Nazwa kategorii

Kocioł długiego spalania własnymi rękami rysunki wideo

Kocioł pirolityczny własnymi rękami

Obecny rynek urządzeń grzewczych jest uderzający w swoją różnorodność, ale, według wielu ekspertów, najbardziej efektywne i praktyczne są kotły na paliwo gazowe na paliwa gazowe. Mają dość wysoką sprawność, w niektórych modelach nawet do 90%, a nawet więcej. Zasada działania kotła na paliwo stałe polega na stosowaniu "wolnego" spalania w warunkach braku tlenu. W wyniku tego powstaje duża ilość gazów palnych, które następnie spalane są w drugiej komorze. Jako paliwo można stosować drewno opałowe, brykiety torfowe, słomę, węgiel, pellety, trociny i śmieci domowe.

Kotły grzewcze pirolityczne cieszą się dość dużym popytem, ​​jednak ich koszt nie jest dostępny dla wszystkich. W zależności od rodzaju konstrukcji pojemność urządzenia i producenta producenta zaczynają się od 500 €. Dlatego wielu rzemieślników ludowych próbuje zrobić taką doniczkę na własną rękę.

Kotły pirolityczne z górną i dolną komorą spalania na gazy pirolityczne

Pomimo tego, że konstrukcja kotła do pirolizy jest dość skomplikowana, całkiem możliwe jest, aby zrobić to dla każdego, kto wie jak obsługiwać spawarkę i rozumie rysunki. Przed rozpoczęciem produkcji warto zrozumieć, że wszystkie są podzielone na agregaty z górną lub dolną komorą spalania na gazy syntezowe. Zależy to od sposobu, w jaki gazy te są podawane do komory spalania wtórnego: kiedy przestrzegają praw fizyki, idą w górę, jest to kocioł z górnym dopalaczem, a jeśli produkty spalania są wypychane do dolnej komory spalania i tam spalane, z dolną komorą.

Warto zrozumieć, że kotły z komorą wypalania dennego mają nie tylko bardziej skomplikowaną strukturę, ale także wymagają dodatkowych kosztów związanych z zakupem wentylatora, który zapewnia wymagany kierunek gazów. Dlatego szybszy i tańszy jest kocioł z górną komorą pirolityczną.

Struktura kotła z górną komorą

Jeśli nie zanurzysz się w głębiny, istotą pracy jest:

 • weź dwie stalowe skorupy o tym samym kształcie, ale o różnych rozmiarach (zazwyczaj cylindryczne) i są starannie połączone między sobą;
 • większy korpus - zewnętrzna skorupa kotła, a mniejsza - piec;
 • przestrzeń między nimi jest wypełniona wodą, która pełni rolę chłodziwa;
 • mniejsza konstrukcja jest również podzielona na 2 części przez dystrybutor powietrza, jedna część pali paliwo, a druga pali gaz pirolityczny;
 • dystrybutor powietrza ma wygląd rury teleskopowej, na której na jednym końcu jest spawana platforma z ostrzami, umożliwiająca równomierne rozprowadzenie gazu uwolnionego podczas spalania paliwa;
 • Na drugim końcu powietrze jest dostarczane bezpośrednio przez dystrybutor do strefy spalania, co jest konieczne do utrzymania procesu;
 • Gdy paliwo pali się, dystrybutor spada, a dopływ powietrza przechodzi do następnego poziomu;
 • parametry procesu roboczego są kontrolowane przez automatyczne urządzenia sterujące, dlatego kocioł wymaga podłączenia do sieci;

Kotły pirolityczne o długim spalaniu. Schemat jednego z ich wariantów

 • zestaw rysunków lub przynajmniej schemat ideowy ze wskazaniem wystarczającej liczby wymiarów;
 • zgrzewarka, 2-3 paczki elektrod;
 • duże i małe szlifierki kątowe (jeśli w ogóle, można wziąć zwykłą piłę, dłużej będzie);
 • kilka cięć i parę ściernic o średnicy 125 i 230 mm (lub kilka pił metalowych do piły do ​​metalu);
 • długość rury 130 cm i Ø 50 cm, grubość. ściany - 3 mm;
 • długość rury 150 cm i Ø 45 cm, grubość. ściany - 3 mm; jeśli tego nie zrobisz, możesz wziąć kilka arkuszy metalu o wymiarach 1250 x 2500 x 2,5 mm i znaleźć firmę, w której są zwijane, a następnie użyć spawania, aby wykonać 2 rury;
 • Ø rury 5.7-6 cm i długości 120 cm;
 • dwa pierścienie Ø 50 cm i szerokość 2,5 cm (mogą być cięte z blachy i mogą być wygięte z narożnika 25x25 mm);
 • arkusz metalu do produkcji drzwi ładunkowych i klapa do czyszczenia popiołu;
 • dwa zestawy pętli, rączki, zatrzaski;
 • parę kawałków kanału lub narożnika do wytwarzania nóżek i wirnika;
 • materiał azbestowy do powieszenia drzwi (aby nie było zbyt gorąco i aby ograniczyć straty ciepła);
 • sznur azbestowy do uszczelniania drzwiczek pieca i popielnika;
 1. Bierzemy rury o średnicy 150 i 130 cm, układamy je jedne w drugie i łączymy ze sobą za pomocą pierścienia z narożnika 25x25 mm.
 2. Z blachy wyciąć okrąg o średnicy 45 cm i zaparzyć dno dętki. Należy uzyskać lufę Ø 45 cm wokół której jest spawany obieg ciepłej wody o szerokości 2,5 cm.
 3. W dolnej części "beczki" wycinamy prostokątny otwór o szerokości 15-16 cm i wysokości 8-10 cm, będą to drzwi popielnika. Spawamy klapę popielniczki, montujemy drzwi, które wyposażymy w zawiasy i zatrzask.

