Nazwa kategorii

Jak zainstalować licznik do ogrzewania w mieszkaniu

Liczniki ciepła do ogrzewania: ekonomicznie i opłacalnie

Oczywiście, wprowadzenie miernika zużycia ciepła jest korzystne, ponieważ miesięczna ilość ciepła będzie obliczana zgodnie z aktualnymi taryfami i na podstawie odczytów pobranych z pojedynczego licznika. W ten sposób konsument, który zainstalował miernik ciepła, płaci tylko otrzymane usługi bez zleceń zakładów dostarczających ciepło (czytaj także: "Jak obliczyć energię cieplną"). Ponadto właściciele mają możliwość dostosowania temperatury pomieszczeń grzewczych lub pomieszczeń gospodarczych w trybie ręcznym lub automatycznie (z zastrzeżeniem instalacji elektronicznego systemu monitoringu).

Konsumenci powinni wiedzieć, że licznik ciepła go nie oszczędza, pozwala płacić za energię faktycznie zużytą, a nie przez przybliżone obliczenia uzyskane w wyniku teoretycznego opracowania przepisów rządowych. Indywidualne liczniki ciepła, takie jak na zdjęciu, pozwalają zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy na usługi grzewcze, może to być nawet 60%.

Rodzaje nowoczesnych liczników ciepła

Dostępne w handlu ciepłomierze do ogrzewania w mieszkaniu nie są jednym urządzeniem, ale zestawem urządzeń.

 • czujniki;
 • kalkulatory ilości zużytej energii cieplnej;
 • konwertery przepływu, ciśnienia i rezystancji.

Komponenty zawarte w określonym zestawie są określane i zatwierdzane indywidualnie dla obiektu.

W dziedzinie zastosowania liczniki ciepła do ogrzewania to:

 • dom (przemysłowy);
 • apartament (indywidualny).

Zgodnie z zasadą działania agregaty do pomiaru ciepła dzielą się na urządzenia:

Ciepłomierze domowe

Indywidualny licznik ciepła w mieszkaniu jest urządzeniem o małych średnicach kanału (nie więcej niż 20 milimetrów) i zakresie pomiaru ilości chłodziwa około 0,6-2,5 m³ / h. Zużycie energii cieplnej określa się za pomocą pomiaru elektromagnetycznego, wirowego lub turbiny. Na podstawie nazwy jasne jest, że tego typu liczniki ciepła są instalowane w mieszkaniach i prywatnych domach (szczegóły: "Instalacja liczników do ogrzewania w mieszkaniu: rodzaje urządzeń").

Istnieje urządzenie mieszkalne do pomiaru energii cieplnej z dwóch uzupełniających się urządzeń:

 • kalkulator ciepła;
 • licznik ciepłej wody.

Zasada działania ciepłomierza indywidualnego jest następująca: na wodomierzu zainstalowany jest licznik ciepła, a dwa przewody są poprowadzone, które są wyposażone w czujniki temperatury. Jeden przewód jest podłączony do linii zasilającej, a drugi jest podłączony do rurociągu, ale opuszcza pomieszczenie. Przy pomocy licznika ciepłej wody ustala się objętość nośnika ciepła przeznaczonego na ogrzewanie. Dzięki specjalnej technice obliczeniowej licznik ciepła oblicza ilość zużytego ciepła.

Ciepłomierze domowe (przemysłowe)

Ciepłomierze domowe lub przemysłowe do ogrzewania są wykorzystywane do instalacji w obiektach produkcyjnych i budynkach wielorodzinnych. Aby uwzględnić ciepło, stosuje się jedną z trzech metod: elektromagnetyczną, turbinę lub wir. Główną różnicą między urządzeniami przemysłowymi i apartamentowymi jest ich wielkość. Średnica domowych liczników mieści się w zakresie od 25 do 300 milimetrów. Zakres pomiarowy ilości chłodziwa wynosi około 0,6-2,5 m³ / h.

Przedstawione na zdjęciu mechaniczne (lub tachometryczne) liczniki energii cieplnej odnoszą się do prostych agregatów. Zwykle mają kalkulator ciepła i wodomierz obrotowy. Zasada działania tego licznika ciepła jest następująca: dla wygody i dokładności pomiaru ruch postępowy płynu grzewczego staje się rotacyjny.

Mechaniczne (tachometryczne) urządzenie pomiarowe jest bardzo opłacalnym zakupem, ale jego koszt powinien zostać dodany do kosztu filtrów. W rezultacie zestaw będzie kosztował konsumenta taniej o około 15% w porównaniu do innych liczników ciepła, ale pod warunkiem, że średnica rurociągu nie przekracza 32 milimetrów.

Urządzenia mechaniczne mają znaczną wadę - nie mogą być stosowane, gdy chłodziwo (woda) ma wysoki stopień sztywności i jeśli występują w nim cząstki rdzy, kamienia lub kamienia, ponieważ zatkają filtry i przepływomierze.

Producenci oferują konsumentom duży wybór modeli ultradźwiękowych ciepłomierzy. To prawda, że ​​zasada działania dla nich wszystkich jest prawie taka sama: dwa urządzenia są zainstalowane na rurze naprzeciw siebie - grzejnik i urządzenie odbierające sygnały ultradźwiękowe. Grzejnik przesyła specjalny sygnał przez strumień chłodziwa, a odbiornik odbiera go po chwili. Odstęp czasowy między napromieniowaniem a odbiorem sygnału zależy od prędkości przepływu wody przez rurociąg. Kiedy czas jest znany, obliczany jest przepływ chłodziwa.

