Nazwa kategorii

Jak wzmocnić sygnał antenowy

Jak poprawić swój sygnał telewizyjny

Systemy telewizji kablowej i nadawania telewizyjnego rozwijają się co roku. Jednak pomimo szybkiego rozwoju sieci i rozszerzonych możliwości sprzętu telewizyjnego, jakość obrazu na ekranie telewizora jest niska. Wynika to z faktu, że odbiór sygnału telewizyjnego anteny zależy od różnych czynników: poprawnej instalacji, wyglądu i kształtu urządzenia, odległości od wzmacniacza. Zwiększenie jakości wynikowego obrazu pomoże autonomiczne urządzenie wzmacniające lub zastąpienie odbiornika mocniejszym urządzeniem. W tym przeglądzie rozważymy, jak wzmocnić słaby niestabilny sygnał anteny telewizyjnej.

Jakie czynniki wpływają na pogorszenie sygnału telewizyjnego

Przed przystąpieniem do badań nad nowościami inżynierii radiowej należy przeanalizować, dlaczego poziom funkcjonowania odbiornika jest niski. Przyczynami zakłóceń i niskiej jakości obrazu mogą być:

 • istotne usunięcie domu z przekaźnika;
 • zły wybór anteny telewizyjnej;
 • wysoki poziom naturalnego hałasu;
 • przeszkody zewnętrzne do odbioru sygnału: wieżowce, drzewa, konstrukcje przemysłowe;
 • awaria kabla;
 • niewłaściwa orientacja nadajnika;
 • obecność w pobliżu anteny metalowych przedmiotów zdolnych do przewodzenia prądu;
 • dystrybucja sygnału telewizyjnego do kilku odbiorników;
 • przestarzała technologia.

Sposoby zwiększenia mocy anteny telewizyjnej

 1. Zmień lokalizację anteny. Z reguły jest skierowany na bok wieża nadawcza.
 2. Nabycie wzmacniacza antenowego. Są to urządzenia elektryczne, które łączą się bezpośrednio z anteną i dają impuls do poprawy odbieranego sygnału.
 3. Rozwiń liczbę anten, aby uzyskać wyraźniejszy obraz w najwyższej pozycji.
 4. Zmień urządzenie na mocniejszą antenę dla telewizora.
 5. Usuń wszystkie obiekty i metalowe przedmioty, które mogą zakłócać przyjęcie sygnału telewizyjnego.
 6. Sprawdź kabel telewizora pod kątem ciągłości. W przypadku zwarcia lub pęknięcia, zmień go na nowy. Aby uzyskać sygnał jakości, ważne jest, aby wybrać odpowiedni kabel.
 7. Utwórz efekt matryca antenowa w fazie (ATS). Polega ona na tym, że identyczne odbiorniki tworzą złożony system, który działa na wspólnym dopasowanym obciążeniu, tak że fazy sygnału są takie same.

Wiedząc, jak poprawić sygnał telewizyjny, możesz zminimalizować zakłócenia obrazu na ekranie i cieszyć się wysokiej jakości wyświetlaniem, niezależnie od odległości od centrum telewizyjnego.

Wzmacniacz antenowy

Zalety i wady wzmacniaczy antenowych

Podobnie jak wszystkie urządzenia radiowe, urządzenia mają swoje plusy i minusy. Zalety wzmacniaczy antenowych to:

 • nawet słaby sygnał telewizyjny jest odbierany przez urządzenie;
 • minimalna wartość szumów;
 • poprawa sygnału w szerokim paśmie częstotliwości kilku pasm falowych.

Główne wady, które mogą napotkać użytkownicy:

 • przeciążenie urządzenia potężnymi sygnałami w zakresie mierników MV (49-230 MHz);
 • samo-wzbudzenie wzmacniacza;
 • urządzenie jest podatne prądy wyładowań elektrycznych pioruna;
 • Straty pasywne występują na wyjściu.

