Nazwa kategorii

Który kocioł wybrać

Jak wybrać najlepszy kocioł gazowy: kryteria wyboru najlepszej opcji

Wybierając urządzenia grzewcze do podgrzewania wody i ogrzewania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Która opcja jest najlepsza, jakie są najważniejsze kryteria? Nad rozwiązaniem tego problemu musisz pomyśleć o właścicielach i prywatnych domach i mieszkaniach. Zanim wybierzesz kocioł gazowy w sklepie, będziesz musiał zważyć zalety i wady. W przeciwnym razie możesz wziąć nie najbardziej optymalny model.

Główne niuanse wyboru kotła gazowego

Brak lub ciągłe przerwy w centralnym ogrzewaniu i zaopatrywaniu w ciepłą wodę zmuszają właścicieli domków i mieszkań miejskich do tworzenia własnych systemów autonomicznych. Ich głównym elementem jest kocioł, który poprzez spalanie paliwa podgrzewa czynnik grzewczy systemu grzewczego i wody do potrzeb domowych.

Wybór na rzecz urządzeń gazowych wynika z ekonomicznego wykorzystania gazu jako paliwa. Wszystkie inne opcje paliwa palnego są droższe lub dają czasem mniej ciepła. Ponadto nowoczesne grzałki tego typu nie wymagają stałego nadzoru. Podłączyłem urządzenie do głównej rury lub cylindra i działa ono płynnie, dopóki nie pojawi się coś do spalenia.

Aby jednak kocioł gazowy działał prawidłowo iw optymalnym trybie, należy go wybrać kompetentnie przy zakupie i regularnej obsłudze po podłączeniu. Istnieje wiele różnych funkcjonalnych i specjalnych modułów w modelach tego sprzętu. Aby zakupić urządzenie grzewcze do gazu, należy podejść do niego z rozwagą.

Kryteria wyboru kotła gazowego są liczne, ale najważniejsze to:

 1. Moc dostarczana przez urządzenie.
 2. Rozplanowanie układu (liczba obwodów, rodzaj obudowy i materiału wymiennika ciepła).
 3. Miejsce do instalacji.
 4. Dostępność automatyzacji dla bezpiecznej eksploatacji.

Wszystkie te kwestie są ze sobą ściśle powiązane. Brak miejsca na dużą jednostkę lub chęć zamontowania urządzenia w kuchni o estetycznym wyglądzie zmusza do wyboru modelu ściennego o niższej mocy niż wersja podłogowa. A potrzeba podgrzewania ciepłej wody do umywalki i prysznica sprawia, że ​​trzeba szukać kotła z dwoma obwodami.

Jak wybrać grzejnik do gazu do ogrzewania i ciepłej wody

Nowoczesne urządzenia termiczne mają stylowy wygląd, są wypełnione wszelkiego rodzaju czujnikami i mogą działać w kilku trybach. Jednak nieskręcany lub szeroko reklamowany kocioł gazowy nie oznacza najlepszego i najlepszego. Wybór powinien opierać się nie tyle na wzornictwie, co na funkcjonalności.

Po pierwsze, gaz w palniku jest zapalany za pomocą układu elektronicznego lub elementu piezoelektrycznego. Następnie, w wyniku spalania w piecu za pomocą wymiennika ciepła, woda jest podgrzewana, która jest przesyłana do obwodu systemu grzewczego. Tak działają klasyczne modele jednoprzewodowe. W przypadku cwu konieczne jest wybranie instalacji dwuprzewodowej lub podłączenie kotła.

Kryterium nr 1: Materiał i konstrukcja wymiennika ciepła

Należy zwrócić szczególną uwagę na wybór wewnętrznego wymiennika ciepła. Wewnątrz porusza się woda, a na zewnątrz wpływa jej wystarczająco silny i wysokotemperaturowy przepływ energii cieplnej. Z jednej strony, materiał jego wytwarzania musi być bardzo mocny, a z drugim termoprzewodzący. Im bardziej przenosi ciepło powstałego ciepła na nośnik ciepła, tym wyższa jest wydajność instalacji.

Producenci wyposażają kotły gazowe w wymienniki ciepła od:

Ze względu na brak predyspozycji do korozji w kontakcie z wodą, wersja z żeliwa jest najbardziej wytrzymała. Ale on ma dużo wagi. A jeśli użyje się go niewłaściwie, może pęknąć na granicy między obszarami o bardzo różnej temperaturze. Aby temu zapobiec, będziesz musiał myć go częściej.

Stalowy wymiennik ciepła jest najbardziej powszechny. Jest tańszy niż analogi miedzi i żeliwa. Dodatkowo, ten metal ma dobrą ciągliwość, co zmniejsza prawdopodobieństwo pęknięć. Jednak stal w obiegu grzewczym szybko koroduje.

Miedź jest bardziej odporna na procesy korozyjne i ma lepsze właściwości przenoszenia ciepła. Wymiennik ciepła ma małą masę i kompaktowe wymiary. Ale jest taka możliwość znacznych pieniędzy.

