Lądowanie pokoju w Calla i opieka domowa

Calla w doniczce: opieka w domu. Tajemnice kwitnienia i pomyślnej reprodukcji kalii w domu

Kalla jest jedną z najbardziej eleganckich roślin z rodziny Aroids, kwitnących w warunkach pokojowych.

Jej "folk9raquo; imię: calla, aron. Pochodzi z bagnistych lasów Południowej Afryki.

W przyrodzie istnieje 8 rodzajów kalii, które są podzielone na 2 grupy: bulwiaste i kłącze.

Oprócz rodzaju systemu korzeniowego różnią się wielkością i kolorem zasłony (odmiany bulwiastych kielichów mają inny kolor, a kłącza kwitną głównie białymi kwiatami).

Od nich do uprawy w warunkach domowych są odpowiednie:

Calla Ethiopian (zandedescia) - największy gatunek uprawiany w uprawie kwiatów w pomieszczeniach. Duże liście mają kształt serca. Kwitnące białe kwiaty w kształcie lejka. W przeciwieństwie do kolorowych kalii podczas okresu odpoczynku zachowuje liście i pozostaje zielony. Najpopularniejsze odmiany to: Zielona Bogini, Perła, Mikołaj, Childsiana; Albomaculata.

Calla Eliot osiąga wysokość do 50 cm. Ma duże, barwne liście, pokrywę z kwiatów w żółtym kolorze. Znane odmiany: Czarnookie piękno, Żółty Kąt, Vermeer, Czarne Piękno, Kapitan Chelse.

Calla Remani - Kompaktowy bulwy (wysokość do 70 cm). Na jego bazie powstają odmiany z czerwonymi, różowymi, fioletowymi, czarnymi osłonkami. Popularne odmiany: Chameleon, Evening, Indian summer. Anneke, Schwarzwald, Bolero.

Callas w doniczkach, opieka w domu, dla których nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, nadal wymaga specjalnego podejścia. Aby zapewnić, że nie tylko rosły, ale także kwitły w warunkach pokojowych, od hodowcy zależy, aby stworzyć optymalną kombinację warunków najbardziej podobnych do naturalnych.

Calla: opieka domowa - reprodukcja, przeszczep

W domu kalie są rozmnażane głównie wegetatywnie. W kłączu zandedeskii podzielony na części. Każdy z nich musi mieć co najmniej jedną nerkę. Kawałki są suszone i sproszkowane proszkiem drzewnym lub dezynfekowane zielenią. Podział kłączy powinien odbywać się co najmniej raz na 4 lata. W przeciwnym razie wokół krzewu macierzystego powstają boczne małe pędy, które nie dają kwitnienia. Następnie kawałki są sadzone w osobnym garnku.

W kolorze callas oddzielają nuber od matki.

Rozwinięta bulwa kalii jest gotowa do podziału

Rozmnażanie przez nasiona jest najtrudniejszą metodą. Wynika to z niskiego odsetka ich kiełkowania. Jeśli udało się uzyskać nasiona dojrzewają, powinny być moczone przed sadzeniem w stymulator wzrostu (Kornevin, Appin, Geteroauksin, Etamon, cyrkon), a następnie w lewo, aby kiełkowały w ciepłym miejscu na wilgotną gąbką lub gazą. Po wylaniu nasion można je sadzić w ziemi. Jednak tutaj jest jeszcze jedna trudność: materiał do sadzenia często gnije. Aby zmniejszyć straty do minimum, zwilżyć kiełki lepiej nie z góry, ale przez knot. Sadzenie hodowano w temperaturze + 22 ° C Sadzonki nurkować w 2 miesiące po wysiewie.

Przeszczep kalii co roku wiosną po zakończeniu okresu odpoczynku. W tym samym czasie można podzielić kłącza lub bulwy. Garnki są szerokie, niezbyt głębokie. Na dole wymagane jest odwodnienie o grubości do 5 cm. W doniczkach mączliki sadzi się nie głębiej niż 5-10 cm.

W kolorowych kalusach wybrane bulwy powinny być elastyczne, żywe, o gładkiej, żółtawej skórze. Przed sadzeniem zaleca się trzymanie ich w słabym roztworze nadmanganianu potasu lub działaniu fungicydu.

