Nazwa kategorii

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu

Contents

Wilgotność w mieszkaniu. Jak ustawić wilgotność w pomieszczeniu

Jaka jest norma wilgotności w mieszkaniu? Większość ludzi z łatwością odpowie na temperaturę w salonie, ale kwestia wilgotności sprawi, że staną się ślepym zaułkiem. I tylko jednostki będą mogły nazwać poprawne liczby. Tymczasem wilgotność jest jednym z głównych wskaźników mikroklimatu w domu.

Wilgotność w pomieszczeniu mierzona jest za pomocą specjalnego urządzenia - higrometru. Różnią się wzorem (cyfrowy, włosy, bezprzewodowy) i zasięgiem pomiarów, ale każdy z nich jest bardzo łatwy w użyciu. W każdym razie nie bardziej skomplikowany niż konwencjonalny termometr.

Wilgotność zależy od rodzaju pokoju. Na przykład w piekarniach, w halach fermentacyjnych, w kurnikach, w chłodniach do przechowywania żywności wynosi 70-80%. W szklarniach do uprawy tulipanów może osiągnąć 95% i jest to normą. Jednak w przypadku pomieszczeń wyposażonych w komputery, węzły telefoniczne i wskaźniki urządzeń biurowych nie powinny przekraczać 50%.

Wilgotność w mieszkaniu zależy również od rodzaju lokalu. Średnio wartości wynoszą od 40-60%. Zgodnie z zasadami sanitarnymi, w pomieszczeniach mieszkalnych iw korytarzu wewnętrznym optymalna wilgotność w zimnych porach roku powinna wynosić 30-45%. Dopuszczalne wskaźniki dla tego typu lokali sięgają nawet 60%.

W ciepłym okresie roku optymalna wilgotność w mieszkaniu wynosi 30-60%. Dopuszczalne - do 65%. Jednak w regionach o wysokiej wilgotności powietrza (powyżej 75% na ulicy) dopuszczalne wartości zwiększają się do 75%.

W kuchni, toalecie, łazience, łazience połączonej, w holu, na klatce schodowej iw spiżarni ten wskaźnik nie jest standaryzowany.

Różne wskaźniki i potrzeba użycia specjalnych instrumentów - wszystko to może wydawać się zbyt skomplikowane dla przeciętnego człowieka. Dlatego, aby dowiedzieć się o podwyższonej lub obniżonej wilgotności w mieszkaniu, możesz przeprowadzić eksperyment ze szkłem. Bierzemy szklankę lub kupkę (dowolne szklane naczynie), wlewamy do niej wodę, schładzamy ją do 3-4 ° C w lodówce. Następnie musisz umieścić naczynie w pokoju i obserwować:

 • ściany statku stały się mgliste, a następnie wyschły w ciągu 5 minut - wilgotność została obniżona, powietrze było suche;
 • po 5 minutach ściany są mokre - optymalne;
 • Po 5 minutach wzdłuż ścian statku płyną strumienie - wysoka wilgotność.

W ten sposób można łatwo znaleźć mikroklimat w pomieszczeniu, ale dla czystość eksperymentu, szkło należy umieścić z dala od urządzeń grzewczych.

Tym, co jest szkodliwe, jest zwiększona wilgotność

Wysoka wilgotność - to zaparowane okna, suszenie przez kilka dni bielizny, ubrania o nieprzyjemnym zapachu pleśni, grzyby i pleśń. Tylko te czynniki sprawiają, że dom nie nadaje się do mieszkania. I warto dodać, że mikroklimat ten nie ma bardzo dobrego wpływu na zdrowie człowieka: zarodniki grzybów w

dostanie się do żywności może powodować zatrucia i alergie, procesy wymiany ciepła są naruszane, ryzyko infekcji wzrasta. Osoba mieszkająca w domu o dużej wilgotności, choruje częściej i dłużej.

W jaki sposób organizm ludzki wpływa na niską wilgotność

Niska wilgotność powoduje również szereg problemów. Zwiększa intensywność parowania ze wszystkiego, co zawiera wodę: od ludzkiej skóry, od roślin. Ostatni suchy, a skóra traci swoją elastyczność i wiek. Błona śluzowa nosa wysycha, co oznacza, że ​​istnieje ryzyko wystąpienia kataru i ARI. Cierpi na układ oddechowy, zwłaszcza u astmatyków i alergików.

Wilgotność w mieszkaniu nie jest pojęciem abstrakcyjnym. Są to liczby rzeczywiste, które pozwalają zrozumieć, jak bezpieczny jest klimat w pomieszczeniu. A jeśli wilgotność powietrza jest znacznie zmniejszona lub zwiększona, należy upewnić się, że odpowiada ona normalnym wartościom.