Zgodnie z wewnętrzną konstrukcją cewka wymiany ciepła może być konwencjonalna i bitermiczna. Pierwszy polega na podłączeniu tylko jednego obwodu cyrkulacji wody, a drugiego w tym samym czasie dwa. Kotły dwuobwodowe są wyposażone w parę konwencjonalnych wymienników ciepła lub jedno źródło termiczne. Druga opcja jest tańsza.

Kryterium nr 2: Typ lokalizacji - ściana lub podłoga

Kotły gazowe są zainstalowane na podłodze lub zawieszone na ścianie. Modele pierwszego typu nazywane są podłogą i charakteryzują się dużymi wymiarami. Najczęściej mają żeliwne lub stalowe wymienniki ciepła. Te opcje mają lepsze wskaźniki dla stosunku ceny sprzętu / mocy, niż na analogach naściennych.

Główną wadą kotłów podłogowych jest duża waga. Ale jeśli potrzebujesz potężnego urządzenia, żaden sprzęt zainstalowany na podłodze nie może tego zrobić. Zmiany na zawiasach mocy zewnętrznej są gorsze. Wybór tutaj zależy od potrzeb. W przypadku prywatnego domu duża kwadratura wymaga potężnego modelu, a do mieszkania w mieście wystarczy mieć bardziej zwarte i mniej wydajne urządzenie.

W przeciwieństwie do modeli podłogowych, z których wiele może funkcjonować bez podłączania do prądu, praktycznie wszystkie kotły są niestabilne. Te ostatnie są wydajne, wygodne w obsłudze i są zadowolone z rozszerzonych możliwości w zakresie dostosowania. Ale kiedy moc jest wyłączona, sens z nich jest zerowy, w razie wypadku bez elektryczności, wraz ze światłem, ciepło również zostanie utracone.

Dla domu wiejskiego najlepiej jest wziąć nielotny kocioł podłogowy z kontrolą mechaniczną. Nie ma programowalnych termostatów i wyświetlaczy, ale generuje ciepło nawet w warunkach całkowitego odłączenia domku od zasilania. Żywotność sprzętu zainstalowanego na podłodze jest wyższa niż w przypadku konkurenta ściennego.

Kryterium 3: Liczba pętli

Dla organizacji w mieszkaniu czysto grzewczym najlepsza wersja kotła gazowego jest jednoprzewodowa. To samo dotyczy sytuacji, gdy do dostarczenia gorącej wody do kranu zlewu potrzebna jest grzałka wyłącznie. Jeżeli planowane jest podłączenie rur instalacji grzewczej i / lub ciepłej podłogi do jednostki grzewczej na gazie, a także zasilanie w ciepłą wodę, musi ona mieć dwa lub więcej obwodów.

Możliwe jest również podłączenie pośredniego kotła grzewczego. W tym przypadku kocioł jednoprzewodowy wciąga rurę do zbiornika z podgrzewaną wodą. Technicznie takie obwody są dozwolone, ale jedyny wymiennik ciepła będzie działał ze zwiększonym obciążeniem.

Większość urządzeń z podwójnym obwodem wykorzystuje gorącą wodę do użytku domowego, co nie jest zbyt ekonomiczne. Lepiej jest zainstalować zdalny kocioł lub wybrać kocioł gazowy z wbudowanym podgrzewaczem wody o dużej pojemności. Obie opcje pozwolą Ci ogrzać się do jednego metra sześciennego wody i utrzymać ciepło przez długi czas.

Grzejniki z jednym obiegiem są idealne do mieszkań, domków z niestałym miejscem zamieszkania i domków, w których rodzina mieszka w dwóch lub trzech osobach. W przypadku prywatnego domu na kilku piętrach, z podgrzewanym basenem lub ciepłym systemem podłogowym, najlepiej wybrać dwuprzewodowy kocioł gazowy.

Kryterium 4: Komora spalania, rodzaj zapłonu i palnik

Aby utrzymać spalanie gazu w kotle, potrzebny jest tlen. Może dostać się do pieca z pokoju lub z ulicy. W pierwszym przypadku nagrzewnica jest wyposażona w palnik atmosferyczny o naturalnym dopływie powietrza, aw drugim - zamknięty z wymuszonym wtryskiem.

W związku z tym istnieją dwa rodzaje komór spalania:

 1. Otwarty - tlen w celu utrzymania płomienia jest pobierany bezpośrednio z pomieszczenia z urządzeniami grzewczymi.
 2. Zamknięty - powietrze do spalania gazu zasysane jest do pieca z ulicy za pomocą współosiowego komina lub dodatkowej rury odpowietrzającej.

Aby prawidłowo określić, który kocioł gazowy jest lepszy - z zamkniętą komorą i palnikiem turbo lub z otwartym paleniskiem i palnikiem atmosferycznym, musisz wyraźnie zrozumieć, że druga opcja będzie wymagać komina o wysokości od pięciu do sześciu metrów, aby zapewnić naturalny ciąg. Jednak nie zawsze możliwe jest doprowadzenie tak wysokiej rury do dachu.

Aby ogrzać mieszkanie w wieżowcu miejskim, lepiej kupić kocioł gazowy z dmuchawą powietrzną i współosiowym kominem. Ma większą wydajność i jest łatwiejszy w montażu. Ale jest niestabilny, wentylator bez napięcia w sieci nie działa. Dlatego, aby nie pozostawać w dowolnym czasie bez ciepła, należy zadbać o nieprzerwany lub zapasowy generator.