Białe kalie sadzi się na głębokości równej ich 3-krotnej średnicy ich kłączy.

Po pierwsze, silnie podlewane sadzenie nie jest konieczne - prawdopodobieństwo rozpadu jest wysokie (lepiej rozpylać ze sprayu). Po pojawieniu się pędów (około 14 dni po transplantacji) rozpocznij aktywne nawadnianie i nawożenie.

Calla w doniczkach: opieka w domu - gleba, oświetlenie, temperatura i wilgotność, warunki do kwitnienia

W przypadku odmian bulw właściwy skład gleby będzie następujący: arkusz, darń, próchnica, gruby piasek w stosunku 1: 2: 1: 0,5. W przypadku odmian kłącza można użyć uniwersalnego podkładu do roślin kwitnących lub zastąpić go taką mieszanką: równe części próchnicy, liściastej ziemi, gruboziarnistego piasku, 2 części murawy, ¼ gliny. W obu przypadkach dodaje się 1 łyżkę stołową superfosfatu do 3 litrów całkowitej objętości substratu.

Oświetlenie i lokalizacja

Callas potrzebują jasnego rozproszonego światła. Czas trwania dnia powinien wynosić 10-12 godzin. Jesienią i zimą należy zapewnić dodatkowe oświetlenie o intensywności co najmniej 700-800 luksów. Brak światła prowadzi do utraty ozdobności rośliny: ogonki liści są rozciągnięte, nie ma kwitnienia, w bulwiastych kalusach kolor nabrzeży jest blanszowany.

W lecie okna zachodnie i wschodnie będą najlepszą lokalizacją dla zandedeski. Natomiast w zimie, aby uzyskać dodatkowe światło słoneczne, lepiej przestawić je na południe.

Temperatura i wilgotność

W przypadku różnych typów połączeń temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu różnią się.

Rośliny kłącza dobrze się czują w okresie aktywnej wegetacji w temperaturze + 17-21 ° C. Po okresie kwitnienia w okresie odpoczynku trzymane są one w temperaturze + 10-13 ° C przez co najmniej 2 miesiące.

"White9raquo; Kalusy wymagają wysokiej wilgotności (70-80%). Aby to zrobić, ich liście są posypane miękką wodą, garnki są umieszczane na paletach z mokrym mchem, ekspandowaną gliną. A jeszcze lepiej jest używać specjalnych nawilżaczy.

Optymalna temperatura dla rozwoju "color9raquo; zadzwoń do + 20-24ºС. Podczas "wakacji" 9raquo; rośliny są podnoszone do + 25-28 ° C w celu dojrzewania bulw i powstają pąki kwiatowe. Bulwiaste kalusy mają umiarkowaną wilgotność powietrza (50-60%). Codziennie wycierają liście wilgotną gąbką.

Warunki kwitnienia: dlaczego kalia nie kwitnie?

Często zdarza się, że kalia kupiona w sklepie nie kwitnie w domu. Jednym z powodów tego zachowania jest "roślinność-odpoczynek9raquo; Rośliny, które były w sprzedaży, są "zawyżone"; fitohormony dla zachowania prezentowalnego wyglądu. Aby wysłać arronika do "hibernacji9raquo; musisz skrócić nawadnianie i umieścić garnek w chłodnym pomieszczeniu.

Zły reżim irygacyjny również "hamuje9raquo; początek kwitnienia. Pyloptery jako roślina tropikalna lubi aktywnie "ugasić pragnienie" podczas wegetacji. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kalii etiopskich. Ważne jest, aby pamiętać, że nie można wylewać zimnej wody na te "zielone afrykańskie kobiety" - prawdopodobnie prażenie korzeni. W tym celu lepiej użyć miękkiej, ciepłej (+ 20-25 ° C) wody.

Niewłaściwy rozmiar doniczki jest kolejnym możliwym powodem braku kwitnienia w kalusach. Ta tropicanka rośnie dość szybko. Kiedy staje się ciasna w doniczce, zatrzymuje się i nie spieszy, by zadowolić jej eleganckie kwiaty. Po okresie odpoczynku w zarośniętym "family9raquo; Konieczne jest oddzielenie słabnącej rośliny matki "children9raquo; i przeszczepione do oddzielnych doniczek. W tym samym czasie gleba zostaje zmieniona na świeżą.

