Nazwa kategorii

Kotły grzewcze na długim palenisku

Kotły na długotrwałym drewnie opałowym - rodzaje i zasada działania

Dzięki najnowszym innowacyjnym technologiom stało się możliwe stworzenie ekonomicznego kotła opalanego drewnem kominkowym, który może pracować do 10 dni z jednej kłody drewna opałowego.

W produkcji urządzeń grzewczych o długiej żywotności stosuje się dwie metody kontroli spalania paliwa:

 • zasada górnego spalania;
 • proces pirolizy.

Obie te metody zwiększają wydajność i sprawność urządzeń grzewczych, a także czas palenia się jednej zakładki paliwowej. Jak wyglądają nowoczesne kotły na drewnie, widać na zdjęciu.

Długotrwale opalany kocioł na drewno to nowoczesny sprzęt, który pozwala zaoszczędzić na paliwie poprzez zwiększenie długości jego rozpadu. Komora spalania jest pustym, pionowo umieszczonym cylindrem, w którym umieszczony jest palnik. Zasada działania takich urządzeń polega na tym, że tylko górna warstwa paliwa jest narażona na spalanie. Stopniowo ogień pada. Oczywiście, samoprzylepny kocioł na drewno kominkowe raczej nie będzie działał z jednej zakładki paliwowej przez kilka dni.

 • zmniejsza zużycie paliwa;
 • nie ma potrzeby ciągłego dbania o sprzęt;
 • wzrost przenikania ciepła;
 • możliwe jest ogrzanie lokalu dowolnego miejsca docelowego.

Obwód wody nie znajduje się w standardowych modelach powyżej, ale wokół komory spalania. W rezultacie paliwo, stopniowo spalane, nadal ogrzewa chłodziwo i ogrzewa pomieszczenie.

 • wysokie koszty sprzętu;
 • dodatkowe załadowanie paliwa nie jest możliwe, dopóki poprzednia zakładka w palenisku nie zostanie całkowicie spalona;
 • Efektywność nagrzewania pomieszczeń zależy od temperatury na ulicach. Jeśli na zewnątrz domu jest zimno, paliwo pali się szybciej. W zamarzniętym pomieszczeniu kocioł zużyje również więcej drewna opałowego. Dlatego konieczne jest zainstalowanie sprzętu w pomieszczeniu o wysokiej jakości izolacji termicznej.

Najlepszym surowcem do kotłów jest drewno. Wyróżniają się przystępną ceną, dzięki czemu można dużo zaoszczędzić na ogrzewaniu. W niektórych modelach kotłów znajduje się specjalna komora, w której suszone jest drewno, które będzie używane na następnej karcie. Tak więc, nawet jeśli surowce są początkowo surowe, do czasu spalania będą wystarczająco suche, aby zapewnić, że wydajność ogrzewania nie zmniejszy się, a kotły o długim spalaniu na drewnie działają prawidłowo. Idealnym wyborem będą kotły do ​​sauny na drewnie.

Gazowe kotły pirolityczne

Po spaleniu drewno emituje dużo dwutlenku węgla, który w pewnych warunkach staje się dobrym paliwem. Podczas badań stwierdzono, że podczas spalania każda substancja stała tworzy taki gaz. Ale drewno przydziela je do maksimum. Piroliza - proces ekstrakcji i konserwacji gazu w procesie spalania drewna. Kotły opalane drewnem tego typu nazywane są kotłami generującymi gaz lub pirolizą (bardziej szczegółowo: "Jak wykonać kotły pirolityczne samodzielnie").

Czas spalania surowców wzrasta z powodu prawie całkowitego braku tlenu. W rezultacie w piecu surowiec nie pali się, ale tli się. Gaz przechodzi do specjalnej komory, po czym jest wzbogacany tlenem i spalany specjalnym palnikiem.

 • łatwość konserwacji;
 • długa autonomiczna eksploatacja sprzętu;
 • możliwość kontrolowania temperatury spalania;
 • zużycie drewna opałowego w kotle na paliwo stałe jest znacząco obniżone, ale nie ma to wpływu na przenoszenie ciepła i wydajność.

