Nazwa kategorii

Dach dwuspadowy dachowy kalkulatora

Kalkulator online do obliczania kąta nachylenia, systemu krokwi i dachów dwuspadowych

Informacje na temat celu kalkulatora

O dachu dwuspadowym kalkulator online (dwuspadowy) jest przeznaczony do obliczania kąta krokwi, liczba skrzyń, obciążenie na dachu, a także ilość materiału niezbędnego do budowy tego typu dachu. Obliczenia uwzględniają wszystkie popularne pokrycia dachowe, takie jak płytki ceramiczne, cementowo-piaskowe, bitumiczne i metalowe, ondulinę, łupek itp.

Gudatory (szczyt, szczyt) - różne formy dachów z dwiema nachylonymi rampami od grzbietu do ścian zewnętrznych. Ta forma jest najbardziej powszechna i najbardziej praktyczna pod względem kosztów, wydajności i wyglądu. Wsparcia krokwi występują na siebie, a ich pary są połączone skrzynką. Ściany na przedniej stronie takiego dachu mają kształt trójkąta i są nazywane szczytami (szczypcami). Najczęściej pod tego typu dachem jest zaaranżowana przestrzeń na poddaszu, oświetlona za pomocą niewielkich okien frontonowych.

Poniżej znajduje się pełna lista wykonanych obliczeń wraz z krótkim opisem każdego elementu. Możesz również zadać pytanie, używając formularza w prawym bloku.

Obliczanie dachu dwuspadowego

Przedstawiamy darmowy kalkulator do obliczeń dachu dwuspadowego. Obliczenia online skrzyni, kąt krokwi i wymagana ilość materiałów.

Dodatkowe informacje na temat kalkulatora

Kalkulator dwuspadowym (dwuspadowy) dach pomoże obliczyć kąt nachylenia, wielkości i liczby dachowych, poszycie liczbę i wielkość niezbędnych materiałów w Internecie. W obliczonych gotowych bazowych takich powszechnie stosowanych materiałów takich jak metal dachowych, łupek, Ondulin, płytki ceramiczne, asfaltu, cementu i innych materiałów.

Dach dwuspadowy (znaleziono również napis „dwuspadowy”, „dwuspadowy”) - wariant dachu z dwóch tras, rozciągające się od wierzchołka do zewnętrznych ścian budynku. Dziś jest to najczęściej spotykany rodzaj dachu, ze względu na prostotę wykonania, niski koszt i atrakcyjny wygląd.

Krokwie w konstrukcji takiego dachu są sparowane ze sobą parami i są połączone przez poszycie. Końcowe powierzchnie konstrukcji z takim dachem mają kształt trójkąta i nazywane są frontonami (czasami - cęgami). Zwykle pod dachem dwuspadowym rozmieszczony jest strych, a na poddaszu do oświetlenia tworzą się małe okna strychowe.

Wypełniając pola kalkulatora, zwróć uwagę na ikonę "Informacje dodatkowe" , pod którymi znajdują się ukryte wyjaśnienia dla każdego przedmiotu.

Rezultatom obliczeń towarzyszą również wyjaśnienia, które można znaleźć poniżej.

Możesz również zadać pytanie lub podzielić się pomysłami na temat ulepszenia tego kalkulatora. Chętnie otrzymamy Twoją opinię!

Objaśnienia do wyników obliczeń

Jest to nazwa kąta nachylenia rampy i krokwi względem płaszczyzny sufitu. Obliczenia zostały wykonane z uwzględnieniem faktu, że planowana jest budowa symetrycznego dachu dwuspadowego. Wjeżdżając w zakręt, można nie tylko obliczyć odpowiednią ilość materiałów dla danego kąta, ale także sprawdzić, czy możliwe jest zbudowanie dachu pod tym kątem z wybranych materiałów. Zmniejszenie lub zwiększenie kąta można zmienić, zmieniając szerokość podstawy lub wysokość wznoszenia: parametry te są ściśle ze sobą powiązane.

Łączna powierzchnia połaci dachowych, która obejmuje obszar okapów o określonej długości. Określa ilość pokrycia dachowego i pod zadaszeniem wymaganą do budowy dachu.

Przybliżona waga pokrycia dachowego

Szacowana całkowita masa pokrycia dachowego.

Liczba rolek materiału izolacyjnego

Wymagana ilość pokrycia dachowego, biorąc pod uwagę wymagane pokrycie 10%. W obliczeniach przechodzimy z zwoi o długości 15 metrów i szerokości 1 metra.

Załaduj do systemu krokwi

Maksymalne możliwe obciążenie, biorąc pod uwagę obciążenia wiatrem i śniegiem, spada na krokwie.

Krokwie mierzy się od podstawy rampy do kalenicy.