Dwururowy korpus kotła

W górnej części korpusu przecinamy drzwi, aby wypełnić paliwo, spawamy drzwi

Spawamy odgałęzioną rurę komina

Spawamy złącza do podłączenia obiegu grzewczego

Teraz przystąp do produkcji dystrybutora powietrza.

 1. Z blachy wyciąć okrąg o średnicy 2-3 cm mniejszej niż wewnętrzna średnica kotła, około 42-43 cm, w środku wyciąć otwór o średnicy 5,7-6 cm (w średnicy rury dystrybutora powietrza).
 2. W otworze wkładamy rurkę dystrybutora powietrza łączymy wszystko z uszczelnionym szwem.

Jednostka dystrybucji powietrza

Dystrybutor powietrza jest gotowy. Z blachy wycinamy okrąg Ø 50 cm, na środku którego wycinamy otwór Ø 7-8 cm. Dystrybutor powietrza wkłada się do kotła, górny koniec rury przechodzi przez otwór i szczelnie spawamy górną pokrywę kotła. Do pętli dystrybutora powietrza podłączamy kabel, przez który dystrybutor unosi się i opada przez blok.

Kocioł pirolityczny z długim paleniem

Wszystko, kocioł pirolityczny o długim spalaniu, wykonany własnymi rękami, jest gotowy, możliwe jest rozpoczęcie testów. Ten sam projekt, tylko trochę bardziej skomplikowane kotły Stropuva lub Buran, opinie o pracy, które są bardzo dobre.

Film pokazuje jeszcze jedną wersję kotła z górnym piecem do spalania gazów pirolitycznych. Tutaj rozdzielenie pieców jest już wyraźnie widoczne, a nawet sam proces spalania jest zademonstrowany.

Jest inny kocioł o podobnej konstrukcji i zasadzie działania. Nazywa się "Bubafon", być może spodoba ci się bardziej.

Kocioł pirolityczny z dolną komorą

Schemat długiego spalania kotła pirolitycznego z niższą komorą spalania gazu drzewnego jest nieco bardziej skomplikowany, a jego wytwarzanie będzie wymagało nieco więcej kosztów i wysiłku.

Przede wszystkim musimy zrozumieć, że kotły tego typu są również dwojakiego rodzaju: z doładowaniem iz układem oddymiającym. Bez wchodzenia w szczegóły fizyki i inżynierii cieplnej, będziemy oznaczać zasadniczą różnicę.

W pierwszym przypadku powietrze wtórne wtryskuje się do komory dopalacza za pomocą wentylatora. Powoduje to nadmierne ciśnienie w komorze (powyżej ciśnienia atmosferycznego). Zalety tego projektu można przypisać faktowi, że wentylator jest odpowiedni dla ciebie, nawet chłodziarka komputerowa i można połączyć piec z dopalaczem, ponieważ dzięki ciśnieniu można zapewnić dostatecznie dużą objętość nadmiaru powietrza. Jednak tę "godność" można również uznać za wadę, ponieważ nie pozwala ona podnieść sprawności kotła powyżej 80-82%. Pod ciśnieniem część powietrza po prostu nie wchodzi w środek procesu spalania, ponieważ paliwo nie pali się całkowicie. Dodatkowo, z powodu nadciśnienia, niektóre piroge po prostu nie mają czasu na spalanie i lecą do komina w czystej postaci, więc prawie niemożliwe jest osiągnięcie 90% wydajności. A co najważniejsze, jeśli doładowanie jest zbyt mocne, taki kocioł może wybuchnąć.