Ponieważ gaz spala się prawie całkowicie i minimalnie zapycha komin, rzadko wymaga się konserwacji urządzeń grzewczych i czyszczenia otworów wentylacyjnych i pieców.

Ale kocioł na pirolizę ma kilka wad:

 1. Wysoka cena. Wynika to z faktu, że do pirolizy konieczne są specjalne warunki, a mianowicie: podniesienie temperatury w komorze do 200-800 stopni, powodując deficyt tlenu. To ze względu na wysokie koszty kotłów opalanych gazem nie są szeroko rozprowadzane (czytaj: "Jaka jest zasada kotła do pirolizy: załóżmy to").
 2. Duża masa. Urządzenie składa się z dwóch komór: komory spalania i ładowania. W pierwszym pali się gaz, w drugim - drewno. Instrumenty do pirolizy są ciężkie i duże. Z tego powodu takie kotły na kąpiele w drewnie są rzadko używane - zajmują zbyt dużo miejsca.
 3. Uzależnienie od energii elektrycznej. Aby kontrolować regulację spalania i temperatury, należy dostosować sprzęt. Kocioł na gorącą wodę z drewnem opałowym posiada wrażliwą automatykę, przez co wyłącza się podczas skoków napięcia i przestaje działać, gdy nie ma prądu.

Jak zrobić kocioł o przedłużonym paleniu własnymi rękami, spójrz na wideo:

Kotły opalane drewnem są używane tak często, jak urządzenia na pelety. Mają praktycznie taką samą wydajność, więc przy wyborze należy skoncentrować się na charakterystyce technicznej każdego modelu. Kotły, które wykorzystują paliwo jako paliwo, są łatwe w obsłudze, ale nie mogą również działać przez długi czas w trybie autonomicznym, takim jak peletki. Główną wadą kotła na pelet jest zależność od systemu śrubowego. Najczęściej konsumenci są niezadowoleni z tego konkretnego czynnika. Jeżeli paliwo nie jest dostarczane (co najczęściej dzieje się z powodu napowietrzania rekina), kocioł na pelety przestaje działać (czytaj także: "Zużycie kotła na pellet - teoria i praktyka"). Tak więc, każdy rodzaj urządzeń grzewczych ma swoje wady, a wybór zależy od konkretnej sytuacji i życzeń kupującego. Kotły opalane drewnem to doskonały wybór: pozwalają dobrze ogrzać pomieszczenie, nie wymagając przy tym dużej ilości paliwa.

Urządzenia działające na paliwach stałych mogą być dwojakiego rodzaju:

 • używane jest tylko drewno;
 • Jako paliwo można stosować inne rodzaje surowców.

Urządzenia grzewcze typu kombinowanego są najczęściej stosowane w przypadku, gdy ogrzewanie pomieszczenia z jednym rodzajem paliwa przez całą zimę nie jest zbyt wygodne. Połączone kotły grzewcze można przekształcić i kontynuować pracę z wiórami, peletami, paliwami ciekłymi.

Wysokiej jakości kocioł o długotrwałym spalaniu to nowoczesny sprzęt, który oszczędza na tradycyjnym ogrzewaniu. Jako surowiec zwykle stosuje się drewno, które ma niski koszt. A ponieważ kotły pracują również bez zmiany paliwa przez kilka dni, zrozumiałe jest, dlaczego stają się one tak popularne.

Kotły o długim spalaniu na drewnie dla domu: niuanse użytkowania

Alternatywą dla konwencjonalnych grzejników na paliwo stałe są kotły o długim spalaniu na drewnie dla domu, które umożliwiają zwiększenie komfortu pracy. Na przykład kocioł na pelety DG umożliwia załadowanie lejka za pomocą sprasowanych granulek z trocin, wejść do programu, zapomnieć o ogrzewaniu przez 11 dni.

