Nazwa kategorii

Geranium domu roślin

Geranium: pielęgnacja domu, zalecenia dotyczące uprawy. Regularne kwitnące pelargonie: opieka nad nią w domu, sekrety (zdjęcia)

Geranium to wspaniała roślina domowa o wielu zaletach i posiadająca nie tylko luksusowe i kolorowe kwiaty, ale także wiele właściwości leczniczych i właściwości.

Może to być zarówno roślina ogrodowa, jak i kwiat pokojowy zdobiący parapet i wnętrze domu.

Geranium ma wiele odmian i wystarczającą liczbę odmian, aby każda kwiaciarnia, a tylko amatorka i koneser piękna, mogła stworzyć dla siebie odpowiednią kompozycję kwiatową.

Geranium znaleźć godne miejsce dla siebie na parapecie, wśród innych kolorach będzie chronić je przed ewentualnym najazdem wewnętrznych kwiatowych szkodniki - co dosłownie nie tolerują zakład i się go boją.

Cechy rosnących pelargonii

Geranium jest bezpretensjonalny i nie wymaga od jego właściciela żadnych specjalnych warunków do uprawy i opieki nad nią. Niemniej jednak dostępne są pewne cechy i zasady dotyczące hodowli i konserwacji tej rośliny.

• Dla dobrego kwitnienia pelargonii niezbędne jest prawidłowe nawadnianie, odpowiednie oświetlenie i ciepło. Zimą geranium może być trzymany w domu, a bliżej lata, sadzone w otwartym terenie w ogrodzie lub ogrodzie.

• Ten kwiat może być uprawiany zarówno z nasion, jak i przy pomocy sadzonek. Roślina może z łatwością dostrzec jasne promienie słońca, więc w czasie gorącym może być tylko lekko przyciemniona.

• Kluczem do udanego wzrostu pelargonii jest właściwe odwodnienie gleby, a także dobór średnio - wilgotnej i słabo kwaśnej, nasyconej gleby.

• Konieczne jest również karmienie pelargonii i nawożenie, zwłaszcza jeśli rośnie w doniczkach.

• Geranium należy podlewać, ale umiarkowanie, a także w okresie wzrostu chwastów gleby roślin.

• Geranium musi być przycięty w czasie i prawidłowo, w przeciwnym razie może umrzeć, zwłaszcza w zimie.

Geranium: pielęgnacja domowa - rozmnażanie

Reprodukcja pelargonii może być prowadzona na dwa sposoby - przez rozmnażanie i rozmnażanie materiału nasadzeniowego.

Cięcie - najpopularniejszy i nieskomplikowany sposób rozmnażania pelargonii, który od dawna był używany przez kwiaciarnie. Praktycznie nie ma błędów.

Pierwszy sposób rozmnażania.

Sadzonki wycięte z rośliny matki pod koniec sezonu letniego, dobrze, lub na początku jesieni. Łodyga jest usuwana ze szczytu rośliny, co najmniej 4 liście muszą pozostać na sadzonkach. Po tej procedurze łodygę można umieścić w pojemniku z wodą i poczekać, aż uformują się korzenie. Po pojawieniu się systemu korzeniowego roślinę należy sadzić w doniczce z wcześniej przygotowaną ziemią.

Drugi sposób propagacji.

Łodyga, jak to opisano powyżej, jest odcięta od rośliny, a następnie umieszczona w cieniu, aż do jej uschnięcia. Następnie łodyga zanurza się w stymulant o nazwie "Kornevin9raquo; lub sok, wzięty z aloesu, a następnie w proszek węglowy, a po całym procesie jest sadzony w przygotowanym garnku.

W tym przypadku ważne jest, aby sadzonki prawidłowo przygotowały glebę - glebę ogrodową lub szklarnię zmieszaną z piaskiem w stosunku 1/1.

Dlatego w obu przypadkach musisz ćwiczyć, trochę dbać i dbać, a Twój pupil zachwyci Cię obficie kwitnącym i pompatycznym zdrowiem.

Tryb rozmnażania nasion - nie jest to tak popularny sposób rozmnażania materiału sadzeniowego, jak na przykład sadzonki geranium. Ale dla rozwoju nowych odmian pelargonii, ta metoda jest najbardziej odpowiednia metoda, zwłaszcza jeśli istnieje potrzeba od hodowcy lub po prostu miłośnik eksperymentów i niektóre odmiany nasion dostać sadzonki niż materiału źródłowego - kolor, kształt i rozmiar.

