Nazwa kategorii

Jakie żarówki są lepsze LED lub energooszczędne

Co jest lepsze: lampy LED czy oszczędność energii?

Zużycie energii elektrycznej w lampach fluorescencyjnych wynosi około 20 procent standardowych i wszystkich znanych żarówek. LED jest jeszcze bardziej ekonomiczny - względne zużycie energii świetlnej Ilyich wynosi około 10 procent. Zatem zużycie energii źródła światła opartego na półprzewodnikach i diodach LED zawsze będzie 2 razy mniejsze dla tej samej jasności.

Barwa widma dla energooszczędnej żarówki gazowej jest nieco mniej jakościowa w porównaniu do analogu LED. Lampy fluorescencyjne nie przekazują prawidłowo widma światła w odniesieniu do niektórych odcieni. W porównaniu do wyładowania gazowego, wersja LED w tym planie jest bardziej stabilna.

Poniższa tabela podsumowuje właściwości wymienionych źródeł światła:

Gazowa lampa fluorescencyjna ma wskaźnik temperatury około 50-60 stopni Celsjusza przez długi czas. Nie jest w stanie spalić skóry, a ponadto powoduje stan zapalny, ale nadal jest dość solidną postacią. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wadliwego działania elektroniki wskaźnik temperatury może wzrosnąć 3-4 razy. Ryzyko to jest mało prawdopodobne, ale istnieje. Lampy LED są całkowicie bezpieczne pod względem obecności wysokich temperatur dzięki swojej technologii półprzewodnikowej opartej na kryształach LED. W każdym razie porównanie tych i innych źródeł światła pokazuje, że dopuszczalne jest stosowanie ich z dowolnym wkładem do żyrandoli, kinkietów i innych urządzeń, ponieważ nie przekraczają one maksymalnego dopuszczalnego ogrzewania przy prawidłowej pracy.

Czynnik ekologiczny i szkodliwy dla zdrowia

Lampy fluorescencyjne, które znajdują się na półkach sklepów, w składzie kolby mają około 5 miligramów rtęci. Rtęć jest metalem, ze względu na swoje szkodliwe właściwości, szkodliwe dla ludzkiego ciała, przypisuje się pierwszej (najwyższej) klasie niebezpieczeństwa. Usuwanie gospodyni wraz z innymi śmieciami jest zabronione, dlatego świadomy użytkownik powinien wykonać uszkodzone lampy w specjalnie wyznaczonych punktach odbioru.

Należy również zauważyć promieniowanie UV i podczerwone emitowane przez żarówki fluorescencyjne, które mogą powodować pewne choroby. Powyższe wady nie dotyczą diod LED, ich użycie jest całkowicie bezpieczne.

Luminescencyjne lampy energooszczędne migają z częstotliwością 50 razy na sekundę. Nieuzbrojone oko nie jest w stanie zauważyć tego zjawiska, ale są ludzie, dla których ten efekt może spowodować zaostrzenie nerwowości lub pojawienie się stanu melancholii. Luminescencyjne źródła światła wyposażone w wysokiej jakości elektroniczne stateczniki są pozbawione tego efektu. Lampy LED również w tym przypadku korzystnie różnią się od odpowiedników wyładowczych ze względu na brak takiego problemu.

Współczynnik efektywności

W tym przypadku mówi o tym, ile energooszczędnej lampy wytwarza energię świetlną w stosunku do zużycia energii elektrycznej. Dla ekonomistów wskaźnik ten wynosi około 30 procent, podczas gdy diody LED znowu znajdują się na wysokości około 80 procent lub więcej.

Lampy fluorescencyjne są średnio 5 razy mniejsze niż diody LED. Na pudełku z produktem znajduje się z reguły tabela z odpowiednimi danymi. Jak podkreślają producenci, żywotność lampy LED może osiągnąć nawet 50 tys. Godzin, a energooszczędne żarówki nie dłużej niż 10 tys. Godzin. Porównanie pod względem trwałości użytkowej jest oczywiste - produkty LED znacznie zyskują na tym wskaźniku.

