Nazwa kategorii

Jak kitu łączone płyty gipsowo-kartonowe

Jak prawidłowo wypełnić złącza płyt gipsowo-kartonowych: kit i taśma do szpachlowania stawów (wideo)

Ostatnim etapem prac przygotowawczych przed wykończeniem ścian płyt gipsowo-kartonowych własnymi rękami jest ich ostateczne ustawienie. Nawet ci, którzy rozumieją instalację, mają pytania dotyczące dalszych działań, z których najważniejszym jest wykonanie połączeń płyt gipsowo-kartonowych. Nieprzestrzeganie standardów w wykonaniu tych prac może doprowadzić do pojawienia się pęknięć na złączach blach.

Spoinowanie połączeń płyt gipsowo-kartonowych jest konieczne, aby nadać wytrzymałość słabym miejscom konstrukcji gipsowo-kartonowych, aby uzyskać jednorodną powierzchnię i zachować jej atrakcyjny wygląd. Bez takiego przetwarzania z biegiem czasu mogą wystąpić następujące problemy:

 • Na materiale wykończeniowym pojawi się siatka małych pęknięć, które będą stopniowo rozszerzać się.
 • Żywotność materiału wykończeniowego zostanie znacznie zmniejszona.
 • W związku z utratą wykończenia wykończenie jego pierwotnego wyglądu będzie musiało wykonać dodatkowe naprawy.

Przede wszystkim należy wybrać wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do właściwej pracy:

 • Łopatka średniej szerokości z elastycznym ostrzem do nakładania szpachli.
 • Mieszanka szpachlowa, której wybór zależy od dalszych prac wykończeniowych.
 • Tynk specjalny do spoin płyt gipsowo-kartonowych.
 • Taśma jest perforowana na papierze lub wąż do wzmacniania miejsc łączenia arkuszy.
 • Nóż budowlany.
 • Papier ścierny do szlifowania warstwy po wyschnięciu.

Sprawdzona specjalny kit, które mogą być wybrane do przetwarzania pierwotnej (zakończenie) szwach „Knauf Fügen”, „Knauf Uniflott”, „Volma SEAM”.

Jeśli objętość pracy jest duża, do przygotowania roztworu potrzebne jest wiertło z dyszą i wiadrem budowlanym.

Na początek konieczne jest przygotowanie płyty gipsowo-kartonowej na kit i wybór rodzaju wymaganego materiału budowlanego.

 • Styki GKL z dala od kurzu, sprawdź, czy w szczelinach pomiędzy arkuszami nie ma żadnych zanieczyszczeń.
 • Na krawędziach, które zostały przycięte, i na krawędziach bezpośrednio na fabrykach, wykonaj fazowanie noża konstrukcyjnego z głębokością 0,5 cm pod kątem 45 stopni. Ta procedura jest obowiązkowa i jest niezbędna dla największej przyczepności szpachli z płytą gipsowo-kartonową.
 • Przed przystąpieniem do spoinowania szwów, należy sprawdzić, w jaki sposób wkręty samogwintujące, do których przyklejona jest płyta gipsowo-kartonowa, są zagniatane w arkusze. Powinny być wkręcane nie więcej niż 0,5 cm, a jednocześnie czapki nie powinny wystawać ponad powierzchnię prześcieradeł.
 • Wykonać podkład na powierzchni arkuszy. Jest to szczególnie konieczne w miejscach, w których będzie stosowana kitu. Po takim zabiegu, połączenia kitu z płyt kartonowo-gipsowych będą znacznie wygodniejsze. Połączenia na płycie gipsowo-kartonowej i narożnikach są szczególnie starannie szlifowane.

W przypadku tektury gipsowej dobrze nadaje się podkład Knauf Tiefengrunt przeznaczony do powierzchni o dużej chłonności.

 • Po nałożeniu podkładu należy poczekać na całkowite wyschnięcie i położyć po raz drugi stawy. Nałóż podkład w dowolny dogodny sposób, od malowania zwykłym pędzlem przed natryskiwaniem. Najważniejsze jest to, że grubość warstwy jest jednolita i nie mniejsza niż 0,05 mm.

Starannie nałożony podkład "Knauf" lub inny odpowiedni preparat zmniejsza zużycie kitu.

Decydując, który shpaklevko używa, kierują się dwoma głównymi pytaniami:

 • Jaka wilgotność będzie w pokoju. Szpachlówka do płyt gipsowych na płyty gipsowo-kartonowe, przeznaczona do suchych pomieszczeń, na mokro oderwie się.
 • Jaka będzie powłoka wykończeniowa zastosowana do płyty gipsowo-kartonowej. Pod tapetą i pod farbą można zastosować różne rodzaje mieszanki. W drugim przypadku lepiej jest wybrać polimerowy wypełniacz.