Ogólnie rzecz biorąc, aby uniknąć jakichkolwiek niepowodzeń związanych z uprawą geranium z materiału nasadzeniowego, należy rozpocząć sadzenie nasion pelargonii i eksperymenty z niedrogimi odmianami tej rośliny.

Ziemia do sadzenia nasion geranium powinna być dobrze rozluźniona, a poza tym podstawowa gleba składa się z piasku i próchnicy. Na początku okresu wiosennego można rozpocząć sadzenie.

Zanim zaczniesz sadzić nasiona, gleba pod geranium powinna być dobrze rozlana roztworem manganu (aby chronić roślinę przed taką chorobą jak czarna noga). Po nasiona należy wlać do ziemi z pewną pojemnością i lekko posypać warstwą gleby, ale tak, aby wizualnie nie znaleziono na powierzchni.

Następnie dla zasadzonych nasion wskazane jest, aby stworzyć rodzaj szklarni w postaci folii, do której zostaną przykryte, a następnie usunąć zasadzony materiał w rozgrzanym miejscu.

Geranium: pielęgnacja domowa - gleba, oświetlenie, warunki do kwitnienia

Gleba dla pelargonii musi być nasycona i pożywna, ale niełatwa. Wskazane jest dodanie do gleby niewielkiej glinianej bazy, a także piasku.

Do niezależnego mieszania składników należy pobrać część humusu (liść lub darń), tyle torfu, piasku i taką samą ilość gliniastej gleby z brzegu rzeki.

Taka gleba jest dość dobra w utrzymywaniu wilgoci, w związku z czym gleba nie ulega kwaskowatości. Ponadto zaleca się regularne poluzowanie gleby pod geranium w celu uzyskania lepszego wyczucia kwiatu.

Latem, gdy dzień świetlny jest długi i pełen słońca - geranium, umieszczony na parapecie, świetnie czuje się z każdej strony pokoju.

Jednak najlepsza lokalizacja jest uważany pelargonie jeszcze strony południowej, w pobliżu okna, na podstavochki dla kwiatów, ponieważ to, co roślina jest bezpośrednio związana z lekkiego kochający kolorowej kopii, która nawet w gorące dni od bezpośrednich promieni słonecznych nie może przynieść kakogo- bez szkody.

Ale pomimo tego wszystkiego w upalne dni trzeba chronić geranium przed promieniami słonecznymi za pomocą papieru papirusowego, aby uniknąć pojawienia się oparzeń na roślinie.

Pomieszczenie, w którym rośnie geranium, wymaga wentylacji, ale bez tworzenia przeciągów. Oraz w celu pelargonie rosła silna, pachnące i miłe dla oka z jego jasnych kolorach i luksusowe - to musi być chronione od zawartości w cieniu tak często jak to możliwe i sprawiają, że świeże powietrze i słońce.

Aby upewnić się, że pelargonia może zadowolić swoje gospodarstwa domowe pięknem swoich kwiatów przez cały rok, konieczne jest stworzenie sprzyjających warunków i odpowiedniej opieki.

Obfitość kwiatów w lecie będzie bezpośrednio zależeć od tego, jak roślina spędza zimę.

Pelargonie muszą po prostu spędzać zimowanie gdzieś w chłodnych miejscach jak najdalej od kominków i grzejników, przy temperaturze reżimu nie wyższej niż 13 stopni. W tej chwili roślina absolutnie nie potrzebuje nawożenia i obfitego podlewania.

Z zastrzeżeniem wszelkich przepisów zimą - nie tylko, że roślina nie chorują co niektóre choroby, ale bardziej od wiosny do późnej jesieni zachwyci całą swoją obfitość kwiatów i ich piękno.

Trzeba też pamiętać i wiedzieć, że pelargonie bardzo potrzebują zerwania wyblakłych kwiatostanów. A jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, roślina ta przedłuży okres kwitnienia od maja do października.

Do tego procesu konieczne jest użycie noża z ostrym i długim ostrzem. Muszą odciąć zwiędłe i pożółkłe liście w taki sposób, aby łodyga pozostała na pelargonie. Aby obrzezać geranium, należy postępować, jesienią pozostawiając procesy z kilkoma guzkami. Wszystkie miejsca przekrojów muszą być smarowane wstępnie aktywowanym węglem aktywnym.

Ale musisz wziąć pod uwagę przy cięciu pelargonii, która po tak bolesnej operacji dla rośliny rozkwitnie na jakiś czas. Musisz więc być cierpliwy i dalej dbać o swoją ulubioną roślinę.