Kocioł pirolityczny z wtryskiem powietrza

W drugim przypadku za pomocą wentylatora wyciągowego wytwarza się niewystarczające ciśnienie (poniżej ciśnienia atmosferycznego), dlatego powietrze z zewnątrz, podążające za siłą Coriolisa, trafia dokładnie tam, gdzie powinno, wkręca się w samo centrum spalania. Prirodas spala się całkowicie, kocioł pracuje z pełną mocą i jest w stanie zapewnić wydajność 90%, a czasem nawet więcej.

Kotły z niższą komorą spalania są znacznie trudniejsze do skonstruowania. Jeden z nich, który jest wykonywany przez mistrza spawania, pokazano na filmie wideo.

Instalując system ogrzewania, należy pamiętać, że kotłów pirolitycznych nie można instalować na terenie mieszkalnym, a ponadto istnieje potencjalne zagrożenie dla zdrowia, nieprzestrzeganie tego wymogu grozi również grzywną ze strony odpowiednich służb. Dlatego ustawienie kotłowni powinno być z góry zaintrygowane. Jeśli kocioł jest zainstalowany niezależnie, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego:

 • obserwować odległość do ścian kotłowni (co najmniej 30 cm);
 • do montażu niepalnego podłoża (betonu lub azbestu), niepołączonego z dnem głównym kotłowni;
 • zapewnić dobry system wentylacji kotłowni, ponieważ do prawidłowej pracy układu pirolizy potrzebne jest świeże powietrze;
 • należy właściwie zaizolować komin (na przykład owinąć go wełną mineralną i folią), aby uniknąć wypalenia dachu kotłowni;

Schemat podłączenia kotłów na paliwo stałe bez użycia pomp obiegowych

Przestrzegając tych prostych zasad, nie tylko unikniesz kłopotów, ale także zapewnimy jakość pracy twojego kotła do pirolizy, złożonego samodzielnie.

Jak samemu stworzyć stały kocioł na paliwo stałe: rysunki

Czasami wskazane jest, aby własnoręcznie wykonać kocioł na paliwo stałe o przedłużonym spalaniu: rysunki i obwody są swobodnie dostępne. Umiejętność posługiwania się narzędziem i umiejętne ręce zapewniają dobrą obsługę podczas budowania własnego domu lub willi. Zawsze istnieje potrzeba samodzielnego zbudowania konstrukcji. W końcu to znacznie obniża koszty każdego przedsięwzięcia. Bez wyjątków i urządzeń grzewczych. W dawnych czasach ludzie wynajmowali pracownika kuchenki do układania ceglanych pieców. Obecnie najbardziej poszukiwanymi kotłami stalowymi są paliwa stałe do długotrwałego spalania.

Kocioł o długiej żywotności na paliwo stałe może być wytwarzany niezależnie

Zasada działania kotłów na paliwo stałe i ich urządzenia

Stałe paliwo organiczne jest najstarszym źródłem energii dla ludzkości. Nie można całkowicie go porzucić, nawet we współczesnym świecie. Co więcej, oprócz drewna opałowego i węgla, dzisiaj pojawiło się wiele innych rodzajów palnych ciał stałych:

 • brykiety z torfu suszonego i prasowanego wydzielają dużo ciepła podczas spalania;
 • brykiety z odpadów drzewnych - sprasowane trociny, wióry i kora drzew;
 • brzozowy węgiel drzewny - taki sam jak w przypadku piecyka;
 • recykling śmieci z wysypisk śmieci;
 • granulki do podgrzewania paliwa - małe paliwo, uzyskiwane przez prasowanie trocin. Może być podawany automatycznie;
 • zwykłe suche trociny.

Różne opcje dla surowców stosowanych w kotłach na paliwo stałe

Oczywiste jest, że całe to paliwo otrzymuje się poprzez przetwarzanie różnych odpadów, co rozwiązuje problem wykorzystania w przedsiębiorstwach i jest zgodne z "zieloną" gospodarką.

Przydatna rada! Najłatwiej dostępnym paliwem, z wymienionych powyżej, są trociny drzewne. Jeśli zamierzasz używać ich do ogrzewania, upewnij się, że są wilgotne w mniej niż 20%. Duże wskaźniki tego parametru nie pozwolą na produkcję gazu pirolitycznego, ponieważ większość energii grzewczej trafi do suszenia paliwa.

W wyniku działalności człowieka generuje ogromne ilości odpadów, które mogą być zamienione na paliwo o wysokiej energii, które doprowadziły do ​​pojawienia się na rynku kotłów grzewczych na paliwo stałe palenia ciągłego. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pieców, urządzenia te nie działają na spalanie samego paliwa, ale na jego rozłupanie w wyniku ogrzewania. W komorze roboczej takich kotłów spalają się gazowe produkty rozkładu paliwa stałego. Ten schemat działania jest kilkakrotnie bardziej wydajny niż zwykłe spalanie paliwa organicznego. Gaz pirolityczny, daje dużo energii.