Kocioł na drewno

Urządzenie, zasada działania, charakterystyka techniczna

W przypadku braku scentralizowanego zaopatrzenia w gaz, urządzenia grzewcze na paliwa stałe stają się najtańsze w eksploatacji. Główny problem - konieczność okresowego ładowania kłód do komory spalania, jest podejmowany przez producentów na różne sposoby. Istnieją kotły o długim spalaniu na drewnie dla domu kilku typów:

 • piroliza - rozdzielanie produktów spalania w dwóch komorach komunikacyjnych, pierwsza jest tląca w celu wytworzenia palnego gazu, w drugiej jest zapalana w celu wytworzenia energii cieplnej;

Urządzenie kotła pirolitycznego

 • górny zapłon - proces zaczyna się od góry do dołu, jedna zakładka wystarcza na długi czas;

Nielotny, długo palący się kocioł grzewczy z górnym zapłonem

 • zaopatrzenie w paliwo bunkrowe - jest częściej używane do peletek, których przepływ do pieca można kontrolować poprzez blokowanie lejka leja.

Bunkrowy kocioł o długim spalaniu

Projekt i działanie kotła do pirolizy DG wygląda następująco:

 • wstępna komora u góry - przy powolnym spalaniu kłód bez dostępu tlenu powstaje gaz pirolityczny;
 • wylot w górnej części jest połączony z dolną komorą, zapewniając w ten sposób stały nacisk;
 • niższa komora - przez wymuszoną wentylację, zasysa się tu gaz pirolityczny, zapalony przez ceramiczną dyszę;
 • wymiennik ciepła - koszule z płaszczem wodnym przechodzące przez dolną komorę lub rury.

Zasada działania kotła pirolitycznego

Przydatne informacje! Istnieją kotły z poziomym układem pieców (na przykład producent Hefajstos).

Ogólny brak wyposażenia to zależność energetyczna. Elektryczność jest potrzebna przez jednostkę automatyki i wentylator. Produkcja dla wsi z częstymi przerwami w dostawie prądu to kotły DG o naturalnym zanurzeniu. Wiodącym producentem urządzeń jest Teplogarant (marki Burzhui-K, Trajan).

Kocioł bojler B na naturalnym zanurzeniu

W tych kotłach komorę dopalającą montuje się u góry, co pozwala na niezależne wznoszenie się gazów pirolitycznych, wentylator nie jest potrzebny. Powstaje jednak inny problem - konstrukcja układu labiryntowego do chłodzenia tych gazów. Zużywa się więcej metalu, co prowadzi do wzrostu cen sprzętu.

Układ chłodzenia gazu Labirynt

Regulacja dopływu powietrza jest tu mechaniczna - bimetaliczna dźwignia termostatu, zainstalowana w górnej części komory dopalacza, jest połączona łańcuchem z popielniczką. Po nagrzaniu do 200 stopni, drzwi są zasłonięte, intensywne spalanie zamienia się w tlący, gazy wpadają do komory dopalacza poprzez skalibrowane otwory, które zastępują palnik.

Mechaniczny regulator powietrza

Przydatne informacje! Każdy kocioł pirolityczny przestaje pracować przy zawartości wilgoci kłód powyżej 20%.

Udaną konstrukcją bez wymiennika ciepła jest piec Bolerjan, który wykorzystuje zasadę konwekcji. Dolne gałęzie na korpusie cylindra zasysają powietrze, a podgrzewane masy powietrza wynurzają się przez górne.

Piec konwekcyjny DG Bolerjan

Kotły mechaniczne z górnym spalaniem mają zazwyczaj cylindryczny korpus. Po załadowaniu drewno opałowe jest zapalane od góry, masywna klapa powietrza z otworami, które dozują dopływ powietrza do nich.

