Kocioł do ogrzewania prywatnego domu na drewnie

Kocioł na drewno

Ponieważ znaczna część Rosji znajduje się w strefie leśnej, najpopularniejsze kotły na paliwa stałe w naszym kraju znajdują się na opałach. Jaki jest kocioł na drewno i jakie są jego cechy operacyjne?

Kocioł na drewno do ogrzewania prywatnego domu z bateriami, mimo że działa na drewnie jako piec klasyczny, różni się od niego strukturalnie. Główną różnicą jest sposób użycia: piec jest przeznaczony do ogrzewania powietrznego, a kocioł jest początkowo tworzony z oczekiwaniem podłączenia do rurociągu wodnego.

Kotły na drewno do ogrzewania to:

 • klasyczny. Jest to najbliżej piecyków, z wyjątkiem tego, że oprócz pieca znajduje się wodny wymiennik ciepła, aw zestawie są koniecznie urządzenia sterujące;
 • piroliza. Komora spalania składa się z dwóch przedziałów. W drugim pali się gaz pirolityczny, który uwalnia się podczas spalania drewna opałowego. Wokół pieca znajduje się wodny wymiennik ciepła (pirolizowe kotły na paliwo stałe);
 • Kocioł opalany drewnem o długiej żywotności z górnym zapłonem. Od góry w dół płomień rozprzestrzenia się wolniej, jedna zakładka wypala się dłużej, należy rzadziej dodawać drewno kominkowe do komory;
 • długie spalanie z wydłużonym piecem. Poziomo płomień rozprzestrzenia się wolniej. Czas trwania jest również zwiększony ze względu na fakt, że dopływ tlenu do zamkniętej komory jest zminimalizowany.

Schemat kotła pirolitycznego do drewna.

Schemat kotła na drewno z górnym zapłonem.

Schemat kotła na drewno z wydłużonym piecem.

Wydajność kotłów o długiej żywotności jest znacznie wyższa niż w kotłach konwencjonalnych. Najwyższy wskaźnik dotyczy modeli pirolizy, ponad 90%. Drewno opałowe należy wylewać rzadziej, bo kocioł pirolityczny może pracować na jednej karcie nawet do 12 godzin. Dzięki temu obsługa jest wygodniejsza.

Kotły z zamkniętymi paleniskami są czystsze niż inne. Najczystszym z nich jest piroliza: większość odpadów gazowych jest wykorzystywana w drugiej części cyklu, sadza pozostaje zbyt mała, nie jest konieczne czyszczenie komina (urządzenie kominowe dla kotła na paliwo stałe).

Moc kotła jest wybierana z obliczenia jednego kilowata na dziesięć kwadratowych kwadratów. Około 25% dodać do drugiego obwodu, jeśli będzie. Współczynnik korygujący zależy od strefy klimatycznej od 0,7 do 2.

Cena zależy od rodzaju kotła. Najtańsze są klasyki. Jednostki o długim spalaniu mogą kosztować 4 razy więcej.

Wymienniki ciepła wykonane są ze stali i żeliwa. Stal jest tańsza i lżejsza, ale mniej trwała (do 20 lat). Żywotność żeliwa wynosi średnio 35 lat. Bezwładność tych kotłów jest bardzo wysoka, trwa dłużej, dłużej utrzymuje ciepło.

Gorzej jest zintegrowany z regulowanymi sieciami grzewczymi. Duża waga (kocioł do pirolizy może ważyć do 500 kg), kruchość jest wyższa niż stali. Kocioł żeliwny jest półtora do dwa razy droższy od kotła stalowego.

Ładowanie paleniska w większości kotłów bocznych. Modele pirolityczne mają górny. Druga opcja nie jest tak wygodna, ale bezpieczniejsza pod względem ognia i daje możliwość wstępnego suszenia drewna opałowego - dzięki temu zwiększa się sprawność cieplna.

Kocioł na drewno do prywatnego domu może być wyposażony w jeden i dwa obwody (ogrzewanie i CWU).

Drugi jest droższy, mają wiele ograniczeń i wad:

 • nie więcej niż dwa punkty czerpania, każdy nie więcej niż 10 metrów od kotła;
 • Nie używaj płynu przeciw zamarzaniu do ogrzewania, tylko wodę;
 • Obwód cwu jest priorytetem. Kiedy gorący kran jest otwarty, wchodzi do niego ogrzany płyn chłodzący. System grzewczy jest bezczynny, z krótką długością konturu - stygnie.