Zasada działania kotła o długim okresie eksploatacji na paliwo stałe

Układ takiego zespołu generatora gazu nie jest bardzo skomplikowany. Możesz nawet zbudować własnymi rękami kocioł na paliwo stałe o długim czasie palenia. Najprostsza wersja jest następująca:

 • zamknięty cylindryczny zbiornik, z włazem do tankowania, popielnikiem i otworem do instalacji komina;
 • Wewnątrz zbiornika znajduje się dystrybutor powietrza, który tworzy wir gazu pirolitycznego. Jest on przymocowany do ruchomej rury teleskopowej. Cała ta konstrukcja, jak tłok, naciska na paliwo z góry. Spalanie gazu odbywa się nad tłokiem, a paliwo pod nim tlące;
 • Wymiennik ciepła jest zintegrowany z górną komorą, w której osiąga się maksymalną temperaturę.

Powolne tlenie się paliwa stałego występuje w dolnej komorze. Osiąga się to poprzez regulację dopływu powietrza do popielnika. Uwolniony gaz pali się intensywnie w górnej komorze i podgrzewa chłodziwo.

Schemat układu ogrzewania prywatnego domu z wykorzystaniem kotła na paliwo stałe

Przydatna rada! Nie jest konieczne stosowanie najprostszej konstrukcji do produkcji kotła, który będzie ogrzewał dom na stałe. Aby to zrobić, musisz kupić gotowy produkt lub bardziej złożoną i niezawodną opcję.

Kotły z paliwem stałym do przedłużonego spalania mogą być niezbędne w domach prywatnych, budynkach gospodarczych, garażach i szklarniach. Zwłaszcza będą one korzystne, gdy istnieje duży zakład obróbki drewna, ponieważ odpady w takich przedsiębiorstwach są prawie bezpłatne. Jednostki te są również potrzebne w obszarach, w których występują regularne przerwy w dostawie gazu. Takie rośliny mają wiele zalet, ale jest jedna ważna wada - bardzo wysoki koszt. Dlatego faktyczna produkcja kotłów samobieżnych na paliwo stałe długiego spalania. Rysunki do tego mogą być używane w różnym stopniu złożoności. To zależy od poziomu umiejętności.

Ogrzewanie wody w prywatnym domu własnymi rękami, schemat budowy. Plusy i minusy. Różnica między naturalnym a wymuszonym obiegiem wody.

Jak zrobić kocioł na paliwo stałe rękami: rysunki i schematy

Zanim zaczniesz wytwarzać kocioł, musisz zdecydować o jego konstrukcji. Wybór zależy od przeznaczenia urządzenia. Jeśli jest przeznaczony do ogrzewania małego pomieszczenia gospodarczego, garażu lub domku, nie jest konieczne wykonanie w nim obwodu wodnego. Ogrzewanie takiego pomieszczenia nastąpi bezpośrednio z powierzchni kotła, poprzez konwekcję mas powietrza w pomieszczeniu, jak z pieca. Dla większej wydajności możliwe jest zorganizowanie wymuszonego nadmuchu powietrza za pomocą wentylatora. Jeśli w pomieszczeniu istnieje system ogrzewania cieczą, konieczne jest zapewnienie urządzenia w kotle obwodu w postaci cewki z rury lub innej podobnej konstrukcji.

Schemat podłączenia kotła na paliwo stałe do instalacji grzewczej

Wybór opcji zależy od rodzaju paliwa stałego, które należy zastosować. Ogrzewania konwencjonalnego drewno wymaga zwiększenia objętości komory spalania, a także stosowanie małych granulek może zapewnić specjalny pojemnik, z którego granulowany paliwa dostarczanego do kotła automatycznie. Aby stworzyć kocioł na paliwo stałe do długotrwałego palenia własnymi rękami, można wykonać rysunek uniwersalny. Nadaje się do każdego stosowanego rodzaju paliwa stałego.

Rysunek kotła z długim paliwem stałym o wydajności 25/30/40 kW

Powiemy Ci krok po kroku, jak i z jakich detali można przygotować kocioł na paliwo stałe o długim spalaniu zgodnie z proponowanym schematem:

 • przygotuj miejsce, w którym zostanie zainstalowana przyszła jednostka. Podstawa, na której stoi, musi być gładka, mocna, sztywna i ognioodporna. Najlepiej w tym celu zastosować betonowy fundament lub grubą żeliwną lub stalową płytę. Ściany muszą być wytłoczone materiałem ognioodpornym, jeżeli są drewniane;
 • zbieramy wszystkie niezbędne materiały i narzędzia: od których potrzebujemy urządzenia do spawania łukowego, bułgarskiego i taśmy mierniczej. Z materiałów: blacha stalowa 4 mm; Rura stalowa 300 mm ze ściankami 3 mm, a także inne rury o średnicy 60 i 100 mm;