Fluorescencyjna lampa energooszczędna włączana jest na 1 sekundę, co jest związane z działaniem jej obwodu elektronicznego. W niskich temperaturach, ze względu na spadek ciśnienia gazu wewnątrz żarówki, jasność jest znacznie zmniejszona. Wynika to z faktu, że rtęć traci swoją zmienność i jest zmuszona do nagrzewania przez dłuższy czas. Wysoka wilgotność negatywnie wpływa również na działanie świetlówki. Powoduje to powstanie warstewki utworzonej na powierzchni żarówki, co jest czynnikiem zakłócającym jej stabilną pracę i szybkie nagrzewanie. Diody LED zaczynają działać natychmiast i mają imponujący zakres temperatur zapewniający stabilną pracę.

Kolejnym ważnym kryterium porównania jest okres gwarancji. Diody mają średnio 3 lata, kiedy energooszczędne źródła światła wynoszą 1-2.

Jeśli porównamy lampy LED i świetlówki w cenie, to tutaj jest zdecydowanie remis. Do chwili obecnej obie opcje wynoszą od 200 rubli za sztukę, jeśli mówimy o mniej lub bardziej wysokiej jakości producentach. Kilka lat temu lampy energooszczędne mogły nadal zdobywać produkty LED ze względu na niższą cenę, ale teraz (2017) koszty diod LED znacznie spadły z powodu wysokiej konkurencji i pojawienia się chińskich producentów na rynku.

W oparciu o powyższe informacje, porównując energooszczędne lampy LED z domem, biurem lub jakimkolwiek innym obiektem, model, który działa na zasadach technologii LED, czyli LED, będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Na poparcie tego załączamy kilka przydatnych filmów na ten temat:

Dostarczyliśmy więc porównanie lamp LED i energooszczędnych. Mamy nadzieję, że podane tabele i argumenty są dostępne, aby pomóc Ci wyjaśnić, co najlepiej wybrać w domu, mieszkaniu lub biurze!

Tak, nonsens, nie artykuł. Luminescencyjny jest najbardziej opłacalny w domu. Świecą jaśniej z tą samą mocą, co diody.

Jaką szkodę wyrządzają w domu? Nie ma żadnej szkody. Recykling nie jest już Twoim zadaniem. Żywotność diody jest bardzo wysoka i jest podana dla diod, a także jest kilka elementów radiowych! Tutaj tak. Porównaj 36-watowy sztyft fluorescencyjny z 36 watowanymi diodami LED. Po prostu przejdź do sklepu!

Która żarówka jest lepsza - dioda LED lub oszczędność energii? Opis, charakterystyka

W Europie, nawet na poziomie gospodarstwa domowego, tradycyjne lampy żarowe nie zostały znalezione przez długi czas. Zostały zastąpione przez fluorescencyjne lub LED analogowe, które przewyższają przestarzałe źródła światła w różnych wskaźnikach. W Rosji proces odnawiania instalacji oświetleniowych rozpoczął się zaledwie kilka lat temu, ale nadal nie można mówić o chęci użytkowników do porzucenia zwykłych urządzeń. Po części taką postawę można uzasadnić wysokimi kosztami produktów bardziej technologicznych oraz rozpowszechniając plotki o swoich zagrożeniach dla zdrowia. Jednak, jak pokazuje praktyka, nowoczesny sprzęt oświetleniowy jest optymalnym rozwiązaniem dla kombinacji cech operacyjnych. Pozostaje tylko zdecydować, która żarówka jest lepsza - LED czy energooszczędna? Obie opcje pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, ale do dnia dzisiejszego większość konsumentów nie ma jasnego wyobrażenia o właściwościach tego produktu.