Po nałożeniu podkładu dochodzi do pierwszego etapu napełniania - wypełniania stawów. Jest to bardzo ważny etap, a zatem niedbałe podejście do pracy może prowadzić do dalszej utraty czasu. Konieczne jest wykonanie następujących działań:

 • Ugotuj mieszaninę, aby uszczelnić szwy, korzystając z instrukcji producenta.
 • Przykręcić za pomocą śrub śruby samogwintujące i rowki.
 • Dobrze jest tynkować połączenia, stosując rozwiązanie, aby wnikało głęboko w szew. Aby to zrobić, nałóż kielnię na szew z nadmierną ilością masy szpachlowej.
 • Wypełnij całą długość spoiny zaprawą. Długie odcinki muszą być podzielone na 3-metrowe sekcje.
 • Delikatnie ściskając szpatułkę, najlepiej jak to możliwe wypełnij miksturę wewnętrzną pustą przestrzenią szwu.
 • Usuń nadmiar zbędnego roztworu ze ściany i pozostaw do wyschnięcia złącza.

[Klucz Smartcontrol_youtube_shortcode = »szwy kit płyt kartonowo-gipsowych» »CNT = 4" col =» = 2" shls »prawdziwy»]

Zastosowanie taśm konstrukcyjnych do wypełniania spoin

Miejsca łączenia płyt kartonowo-gipsowych "Knauf" lub dowolne inne są przetwarzane na kilka sposobów. Optymalną opcją jest metoda wykorzystująca specjalne taśmy.

 • Serpyanka dla wypełniacza lub tkaniny szklanej siatki, łatwa w obsłudze, często jest to samoprzylepna, nadaje się do podłużnych szczelin, ale eksperci nie zalecają korzystania serpyanku wzmocnienia poprzeczne spoiny, które są szczególnie podatne na pękanie. Ma standardowe wymiary i dlatego nadaje się do stawów o dowolnej szerokości i długości.
 • Taśma papierowa jest szczególnie mocna, ze wzmocnieniem z włókna szklanego i specjalnym zagięciem w środku, co ułatwia szpachlowanie naroży. Dzięki dobrej absorpcji wilgoci po wymieszaniu z kitem na wylocie daje bardzo silne wzmocnione połączenie.

W zależności od wyboru materiału - taśmy lub serpiusza - technologia wykonania szpachlówki będzie nieco inna.

Prace będą odbywać się w następującej kolejności:

 • Nałożenie szpachli na szwy w celu wyrównania powierzchni. Nakładając kompozycję, należy ją nacisnąć, aby wypełnić wnętrze pustkami.
 • Wzór węża. Materiał musi zostać zmierzony i przycięty do wymaganej długości. Po nałożeniu warstwy masy szpachlowej nałóż ją na roztwór w miejscu łączenia płyt z płyty gipsowej, dociśnij na całej długości szwu. Po przejściu przez powierzchnię taśmy szerszą szpatułką, usunięcie nadmiaru roztworu.
 • Co najmniej 12 godzin, nałóż drugą warstwę kitu. Tym razem możesz użyć zarówno specjalnego wypełniacza do szwów, jak i zwykłego wykończenia.

Druga warstwa jest absolutnie konieczna, ponieważ pierwsza warstwa kurczy się.

 • Po całkowitym wyschnięciu roztworu zmielić połączenie. Można to zrobić zarówno za pomocą prostego papieru ściernego, jak i za pomocą specjalnego narzędzia do szlifowania wiertła.
 • Kiedy połączenia są zakończone, cała powierzchnia jest mielona i shpaklyuetsya.

Sierp można kleić i kitu. W tym przypadku, powierzchnia jest oczyszczona z pyłu i sklejane siatki. Naciśnij go, gdy mocno przyklejasz, aby nie było żadnych zmarszczek. Wypełniacze spoin musi zostać nałożone na serpyanku wciskając materiał elastyczny jest zazębione z łopatką, a komórki są rozmieszczone na całej długości spoiny cienką jednolitą warstwę.

Uszczelka napełniania za pomocą papierowej perforowanej taśmy

Prace są następujące:

 • Przygotowuje się połączenia.
 • Stawy naziemne.
 • Ściegi są wypełnione.
 • Ponadto konieczne jest szpachlowanie połączeń płyt gipsowych, nakładanie cienkiej warstwy mieszaniny, na której taśma będzie się trzymała.
 • Używana jest taśma perforowana. Podczas klejenia należy lekko ją pociągnąć, utrzymując dokładnie w środku stawu, a następnie wygładzić na roztworze, aby nie było żadnych zagięć i pęcherzyków powietrza. Dociskamy szpachelką delikatnie trzymając ją od środka do końcówek. Nadwyżka kitu wzdłuż taśmy jest usuwana.
 • Po 12 godzinach nakładana jest druga warstwa kitu.
 • Po całkowitym wyschnięciu powierzchnia zostaje zmielona, ​​po czym można rozpocząć powlekanie całej ściany.

Jeśli złącze jest prawidłowo wypełnione i szpachlowane, punkt połączenia będzie zlicowany z powierzchnią arkuszy płyt kartonowo-gipsowych i nie będzie się wyróżniał.

Możesz zobaczyć, jak szpachlowanie stawów na stawach płyt kartonowo-gipsowych odbywa się na wideo. Zapisy wskazują, jak prawidłowo kitu, który jest lepszy do wyboru dla tej mieszaniny i czy można samodzielnie wykonywać te prace.