Geranium: pielęgnacja domowa - najlepsze opatrunek i podlewanie

Głównym wymogiem, który należy zachować podczas pielęgnacji pelargonii, jest regularne podlewanie. Nie można wykazać szczególnej troski o wilgotność powietrza lub rozpylanie roślin, to geranium nie jest potrzebne. Będzie nawet lepiej, jeśli opryskiwanie będzie wykonywane tylko przez sąsiadujące kwiaty i rośliny, w tym przypadku można łatwo uniknąć takich problemów, jak uzyskanie wody na liściach geranium.

Ale nie musisz również wypełniać geranium, ponieważ może to wywołać pojawienie się pleśni i doprowadzić do rozpadu systemu korzeniowego, szczególnie w zimie.

Konieczne jest uświadomienie sobie, że przy stałym braku wody - rozkwit rośliny będzie słaby, a kwiaty zmiażdżone.

Dlatego warunkiem prawidłowej pielęgnacji pelargonii jest drenaż w dolnej części doniczki z kwiatem i umiarkowanie wilgotną glebą.

Pelargonia poczuje się wspaniale i stale rozkwitnie, jeśli raz na 30 dni jesienią i zimą oraz dwa razy w miesiącu w okresie letnim i wiosennym nawożenie w postaci nawozu.

Nawożenie fosforowe sprzyja obfitemu i długiemu kwitnieniu pelargonii. Zanim zaczniesz zapładniać kwiatek, musisz go dobrze wylać, aby górny opatrunek nie spłonął systemu korzeniowego pelargonii.

Przydatne jest również takie nawożenie, które zawiera - azotowe, potasowe i fosforowe składniki w równych proporcjach.

A także w skład tych nawozów musi koniecznie zawierać różne mikroelementy niezbędne do dobrego życia kwiatu.

Geranium: opieka domowa - dlaczego umiera?

Właściwa pielęgnacja geranium gwarantuje jej życie bez chorób i problemów życiowych. W końcu jednak mogą pojawić się kłopoty w postaci chorób ulotek, kwiatów i systemu korzeniowego, a ten zwrot wydarzeń musi zostać przygotowany.

Głównymi przyczynami śmierci pelargonii jest brak światła słonecznego, nadmierna wilgotność, nadmierne podlewanie oraz pojawienie się chorób grzybowych takich jak:

Gray zgnilizny - roślina utworzona na liściach, w postaci pająka lub płytki, na łodydze, wykazująca ciemny substrat.

Arkusz Rust - pojawiające się w formie uszkodzenia płatka liści żółtymi plamkami o małych wymiarach.

Mączniak prawdziwy - przykryć mączystą łodygą i liśćmi geranium.

Niebezpiecznym zjawiskiem, które może zniszczyć system korzeniowy pelargonii, jest również uszkodzenie nicienia, objawiające się jako węzły na korzeniach rośliny.

Inny geranium może zostać zaatakowany przez takie szkodniki, co może doprowadzić do śmierci rośliny, ponieważ:

• Mszyce, z powodu których liście geranium usychają i pojawiają się plamki o małych rozmiarach. Od spodu na talerzu pojawiają się owady w szaro-zielonym kolorze, które szybko rozmnażają się i wyciągają wszystkie soki z liści geranium.

• Mączlika, jest również bardzo niebezpiecznym szkodnikiem, który odżywia się sokami roślinnymi i stopniowo, jeśli nie jest brany, prowadzi do śmierci rośliny.

Te i inne szkodniki mogą zostać zniszczone przez opryskiwanie rośliny specjalnymi środkami, które nie są szkodliwe dla samego geranium.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Łatwa pielęgnacja geranium w domu

Geranium - bezpretensjonalne i chętnie kwitnące rośliny. A jednak, jeśli pojawi się geranium, opieka w domu staje się kluczem do czasu jego kwitnienia. Tylko pod opieką hodowcy zależy, jak długo pozostanie zewnętrzna atrakcyjność rośliny, ile puszystych i jasnych będzie kwiatostanów.

Przez dwieście lat uprawy roślin domowych geranium mocno wkroczyły w codzienne życie Rosjan. Różowe, szkarłatne, białe i barwne baldaszkowate kwiatostany pelargonii lub pelargonii można zobaczyć w oknach mieszkań miejskich, letnich domków w letnie dni i na werandach wiejskich domów. Prawdziwie kwiatowy folk jest w rzeczywistości rodowitym mieszkańcem RPA, dla którego rosyjskie warunki nie zawsze są wygodne.