Grzejnik z otwartą komorą zaleca się instalować na zewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Najlepszą rzeczą do tego celu jest rozszerzenie lub kotłownia w piwnicy. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wentylacji w tym pomieszczeniu. W niektórych przypadkach będzie musiał być zmuszony, w przeciwnym razie tlen może nie wystarczyć do efektywnego spalania gazu ziemnego.

Z jednej strony wersja zamknięta ma wyższą wydajność i nie spala tlenu w pomieszczeniu, ale z drugiej - takie kotły są droższe i zależą od elektryczności. Bez tego grzejnik gazowy z zapłonem elektrycznym przestanie działać. Jeśli występuje problem z ciągłością zasilania, lepiej jest wybrać sprzęt z iskrą piezoelektryczną, do której elektryczność nie jest wymagana z definicji.

Kryterium 5: Automatyzacja, regulacja i diagnostyka

Aby uprościć swoje życie, wybierając kocioł gazowy, należy zwrócić szczególną uwagę na jego "elektroniczny nadzienie". Producenci oferują wiele dodatkowych opcji, które znacznie ułatwiają pracę urządzeń grzewczych do gazu.

Regulacja mocy może być:

 • jednostopniowy;
 • dwustopniowy;
 • gładka z modulacją płomienia.

Najprostszą i najtańszą opcją jest jednostopniowa z jednym przyciskiem "ON / OFF". Moc kotła w tym przypadku nie jest w żaden sposób regulowana. Palnik w nim działa albo jest wyłączony. Modele z dwustopniową regulacją zakładają obecność kilku trybów roboczych o różnej mocy.

Najlepsze kotły gazowe z tego punktu widzenia są uważane za agregaty z modulatorem, który pozwala płynnie regulować szybkość spalania paliwa. Automatyzacja, w zależności od przepływu wody i temperatur ustawionych przez hosta, niezależnie obejmuje wymaganą liczbę palników i koryguje wysokość ich płomienia.

Aby zapewnić bezpieczeństwo, grzejniki są wyposażone w:

 • czujniki do monitorowania ciśnienia w głównym gazie, zbiorniku wyrównawczym i obwodach z pompowaną wodą;
 • monitorowanie tłumienia płomienia za pomocą czujników;
 • system samoblokujący do różnych sytuacji awaryjnych (pożary, dym, przerwy w zasilaniu elektrycznym);
 • zawory bezpieczeństwa;
 • Filtry do oczyszczania wody;
 • termostaty przegrzewające się.

Cała ta automatyzacja pozwala chronić urządzenia grzewcze przed uszkodzeniem w sytuacjach nienormalnych i zmaksymalizować efektywność ich działania.

Można tak skonfigurować kocioł, aby pod nieobecność ludzi w domu pracował on w trybie najtańszym, a na pół godziny przed przybyciem właściciele podnieśli temperaturę powietrza w pomieszczeniu do bardziej komfortowych wskaźników.

Jaką pojemność ma kocioł?

Dokumentacja techniczna nagrzewnicy gazu bezwzględnie zawiera informacje o mocy znamionowej. Często tam producent wskazuje kwadrat pokoju, który to sprzęt będzie mógł ogrzewać. Ale wszystko to jest raczej arbitralne, bez odpowiednich obliczeń cieplno-cieplnych konkretnego domu, nie warto wybierać kotła gazowego.

Zalecenia dla 1 kW na każde 10 m 2 domku - to bardzo przeciętne osiągi. Rzadko odzwierciedlają rzeczywistość.

Doświadczony inżynier ciepła w obliczeniach powinien wziąć pod uwagę:

 • powierzchnia i kubatura każdego pokoju;
 • warunki klimatyczne regionu zamieszkania;
 • jakość zewnętrznej izolacji ścian;
 • wielkość i ilość okien, a także rodzaj podwójnie oszklonych okien;
 • obecność balkonów i drzwi ulicznych;
 • charakterystyka układu grzewczego itp.

Ponadto brana jest pod uwagę jakość ciśnienia paliwa i gazu w rurociągu. Obliczenia przeprowadza się dla systemu CWU osobno. I tylko wtedy obie liczby są sumowane i zwiększane o 15-20% w rezerwie, aby kocioł mógł radzić sobie bez problemów i ze stałym i szczytowym obciążeniem.

Wideo, aby pomóc nabywcom kotłów gazowych

Jak wybrać odpowiedni kocioł gazowy:

Jak należy wybrać grzałkę do zasilania:

Jakiego rodzaju domku wybrać kocioł podłogowy:

Aby dać jednoznaczną radę, który kocioł gazowy poprawi się - w rzeczywistości niemożliwy. Nagrzewnica do cwu i instalacji grzewczej musi być wybrana indywidualnie dla każdego mieszkania. I powinno się to odbywać tylko na podstawie obliczeń z kompetentnej ciepłownictwa, biorąc pod uwagę wszystkie niuanse. Kryteria i subtelności w doborze masy kotła. Przed pójściem do sklepu należy dokładnie przestudiować wszystko i lepiej skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie.