Problem cwu rozwiązany jest nie tylko za pomocą drugiego obwodu. Pośredni kocioł grzewczy można podłączyć do kotła jednoprzewodowego. Na koniec możliwe jest zainstalowanie w tym celu autonomicznego podgrzewacza wody (na przykład TEN), wówczas CWU w ogóle nie będzie zależało od kotła. Ta ostatnia opcja jest czasami bardziej praktyczna: jeśli nastąpi awaria kotła, ciepła woda w domu nadal będzie istniała, aw obiegu grzewczym można bezpiecznie używać środka przeciw zamarzaniu.

Główną zaletą dwóch obwodów przed tymi opcjami jest ich zwartość. Ale należy wziąć pod uwagę, że jeśli istnieje duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, nie ma wystarczającej ilości wymiennika ciepła, trzeba jeszcze podłączyć dodatkowy kocioł.

Urządzenia sterujące i zabezpieczające mogą być automatyczne i elektroniczne. W drugim więcej możliwości, ale są one droższe i są niestabilne - trzeba kupić regulator napięcia (Regulatory co napięcie dla kotłów grzewczych) lub urządzenie przeciwprzepięciowe, a najlepiej również samowystarczalny generator, awaria zasilania (co jest generator do kotła grzewczego). Całkowicie zautomatyzuj proces ogrzewania kotła na drewnie, który nie zadziała: paliwo do komory spalania należy umieścić ręcznie.

W przypadku systemu z wymuszonym obiegiem wymagane będzie dodatkowe wyposażenie elektryczne, ponieważ wszystkie pompy są elektryczne (instalacja pompy w systemie ogrzewania prywatnego domu). Elektryczność zależy od długotrwałego spalania kotłów z wymuszonym ciągiem (z wentylatorem elektrycznym).

Pod względem jakości najlepsze kotły do ​​ogrzewania domu na drewno opałowe są niemieckie i czeskie, modele budżetowe są rosyjskie i polskie.

 • Niemcy - Viessmann, Buderus, Lopper;
 • Czechy - Viadrus, ATMOS, OROR;
 • Polska - DREWMET, Defro, ORLAN;
 • Federacja Rosyjska - Teplodar, ZOTA.

Kocioł wodny do ogrzewania prywatnego domu na opał, w przeciwieństwie do instalacji gazowej, nie potrzebuje pozwolenia na instalację. Ale to nie znaczy, że eksploatacja jest absolutnie bezpieczna. Istnieją pewne wymagania przeciwpożarowe i środowiskowe.

Ponieważ kocioł (zwłaszcza żeliwo) ma dużą masę, wymaga on, jeśli nie własnego fundamentu, co najmniej betonowego jastrychu. Bezpośrednio pod urządzeniem umieszczono arkusz z niepalnego materiału (metal lub cementu azbestowego). Między kotłem a ścianami, okablowaniem, inna komunikacja powinna pozostać na bezpiecznej odległości.

Kotłownia - co najmniej 8 metrów sześciennych, dobrze oświetlona, ​​od kotła do sufitu powinna pozostać co najmniej metr. Górna część komina przechodzi nad dachem na metr. W kotłowni należy zapewnić wentylację nawiewową i wylotową. Drzwi i okna powinny otwierać się na zewnątrz.

Paliwo do ogrzewania daczy za pomocą kotła opalanego drewnem jest przechowywane w suchym sąsiednim pomieszczeniu, przy użyciu dobrze wysuszonego (nie więcej niż 30% wilgoci). Im niższa wilgotność, tym wyższa sprawność cieplna.

Kotły na drewno opałowe do ogrzewania prywatnych domów

Gazyfikacja naszego kraju rozpoczęła się dawno temu. Mimo to wciąż mamy wiele osiedli, w których sieć gazowa jeszcze nie dotarła. W rezultacie mieszkańcy są zmuszeni szukać alternatywnych źródeł ciepła. Były to kotły opalane drewnem, napędzane najtańszym paliwem - na drewnie. A jeśli drewno zostanie całkowicie uwolnione od opłat, wówczas upał stanie się tak tani, jak będzie trzeba wydawać tylko na kocioł, rury i baterie. W tym przeglądzie przeanalizujemy główne typy wyposażenia na paliwo stałe i uwzględnimy jego cechy.

