Nazwa kategorii

Jaki garnek jest potrzebny do storczyków

Jak wybrać doniczkę na orchideę?

Wyśmienite, a zarazem kapryśne sissy - orchidee - wymagają od właściciela szczególnej troski i przestrzegania wielu niuansów treści. W tym przypadku małe rzeczy są ważne nawet w najprostszych, na przykład odpowiednio dobranym garnku. Sugerujemy więc, abyś przeczytał zasady, jak wybrać pulę na orchideę.

W jakiej puli powinna rosnąć orchidea?

Oczywiście produkty ceramiczne są jednocześnie ekologiczne i stylowe. Niestety, nie jest to rodzaj materiału, który można uznać za odpowiedni dla piękna z lasu deszczowego, ponieważ korzenie kwiatu przylegają do ścian. Najlepszą opcją dla storczyków są plastikowe doniczki.

I jest na to wytłumaczenie. Faktem jest, że system korzeniowy rośliny nie akceptuje najmniejszej stagnacji wilgoci, od której zaczyna się pereprevat i dalej gnije. Specjalne garnki dla storczyków są z reguły przezroczyste. Jest to konieczne w dwóch celach:

 • Aby wizualnie śledzić sytuację ze stanem korzeni w dowolnym momencie;
 • do przyspieszonego suszenia podłoża po nawodnieniu światłem słonecznym, które przenika przez przezroczyste ściany.

Sam plastik umożliwia przepuszczanie otworów, jeśli podłoże jest podparte, o czym świadczy pojawianie się kropelek wilgoci na ściankach garnka. Zgadzam się, pojemność ceramiki nie zapewnia takich możliwości. Jeśli mówimy o tym, czy można umieścić orchideę w nieprzejrzystym naczyniu, łatwo dojść do kompromisu. Na przykład zasadź orchideę w przezroczystym pojemniku. A następnie umieść garnek w nieprzejrzystym garnku. W każdej chwili możesz zdobyć pulę do oceny stanu korzeni i gleby.

Nawiasem mówiąc, sama doniczka nie musi być bezbarwna. Dziś na sprzedaż często istnieje wiele modeli przezroczystego, ale z kolorowego plastiku.

Kolejna dobra opcja - szklane doniczki na orchidee. Oglądanie takich produktów jest eleganckie, ale są one wyjątkowo niepraktyczne i wymagają starannego obchodzenia się z nimi, ponieważ każde uderzenie może powodować pęknięcia. Ponadto, aby dziury w szklanych ścianach garnka, niezbędne do wentylacji podłoża, nie działa. O ile w modelu nie będzie już perforacji.

Jak wybrać odpowiednią doniczkę na orchideę - kilka dodatkowych wskazówek

Dobrze, jeśli garnek ma kilka nóżek, których wysokość będzie bliska 5 cm, w takim przypadku woda po podlaniu z łatwością opuści pojemnik, nie pozostając w glebie.

Ponadto, biorąc pod uwagę, która doniczka zasadzić storczyk, należy wziąć pod uwagę, że szerokość pojemnika powinna być zbliżona do jego wysokości. Co więcej, szczyt garnka musi być koniecznie szerszy niż spód.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Różnorodność i funkcje doboru garnków dla storczyków

Wśród tysięcy gatunków storczyków tylko niewielka część osiada na ziemi, inni wolą używać silnych korzeni wspinać się na pnie drzew, skalistych półek i osiedlić się w miejscu, gdzie prawie nie ma gleby. Dlatego doniczki na storczyki uprawiane w domu bardzo różnią się od zwykłych pojemników z kwiatami.

Co powinno doprowadzić kwiaciarkę do wyboru pojemnika na tropikalne piękności? Jak znaleźć odpowiednią doniczkę?

Jaki rodzaj puli jest potrzebny do orchidei?

Epifity i litofity są roślinami, które nie tolerują uwilgotnienia korzeni. A wybór puli na orchideę jest ważny, aby zacząć od tego podstawowego, ale nie jedynego wymogu.

Specjalistyczne pojemniki dla roślin z tej rodziny powinny zapewniać:

 • dobry odpływ wilgoci;
 • aktywne napowietrzanie systemu korzeniowego i substratu w doniczce;
 • bezpieczna ekstrakcja soczystych, długich kłączy, które często rozchodzą się daleko poza pojemnik;
 • dopuszczalny reżim temperatury storczyków.