Wzmacniacz antenowy własnymi rękami

Możesz zaprojektować proste urządzenie, które wzmacnia sygnał telewizyjny do telewizora własnymi rękami. Takie urządzenie ma niskie zużycie energii, nie powoduje znacznych zakłóceń i ma zakres częstotliwości do 900 MHz. Wzmacniacz niskonapięciowy o mocy 2,7-5,5 V zużywa prąd 3 mA, działa bardzo cicho.

Zasada działania jest następująca. Wprowadzane jest napięcie "1", które wyświetlane jest na chipie. Dzięki rezystorowi R1 powstaje przesunięcie do obszaru roboczego. Jest podłączony do wejścia "2". Na wyjściu "6" przychodzi sygnał wejściowy, podczas gdy wzmocniony jest usuwany z węzła "3" i jest wysyłany do odbiornika. Jeśli mikroukład jest prawidłowo zmontowany, nie ma potrzeby konfigurowania go. Przy okazji, możesz również zrobić antenę do telewizora własnymi rękami.

Jak wybrać wzmacniacz anteny

Aby prawidłowo dobrać wzmacniacz antenowy, należy zwrócić uwagę na następujące parametry.

 1. Odległość od wzmacniacza. Wskaźnik ten powinien znajdować się w odległości 10-150 km.
 2. Zakres częstotliwości.
 3. Poziom sygnału na wyjściu urządzenia. Optymalna opcja to 100 dB na mikrowolt.
 4. Zysk z urządzenia. Powinno to wynosić co najmniej 40 dB.
 5. Typ urządzenia, dla którego chcesz wzmocnić sygnał telewizyjny.
 6. Współczynnik hałasu. Zaleca się nie przekraczać tego parametru o więcej niż 3 dB.
 7. Pobór prądu. Optymalna wartość to 30-60 mA.
 8. Lokalizacja: na odbiorniku lub w pobliżu urządzenia.

Zwróć uwagę! W przypadku telewizji cyfrowej preferowane jest urządzenie o wartości 5 V. Jeśli wybierzesz cyfrową przystawkę DVD-T2 z tym parametrem, nie musisz kupować zasilania wzmacniacza antenowego.

Aby poprawić jakość obrazu na rynku urządzeń elektronicznych, sprzedawane są różne wzmacniacze. W urządzeniach można regulować wzmocnienie. Większość urządzeń ma wiele wyjść do podłączenia do wielu telewizorów.

Modele do wzmacniania sygnału telewizyjnego

 1. Televés 5523. Włoska firma wprowadziła udoskonalone urządzenie z 5 wyjściami. Ze względu na wysoki zysk 16 dB, urządzenie radiokomunikacyjne zmniejsza poziom stabilnego szumu, zakłóceń telewizyjnych. Urządzenie działa z oddzielnego źródła zasilania, które jest zawarte w przyrządzie.

Modele do wzmacniania sygnałów naziemnych i satelitarnych

 1. Gecen A05-02. Przyrząd zwiększa poziom sygnału do 19-21 dB. Zakres częstotliwości pracy dla telewizji satelitarnej w zakresie 950-2400 MHz, naziemny - 5-950 MHz. Zasilanie wzmacniacza szerokopasmowego Gecen A05-02 jest dostarczane przez kabel koncentryczny z odbiornika satelitarnego (więcej informacji na temat instalowania telewizji satelitarnej). Aby uzyskać mocniejszy sygnał z telewizora na antenie, zakupiono dodatkowe źródło zasilania.

Różne czynniki mogą negatywnie wpływać na poziom sygnału telewizyjnego. Nowoczesne urządzenia radiotechniczne pomagają ją zwiększyć. Mają wiele zalet: mobilność, wysoki zysk i duży wybór modeli. Dzięki wspólnej pracy anteny i wzmacniacza można oglądać telewizję w dobrej jakości.