W naturze dzikie pelargonie to byliny:

 • z potężnymi, lekko rozgałęziającymi się pędami;
 • o gładkich lub lekko owłosionych liściach;
 • z baldaszkowatymi kwiatostanami, w których zbiera się do 20 pojedynczych kwiatów.

Kultura jest ceniona za masę i czas kwitnienia, który z właściwą dbałością o pelargonie w domu trwa od wiosny do zimy. W tym przypadku wiele gatunków jest wystarczająco pachnących, a narzekaną naturą rośliny jest jej wielka godność.

W warunkach domowej konserwacji dekoracyjne odmiany pelargonii zachowują swoje walory dekoracyjne przez co najmniej 4-5 lat. Ale odpowiednio zorganizowana opieka pomaga przedłużyć życie kwitnącego okazu do dziesięciu lat i dłużej. Jak dbać o pelargonie, aby kwitły, długo pozostały atrakcyjne i zdrowe?

Rosnące warunki i pielęgnacja kwitnących pelargonii

Najlepiej czuć geranium w dobrze oświetlonych miejscach i tylko w najgorętsze dni wymaga lekkiego cieniowania od promieni słonecznych. Jeśli doniczka jest wystawiona na północne okno lub znajduje się w głębi pomieszczenia, kwiaciarnia powinna oczekiwać, że jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, pędy się rozciągną, roślina straci zwartość i dekoracyjność.

Jak dbać o pelargonie w domu, jeśli nie ma sposobu, aby je wyjąć, czy też jest brak oświetlenia, które zagraża roślinie w zimie? Zimą, jeśli trzymasz się loggii lub okien północnych, warto użyć specjalnych fitolampów. Wydłużenie godzin dziennych do 12-14 godzin jest dobre:

 • zachować kształt krzewu;
 • na równomierność wzrostu pędów i ich jakość.

W krzakach geranium, które otrzymują wystarczającą ilość światła, nowo utworzone łodygi mają bogaty kolor. To samo dotyczy liści, które nie stają się mniejsze ani jaśniejsze, ale pozostają soczyste i jasne.

Aby kwiat geranium, pielęgnacja go koniecznie zapewnia utrzymanie komfortowej temperatury dla kultury w pokoju. Najlepiej, jeśli powietrze znajduje się w pomieszczeniu, w którym stoi doniczka:

 • latem ogrzewa się do 22-27 ° C;
 • zima podczas okresu odpoczynku ma temperaturę rzędu 12-16 ° C.

Rośliny nadają się do wietrzenia, ale podobnie jak inne rośliny w pomieszczeniach, nie lubią zimnych przeciągów. Będąc obok gorących akumulatorów, geranium również odczuwa dyskomfort.

Podlewanie i obciąganie geranium w pokoju w domu opieki

Geranium może się obejść bez rozpylania lub dodatkowego nawilżania powietrza, ale dobrze zna te procedury. Jeśli w pielęgnacji pelargonii, jak na zdjęciu, w domu, uwzględnione jest nawadnianie liści, to należy to zrobić ciepłą wodą, przefiltrowaną lub wstępnie uśpioną. W przeciwnym razie na jasnych liściach rośliny będą nieestetyczne plamy z plam solnych.

Podlewanie, jako główny środek pielęgnacji pelargonii, powinno być obfite i regularne. Latem gleba pod krzakiem jest ważna, aby zwilżyć, gdy tylko pojawią się oznaki wysuszenia śpiączki ziemskiej. Zimą intensywność nawadniania jest znacznie mniejsza. Średnio rośliny są podlewane nie raz na 7-10 dni. W takim przypadku gleba nie powinna całkowicie wyschnąć. Jeśli liście żółkną na krzaku, należy ponownie rozważyć pielęgnację pelargonii w domu. Oczywiście, roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, albo korzenie, odczuwając nadmiar wilgoci, zaczęły gnić.

Pelargonie to szybko rosnące uprawy, które wymagają nie tylko podlewania, ale także refundacji składników odżywczych wybranych z gleby. Nawożenie rośliny odbywa się od marca do sierpnia, czyli w trakcie aktywnego wzrostu i kwitnienia.

Aby zachować świetność kwiatostanów, stosuje się nawozy potasowe, z których pelargonia jest podawana dwa razy w miesiącu. Jeżeli kompozycję złożoną wybiera się jako opatrunek górny, lepiej jest dać kompozycję, w której związki azotu są najmniejsze. Ten pierwiastek przyczynia się do wzrostu masy zielonej, a rozwijające się liście hamują tworzenie i otwieranie pąków.