Osobista opinia (jeśli mieszkasz w regionie o chłodnym klimacie), weź trochę władzy z pewnym marginesem. Kiedyś musiałem ogrzać dużą salę piwniczną (praktycznie hangar) w celach biznesowych. Osobliwością jest to, że temperatura powinna być utrzymywana na stałym poziomie. Pozhadnichali, liczone od tyłu do tyłu - i na koniec prawie spadło na pieniądze. Dlatego zwróć szczególną uwagę na klimat Twojego regionu, a także na specyfikę struktury. I lepiej skonsultować się z profesjonalistami.

Zasadniczo wybrałem dla siebie kocioł. Zgadzam się, musimy wziąć rezerwową zdolność. Zrobiłem prawie 2 razy więcej towaru, bo to jest mój dom, aw przyszłości skończę go budować: rozbudować lub dołączyć drugie piętro. Dotyczące konturów. Wziąłem 2 obwody. To naprawdę oszczędza miejsce dzięki pieniądzom. Kontury są niezależne, działają "z hukiem". I jak zalecam po wyborze usługi kocioł wezwanie i wyjaśnić, czy są problemy z tym modelem, lub działa bez skargi.

Duży problem z połączeniem: odczekaj dwa lata na zgazowanie lub rozważ alternatywne opcje ogrzewania: palety, drewno opałowe, elektryczność?

I to do ciebie należy decyzja. W użyciu każdego kotła ma swoje własne niuanse. Oczywiście, gaz jest tańszy w obsłudze, ale jest o wiele droższy w instalacji i podłączeniu niż inne opcje. Miałem już stację benzynową, więc generalnie nie myślałem o wyborze. Ale jego ojciec został zbudowany w wiosce, gdzie po prostu nie istnieje, ma pellet. Jest zadowolony i nie myśli o przejściu na gaz. Moją radą jest grzebać w forach, jeśli można bez problemu uzyskać granulat w twoim obszarze, wtedy ten kocioł będzie najbardziej ekonomiczny. Jego ojcem jest Dozatech - kocioł (rosyjski), dobry, do ogrzewania 100 kwadratów, plus obwód grzewczy ciepłej wody jest również podłączony. Jeśli chcesz umieścić, to takie, prawdopodobnie. Przynajmniej sprawność w nim jest zbliżona do parametrów kotła gazowego (oczywiście, jeśli prawidłowo wykonasz uprząż). I wymiennik ciepła dla pięciu autostrad. To dużo, w zasadzie wszystkie trzy kotły pracują, a to jest utrata ciepła.

Internetowa encyklopedia o układzie sieci inżynieryjno-technicznych

Jak i jaki kocioł wybrać do ogrzewania domu

Dobór wyposażenia kotłowni

Teraz wiele wybrać dla urządzenia systemu ogrzewania w domu urządzenia gazowego, jak najbardziej ekonomiczne i wygodne. I nie jest to zaskakujące, ponieważ gaz ziemny jest zdecydowanie najbardziej optymalnym źródłem energii. Jednak biorąc pod uwagę dużą różnorodność takich jednostek, konsument traci czasem, gdy chodzi o to, jaki kocioł wybrać do ogrzewania domu, i na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. I nie zawsze wybór należy do kotłów gazowych, ponieważ we wszystkich regionach naszego kraju wciąż nie ma sieci gazowej. Dlatego weź pod uwagę wszystkie opcje kotłów, które mogą stworzyć wygodne i komfortowe środowisko w domu.

Możesz teraz ogrzać swój dom za pomocą:

 • kocioł elektryczny;
 • gaz;
 • paliwo stałe;
 • opalane olejem;
 • połączone.

Ponadto wszystkie kotły są podzielone przez obecność obwodów - jeden lub dwa. Również są one podzielone w miejscu instalacji - ściana lub podłoga. Te, które działają na otwartym ogniu, można sklasyfikować zgodnie z typem palnika, strukturą oddymiania, obecnością automatyki i innymi funkcjami, które są dość liczne w przypadku kotłów gazowych. Ważną okolicznością przy wyborze jednostki grzewczej jest również rodzaj obiegu chłodziwa - naturalny lub wymuszony. W naturalnym obiegu kotły mogą być nielotne, a jeśli w instalacji grzewczej domu zainstalowana jest pompa obiegowa, kocioł musi być bez problemu podłączony do zasilania elektrycznego.

W tym samym czasie, jeśli występują częste przerwy w zasilaniu w twoim rejonie, musisz wybrać zapasowe źródło zasilania do kotła lotnego.

Sprzęt ten jest produkowany zarówno w wersji podłogowej, jak i ściennej, z funkcją ogrzewania domu (pojedynczego obwodu) lub dwóch funkcji - ogrzewania + dostarczania ciepłej wody.

Z reguły jednostki podłogowe są mocniejsze i wymagają instalacji komina i oddzielnego pomieszczenia. Wyposażone są w cały kompleks inteligentnej automatyzacji, która monitoruje bezpieczeństwo pracy, utrzymując określony reżim temperaturowy, zarówno w systemie ogrzewania domu, jak iw sieci ciepłej wody. Różne czujniki natychmiast wyświetlają wszystkie błędy w działaniu kotła.