Ocena najlepszych telewizorów 2017 roku, zalety i wady optymalnych modeli. Porównanie cen, opis funkcji i cech technicznych telewizorów różnych marek.

Jak wzmocnić sygnał swojej anteny telewizyjnej?

Wzmocnienie zdolności odbierania istniejącą antenę można osiągnąć na różne sposoby, w tym przez tak prostych środków jak na wynos z anteny.

Jeśli nie są w telewizję kablową, najprawdopodobniej używasz anteny telewizyjnej, dzięki której Twój telewizor odbiera sygnały telewizyjne. Oczywiście, kupując dobre i potężne anteny mogą zwiększyć swoje szanse na uzyskanie niektóre niedostępne w obecnych kanałów dla Ciebie i poprawić jakość odbieranego obrazu.

Ale będziemy rozważać inne opcje jest wzmocnienie zdolności odbioru istniejącej anteny. Cel ten można osiągnąć na różne sposoby, w tym przez tak prostych środków jak usunięcie anteny z mieszkania na zewnątrz, lub przesunąć antenę telewizyjną na całym pokoju, aby znaleźć lepszego miejsca odbioru.

Jak rozwiązać problem ze złym sygnałem telewizyjnym

Bardzo często ludzie mogą napotkać problem niewystarczającego sygnału z anteny telewizyjnej. Zwykle może się to zdarzyć w miejscach oddalonych od dużych miast, gdzie sygnał jest słaby. Oczywiście, nikt nie będzie chciał oglądać telewizji, gdy podczas transmisji jest dużo zakłóceń. Dlatego musisz wiedzieć, jak niezależnie wzmacniać sygnał z anteny telewizyjnej.

Jednym z najlepszych sposobów rozwiązania tego problemu może być wybranie innej anteny. Możesz wybrać dokładnie ten typ, który poprawi odbiór sygnału, ponieważ zasięg komunikacji będzie wyższy. Ogólnie rozróżnia się kilka głównych typów anten:

 • na zewnątrz lub wewnątrz;
 • do telewizji na żywo;
 • do telewizji satelitarnej;
 • połączone.

Każdy gatunek należy rozmontować osobno, aby mieć ogólne wyobrażenie o tym, jak dobrze każdy z prezentowanych gatunków może działać. Praktyka pokazuje, że na obszarach podmiejskich lub w miejscach odległych od miasta zwykle używa się anten satelitarnych. Ponadto telewizja satelitarna jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Aby go użyć, wystarczy zakupić niezbędny sprzęt i zainstalować go. Pozytywną stroną jest również fakt, że telewizja satelitarna zajmuje wiele kanałów. Przeczytaj także, jak zrobić antenę samodzielnie.

W warunkach miejskich dozwolone jest używanie wszystkich dostępnych typów anten, ponieważ będą one działały idealnie dzięki dostępowi do sygnału wieży telewizyjnej. Często może to być antena dla telewizora, który odbierze telewizję naziemną. Może to działać, jeśli wieża telewizyjna znajduje się blisko strefy podmiejskiej. Są podzielone na wewnętrzne lub zewnętrzne. Odbiorniki sygnału pokojowego zaleca się stosować, jeśli poziom odbieranego sygnału telewizyjnego. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że wewnątrz budynku sygnał słabnie i może odbijać się od różnych obiektów. Zewnętrzne są używane, jeśli odległość od wzmacniacza jest duża.

Ostatni typ dostępnych opcji jest połączony. Doskonale nadają się do pokrycia pasm częstotliwości decymetrowej lub metrowej. Osiąga się to dzięki temu, że antena logiczno-okresowa odpowiada za zakres decymetrowy, a wibrator na metr.

Przyczyny pogorszenia sygnału są dość proste, ale nie wszyscy mogą je poprawnie poprawić. Niektórzy mogą sądzić, że problem dotyczy telewizora, ale jest to błędny pogląd. Nawet najnowsze telewizory ze złym sygnałem nie mogą go ominąć.