Przycinanie pelargonii i pielęgnacja w domu zimą i wiosną

A dla doświadczonych kwiaciarni, a nawet dla początkujących, pielęgnacja geranium w domu nie wydaje się skomplikowana i czasochłonna. Ale jedna operacja zawsze powoduje wiele lęków - przycina.

Tempo wzrostu geranium zależy od gatunku i odmiany. Ale we wszystkich odmianach wraz ze wzrostem długości łodygi dolne liście stopniowo zanikają i odpadają. Zieleń pozostaje tylko na szczytach. Tu powstają kwiatostany.

W rezultacie, jeśli nie skracasz pędów w czasie, geranium zamienia się w bezkształtny, masowy krzew całkowicie pozbawiony atrakcyjności. Aby temu zapobiec, jesienią, gdy ustanie pojawienie się nowych kwiatów, geranium zostaje odcięte.

Im silniejsze przycinanie zawarte w pielęgnacji geranium w domu:

 • im więcej nowych pędów będzie czekać na następną wiosnę;
 • im bardziej zielona i grubsza będzie korona rośliny;
 • bardziej obfity i dłuższy będzie kwitnienie.

Na gołych łodygach znajdują się śpiące pąki, więc nie warto obawiać się głębokiego przycinania. Zwłaszcza, że ​​wzrost pelargonii trwa nawet w zimie, a niektóre szczególnie "szybkie" rośliny muszą zostać uformowane ponownie, ale pod koniec lutego lub na początku marca, aż do rozpoczęcia aktywnego okresu wegetacji. Szczególnie ważne przycinanie strefowe pelargonie, które najczęściej znajdują się na parapetach amatorskich hodowców kwiatów. Królewskie odmiany mają nieco inną agrotechnikę, więc rośliny te są uformowane dokładniej i dopiero w drugim roku po zejściu z pokładu.

Zimą przycinanie geranium w domowej pielęgnacji najlepiej nie jest wykonywane, ponieważ od grudnia do początku lutego roślina ma okres odpoczynku, jej siły ochronne i procesy metaboliczne są osłabione. Cięcia wycięte w tym momencie są nieodpowiednie do ukorzeniania.

Wierzchołki wycięte z pędów nie są wyrzucane. Jest to wspaniały materiał do reprodukcji roślin i produkcji nowych geranium kwitnących. Dzięki tej metodzie młode osobniki całkowicie zachowują wszystkie cechy rodzicielskie, a pierwsze kwitnienie jest już możliwe w pierwszym lecie po ukorzenieniu.

Latem, tak aby słabnące kwiatostany nie ściągały jedzenia na siebie, są starannie odcięte.

Bodziszek transplantacyjny z domową pielęgnacją i usuwaniem roślin w ogrodzie

Jak dbać o kwiat geranium w domu, jeśli korzenie rośliny są całkowicie pokryte, nie ma wystarczającej ilości gleby w doniczce i duży krzew wkrótce znika po podlaniu?

W tym przypadku nie można obejść się bez transplantacji, która jest prawdziwym obciążeniem dla geranium, tak jak dla innych roślin domowych. Przenieś zielone zwierzę do nowego garnka ostrożnie, bez naruszania istniejącej ziemskiej śpiączki, i nie częściej niż raz na dwa lata. Każdego roku można tylko wlać trochę świeżego podłoża.

Aby kwitnąć geranium był długi i obfity, roślina dobrze się rozwijała i dawała nowe pędy, potrzebujesz:

 • luźna, bogata w składniki odżywcze gleba;
 • potężny drenaż;
 • Mała doniczka o mniej więcej takiej samej głębokości i szerokości.

Jako podłoże gotowe grunty stosuje się do dekoracyjnych upraw wewnętrznych, do których dodaje się trochę piasku i humusu, lub wytwarza się mieszaninę równych części próchnicy, torfu, darni i piasku.

Jeśli roślina zostanie wywieziona do ogrodu na lato, lepiej nie wyciągać jej ze swojego zwykłego pojemnika. Pomoże to uniknąć:

 • wzrost systemu korzeniowego i zielonej masy ze szkodą dla kwitnienia;
 • zakażenie pelargonii pasożytami i grzybami glebowymi, które w glebie ogrodowej są wystarczające.

A kiedy jesienią, przed nadejściem zimnej pogody, pelargonie zostaną zabrane z powrotem do pokoju, nie można ich umieścić na zwykłych parapetach w innych kulturach. Aby zapewnić zdrowie roślin i brak szkodników, pelargonie otrzymują comiesięczną kwarantannę, a przy objawach lękowych są traktowane fungicydy i insektycydy.