Prace nad uszczelnianiem połączeń są pracochłonne i brudne, ale decydując się na zaoszczędzenie swojego budżetu na tym etapie, możesz stracić więcej. Żadna stabilna rama nie będzie w stanie ochronić miejsc, w których arkusze są połączone przed wibracjami, wstrząsami i wibracjami, w wyniku czego luźny wypełniacz zacznie pękać i wypaść.

Putty gipsowo-kartonowe własnymi rękami

Do budowy płyt gipsowo-kartonowych uzyskał wykończony wygląd, musi być otynkowany. Jak kosić gipsowo-kartonową, usuwać rogi, uszczelniać połączenia - wszystko w tym artykule.

Czy muszę pokrywać płyty gipsowo-kartonowe?

Nikt nie chce wykonywać dodatkowej pracy. Ponadto kit - długi, skomplikowany proces, który zajmuje dużo czasu. Raczej pojawia się pytanie - dlaczego kit gładka powierzchnia płyt gipsowo-kartonowych. Czy da się bez niej obejść, gdy skończymy? W przypadku niektórych rodzajów wykończeń jest to możliwe, ale w ogóle nie.

Konieczne jest zawsze uszczelnienie połączeń blach, narożników i czapów wkrętów samogwintujących. Pod dowolnym typem wykończenia. Pamiętaj, aby pokryć GCR do malowania. Powierzchnia płyt gipsowo-kartonowych jest daleka od ideału, a podczas transportu i instalacji dodawane są nowe nieregularności. Jeśli powierzchnia zostanie pomalowana bez wcześniejszego wyrównania, wszystkie będą wyraźnie widoczne, zwłaszcza jeśli jest co najmniej mały stopień połysku.

Przygotowanie kartonu gipsowego do tapetowania - można wypełnić jedynie szwy po zagruntowaniu powierzchni

Firma Knauf - jeden z liderów w produkcji płyt kartonowo-gipsowych - pozwala pod płytkami i tapetami na całej powierzchni arkuszy nie kitu. Tylko stawy, rogi i śruby. Pod płytkami nikt shpaklyuet, ale pod tapetą - tak. A wszystko dlatego, że wklejone bez wstępnej obróbki, tapeta czasami odrywa się wraz z kartonu, a czasem - do gipsu. Tak więc po raz drugi kit jest po prostu nieunikniony.

Nie należy kłaść całej powierzchni arkusza za pomocą podkładu. W tym przypadku podłożem jest rozcieńczalna w wodzie farba akrylowa dyspergowalna w wodzie. Tworzy film na powierzchni, z którym klej dobrze oddziałuje, ale także ten film nie uszkadza tektury podczas odrywania tapety.

Pod malowaniem konieczne jest całkowite ślizganie, tektura gipsowa i idealny stan

Tak więc, kit całkowicie niezbędne do malowania płyt gipsowo-kartonowych, jest pożądane - w przypadku tapety umieszczania (co najmniej w jednej warstwie) i naprawie tylko śruby i złącza płytek.

Podkład do płyt kartonowo-gipsowych: dlaczego, co i kiedy

Primer wykonuje dwie różne funkcje. Po pierwsze, poprawia przyczepność (przyczepność) dwóch materiałów. W rezultacie, gdy kitu zmniejsza szanse na pęcherzenie, oderwanie materiału. Drugą funkcją jest wyrównanie chłonności. Rezultatem jest mniejsze zużycie materiału, a dzięki kitu - bardziej równomierna powierzchnia. Dlatego niepożądane jest pominięcie podkładu.

Gruntowanie w pracach wykończeniowych, teoretycznie, jest konieczne przed każdą nową operacją. Na przykład przed kitem należy gruntować arkusze gipsokartonnyh, aby poprawić przyczepność za pomocą szpachli. Przed malowaniem lub wklejaniem tapety - w celu zmniejszenia zużycia farby i kleju. Przed nałożeniem warstwy wykończeniowej konieczny jest podkład - warstwa początkowa musi zostać wypoziomowana, co powoduje, że powierzchnia jest pylista. Bez obróbki gleby, warstwa wykończeniowa pada źle, ześlizguje się, a nawet może spaść.

Podkład do płyty gipsowej Ceresit (Ceresit) nadaje się również do prac wewnętrznych

Jakie podkłady są potrzebne? Zależy od stopnia i rodzaju wykończenia materiału:

 • Przed gruntowaniem hypoksartonu (warstwa początkowa i końcowa) należy zastosować podkład o głębokiej penetracji lub porowatych, chłonnych powierzchniach.
 • Ta sama kompozycja może być użyta przed malowaniem i wklejeniem tapety.
 • Pod tapetą zatkaną powierzchnię GCR można zagruntować klejem do tapet rozcieńczonym wodą. Proporcje są wskazane na opakowaniu za pomocą kleju.
 • Podczas malowania należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Czasami podkładem jest farba rozcieńczona wodą. Jeśli nie ma innych wskazań, użyj kompozycji o głębokiej penetracji.