Nieprawidłowy tryb karmienia wpływa negatywnie na zdolność kwitnienia kielicha. Z nadmiarem azotu roślina "upłynnia 9raquo; - rozwija masę liściastą ze szkodą dla kwitnienia. Dlatego konieczne jest wprowadzenie nawozów fosforowo-potasowych, "odpowiedzialny9raquo; do kwitnienia.

Przy niewystarczającej głębokości sadzenia bulwy lub kłącza w glebie występuje aktywny wzrost pędów bocznych. Jeśli nie zostaną rozdzielone i nie zostaną przeszczepione, wówczas nie będzie kwitnienia.

Kalla: opieka domowa - najlepsze opatrunek i podlewanie

W konewkach do podlewania występują również inne wymagania. Tak więc "color9raquo; wezbrania podlewane umiarkowanie: zastój wilgoci w glebie może stać się dla nich śmiertelny (powstaje gnicia bulw). Nadmiar wody z tacy nalał. Następne podlewanie przeprowadza się, gdy wierzchnia warstwa gleby wysycha 2-3 cm głębokości.

"White9raquo; kalie przypominają obfite podlewanie, szczególnie w okresie aktywnego wzrostu. Gleba w doniczce musi być zawsze wilgotna.

Po kwitnieniu we wszystkich gatunkach tej rośliny podlewanie jest redukowane do 1 raz w tygodniu, a próbki bulw po 1-2 miesiącach tego reżimu w ogóle przestają być wodą.

Wraz z wydaniem kalii z okresu odpoczynku, jest ona karmiona co 2 tygodnie, na przemian nawozy mineralne i organiczne. Podczas oprysku na liściach rośliny opryskuje się tak, że płyn nie dostaje się na przylistki (tworzą one brzydkie plamki, a kwiat traci swoją dekoracyjność).

Calla w doniczkach: opieka w domu - dlaczego umierają?

Dzwoniące w doniczkach w domu najczęściej giną z niewłaściwą opieką, w wyniku której osłabione rośliny są dotknięte przez szkodniki i choroby.

Najbardziej złośliwi "amatorzy" 9quo; kalii są Pająki, mączliki i mszyce. Do ich zniszczenia używa się akarycydów (Aktelik, Sanmayt, Vertimek) i insektycydów (Fitoverm, Biotlin, Aktara, Akarin).

W przypadku niewłaściwego nawadniania i warunków temperaturowych na kalie często wpływają różne infekcje bakteryjne i grzybicze. Zgnilizna korzeni możesz uczyć się na takich znakach: masywne więdnięcie liści i szypułek, nekrotyczny system korzeniowy. Jego wzrost przyczynia się do wysokiej wilgotności i temperatury powietrza, nadmiaru azotu w glebie. Aby w tym przypadku pomóc roślinie, należy tymczasowo zatrzymać podlewanie, częściowo zamienić wilgotną ziemię na suchą, potraktować roślinę roztworem fungicydu (Fundazol, Previkur, Rovral).

Gray zgnilizny, wywołane przez chorobotwórczy grzyb Botrytis cinerea, rozprzestrzenia się poprzez skażoną glebę, wodę, wiatr. Jego charakterystyczną cechą jest szara powłoka na roślinie.

Z porażką rozkład bakteryjny szypułki, korzenie, podstawa liści ciemnieje, w końcu roślina umiera. Chore kalie powinny zostać zniszczone.

Jeśli liście pojawiają się zaokrąglone brązowe plamy, stopniowo się łączą, oznacza to, że roślina jest chora na antraknose. Uszkodzone części kalii są usuwane, sama roślina jest traktowana preparatami grzybobójczymi.

Dlaczego kalia w domu zmienia żółte liście?

Liście kalii trzymane w domu zmieniają kolor na żółty z 2 powodów: przygotowanie do okresu odpoczynku i niedokładności w karmieniu.

Po wyblaknięciu rośliny zaczyna się przygotowywać do "zasłużonego odpoczynku": "color9raquo; callall wszystkie liście zmieniają kolor na żółty i umierają, i "white9raquo; zandereskii trzymają zielone liście.