 • produkować paliwo stałe ciągłe spalanie konieczność dużej 300 - element mm cięcie przez rury o długości 1 m i może nieco mniej, jeśli jest to potrzebne ;.
 • z blachy stalowej przeciąć dno wzdłuż średnicy rury i spawać, zapewniając nogi kanału o długości do 10 cm;
 • Dystrybutor powietrza wykonany jest w postaci koła z blachy stalowej o średnicy 20 mm mniejszej od rury. W dolnej części koła wirnik jest przyspawany z naroża o wielkości półki 50 mm. Aby to zrobić, możesz użyć kanału o tym samym rozmiarze;
 • od góry pośrodku dystrybutora spawa się rura 60 mm, która powinna znajdować się nad kotłem. W połowie tarczy dystrybutora przeciąć otwór przez rurę, aby powstał tunel przelotowy. Jest potrzebny do dostarczania powietrza. W górnej części rury wpada przepustnica, która umożliwia regulację dopływu powietrza;

Schemat ideowy kotła na paliwo stałe

 • w najniższej części kotła wykonujemy małe drzwiczki, wyposażone w zatrzask i pętle, prowadzące do popielnika dla łatwego usuwania popiołu. Z góry w kotle wyciąć otwór na komin i spawać w tym miejscu rurę 100 mm. Początkowo idzie pod niewielkim kątem na boki i do góry o 40 cm, a następnie ściśle w górę w pionie. Przejście komina przez sufit pomieszczenia musi być chronione przepisami przeciwpożarowymi;
 • kończymy budowę kotła na paliwo stałe do długiego wypalania przez wykonanie górnej pokrywy. W jego środku musi być otwór dla rury dystrybutora przepływu powietrza. Przyczepność do ścian kotła musi być bardzo gęsta, unikając przedostawania się powietrza.

Rysunek wymiarowy do stworzenia kotła na paliwo stałe własnymi rękami

Przydatna rada! Aby zapalić, wykonany własnymi rękami, kocioł na paliwo stałe ciągłe spalanie, którego rysunek został przedstawiony powyżej, należy: zdjąć pokrywę i podnieś regulator wypełnić po brzegi z kotła na paliwo i wlać go łatwopalną ciecz, postawił wszystko na swoim miejscu i rzucać płonącą pochodnię w probówce kontrolnej. Gdy paliwo rozpali się, zredukuj przepływ powietrza do minimum, aby tylko zaczął się tlić. Następnie gaz pirolityczny zapali się i kocioł zacznie działać.

Jak długo spalałem kocioł na paliwo stałe: przeglądy i zalecenia

"Pracuję w tartaku. Poprzednio woziłem węzły i tnąłem wózki. Dowiedziałem się o długotrwałym spalaniu paliwa na kotle, czytałem recenzje i postanowiłem to zrobić. Okazało się. Teraz drewno opałowe jest trzy razy mniej, a ciepło jest takie samo. "

Alexander Nikolaev, Syktywkar

"Widziałem przyjaciela w garażu, cudowny kocioł. Od rana naprawiamy samochód. Włożył do niej drewno, o wiele więcej aż do wieczora i nie dotknął. Nic nie mogłem zrozumieć, dopóki nie wyjaśnił mi całego schematu. Tak więc wpadłem na pomysł, aby umieścić się w garażu. Znajomy powiedział, że da plany.

Nikolay Płatonov, Surgut

Różnice w działaniu kotłów konwencjonalnych i pirolitycznych

„Jeśli zdecydujesz się zrobić, na przykład, na jego daczy spalania kotła stałej długości, z których opinii znalezionych w sieci, robić wszystko jasne przez system zgodnie ze wszystkimi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Ale wtedy mój sąsiad spalił daczy, gdy kocioł ustawił wszystkie dziury w dziurach.

Andrey Shirshov, Tiumeń

Opisane powyżej urządzenie grzewcze będzie ci wiernie służyć, pozwalając oszczędzać energię. Jednak nie zapomnij zrobić wszystkiego jakościowo, bez odstępstwa od schematu.

Kocioł na paliwo stałe o długim spalaniu własnymi rękami (wideo)

Kotły o długim spalaniu na drewnie opałowym własnymi rękami, ładowanie 24 godziny

Kotły o długim spalaniu na drewnie dla domu: urządzenie i odmiany

Kotły na paliwa stałe o długim spalaniu z obiegiem wody do domu

Kotły pirolityczne o długim spalaniu z obiegiem wody

Jak zrobić piec własnymi rękami na podstawie improwizowanych materiałów

Przegląd pieców do domu na długiej, palonej opałowej

Zasada działania kotła o długim wypalaniu, własnoręcznie wykonane za pomocą rysunków.