Zasada działania i cechy kotłów opalanych drewnem

W przypadku braku magistrali gazowej, możemy wybrać następujący sprzęt do ogrzewania domów:

 • Kotły elektryczne - są godne uwagi ze względu na swoją taniość, ale zużywają ogromną ilość energii elektrycznej;
 • Ciekłe kotły - ciepło jest uzyskiwane taniej, ale konsumenci są zmuszeni do przechowywania paliwa gdzieś;
 • Kotły opalane drewnem są najbardziej ekonomicznym, a w niektórych przypadkach także najtańszym sposobem ogrzewania.

Kotły opalane drewnem do ogrzewania domu są rozsądną alternatywą dla innych źródeł ciepła. Jest to istotne na obszarach wiejskich, gdzie występuje niski poziom dochodów ludności.

Kocioł na drewno, w przeciwieństwie do kolektorów gazowych i elektrycznych, jest dość prostym i zrozumiałym urządzeniem. Zmniejsza to prawdopodobieństwo złamania i upraszcza ewentualne naprawy w przyszłości.

Kotły opalane drewnem są niezwykle proste, ponieważ pochodzą ze zwykłego burzhuka. Producenci musieli rozwiązać kilka problemów - aby sprzęt był wygodniejszy w użyciu i bardziej wydajny. Wszystkie te zadania są całkowicie rozwiązane, dlatego nowoczesne kotły grzewcze na drewno opałowe charakteryzują się wysoką wydajnością i łatwością obsługi. Najtrudniejsze w nich jest rozpalenie płomienia, po którym trzeba jedynie okresowo odpalać drewno.

Kocioł na drewno na opał jest najprostszym urządzeniem. Jego serce jest komorą spalania, w której płoną kłody. Otrzymane ciepło przechodzi przez wymiennik ciepła, a jego pozostałości są usuwane przez komin. Wymienniki ciepła w takich urządzeniach są najczęściej wykonywane przez system rur ogniowych - pozwala to na wytrzymanie dużego obciążenia cieplnego. Lite drewno pozostaje opadające przez ruszt do popielnika.

Popielniczka jest bardzo ważną częścią kotła na drewno. To tutaj zbiera się niespalone cząstki paliwa, małe żużle i popiół. Co kilka dni popielniczkę należy czyścić, ponieważ szybko się zatyka. Tutaj wygrywają kotły opalane drewnem z szufladami na popiół - są wygodniejsze w obsłudze. Nawiasem mówiąc, popiół nie musi być wysyłany na złom, ponieważ jest bezpiecznym nawozem organicznym. Jeśli masz witrynę z ogrodem, możesz wykorzystać popioły do ​​zasilania roślin.

Zasada działania kotłów opalanych drewnem jest bardzo prosta:

Istotnymi wadami kotłów opalanych drewnem jest duże zużycie paliwa i imponująca wielkość wymaganych zapasów tego paliwa. Idealnie, to będzie musiał przydzielić cały pokój.

 • Płonące drewno opałowe wydziela ciepło, które jest pochłaniane przez wymiennik ciepła;
 • Czynnik przekazujący ciepło przepływający przez wymiennik ciepła jest przesyłany do grzejników, które ogrzewają pomieszczenia;
 • Chłodziwo jest przesyłane z powrotem do kotła, gdzie jest ponownie podgrzewane.

Tutaj widzimy najbardziej rozpowszechniony schemat ogrzewania konwekcyjnego, który jest stosowany w tradycyjnych jednostkach gazowych.

Ogrzewanie gospodarstw domowych za pomocą kotłów opalanych drewnem jest korzystne - koszt drewna opałowego jest dość niski, koszt jednego sezonu wyniesie jedynie 10-15 tysięcy rubli, gdy dom zostanie ogrzany do 100-150 metrów kwadratowych. m. Jest nawet tańsze niż ogrzewanie gazem. Wartość opałowa paliwa drzewnego jest wysoka, więc podczas spalania powstaje dużo ciepła. Niestety, pewna jego część leci do rury, ale problem ten rozwiązuje się za pomocą kotłów opalanych drewnem pirolitycznym - przejrzymy je w następnej części naszej recenzji.

Kotły na paliwo stałe na drewno do ogrzewania prywatnego domu są w większości przypadków reprezentowane przez klasyczne konwekcyjne jednostki. W nich drewno pali się bezpośrednio, tworząc silny płomień, z którego ciepło jest natychmiast pobierane przez wymiennik ciepła. Wady tego schematu:

 • Brak płynnej regulacji temperatury;
 • Nie najwyższa wydajność;
 • Praktycznie bez automatyzacji.