Nieprawidłowa pielęgnacja kalii wpływa na wygląd rośliny. Jako roślina tropikalna potrzebuje dużej wilgotności, która jest trudna do utrzymania na odpowiednim poziomie w warunkach mieszkaniowych (szczególnie w sezonie grzewczym). Dlatego też kalia powinna być często spryskiwana stojącą wodą, odsuwając ją od urządzeń grzewczych.

Nadmierne suszenie lub wysuszenie podłoża prowadzi również do zmiany koloru liści i ich więdnięcia.

Chociaż kał wymaga długiego dnia świetlnego (10-12 godzin), zbyt jasne światło go ucisza. Dlatego też, jeśli roślina znajduje się na południowym oknie, powinna być pritenit lub przestawiona w inne miejsce.

Spal na kartce kalii

Przedłużająca się hodowla kału w jednym doniczce bez przesadzania i zastępowania gleby prowadzi do jej wyczerpania, w wyniku żółknięcia liści. Niedobór składników odżywczych powoduje również zwiększoną kruchość ogonków liściowych. Kiedy brak azotu, liście tracą połysk, ich końce się opadają, a potas z trzaskiem podnosi się do góry.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Kalla: opieka domowa, charakterystyka wzrostu

Prawdziwym królewskim kwiatem, symbolizującym spokój, szacunek i piękno, jest kalia. Opieka w domu dla tej rośliny jest prosta, ale powinieneś znać niektóre jej cechy, aby kwiaty nie miażdżyły i zachowały swoją jasność.

Jest to roślina wieloletnia, znana również pod nazwą Richard lub kalii, rośnie do 80 cm. Kreda podstawne liści, długie ogonki są usytuowane i mają jasny kolor zielony. Wysoki kwiatostan jest dość twardy i gęsty. To, co jest uważane za kwiatek, jest w rzeczywistości lejkowatym liściem pokrytym żółtą, podobną do kolczyka kołdrą - kwiatostanem. Może być biały, żółty lub różowy. Tak więc prawdziwe kwiaty kalia są bardzo gładkie, ale mają delikatny przyjemny zapach. Rodzimą krainą śnieżnobiałych kalii jest Etiopia, dlatego ta odmiana jest najbardziej popularna i nazywa się kalia Etiopii.

Opieka w domu w tak eleganckich kolorach niewiele różni się od uprawy innych roślin doniczkowych. Są raczej bezpretensjonalni i odporni. Nawet w przypadku poważnych zmian w takich wskaźnikach, jak wilgotność, temperatura i oświetlenie, kalony nie zatrzymują ich kwitnienia.

Oprócz białej kali, która jest przodkiem tych kwiatów, różne odmiany barw zostały uzyskane dzięki pracom selekcyjnym. Różnią się one mniej rozmiarem i kolorem narzuty na kwiaty.

Calla Elliot ma żółty kolor wewnętrznej powierzchni liścia w kształcie lejka i zielonkawy na zewnątrz. Callamant wyróżnia się różowym kolorem. Jego wymiary są znacznie mniejsze w porównaniu do innych kalii, a wysokość rzadko przekracza 50 cm. Fioletowy kolor kwiatu i bardzo wyrafinowany zapach ma stopień Ametyst.

Niezależnie od tego, czy białe lub kolorowe callas rosną w mieszkaniu, opieka w domu jest prawie taka sama.

W środowisku naturalnym kalele rosną głównie na obszarach zalewowych rzeki, gdzie klimat jest ciepły i łagodny. Dlatego konieczne jest monitorowanie wilgotności gleby, szczególnie ważne jest to w okresie wegetacji.

Kiedy tworzenie się szypułki, kalla wymaga długiego okresu świecenia (co najmniej 12 godzin). Wtedy światło dnia może wynosić 8-10 godzin.

Aby udana uprawa tej rośliny była konieczna, należy zapewnić okres odpoczynku. W naszych warunkach klimatycznych okres ten to zima.

Sadzenie i pielęgnacja sadzonek w domu są bardzo podobne do sadzenia innych kultur bulw. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni materiał siewny. Bulwy powinny być równomiernie zabarwione, bez uszkodzeń skóry i mieć co najmniej jedną nerkę. Przed sadzeniem zaleca się namoczyć je w słabym roztworze nadmanganianu potasu, a jeśli zostaną na nich spróchniałe lub nagromadzone, należy je zeskrobać nożem i potraktować zielenią.