Nowoczesne kotły gazowe mogą mieć współosiowy komin, który wyprowadzony jest przez ścianę i nie wymaga instalacji monumentalnego komina i oddzielnego pomieszczenia.

Jeśli nie wiesz, który kocioł jest dla Ciebie najlepszy, pamiętaj, że pojedynczy kocioł można łatwo dostosować do jednostki z jednym obiegiem, która zapewni wszystkim mieszkańcom domu ciepłą wodę.

W zależności od tego, który komin jest wymagany do urządzenia grzewczego, są one wyposażone w różne palniki. Jeśli kocioł jest palnikiem typu otwartego, konieczne będzie zbudowanie komina z wszystkimi wymaganymi wymaganiami dla tego projektu.

W przypadku palnika typu zamkniętego urządzenie może mieć współosiowy komin. Kotły gazowe, jak również wszystkie inne, są wyposażone w wymienniki ciepła wykonane z żeliwa, miedzi lub stali. Najlepsze - to żeliwne, ponieważ istnieje możliwość ich naprawy. Mają długą żywotność, osiągając nawet 25 lat i więcej. Ale takie urządzenia są droższe niż kotły gazowe ze stalowymi wymiennikami ciepła.

Te jednostki są najczystsze pod względem ekologii. Nie pobierają tlenu z pomieszczenia, aby utrzymać płomień, podobnie jak w kotłach gazowych, nie wyrzucają szkodliwych produktów spalania do atmosfery, mają niewielki rozmiar i kształt i, co najważniejsze, nie wymagają dokumentów autoryzacyjnych do instalacji. Na przykład, aby zainstalować kocioł gazowy, zajmie dużo czasu i pieniędzy, aby podłączyć to urządzenie do magistrali gazowej, dokończyć projekt i dokonać instalacji, co jest możliwe tylko przez specjalistów z serwisu gazowego. Ponadto, co roku będziesz musiał zawrzeć umowę na konserwację kotła gazowego. W przypadku jednostki elektrycznej wszystkie te problemy są nieobecne.

Proces podgrzewania wody w urządzeniach elektrycznych odbywa się na dwa sposoby - poprzez zainstalowanie TEN w zbiorniku lub jonizację chłodziwa, przez który przepływa prąd elektryczny o zmiennej wartości. Druga metoda jest najlepsza, ponieważ eliminuje tworzenie się kamienia wewnątrz zbiornika, co wydłuża żywotność całego urządzenia.

Elektryczne kotły są dobre, ale zapłata za prąd jest zbyt wysoka, podobnie jak niestabilny dochód. Nie pozwala to na stosowanie ich na dużą skalę.

Te urządzenia do ogrzewania domu są używane tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do scentralizowanego zasilania gazem. Źródłem energii w tych agregatach może być: drewno, brąz i węgiel, torf, pelety i wszystko, co może się palić. Dokonując wyboru na korzyść tego kotła, należy pamiętać, że jego skuteczne działanie zależy przede wszystkim od okresowości dodawania paliwa.

Gdy twój czas nie jest ograniczony, możesz podejść do kotła na opał, ponieważ musi on dodawać porcję drewna na opał co 3-4 godziny. Gdy stosuje się węgiel, czas odlewania zwiększa się do 6 - 8 godzin, w zależności od jakości węgla. Urządzenia peletowe pozwalają na nieobecność w domu do godziny 12, ponieważ mają funkcję automatycznego ładowania paliwa.

Ponadto należy wiedzieć, że oprócz samego kotła konieczne będzie wyposażenie miejsca składowania paliwa i zorganizowanie jego terminowej dostawy. Miejsce przechowywania musi spełniać wymagania bezpieczeństwa pożarowego, a samo paliwo musi być suche, aby zmniejszyć osad sadzy i innych produktów spalania w kominie oraz zwiększyć wydajność kotła. Dobrej wydajności kotły pirolityczne, na paliwach stałych, które spalają nie tylko paliwo, ale także spaliny w specjalnej komorze, co zwiększa produktywność takiego urządzenia.

Urządzenia te mogą pracować na oleju słonecznym i oleju opałowym. Charakteryzują się one wystarczającą oszczędnością i mogą być wykorzystywane do różnych typów pomieszczeń. Są to najlepsze urządzenia, gdy gaz ziemny jest niedostępny i nie ma sposobu na użycie paliwa stałego. Podobnie jak wszystkie kotły grzewcze, to agregat olejowy jest wyposażony w wymiennik ciepła, konstrukcję komina i wszystkie towarzyszące automatyczne urządzenia sterujące.

Wymiennik ciepła może być wykonany ze stali lub żeliwa. Żeliwne wymienniki ciepła są bardziej niezawodne i wydajne, ale mają większą moc. Ponadto, podczas transportu lub instalacji, wymagana jest szczególna ostrożność, ponieważ sam żeliwo jest kruche i jeśli nie jest ostrożnie obsługiwane, mogą pojawić się mikropęknięcia niewidoczne dla oka. Pęknięcia te mogą następnie prowadzić do wycieku wymiennika ciepła, co doprowadzi do jego naprawy lub całkowitego zastąpienia.