Ciepłomierz ultradźwiękowy, oprócz podstawowych funkcji, może wykonywać regulację dostarczania energii cieplnej. Te urządzenia do pomiaru ciepła są dokładniejsze, są bardziej niezawodne i trwałe niż urządzenia tachometryczne.

Montaż liczników ciepła

Według ekspertów, najlepszym rozwiązaniem na pytanie, gdzie zainstalować licznik jest instalacja ogólnego ciepłomierza. Wtedy wszyscy konsumenci mieszkający w domu nie będą musieli płacić za energię cieplną, która w rzeczywistości nie została dostarczona do budynku. Ale koszt domowego licznika ciepła jest dość duży. To prawda, że ​​jeśli podzielisz ją według liczby mieszkań, będzie to całkiem przystępne.

Jeśli nie wszyscy lokatorzy domu lub ganek zgadzają się na zainstalowanie licznika ciepła, to właściciel mieszkania powinien rozważyć, jak znacznie obniżyć koszty finansowe indywidualnego ogrzewania własnego domu.

Instalacja indywidualnego licznika ciepła

Przed zainstalowaniem licznika ciepła w oddzielnym mieszkaniu w budynku wielokondygnacyjnym konieczne będzie wykonanie szeregu czynności i czynności, w przeciwnym razie podłączenie urządzenia nie będzie właściwe i legalne.

Krok czwarty. W organizacji projektu, w oparciu o warunki techniczne dostarczone przez firmę zarządzającą, konieczne jest zamówienie rozwiązania konstrukcyjnego do zainstalowania licznika ciepła w mieszkaniu. Firma projektująca musi mieć licencję na tego rodzaju pracę.

 • w sprawie dostępności informacji o organizacji w Jednolity Państwowym Rejestrze Podmiotów Prawnych;
 • o dostępność pakietu niezbędnej dokumentacji, w tym certyfikatów, certyfikatów, przyjęć do SRO;
 • dostępność wykwalifikowanych specjalistów;
 • dla dostępności specjalnego wyposażenia;
 • dla pełnej listy prac przy instalacji;
 • za obecność wolnego wyjazdu specjalisty do mieszkania klienta w celu kontroli łączności;
 • w sprawie dostępności zobowiązań gwarancyjnych dla pracy.

Krok szósty. Po zakończeniu instalacji ciepłomierza przedstawiciel firmy zarządzającej (Housing and Housing Association) musi ją zamknąć i podpisać odbiór urządzenia.

Zazwyczaj nowe urządzenia sprzedawane są z kontrolą podstawową, która jest przeprowadzana w zakładzie, który je produkuje. Dowodem na to, że weryfikacja liczników ciepła jest przeprowadzana, jest obecność specjalnej etykiety, odpowiedniego zapisu, specjalnego znaku, zarówno na urządzeniach, jak i w dołączonych do nich dokumentach.

 • w dziale Rostest;
 • firma, która ma odpowiednie uprawnienia do przeprowadzenia audytu;
 • w centrum serwisowym producenta.

Niezależnie odczytywać odczyt z licznika w celu podgrzania w taki sam sposób jak z licznikiem elektrycznym. W pokwitowaniu zapłaty należy wskazać różnicę w zeznaniach, pomnożyć ją przez ustaloną taryfę i dokonać płatności, na przykład w jednym z oddziałów banku oszczędnościowego. Odbiorcą płatności jest organizacja zaopatrzenia w ciepło.

Liczniki termiczne - zalety instalacji, szczegółowy film:

Ograniczenia w instalacji ciepłomierza w mieszkaniu

Wielu konsumentów jest zainteresowanych tym, czy liczniki ciepła są ustawiane indywidualnie w każdym mieszkaniu? Faktem jest, że w większości budynków mieszkalnych w budynkach mieszkalnych przy budowie systemu ogrzewania stosuje się pionowy pion, co uniemożliwia instalację jednego licznika mieszkań.

 • zainstalowanie kilku urządzeń grzewczych w jednym mieszkaniu będzie kosztować jego właścicieli pewną sumę, ponieważ każdy licznik na baterii ogrzewającej kosztuje dużo pieniędzy;
 • odczytywanie każdego z urządzeń jest utrudnione przez fakt, że pracownicy służby publicznej nie są w stanie co miesiąc obchodzić wszystkich pomieszczeń w mieszkaniach domu w celu rejestrowania danych. Wykonując tę ​​pracę samodzielnie, możesz pomylić liczby i popełnić błędy w obliczeniach;
 • obecność problemów konserwacyjnych - wiele instrumentów jest o wiele trudniejszych w kontrolowaniu i weryfikacji poprawności ich funkcjonowania;
 • miernik na grzejniku ma słabą dokładność, ponieważ różnica w jego wejściu i wyjściu jest tak mała, że ​​przyrząd często nie jest w stanie go naprawić.

Wyjściem z tej sytuacji może być instalacja specjalnych zaworów, które mierzą przepływ płynu chłodzącego, w oparciu o różnicę temperatur, jaką ma powierzchnia chłodnicy i powietrza w pomieszczeniu. Koszt jednego takiego urządzenia jest dość przystępny dla konsumenta.

Dzięki wyżej opisanym działaniom możliwe jest znaczne obniżenie miesięcznych opłat za usługi świadczone przez media, dzięki instalacji liczników ciepła.