Istnieją dwie główne metody osuszania powietrza.

 1. Znajdź i wyeliminuj przyczynę wysokiej wilgotności. Może to być tymczasowy wzrost wydajności wskutek gotowania, prysznica lub suszenie rzeczy, niedobór światła słonecznego, brak właściwej wentylacji, uszczelnione okna PCV, itd Dla każdej sprawy, można wybrać sposób, aby to naprawić .. Czy dobrą wentylację, często wietrzyć pomieszczenie , buduj baterie itp.
 2. Wymuszone osuszanie za pomocą specjalnych osuszaczy, chemikaliów wchłaniających wilgoć i instalacji klimatycznych.

Najlepiej, abyś używał tylko pierwszej metody, ale jeśli nie można tego zrobić lub wiąże się z poważnymi kosztami finansowymi, możesz użyć drugiej.

Najczęściej suche powietrze w pomieszczeniu powstaje w okresie zimowym, kiedy urządzenia grzewcze pracują intensywnie, a pomieszczenia są rzadko wentylowane. Możesz jednak pozbyć się tego problemu. Wilgotność w mieszkaniu w suchym powietrzu osiąga się, stosując następujące środki:

 1. Obecność w pokoju akwarium lub ozdobnej fontanny.
 2. Obecność dużej liczby roślin.
 3. Instalacja nawilżacza domowego.
 4. Zmniejszenie częstotliwości korzystania z urządzeń gospodarstwa domowego, w szczególności urządzeń grzewczych.
 5. Częste wietrzenie.

Optymalna wilgotność w mieszkaniu jest gwarancją bezpieczeństwa Twojego zdrowia i zapewnienia niezbędnego poziomu komfortu w domu. I nie musisz oszczędzać na zdrowiu. Dlatego staraj się utrzymać normalną wilgotność, nawet jeśli jest to konieczne.

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu

Względna wilgotność powietrza w salonie jest czynnikiem determinującym mikroklimat w domu, normy tej wartości są obliczane w taki sposób, aby zapewnić osobie optymalne warunki życia.

Według GOST 30494-96, norma wilgotności względnej w mieszkaniach, pomieszczeniach roboczych powinna odpowiadać zakresowi dopuszczalnych wartości, co stanowi 40 - 60%.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna być optymalna dla osoby i nie powinna przekraczać zakresu norm (w%) dla pomieszczeń:

 • jadalnia - 40-60;
 • sypialnie - 40-50;
 • biuro, w którym mieści się sprzęt biurowy, komputery - 30-50;
 • dzieci - 45 - 60%
 • kuchnia, łazienka, WC - 40-60.

Latem wilgotność w budynku mieszkalnym nie powinna przekraczać 30-65%. W normalnej temperaturze 18-22 0 C, która jest optymalna do życia, w mieszkaniu, salonie najbardziej komfortowym dla osoby jest wilgotność 45%.

Jeśli mieszkanie ma dziecko urodzone z wcześniaka, potrzebuje temperatury 24-25 0 C, a zalecana wilgotność w jego pokoju nie powinna spaść poniżej 50%.

Względną wilgotność powietrza można mierzyć na kilka sposobów:

 • za pomocą higrometrów:
  • włochaty;
  • kondensacja;
  • ceramiczny;
  • waga;
  • film;
 • termometr i tabelę psychometryczną Assmana;
 • ludowy bystry.

Z tej listy najdokładniejszą metodą określenia jest higrometr. Jeśli jednak to urządzenie nie jest dostępne, możesz użyć alternatywnych metod.

Wybierając urządzenie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące parametry urządzenia:

 • błąd pomiaru - zwykle mieści się w zakresie 1-5%;
 • zakres pomiaru - dla higrometrów pokojowych 10 - 0%;
 • stopień ochrony urządzenia - musi wynosić co najmniej 4 klasy.

W domu nie ma potrzeby obliczania wartości parametrów z dużą dokładnością. Wszystkie higrometry domowe z reguły mają wystarczającą czułość, a przy wyborze urządzenia należy również kierować się obecnością:

Jak korzystać ze stołu psychrometrycznego

W sprzedaży znajdują się medyczne psychrometryczne higrometry, które opierają się na wykorzystaniu różnicy w odczytach dwóch termometrów:

 • "Dry" - pokazuje temperaturę powietrza;
 • "Moist" - pokazuje temperaturę zwilżonego knota termometru, a im suchsze powietrze, tym więcej wyparowuje wilgoć i poniżej odczytu.