Wśród storczyków są gatunki, w których korzenie nie tylko absorbują składniki odżywcze i wilgoć, ale także aktywnie uczestniczą w procesie fotosyntezy.

Jaki rodzaj garnka na orchideę jest w tym przypadku potrzebny? Dziwne, jak może się wydawać dla początkujących tej kultury, dla takich storczyków konieczne jest uzyskanie całkowicie przezroczystej pojemności.

Jak wybrać doniczkę do storczyków wykonanych z gliny, kolorowych lub przezroczystych plastikowych? Rośliny epifityczne nie potrzebują dużej objętości substratu, więc nie jest potrzebna duża doniczka. Najważniejsze jest to, że:

 • Na dnie i dolnej części ścian znajdowały się otwory do odwadniania;
 • Wysokość pojemnika była równa szerokości szyi;
 • objętość odpowiadała rozmiarowi systemu głównego.

Najczęściej można zobaczyć storczyk pokojowy w doniczce, jak na zdjęciu wykonanym z tworzywa sztucznego lub ceramiki. Istnieją również oddychające kosze do swobodnego wzrostu korzeni.

Z szklanej doniczki lepiej odmówić. Może zranić nie tylko kwiat, ale także osobę, poza tym nie pozwala korzeniom oddychać. Ta pojemność jest lepsza do wykorzystania jako efektowna doniczka na orchideę posadzoną w przezroczystym plastiku.

Plastikowe garnki do storczyków

Jest to najczęstsza i najbardziej preferowana opcja dla puli na orchideę. Plastikowe pojemniki nie pozwalają na wyschnięcie systemu korzeniowego, są łatwe w utrzymaniu i mogą służyć nie jednej roślinie.

Ponadto, konstrukcja takiej doniczki dla storczyków zapewnia kilka otworów do odprowadzania nadmiaru wilgoci, a zatem i niepokój z powodu zatrzymywania wilgoci w podłożu nie jest konieczne. Jeśli dostępne otwory drenażowe są niewystarczające, kwiaciarnia może wykonać nowe bez ryzyka zniszczenia pojemnika.

Tworzywo łatwo toleruje obecność zarówno na jasno oświetlonym parapecie, jak iw cieniu, niezawodnie chroniąc system korzeniowy kwiatu przed przechłodzeniem lub przegrzaniem.

Czasem, podczas przeszczepiania, miłośnicy orchidei spotykają się z sytuacją, w której zarośnięte korzenie przez otwory drenażowe wychodzą i nie będzie można usunąć gniazda liści bez uszkodzenia doniczki lub rośliny. W takim przypadku plastik można łatwo ciąć przy pomocy domowych nożyczek, nie uszkadzając w ogóle korzeni, co jest niemożliwe, jeśli stosuje się garnek ceramiczny lub szklany do storczyków.

Dla gatunków, których korzenie są zajęte w procesie fotosyntezy, oferowane są przezroczyste garnki. Jednakże takie pojemniki są dogodne do stosowania nie tylko do sadzenia phalaenopsis i podobnych roślin. Przez plastik wyraźnie widać:

 • jak rozwija się system korzeniowy;
 • ile wilgoci jest zużywana;
 • jak substrat wysycha.

Dlatego takie pojemniki można polecić hodowcom bez dużego doświadczenia w utrzymywaniu storczyków. Jeśli chodzi o orchideę w pokoju, tak jak na zdjęciu, jest to łatwe i interesujące do oglądania. Od uważnego spojrzenia, nawet najmniejsze uszkodzenie korzeni lub oznaki przelewu nie uciekną.

Znaczącą zaletą doniczek dla storczyków z ceramiki szkliwionej lub nieszkliwionej jest doskonała przepuszczalność dla wilgoci i powietrza. Nawodniona wilgoć nie kumuluje się w jednym miejscu, ale skutecznie rozprzestrzenia się w śpiącej ziemi, korzenie nie wysychają przez długi czas i nie przegrzewają się.