Łączna liczba krokwi wymaganych dla systemu krokwi dachowych dla danego etapu.

Aby zapewnić dach o wystarczającej wytrzymałości, należy wybrać krokwie z proponowanymi opcjami przekroju.

Po ustawieniu parametrów potrzebujesz określonej liczby partii. Jeśli musisz określić liczbę wierszy dla jednego nachylenia, wartość tę należy podzielić przez 2.

Równomierna odległość między deskami listew

Aby wykluczyć nadmierne wydatki na materiały i zaoszczędzić sobie niepotrzebnej pracy przy przycinaniu, musisz wybrać odległość między deskami skrzyni.

Liczba desek wymaganych do pokrycia całego dachu (w metrach sześciennych).

Łączna waga desek używanych do skrzyni.

Gdzie jest ilość pokrycia dachowego?

Oszczędza czas.

W szkole nie chciałem się uczyć, ale teraz nie mogę znaleźć kalkulatora, chociaż inni go używają.

Wielkie dzięki za pomoc!

Copyright © 2012-2018. Częściowe lub pełne kopiowanie materiałów jest dozwolone tylko z bezpośrednim aktywnym linkiem.

Obliczanie systemu dwuspadowego: szczegółowe przykłady + porady inżynierów

Większość konstrukcji już się skończyła, a twój przyszły dom jest zadowolony z solidnego fundamentu, a nawet ścian? Czas zacząć budować dach, który chroni domowy komfort przed wilgocią i złymi warunkami pogodowymi. Ale pierwszą rzeczą do zrobienia jest zaprojektowanie i obliczenie całej struktury do najdrobniejszego szczegółu. Pamiętaj, że na wysokości całej pracy jest trudniej, dlatego lepiej nic nie zmieniać. Co więcej, samo obliczenie systemu dwuspadowego nie jest skomplikowane - teraz przekonasz się sam! Nawiasem mówiąc, dwuspadowy dach jest również nazywany szczytem.

Czym jest dwuspadowy system dachowy?

Oto główne elementy tego szkieletu:

  • Mauerlatt jest fundamentem dachu, zwykle reprezentowanym przez poziomy drążek, na którym spoczywają krokwie.
  • Grzbiet.
  • Pochyłe belki i krokwie.
  • Pionowe stojaki.
  • Krawężnik i dodatkowe detale, zapewniające niezbędną sztywność ramy.

Nic skomplikowanego - dach dwuspadowy właśnie taki i zadowolony:

Standardowy i zepsuty dach dwuspadowy

Projekt standardowego systemu dwuspadowego dachu składa się z dwóch pochyłych płaszczyzn o prostokątnym kształcie, a nawet pionowych zakończeń po bokach, zwanych przyczółkami. Taki dach to jedna z najprostszych konstrukcji, z których konstrukcji radzą sobie nawet niedoświadczeni specjaliści.

Ale zepsuty dach dwuspadowy ma inną architekturę. Tutaj górny, bardziej pochyły dach jest zwykle budowany z nachyleniem 30 °, a dolny - ze spadkiem 60 °.

Polilinia dwuspadowy jest dobry, że prawie nie opóźnione śnieg i szron, ale pokój na poddaszu są znacznie wygodniejsze i bardziej komfortowe. Aw dolnej płaszczyźnie lukarn dachowych racjonalnie zrobić na płaskiej płaszczyzny są zwykle problem nieszczelności i wilgoci - oni już opóźniony deszczówkę.

Należy pamiętać, że uszkodzony układ krokwi jest jednym z najlepszych sposobów budowania szerokość 6-8 m, a złamanym profilu ułatwi zebranie - do tego trzeba tylko zamontować bezpośrednio na ziemi niezbędnych składników, a wszystkie słupy i krokwie prostu wyciąć wzór .:

Jak obliczyć dwuspadowy system dachowy?

Pierwszym krokiem w projektowaniu i obliczaniu jest określenie powierzchni użytkowej strychu, a na podstawie tych danych zadecyduj, jak wysokie będą pionowe regały. A strych zwykle znajduje się w takim dachu - jest to wygodne, ponieważ.

Oferujemy dla wygody zrozumienie pojęć:

Obliczamy kąt nachylenia promieni

Teraz obliczyć nachylenie łyżwy. Tak więc, jeśli twój dom ma standardową szerokość 6-8 m, kąt nachylenia 45 ° pozostawi zbyt mało miejsca na mieszkalną część strychu. Wykonaj 60 ° - jest to najbardziej udana opcja, chociaż będzie cię to kosztować więcej. Ponadto, z nachyleniem 45 °, można użyć wszelkich materiałów dachowych.