Jak umieścić mierniki do ogrzewania w mieszkaniu: instalacja poszczególnych urządzeń

W nieogrzewanych pomieszczeniach nie można żyć zimą i nikt się z tym nie zgadza. Gorące grzejniki w zimnych miesiącach - wspólna korzyść współczesnego życia. Jednak rachunki regularnie naliczane przez specjalistów od ogrzewania są często zawyżone. Tylko zastanawiając się, jak umieścić liczniki na ogrzewanie w mieszkaniu, właściciele domów mają szansę nie płacić dodatkowo.

Cele instalacji licznika do ogrzewania

Ogrzewanie domu jest drogie. Ale prywatni właściciele mają przynajmniej wybór wyposażenia kotła i paliwa. Mieszkańcy wysokich budynków nie mają wyboru - centralne ogrzewanie z taryfami wyznaczonymi przez firmę zarządzającą.

Istnieje jednak narzędzie do obniżenia kosztów ogrzewania mieszkania - indywidualny licznik ciepła.

Gdy nie ma ogrzewania wysokiej jakości. Zdarza się, że usterka systemu ogrzewania budynku zmuszeni do poszukiwania alternatywnych źródeł ciepła. Lub spowodować skostniały grzejniki pokój staje zamiaru kierownictwa wydziału mieszkaniowego, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania obschedomovyh.

Następnie hydraulik naprawia zawór zaworów odcinających, redukując przepływ ciepłej wody w systemie ogrzewania wieżowca. Mieszkańcy zamrażają się i ogrzewają za pomocą elektrycznych grzejników, zwiększając rachunki za prąd. Ale koszty ogrzewania nie zmniejszają się z tego.

Kiedy ciepło jest za dużo. Przegrzane powietrze w pomieszczeniach jest nieprzyjemne, trzeba otworzyć okno, aby obniżyć ogólny poziom temperatury. Poza tym pozornie proste metody to pieniądze wydawane na "ogrzewanie ulic". Można je zapisać, ustawiając regulatory na bateriach grzewczych i ciepłomierzu - w obiegu grzewczym mieszkania.

Ukryte składniki płatności za ogrzewanie. Z kotłowni chłodziwo wchodzi do sieci zasilającej z jedną temperaturą ogrzewania, ale na wejściu rur grzewczych do domów jego temperatura jest inna, niższa. Dostarczaniu chłodziwa przez rury towarzyszy utrata ciepła spowodowana słabą izolacją, co jest zrozumiałe. Ale te straty ciepła są ponoszone przez końcowego użytkownika - właścicieli mieszkań w wysokich budynkach, nie wyposażonych w liczniki ciepła.

Miesięczne płatności za przestrzeń życia innej osoby

Każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w licznik ciepła - Artykuł 13, punkt 5 ustawy federalnej nr 261-FZ z 23.11.2009 r. Spółka zarządzająca spełnia ten warunek i, w oparciu o wyniki każdego miesiąca, usuwa zużycie ciepła dla zarządzanego wieżowca. Ilość energii cieplnej jest po prostu dzielona między mieszkania przez ich przestrzeń życiową. Chociaż takie podejście nie może być uzasadnione.

Dane dotyczące przestrzeni życiowej, dostępne w Kodeksie karnym, opierają się na paszporcie technicznym każdego mieszkania. Jednak takie karty danych często nie uwzględniają danych dotyczących ponownego planowania mieszkania, które zwiększają powierzchnię ogrzewania. Nie ma informacji o wzroście punktów przyłączenia grzejników.

Tymczasem mieszkania z przebudową i rozszerzoną liczbą grzejników zużywają więcej ciepła niż inne. A ponieważ ogólne zużycie energii cieplnej w domu jest dzielone przez mieszkanie paszportowe, mieszkańcy "zwykłych" mieszkań płacą za ciepło zużyte przez najemców "ulepszonych" mieszkań.

Proste wyjście z sytuacji płacenia za czyjeś ciepło - indywidualne liczniki na obiegach grzewczych mieszkań. Oszczędności związane z kosztami energii cieplnej, której zużycie jest określane przez licznik ciepła, będą większe niż 30% poprzednich opłat grzewczych związanych z powierzchnią mieszkalną (normatywną).

Rodzaje rozmieszczenia systemu ogrzewania mieszkania

Mieszkania w wysokich budynkach są wyposażone w pionowe lub poziome okablowanie systemu grzewczego. W budynkach mieszkalnych wybudowanych przed początkiem XXI wieku systemy grzewcze były hodowane pionowo.

Pionowy system ogrzewania

Pionowy kontur systemu termicznego jest wykonywany za pomocą pojedynczej rury, rzadziej dwurowej. Ale zawsze przy stałej ilości płynu chłodzącego przez poziomy międzystanowe - od dołu do góry, a następnie od góry do dołu. Zwłaszcza pionowa dystrybucja ogrzewania jest powszechna w Chruszczow.

Ogrzewanie za pomocą pionowych przewodów ma poważne wady:

 • nierównomierny rozkład ciepła. Nośnik ciepła jest przepompowywany przez pionowo zorientowany obwód między piętrami, który nie zapewnia równomiernego ogrzewania pomieszczeń na różnych poziomach. Tj. w mieszkaniach na niższych piętrach będzie zauważalnie cieplej niż w pokojach położonych bliżej dachu wieżowca;
 • trudna regulacja stopnia nagrzewania się baterii grzewczych. Potrzeba każdej baterii z obejściem;
 • problemy z równoważeniem systemu grzewczego. Bilans ogrzewania pionowego okablowania pionowego uzyskuje się poprzez ustawienie zaworów odcinających i termostatów. Jednak przy najmniejszej zmianie ciśnienia lub temperatury w układzie konieczne jest ponowne przeprowadzenie regulacji;
 • złożoność z indywidualnym rachunkiem zużycia ciepła. Stoyakov w pionowym systemie ogrzewania pomieszczeń w mieszkaniu więcej niż jeden, więc konwencjonalne liczniki ciepła nie będą działać. Będą potrzebować kilku - dla każdego grzejnika, który jest drogi. Chociaż dostępne jest inne narzędzie do pomiaru ciepła do ogrzewania pionowego okablowania - rozpraszacza ciepła.