Kocioł na paliwo stałe w domu na wsi - to świetna alternatywa do pieca, jego montaż i instalacja ogrzewania wody pomaga zaoszczędzić czas i energię do ogrzewania domów. Najpopularniejsze modele są wyposażone w system długiego palenia. Doświadczenie mistrzów mówi, że taki kocioł może być wykonany ręcznie przy użyciu gotowych rysunków.

Zanim zrobimy kocioł na paliwo stałe własnymi rękami, dobrze jest zrozumieć, jak działają kotły produkcji przemysłowej, a co powoduje ich zwiększoną wydajność. Wydajność określona w dokumentacji paszportowej dla kotłów często przekracza 90%. Powodem tego jest długie i prawie całkowite spalanie paliwa.

W konwencjonalnych modelach paliw stałych działających na drewnie, węglu lub peletach komora spalania jest powszechna, ogrzewa i pali paliwo do stanu popiołu. Dym, który wyróżnia się w tym przypadku, trafia bezpośrednio do komina, a stamtąd - do komina. Obszar kontaktu płomienia ze ścianami kotła w takich modelach jest mały i nie mają czasu na odpowiednie rozgrzanie. W rezultacie duża część ciepła pozostawia dym w atmosferze.

W kotle o długim spalaniu proces spalania drewna podzielony jest na etapy. Najpierw rozgrzewają się do temperatury około 300 stopni. Od nagrzewania więź między włóknami drzewnymi jest zerwana, dym uwalnia się, nasycony parami wilgoci i gazami palnymi, a same kłody ulegają zwęgleniu.

Strefa w jednostkach pirolizy, w której następuje rozkład drewna, nazywana jest generatorem gazu. Aby uniknąć zapłonu gazów spalinowych w generatorze gazu, dostęp tlenu do drewna opałowego jest ograniczony. Gazy poprzez trakcję lub wymuszone nadmuchanie trafiają do oddzielnej strefy pieca, zwanej dopalaczem, gdzie płoną. Wokół komory znajduje się wymiennik ciepła, który szybko się nagrzewa, po czym woda z niego dostaje się do systemu grzewczego.

Zalety przemysłowych kotłów pirolitycznych działających na drewnie:

 • oszczędność paliwa - mogą pracować na jednym ładowaniu od 6 godzin do 5 dni;
 • wysoka wydajność, 0-95%;
 • przyjazność dla środowiska - dym zawiera niewiele gazów i sadzy szkodliwych dla atmosfery;
 • bezpieczeństwo - dym przy wylocie ma temperaturę 120-160 stopni Celsjusza;
 • wysoki poziom automatyzacji procesów.

Wady zakupionych długich kotłów grzewczych:

 • tendencja do kondensacji na ściankach wymiennika ciepła i komina;
 • wysokie wymagania dotyczące wilgotności paliwa - nie więcej niż 16%;
 • wysoka cena, czasami 1,5-2 razy wyższa niż koszt konwencjonalnych kotłów na paliwo stałe.

Kotły o długim wypalaniu mają taką wysoką wydajność ze względu na cechy konstrukcyjne i występujące w nich procesy fizyczne. Do ich produkcji nie są potrzebne drogie materiały ani skomplikowane technologie. Większość kotłów jest wykonana z blachy stalowej i ma konstrukcję spawaną. Dlatego też, mając umiejętność pracy z urządzeniem spawalniczym, taki kocioł można wytwarzać ręcznie.

Zanim przystąpisz do samodzielnego tworzenia rysunków, musisz wziąć pod uwagę zasadę działania i typowy projekt kotłów o długim wypalaniu i wybrać najbardziej prosty i niedrogi.

Według rodzaju urządzenia kotły pirolityczne są podzielone na dwa typy:

Co oznaczają te cechy? To bardzo proste: Rodzaj spalania wskazuje lokalizację strefy generowania gazu.

W kotłach typu kopalnianego Ładowanie paliwa odbywa się przez drzwi umieszczone w górnej części pieca. Spalanie rozpoczyna się na powierzchni całkowitej objętości paliwa, a dym uwalniany w wyniku tego jest wymuszany przez wymuszone napełnianie przez całą grubość drewna opałowego w dolnej części pieca, gdzie jest on wzbogacany w powietrze i spalany. W tym przypadku masa drewna opałowego jest dodatkowo podgrzewana i pali się stabilniej.

W kotłach o niższym spalaniu Piec znajduje się u dołu, a komora dopalacza znajduje się powyżej. Nie wymagają wymuszonego napełniania, ruch powietrza odbywa się za pomocą trakcji. Plus takie kotły - niezależność od sieci elektrycznej. Minus - mniejsza wydajność i objętość załadunku, a tym samym czas ciągłej pracy.