Rzadko, ale zdarza się, gdy dach dwuspadowy ma pierwotnie być asymetryczny - przynajmniej w celu zapewnienia, że ​​na poddaszu znajduje się miejsce na poddasze mieszkalne. Ale w każdym przypadku obliczyć kąt standardowego dachu dwuspadowego na podstawie obciążenia wiatrem i śniegiem w danym regionie.

Ale należy wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem kąta nachylenia rolek, zużycie materiałów również wzrośnie, chociaż charakterystyka działania takiego dachu będzie również wyższa:

Zbuduj również dwuspadowe dachy o nierównym kącie skrętu, aby wyrazić oryginalny wzór. Ma wiele wad i dlatego zaleca się zaplanowanie symetrycznego dachu, którego podstawą jest trójkąt równoramienny.

Dwuspadowy dach ma tylko dwa.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju systemu krokwi jest to, że podpora dociera tutaj tylko do ścianek bocznych konstrukcji, tj. Krokwie po prostu zwisają. Ten proces budowy jest uważany za negatywny, ponieważ Taka konstrukcja prowadzi do pęknięcia ładunku dachu, a z czasem ściany mogą się nawet odkształcać. A z dziesięcioleciami - nawet z pochyleniem. Dlatego, aby zapewnić bardziej harmonijny i bezpieczny rozkład obciążenia, należy przemyśleć dodatkowe i pomocnicze elementy - pufy, kostki, sadzonki.

Jest jednak system wiszącej krokwi i jego zalety:

  • Instalacja tego dachu jest dość prosta.
  • Nie ma złożonych węzłów i innych elementów dla niezawodności systemu.
  • Całe krokwie mają wysoki stopień sztywności.

Natomiast krokwie wiszące nie są zalecane w regionach o dużym obciążeniu wiatrem.

System krokwi dachowych charakteryzuje się obecnością wewnętrznej przegrody podpierającej, która znajduje się w tej samej odległości od przeciwległych ścian. Spoczywa na całym dachu, a zatem bez składanego systemu nie może zrobić, jeśli dach będzie miał poważną wagę lub rozmiar.

A teraz ważne jest, aby maksymalnie redystrybuować obciążenie wszystkich krokwi na legarach. Jeśli krokwie muszą zostać wzmocnione, dodaj dodatkowe nakładki lub większy przekrój niż planowano.

Waga systemu krokwi i pokrycia dachowego

Liczymy na wszystkie te tabele:

Projekt może również mieć pochyłe regały, które wzmacniają system kratownicy. Co więcej, szczytowa farma dachowa będzie musiała zostać wzmocniona przez babcię - centralny filar, który połączy strop i belki kalenicowe.

Ponadto ważne jest, aby dach mógł łatwo przetrwać niezgodę na warunki klimatyczne. Najprostszy sposób obliczania i projektowania dachów w małych krajach, w których klimat jest taki sam na całym terytorium. Dlatego Irlandczycy mają zwyczaj budować jedną strukturę, w gorących krajach - inni, a Szwedzi trzeci. Właśnie na takich obszarach od stuleci budowane są tradycje budowlane, które faktycznie są testowane w praktyce przez więcej niż jedno pokolenie.

Ale w Rosji, takie tradycje są mieszane: gdzieś zbudować małą spadzistym dachem i dom jest prawie w ziemi, a gdzie wręcz przeciwnie - wysoka ostrych zboczach na tym samym wysokim strychach. Fakt, że klimat w naszym kraju jest zróżnicowana (oczywiście, ze względu na jego rozległym terytorium), a na niektórych obszarach są zmaga się z tonami śniegu, podczas gdy inni - nie dać zabłąkany wiatr zgrać wszystkie dachy w miejscowości. Dlatego nadal kieruj się doświadczeniem twojego regionu i nie podejmuj zbyt radykalnych decyzji przy obliczaniu systemu krokwi.

A znajomość obciążenia wiatrem i śniegiem z twojego obszaru nie jest trudna z pomocą takich map:

Tak więc siła wiatru ma boczny nacisk na dach. W obliczu przeszkody wiatr dzieli się na dwa strumienie: do fundamentu i do góry, pod gzyms. Jeśli wszystko dokładnie obliczysz, twój dach będzie wiernie i zgodnie z prawdą służyć prawnukowi, a jeśli popełnisz błędy w obliczeniach, konsekwencje będą smutne. A jeśli wiatr rozdziera dach w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie będzie żadnych drobnych napraw - będzie musiał odbudować cały system kratownic.

Dlatego w świecie konstrukcyjnym zwyczajowo zwraca się szczególną uwagę na tak zwany współczynnik aerodynamiczny dachu. Zależy od kąta nachylenia: im bardziej strome, tym większe obciążenie, a wiatr łatwiej obali dach. Im niżej, tym trudniej, ale tutaj wiatr będzie działał jak siła podnosząca, próbując złapać gzyms i oderwać się jak grzybowa czapka. Idealny dach dla wietrznych regionów - o niewielkim kącie nachylenia i minimalnym gzymsie. I na pewno nie z wiszącymi krokwiami.