Konstrukcja schematu pionowo ustawionego rurociągu grzewczego była tańsza niż okablowanie poziome - potrzebnych było mniej rur. Takie oszczędności w dobie rozwoju modelu masowego obszarów miejskich Rosji w XX wieku uznano za dość uzasadnione.

Rozkład poziomy ogrzewania w budynku wielopiętrowym

Przy poziomym okablowaniu instalacji grzewczej znajduje się również pionowy pionek podajnika, który rozprowadza czynnik grzewczy wzdłuż podłóg. Rura drugiego pionu służąca jako linia powrotna znajduje się w pionowym wale technicznym obok pionu podajnika.

Z obu pionów rozprowadzających do mieszkań wprowadzane są poziome rury z dwoma obwodami - zasilanie i powrót. Linia powrotna zbiera schłodzoną wodę, transportując ją do stacji cieplnej lub kotła grzewczego.

Zalety poziomej dystrybucji rur grzewczych obejmują:

 • możliwość regulacji temperatury w każdym mieszkaniu, a także na całej autostradzie (konieczne jest zainstalowanie agregatów mieszających);
 • naprawa lub zapobieganie na oddzielnym obiegu grzewczym bez całkowitego wyłączenia instalacji grzewczej. Zawór odcinający pozwala w każdej chwili zakryć kontur mieszkania;
 • szybki start ogrzewania na wszystkich piętrach. Dla porównania, nawet w dobrze zbalansowanym układzie pionowych przewodów jednorurowych dostarczanie chłodziwa do wszystkich grzejników zajmie co najmniej 30-50 sekund;
 • instalacja jednego ciepłomierza na konturze mieszkania. Dzięki poziomemu rozkładowi ogrzewania jego wyposażenie w licznik ciepła jest prostym zadaniem.

Wadą poziomego obiegu grzewczego jest jego zwiększony koszt. Konieczność instalacji powrotu rury równolegle z przewodem zasilającym zwiększa cenę ogrzewania mieszkania o 15-20%.

Cechy liczników ciepła

Grupa indywidualnych urządzeń do pomiaru ciepła jest przeznaczona do pracy w sieciach ciepłowniczych z kanałem rurowym o średnicy 15-20 mm i objętości chłodziwa w zakresie 0,6-2,5 metrów sześciennych na godzinę. Obliczenia zużytych ciepłomierzy ciepła i rozdzielaczy ciepła działają niezależnie, z danymi wyjściowymi do wyświetlacza elektronicznego.

Moduł obliczeniowy urządzenia określa zużycie ciepła przez określony czas (godzinę, dzień lub miesiąc), przechowując i gromadząc te informacje w pamięci urządzenia przez 12-36 miesięcy. Najwygodniej jest zainstalować nieulotny licznik do ogrzewania (np. Z dodatkowym źródłem zasilania - baterią).

W zależności od modelu ciepłomierza, jego wartości pomiarowe są wyświetlane w kilowatach na godzinę, megawatach na godzinę, gigadżulach lub gigacaloriach. W przypadku menedżerów i innych przedsiębiorstw użyteczności publicznej wymagany jest test na ciepło w Gcal. Aby obliczyć ponownie w gigacalory konieczne jest zastosowanie odpowiedniej formuły transferu. Na przykład dla kilowatów na godzinę - pomnóż wartość przez współczynnik wynoszący 0,0008598.

Rodzaje i charakterystyki ciepłomierzy mieszkaniowych

Każdy metr to kompleks kilku urządzeń. Jego zestaw może zawierać czujniki temperatury, kalkulatory ilości zużytego ciepła, a także przetworniki ciśnienia, przepływu i nośności nośnika ciepła. Dokładna konfiguracja ciepłomierza jest ustalana przez producenta dla konkretnego modelu.

W zależności od zasady rozliczania zużytej energii cieplnej, ciepłomierze są wyposażone w przepływomierz ultradźwiękowy lub mechaniczny (tachometryczny). Wydaje się również, że modele instrumentów z przepływomierzami innych typów (na przykład wirowe lub elektromagnetyczne) są produkowane, ale nie są one szeroko rozprowadzane. Ciepłomierze są zaprojektowane do zbierania informacji o zużyciu ciepła tylko na poziomym okablowaniu obiegu grzewczego.

Osobną grupą liczników ciepła są kalkulatory i rozdzielacze ciepła, które nie wymagają gwintowania do obiegu grzewczego. Urządzenia te służą do obliczania kosztów ogrzewania grzejników dla dowolnych schematów obiegów grzewczych.

Najprostszy rodzaj konstrukcji, więc najtańszy (około 9000-10000 rub.) - urządzenie z dwuprzewodowym czujnikiem temperatury, wodomierzem i elektronicznym kalkulatorem. Głównym elementem roboczym licznika jest część (wirnik, turbina lub śruba) obracająca się podczas przechodzenia przez urządzenie chłodzące. Liczba obrotów określa objętość nośnika ciepła przepuszczanego przez licznik.