Przy pomocy tradycyjnych kotłów opalanych drewnem trudno jest utrzymać określoną temperaturę - intensywność spalania, jeśli jest regulowana, jest bardzo mała.

Kotły opalane drewnem pirolitycznym są alternatywą dla urządzeń konwekcyjnych. Są zbudowane zgodnie z obwodem generatora gazu. Drewno opałowe jest spalane w atmosferze o niskiej zawartości tlenu. W rzeczywistości nie płoną, tylko się tlą. Ze względu na wysoką temperaturę zaczynają one uwalniać produkty pirolizy, które są łatwopalne. Gazy palne są spalane w oddzielnej komorze (zwanej dopalaczem), gdzie dostarczane jest powietrze wtórne. Aby dostosować intensywność spalania, technika jest wyposażona w wentylatory nadmuchowe.

Kotły opalane drewnem zbudowane zgodnie z typem pirolizy są skonstruowane bardziej skomplikowane niż ich konwekcyjne kompanie. Tutaj widoczne są dwie komory - jeden tlenia rozszczepieniu oddzielania gazów pirolizy, a drugi z tych gazów spalić w bardzo wysokiej temperaturze do + 800-1000 ° C. Uwolnione ciepło jest pochłaniane przez ten sam wymiennik ciepła z rurowym płomieniem, a częściowo przez ochronny płaszcz wodny (jeśli jest dostępny).

Kotły opalane drewnem pirolitycznym są wyposażone w systemy automatyki sterujące dmuchawami. Gdy temperatura w instalacji grzewczej z akumulatorem osiągnie ustawiony limit, wentylator zatrzymuje się, płomień w komorze dopalacza gaśnie. Dzieje się to tak długo, dopóki temperatura nie spadnie do ogrzewania - wówczas nadmuch wentylator rozpoczyna się w komorze dopalania nucąc płomienia pojawia się ponownie.

Zalety i wady kotłów opalanych drewnem

Kocioł na drewno jest doskonałą alternatywą dla innych typów urządzeń grzewczych. Ogrzewanie za pomocą prądu jest drogie, ogrzewanie za pomocą oleju napędowego lub górnictwa również nie jest pozbawione wad (chociaż są zalety). Dlatego jako najtańszy wariant organizacji ogrzewania należy wybrać kocioł na drewno. Instalujemy go w kotłowni, budujemy rury wokół domu, instalujemy grzejniki, wrzucamy drewno do paleniska i cieszymy się ciepłem.

Zobaczmy, czy wszystko jest tak dobre w przypadku kotłów opalanych drewnem. I zaczniemy od tego, że opisujemy ich zalety, przeciwko którym będą rosły luki w tle. Główne pozytywne cechy:

Drewno opałowe to dość tani rodzaj paliwa, ale bardzo kapryśny. Dobre i wysokiej jakości ciepło można uzyskać tylko dzięki bardzo suchym i niezjedzonym kłodom chrząszczy.

 • Taniość ogrzewania - to kwestia tego, że paliwo do kotłów na drewno jest dość tanie. Jeśli to możliwe, można go bezpłatnie odebrać w najbliższym lesie - aby nie mieć problemów z prawem, należy zwrócić uwagę na zwalone drzewa, które staną się doskonałym źródłem drewna opałowego;
 • Nie potrzebujesz pozwolenia na instalację sprzętu - musisz podłączyć te same kotły gazowe do autostrady, zarejestrować je w usługach kontrolnych, zapłacić za roczną konserwację. Innymi słowy, jest wiele problemów;
 • Prostota w działaniu - wystarczy rozpalić płomień, a proces sam się powiedzie. Trzeba tylko pamiętać, aby wyrzucić wszystkie nowe porcje w nienasyconym piecu kotła na drewno;
 • Bezpieczeństwo - w przeciwieństwie do urządzeń gazowych lub elektrycznych, kotły opalane drewnem charakteryzują się zwiększonym bezpieczeństwem.