Higrometr medyczny jest wyposażony w asymetryczny stolik Assmann, za pomocą którego można samodzielnie obliczyć aktualną wilgotność w mieszkaniu i różnicę w stosunku do normy.

Zamiast gotowego urządzenia można użyć zwykłego termometru do pokoju, stołu Assman, który można łatwo znaleźć w Internecie, oraz wilgotnej gazy. Za pomocą prostych manipulacji można dokładnie określić, jaka jest wilgotność w pomieszczeniu, a także, jak różna jest od tego, jaka powinna być.

Aby użyć samodzielnie wykonanego higrometru, potrzebujesz:

 • zapisać termometr w suchym pomieszczeniu;
 • owinąć go mokrą gazą i odczekać 10 minut;
 • zapisać odczyty zwilżonego termometru;
 • określić różnicę wartości;
 • w tabeli znajdź wartość wilgotności odpowiadającą tej różnicy.

Szklankę wody wkłada się do lodówki, a gdy temperatura wody spada do 3-5 ° C, wyjmuje się ją, przenosi do stołu i obserwuje.

 1. Jeśli po 5 minutach pojawią się skropliny na ścianach, oznacza to, że powietrze w pomieszczeniu jest bardzo suche.
 2. Jeśli kondensat nie jest suchy, wówczas mikroklimat jest normalny.
 3. W przypadku pojawienia się pęknięć z kondensatu na ściankach szkła można wywnioskować, że powietrze w pomieszczeniu jest nadmiernie wilgotne.

Innym sposobem na określenie, jaki rodzaj wilgoci w domu jest, czy przekracza normalne, które powinny być w pomieszczeniu, jest metoda za pomocą suchego stożka świerka.

Za guzem, znajdującym się dalej od akumulatora centralnego ogrzewania, obserwuj.

 1. Nieużywane skale oznaczają suchość w mieszkaniu
 2. Szczelnie zamknięta skala szyszek oznacza normalną lub zwiększoną wilgotność powietrza

Innym sposobem na poznanie wilgotności w pomieszczeniu roboczym lub mieszkaniu jest użycie świerku zamiast higrometru, który powinien być zamocowany jednym końcem na podstawie. Wybierz młodą gałąź o długości około 25 cm.

Stojak z dołączoną gałęzią świerku umieszcza się z dala od źródeł ciepła w pobliżu ściany. Ołówek oznacza pozycję najwyższego punktu oddziału. Ze względu na stopień nachylenia gałęzi można z grubsza oszacować poziom wilgotności w pomieszczeniu, określić, czy wilgotność w mieszkaniu, czy w oddzielnym pomieszczeniu jest normalna.

O suchej sile powietrza w mieszkaniu mówią także wyschnięte końce roślin, akumulacja na sprzęcie AGD i odzież elektryczności statycznej.

W przypadku błon śluzowych krytyczny wskaźnik wilgotności wynosi 35%. Jeśli wartości są poniżej tej wartości, to zdrowie i zdrowie osoby cierpią.

Przy wilgotności powietrza poniżej 30% osoba czuje się sucho w nosie, częściej choruje. Dzieci szybko odbierają zakażenie i są bardziej narażone na ARVI, jeśli dom jest suchy.

Jaka powinna być optymalna wilgotność w mieszkaniach?

Normalna wilgotność powietrza dla dzieci na terenie przedszkola i mieszkania wynosi 50%. I według dr. Komarovsky'ego, znanego pediatry, wilgotność 60% uważana jest za normalną dla dzieci z ARI.

Zalecenia słynnego lekarza dziecięcego o tym, jaki powinien być procent wilgotności w mieszkaniu, aby zapewnić, że powietrze jest optymalne dla dziecka, nie zawsze pokrywają się z opinią GOST w tym zakresie.

Tak więc, dr Komarovsky uważa, że ​​wilgotność w mieszkaniu jest obniżona i różni się od normalnej, jaka powinna być, nie tyle z powodu braku wentylacji, ale z powodu wysokiej temperatury powietrza. Pragnienie rodziców, aby chronić dziecko przed zimnem prowadzi do tego, że dziecko się przegrzewa, a im wyższa temperatura, tym bardziej suche powietrze.

Zalecane dla dzieci, wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych, zgodnie z Komarovsky, powinna być w przedziale 50 - 70%, a nawet wyższa - do 75%. Ekstremalnym punktem tego parametru dla dzieci jest wartość lekarza 80%. Temperatura w przedszkolu powinna wynosić 18-19 ° C.