Termometry kontaktowe są zintegrowane w rurach zasilających i obiegu powrotnego obiegu grzewczego w mieszkaniu. Pierwszy termometr jest umieszczony w liczniku, w specjalnym gnieździe. Drugi jest instalowany na rurociągu powrotnym, w zaworze kulowym o specjalnej konstrukcji (z gniazdem) lub w trójniku wyposażonym w osłonę termiczną.

Zalety liczników ciepła mechanicznego:

 • koszt około 8000 rubli;
 • projekt jest prosty i niezawodny;
 • brak wymaganej mocy zewnętrznej;

Przyciąga dostatecznie poprawną stabilność wskaźników i możliwość montażu w pozycji poziomej lub pionowej.

Minusy liczników termicznych typu mechanicznego:

 • okres gwarantowanej pracy to nie więcej niż 4-5 lat. Co 4 lata wymagana jest weryfikacja;
 • wysokie zużycie obracających się części. Jednak wszystkie mechaniczne liczniki są naprawiane za niewielkie pieniądze;
 • Obrotowy element pomaga zwiększyć ciśnienie w obiegu grzewczym;
 • podatność na uderzenia wodne;
 • wysokie zapotrzebowanie na koincydencję rzeczywistego przepływu czynnika grzewczego w instalacji grzewczej do nominalnego przepływu ustalonego przez producenta.

Obowiązkowe jest włączenie do obwodu filtra zgrubnego przed mechanicznym licznikiem ciepła. Urządzenie jest bardzo wrażliwe na zawartość mechanicznych zawiesin w objętości chłodziwa!

Ultradźwiękowy miernik ciepła

Natężenie przepływu chłodziwa jest określane za pomocą ultradźwiękowego sygnału emitowanego przez radiator i odbieranego przez odbiornik. Oba elementy termometrycznego miernika ultradźwiękowego są zamontowane na poziomej rurze grzewczej, pomiędzy nimi określona jest odległość.

Sygnał z promiennika podąża za przepływem nośnika ciepła i dociera do odbiornika po pewnym czasie, w zależności od prędkości chłodziwa w obiegu grzewczym. Na podstawie danych czasowych ustawia się natężenie przepływu chłodziwa.

Istnieje ponad 10 wariantów przepływomierzy ultradźwiękowych - częstotliwość, Doppler, korelacja itp. Oprócz głównych zadań, ultradźwiękowy licznik ciepła może pełnić funkcję regulacji przepływu płynu chłodzącego.

Zalety ultradźwiękowych liczników ciepła dla mieszkań:

 • Niska cena w podstawowej konfiguracji - od 8000 rubli. (modele krajowe);
 • dane dotyczące zużycia ciepła są wywoływane na ekranie LCD przez naciśnięcie jednego przycisku, co jest wygodne;
 • działanie urządzenia nie powoduje wzrostu ciśnienia hydraulicznego w instalacji grzewczej;

Zalety to długa żywotność - ponad 10 lat (weryfikacja jest konieczna co 4 lata) i moc z wbudowanej baterii.

Minusy ultradźwiękowych liczników ciepła:

 • wrażliwy na kompozycję płynu chłodzącego. Przy zawartości przez pęcherzyki powietrza i cząstki brudu (piana, waga, itd.) Odczyty będzie nieprawidłowa, w kierunku zwiększenia ciepła.

W przypadku przepływomierzy ultradźwiękowych obowiązuje jedna zasada instalacji - odcinek rurociągu przed urządzeniem i po nim musi być prosty (wymagana całkowita długość odcinka prostego jest większa niż metr). Następnie miernik dostarczy prawidłowe dane dotyczące zużycia ciepła.

Kalkulator i dystrybutor ciepła

Urządzenia te wykonują pomiary względnych kosztów energii cieplnej. W ich konstrukcji - adapter ciepła i dwa czujniki temperatury. Co trzy minuty czujniki mierzą temperaturę na powierzchni chłodnicy iw atmosferze pomieszczenia, określając różnicę. Zebrane informacje na temat zużycia ciepła są podsumowane i wyświetlane na ekranie urządzenia.

Kalkulatory ciepła są zaprogramowane do działania na określonym typie grzejnika w momencie instalacji na nim. Wszystkie niezbędne czynniki i moc grzejnika dane są wpisane do pamięci licznika, który pozwala na wyświetlanie danych na temat zużycia energii cieplnej w kilowatogodzinach.

Liczby wskazane przez dystrybutory ciepła wyświetlane są w konwencjonalnych jednostkach. Aby przetłumaczyć je na kilowatogodzinę, pomnóż wartość odczytów przez ocenę grzejnika i współczynnik odpowiadający rodzajowi grzejnika. Liczby współczynnika dostarcza producent licznika na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Kalkulatory i dystrybutory ciepła są umieszczone do prowadzenia pomiarów energii cieplnej na jednym grzejniku. Tj. w mieszkaniu, w którym ogrzewanie jest rozliczane przez takie urządzenia, powinno być tyle metrów, ile grzejników. Oba typy liczników są skuteczne niezależnie od schematu ogrzewania mieszkania i charakterystyki roboczej chłodziwa używanego w obiegu grzewczym.