Podsumowując warto powiedzieć, że gruntowanie jest konieczną operacją. Pozwala uzyskać dobry wynik i zmniejszyć zużycie materiałów.

Technologia: przepływ pracy

Po przyklejeniu arkuszy GKL na ramie nadszedł czas na przygotowanie płyty gipsowej do wykończenia. Rozważmy przypadek z pełnym cyklem - do malowania. W tym przypadku płyt gipsowo-kartonowych powinny być co najmniej dwie warstwy. W przypadku innych mniej wymagających jakości wykończenia powierzchni po prostu usuwamy niepotrzebne czynności. Kolejność prac jest następująca:

 • Pokrywanie za pomocą podkładu głęboko penetrującego.
 • Uszczelnianie otworów od wkrętów samogwintujących.
 • Stawianie połączeń za pomocą siatki-serpian lub specjalnej papierowej taśmy.
 • Coring z narożników - zewnętrzne i wewnętrzne.
 • Podkład do płyt kartonowo-gipsowych.
 • Szpachlówka na całej powierzchni ze związkiem wyjściowym i nierównościami szlifowania.
 • Podkład dla hipokaronu.
 • Szpachlowanie wykończeniowe i szpachlowanie nieprawidłowości.
 • Pokrywanie za pomocą podkładu do wykańczania.

Tynk gipsowo-kartonowy własnymi rękami - badamy niuanse

Kilka słów o tym, które shpaklevku lepiej użyć do giposkartona. Dowolny - na bazie gipsu lub polimerów (lateks). Szpachlówki polimerowe są zazwyczaj wykończone - dają bardzo cienką warstwę i płaską powierzchnię. Gips rozpoczyna się i kończy. Różnica w wielkości cząstek. Możesz użyć dowolnego, jeśli tylko jakość była dobra.

Istnieją dwie formy szpachli na płyty gipsowe - suche w workach i rozcieńczone w wiadrach. Przed użyciem należy go rozcieńczyć wodą w określonych proporcjach i mieszać, aż grudki się rozpuści. Kompozycje w wiadrach są już gotowe do pracy, ale są droższe. Ale gwarantowane, że nie będą miały grudek.

Przed przystąpieniem do tynkowania płyt gipsowych szlifujemy powierzchnię. Każdy podkład jest nakładany na suche, czyste podłoże. Dlatego najpierw usuwamy brud z powierzchni, usuwamy kurz (można użyć odkurzacza lub lekko wilgotnej szmatki). Następnie grunt przygotowuje się zgodnie z instrukcją (czasami trzeba rozcieńczyć wodą, czasem wystarczy tylko wymieszać), wlać do pojemnika i nałożyć pędzlem lub wałkiem.

Priming: wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada

Podkład do płyt kartonowo-gipsowych przeznaczony jest do pomieszczeń suchych i wilgotnych. Do łazienki i kuchni wybierz glebę do wilgotnych pomieszczeń, a resztę możesz wybrać. Przy wyborze gleby należy zwrócić uwagę na obecność składników antybakteryjnych. Zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów. Dotyczy to zwłaszcza kuchni i łazienki.

Zazwyczaj do gruntowania płyt kartonowo-gipsowych wystarczy nakładanie kompozycji w jednej warstwie, ale w kuchni lub łazience można wykonać dwa: w celu zagwarantowania rezultatu. Po wyschnięciu gleby (czas jest wskazany w instrukcji), można przejść do następnego kroku.

Do szwów należą specjalne kompozycje Knauf-Fugen, Knauf Uniflot, Fugenfuller i ich analogi. Po wyschnięciu gleby sadzimy wypełniacz do konsystencji gęstej śmietany. Zauważ, że te szpachlówki szybko wysychają, ponieważ po pewnym czasie rozcieńczyć niewielką ilość.

Weź małą szpachelkę, odnoszą się do miejsca montażu śrub, usuń nadmiar. Szpachla w tym miejscu powinna być dokładnie taka, aby powierzchnia była równa. Więc przechodzimy przez wszystkie śruby. Mogą być uszczelnione równolegle ze szwami, a ty możesz - w pierwszej kolejności. To nie ma znaczenia.

Zasada pracy z kitem - na krawędzi szpatułki układa się wałek z kompozycji, a następnie rozciąga się we właściwym miejscu

Połączenia płyt kartonowo-gipsowych są dwojakiego rodzaju. Wzdłuż długiego boku GKL krawędzie są nierówne - dla łatwiejszego uszczelnienia tego złącza. Ale arkusze są połączone na wysokość, gdzie nie ma półek. Należy również odciąć arkusze i połączyć je. Takie połączenia wymagają specjalnej technologii i są opisane poniżej.

Podczas układania pionowych spoin płyt gipsowo-kartonowych z normalnymi krawędziami fabrycznymi, najpierw starannie je wypełnia się, a następnie przykleja.

Po napełnieniu, gdy kompozycja nie jest jeszcze sucha, jest ona przyklejana za pomocą drucianej siatki lub papierowej taśmy wzmacniającej. Jest to konieczne, aby stworzyć pęknięcia na złączach. Jeśli używasz taśmy, jest ona rozdarta na odpowiednie kawałki, moczona w czystej wodzie przez około 10 minut (aż do wypełnienia szwu).