Jaka jest norma wilgotności w mieszkaniu jest wygodna, ile procent powinno być na higrometrze, aby stworzyć najlepsze warunki dla dorosłego i dziecka?

Zgodnie z normami sanitarnymi należy przestrzegać zakresu wartości 40 - 60% dla wilgotności, 22 0 C dla temperatury pokojowej.

 • W regionach położonych w pobliżu wybrzeży morskich duże zbiorniki często stają w obliczu konieczności osuszania powietrza w pomieszczeniu.
 • Dla regionów położonych w stanie klimatu kontynentalnego i ostro-kontynentalnego problem nagłej suszy w pokoju jest bardziej naglący.

Wilgoć w mieszkaniu pojawia się przy słabej wentylacji, a najlepszym rozwiązaniem dla stworzenia korzystnego mikroklimatu byłaby zmiana systemu wentylacji w budynku. Jeśli nie można tego zrobić, urządzenia takie jak wyciągi, klimatyzacja, systemy split są wykorzystywane do poprawy cyrkulacji powietrza.

Jeśli nie ma możliwości zainstalowania systemu z klimatyzacją, aw domu w deszczową pogodę staje się chłodna i wilgotna, można użyć pochłaniacza wilgoci - urządzenia, które łączy parę wodną.

Aby zapobiec osadzaniu się pleśni w domu, możesz użyć domowych sposobów walki z wilgocią:

 1. Nie należy używać gęstych zasłon, które zakłócają cyrkulację powietrza
 2. Wytrzyj do sucha szmatką, gdy dojdzie do kondensacji
 3. Podczas naprawy mieszkania, użyj, jeśli to możliwe, naturalnych materiałów budowlanych
 4. Odmówić kwiatów wewnątrz, w szczególności gatunków, które wymagają oprysków

Zimą, z powodu działającego systemu ogrzewania, stężenie pary wodnej w pomieszczeniu może spaść do 20-25%, co odpowiada wartościom powietrza na Saharze.

Mocno suche urządzenia elektryczne pracujące w pomieszczeniu. TV, lodówka, komputer podnoszą temperaturę w mieszkaniu, powodują nagromadzenie elektryczności statycznej, co niekorzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców.

Najlepiej jest stworzyć korzystny mikroklimat w domu za pomocą specjalnych instrumentów, które zwiększają stężenie wilgoci w powietrzu. Z ich pomocą można osiągnąć idealną wilgotność w mieszkaniu.

Wybierając nawilżacz, należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, a także wysokość sufitu. Jeśli jedno urządzenie nie wystarcza do uzyskania normalnej wilgotności, należy kupić kilka urządzeń i zainstalować je w różnych pomieszczeniach.

Bardziej niezawodny jest montaż higroskopijnego zaworu wlotowego, który pozwala automatycznie normalizować poziom wilgotności. Aby utrzymać optymalne parametry, pożądany jest zakup higrometru, zwłaszcza jeśli dzieci mieszkają w domu.

Za pomocą nowoczesnych urządzeń można regulować wilgotność automatycznie, w przeciwieństwie do metod ludowych. Wieszanie mokrych ubrań, kupowanie akwarium, umywalki z wodą w zacisznych zakątkach apartamentu, świeże kwiaty mogą tak zwiększyć wilgotność, że pojawią się warunki, które są bardziej odpowiednie dla życia grzybów niż ludzi.

Infekcja enterowirusowa u dzieci - objawy, rozpoznanie i leczenie

Jak leczyć infekcję enterowirusem u dorosłych

Czy leki przeciwwirusowe można zażywać przy pomocy antybiotyków

Leki przeciwwirusowe przeciwko grypie i ARVI

Dlaczego nos jest złożony, a nieobecny nieżyt nosa

Złożone krople w nosie dla dzieci

Wykonując samoleczenie możesz stracić czas i zaszkodzić zdrowiu!

Kopiowanie materiałów jest dozwolone tylko ze wskazaniem aktywnego linku do strony. Wszystko w oryginalnych tekstach.

Wilgotność w mieszkaniu: jak mierzyć i jak regulować

Stopień wilgotności zależy od pory roku, warunków pogodowych i klimatu regionalnego - czynniki te określają optymalne środowisko powietrza dla danego regionu i konkretnego pomieszczenia. W zimie wilgotność znacznie spada, a latem staje się wyższa. Nie tylko zdrowie i dobre samopoczucie ludzi zależy od jakości powietrza, ale także od stanu otaczających obiektów. Rośliny pokojowe, meble, książki, parkiety, tapety, urządzenia i inne elementy wnętrza nie tolerują zmian wilgotności i ostatecznie mogą stać się bezwartościowe.