Bardzo swobodnie wolą istnieć kalie w doniczkach. Opieka w domu dla tych roślin obejmuje wybór zdolności do sadzenia bardziej przestronnych, dużych rozmiarów, o średnicy co najmniej 40 cm.

Białe kalie są propagowane zarówno przez nasiona, jak i przez warstwy. Miłośnicy roślin domowych są głównie używani jako ostatnia metoda, ponieważ jest to znacznie łatwiejsze. Powstał wokół macierzystego potomka kwiatowego, który ma jedno lub dwa korzonki, ostrożnie oddzielone i posadzone w małych doniczkach z mieszaniną gleby. Następnie obficie podlewać i dodatkowo codziennie spryskiwać wodą przez pierwszy tydzień. Kiedy roślina w końcu zapuści korzenie, może zostać przeszczepiona do bardziej przestronnego garnka, na dnie którego umieszczona jest warstwa drenażowa.

Kolorowe odmiany kalii w doniczkach są niezwykle piękne. Pielęgnacja w domu polega na rozmnażaniu przez bulwy, które są zaszczepiane na głębokość od 6 do 12 cm, w zależności od wielkości. Aby utrzymać wymagany poziom wilgotności i ciepła, garnek pokryty jest przezroczystą folią.

Ta metoda jest wykorzystywana głównie przez hodowców do poprawy i zachowania odmianowych cech roślin. Do sadzenia używane są wyłącznie świeżo zebrane nasiona. Wstępnie są one moczone w specjalnym biostymulatorze roślin na 6 godzin. Następnie położyć na wilgotnym ręczniku i przykrytym tym samym blatem, umieszcza się w ciepłym miejscu na tydzień. Kiełkujące nasiona wysiewa się na tacy wypełnionej glebą i czeka na pojawienie się. Po posadzeniu w doniczkach kiełków kalla, hodowlę i opiekę w domu przeprowadza się w taki sam sposób, jak w przypadku kwiatu dorosłego.

Calla odnosi się do roślin, które kochają wilgoć, więc jej podlewanie wymaga obfitości i regularności, w przeciwnym razie może zatrzymać jej wzrost. Dotyczy to w szczególności uprawy białej kalii, która w naturze żyje głównie na terenach podmokłych. Roślina ta jest nawadniany jak tylko górna warstwa gleby, suszy się do głębokości nie większej niż 1 cm suszenia głębokość odmian kolorów musi być większa niż - .. do 2-3 cm, nie jest zalecane w celu zapobiegania zastojom wody w misce w celu uniknięcia zgnilizny korzeni. Po zakończeniu okresu kwitnienia, kalania są coraz rzadziej podlewane, całkowicie zatrzymując się w fazie odpoczynku, która zwykle trwa od listopada do lutego.

Wiele uwagi należy poświęcić tym czynnikom, jeśli kala rośnie w mieszkaniu. Opieka domowa w przypadku odmian wewnętrznych wymaga dobrego oświetlenia przez cały rok, nawet podczas okresu odpoczynku. W tym samym czasie światło powinno być lekko rozproszone, szczególnie w czasie upałów. W przypadku niedostatecznego oświetlenia, callas mogą utracić dekoracyjność przylistków - przylistków, lub zupełnie przestają kwitnąć.

Zaleca się dostosowanie reżimu temperatury w zależności od stadium wzrostu kwiatu. Zatem w okresie wegetacyjnym warunki w temperaturze 18-20 ° C będą optymalne. Po kwitnieniu białe gatunki stopniowo obniżają temperaturę do 11-12 ° C, ale w przypadku kalusów kolorystycznych wzrasta ona do 27-28 ° C przez okres jednego miesiąca. W takich warunkach bulwy lepiej dojrzewają. Aby przeciągi i ostre zmiany temperatury powietrza były bardzo czułym pokojem wywoławczym, opieka w domu dla nich powinna wykluczać takie sytuacje.

Calla jest zwykle sadzona w przygotowanej mieszance gleby, która zawiera wiele składników odżywczych. Ale dość, z reguły, przez rok. Dlatego w przyszłości, gdy kwiat rośnie, konieczne jest wzbogacenie podłoża w celu uzupełnienia zapasów substancji mineralnych i organicznych.