Taśma jest zagłębiona na wymaganą odległość

Wypełniając szew, taśma jest naciągnięta, zaciśnięta między palcami usuń nadmiar wody, przyklejona do szwu. Po zrobieniu szpatułki o szerokości 8 cm (jest to obowiązkowe) i dociśnięciu taśmy pod powierzchnią GCR. "Siada" na jednej z fabrycznych półek. Naciśnij do środka od środka do krawędzi. Po wciśnięciu spod taśmy wyciśniętej szpachli, zbieramy ją. W wyniku tego, jeśli przymocujesz szeroką twardą szpachelkę do powierzchni (o szerokości co najmniej 20 cm), zobaczysz, że taśma znajduje się pod powierzchnią kartonu. Następnie ponownie przejść kit, wyrównując staw w poziomie z powierzchnią.

Płyty gipsowo-kartonowe w miejscach połączeń poziomych - gdzie dwie płyty są połączone lub pionowe, ale bez krawędzi lepiej po wstępnym przetworzeniu. Po pierwsze, powierzchnia jest zwilżona wodą - zanurzając pędzel w wodzie i zacierając dobrze złącze. Idź kilka razy - aby wygładzić tynk. Następnie ostrym nożem przeciąć rowki pod kątem 45 °. Obróbka tych połączeń może być przeprowadzona przed podkładem. To jeszcze wygodniejsze.

Przygotowanie stawów do kitowania

Wstępnie przygotowane połączenia są rozmazane ziemią. W takim przypadku wygodniej jest użyć pędzla. Po wyschnięciu wypełniamy szew preparatem do wypełniania połączeń płyt gipsowo-kartonowych. Wygodniej jest pracować z łopatkami o szerokości 10 cm i grubości 20 cm, do małej nakładamy niewielką kompozycję, a nadmiar usuwamy dużą. Wypełnij dobrze, wciskając kompozycję w szew. Jeśli zostanie to zrobione poprawnie, powstanie niewielka poduszka, nieznacznie wystająca ponad powierzchnię.

Po raz kolejny mijamy szew, nakładając świeży wypełniacz o grubości około 0,5 mm, weź namoczoną taśmę wzmacniającą i przyklej ją do tej kompozycji. Bierzemy łopatkę o szerokości 8 cm i dociskamy taśmę dobrze do powierzchni, wyciskając nadmiar kitu spod niej.

Spoinowanie krawędziowych szwów w GKL

W tym przypadku powstaje fala papieru (na zdjęciu jest widoczna), upewniamy się, że nie zacina się, dogonimy do końca, gdzie jest wyprostowana. Usuń nadmiar roztworu z taśmy i przyległego obszaru arkusza. I na ostatnim etapie - znowu bierzemy kit i cienko oklejamy taśmą klejącą z góry. Ta warstwa jest tak cienka, jak to tylko możliwe, jak mówią - "zeskrobać". W rzeczywistości pozostałe shpaklevku rozciągają się bardzo cienką warstwą.

Druga technologia: najpierw taśma jest następnie kitu

Istnieje druga technologia - na gipsie najpierw przyklej sierp lub papierową taśmę wzmacniającą, a następnie shpaklyuyut. Okazuje się, że jest to szybsze, ale wadą jest pustka, która pozostaje pod taśmą. W tych miejscach możliwe jest zgniecenie tapety lub pęknięcie szpachli, dekoracyjnego tynku.

Więc wklej sierp na płycie gipsowo-kartonowej

Zamiast taśmy papierowej użyj siatki - serpyanka. Trudniej jest pracować z wężem - jest sztywny, a jego krawędzie często wystają z roztworu. Aby to nieco ułatwić, siatka jest wstępnie klejone, po całkowitym wyschnięciu kleju, shpaklyuyut. Aby nie myśleć o kleju i przyspieszyć pracę, użyj samoprzylepnego sierpa (jest taki).

Przykład wypełnienia szwu za pomocą węża

W każdym razie tynkowanie płyt gipsowo-kartonowych jest tak skomplikowane - powierzchnia jest nierówna, szpachelka "przeskakuje" na włóknach i uzyskuje się drobną falę, która nie jest łatwa do wygładzenia.

 • papier wzmacniający;
 • siwowłosy;
 • perforowane narożniki aluminiowe;
 • specjalne metalowe rogi Shitrock z papierem.

Perforowane rogi są różne, ale wygodniej jest pracować z metalowym narożnikiem Shitrok

Papier i wąż często są przycinane w narożnikach wewnętrznych - miejscach łączenia ścian, a także ścianach i sufitach. Technologia jest podobna do uszczelniania połączeń. Do narożnika nakłada się pewną ilość masy szpachlowej, papieru lub serpyanki, pasek wzmacniający wciska się w mieszankę za pomocą wąskiej szpachelki, usuwa się nadwyżki kitu. Następnie jeszcze raz przełóż kąt, nakładając szpachelkę cienką warstwą na wierzch.