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu

Normatywne wskaźniki dopuszczalnej wilgotności w budynkach mieszkalnych w Rosji są określone przez GOST i zależą zarówno od przeznaczenia pomieszczeń, jak i sezonowości.

 • Lato. Latem poziom wilgotności w powietrzu powinien wynosić od 30 do 60%, ale nie więcej niż 70%.
 • Zima. W okresie zimnym dopuszczalna wartość wynosi 30-45%, maksymalna to 60%.

Zgodnie z poprzednimi danymi jest jasne, że zimą poziom wilgotności w mieszkaniu jest niższy niż w lecie. Wynika to z faktu, że wilgotność zimnego powietrza zewnętrznego, wpadającego do pomieszczenia, zmniejsza się po ogrzaniu do temperatury pokojowej. Jednak w sezonie grzewczym organizm potrzebuje nie mniej wilgoci niż latem, więc lekarze zalecają utrzymanie wilgotności w domu na poziomie 40-60% niezależnie od pory roku.

 • Sypialnia. Aby uzyskać komfortowy stan zdrowia i dobry sen w sypialniach, optymalny stopień wilgotności powinien wynosić 40-55%. Maksymalnie staraj się pozbyć niepotrzebnego sprzętu i tak często, jak to możliwe, przewietrz pomieszczenie. Aby wzmocnić odporność, lekarze zalecają spanie przy lekko otwartym oknie, nawet poza sezonem lub w zimie.
 • Dzieci. Dzieci szybko się przegrzewają i zamrażają, są podatne na infekcje i trudniej tolerują choroby. Dlatego dziecko musi utrzymywać właściwy mikroklimat. Suche powietrze przesusza śluzówkę jamy nosowo-gardłowej, wywołując nieżytowe choroby: katar, kaszel, zapalenie oskrzeli. Jest niezwykle niebezpieczne dla braku wilgoci dla noworodka - na delikatnej skórze może powstać łuszczenie i atopowe zapalenie skóry. Wilgotność w mieszkaniu, w którym mieszka dziecko, wynosi 50-60%.
 • Pokój dzienny. Największy i najbardziej przestronny pokój w domu, w którym większość czasu spędzają wszyscy członkowie rodziny. Od 40 do 50% - ten poziom wilgotności stanie się wygodny nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt domowych, kwiatów w pomieszczeniach, a także urządzeń gospodarstwa domowego i mebli.
 • Kuchnia, łazienka. Tutaj poziom wilgotności zazwyczaj przekracza dopuszczalne limity. Gotowanie i woda znacznie podnoszą temperaturę i wilgotność. Rozwiąż problem z dobrą wentylacją. Jeśli okap działa źle - zainstaluj dodatkowy wentylator i częściej przewietrz pomieszczenia, starając się uzyskać wskaźniki wilgotności jak w salonie - 40-50%.
 • Biuro. 30-40% - wystarczający poziom wilgotności w domowej szafce lub bibliotece. Wyższe stawki mogą niekorzystnie wpływać na książki, dokumenty, technologię. Zwykle w biurach z powietrzem suchym, więc częstym zadaniem w obszarze pracy - jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu.
 • Szklarnia. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu zimowego w domu, pamiętaj, że oprócz dobrych warunków oświetlenia i temperatury, rośliny powinny mieć zapewnioną dawkę wilgoci na poziomie 50-70%, w zależności od pochodzenia roślin.

Tabela pokazuje, jaka wilgotność powietrza jest uważana za normalną w mieszkaniu dla każdego pomieszczenia w optymalnym zakresie temperatur.

Tabela - Optymalne parametry wilgotności i temperatury dla poszczególnych pomieszczeń

Jak poznać wilgotność w domu - do tego są cztery sprawdzone metody. Najbardziej niezawodne będzie zastosowanie higrometru - niezawodnego przyrządu do pomiaru wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jak zmierzyć wilgotność w mieszkaniu, gdy nie ma higrometru? Za pomocą narzędzi ręcznych. Niewątpliwie nie podadzą dokładnych danych cyfrowych, ale na ogół ustalą, czy suszenie w domu lub dodatkowe nawilżanie jest konieczne dla powietrza w mieszkaniu.