Kocioł o kształcie cylindrycznym z górnym spalaniem

Piece opalane drewnem - długie piece do wypiekania dachów. Z tej publikacji dowiesz się o rodzajach pieców kominkowych, a także o technologii ich urządzeń i użytkowania

Zalety, wady, lokalizacja w domu

Tak więc istniejące kotły o długim spalaniu drewna na potrzeby domu mają zarówno zalety, jak i wady:

 • modyfikacje pirolizy - w pełni zautomatyzowane, sterowane elektronicznie w zależności od temperatury powietrza lub wody w systemach grzewczych, minus - zależność energetyczna;

Sterownik kotła pirolitycznego

 • typ bunkra - nie można pracować na kłód, wymagane są pellety, które kosztują więcej niż drewno opałowe, a dodatkowo kontrola elektroniczna;

Instalacja kotła pelletowego

 • mechaniczny z górnym zapłonem - w 70% przypadków czas trwania jednego pieca nie odpowiada zadeklarowanym możliwościom, jednak jest to budżetowy wariant ogrzewania dla mieszkania w danym kraju.

Kocioł mechaniczny z górnym zapłonem

Wydajność kotłów o długiej żywotności

Kotły o długim opalaniu na drewnie dla domu, w zależności od położenia komór, mają wady:

 • dopalanie od góry - stosowanie drogich stali żaroodpornych;
 • dopalanie od dołu - potrzeba wymuszonego ciągu + wnikanie popiołu do dolnego pieca.

Przydatne informacje! Aby zapewnić wytwarzanie gazu (pirolizę), można wykorzystać nie tylko drewno, ale także odpady z niektórych branż. Dane te powinny zostać wyjaśnione przez producenta / dystrybutora, aby zapewnić redukcję kosztów poprzez zastosowanie taniego nośnika energii w danym regionie.

Podczas instalacji stosowane są standardowe zabezpieczenia przeciwpożarowe:

 • Minimum 20 cm do ścian, przegród wykonanych z palnych materiałów konstrukcyjnych lub pokrytych podobną wyściółką;
 • cięcie w węzłach przejścia przez komin dachu, zachodzenie na siebie;
 • izolacja kominowa w celu ograniczenia kondensacji.

Instalowanie kotła DG

Do kotła na paliwo stałe można stosować rury kanalizacyjne, ceramiczne i stalowe. Przekrój musi być okrągły, aby zapewnić normalny ciąg.

Piece do sauny na opał ze zbiornikiem na wodę. Jaki rodzaj piekarnika powinienem wybrać dla mojej kąpieli? Metal czy cegła? Jak zamontować zbiornik na wodę? Więcej w osobnej recenzji.

Aby skrócić żywotność długotrwałych kotłów energetycznych opalanych drewnem dla domu, zaleca się dokonanie modyfikacji o sprawności 92%. Paliwo jest bezpieczne dla środowiska, oprócz dwutlenku węgla nie ma szkodliwych oparów. W większości regionów nie ma problemów z paliwem, jest tańszy niż olej napędowy, upłynniona mieszanina propan-butan.

Porównanie kosztów ogrzewania różnych rodzajów paliwa

Należy jednak zauważyć, że kotły o długim spalaniu na drewnie i peletach drzewnych są częstym serwisem. Spowoduje to oczyszczenie z popiołu, okresowe ładowanie pieca. Instrumenty mają imponującą masę, są zawsze montowane na osobno stojącym fundamencie, który jest ściśle zabroniony do wiązania taśmy MZLF mieszkania.

Podstawa kotła na paliwo stałe

Przydatne informacje! Drewno opałowe wymaga więcej miejsca do przechowywania niż jakikolwiek inny nośnik energii. Ponadto konieczne jest zachowanie zalecanego mikroklimatu w pomieszczeniu, ponieważ kotły DG są wrażliwe na wilgoć drewna.

W ten sposób właściciel domu wiejskiego może niezależnie wybrać dowolną modyfikację kotła DG. W tym celu wystarczy wziąć pod uwagę ceny nośnika energii w regionie, cechy działania, jakość zasilania wioski.