Perforowane rogi służą do ozdabiania narożników zewnętrznych - stoków, półek itp. Najpierw wyciąć kawałek o żądanej długości. Metal jest bardzo cienki, cięty nawet zwykłymi dużymi nożycami, ale jeśli istnieją nożyce do metalu, które działają prościej. Krawędzie są cięte pod kątem 45 ° lub mniej, a nie pod kątem 90 °. Tak więc, podczas kitu płyt gipsowo-kartonowych krawędź nie zamyka się.

Wygląd zewnętrznych narożników ścian z płyt gipsowo-kartonowych z perforowanym narożem

Na zewnętrznym rogu po obu stronach, szpachlówki układamy na małych wyspach co około 10 cm (można się zachwiać). Perforowany narożnik jest wciskany w roztwór, pionowość lub pozioma orientacja jego instalacji jest sprawdzana, korygowana. Wybierz nadmiar rozwiązania szpatułki, wyrównując krawędzie w jednej płaszczyźnie z powierzchnią arkusza. Ustawiony narożnik zostaje na chwilę - dopóki kielich nie wyschnie, następnie zostanie zmielony, w razie potrzeby ponownie shpaklyuyut.

Jaka jest różnica między metalowym rogiem Shtrok (Sheetrock)? Cienkie paski metalu są drukowane na bazie papieru. Są sztywniejsze niż zwykły papier zbrojeniowy, ale wygodniej jest pracować z nimi niż z tradycyjnymi papierami perforowanymi, ponieważ przejście do płaszczyzny powoduje bardziej płynne przejście z powodu obecności papieru.

Jeśli warstwa jest dobrze wypoziomowana podczas uszczelniania połączeń na płycie gipsowej, szlifowanie można zminimalizować. Dlaczego lepiej jest szlifować mniej? Bo po pierwsze, jest długi, po drugie - jest zakurzony. A pył jest bardzo płytki, długie muchy w powietrzu i od każdego ruchu wznosi się ponownie. Aby zmniejszyć ilość latającego pyłu, na podłodze można ułożyć mokre szmaty, mokre trociny itp. Drzwi prowadzące z pokoju są pokryte mokrą szmatką, musi być większa niż rozmiar drzwi - tak, aby kurz nie rozpraszał się w innych pomieszczeniach.

Na początek możesz chodzić z ostrą płaską szpachelką, odciąć wszystkie najbardziej widoczne nierówności. Następnie proces mielenia. Że jako kątów i szwów na tym etapie, aby oczyścić do idealnej gładkości, nie jest to wymagane, weź siatkę do mielenia z komórką na 180-200 i drewnianym drążku. Siatka jest przymocowana do pręta (można ją zszywać ze zszywacza budowlanego, ale zszywki nie powinny wystają). To urządzenie wyrównuje powierzchnię. Podczas pracy pożądane jest doświetlenie ukośnego światła - wszystkie nierówności są bardziej widoczne. Ale puttsing płyt kartonowo-gipsowych pod tapety nie może być tak ostrożnie.

Istnieją specjalne uchwyty do siatki, ale możesz zrobić to za pomocą paska

Jedną z rzeczy jest polerowanie lepiej w respiratorze i goglach. Rękawiczki nie są zbyteczne. Pył jest bardzo płytki i przenika dosłownie wszędzie. Po szlifowaniu szwów i narożników powierzchnia jest ponownie zagruntowana. Co więcej, całość jest całkowicie, ponieważ kurz również osiadł na nieoczyszczonych obszarach i pogarsza przyczepność.

Najbardziej niewygodnymi miejscami do szpachlowania i polerowania są narożniki wewnętrzne. Sekrety szybkiego, wysokiej jakości szlifowania kątów, zobacz poniższy film.

Jak kit gipsowo-kartonowy: wypoziomuj samolot

Do szpachlowania potrzebna jest duża szpachelka - z ostrzem o długości 40 cm lub większej i wąskiej - 10 cm. Pierwsza warstwa nakładana jest kitem początkowym. Układany jest warstwą o grubości około 5 mm (maksymalna powinna być oceniana w instrukcji dla konkretnej szpachlówki) i ukrywa wszystkie nierówności. Rozcieńczyć wodą do gęstej śmietany, dokładnie wymieszać, aby nie było grudek.

Takie szpatułki są potrzebne do tynkowania płyt gipsowych na całej powierzchni

Technika szpachlowania powierzchni płyt gipsowo-kartonowych jest prosta: weź dużą szpachelkę, na jej końcu małą szpachelką, rozłóż wałek z masy szpachlowej. Wciśnij ostrze na powierzchnię i rozciągnij kompozycję. Powtórz kilka razy, wypełniając kawałek ściany lub sufitu. Następnie myjemy ostrze i przewodzimy nim na świeżo zmielonej powierzchni, wyrównując ją. Musisz go wyrównać tak ostrożnie, jak to możliwe - zajmie to mniej czasu na szlifowanie.