 1. Higrometr. To urządzenie jest łatwe w użyciu, szybko pokaże dokładną temperaturę i procent wilgotności w atmosferze. Aparaty są kilku rodzajów: psychrometryczne, elektroniczne, mechaniczne, kondensacja, włosy i waga. Najwygodniejszym i najdokładniejszym, według użytkowników, jest urządzenie elektroniczne, które może być zainstalowane na stałe lub przenoszone w razie potrzeby z jednego pomieszczenia do drugiego.
 2. Psychometryczny stół Assmana. Zapisz wartości temperatury na termometrze pokojowym. Owinąć głowicę urządzenia rtęcią za pomocą wilgotnej ściereczki lub wacika. Po pięciu do dziesięciu minutach zapisz wynik. Od pierwszej liczby temperatury odjąć sekundę. Następnie spójrz na tabelę Assman (patrz tabela poniżej). W pionowej lewej kolumnie znajdź pierwszy odczyt termometru, w poziomej linii górnej - drugie obliczenie. Na przecięciu liczb zobaczysz przybliżony poziom wilgotności w twoim pokoju.
 3. Szklanka z wodą. Przez dwie lub trzy godziny umieść szklankę wody w lodówce, chłodząc ciecz do temperatury 3-5 ° C. W temperaturze pokojowej przez kilka minut obserwuj reakcję wody na zewnętrznej ścianie naczynia. Jeśli za pięć do dziesięciu minut szklane ściany staną się zamglone i suche, oznacza to przesuszone powietrze. Szkło pozostaje nadal zamglone - wilgotność w pomieszczeniu jest średnia, w przypadku, gdy kondensat spływa dużymi kroplami - jest to wskaźnik zbyt wysokiej wilgotności.
 4. Stożek jodły. Pozostaw na kilka godzin stożek świerku w pokoju z dala od źródeł ciepła. W suchej atmosferze, wagi będą się otwierać, z wysokim stopniem wilgoci - mocno ściśnięte.

W zimie środowisko powietrza w pomieszczeniach jest wysuszone w wyniku działania ogrzewania, w lecie klimatyzator jest suszony. Jak nawilżyć powietrze w pomieszczeniu - zadanie zostanie rozwiązane przez specjalne urządzenia lub sprawdzone środki ludowe.

Współczesny rynek oferuje trzy typy nawilżaczy, których zasadą jest odparowanie wody ze specjalnego zbiornika i dostarczenie brakującej wilgoci do przestrzeni powietrznej.

 1. Mechaniczny (tradycyjny). Funkcjonuje dzięki wbudowanemu wentylatorowi wewnątrz, który przepuszcza powietrze przez tacę z płynem, oczyszczając z cząsteczek kurzu i nawilżając. "Minus" instrumentu to wysoki poziom hałasu podczas pracy i ograniczony poziom nawilżania - do maksymalnie 60%.
 2. Łaźnia parowa. Zasada działania przypomina czajnik, z którego wrząca woda dostaje się do atmosfery w postaci pary. Dozwolone jest stosowanie twardej wody - prosto z kranu. Jednak urządzenie jest również głośne w trybie pracy, zużywa dużo energii elektrycznej i wymaga zwiększonej ostrożności podczas użytkowania - gorąca para może spowodować oparzenie skóry lub uszkodzenie powierzchni pobliskich obiektów.
 3. Ultradźwięki. Przekształca wodę w stan pary dzięki specjalnej płycie membranowej. Nie jest tak głośno w pracy jak pierwsze dwa modele. Funkcja podgrzewania cieczy jest zdolna do zabijania patogennych mikroorganizmów w atmosferze. Wlać do zbiornika takiego urządzenia potrzebujesz tylko wody destylowanej lub kupić naboje do czyszczenia i zmiękczania.

Brak generatora pary w domu nie jest werdyktem. Następne trzy metody "dziadka" pomogą nasycić pomieszczenie brakiem nawilżenia bez nawilżacza powietrza.

 1. Pojemność z wodą. Rozmieść pojemniki z wodą w pobliżu urządzeń grzewczych lub na bateriach, a także na szafkach lub stolikach nocnych. Odparowanie wody podnosi wilgotność powietrza i utrzymuje ją na pożądanym poziomie. Uzupełnij wodę w naczyniach podczas jej odparowywania.
 2. Mokre ręczniki. W ciągu dnia zwilżyć chusteczki higieniczne lub ręczniki i położyć je na baterii, gdy tkanina wyschnie, powtórzyć procedurę. Uprość zadanie w następujący sposób: postaw pojemnik z wodą pod baterią, kładąc jeden koniec bandażu złożonego dwa lub trzy razy, kładąc drugi koniec na akumulatorze. W miarę wzrostu temperatury ciecz stopniowo wyparowuje, rozwiązując problem suchości powietrza.
 3. Rośliny domowe. Kwiaty domowe domyślnie dostarczają tlenu i wilgoci do atmosfery, a regularne podlewanie i częste opryskiwanie poprawi mikroklimat w pomieszczeniach.