Kolejny niebezpieczny moment: w takich miejscowościach wiatr często rozbija gałęzie drzew i przenosi inne przedmioty. Im wyższy jest dach, tym bardziej prawdopodobne jest, że wszystkie śmieci staną przeciwko niemu. Kilka zadrapań - i korozja jest gwarantowana. Dlatego też metalowa powłoka również będzie musiała zostać porzucona. Ponadto, jeśli w okolicy silne wiatry, mauerlat określone blisko krawędzi zewnętrznej ściany nie jest zalecane, aby podmuchy wiatru nie mógł złamać.

Pokrywa śnieżna w okresach zimowych rzeczywiście wywiera znaczny nacisk na dach. A na północ od tego miejsca, tam więcej opadów i tym większe zagrożenie zerwania dachu, zwłaszcza pod niskim kątem nachylenia. Dlatego też, aby zaprojektować i obliczyć ten element wykończeniowy budynku, należy zachować ostrożność, biorąc pod uwagę wszystkie subtelności i niuanse.

Szczególnie trudno jest pomyśleć nad niezawodnym dachem w miejscach, w których okresowa zmiana temperatury jest normą. Faktem jest, że stałe topnienie śniegu i jego zamrożenie następnego dnia, wpływa niekorzystnie na każde pokrycie dachowe. W rezultacie cały system krokwi jest zdeformowany, hydroizolacja i izolacja są niszczone, a trwałe przecieki dachu prowadzą do nieprzyjemnych wilgoci i regularnych napraw. Czy masz podobne warunki pogodowe? Postaw na maksymalne bezpieczeństwo dachu!

Formuła do obliczania kąta nachylenia dachu jest w tym przypadku prosta: im wyższe nachylenie, tym mniej śniegu zostaje zachowane. W zaśnieżonych regionach zapomnij także o skomplikowanych formach dachu i licznych elementach. Liczą się tylko prostą konstrukcją o wysokim kącie nachylenia, która koniecznie musi umieścić uchwyty na śnieg (aby opady nie zniszczyły systemu odwadniającego).

Nowoczesne programy do obliczania dachu dwuspadowego

Oczywiście, aby narysować cały system krokwi z własnej ręki, jak w oficjalnej dokumentacji projektu, jest to raczej trudne, chyba że masz wykształcenie architekta. Wystarczy jednak mieć wiedzę teoretyczną, którą daje ten artykuł, a przynajmniej szkicować, aby już można było kupić materiał budowlany. I możesz pójść jeszcze jedną drogą - korzystać z nowoczesnych programów 3D. W przypadku "Autocad" i "3D Max" będzie to trudne do zrozumienia, ale tutaj w "Arkon" łatwo jest wykonać wszystkie niezbędne obliczenia i szkice.

Ponadto, jeśli nadal masz pytania, na naszej stronie zawsze znajdziesz specjalne kalkulatory online, które szybko wykonają wszystkie niezbędne obliczenia.

Kąt jest rzeczywiście bardziej praktyczny. Tak, wydaje się, że wydawałoby się to kosztowne kosztem wydłużania krokwi i trudniejsze do wykonania ze względu na dodatkowe obciążenie podpór. Jednak ze względu na dodatkową wysokość przestrzeni podryshnogo, możesz zaaranżować dodatkową przestrzeń do przechowywania rzadkich przedmiotów i uzyskać dodatkowe możliwości na poddaszu.

Zdecydowałem się przygotować do budowy domu, oczywiście, studiowałem wiele materiałów. Ale pomimo wszystkich zaleceń popełnił błędy. Schematy tutaj są bardzo szczegółowe i wideo też. Jednak jest to jedna rzecz, na którą warto spojrzeć, a zbudowanie tego wszystkiego to zupełnie co innego. Próbowałem, oczywiście, z przyjaciółmi, aby zakończyć budowę, ale ostatecznie zwrócił się do profesjonalnych budowniczych, więc radzę wszystkim, aby to zrobić.

Jest to oczywiście dobre, że wszystko tu jest szczegółowo opisane, ale myślę, że nie jest realistyczne zrobienie tego bez doświadczenia. Mój sąsiad planował sam zbudować dom, czytał też o wszystkim, nawet z przyjaciółmi fundacji. Ale poszedłem do budowy dachu, powiedziałem, że wszystko jest zbyt skomplikowane. Potem zatrudnił ludzi, skończyli budowę. Wszystko tutaj jest wyszczególnione, ale nie każdy może je zbudować. Nie mogę tego zrobić, nawet jeśli mam materiały na wyciągnięcie ręki.

Dodaj komentarz

14 − 13 =