Zalety dystrybutorów i kalkulatorów ciepła:

 • koszt zamówienia w wysokości 2000-2500 rubli. Tj. ich instalacja jest korzystna w małych mieszkaniach wyposażonych w pięć grzejników lub mniej (ale więcej niż 2);
 • długi okres użytkowania bez weryfikacji - 10 lat;
 • prosta i szybka instalacja na obudowie chłodnicy lub w jej pobliżu;
 • transmisja danych z kilku liczników ciepła za pośrednictwem kanału radiowego do pojedynczego sterownika, zsumowanie ich (dostępność modułu radiowego zależy od modelu urządzenia);

Przekonującym argumentem za instalacją takich urządzeń jest całkowita niezależność wyników pomiarów od jakości chłodziwa.

Minusy z kalkulatorów mieszkaniowych i rozpraszaczy ciepła:

 • względny błąd pomiarów wynosi do 7-12% (największy błąd jest nierozerwalnie związany z rozpraszaczami ciepła), który jest wyższy niż w przypadku "wbudowanych" ciepłomierzy;
 • dane dotyczące zużycia energii są poprawne, jeżeli są obliczane na podstawie wyników pomiarów kilku urządzeń w granicach mieszkania. Jeden kalkulator nie jest w stanie prawidłowo określić zużycia ciepła przez atmosferę z jednego grzejnika. Konieczne są skonsolidowane dane dla kilku urządzeń;
 • Efektywna praca tylko w fabrycznych modelach grzejników grzewczych. Tj. jakiekolwiek modyfikacje wyposażenia fabrycznego chłodnicy podczas pomiaru ciepła przez takie liczniki ciepła są niedopuszczalne.

Zestaw montażowy do instalacji kalkulatora lub dystrybutora ciepła jest wybrany przez rodzaj grzejnika, na którego korpusie zostanie zainstalowany licznik. Ręcznie wykonane sposoby instalacji miernika pogorszą jakość gromadzenia danych. Jeśli nie ma wyspecjalizowanego zestawu montażowego, bardziej racjonalne jest ustalenie urządzenia obok akumulatora, który jest przez niego obsługiwany.

Procedura legalnego montażu licznika ciepła

Kolejność czynności mających na celu zainstalowanie indywidualnego licznika ciepła w mieszkaniu jest następująca:

 • pisemny wniosek do organizacji zarządzającej domem o pozwolenie na zainstalowanie licznika ciepła. Do listu należy załączyć kopie dokumentów dotyczących prawa własności do przestrzeni życiowej, paszport techniczny apartamentu;
 • uzyskanie warunków technicznych dla instalacji ciepłomierza od dostawcy energii cieplnej (zazwyczaj firma zarządzająca);
 • przygotowanie projektu indywidualnego pomiaru ciepła i instalacji dokumentacji technicznej. Wdrożone przez organizację, która ma prawne prawo do świadczenia usług projektowych;
 • koordynacja dokumentacji projektowej z przedsiębiorstwem zaopatrującym w ciepło.

Zdobądź licznik ciepła przed uzyskaniem uzgodnionego projektu energii cieplnej nie powinno być, ponieważ można odmówić z różnych powodów. Mając całą dokumentację do projektu, pozostaje wybrać termometr - instalację ultradźwiękową, mechaniczną lub zewnętrzną (na przykład kalkulator ciepła).

Na zakupionym modelu musisz otrzymać od sprzedawcy czek (towar i gotówkę), instrukcje, kartę gwarancyjną i kopię aktualnego certyfikatu jakości.

Firma instalująca licznik ciepła musi posiadać licencję na tego rodzaju pracę. Przed wyborem wykonawcy należy ocenić dane kandydatów (USRLE, certyfikaty, pozwolenia SRO), profesjonalizm instalatorów (wyposażenie specjalne, lista prac instalacyjnych, dostępność zestawu instalacyjnego), gwarancje wykonanej pracy.

Należy pamiętać, że oprócz ciepłomierza potrzebne będą dodatkowe instrumenty i urządzenia: obejście, termostaty grzejnikowe, filtry rur, trójniki itp. Uszczelnienie ciepłomierza lub dystrybutora ciepła po zakończeniu prac instalacyjnych jest obowiązkowe. Plomby są składane przez przedstawicieli przedsiębiorstwa ciepłowniczego.

Kiedy instalacja jest niemożliwa lub nieopłacalna

Przy instalacji indywidualnego licznika ciepła firma zarządzająca zostanie odrzucona, jeżeli w wielopiętrowym budynku nie ma domowego licznika ciepła. Aby obliczyć współczynnik ODN, musisz znać zużycie ciepła w całym domu.

Płatności za ciepłomierz w następujących sytuacjach będą wyższe niż bez niego:

 • Wprowadzanie ciepła do budynku wielopiętrowego odbywa się według przestarzałego schematu - przez windę;
 • mieszkanie znajduje się na końcu domu, na ostatnich lub na pierwszym piętrze;
 • W ramkach okiennych znajdują się miejsca w skrzynce drzwi przednich;
 • balkon (balkon) nie jest oszklony;
 • oczyszczony pokój wejściowy (wybite okna, uchylone drzwi) itp.

Należy pamiętać, że w celu zminimalizowania kosztów energii cieplnej nie wystarczy zbudować licznika budynków mieszkalnych i mieszkań. Konieczna jest modernizacja systemu ogrzewania budynku - w celu wymiany windy na AITP lub AUU. Tylko w takim systemie energetycznym wysokich budynków można osiągnąć komfort w mieszkaniach z minimalnymi opłatami za ogrzewanie.