Są też wady:

 • Kocioł na drewno wymaga stałego nadzoru - musisz monitorować temperaturę w obwodzie i umieścić drewno opałowe. Szybkie spalanie drewna opałowego jest kluczową wadą, ale eliminuje się je wybierając kocioł z dużą komorą spalania (lub urządzeniem do pirolizy);
 • Drogie wyposażenie - dobry kocioł na drewno, wykonany z odpornego na korozję i żaroodpornego żeliwa, będzie drogi. Ewentualnie można rozważyć tańsze zespoły stalowe, ale nie są one niezawodne i mają długą żywotność;
 • Do przechowywania drewna opałowego konieczne jest zbudowanie stosu drewna - zajmie to dużo miejsca;
 • Trudność automatyzacji - problem rozwiązuje zastosowanie kotłów opalanych drewnem pirolitycznym z dużymi komorami spalania i systemami sterowania intensywnością spalania;
 • Osobliwy zapach dymu w pokojach - nie można powiedzieć, że jest nieprzyjemny, ale niektórym się to nie podoba;
 • Potrzeba osobnego wentylowanego pomieszczenia pod kotłownią - nie można go umieścić we wspólnym pomieszczeniu;
 • Bulkiness - w małych domach można znaleźć kotły na drewno w formacie mini, ale w większości mają duże rozmiary. Tak, i są montowane tylko na podłodze, podczas gdy poszczególne jednostki gazowe i elektryczne są starannie umieszczone na ścianach, bez zajmowania dodatkowego miejsca.

Tak więc kotły opalane drewnem mają również cechy negatywne.

Funkcje ogrzewania drewna

Czyszczenie popiołu i komina warto regularnie produkować. Pozwoli to kociołowi wiernie służyć Ci przez wiele lat, nie tracąc swojej skuteczności.

Jeśli masz zamiar użyć kotła grzewczego w swoim domu na opał, będziesz potrzebować informacji o niektórych funkcjach ogrzewania drewnem opałowym. Przede wszystkim potrzebujesz niezawodnego dostawcy drewna opałowego. A paliwo musi być zebrane przed nadejściem sezonu grzewczego. W niektórych regionach drewno ma deficyt i jest znacznie droższe niż w innych.

Po drugie, trzeba pogodzić się z faktem, że będzie potrzeba, aby stać się prawdziwym niania dla kotła opalanego drewnem - konieczne jest monitorowanie temperatury w instalacji grzewczej, zapobiegając przegrzaniu, wprowadzają nowe fragmenty drewna, rzucać kłody do pieca, upewnić się, że w aparacie spalanie nie ugasiło płomienia. Jeśli nie kupisz długiego, płonącego kotła, będziesz musiał wstać nawet w nocy, żeby rano nie klekotać zębów.

można również trzeba wykonać przez komin, zwłaszcza jeśli jest wąska rurka metalu - z powodu gromadzenia się sadzy zmniejsza nacisk, a w niektórych przypadkach może prowadzić do eksplozji (na szczęście jest rzadkie). Tak i wymagania kominowych zadawania pytań - im więcej mocy używany kocioł opalany drewnem, tym większa musi być rura, w przeciwnym razie nie będzie brak trakcji.

Jeśli planujesz kupić kocioł na drewno, zalecamy zwrócenie uwagi na najpopularniejsze modele. Rozważmy je bardziej szczegółowo, a my wspomnimy o szacunkowych cenach.

Ten opalany drewnem kocioł uzyskał najbardziej pozytywne oceny użytkowników. Charakteryzuje się prostotą i wszechstronność - to pod warunkiem, grzejnik elektryczny, który jest odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury, gdy drewno jest całkowicie spalone, a ludzie nie miały moment kiedy piec musiał rzucać nową porcję paliwa. Nie można jednak użyć nagrzewnicy.

Pojemność cieplna kotła opalanego drewnem wynosi 15 kW, co wystarcza na ogrzewanie domów o powierzchni do 150 metrów kwadratowych. m. Wydajność urządzenia nie jest bardzo duża, wynosi 75%. Jako paliwo stosuje się konwencjonalne drewno opałowe lub węgiel, a także pręty euro. Temperatura chłodziwa w układzie zmienia się od +60 do +85 stopni, maksymalne ciśnienie wynosi 2 bary. Wymiennik ciepła wykonany jest ze stali i jest uzupełniony o grzałkę o mocy 4 kW. Waga urządzenia wynosi 115 kg. Orientacyjna cena wynosi od 17 do 19 tysięcy rubli.