Charakterystyka modeli LED

Jedną z głównych cech lampy jest moc. Jasność wiązki światła zależy bezpośrednio od niej, ale także zużycie energii. Cechy urządzeń LED obejmują zmniejszenie wpływu energii na zużycie energii. W takich modelach wskaźnik ten ma szerszy zakres, ale w standardowych projektach mieści się w zakresie od 4,5 do 15 watów. Do zalet lamp do żarówek LED można zaliczyć możliwość regulacji parametrów wiązki światła z oczekiwaniem minimalizacji zużycia energii elektrycznej. Jasność światła mierzona jest w lumenach, a stosunek tego wskaźnika do mocy w modelach Led można nazwać jednym z najbardziej dochodowych. Zatem żarówka o mocy 15 watów odpowiada jasności 136 lm i 25 watowemu modelowi o natężeniu 249 lumenów.

Kolejną ważną cechą jest temperatura światła mierzona w kelwinach (K). Modele LED są dość zróżnicowane w tym parametrze. Na przykład istnieją opcje w 3300 K, które zapewniają tak zwane ciepłe światło. Standard uznawany jest za 4000 K. To naturalne lub dzienne światło jest najlepszą opcją, jeśli chcesz zapewnić oświetlenie w domu z naturalnymi właściwościami percepcji oka. Mniej powszechne jest "cold9raquo; światło, które odpowiada wskaźnikowi 5000 K. Jest zwykle używane w szczególnych przypadkach, na przykład w przemyśle.

Oprawy Led są pozycjonowane jako urządzenia zapewniające wysokiej jakości i przyjemne oświetlenie przy oszczędnym zużyciu energii. A użytkownicy potwierdzają te cechy. Istnieje również wiele projektów obudów dla takich produktów, co umożliwia realizację dowolnych konfiguracji systemów oświetleniowych przy minimalnym wysiłku przy montażu. Po przejściu z tradycyjnych modeli na lampy sufitowe LED wielu zauważyło obniżenie kosztów energii elektrycznej do 200-300 rubli. na miesiąc.

Teraz powinieneś przejść do negatywnej opinii użytkowników takich lamp. Chociaż emisja z widm jako całości powoduje pozytywne opinie, to dostarczanie światła traci nawet żarówkę pod względem parametrów dyspersji. Częściowo wynika to z pragnienia projektantów wnętrz, aby wykorzystali kilka punktów LED do pokrycia całej przestrzeni. Dlatego konieczne jest przygotowanie z wyprzedzeniem, aby zapewnić wąski przepływ, który jest zapewniany przez żarówki LED. Jak wybrać odpowiednią opcję do wdrożenia optymalnego systemu oświetlenia Led - to pytanie w dużej mierze zależy od potrzeb użytkownika. Najlepsze zastosowanie takich modeli polega na organizacji oddzielnych stref z oświetleniem.

Eksperci oceniają jakość lamp, porównując deklarowane przez producenta dane z wskaźnikami znalezionymi w praktyce. Jak pokazują testy, większość lamp dostępnych na rynku po prostu nie spełnia specyfikacji podanych na opakowaniu. Na przykład, jeśli moc jest zadeklarowana jako 20-30 W, wówczas istnieje ryzyko uzyskania rzeczywistych danych przy 15 i 25 W, odpowiednio. Jednocześnie im silniejszy deklarowany wskaźnik, tym większa różnica w stosunku do rzeczywistych danych. W tym względzie najbardziej niezawodnymi producentami są firmy Verbatim, Philips i Osram. Można powiedzieć, że są to najlepsze żarówki LED, ponieważ ich użytkownicy uzyskują wskaźniki wydajności najbardziej zbliżone do cech wskazanych w oznakowaniu.