Wideo: samozasysający kocioł do pirolizy i zasada jego działania.

Kocioł jest wykonany ręcznie zgodnie z gotowym rysunkiem, pokazanym na rysunku. Wymiary wskazane na rysunku można nieznacznie zmienić i ważne jest obserwowanie proporcji.

   Zasada działania tej jednostki grzewczej jest następująca:

 • Paliwo jest ładowane przez drzwi, po podniesieniu dystrybutora powietrza do maksymalnej wysokości;
 • Zapala się za pomocą wiórów, kory brzozy lub specjalnego narzędzia.
 • Po rozpoczęciu stabilnego spalania rozdzielacz powietrza jest opuszczany do górnej części paliwa, drzwiczki pułapki na popiół są zamknięte, ograniczając tym samym czynne dostarczanie tlenu.
 • W trybie pracy natężenie spalania jest regulowane przez zawór na dystrybutorze. Ze względu na swoją konstrukcję powietrze przepływa bezpośrednio do strefy spalania i jest dozowane, co przyczynia się do jednolitego długotrwałego spalania.
 • Powietrze, przechodzące przez rurę, jest podgrzewane, wilgoć wyparowuje z niego. Gdy paliwo wypali się, dystrybutor spada pod własnym ciężarem. Łańcuch został zaprojektowany, aby go podnieść.
 • Tlące się paliwo uwalnia spaliny, które wypalają się w górnej części pieca. Kocioł można ogrzewać drewnem, trocinami, pelletami, a także odpadami z obróbki drewna - zrębkami, wiórami, gruzem budowlanym. Dla każdego rodzaju paliwa należy wybrać tryb nawiewu.

Wydajność urządzenia jest nieco niższa niż w przypadku analogów przemysłowych, ale biorąc pod uwagę koszt jego produkcji, ta wada nie jest tak ważna.

Niezbędne materiały i narzędzia

Montaż kotła odbywa się za pomocą spawania, dlatego obowiązkowym warunkiem jest obecność spawarki i umiejętność jej obsługi. W procesie spawania własnymi rękami będziesz potrzebował również 2-3 paczek elektrod o odpowiedniej średnicy.

Do cięcia materiału potrzebny jest bułgarski z tarczami tnącymi, do szlifowania szwów potrzebne będą również tarcze szlifierskie.

Ponadto potrzebne jest narzędzie do pomiaru i oznaczania: ruletka, gon, marker, kompasy do oznaczania okręgów.

Do zagniatania gotowego produktu potrzebny jest kompresor.

  Materiały i zakupione produkty:

 • Rury wykonane z metalu o grubości 3-4 mm, Ø 40 cm, długości 150 cm - do wykonania korpusu pieca i rury Ø 45 cm, długości 130 cm wymiennika ciepła;
 • Rura metalowa Ø 6 cm, długość kęsa 120 cm - dla kanału doprowadzającego powietrze w rozdzielaczu;
 • Dwa pierścienie z blachy o grubości 3 mm, o średnicy wewnętrznej 40 cm, pierścień zewnętrzny - 45 cm - kołki na płaszczu wodnym;
 • Blacha 3 mm do wykonania drzwi pieca i popielnika. Możesz użyć gotowych żeliwnych drzwi o odpowiednim rozmiarze;
 • Grubość blachy 5 mm dla rozdzielacza powietrza lub jego okręgu o średnicy 40-42 mm;
 • Sadzonki rogu lub kanału o odpowiednim rozmiarze do wykonania wirnika;
 • Sznurek i płótno azbestowe - do izolacji drzwi.
 • Produkcja skorupy i wymiennika ciepła

  Kocioł jest uruchamiany z korpusu

    , jako najbardziej krytyczny węzeł, z zastrzeżeniem znacznych obciążeń cieplnych. Reszta szczegółów jest dostosowywana z takim warunkiem, aby stworzyć najbardziej szczelną konstrukcję i uniknąć wycieków dymu i strat ciepła.

  1. Rury o średnicy 40 i 45 cm są wsuwane jedna w drugą, wyrównane wzdłuż górnej krawędzi i odsłaniają za pomocą drewnianych elementów dystansujących taką samą szczelinę między nimi. Pomoże to uniknąć lokalnego przegrzania płaszcza wodnego.
  2. Połącz je, spajając górną i dolną część krótkiej rury za pomocą metalowych pierścieni. Spawy starają się uczynić najbardziej gładką i jakości. Dno pieca warzy się wokół blachy.

  • W dolnej części dętki zrobić dziurę w kształcie prostokąta pod drzwiami popiołu. Samo drzwi mogą być wykonane z blachy lub z zamontowanego żeliwa. Izolacja termiczna drzwi nie jest konieczna - na dnie pieca nie będą występowały wysokie temperatury, więc drzwi mogą być pojedyncze. Musi być koniecznie wyposażony w zatrzask szczelnie zamykający drzwi, w przeciwnym razie nastąpi zasysanie powietrza, które zakłóci równowagę tlenu w kotle.