Rozwijaj piękne, a nie kapryśne pelargonie - wideo

Jeśli masz pytanie, możesz go poprosić w komentarzach do poniższego artykułu!

Nasi eksperci odpowiedzą na twoje pytanie w najbliższej przyszłości (1-2 dni), zasubskrybuj komentarz, aby otrzymać na czas powiadomienie o odpowiedzi!

Cześć, powiedz mi, proszę, moja geranium nie była w stanie ujawnić swoich pąków już od tygodnia, co to nie jest sen? Dziękuję.

Kliknij FOTO:

Czasami pąki pelargonii nie ujawniają w pełni, czy kwiat został zmieniony, czy odwrócony podczas kwitnienia. Jeśli tak się nie stało, być może przyczyną jest brak żywności, a mianowicie element taki jak bor. Pasza z geranium Fertil lub roztwór kwasu borowego (1 g suchego proszku na 1 litr wody).

Poza tym, spójrz, czy nie jest to widoczne w tych otworach бутончиках прорызенных? Szkodniki również przeszkadzają w kwitnieniu.

Moje dwa pelargonie, czerwone i różowe, zostały posadzone latem w kraju. Gleba tam jest kwaśna, pelargonie słabły i kwitły. Po daczy natychmiast przeszczepiłam je do nowego kraju, przycinano, oczekując, że wyrosną dobrze. Ale nie. Liście są małe, nie mają czasu na wzrost i już żółkną i odpadają. Wcześniej uprawiałem pelargonie w sześciu kolorach bez problemów, w tych samych oknach. Co jest nie tak z tymi, powiedz mi proszę!

W przypadku pelargonii liście mogą rosnąć mniej, jeśli pomieszczenie, w którym stoi, jest zbyt gorące, a powietrze jest suche. Dzieje się tak również w przypadku głodu azotu w roślinie. Spróbuj znaleźć chłodniejszy pokój i nawozić nawozami.

Powolne więdnięcie rośliny występuje, gdy jest uszkodzone przez zgniliznę korzeni. Lepiej jest już wyrzucić stary krzew, a młode zdrowe wierzchołkowe sadzonki (jeśli są), aby korzeń, aby nie utracić odmiany. Nawiasem mówiąc, odmłodzenie geranium zaleca się co 2-3 lata, aby liście nie rosły mniej.

Opiekuj się geranium w domu dla początkujących

Geranium lub Pelargonium od dawna i mocno zajmuje wiele parapetów jako bezpretensjonalna i piękna roślina. Może być uprawiana w domu i na rabatach kwiatowych: kwiat wygląda świetnie wszędzie. Przed zakupem zaleca się przeczytać, jak dbać o geranium w domu.

Jego nazwa naukowa to geranium - pelargonium - po grecku oznacza "bocian" lub "żuraw". Ta niezwykła nazwa została nadana roślinie ze względu na owoce - długie jak dziób ptaka.

Na świecie istnieje ponad 400 rodzajów pelargonii, które można znaleźć prawie na całym świecie, około 40 gatunków znajduje się na terytorium Rosji. Warto zauważyć, że w Niemczech geranium nazywa się "nosem bociana", a w USA i Anglii - żurawiem.

Ten ki jednorocznych i wieloletnich roślina rośnie do 60 cm., Miękkie liście są pokryte włosami, są płetwowaty-płatkowy lub płetwowaty-wypukłościach. Duże kwiaty mają 5 regularnie umieszczanych kwiatów, zwykle zbieranych w kwiatostanach. Może być frotte i gładka, wśród odcieni są biały, czerwony, fioletowy i niebieski.

Wśród najpopularniejszych gatunków domowe pelargonie są obecne:

 1. Ampelskaia: ma długie gałęzie zwisające w dół, więc lepiej jest powiesić je w doniczkach;
 2. Pachnące: różni się silnym aromatem, który może różnić się w zależności od odmiany: może to być cytryna, wanilia, piołun, róża i inne;
 3. Strefa: dwukolorowe kwiaty wyraźnie oddzielone od siebie;
 4. Royal, inne imiona Marthy Washington, królewskie, angielskie, szlachetne lub domowe: cechą charakterystyczną jest ciemna plama, która znajduje się na wszystkich płatkach dużych kwiatów;
 5. Anioły: odrębny gatunek, charakteryzujący się długim okresem kwitnienia i przyjemnym aromatem;
 6. Ogród, wspaniały, wielkogabarytowy, krwistoczerwony: gatunki te należą do ogrodowych gatunków kwiatów, które mają silne rozwinięte korzenie

Oprócz "czystych" odmian istnieje ogromna liczba mieszańców, które możesz sam uprawiać. Wśród gatunków domowych często występuje nazwa pelargonium. Należą do tej samej rodziny geranium, ale różnią się wyglądem. Pomimo tej dbałości o pelargonium w domu, jak w przypadku pelargonii, prawie tak samo.