Wideo na temat indywidualnych liczników ciepła

Instalacja ciepłomierza jest wymogiem ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej. Ale ta norma nie dotyczy mieszkań w wysokich budynkach. Powody, dla których mogą występować problemy z poszczególnymi licznikami ciepła są omówione w tym filmie:

Petersburger zainstalował liczniki ciepła w swoim mieszkaniu w 2013 roku i był przekonany o 30% nadpłatach na ogrzewanie. Ale ZhSK-3 nie spieszy się, aby zrekompensować swoje wydatki. Obejrzyj wideo:

Ustawodawstwo wymaga wyposażenia sieci ciepłowniczej w budynku wysokościowym za pomocą licznika domowego, ale tylko wspólnego (dla całego domu). I pojedyncze liczniki domów korzystają z zarządzania domami wielomieszkaniowymi w jedynym przypadku - jeśli dom jest nowy lub zrekonstruowany (izolowany termicznie) zgodnie z nowoczesnymi standardami.

Właśnie powstało pytanie o zainstalowanie licznika do ogrzewania. W mieszkaniu, w którym obecnie znajduje się pionowa dystrybucja instalacji grzewczej, jest ona bardzo podgrzewana i musimy otworzyć okna, a rachunki za ciepło są ogromne. Niedawno kupił mieszkanie, połowa domu już się poddała, a nasza dopiero po sześciu miesiącach. Istnieje poziomy rozkład ciepła i chcemy natychmiast odłożyć miernik na ciepło. Nie chcę płacić za ciepło uwalniane w oknie, ale obawiam się, że kodeks karny nie da zgody z jakiegoś fikcyjnego powodu.

Poruszałem także ten temat. Niedawno zakończyła się budowa i wykończenie prywatnego domu dla rodziny, a teraz doszło do punktu zainstalowania indywidualnych liczników ciepła w domu. Wiele z opisanej struktury i sekwencji działań w instalacji liczników, ale nadal zwrócił się do specjalistów i zrobił bez amatorskiego wykonania.

Internetowa encyklopedia o układzie sieci inżynieryjno-technicznych

Mierniki do ogrzewania w mieszkaniu: klasyfikacja liczników i zasady ich instalacji

W Rosji przyjęto ustawę "O oszczędzaniu energii". Dokument zobowiązuje wszystkich właścicieli do instalowania liczników w ich domach. Aby monitorować zużycie wody, gazu i elektryczności od dawna zwyczaj wśród większości właścicieli. Wielu błędnie uważało ciepło za nie do zliczenia czynnik, więc liczniki ciepła dla nich stały się prawdziwą nowością. Jak zainstalować urządzenie, które jest obowiązkowe dla wszystkich? Rozumiem.

Warianty instalacji urządzeń pomiarowych

Korzyści z instalowania liczników są oczywiste. Właściciel mieszkania płaci tylko za otrzymane ciepło, bez rozwidlania nad wypłatą strat podczas transportu. Aby zaoszczędzić maksimum, konieczne jest usunięcie wszystkich źródeł możliwej utraty ciepła w domu: zainstaluj szczelne ramy okienne, zaizoluj pomieszczenie itp. Istnieją dwie opcje ustawiania licznika.

Mieszkańcy wysokich budynków mogą rozwiązać problem rozliczania ciepła poprzez zainstalowanie wspólnego urządzenia pomiarowego domu. By the way, są to najbardziej niedrogie rozwiązanie. W końcu cena ciepłomierza, która nie jest tania, a jego instalacja zostanie "rozproszona" na właścicieli kilku mieszkań. Kwota otrzymana w wyniku będzie całkiem do przyjęcia. Odczyty takiego urządzenia są pobierane raz w miesiącu. Płatności są przekazywane do każdego mieszkania zgodnie z jego obszarem. Jednocześnie, jeśli usługodawca nie wywiąże się w dobrej wierze z części umowy i nie zapewni ustalonej temperatury w domu, będzie zobowiązany do zwrotu wypłaconych pieniędzy mieszkańcom.

Należy rozpocząć od zwołania walnego zgromadzenia właścicieli apartamentów. Powinien omówić wszystkie niuanse nadchodzącej instalacji i ustalić, kto podejmie odczyty liczników i wypisać pokwitowania zapłaty. Decyzja spotkania musi zostać ustalona w protokole, po którym możliwe jest skontaktowanie się z firmą zarządzającą za pomocą pisemnego wniosku o podłączenie urządzenia.

Najtańszą metodą rozliczania ciepła jest liczba domów. Jednak z wielu powodów efekt ekonomiczny nie może czekać

Metoda nr 2 - indywidualne przyrządy pomiarowe

Główną zaletą urządzenia budującego dom jest jego taniość. Jednak efekt ekonomiczny jego użycia może być znacznie niższy niż oczekiwano. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Na przykład niebezpieczne wejścia lub sąsiednie mieszkania, powodujące utratę ciepła, są zaporowe. Dlatego wielu wybiera indywidualne liczniki do ogrzewania, które są instalowane bezpośrednio w mieszkaniu. Jest to droższa, ale bardzo skuteczna opcja.

Dystrybutorzy są instalowani na każdym grzejniku w mieszkaniu. W ciągu miesiąca ustalają temperaturę akumulatorów, śledząc najdrobniejsze krople. Na podstawie tych informacji obliczana jest opłata za ogrzewanie

Przed planowaniem instalacji indywidualnego urządzenia księgowego należy zapoznać się z pewnymi ograniczeniami technicznymi. Ciepłomierz jest zamontowany na pionie prowadzącym do mieszkania. W starych budynkach wielorodzinnych najczęściej wykonywana była pionowa instalacja rur grzewczych. Oznacza to, że mieszkanie może mieć kilka pionów, z których każde musi być zainstalowane, co jest bardzo niekorzystne. Rozwiązaniem problemu może być instalacja specjalnych mierników do akumulatorów, ale tego typu sprzęt nie jest używany w naszym kraju, chociaż w krajach europejskich jest to powszechna praktyka.