Zwykle na ekranie telewizora w tym momencie występują różne zakłócenia lub obraz zaczyna "śnieg". Dlatego możemy wyróżnić następujące główne problemy z sygnałem telewizyjnym:

 1. Przestarzały sprzęt.
 2. Kabel łączący jest niskiej jakości.
 3. Odległość jest daleko od telewizora.
 4. Naturalne lub sztuczne problemy, które pojawiają się podczas działania sprzętu. Niech z czasem tak się zamanifestuje i zniknie.

Ze względu na różne problemy z odbiorem telewizji i chęć do oglądania wysokiej jakości transmisję, ludzie zdecydowali się rozwijać ten obszar w celu wyeliminowania tych problemów z wykorzystaniem. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu stały się wzmacniacze antenowe, które są obecnie szeroko stosowane. Warto jednak pamiętać, że wiele anten będących w sprzedaży jest już aktywnych, to znaczy w ich sprzęcie jest już sprzęt z efektem wzmacniającym. Ale mogą również występować różnice, w zależności od wzmocnienia sygnału. Można to zobaczyć na przykładzie polskiej anteny ASP-8.

Ale jeśli wysokiej jakości sygnał telewizyjny normalnej anteny lub nawet wstępnie zainstalowany wzmacniacz nie wystarcza, powinieneś wybrać lepszą opcję. Są one powszechnie dostępne w sprzedaży w każdym specjalistycznym sklepie. Również przy wyborze wzmacniacza zaleca się przyjrzenie się następującym czynnikom:

 • ilość zużywanego prądu;
 • współczynnik szumów w dB;
 • współczynnik wzmocnienia;
 • napięcie zasilania.

Wzmocniony sygnał charakteryzuje się tym, że mogą występować efekty uboczne lub szumy. Aby pozbyć się szumu podczas działania wzmacniacza, zaleca się zamocowanie urządzenia na samej antenie. W takim przypadku zasilanie zostanie dostarczone za pośrednictwem kabla koncentrycznego. Zaleca się również dostosowanie napięcia zasilania i zmianę wzmocnienia. W takim przypadku cały projekt będzie działał znacznie lepiej. Warto jednak pamiętać, że ta praca jest ciężka i lepiej powierzyć ją specjalistom, aby nie uszkodzić samego wzmacniacza.

Alternatywną opcją jest użycie więcej niż jednej anteny. Pomoże to zwiększyć zasięg odbioru sygnału telewizyjnego, poprawiając w ten sposób jakość telewizji. Dzięki temu oba urządzenia będą działały znacznie lepiej. Obowiązkowe jest używanie tego wzoru na zewnątrz domu, na przykład, do zamocowania go na dachu. Możesz też naprawić na innych wysokich punktach domu.

Dla rzemieślników jest jeszcze jedna opcja. Możesz samodzielnie podłączyć wzmacniacz antenowy do telewizora i nie uciec się do zakupu nowego sprzętu. Można to zrobić, wykonując następujące czynności:

 1. Weź wzmacniacz szerokopasmowy z zakresem częstotliwości 30-850 MHz, który koniecznie działa na importowanych tranzystorach (S790T).
 2. Cała konstrukcja będzie dwustopniowym wzmacniaczem rezystorowym.
 3. Dzięki tym dwóm etapom wzmocnienie wyniesie 10 dB.
 4. Jako źródło zasilania należy użyć stałego i stałego źródła o napięciu 9-12 V.
 5. Możesz go zainstalować w pobliżu telewizora, aby uzyskać lepszą wydajność.

Warto jednak pamiętać, że stworzone przez siebie mechanizmy mogą być niestabilne w pracy ze względu na to, że korzystanie z nich może odbywać się wyłącznie na własne ryzyko. Przeczytaj również, jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny.

Dodaj komentarz

65 − = 61