Opieka w domu dla pelargonii, których zdjęcia są łatwe do znalezienia, przyniosły owoce, jest to konieczne obserwuj podstawowe warunki:

 1. Geranium czuje się świetnie w temperaturze pokojowej: w lecie może wahać się w zakresie + 20-25 stopni, w zimie nie powinien spaść poniżej + 10-14 stopni. Lepiej wybrać miejsce z dala od przeciągów.
 2. Ale światło kwiat bardziej kapryśny: roślina może nawet zostawić w bezpośrednim świetle słonecznym, bez obawy o szkody, ponieważ brak światła prowadzi do obmelchaniyu liście i kwiaty. Jedyne, co może być wymagane, to od czasu do czasu obracać doniczkę, aby roślina była uformowana ze wszystkich stron. Zimą brak światła wypełniają lampy fluorescencyjne. Jeśli światło nie wystarcza, liście zaczną się palić.
 3. W przypadku pelargonii odpowiedni jest najprostszy zakup uniwersalnej gleby. Możesz sam gotować, mieszając 1 część trawy i liści, półtora humusu i połowę piasku. Na dnie garnka należy umieścić drenaż.
 4. Kwiat kocha wilgoć i wymaga regularnego i częstego podlewania. W takim przypadku woda nie powinna stagnować w doniczce ani spadać na liście. Wysoka wilgotność jest również przeciwwskazana. Można użyć wody wodociągowej z kranu, odpowiedniej także do deszczu i stopionej wilgoci. Zimą wymagane jest dwukrotne zmniejszenie częstotliwości nawadniania, ponieważ roślina znajduje się w stanie spoczynku.
 5. Przeszczep jest wymagany tylko wtedy, gdy doniczka jest mała. Nie wybieraj dużych doniczek: geranium źle się do nich odnosi i kwitnie obficie tylko w "ciasnocie". Optymalnym rozmiarem będzie: wysokość 12 cm, średnica - 12-15 cm.
 6. Roślina nie jest wymagająca dla przynęty i jest zadowolona ze standardowych nawozów mineralnych. Wprowadzane są od marca do września dwa razy w miesiącu. Możesz także użyć specjalistycznych nawozów do pelargonii.
 7. Aby uzyskać piękny wygląd, można czasami wyciąć górną i boczne gałęzie, a także usunąć suche liście i kwiaty.
 8. Powielanie pelargonii odbywa się przez sadzonki o każdej porze roku.

Geranium złe dla przeszczepu, dlatego lepiej nie zmieniać doniczek częściej 1-2 razy w roku. Przyczynami mogą być następujące czynniki:

 1. Korzenie stały się ciasne: możesz to sprawdzić, delikatnie wyciągając geranium z doniczki;
 2. Z powodu nadmiaru wilgoci kwiat zaczął zanikać;
 3. Mimo staranności, geranium nie rozwija się i nie kwitnie;
 4. Korzenie są gołe.

Zwykle na wiosnę należy przeszczepić pelargonium, od lutego do kwietnia, ale nie jest to kwestią zasadną: roślinę można przesadzać nawet w zimie, tylko krzak będzie trwał dłużej. Nie jest również wskazane dotykanie rośliny kwitnącej: już teraz wydaje dużo energii na kwitnienie i nie przyjmuje nowego domu. Zamiast przesadzać, możesz zaktualizować górną warstwę gleby, wlewając ją w razie potrzeby.

Niektórzy hodowcy w ramach dodatkowej opieki co wiosną przerzucają geranium na ulicę na klombie, a jesienią "biorą" ją z powrotem. Pomaga to ulepszyć samą roślinę, ale jednocześnie podziel korzenie do reprodukcji.