Czy odpowiedzieliśmy na twoje pytanie? Anuluj odpowiedź

Rubryki dla pokoi

Sonda miesiąca

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przy pełnym lub częściowym użyciu materiałów na tej stronie wymagany jest aktywny bezpośredni link.

Jak wybrać kocioł na drewno? Kotły na paliwa stałe opalane drewnem do długotrwałego ogrzewania

Trudno w to uwierzyć, ale dzięki nowoczesnym technologiom opracowano specjalne kotły opalane drewnem, które mogą pracować wystarczająco długo bez interwencji człowieka. Na przykład istnieją konstrukcje, w których trzeba wyrzucać drewno opałowe co 3-4 godziny, a niektóre z nich można uzupełnić co 12 godzin.

Z reguły kocioł na drewno jest doskonałym rozwiązaniem dla mieszkańców tych obszarów, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci gazociągów. Może być również wykorzystywana jako alternatywa dla tych, którzy nie mają zdolności finansowej do awarii w rurociągu. Często kocioł opalany drewnem dla domu staje się dodatkowym źródłem ogrzewania, podczas gdy dokumenty są przygotowywane na boczny pasek w sieci regionalnej organizacji zajmującej się dostawą gazu dla osób fizycznych i prawnych.

Za pomocą takiego grzejnika można zapewnić ogrzewanie kilku pomieszczeń. Wybierz kocioł jest niezbędny, koncentrując się na jego mocy, wadze, wydajności i materiale, z którego jest wykonany.

Jeśli myślisz, czy trzeba kupić drewno kotłowe, opinie osób, które już dokonały takiego przejęcia, pozwolą na podjęcie decyzji. Mówiąc o zaletach tego urządzenia, wiele osób wspomina:

 • trwałość i ekonomiczność;
 • prostota użycia i opieki;
 • możliwość wykorzystania go jako dodatkowego źródła energii.

Ponadto, eksperci zauważają, że każdy z kotłów jest bezpretensjonalny dla jakości stosowanego w nim nośnika energii. Ponadto, nie musisz przebudowywać domu, aby zainstalować kocioł. Możesz umieścić go w dowolnym dogodnym dla ciebie miejscu. Jeśli, na przykład, do kotła gazowego konieczne jest wyposażenie specjalnego pomieszczenia w nawet niską podłogę, wówczas można wypalić wersję do wypalania drewna. Najważniejsze, żeby nie umieszczać jej w pobliżu łatwopalnych obiektów. Pożądane jest również, aby w pokoju był komin.

Zalety tego urządzenia to przyjazność dla środowiska. W pracy każdy kocioł opalany drewnem spala wiele ciężkich toksycznych związków, w tym sadzę. Z tego powodu nie wchodzą do komina, zanieczyszczając otaczające powietrze, ale po prostu spalają i produkują ciepło. Tylko niepalne gazy dostają się do powietrza, które są nietoksyczne.

Jeśli zdecydujesz się na zakup kotła opalanego drewnem, musisz wiedzieć, czego szukać podczas jego wyboru. Przede wszystkim konieczne jest poznanie poziomu sprawności systemu grzewczego w domu z kotła. Pożądane jest również zwrócenie uwagi na materiał, z którego jest wykonany. Na przykład najpopularniejsze modele są wykonane z żeliwa lub stali. Materiał będzie zależał nie tylko od wagi tego produktu, ale także od jego mocy, a także od jego żywotności.

Żeliwny produkt może zapewnić długotrwałą, stabilną pracę, ponieważ wystarczająco długo stygnie. Ponadto materiał ten wyróżnia się trwałością. Kotły żeliwne mogą trwać ponad 20 lat. Ale mają jedną istotną wadę. Przy częstych zmianach temperatury kocioł zaczyna się psuć.

Stal, w przeciwieństwie do żeliwa, jest bardziej stabilna. Ale jego żywotność jest nieco mniejsza. Około 15 lat później, w produkcie stalowym, można zauważyć, że rozpoczęły się procesy korozyjne, które rozpoczęły się.