  • Drzwi komory spalania umieszczone są w górnej części obudowy. W tym przypadku reżim temperatury będzie bardziej rygorystyczny, dlatego lepiej zrobić drzwi z blachy i zrobić to podwójnie, jak na zdjęciu, z uszczelką z dwóch warstw azbestu. To, po pierwsze, stworzy lepszą izolację termiczną i pomoże uniknąć poparzeń, a po drugie, zwiększy jej sztywność, a kiedy drzwi paleniska nie poprowadzą. Drzwi są również wyposażone w gęsty zatrzask.

  • Z boku lub z tyłu górnej części korpusu, przewód spalinowy jest spawany z rury profilowej z otworem do podłączenia do komina. Jednocześnie zwraca się szczególną uwagę na jakość szwów od zewnętrznej i wewnętrznej strony koszulki - ze względu na nieprawidłowo wybrany system może tutaj tworzyć się skraplanie, aw połączeniu ze spalinami sprzyja korozji. Spoiny posiadające muszelki i niewyjętą skalę są najbardziej podatne na korozję.

  • W górnej i dolnej części płaszcza wodnego dysze do doprowadzania i odprowadzania chłodziwa są spawane. Wykonane są ze skrawków rury calowej o wymaganej długości, z gwintami na końcu zewnętrznym. Bardziej dogodne jest umieszczanie rur odgałęzionych po stronie kotła, z dala od rury dymowej, aby można było wygodnie serwisować systemy oddymiania i ogrzewania.
  • Korpus kotła jest wyposażony w nóżki ze skrawków narożnika lub kanału - dlatego wygodniej będzie go dopasować podczas montażu.
  • Wykonaj zdejmowaną pokrywę o średnicy 46 cm z otworem w środku 6,5 cm - zostanie ona zainstalowana na korpusie.
  • Wszystkie części i szwy są zerwane bułgarskim i pokryte odporną na ciepło farbą na bazie silikonu, przeznaczone do malowania elementów pieców i samochodowych systemów usuwania gazów - toleruje ogrzewanie do temperatury co najmniej 800 stopni.

  Dystrybutor powietrza - nie mniej ważny szczegół. Dla niego lepiej jest użyć grubego metalu - co najmniej 5 mm. Po pierwsze znajduje się w strefie aktywnego spalania, a przy mniejszej grubości może się odkształcać i ostatecznie wypalić. Po drugie, przy większej grubości dystrybutor powietrza będzie lepiej naciskał na masę paliwa.

  1. Okrąg o średnicy 38 cm z otworem w środku 6 6 cm jest wycinany z metalu, do otworu spawa się rura o długości 6 cm i długości 120 cm, która będzie odbierać powietrze do strefy spalania.
  2. W dolnej części rozdzielacza konieczne jest spawanie wirnika - kanałów rozbieżnych od kąta 25 mm lub kanału. Ich liczba może być różna, im więcej kanałów, tym bardziej równomiernie pali się paliwo.
  3. W górnej części rury konieczne jest zainstalowanie zasuwy lub klapy, aby regulować przepływ powietrza, a także zapewnić pętlę do połączenia łańcucha, z którym dystrybutor wzniesie się do górnej pozycji.

  Kocioł o długim wypalaniu umieszczony jest na płaskiej powierzchni i regulowany w zależności od poziomu, w przypadku poważnego pochylenia cyrkulacyjnego chłodziwo może ulec pogorszeniu.

  Dystrybutor powietrza jest umieszczony wewnątrz pieca, a górna jest umieszczona na górze, która jest przymocowana do korpusu za pomocą spawania lub vnatyag z uszczelnieniem sznura azbestowego.

  Podłącz przewód dymowy do komina. Rury instalacji grzewczej są połączone z rurami płaszcza wodnego.

  Po napełnieniu instalacji kocioł może zacząć się nagrzewać. Piec testowy jest wykonywany z niecałkowitą partią paliwa, reżimy są regulowane i tylko wtedy można je załadować do pracy z pełną wydajnością.

  Taki kocioł, o skromnym wyglądzie, jest dość zdolny do ogrzewania domu wiejskiego lub wiejskiego, warsztatu, garażu, rozwiązania problemu ogrzewania.

  Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

  Korzystając z tej strony, potwierdzasz swoją zgodę na używanie plików cookie zgodnie z tym powiadomieniem w odniesieniu do tego typu plików. Jeśli nie zgadzasz się, że używamy tego typu plików, musisz odpowiednio ustawić ustawienia swojej przeglądarki lub nie korzystać z witryny.

Dodaj komentarz

45 + = 52