Charakterystyka lamp energooszczędnych

Modele luminescencyjne zapewniają zasięg dla innych zasad działania. Czwarta część energii, którą przekazują w postaci ciepła, a reszta przekształcona w światło. Zakres mocy takich urządzeń wynosi od 7 do 250 watów. Nie należy jednak uwzględniać tych wartości pod względem zgodności z lampami żarowymi. Stosunek mocy modeli energooszczędnych do tradycyjnych źródeł - od 1 do 5. Ponadto, na podstawie charakterystyki strumienia świetlnego może być bliżej do odpowiedzi na pytanie, jakie światło jest lepiej - LED lub oszczędność energii. Jak już wspomniano, w modelach Led stosunek mocy do charakterystyki strumienia świetlnego jest optymalny i oznacza możliwość regulacji. Z kolei lampy energooszczędne pokazują stosunek mocy światła do mocy w zakresie 10-15 lm / W. Jest to niski wskaźnik, dlatego lepiej jest nadać priorytet lampom LED w ocenie zgodnie z tym kryterium.

Recenzje o modelach oszczędzających energię

Takie urządzenia są popularne głównie ze względu na ekonomiczne zużycie energii elektrycznej i możliwość zapewnienia dużych powierzchni światła. Jak zauważają sami producenci, nawet produkty podstawowe mogą służyć nie mniej niż 7 tys. Godzin, co również przyciąga znaczną część kupujących. Jednak przeglądy lamp tego typu po długim okresie eksploatacji oznaczają nietypowość ich poświaty. Modele energooszczędne zapewniają dobrą dyspersję i jasność, ale na oko to światło może działać męcząco. Ponadto specyficzna podstawa dla wielu powoduje problemy w instalacji - w każdym razie po instalacji konstrukcja wygląda raczej niechlujnie. Ale główny lęk użytkowników takich lamp dotyczy zawartości rtęci. Ze względu na ten niuans, wielu nawet całkowicie odmawia luminescencyjnych produktów. W przeciwnym razie należy zachować ostrożność podczas obsługi urządzeń zawierających gaz.

Najlepsze lampy energooszczędne

Wcześniej wspomniane już lampy fluorescencyjne, które są rodzajem energooszczędnych modeli. Obie wersje odnoszą się do gazowo-wyładowczych źródeł światła, ale różnią się charakterystyką. Tak więc, w przypadku wersji luminescencyjnych, istnieje większa moc światła, więc powinny być one wykorzystywane do celów domowych. Tradycyjne żarówki energooszczędne są częściej używane w miejscach publicznych, instytucjach i branżach. W obu przypadkach, aby określić najlepszą opcję, należy kierować się dwiema cechami: moc i trwałość. Z reguły takie modele nie wymagają wysokich wymagań dotyczących oświetlenia. Aby pokryć przestrzeń o średniej powierzchni wystarczy 15-20 watów. Wskaźnik żywotności ma wartości pod względem charakterystyki strumienia świetlnego. Im więcej czasu pracy, tym mniej strumienia świetlnego.

Na początek warto zwrócić uwagę na ogólne zalety tego typu lamp. Łączą ekonomiczne korzyści z użytkowania, trwałość (chociaż modele Led mają niewielką przewagę) i zapewniają wystarczające oświetlenie. Teraz możesz przejść do pytania, która żarówka jest lepsza - LED czy oszczędność energii? Pierwsza opcja jest zalecana do użycia w przypadku, gdy jest zaplanowana, a akcent projektowy w systemie oświetlenia. Takie modele różnią się wyglądem estetycznym i organicznie wkraczają w nowoczesne wnętrza. Modele luminescencyjne - nie najatrakcyjniejsza opcja w sensie estetycznym, ale z odpowiednią instalacją zapewnią również przyzwoity efekt. Zalety lamp LED to bezpieczeństwo dla zdrowia, podczas gdy analogi gazów wyładowczych są potencjalnie niebezpieczne z powodu zawartości rtęci. Tak więc, biorąc pod uwagę całość właściwości, ma sens zastosowanie przede wszystkim technologii Led, chociaż takie produkty są droższe.