Jeśli zdecydujesz się na instalację kotła opalanego drewnem, będziesz zainteresowany, aby wiedzieć, dzięki czemu zapewnione jest długie spalanie drewna opałowego. Ważne jest również zrozumienie wszystkich niuansów jego działania. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że proces spalania jest regulowany w kotle poprzez zmianę poziomu nawiewu powietrza. Tlenek węgla uwolniony podczas spalania nie dostaje się do komina, ale jest podstawą do pojawienia się palnego gazu. Dzięki temu zapewniona jest ekologiczna czystość wspomnianej struktury.

Jeśli zdecydujesz, że ogrzewanie domu z kotłem opalanym drewnem to najlepsza z możliwych opcji, musisz z góry znać wszystkie problemy, które mogą wystąpić w trakcie jego eksploatacji.

Tak więc następujące cechy można przypisać brakom:

 • podczas spalania drewna opałowego, sadza i popiół powstają w dużych ilościach;
 • Kocioł powinien znajdować się w pomieszczeniu wyposażonym w komin;
 • Płyn chłodzący wypływający z kotła na drewno podgrzewa się nierównomiernie.

Ponadto konieczne jest przydzielenie miejsca, w którym będą przechowywane niezbędne zasoby drewna opałowego. Musi być zamknięty i dobrze wentylowany. W końcu ważne jest, aby dzienniki pozostały suche.

Aby korzystać z kotła w specjalnie wyznaczonym miejscu, należy położyć paliwo. Może być jak drewno opałowe, torf lub węgiel. Główną cechą nowoczesnych kotłów na paliwo stałe jest to, że w nich ogranicza się dostarczanie tlenu. To przyczynia się do spowolnienia procesu rozkładu. A to oznacza, że ​​zapotrzebowanie na paliwo znacznie się zmniejsza. Oszacowano, że nowoczesne opcje zużywają o 80% mniej energii niż tradycyjne kotły na paliwa stałe. Ponadto, dzięki tej funkcji, czas wymagany do sterowania działaniem urządzenia jest znacznie skrócony.

Ogrzewanie jest realizowane ze względu na to, że przy powolnym tleniu w zamkniętej przestrzeni powstaje duża ilość gazu, który ma wysoką wartość kaloryczną. Przechodzi do specjalnie utworzonej komory spalania przez dyszę ogniotrwałą. Tam, z nadmuchu tlenu, gaz się zapala.

Paliwo w takich kotłach zaczyna płonąć od górnej warstwy. Płomień opada stopniowo od góry do dołu. Przyczynia się to do spowolnienia procesu spalania, ale jednocześnie zwiększa wymianę ciepła.

Charakterystyka różnych modeli

Przed zakupem konkretnej opcji należy zrozumieć, czym jest kocioł na drewno. Recenzje pomagają wybrać konkretny model i zrozumieć jego funkcje.

Różne modele mają różne godziny pracy od jednego pobrania. Może to być kilka godzin i trwać do 1-2 dni.

Podobnie jak urządzenia gazowe, kotły opalane drewnem są podzielone na jedno- i dwuprzewodowe. Druga opcja pozwala nie tylko ogrzać dom, ale także zapewnia dostawę ciepłej wody. Oczywiście każdy z tych modeli ma swoją własną charakterystykę, ale eksperci wykazujący zalety tych urządzeń obliczyli średnie wskaźniki.

Tak więc konwencjonalny kocioł opalany drewnem z obiegiem wody pracuje z mocą 100 kW, wykorzystując do tego węgiel, torf lub drewno. Na wylocie urządzenia woda powinna być rzędu 80 0 C, na wlocie - 50 0 C. Kotły pracują średnio na tym samym obciążeniu przez około 12 godzin.

Wszystkie są dobrze zabezpieczone przed przegrzaniem dzięki zwiększonemu systemowi bezpieczeństwa. Przed zakupem warto jednak wziąć pod uwagę, że masa kotła może osiągnąć 400 kg.

Dodaj komentarz

+ 70 = 77