Wizualizacja 3D roztocza kurzu, który może powodować alergie.

Zbyt sucha atmosfera tworzy elektryczność statyczną, która podnosi i zatrzymuje małe cząsteczki kurzu w powietrzu. Rezultatem jest namnażanie się roztoczy kurzu i innych drobnoustrojów, które wywołują problemy zdrowotne.

 • Suchość błon śluzowych. Osłabiają układ odpornościowy, powodują pojawienie się zakaźnych i przeziębienia, swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie oczu.
 • Suchość skóry. Pierwszy krok do pojawienia się zapalenia skóry, łuszczenia, tworzenia się mikropęknięć i wczesnych zmarszczek, łamliwych paznokci i łamliwych włosów.
 • Załaduj na serce. Występuje z powodu spowolnienia krążenia krwi, pierwsze objawy to osłabienie i ból głowy.
 • Zakłócenie układu pokarmowego. W wyniku zwiększenia lepkości soku trawiennego w żołądku i jelitach.
 • Pogorszenie jakości powietrza. Pociąga to za sobą powstawanie w alergenach wysokich stężeń alergenów.

Gdy przyczyną wysokiej wilgotności jest źródło zewnętrzne - wilgotna piwnica, zrujnowany dach lub staw znajdujący się w pobliżu mieszkania, najbardziej niezawodnym sposobem jest przeprowadzenie napraw przy użyciu hydroizolacji. Jeśli powstawanie wilgoci jest wynikiem Twojej życiowej aktywności, poniższe metody pomogą Ci pozbyć się wilgoci w domu.

Osuszacze domowe są mobilne i stacjonarne. Produktywność urządzenia mierzona jest ilością absorpcji litrów wody na dzień i waha się od 12 do kilkuset litrów.

 • Sprężarka. Zasada działania urządzenia jest prosta: wbudowane wentylatory doprowadzają wilgotne powietrze do urządzenia i wyciągają je przez parownik. Ze względu na spadek temperatury wilgoć osadza się na niej w postaci kondensatu i przepływa do specjalnego odbiornika. Ogrzane powietrze przez oddzielny otwór ponownie wchodzi do pomieszczenia.
 • Adsorpcja. Takie urządzenie często nazywane jest pochłaniaczem wilgoci. Urządzenie nie ma ruchomych części, nie zużywa energii i pracuje absolutnie bezgłośnie. Pochłania wilgoć z adsorbentu substancji powietrza umieszczonego wewnątrz urządzenia. Adsorbent nasycony wilgocią powinien być okresowo zmieniany lub stanowić specjalny sposób oddzielania wilgoci z powrotem z powrotem do atmosfery.

Grzejniki olejowe będą w stanie zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu na niewielkim obszarze, nowoczesne klimatyzatory mają również funkcję regulacji poziomu wilgotności w powietrzu. Aby jednak osiągnąć maksymalny efekt, oprócz stosowania specjalnych urządzeń, należy przestrzegać trzech prostych zasad.

 1. Wietrzenie. Regularne napowietrzanie zmniejsza zawartość pary wodnej w powietrzu. Im częściej oddychasz, tym więcej miejsca w pokoju jest wysuszonych.
 2. Światło słoneczne. Nie podnoś zasłon. Promienie słoneczne skutecznie wysuszają pomieszczenie w ciągu kilku godzin.
 3. Ekstraktor. W niewentylowanych pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgoci, na przykład w toalecie lub łazience, konieczne jest zainstalowanie wysokiej jakości okapu. System wentylacji musi być wyposażony w plastikowe okna w mieszkaniu.

Nadmiar pary wodnej w przestrzeni powietrznej pomieszczeń wywołuje rozmnażanie się pleśni, różnych grzybów i innych szkodliwych bakterii, powodując zagrożenie dla zdrowia.

 • Choroby przewlekłe. Wilgoć w obszarze mieszkalnym wywołuje pojawienie się i ciężki przebieg ostrych chorób układu oddechowego, astmy, a nawet gruźlicy. W ciężkiej postaci choroby te są trudne do wyleczenia.
 • Zmęczenie. Tłumienie ciężkiego powietrza utrudnia oddychanie i sen, może powodować ataki uduszenia.
 • Nieprzyjemny zapach. Powielanie drobnoustrojów chorobotwórczych powoduje w domu pojawienie się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, a niemal natychmiast po wietrzeniu traci się uczucie świeżego powietrza.
 • Wilgoć rzeczy. Ubrania, ręczniki, pościel i inne rzeczy nie są suszone do końca w wilgotnym pomieszczeniu, bakterie rozmnażają się na mokrej tkance, a w kontakcie ze skórą mogą powodować różne choroby dermatologiczne.