Po nałożeniu płyty gipsowej poczekaj, aż wyschnie. Następnie weź znane narzędzie - pasek z siatką i wyrównaj wszystkie wady. Szlifowanie jest zakończone, usunąć kurz, powierzchnia jest ponownie pokryta podkładem głębokiej penetracji. Po wyschnięciu nakładana jest druga warstwa.

Więc trzymaj szpatułkę

Następna kitowa płyta gipsowo-kartonowa powinna być linią mety. Jak napisano, może również być oparty na gipsie, podobnie jak starter, i być może na bazie polimerów. Garnitur i inni, ale niektórzy pracują ciężej - szybko zaczynają się staczać i zamarzać.

Szpachlówka wykończeniowa jest bardziej płynna i nakładana na cieńszą warstwę. Technika aplikacji jest podobna, nic się nie zmienia. Ponadto jest trudniej pracować - jest gorzej, ale trzeba go rozciągnąć cienką warstwą i szybko wyrównać. Na podkładzie wszystko jest znacznie lepsze, a bez niego dolna warstwa szybko wyciąga wilgoć ze świeżego tynku i zaczyna się staczać. Po nałożeniu masy szpachlowej ponownie poczekaj, aż wszystko wyschnie, a następnie zacznij poziomować. Ale tym razem nie używaj siatki - z niej są wyczuwalne rowki i papier ścierny o drobnym ziarnie. Nie działa zbyt dobrze - szybko się zatyka, ale powierzchnia jest gładka. Jeśli powierzchnia jest przygotowana do malowania, oświetlenie odbywa się od dołu lub z boku i można użyć nie żarówkę, ale światło LED - wszystkie wady są widoczne. Nawet bardzo małe.

O tym, jak kitem gipsowo-kartonowym trudno powiedzieć słowami - ruch jest trudny do opisania. Na filmie można zobaczyć, jak trzymać łopatkę, jak ją przenosić, jak aplikować lub usuwać rozwiązanie. Zobacz technologię w wideo.

Jak okładziny tynkowe płyt kartonowo-gipsowych - instrukcja krok po kroku

W naprawie bardzo ważne jest doprowadzenie wszystkiego do logicznego zakończenia. Na przykład, gdy budowane są ściany z płyt gipsowo-kartonowych, szczególną uwagę należy zwrócić na proces kitu. Wydawało się, że to taka drobnostka, ale wymaga podejścia i umiejętności.

Jeśli nigdy nie stosowałeś tynku na płycie gipsowo-kartonowej, w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne do nauczenia się tego.

Aby uzyskać idealnie płaskie ściany, trzeba dużo wysiłku

Po wzniesieniu ścian lub ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych (patrz także jak zrobić partię płyty gipsowo-kartonowej) zostanie wzniesiony, można rozpocząć obróbkę powierzchni i przygotować ją do prac wykończeniowych. Aby to zrobić, musisz zaopatrzyć się w narzędzia i materiały budowlane:

 • Wywiercić w "mieszarce" z dyszą. Można oczywiście bez niego zarządzać, ale elektronarzędzie jest znacznie wydajniejsze niż siła robocza, nie rezygnujcie z postępowych "pomocników".
 • Wydajność do mieszania roztworu. Zwykłe wiadro zrobi, jeśli nie ma już nic bardziej estetycznego.
 • Pędzel i szpatułka. Spoinowanie połączeń płyt gipsowo-kartonowych najlepiej wykonywać szeroką łopatką, minimalna wielkość to 100 mm, w przypadku większych powierzchni wygodniejsze jest stosowanie 350-400 mm.
 • Drobnoziarnisty papier ścierny lub siatka szlifierska.
 • Nóż budowlany.

Wielu ekspertów zaleca zakup małej łopatki (30-40 mm), która jest przydatna do nakładania szpachli na śruby samogwintujące.

Teraz zobaczmy, co jest potrzebne do przepływu pracy:

 • Szpachlówka do spoin płyt gipsowych. Można go również nazwać "do uszczelniania szwów".
 • Taśma do wzmacniania połączeń. Możesz użyć zwykłej taśmy malarskiej.
 • Wykończenie płyty gipsowo-kartonowej.

Użyj gotowej mieszanki, która jest sprzedawana w wiadrach. Cena jest nieco wyższa, ale jakość jest znacznie lepsza od wszystkich suchych kitów.

To wszystko jest niezbędne do naszej pracy, więc nie oszczędzaj na niczym. Jeśli odmówisz z jakimkolwiek etapem, możesz zapłacić za to w przyszłości poprzez wczesną naprawę.

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest oczyszczenie powierzchni płyty gipsowo-kartonowej z pyłu i roztworów do rozpylania.

 • Weź szpatułkę w dłoń i trzymając ją pod kątem 30 stopni, przesuń palcem po powierzchni.
 • W miejscach, w których będzie się trzymał, staraj się ostrożnie odciąć zanieczyszczenia.
 • Jeśli łopatka zostanie złapana za pomocą samogwintującej śruby, należy ją odrzucić 0,5-1 mm od powierzchni.
 • Kurz z powierzchni usuwa się lekko wilgotną ściereczką, starannie czyszcząc spoiny z płyt gipsowo-kartonowych. Staraj się nie zamoczyć zbyt wielu miejsc, w których dochodzi do uszkodzenia warstwy papieru.