Przed nami potężny kocioł opalany drewnem od znanego producenta, który sprawdził się po najlepszej stronie. Moc urządzenia wynosi 19 kW, powierzchnia ogrzewana do 190 m2. m, temperatura płynu chłodzącego może być regulowana od +30 do +85 stopni, pomimo tego, że tutaj stosuje się schemat bezpośredniego spalania drewna opałowego. Sprawność wynosi 90,2% - jest to bardzo wysoki wskaźnik, który zapewnia ekonomiczne zużycie paliwa. Niewątpliwą zaletą jest zastosowanie dwukierunkowego wielosekcyjnego wymiennika ciepła wykonanego z żeliwa. Do monitorowania parametrów na pokładzie jest manometr i termometr. Orientacyjna cena to około 45 tysięcy rubli.

Na koniec rozważmy opalany drewnem kocioł pirolityczny z mechaniczną regulacją - modele z elektroniką są znacznie droższe. Jednostka ma moc 12 kW i może ogrzać budynki o powierzchni do 120 metrów kwadratowych. m. W tym samym czasie jest wszystkożerny - może pracować na drewnie, brykietach, węglu, torfie i pelletach. Jego sprawność wynosi 92%, maksymalna temperatura chłodziwa wynosi do +95 stopni z możliwością regulacji dzięki dmuchawie powietrza. Koszt waha się od 54-60 tysięcy rubli, w zależności od apetytu sklepu.

Wspieraj nasz projekt w społeczności. sieci!

Może się mylę, ale są też kombinowane kotły: czy mogę używać drewna opałowego i innych paliw stałych?

tutaj człowiek spędzał czas - ale wiedza 0 i porównywała najbardziej deshovye kotły dla nishebrodov

Wysokowydajne ogrzewanie domów przez kotły na drewno

Wybierając rozwiązanie techniczne systemu ogrzewania w budownictwie mieszkaniowym, warto zwrócić uwagę na wydajny kocioł na drewno do domu. Stały wzrost cen takich chłodziw, jak gaz i elektryczność, pozwala nam myśleć o alternatywnych sposobach ogrzewania domów. W przypadku, gdy na przykład teren nie jest zgazowany, zastosowanie kotła opalanego drewnem w domu jest najlepszym sposobem na zainstalowanie systemu grzewczego. Taki sprzęt pozwoli zaoszczędzić 4 razy więcej pieniędzy na ogrzewanie w domu niż na gazie.

Kotły opalane paliwem drzewnym są podzielone na:

 • według rodzaju spalania: kotły na paliwo stałe ze zwykłego spalania, typ pirolizy, kotły górnego długiego palenia;
 • (od 70% do 5%);
 • jeśli to możliwe, stosowanie alternatywnych stałych surowców (węgiel, brykiety, śmieci);
 • według objętości pieców (przemysłowych i domowych) oraz powierzchni grzewczej domu;
 • przez czas przy pełnym obciążeniu.
 • jednokierunkowy (tylko dla systemów grzewczych) i dwuobwodowy (do ogrzewania i ciepłej wody).

Kotły energetyczne na paliwo stałe we wspólnym płomieniu wykorzystują drewno jako surowiec o wilgotności 20-30%. Takie drewno pali się lepiej i nie emituje dużo dymu.

Główne parametry i cechy kotła opalanego drewnem do ogrzewania domu są następujące:

 • Czas spalania w kotle z pełnym ładunkiem drewna opałowego do 12 godzin, średnio 8 godzin, zależy od właściwości cieplnych budynku.
 • Stosuje się metodę konwencjonalnego spalania drewna opałowego, którego ciepło jest przekazywane przez ścianki wymiennika ciepła.
 • Automatyczne doprowadzanie powietrza.
 • Automatyczna konserwacja trybu ustawionej temperatury (minimum 35 stopni, maksimum do 95).
 • Sprawność kotła wynosi 75%.
 • Stalowy wymiennik ciepła o grubości ścianki 6 mm.
 • Możliwość ręcznego ustawiania temperatury.

Instalacja sprzętu do ogrzewania prywatnego domu z kotłem na drewno nie wymaga koordynacji w różnych przypadkach, jest po prostu instalowana i nie wymaga specjalnych warunków. Ekonomicznie taki kocioł jest korzystny, spełnia optymalne połączenie ceny / jakości. Budowa takiego sprzętu do ogrzewania, patrz zdjęcie.

Ryc. 1 Tradycyjny kocioł na drewno

Kotły na drewno do przedłużonego palenia w prywatnych domach mogą być używane jako paliwo oprócz drewna opałowego, pelletu, węgla, brykietów, śmieci.