Producenci mierników oferują instalację w budynkach z pionowymi okablowaniem, tzw. Dystrybutorami, które mierzą przepływ płynu chłodzącego w oparciu o różnicę temperatur na powierzchni baterii i powietrza w pomieszczeniu. Innym rozwiązaniem problemu jest licznik gospodarstwa domowego. W budynkach z poziomą instalacją okablowania w mieszkaniu jakichkolwiek liczników ciepła nie jest skomplikowana. Kompaktowe modele urządzeń są montowane na rurze doprowadzającej chłodziwo do pomieszczenia lub, w niektórych przypadkach, do rurociągu powrotnego.

Ciepłomierze współpracują z różnymi typami przepływomierzy. W zależności od warunków pracy możesz wybrać jedną z czterech opcji.

Odnoszą się do najprostszych liczników. Może być śrubą, turbiną lub wiatrowskazem. Zasada działania urządzenia polega na przekształceniu ruchu translacyjnego chłodziwa w ruch elementu pomiarowego. Najtańszy sprzęt. Nie można go użyć, jeśli wybrano twardą wodę jako czynnik chłodzący lub jeśli obecne są cząsteczki rdzy, osady lub skale. Zatkają mechaniczne części urządzenia, dlatego zaleca się zainstalowanie specjalnych filtrów przed nim. Ponadto urządzenia mechaniczne nie tolerują ostrych fluktuacji przepływu.

Mechaniczne ciepłomierze są uważane za najprostsze przyrządy pomiarowe. Są one jednak bardzo wrażliwe na jakość płynu chłodzącego, szybko zapychają się i znikają

Liczniki elektromagnetyczne do ogrzewania w mieszkaniu w swojej pracy wykorzystują współczynnik pojawiania się prądu elektrycznego podczas przepuszczania cieczy w polu magnetycznym. Przyrządy mają wystarczająco wysoką stabilność metrologiczną i są z powodzeniem obsługiwane. Niedokładność urządzeń zwiększa się, gdy zanieczyszczenia pojawiają się w wodzie i słabe połączenie przewodów podczas instalacji.

Sprzęt szacuje wiry utworzone za przeszkodą znajdującą się na ścieżce chłodziwa. Może być zainstalowany zarówno na pionowych, jak i poziomych rurociągach. Przyrządy są wrażliwe na obecność powietrza w układzie, jakość spawania i zanieczyszczenia w wodzie. Do ich funkcjonowania konieczne jest zainstalowanie filtra z siatką magnetyczną. Osady w rurach nie zakłócają ich działania. Urządzenia są wymagające pod względem wymiarów prostych odcinków rurociągu przed przepływomierzem i poza nim.

Zmierz czas, w którym płyn przechodzi ze źródła do odbiornika sygnału. Urządzenia są podzielone na Dopplera, częstotliwość, czas i korelację. W każdym razie sprzęt działa bezbłędnie, mierząc w homogenicznej czystej cieczy bez zanieczyszczeń osadu lub kamienia. Zniekształcenia pojawiają się, gdy w płynie chłodzącym pojawiają się pęcherzyki powietrza, skala lub zgorzelina. Najbardziej trwała i niezawodna opcja.

Podobnie jak inne urządzenia pomiarowe, licznik musi posiadać certyfikat i paszport. Dokumenty muszą zawierać informacje na temat pierwotnej weryfikacji przeprowadzonej przez producenta. Ta sama informacja powinna być zastosowana do korpusu licznika w formie specjalnej pieczęci lub naklejki. Podczas pracy urządzenia muszą również podlegać regularnej weryfikacji. Czas realizacji zależy od modelu urządzenia. Wydarzenie odbywa się średnio co cztery lata.

Kompaktowe modele ultradźwiękowe przeznaczone do montażu w mieszkaniu charakteryzują się wysoką dokładnością, niezawodnością i długą żywotnością

Instalacja i podłączenie mierników

Instalacja licznika i jego połączenia może być przeprowadzona tylko przez organizację, która ma pakiet zezwoleń na takie usługi. Jego specjaliści wykonują następujące etapy:

 • wykonać projekt połączenia;
 • koordynować dokument w organizacji, która zapewnia zaopatrzenie w ciepło;
 • ustalić licznik;
 • rejestracja sprzętu;
 • urządzenie zostaje oddane do użytku i przekazane organizacji nadzorującej.

Urządzenia księgujące - dobry asystent właściciela mieszkania, pomagając ostrożnie korzystać ze środków. Każdy, kto nie chce zapłacić za straty podczas transportu ciepła i zimnych akumulatorów, musi zaangażować się w zainstalowanie licznika do ogrzewania. Zwłaszcza, że ​​nie jest to takie trudne. Najważniejsze jest, aby ustalić samodzielnie, podłączyć urządzenie indywidualne lub obscheomovoe i przekazać wszystkie inne problemy profesjonalistów.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1

echo adrotate_group (27, 0, 0, 0); Dzień dobry. Automatyka kotła AOGV 11 jest niestabilna.

echo adrotate_group (27, 0, 0, 0); Cześć. W tym roku przeprowadziliśmy się do kraju.

echo adrotate_group (27, 0, 0, 0); Cześć. Pewnego dnia znalazłem kilku rannych na dachu.

Internetowa encyklopedia o budowaniu komunikacji

Dodaj komentarz

74 + = 84