Jeśli Twój wybór opiera się na kotle działającym na oleju opałowym lub oleju słonecznym, musisz zapewnić taką konstrukcję jak zbiornik magazynowy, wyposażony zgodnie ze wszystkimi wymogami bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ochrony środowiska, oraz aby zapewnić bezpłatny dostęp dla tankowca. Ponadto kocioł na paliwo ciekłe będzie wymagał układu kotłowni, ponieważ zapachy paliwa są bardzo specyficzne i szybko przenikają do przestrzeni życiowej.

Sprzęt pracujący na paliwie ciekłym

Zbiornik paliwa jest zwykle zakopywany w ziemi, a jego wielkość powinna zapewniać nieprzerwane działanie urządzenia grzewczego przez 6 miesięcy. Od głębokości, do której ustawiona jest wydajność, zależy również wybór palnika kotła.

Z reguły używają palników wentylatorowych. Proces spalania ciekłego paliwa odbywa się za pomocą sprężonego powietrza wchodzącego do komory spalania. W takim przypadku kocioł wytwarza silny hałas. Jednostki paliwowe wymagają specjalnego podejścia do pracy, tzn. Paliwo dostarczane do kotła nie powinno mieć temperatury poniżej +5 stopni. Jeżeli temperatura jest niższa, olej opałowy lub olej solarny gęstnieje, co prowadzi do wyłączenia kotła z powodu zatkania filtra.

Wybór kotła kombinowanego jest uzasadniony w przypadku, gdy w dającej się przewidzieć przyszłości można podłączyć się do scentralizowanego zasilania gazem. I chociaż nie ma gazu, takie urządzenie może pracować na paliwach stałych - drewnie, węglu, torfie, peletach i paliwie ciekłym - oleju opałowym lub oleju napędowym. Aby przełączyć na gaz ziemny konieczna będzie tylko zmiana palnika.

Pracuje nad pracą

Pierwszym kryterium wyboru urządzenia grzewczego powinna być jego pojemność. Tutaj powinieneś skupić się na ogrzewanym obszarze i liczbie kondygnacji. Tradycyjnie obliczenia opierają się na następujących warunkach: 10 m kw. Obszar wymaga 1 kW mocy urządzenia grzewczego. Dotyczy to regionu moskiewskiego, gdzie temperatura zewnętrzna za oknem wynosi -30 stopni, a wewnętrzna +18 stopni. Ale ponieważ w ostatnich latach klimat wyraźnie się ocieplił, a izolacja cieplna stała się znacznie wyższa, to obliczenia te usprawiedliwiają się. Ale w każdym regionie mogą występować czynniki korekcyjne.

Jeżeli wybrano kocioł z funkcją grzania i doprowadzania wody, moc powinna być o 25-30% wyższa niż obliczona, ponieważ oprócz ogrzewania domu, moc kotła jest również potrzebna do podgrzania wody.

Jeśli moc jest mniej lub bardziej wyraźna, teraz musisz wybrać producenta.

Na rynku urządzeń grzewczych jest wielu producentów, którzy oferują różnego rodzaju kotły ścienne i podłogowe o różnej funkcjonalności i mocy. Firmy krajowe i zagraniczne produkują różne urządzenia grzewcze, których zasada działania jest zasadniczo taka sama, ale ceny są bardzo różne.

Oczywiście takie popularne marki, takie jak firma Electrolux czy Baxi, są droższe niż domowe "Don" czy "Borinsky". Jednak w obliczu wyboru, który kocioł kupić, nadal należy wziąć pod uwagę dostępność części zamiennych, które producenci krajowi dostarczają do centrów usług lub sklepów znacznie szybciej niż firmy zagraniczne, biorąc pod uwagę odległości i procedury celne.

Każdy konsument stara się kupować taniej, ale z dobrą jakością, ale ten warunek rzadko łączy się w jednym produkcie. Dlatego należy ustalić, co jest ważniejszą ceną lub jakością?

Kotłownia w piwnicy

Droższe kotły znanych firm są zwykle wyposażone w różne systemy monitorowania bezpieczeństwa urządzeń, czujników temperatury i innych opcji. Ale im bardziej ta sprytna technika ma kocioł, tym trudniej nim zarządzać, a naprawa w przypadku pęknięcia będzie kosztować więcej. Wybór jest z pewnością twój, ale mówiąc o zagranicznych agregatach, niemieckie firmy wytwarzające urządzenia grzewcze są bardziej popularne.

Jeśli trudno jest wybrać jednostkę do zakupu, musisz nauczyć się jak najwięcej informacji o sprzęcie, na który się pochylasz. Z pewnością twoi znajomi mają podobny sprzęt do ogrzewania domu, o którym mogą wszystko powiedzieć. A przy zakupie musisz poprosić sprzedawcę o certyfikat jakości zakupionego sprzętu.

Niezależnie od tego, jaką pojemność ma zakupiony kocioł, jakie przedsiębiorstwo i przy jakich opcjach, konieczne jest oddanie go wyłącznie do fachowców posiadających licencję na wykonywanie takich prac, a także dalszą obsługę zainstalowanego urządzenia.

Kocioł do domu, jak wybrać?