 1. Konieczne jest przygotowanie wszystkich narzędzi i potraktowanie garnka roztworem chloru, jeśli został już użyty do innej rośliny. Pozwoli to uniknąć przeniesienia choroby.
 2. Na dnie garnka układa się drenaż. Mogą to być małe kamienie lub polistyren.
 3. Geranium jest podlewany, aby ziemia była mokra. Następnie obróć garnek i delikatnie wyciągnij roślinę, starając się nie złamać i nie uszkodzić korzeni. Aby oddzielić ziemię od doniczki, ściany i dno można lekko powalić.
 4. Korzenie są badane, a w przypadku wykrycia zgnilizny lub objawów choroby, delikatnie przycinane.
 5. Kwiat jest opuszczony do doniczki, a puste miejsca są pokryte ziemią, lekko podlane, zagęszczone i wylewane więcej gleb.
 6. Po przeszczepie geranium jest usuwany do ciemnego miejsca na tydzień, a następnie przenoszony do wyznaczonego miejsca. Po 2 miesiącach można wykonać dodatkowe nawożenie.

Podobnie roślina jest przesadzana z ulicy jesienią do początku mrozu. Jeśli to konieczne, możesz dźwigar. Aby to zrobić, skróć wszystkie pędy, pozostawiając około 20 cm. Cięcie musi przejść kilka milimetrów od węzła. W okresie zimowym pelargonie nie dają wystarczającej ilości mocnych pędów, dlatego w okresie od lutego do marca trzeba będzie powtórzyć przycinanie.

Pelargonium może być rozmnażane przez nasiona i sadzonki: pierwsza opcja nadaje się do pozyskiwania nowych odmian, druga - do nowego buszu. Również geranium można rozmnażać do kłącza, ale czekając na to trzeba mieć trochę doświadczenia.

Nasiona Pelargonium można sadzić od początku marca, po wstępnej obróbce gleby słabym roztworem nadmanganianu potasu w celu ochrony przed chorobami. Możesz użyć zakupionej ziemi, dodając do niej piasek i próchnica. Nasiona są rozpraszane na poluzowanej powierzchni i lekko posypane na wierzchu ziemi, następnie przykrywają pojemnik folią, aby stworzyć efekt cieplarniany i oczyszczone przez kilka dni w wysokiej temperaturze. Gdy kiełki są wystarczająco mocne, można je sadzić, po czym rozpoczyna się standardowa pielęgnacja.

Najlepszym czasem do rozmnażania przez sadzonki jest wiosna. Cięte łodygi z 3-4 liśćmi (lepiej jest odciąć od góry) umieszcza się w wodzie i czeka na odrośnięcie korzeni. Po pelargonie suszy się i zakopuje w ziemi.

Jeśli pojawienie się geranium nagle zmieniło się na gorsze, to musisz zwrócić uwagę:

 1. Kiedy nie ma wilgoci, liście wysychają silnie i żółkną, z nadmiarem - stają się wiotkie i nadmiernie przyciemnione, na łodygach występuje szara zgnilizna;
 2. Jeśli liście, zwłaszcza te niższe, zaczęły opadać, brak jest oświetlenia;
 3. Jeśli roślina przestała kwitnąć, oznacza to nadmiernie dużą doniczkę lub brak odpoczynku w zimie.

Jak każda roślina, geranium nawet po dobrej opieki jest podatny na szkodniki i choroby.

 1. Szara pleśń lub zgnilizna: pojawia się na liściach z powodu nadmiernego podlewania. Konieczne jest przerwanie podlewania i usunięcie wszystkich dotkniętych chorobą płatków, a następnie spryskanie geranium środkiem przeciwgrzybiczym.
 2. Root rot: wpływa na korzeń, nie można już wyleczyć rośliny.
 3. Mączniak prawdziwy: jest to choroba grzybicza, która atakuje liście, pozostawiając na nich białą powłokę. Jest to spowodowane wysoką wilgotnością i niską temperaturą. Do leczenia użyj roztworu preparatów chemicznych.
 4. Czarna noga: często wpływa na sadzonki, z powodu tego, co zaczynają gnić. Konieczne jest przerwanie podlewania i usunięcie dotkniętych sadzonek, a następnie potraktowanie rośliny środkiem przeciwgrzybiczym.
 5. Mszyce: można je znaleźć na dnie liści. Możesz się go pozbyć, posypując liście trucizną zgodnie z instrukcjami.
 6. Mączlik: osiada na dnie liścia i odżywia się sokiem z kwiatów. Aby wyeliminować, usuń porażone liście i spryskaj geranium trucizną.

Geranium - bezpretensjonalna roślina z domową pielęgnacją, z którą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Nie wymaga specjalnych warunków do uprawy i częstych przeszczepów, łatwo transportuje bezpośrednie światło słoneczne i susza. Jedyne, co należy pamiętać: geranium negatywnie odnosi się do wysokiej wilgotności i systematycznej transfuzji. W takich warunkach szybko zwiędnie i umrze.

Dodaj komentarz

5 + 2 =