Bez względu na to, czy jest to odmiana bulwiasta, czy kłącza kałowe, opieka w domu przy zastosowaniu nawozów jest prawie taka sama. W tym przypadku żywienie korzeniami można łączyć z żywiołami dolistnymi. Złożone nawozy mineralne i organiczne dodaje się wraz z wodą na każde szóste podlewanie. Opryskiwanie roślin, należy upewnić się, że roztwór nie spadnie na przylistki. Ustal, kiedy kwiat potrzebuje nawozu, możesz i po jego wyglądzie - liście w tym okresie zmieniają kolor na żółty i podnoszą się.

Aby uniknąć pędów, dodatkowo wymagane jest dodanie materii organicznej do gleby. W okresie, w którym kwitnie kalia, opieka domowa powinna obejmować stosowanie skorupek jaj, skórki owoców, liści herbaty itp. Jako opatrunek górny.

Jeśli okresowo okresowo wymieniasz wierzchnią warstwę gleby na nową, bardziej odżywczą, możesz przez długi czas zrobić bez przeszczepiania rośliny.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Spośród wszystkich chorób najczęstsze są te spowodowane przez infekcje grzybowe i bakterie. Zasadniczo jest szara i zgnilizna korzenia, antraknoza, rozpad bakteryjny. Pokój calla - kwiat, w domu, opieka, dla której w celu ochrony przed takimi chorobami prawie nie różni się od opieki nad odmianami ogrodowymi. Klęska grzyba może być spowodowana nadmiernym wysuszeniem gleby, obecnością chorej rośliny w sąsiedztwie lub nadmierną zawartością nawozów azotowych.

Przy pierwszych oznakach zgnilizny korzeni, podlewanie jest zatrzymane lub gleba zostaje zastąpiona mniej wilgotną. Aby pozbyć się szarej zgnilizny, a także antraknozy, która charakteryzuje się pojawieniem na liściach brązowych plam, wymagana jest obróbka rośliny za pomocą fungicydów.

Nie można leczyć bakteryjnego rozpadu, na który wystawiony jest kwiat kalia. Opieka domowa powinna koniecznie obejmować środki zapobiegawcze, aby zapobiec wystąpieniu tej poważnej choroby. Polegają one na przetwarzaniu bulw w celu dezynfekcji. Jeżeli roślina już wykazywała oznaki zaniku bakterii (ciemnienie szypułek, liści i korzeni), wszystkie dotknięte części należy natychmiast usunąć. Przy znacznej porażce musisz całkowicie pozbyć się kwiatu.

Wśród szkodników owadzich najniebezpieczniejsze dla kału są mszyce i przędziorków, których znakiem są małe inkluzje na liściach o żółtawym zabarwieniu. Do zwalczania roztoczy Odpowiednie leki takie jak „Fitoverm”, „Vertimek” i innych. A to oznacza, że ​​jest najlepiej użyć, konieczne jest wyjaśnienie nabycie Calla kwiat (mix), opieka w domu, za które koniecznie wymagają ochrony roślin przed owadami szkodniki. Przeciwko mszycom wystarczy spryskać kwiat roztworem mydła do prania.

Pomimo niesamowitego piękna, calla - trujący kwiat. Wewnątrz ciała może stać się przyczyną zatrucia, wymiotów. Dlatego warto umieścić tę roślinę z dala od dzieci, aby uniknąć możliwych wypadków.

Nic skomplikowanego nie jest dla rośliny takiej jak kalia, opieka w domu. Zdjęcia tych eleganckich, wyrafinowanych kolorów, umieszczone w artykule, pokazują, jakie piękno można wyhodować na parapecie przy minimalnym wysiłku.

Callas: sekrety rosnące w domu

Calla to wieloletnia roślina zielna z rodziny aroidów. Kalla to elegancki klasyczny kwiat wewnętrzny o charakterystycznym wyglądzie. Kwiat domu calla może mieć różne odcienie wypustek, co sprawia, że ​​jest bardzo popularny wśród kwiaciarni.

Optymalne warunki do prowadzenia rozmów z lokalami

Pomimo tego, że Calla przyjechała do nas z Afryki Południowej położonej w tropikalnych szerokościach geograficznych, jest to dość odporna i bezpretensjonalna roślina. Okres kwitnienia kalii waha się od trzech do ośmiu tygodni.