Kocioł na dom to prosty, najtańszy i często jedyny możliwy sposób na ogrzanie wiejskiego domu lub willi. Ale co to jest? A jakie są kotły grzewcze? Zrozummy to.

Kocioł dla głównej charakterystyki domu

Obecnie istnieje wiele opcji do ogrzewania kotłów. Ale jakie są różnice między kotłami? W rzeczywistości istnieje wiele różnic, oto niektóre z nich, najważniejsze:

Teraz, gdy różnice są mniej lub bardziej wyraźne, przejdziemy do dalszych rozważań na temat najważniejszego kryterium, a mianowicie rodzaju paliwa. Kotły grzewcze do domu mogą pracować na następujących rodzajach paliwa:

 • Gaz. Jest to najtańsze paliwo do kotłów na terenie krajów WNP. Jeżeli Twój dom jest podłączony do głównej sieci gazowej lub jest podłączony do momentu, w którym zamierzasz go obsługiwać, najkorzystniejszą opcją jest zainstalowanie kotła działającego na gazie. Jeżeli gaz nie został jeszcze wykonany, kocioł gazowy może zużywać gaz z butli gazowej.

 • Drewno lub węgiel. Kocioł grzewczy, który działa przez spalanie drewna lub węgla, nazywany jest paliwem stałym. Kotły tego typu mogą być ogrzewane drewnem (drewnem), brązem lub węglem, z koksem. Urządzenia te wymagają ciągłej uwagi od ciebie, ponieważ od czasu do czasu muszą rzucać węgiel lub drewno.
 • Elektryczność. Kocioł elektryczny jest najtańszy, jednak zużyte zasoby są najdroższe. Ponadto, podczas instalacji takiego kotła, należy wziąć pod uwagę przepustowość instalacji elektrycznej w domu. Kotły tego typu są często używane w połączeniu z kotłami działającymi na węglu lub drewnie. Doskonale kompensują się wzajemnie, ponieważ pieniądze na energię elektryczną spadają, a rzadziej trzeba rzucać drewno opałowe.
 • Silnik wysokoprężny. Kotły wysokoprężne są również dość drogie w eksploatacji, chociaż są trochę tańsze niż kotły elektryczne. Kocioł zasilany olejem napędowym, a także kocioł gazowy, jest automatyczny. Większość kotłów zasilanych olejem napędowym jest uniwersalna. Oznacza to, że mogą pracować z gazu, który jest bardzo wygodny w warunkach niestabilnego dostarczania gazu, lub gdy gaz w cylindrze się skończył i nie można podłączyć nowego.

Zdarza się, że system gazowy nie jest realizowany i nie zostanie przeprowadzony w najbliższej przyszłości, ale nie chcesz kupować kotła na paliwo stałe, ponieważ nie chcesz go stale śledzić. I jeszcze jedno, kocioł na olej napędowy nie śmierdzi spalinami i benzyną! Zapach można wyczuć tylko podczas tankowania w pobliżu zbiornika.

Dwuprzewodowy kocioł gazowy do domu

Czy zdecydowałeś się na zakup dwuprzewodowego kotła gazowego? Najprawdopodobniej już wiesz, co to jest i jak działa. A jeśli nie - poniższe zapisy nie będą dokładnie tymi informacjami dla ciebie.

Dwuprzewodowy kot gazowy ma dwa tryby działania:

W tym trybie podgrzewany jest czynnik grzewczy (woda), który znajduje się w wymienniku ciepła. Woda może być podgrzewana w zakresie 35 - 80 ° C.

Tryb ogrzewania uruchamiany jest za pomocą termostatu, który reaguje na zmiany temperatury. Jeśli temperatura spada, uruchamia się pompa, która wytwarza próżnię we wnęce powrotnego rurociągu. W rezultacie woda z wymiennika ciepła przenika do układu grzewczego. Jednocześnie, gdy ciśnienie w układzie przekracza 0,45 bara, palnik włącza się za pomocą mikroprocesora.

Następnie kocioł zaczyna zwiększać moc. Po podgrzaniu do wymaganej temperatury kocioł przełącza się w tryb modulacji. Jeśli wartości mocy są zbyt wysokie, palnik zostanie wyłączony elektronicznie i zostanie zapalony po 3 minutach Minimum.

Teraz o komorze spalania. Jest to metalowy pojemnik pokryty materiałem termoizolacyjnym. A powyżej jest wymiennik ciepła. W dolnej części komory spalania znajduje się palnik.

Kiedy urządzenie dostarczy określone parametry, zacznie pracować w trybie gotowości na małym gazie. Jeśli temperatura spadnie, gaz wzrośnie.

Aby zapewnić, że woda nie dostanie się do wnęki drugiego obwodu, wchodzi ona do układu grzewczego wzdłuż linii zasilającej, a do tyłu przepływa przez obwód powrotny.

Ten tryb jest używany latem, kiedy nie ma potrzeby ogrzewania. Tutaj kocioł działa w następujący sposób: przewód grzejny jest zamknięty, a podgrzana woda wchodzi do wtórnego wymiennika ciepła.

Podczas przechodzenia przez obwód, zimna woda jest podgrzewana i przepływa do obiegu CWU. Rozpoczęcie tego procesu odbywa się za pomocą przełącznika ciśnieniowego, który uruchamia się, jeśli natężenie przepływu chłodziwa przekracza 2,5 litra.