Ale z wieloma zaletami tego typu kontener ma swoje wady:

 • kłącza trwale wciągają porowatą powierzchnię ceramiki, która jest obarczona urazem kwiatowym podczas reprodukcji i przeszczepu:
 • porowatość garnka zmniejsza się z upływem czasu od soli przenikających do materiału, co niekorzystnie wpływa zarówno na glinę, jak i stan korzeni orchidei.

Kiedy zamierzasz użyć glinianego garnka, kwiaciarnia powinna wiedzieć, jak prawidłowo umieścić orchideę w doniczce.

Przed posadzeniem roślin doniczki storczyków są dezynfekowane z gliny, odpowiednio nagrzane w piecu, a następnie moczone przez kilka godzin w czystej wodzie do nawadniania. Jeśli obudowa jest naczyniem używanym wcześniej, warto zanurzyć ją w zakwaszonej wodzie. Pomoże to pozbyć się plam chlorowodorowych na ceramice.

Wybieramy doniczkę na orchideę: jak nie pomylić się w wyborze

Jeśli dostaniesz orchideę (nie ważne, phalaenopsis, dendrobium lub jakąkolwiek inną odmianę) w wyspecjalizowanym sklepie florystycznym, to na początku prawie nie będziesz musiał stawić czoła temu problemowi. Garnek na orchideę, którą musisz odebrać dopiero po pewnym czasie, kiedy kwiat wyrośnie z poprzedniego schronienia. Lub w przypadku, gdy zakład postanawia zadowolić Cię "dzieckiem".

Storczyki - jedna z tych roślin, które są wydalane przez nerki u nasady są w stanie wydać nowy pełnoprawnym roślinę w dość szybkim czasie, więc niech będzie nie dziwi was, że w sprzyjających warunkach liczba swoimi storczyków można mnożyć.

Ponieważ stajesz przed faktem, że potrzebujesz puli na orchideę, musisz jasno określić, który z nich jest odpowiedni zarówno dla Ciebie, jak i dla kwiatu. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszystkim subtelnościom wyboru nowego domu dla tej pięknej rośliny.

Wybierz pulę: na co zwrócić uwagę

Jesteś przekonany, że do swojej orchidei potrzebujesz nowej doniczki, ale nie wiesz, którą wybrać? Postaramy się pomóc i znaleźć rozwiązanie tego ważnego problemu. Lepiej po prostu porzucić ideę studiowania zdjęć z Internetu: dla pięknej sesji zdjęciowej inni reklamodawcy są gotowi, aby nakarmić dziecko z farbą, nie tylko postawić kwiat w miłym, ale absolutnie nie prawo pula dla niego. Bądźcie więc czujni i uważnie przestudiujcie naszą radę.

