienne i drzwi, wyciąć bardzo ostrożnie pionowe słupki w środku. U góry i u dołu powstałego otworu są ściśle przylegające do powstałych segmentów, idealnie płaskie poziome deski. Po zakończeniu prac dekarskich gotowe ramy są po prostu wkładane w te miejsca.

W konstrukcji szkieletowej konstrukcja dachu jest prostsza. Biorąc pod uwagę, że największe obciążenie mechaniczne jest na ramie, musi być zbudowane zgodnie z wszystkimi wymaganiami. W tym przypadku dach może uzyskać dowolny kształt, który wymaga instalacji krokwi o różnym stopniu złożoności.

Opcje są wybierane na podstawie parametrów domu i jego cech konstrukcyjnych. Instalacja krok po kroku odbywa się w następujący sposób:

 1. Wykonaj szczegółowy schemat montażu systemu krokwi. Oblicz krok, opierając się na wielkości stojaka, ustalonej z rozmiarem przęseł, w oparciu o przekrój poprzeczny belek. Normalny krok wynosi 40-100 cm, rozpiętość wynosi 2,5-5 m.
 2. Zamontuj krokwie, mocując je za pomocą gwoździ, płyt, narożników. Krokwie wsparte są sztywno umocowanym maurletem 10 x 10 cm.
 3. Ułóż skrzynkę. Jego forma zależy od wyboru pokrycia dachowego. Jeśli jest to profil metalowy, należy użyć belki o wymiarach 5 x 5 cm, zamocować ją co 0,5 m. Pod elastyczną płytką ułożyć ciągłą skrzynię z płyty OSB.

Nakładanie się na nieogrzewany strych składa się z takich warstw:

 • pasek podtrzymujący;
 • deska podłogowa;
 • szorstka podłoga 9 mm z płyt OSB lub DSP;
 • bariera ciepła i pary;
 • podstawowa podłoga DSP;
 • izolator ciepła;
 • jastrych z warstwą hydroizolacji.

Materiał na krokwie to drewniane belki, natomiast krok krokwi jest równy krokowi stojaków ramy. Zasadniczo w przypadku domów szkieletowych rozmieszczono dwuspadowy lub płaski dach.

Uwaga: przy obliczaniu stopnia należy uwzględnić zarówno obciążenie, jak i przekrój poprzeczny belek, przęseł, materiału powłokowego.

Jak widać, praca przy montażu domu szkieletowego nie jest bardzo skomplikowana. Do samodzielnego zbudowania takiego domu będziesz miał wystarczającą ilość informacji uzyskanych po przeczytaniu tego artykułu, a profesjonalni budowniczowie będą musieli złożyć wniosek, z wyjątkiem dodatkowej porady.

Budowa domu szkieletowego: wideo

Dom ramowy własnymi rękami: zdjęcie

 • Weranda do domu własnymi rękami: główne etapy budowy
 • Wykończenie bocznicy drewnianego domu - samoizolowanie
 • Krok po kroku budujemy ganek z poliwęglanu własnymi rękami: główne cechy i zasady
 • Dom wykonany z laminowanego lub profilowanego drewna, zbudowany w domu. Wszystko o tym, jak zbudować go własnymi rękami

Dom szkieletowy - jest bardzo dobry. Lekki, ciepły i umiarkowanie szybki. Mój mąż zbudował dom w 115 m kw., Pod dachem, sam, w zaledwie 100 dni. Słyszałem, że nawet szybciej jest budować technologie CIP - jest ich dosłownie kilka dni.

Witam, chcę kupić wieczny link w gotowym artykule na twojej stronie. Jaką cenę?

Dziękujemy za zainteresowanie naszym zasobem. Zobacz informacje dla reklamodawców https://dachadizain.ru/reklamodatelyam

Konkurs uwaga dla naszych subskrybentów!

Gramy 10 zestawów automatycznego podlewania "Gardena"

Tak więc raz w tygodniu wysyłamy podsumowanie z najpopularniejszymi artykułami.

* Możesz w każdym momencie zrezygnować z subskrypcji tego biuletynu

Dodaj komentarz

3 + 6 =