Teraz musisz zrobić fazowanie w stawach arkuszy, jeśli go tam nie ma. Aby to zrobić, używaj zwykłego noża budowlanego, który przecinasz materiał pod kątem 45 stopni.

Nie zwracaj uwagi na równość sfazowania - nie wpływa to na jakość szpachli

Nie próbuj robić zbyt głęboko, 2-3 mm wystarczy, aby zaprawa mogła się dobrze związać.

Ale to nie wszystko, przed wykonaniem szpachlowania połączeń płyt gipsowych, powierzchnia musi być pokryta podkładem.

Do jego zastosowania lepiej jest użyć wałka wełnianego, o wiele lepiej przeciera on podkład w powierzchnię niż pędzel.

 • Korzystając z jednego z proponowanych narzędzi, należy dokładnie zaimpregnować całą powierzchnię ścian.
 • Zwłaszcza ostry nacisk na miejsca, w których wkręty i złącza.

Teraz należy poczekać na wyschnięcie podkładu, może to potrwać kilka godzin (patrz opakowanie opakowania).

Ostatnim krokiem w pracach przygotowawczych będzie etykietowanie taśmy wzmacniającej. Jak już powiedzieliśmy, do tego nadaje się zwykła taśma do malowania. Spójrz na zdjęcie, jak powinny wyglądać ściany przygotowane na kit.

W tym przypadku stosuje się specjalną siatkę wzmacniającą w celu zwiększenia przyczepności materiału wykończeniowego

Tak więc dotarliśmy do bardzo top - płyt gipsowo-kartonowych.

 • Rozpoczęcie procesu wyrabiania masy szpachlowej. Ta procedura powinna być przeprowadzona zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Nie próbuj wymyślać niczego nowego i używaj "nieznanych źródeł" - szpachla różnych producentów może różnić się nie tylko kompozycją, ale także sposobem mieszania.

Nie jest konieczne natychmiastowe przygotowanie dużej ilości mieszanki, ponieważ trwałość jest dość krótka. Oceń swoją siłę i zniszcz obszar roboczy na kilka części.

Jeśli pokój jest mały, możesz zrobić jedno zagniatanie.

 • Za pomocą szpachelki w niewielkich ilościach włóż kit na powierzchnię płyty gipsowo-kartonowej.

Staraj się nie pozostawiać widocznych nierówności na powierzchni, które mogą powodować problemy podczas czyszczenia

 • Dokładnie rozłożyć połączenie na złączu, aby nie było żadnych zbędnych "nieprawidłowości" w dowolnym miejscu.
 • Za pomocą małej łopatki zakryj śruby śrub.
 • Poczekaj, aż kit wyschnie, i użyj dużej szpatułki, aby usunąć wszystkie guzki.

Nierówności można czyścić papierem ściernym

 • Ponownie używamy podkładu, przetwarzamy wszystkie nowo wykonane połączenia.
 • Teraz zaczyna się wykończenie kitów z płyt gipsowo-kartonowych. Aby to zrobić, użyj szerokiej szpachelki. Warstwa szpachlówki nie powinna przekraczać grubości 1,5 mm.

Zdejmowanie powierzchni ścian za pomocą szpachli wykończeniowej za pomocą szpachli

 • Pamiętaj, aby usunąć wszystkie resztki szpachli z łopatki. Przed wygładzeniem mieszaniny należy zwilżyć instrument w wodzie.
 • Aby ułatwić aplikację, użyj plastikowej miski, a nie wiaderka.
 • Nie przeszkadzaj w przygotowywaniu mieszanki, ponieważ bardzo ciekła szpachla będzie dłużej wysychać, a zbyt gruba stanie się grudkowata.

Teraz już wiesz, jak gipsowo-kartonowe płyty gipsowo-kartonowe samodzielnie, bez uciekania się do usług budowniczych.

Zgadzam się, proces jest dość prosty i nie wymaga od ciebie specjalnego wysiłku (patrz również uszczelnianie połączeń kartonowo-gipsowych). A jednak sugerujemy, aby obejrzeć film: jak układać stawy gipsowe własnymi rękami, na których można wizualnie zapoznać się ze wszystkimi powyższymi procesami. Życzymy powodzenia w naprawie!

płyta gipsowo-kartonowa

 • Nisze
 • Box
 • Półki, półki
 • Meble
 • Kominek

Przygotowanie przed instalacją

 • Obręcz, rama, profil
 • Wybór narzędzia

Montaże

 • Szafka
 • Żyrandole
 • Gzyms

Inne operacje

 • Uszczelnianie stawów i stawów
 • Stoki
 • Instalacja okablowania, gniazd
 • Gięcie
 • Cięcie
 • Praca z klejem
 • Malowanie

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

 • Laminowane
 • Odporność na wilgoć

Połączenie z materiałami

 • Płytkami
 • Tapeta

Funkcje instalacji w pokojach

 • Łazienka, WC
 • Balkon
 • Pokój dzienny
 • Sypialnia

Dodaj komentarz

1 + 1 =