Wybierając miejsce na wazony z kalią, rozważ dwa ważne czynniki:

  1. Calla jest bardzo wymagająca w oświetleniu;
  2. Są gatunki kochające ciepło.

Calla dobrze rośnie w półcieniu - pod wpływem pośredniego światła słonecznego. Latem pożądane jest trzymanie kwiatka bliżej okna, ale w półcieniu. Zimą rośliny dotkliwie odczuwają brak światła słonecznego. Ale odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne dla wzrostu kalii. Kiedy nie ma światła, białe kalki mogą przestać kwitnąć, pozwalając tylko rosnąć łodygi. Kolorowe gatunki w warunkach braku światła mogą stracić piękny cień. Aby utworzyć łodygi tych kolorów, światło słoneczne jest wymagane przez 12 godzin dziennie. W ciągu dnia, po kwitnieniu - światło powinno wynosić nie mniej niż osiem i nie więcej niż dziesięć godzin.

Nie zapominaj, że zwyczajowym środowiskiem kalii jest wysoka temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością. Dlatego też callas wymagają podobnej opieki w domu. Niezbędna temperatura w pomieszczeniu, w którym przechowywane są kaliski, zależy od pory roku. Najbardziej korzystny reżim temperaturowy wynosi od 15 do 25 ° C (latem 22-25, zimą 15-18 stopni). Ostre zmiany temperatury są śmiertelne dla wszystkich rodzajów kalii i prowadzą do zakończenia kalii kwitnienia. W czasie upałów kultura wymaga częstego opryskiwania wodą i dodatkowej wilgotności. Trzymaj roślinę na balkonie jest dozwolone tylko w ciepłe dni. Zimą kalina powinna znajdować się w ogrzewanym pomieszczeniu.

Cechy opieki nad kalią w domu

Według ekspertów, kalie w donicach są bezpretensjonalne, a ich uprawa nie wymaga specjalnych sztuczek. Najważniejsze jest stworzenie optymalnych warunków i przestrzeganie niezbędnych zasad opieki.

Jednym z głównych etapów pielęgnacji kalii w doniczkach jest prawidłowe nawadnianie. Jeśli roślina nie będzie regularnie podlewana, przestanie rosnąć. I regularne podlewanie i wilgotna ziemia te kwiaty postrzegają bardzo przychylnie. Jest to szczególnie ważne przy uprawianiu białych kalii. Kolorowe callas nie są tak kapryśne dla wilgoci. Ilość wody zależy od okresu wzrostu. Najważniejsze, że gleba w doniczce nigdy nie pozostaje sucha. Powietrze w pomieszczeniu, w którym przechowywane są kaliski, musi mieć wysoką wilgotność. Idealna wilgotność dla kalii wynosi 70-80%. Oczywiście jest to trudne do osiągnięcia. Dlatego należy częściej spryskiwać kalki wodą (dwa razy dziennie). Spróbuj również przetrzeć liście wilgotną ściereczką.

W miarę wzrostu kalii korzenie roślin wypełniają garnek i szybko wchłaniają wszystkie składniki odżywcze z gleby. Przy stałej zawartości kalii w doniczce wymagany jest terminowy nawóz i złożony nawóz. Jest to konieczne do prawidłowego rozwoju kalii.

Dbaj o kalię podczas okresu odpoczynku

Po zakupie kalii pokojowej, pierwszą rzeczą jest prawidłowe określenie okresu odpoczynku dla rośliny. Zazwyczaj we wszystkich callach okres "snu" rozpoczyna się w październiku-listopadzie, a zakończenie kończy się w lutym-marcu. Nie "wchodź" do kalii podczas okresu odpoczynku zbyt wcześnie. Nie zaleca się ostrego ograniczania podlewania ani odcinania liści. W tym przypadku bulwy nie mają czasu na dojrzewanie. Okres spokojnej kalii trwa od dwóch do sześciu miesięcy.

Opieka nad kalią podczas okresu odpoczynku zakłada: instalacja niezbędnego reżimu temperaturowego, właściwego nawadniania, oświetlenia, wilgotności powietrza i opatrunku górnego. Wszystko to pomaga roślinie w harmonijnym odpoczynku po długim kwitnieniu. Białe kalie zimą rosną powoli. Kwitną zimą i wiosną i odpoczywają w upalne letnie dni. Ale kolorowe kalusy całkowicie zatrzymują ich wzrost, tracą liście i zapadają w stan hibernacji (do marca-kwietnia). Dlatego w biurach, domach i mieszkaniach często spotykamy się z kaloszami w kolorze białym.