Tak jak poprzednio, nadal istnieje zapotrzebowanie na klasyczne lampy żarowe i bardziej nowoczesne modele halogenowe. Tego typu lampy tracą LED i energooszczędne urządzenia pod względem ekonomicznym i trwałości, ale mają również swoje zalety. Na przykład, w wersjach halogenowych, być może, najlepsza transmisja światła. Na rynku prezentowane są w różnych wersjach, różniących się pod względem decyzji, rozmiarów i kształtów.

Żarówki też nie należą do przeszłości. W dużym stopniu przyczynia się do tego dostępność cenowa. Koszt jednego produktu wynosi 100 rubli, co jest bardzo atrakcyjne na tle drogich diod LED. Ponadto dzięki lampom żarowym można uzyskać wysokiej jakości oświetlenie w domu, nie męcząc oczu. Najważniejsze jest, aby kupić modele od uznanych producentów.

Niuanse optymalnego wyboru lampy

Aby nie zawieść wyboru, należy początkowo polegać na konkretnych wnioskach. W niektórych przypadkach, na przykład, kupowanie nowoczesnych wersji technologicznych nie usprawiedliwia się, dlatego konieczne jest wcześniejsze określenie wymagań. Dlatego do długotrwałej pracy w domu lub mieszkaniu wskazane jest używanie żarówek LED. Jak wybrać odpowiednią opcję? Najpierw należy rozważyć obszar oświetlenia, który określi właściwą moc. Po drugie, trzeba pomyśleć o lokalizacji i układzie instalacji - pomoże to w wyborze odpowiedniego rozmiaru i kształtu lampy. Modele energooszczędne są odpowiednie do stosowania w dużych pomieszczeniach niemieszkalnych. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na wielkość i moc.

Porównując odmiany lamp, nie należy ignorować charakterystyk lampy. Pod wieloma względami powłoka określa jakość światła i wygląd oświetlenia. Dziś są też kompaktowe lampy sufitowe, masywne lampy sufitowe i delikatne kinkiety - wybór zależy od indywidualnych życzeń użytkowników. Jednak różne typy lamp różnią się kształtem nasadki, co może ograniczyć wybór oprawy. Do użytku w domu zaprojektowano cokoły z oznaczeniami E14 i E27. Nawiasem mówiąc, druga cyfra wskazuje średnicę złącza w milimetrach. Dostępne są również gniazda GU, które są przeznaczone wyłącznie do pracy z lampami 12 V.

Jednym z najbardziej wiarygodnych podejść do wyboru urządzenia jest ocena jego wad. Zasada ta może również pomóc w odpowiedzi na pytanie o to, jaki rodzaj żarówki jest lepszy - LED czy oszczędność energii? Wśród głównych wad modeli Led należy wyróżnić wąską kierunkowość światła, wysokie koszty i specyficzną poświatę, która może podrażnić oczy. Jeśli chodzi o niedociągnięcia lamp energooszczędnych, wyrażają one potencjalne szkody dla zdrowia i, znowu, przy znacznych kosztach. Tak więc, w pomieszczeniach mieszkalnych, najlepszym wyborem jest żarówka LED jako bezpieczne, piękne i ekonomiczne źródło światła. Te same korzyści w postaci minimalizacji kosztów powinny być zapewnione w pomieszczeniach niemieszkalnych za pomocą lampy energooszczędnej. Zawartość rtęci w tym przypadku nie będzie tak niebezpieczna.

Co wybrać: lampy LED lub lampy energooszczędne

Coraz częściej ludzie zastanawiają się, które lampy są lepsze - LED lub energooszczędne. Aby określić zalety i wady obu typów, potrzebne jest porównanie. Pierwszą różnicą jest ich koszt. Opiszemy resztę w naszym artykule poniżej. Możesz również znaleźć informacje w formie tabeli.