 1. Materiał. Storczyki nie są takimi kapryśnymi roślinami, jak się zwykle opisuje. Mogą doskonale rosnąć w osobie, która ma małe zrozumienie w ogrodnictwie, ale postępuje zgodnie z radą ekspertów, ale jeśli prawidłowo podniósł pulę. Teraz jest sporo osób, które nadal podzielają takie nieporozumienia. Ale jeśli chcesz zebrać garnek niepotrzebnie lakierowanych desek, tak jak to się dzieje w przypadku niektórych zakładów, lepiej jest natychmiast rzucić kwiatek do kosza i nie torturować go. Pierwszym wymogiem dla materiału jest to, że nie uwalnia szkodliwych substancji. Po drugie, powinno być płynne. Wielu uwielbia ceramikę, ale ceramiczna doniczka na orchideę nie pasuje w żaden sposób: porowata powierzchnia rośnie korzeniami, bardzo zraniona podczas przesadzania. Idealnym rozwiązaniem będzie szkło lub wysokiej jakości plastik: w nich kwiat będzie się czuł komfortowo.
 2. Rozmiar. Innym częstym błędnym przekonaniem człowieka, u którego pojawiły się storczyki, jest nabycie pojemników do wzrostu. Jeśli w puli na jakiś domowy peeling i nie kupować na podstawie, że półtora roku, będzie przylegać do wierzchołka sufitu, to storczyk was podobny nigdy nie spotkać. Rośnie bardzo powoli, chyba że jest to świeżo wykiełkowana roślina, a wielkość liści (ale nie ich liczba) i liczba szypułek rośnie, ale ich rozmiar nie zwiększa się zbytnio. Podnieś garnek do storczyka odrobinę więcej niż ten, który opuszcza, a adaptacja przejdzie szybko i bezboleśnie.
 3. Formularz. Jaki powinien być kształt pojemnika z kwiatkiem, trudno jest odpowiedzieć. Jedno jest pewne: doniczka na orchideę nie musi wybierać podłużnej ani nie powinna zawierać więcej niż jedną roślinę. Jeśli jedna doniczka ma dwa lub więcej storczyków, stanowi zagrożenie dla wszystkich kwiatów, jeśli jeden z nich zachoruje. Dodatkowo wymienią bakterie na korzeniach, co jest równoważne z kilkoma osobami na zmianę kąpiącymi się w tej samej wodzie. Odporność na takie rośliny będzie bardzo osłabiona. Wybierając okrągły kształt dzbanka i wielościanu, należy zwrócić uwagę na parapet (półka, stojak na kwiaty). Wybierz w tym przypadku to, co lepiej pasuje do wnętrza. Jeśli orchidea jest pierwszym zakupem Twojego ogrodu kwiatowego, zwróć uwagę na kwadratowe i wieloaspektowe doniczki. Wyglądają często lepiej niż zwykłe zaokrąglone i dużo łatwiej jest je umieścić na półce.
 4. Kolor. Istnieje uprzedzenie, że orchidee potrzebują przezroczystego garnka, w którym światło pada na ich korzenie. W rzeczywistości nic takiego kwiatka nie potrzebuje. Przezroczyste ściany są bardziej skłonne pomóc właścicielowi we właściwej pielęgnacji kwiatu. Umożliwiają one kształtowanie wilgotności podłoża za pomocą kropelek na ścianach. Pozwalają nam również zrozumieć stan korzeni nie zaczęły gnić jeśli nie zdarzy się nimi, jeśli coś innego paskudny. W takich sytuacjach, zawsze możesz skonsultować się z bardziej doświadczonych hodowców państwa i korzeni podłoża, tylko fotografowane zawartość przezroczystej doniczce bez przeszkadzania w tym samym zakładzie.

Nie zapominaj także, że doniczka musi mieć dziury w dnie, w przeciwnym razie nie można uniknąć stagnacji.

Przeszczep roślin jest wymagany w kilku przypadkach:

 • roślina wyrasta z ich kontenerów, korzenie wyjdzie przez otwory w dnie garnka, dostarczanych przez krawędź, a nie storczyków rośnie w doniczce, a pula jest zagubiony gdzieś w storczyków;
 • podłoże stało się podobne do śmieci - oznacza to, że już się przeżył, a roślina już go nie wyciągnie;
 • szare lub brązowe korzenie - atak grzybów; dla storczyka może to być śmiertelne, więc konieczne jest jak najszybsze przeszczepienie rośliny i leczenie jej z grzyba.

W celu ułatwienia ekstrakcji roślin z pojemnika, musi ona być w jakiś czas zanurzenia w wodzie, a następnie korzenie będzie bardziej elastyczny i nie cierpieli na przeszczep. Następnie delikatnie wstrząsnąć całą zawartość naczynia razem z storczyków systemu korzeniowego na przygotowane miejsca usunąć wszystkie składniki podłoża i odcięły zgniłe pustych korzenie, mycia korzeni pod ciepłą bieżącą wodą, a opuszczają instalację na podpaski przez 10-20 minut w celu wysuszenia.

Bezpośrednie korzenie storczyka w doniczce prosto i powoli, jedną ręką trzymając orchidei, kolejny rozpocząć dodawanie w doniczce świeże podłoże zakupione. Możliwe jest stosowanie podłoża w którym wcześniej była roślin, jeżeli kora jest odpowiedni do użycia, nie rastruhlas ma specyficzny zapach, białą zgniliznę bez powłoki soli, jeśli nie ma grzyby pleśni i zarodniki. Jeśli wątpisz w jego przydatność, lepiej go wyrzucić. Dosypaya kory dno garnka może być nieco kranu do kory wbił lepiej i w żaden sposób, że puste przestrzenie pomiędzy korzeniami.

Postępując zgodnie z naszymi instrukcjami, możesz łatwo znaleźć nowy dom dla swojego kwitnącego zwierzaka i bez problemów przeszczepić go, znacznie redukując bolesny okres adaptacji.

Dodaj komentarz

84 − 81 =