Najpierw zapalany jest palnik, następnie otwiera się zawór gazu i stopniowo zwiększa się moc. Kocioł działa w taki sposób, że woda nie nagrzewa się, a następnie przechodzi w płynną regulację.

Kocioł elektryczny do ogrzewania domu i domu

Musisz ogrzać swój dom, jednak, jak to często bywa, twoja dzielnica (wioska, ulica) nie jest zgazowana, a ogrzewanie i paliwo są drogie i niewygodne? W takim przypadku najlepiej jest użyć kotła elektrycznego do ogrzania domu.

Kotły elektryczne działają na zasadzie ogrzewania wodnego.

Wśród zalet, jakie posiadają kotły elektryczne, warto przydzielić stosunkowo niskie koszty, a także parametry bezpieczeństwa, ponieważ w tych kotłach nie ma otwartego ognia, a żadne szkodliwe odpady nie są uwalniane podczas spalania paliwa.

To, przy okazji, pozwoli Ci nie tracić czasu na układ komina.

Te cechy pomagają obniżyć koszty pracy i koszty materiałowe podczas instalacji i instalacji kotłów. Kotły tego typu działają prawie bezgłośnie, a dzięki ich działaniu dziecko może sobie poradzić.

Kotły elektryczne mają wysoką sprawność. Niektóre kotły elektryczne mają sprawność około 98%, jeśli system grzewczy jest zainstalowany prawidłowo. Nowoczesne kotły elektryczne są w pełni zautomatyzowane. Ponadto nie wymagają specjalnej i czasochłonnej opieki.

Główną częścią roboczą kotła elektrycznego jest element grzejny - nagrzewnica, która znajduje się wewnątrz wymiennika ciepła. W nowoczesnych elektrycznych kotłach grzewczych instalowane jest dodatkowe wyposażenie - czujniki temperatury i regulatory mocy, znacznie zwiększające charakterystykę pracy.

Działanie kotła elektrycznego w kilku słowach opisano następująco: za pomocą elementu grzejnego podgrzewa się czynnik grzewczy (na przykład wodę), który podczas cyrkulacji przez system grzewczy ogrzewa budynek. Są przypadki, w których nie jest możliwe zapewnienie naturalnej cyrkulacji chłodziwa, a następnie użycie pompy obiegowej.

Jeśli nie chcesz polegać na czynnikach zewnętrznych lub stosować się do progresywnych widoków na środowisko, to kotły na pelety są dokładnie tym, czego potrzebujesz do ogrzania domu.

Kocioł na pelety jest urządzeniem stacjonarnym, zainstalowanym w sposób uniwersalny. Urządzenia te mają pojemność od 15 kW do kilku megawatów.

Kocioł pelletowy - jest konstrukcją stalową, która składa się z korpusu, palnika, pieca, wymiennika ciepła, zasobnika paliwa i komina.

Po wypaleniu paliwa powstaje gorący gaz, który opuszcza piec i przechodzi wzdłuż wymiennika ciepła w celu ogrzania go. Jeśli kocioł na pelety jest wytwarzany z umysłem, może on mieć niesamowicie wysoką wydajność (około 85%).

Podczas produkcji wymiennika ciepła można użyć żeliwa lub stali. Jaka jest między nimi różnica? Żeliwny wymiennik ciepła jest ciężką frakcją, jednak nie rdzewieje. Stalowy wymiennik ciepła waży mniej, ale jest podatny na korozję, dlatego nie będzie trwał długo. Problem ten rozwiązują producenci, ponieważ do stali dodaje się składniki chroniące przed korozją.

Obsługiwane kotły na pelety bardzo łatwo. Wystarczy rzucić wszystko do paliwa w bunkrze. Pellety są wprowadzane do pieca za pomocą specjalnego automatycznego przenośnika. Przy swobodnie załadowanym bunkrze kocioł może pracować autonomicznie przez tydzień, po czym bunkier musi zostać napełniony ponownie. Istnieją kotły, w których pasza granulowana jest wytwarzana przy użyciu oddzielnego przenośnika.

Układ zapłonowy paliwa jest również automatyczny. Odbywa się to za pomocą grzałki elektrycznej i wentylatora, który pompuje powietrze do komory pieca. Gdy paliwo już się zapali, układ zapłonowy wyłączy się.

Kotły na peletach można podzielić na następujące typy

 • Kotły pracujące wyłącznie na pelletach.
 • Kotły są połączone warunkowo. Głównym paliwem są biogranulki, jednak jako "zapasowe" paliwo, węgiel lub drewno mogą być używane przez krótki czas. Te kotły są wyposażone w specjalny, transformowalny piec.
 • Kotły uniwersalne. Można w nich stosować dowolne paliwo stałe. Najczęściej są one wyposażone w kilka komór spalania - dla każdego rodzaju paliwa.

Jeśli kupisz kocioł na pelet, wybierzesz autonomię, automatyzację, wysoką rentowność. Nie musisz polegać na dostawcach energii i nie możesz zwracać uwagi na stały wzrost taryf.

Dodaj komentarz

+ 77 = 78