Prawidłowy przeszczep i gleba na kale

Nie należy przesadzać roślin ze słabymi lub uszkodzonymi pędami. Aby szybko dostosować kalię do nowego środowiska, zaleca się użycie zwykłej ziemi lub kompozycji zbliżonej do naturalnej. Przed przesadzeniem korzenie kaligrafii. Należy to zrobić z dużą ostrożnością. Nie uszkadzaj korzeni, aby nie wprowadzać nowych bakterii do rany. W rezultacie nowa gleba zostanie zainfekowana.

  • piasek (jedna część);
  • torf (jedna część);
  • liść próchnicy (jedna część);
  • murawa (dwie części).

Połączenia pokojowe propagowane są na dwa sposoby: poprzez dzielenie kłącza i nasion. Druga metoda jest bardziej złożona i czasochłonna, więc rzadko jest używana.

Podział kłączy jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem na propagowanie kalii. Podział ten jest zazwyczaj przeprowadzany jesienią. Bulwy powinny być gęste i zdrowe. Tak więc za pomocą szpatułki lub ostrego noża trzeba ostrożnie podzielić główny kłącze na części. Konieczne jest podzielenie w taki sposób, aby każda część miała wystarczającą liczbę korzeni i ziemi. Każdy podzielony mały kłącze sadzi się w osobnym pojemniku.

Trzeba sadzić w wilgotnej glebie na głębokość około 5-8 centymetrów. Odkąd sadzenie przeprowadzono jesienią, nowe rośliny hibernują w trybie półotwartym. We wczesnych dniach kalania nie potrzebują podlewania. Ale po pierwszym tygodniu upewnij się, że gleba nie wysycha; stopniowo zwiększać podlewanie i okresowo spryskiwać. Zobacz też oświetlenie dla nowych korzeni kalii. Doniczki muszą być chronione przed zbyt jasnym i palącym słońcem.

Propagacja kalii z nasionami jest również możliwa. Ta metoda jest uważana za niewiarygodną, ​​ponieważ wynik będzie musiał wystarczająco długo czekać. Ponadto ta metoda nie gwarantuje udanej hodowli. I nie możesz być pewien, jaki będzie wynik. Jednak pomnażając Callę z nasionami, poczujesz się jak prawdziwy hodowca. W razie szczęścia możesz otrzymać zupełnie nowy rodzaj kalii, który zakwitnie na Twoim parapecie.

Jeśli nadal decydujesz się uprawiać callas z nasionami, moczyć je przez pięć godzin w roztworze humainu potasowego - naturalnego biostymulatora wzrostu. Jest to niezbędna procedura, ponieważ nasiona kalii mają słabe kiełkowanie i krótki okres przydatności do spożycia. Następnie przygotuj wcześniej pojemnik lub stojak. Przykryj pojemnik wilgotną szmatką lub serwetką, rozsmaruj nasiona i przykryj inną wilgotną szmatką. Umieść pojemniki z nasionami w ciepłym miejscu na 6-8 dni i nie dopuść do wyschnięcia.

Ktoś już zajął się takim https://www.neoform.su/teplitsy-kremlevskie/lyks/ szklarni? Chcę dostarczyć.

Lubię uprawiać goździki. Kup nasiona tego kwiatu w dobrym sklepie, tutaj :.

I dlaczego kruszarka do ziarna Niva znajduje się na liście? Są lepsze!

wiele błędów biologicznych i geologicznych: na przykład napisano, że glina jest zwykle zakwaszana.

Świetny artykuł, mnóstwo świetnych wskazówek! Jestem teraz w Tajlandii i złamała mi się głowa, czy istnieje jakiś sens.

  • © 2018 Agronomu.com
  • Poufność

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów zamieszczonych na stronie jest dozwolone pod warunkiem, że link do agronomu.com

Portal redakcyjny nie może dzielić się opinią autora i nie jest odpowiedzialny za materiały autorskie, za autentyczność i treść reklam

Leave a Reply

Your email address will not be published.

1 + 8 =