Główne parametry takiego sprzętu do ogrzewania domu to:

 • Palenie możliwości 1 załadunek drewna opałowego do 5 dni.
 • Zużycie 10 razy mniej drewna niż w kotłach konwencjonalnych do ogrzewania domu.
 • Spalanie surowców od górnej warstwy 10 -15 cm, suszenie dolnej warstwy drewna, które spala się bardziej efektywnie.
 • Trwałość, dzięki ogrzewaniu wymiennika ciepła nie przekracza 550 stopni i mniej się zużywa.
 • Wydajność do 91%.
 • Obecność turbofanu na sterowaniu komputerowym.
 • Funkcje pełnego automatycznego ładowania paliwa stałego.

Kocioł opalany drewnem do ogrzewania domu z górną warstwą spalania 20 kW drewna opałowego jest skuteczny na powierzchni od 120 do 240 metrów kwadratowych. Cechy konstrukcyjne urządzeń grzewczych można sprawdzić na zdjęciu.

Ryc. 2 Kocioł na drewno

Kotły opalane drewnem pirolitycznym dla domu różnią się zasadą pracy: w nich spalanie drewna opałowego odbywa się w komorze próżniowej. Drewno opałowe zamienia się w węgiel drzewny i uwalnia gaz pirolityczny, który jest produktem wtórnego przerobu. Następnie gaz miesza się z powietrzem i powoli spala z uwolnieniem większej ilości energii i trzy razy mniejszą emisją dwutlenku węgla.

Taka metoda jest nieszkodliwa dla środowiska, po wypaleniu całego ładunku drzewnych surowców sadzy, jest uwalniana czasami mniej niż w innych instalacjach na paliwo stałe.

Cechy i parametry pieca do pirolizy drzewnej do ogrzewania są następujące:

 • Zużyte drewno o wilgotności 20-30%, takie surowce są najbardziej skuteczne. Możliwe jest użycie drewna o wilgotności do 60%.
 • Materiałem jest 4mm żaroodporna stal z powłoką antykorozyjną, piec z dwiema komorami z ceramiczną dyszą.
 • Cena jest 2-krotnie droższa od urządzeń grzewczych z konwencjonalnym spalaniem, ale wydajność jest 4 razy wyższa.
 • Sprawność sięga 95%.
 • Automatyczna kontrola spalania drewna opałowego, wentylacji i doprowadzania powietrza. Panel sterowania znajduje się na górnej powierzchni.
 • W trybie pracy urządzenie grzewcze wchodzi 30 minut po zapłonie.
 • Czas palenia się drewna opałowego 24 godziny po jednym załadunku.

Zdjęcie standardowego projektu urządzenia do pirolizy do ogrzewania jest załączone:

Ryc. 3 Kocioł do pirolizy drewna

Wybierając kocioł opalany drewnem do ogrzewania prywatnego domu, pojawiają się pytania o materiał, który lepiej kupić piec: żeliwo lub stal. Zalety żeliwa o trwałości (żywotność do 50 lat), odporność na korozję. Wady wymiennika ciepła wykonane z żeliwa o kruchości, dużej wadze i wysokich kosztach.

Konstrukcja stalowa jest tańsza, lżejsza i ma mniejsze rozmiary, ale główne wady to to, że materiał jest skorodowany i ma krótszą żywotność (do 20 lat).

Kotły żeliwne do ogrzewania drewna są częściej stosowane w przemysłowych instalacjach grzewczych.

Podczas instalowania urządzeń do ogrzewania domu wykonuje się szereg dodatkowych prac instalacyjnych, zaworów odcinających i automatyki. Łączenie w pary urządzeń grzewczych można nabyć za pomocą elementów do ustawiania typu, ale może to prowadzić do nieprawidłowego działania urządzenia. Lepiej razem z piecem kupić gotowe pakiety do szybkiego montażu. Takie zestawy powinny być produkowane przez światowych liderów lub producenta sprzętu.

Ogrzewanie domu drewnem opałowym jest nie tylko opłacalne ekonomicznie, ale także nieszkodliwe i skuteczne. W zimne zimowe wieczory ciepło domu ociepli duszę i ciało.

© 2017 "KOTLOmaniya.RU". Artykuły są chronione prawem autorskim.

W przypadku częściowego lub pełnego kopiowania wymagany jest aktywny indeksowany link.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

67 − = 60