Żywotność i produkcja lamp LED i energooszczędnych

Energooszczędne żarówki zużywają znacznie mniej energii, ponieważ różnią się mocą. To prawda, że ​​nie są one drogie, ponieważ są umieszczane tylko w miejscach najczęściej odwiedzanych w mieszkaniu, wtedy naprawdę będziesz w stanie je zapisać. Nie jest rozsądnym posunięciem wzmacniania elementów energooszczędnych w tych pomieszczeniach, w których nie pojawia się od czasu do czasu, na przykład w jakiejś piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym.

Energooszczędna żarówka

Jeśli światło jest tam, gdzie będzie świecić bardzo krótki czas - w „przedsionku”, szafy, przedpokój, gdzie jesteś kilka minut i wyjść, nie ma wiele powodów, aby kupić oprawę oświetleniową z dużą mocą. Nie "powie" tak dużo, ile na nią wydacie. Przez rok w tych pokojach wiatr wieje z 1 kW. Koszty są nieporównywalne z ceną lampy. Lepiej użyć innego. I zaoszczędzisz na czymś innym.

Jeśli lampy świecą w pomieszczeniach przez co najmniej pięć godzin, to w ciągu roku oszczędności będą znacznie lepsze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dwa razy w roku taryfy rosną. Typowa żarówka o średnim natężeniu będzie palić przez pięć godzin każdego dnia. W takim przypadku płacisz za elektryczność dziesięć razy więcej niż gdyby świeciło się światło LED. Przez pięć lat oszczędności będą jeszcze bardziej znaczące, ponieważ w tym czasie zmienisz co najmniej tuzin zwykłych żarówek, a dioda LED będzie działać przez ten czas.

Lampy LED służą, jak obiecują producenci, 25-50 tysiącom godzin. Przy zwykłych obliczeniach, jeśli taka lampa o zwykłej pojemności w pokoju będzie świecić pięć godzin dziennie, wystarcza na 13-27 lat. A te żarówki to nowa technologia. Nie sprawdzono, czy naprawdę świecą przez 13 lat. Dlatego istnieje pewien element nieufności. Chociaż producenci dają gwarancję. Tak więc, Maxus daje gwarancję 3-5 lat, Vito - 3 lata, Philips - 2 lata gwarancji. W każdym razie takie urządzenie będzie ci służyć bardzo długo. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do kosztów - jest to doskonały wybór!

Żarówka LED

Oszczędności są uzyskiwane nie dlatego, że włączasz i wyłączasz światło, ale dlatego, że energooszczędne lampy zużywają mniej energii niż konwencjonalne. Jeśli żarówka używa 100 W, lampa LED ma tylko 10-13. Oznacza to niższą moc.

Przeważnie lampy produkowane są w Chinach, a diody produkowane są w Niemczech, Japonii i USA. Jeśli weźmiesz pod uwagę, jak długo spłonie światło LED, średni czas wynosi półtora roku.

Kolejnym argumentem przemawiającym za lampami LED jest bezpieczeństwo w porównaniu z energooszczędnymi urządzeniami oświetleniowymi. Środowisko jest zagrożone, ponieważ zawierają one minimalne ilości rtęci. A oprawy LED mają tablicę z diodami w środku. Nawet jeśli złamiesz plastikową obudowę, wewnątrz nie ma oparów. Dla ekologii lampy te są najlepsze.

Nie nagrzewają się, więc jeśli potrzebujesz zainstalować urządzenia w miejscach, gdzie występują ograniczenia temperatury, warto wziąć diodę, nie obawiając się, że kaseta zostanie uszkodzona z powodu wysokiej temperatury.

Być może w przyszłości lampy energooszczędne zostaną porzucone i będą produkowane tylko przez diody LED, które wkrótce staną się tańsze. Wybierając, rozważ światło, które daje lampa.

Dodaj komentarz

21 − 15 =