Bez względu na porę roku nie używaj klimatyzatorów i grzejników. Optymalną wilgotność w mieszkaniu lub domu można łatwo uzyskać przez regularne wietrzenie, czyszczenie na mokro. Zdrowy mikroklimat w budynku mieszkalnym pomoże uniknąć chorób przewlekłych i alergii, pozytywnie wpływając na samopoczucie lokatorów. Okresowo sprawdzaj poziom wilgoci w pomieszczeniach i utrzymuj ją w normalnym stanie.

Jak prawidłowo zawiesić podkowę w domu dla pieniędzy, małżeństwa i dla piękna

Niż do wycierania superglue ze skóry rąk, elementów garderoby i mebli: zamrażarka, pumeks, aceton i inne szybkie rozwiązania

Co robić i dlaczego lustro jest zepsute: znaki, rytuały i sceptyczne podejście

Objawy zapalenia sromu i pochwy: jak rozpoznać i leczyć stany zapalne w okolicy intymnej

Leczenie zapalenia sromu i pochwy u kobiet: dlaczego potrzebne jest zintegrowane podejście. Jak zidentyfikować patogen. Jakie czynniki wpływają na początek patologii. Wybór leków w zależności od przyczyny.

Przepis cukinia z mielonym mięsem w piekarniku: sery, warzywa, grzyby i odmiany mięsa

Tabela terapeutyczna nr 7: charakterystyka i odmiany diety "nerkowej"

Dieta terapeutyczna numer 7: dlaczego nazywana jest "nerkową". Jak kontrolować objętość soli i żywności białkowej. Tabela dozwolonych produktów i potraw. Funkcje podgatunku "Siedem". Przykładowe menu i informacje zwrotne.

Przepisy na bakłażany w piekarniku: wybór dietetycznych, świątecznych, mięsnych i serowych odmian

Smażone bakłażany: jak kotlety, jak grzyby, w sposób azjatycki i inne reinkarnacje niebieskiego warzywa

Vulvit u kobiet i dziewcząt: dlaczego występuje stan zapalny i sposoby odbijania się

Objawy i leczenie zapalenia sutka u kobiet i dziewcząt. Główne czynniki predysponujące do choroby. Jakimi znakami można rozpoznać patologię. Metody leczenia w zależności od objawów. Środki zapobiegawcze.

Sałatka "Vinaigrette": nowe zdjęcia "najbardziej użytecznego dania"

"Mastodinon": kiedy czekać na wynik z preparatu homeopatycznego

Instrukcje dotyczące stosowania "mastodinonu", składu i zasady leku. Schematy podawania leku w kroplach i tabletkach. Wskazania i przeciwwskazania. Niekorzystne skutki. Specjalne instrukcje i analogi.

Objawy rzeżączki u kobiet: co wskazuje na infekcję i jak ją potwierdzić

Objawy rzeżączki u kobiet i dlaczego choroba jest trudna do rozpoznania. Cechy mikrobiologii patogenu. Które części układu rozrodczego ulegają częstszym zmianom. Jak pojawia się infekcja. Metody diagnozy i schematy leczenia.

Gardnerella vaginalis: dysbioza z charakterystycznym "aromatem"

Objawy i leczenie gardnerella u kobiet. Dlaczego rozwija się dysbioza pochwy i jak przywrócić mikroflorę. Komplikacje gardnerellez. Ogólne schematy leczenia i jakie leki są dopuszczalne w ciąży.

Vasilina Smotrina: "Moi sześcioro synów to moi pomocnicy"

Sześć synów Mamy Vasiliny, Smotina, jest pewna: nawet w dużej rodzinie kobieta powinna znaleźć czas na własny rozwój, być piękna i aktywna fizycznie. O tym, jak zarządza wszystkim i jakich używa lifhakas - w wywiadzie dla portalu Woman365.ru.

Co nakłuć Pink Chicken w 2017 roku?

© 2013-2018 Magazyn dla kobiet "Woman365.ru". Kopiowanie materiałów jest dozwolone tylko ze wskazaniem aktywnego hiperłącza do źródła. Projekt internetowego wydawnictwa "Webopolis".

Dodaj komentarz

2 + 2 =