Nazwa kategorii

Zdjęcie sadzonka i pielęgnacja pokoju

Contents

Łaskawe kaskady kamiennych gazeli

W przeciwnym razie, jako wielopoziomowy, skalon w kulturze wewnętrznej nie może zostać wywołany. Roślina ta jednocześnie tworzy piękne, bujne rozetki liści korzeniowych i wytwarza cienkie i długie bąble opadających pędów, które tworzą pod pojemnikami "drugą warstwę". Żadna inna kultura nie może pochwalić się podobną oryginalnością form. I niezwykłe liście, wyjątkowe stonowane kolory i wiosenny kwiat, który wygląda jak wiosenny kwiat - wszystko to tylko podkreśla wyjątkowość gazeli. Ponadto, podobnie jak kuzyni ogrodowi, skalnica wewnętrzna jest bardzo łatwa w uprawie.

Spiekany saxifraga stolonifera (Saxifraga stolonifera). © zimmerpflanzen

Skromny przez reprezentację, ale nie przez piękno skalnicy

Niezwykły skalnica, jego nazwa otrzymana za zdolność osiedlania się w szczelinach skał i zdolność przenikania do pęknięć, kojarzy się przede wszystkim z kamienistymi ogrodami i alpejskimi wzgórzami. Są to wytrzymałe i zadowalające przy minimalnych warunkach rośliny, które również utrzymują swoją bezpretensjonalność w kulturze pokojowej. Należy do skalnicy rodziny o tej samej nazwie Stonecracked (Saxifragaceae).

W kulturze wewnętrznej saxifrage są reprezentowane przez jeden gatunek - skalnica szydełkowana (Saxifraga stolonifera). Do dekoracji ogrodów skalnych, skałki, ściany nośne, grządek, kompozycji ogrodu, a nawet ogrody doniczkowe ogród skalnica może zaoferować bardzo zróżnicowany wybór w uprawach ogrodniczych (ale nie w pokoju) został wprowadzony około stu różnych gatunków skalnica. Zdenerwowanie ze względu na niewielką różnorodność gatunków wewnętrznych nie jest tego warte: chociaż roślina jest tylko jedna, ale jak piękna jest! On także ma odmiany, które zapewniają pożądany wybór.

Skalnica - roślina koszyk, które mogą być uprawiane w wiszących koszy i garnków na nośniku lub wysokich nogach, a w konwencjonalnych pojemnikach, zainstalowany tak, że Plaga będzie zwisać swobodnie. Wysokość kamnelomok ograniczone 10cm gniazda, ale bicz długość może sięgać do 40 cm. Nerka kształt okrągły, sercowate, karbowane krawędź, skórkowaty-mięsiste, małe liści u podstawy saxifrage montowany w bardzo pięknej i zielonej wylot, z którego roślina tworzy cienki , nitkowe, długie, nierozgałęzione pędy. Czerwonawy kolor "nitek" podkreśla tylko piękno koloru liści, sprawia, że ​​roślina jest jeszcze bardziej niezwykła. Velvet z bristly liści przycięte i pomarszczone tekstury lightish smugi nie malowany w klasycznych odcieniach zieleni, ale w stonowanej kolorystyce z oliwek, szaro-zielone, niebieskawo-zielone, które wydają się być tajemniczy i niepowtarzalny. Młode liście skalnica na krawędzi zdobią fioletowy kwiat, powtarzana dokładnie tonem pędów, ale jak wzrost check traci swój czerwonawy odcień. Odwrotna strona liści jest fioletowa. Na końcach każdego bicza skalnica tworzy rośliny córki - warstwy, które są miniaturowymi rozetami z małymi liśćmi i korzeniami powietrza. Najlepsze pędy ze względu na swoją długość wydają się tworzyć pod rośliną kolejną "warstwę" zieleni; Roślina postrzegana jest wizualnie jako roślina wielopoziomowa. I chociaż typ wzrostu skalnica przypomina Chlorophytum, roślina ta jest zupełnie inna - elegancka, zgrabna i wzruszające, nie mocny i elegancki.

Kwitnienie pokój skalnica - pasuje bardzo wzruszające. Luźne kwiatostany szczotka z małych białych kwiatów wydają się być luźne krople musujące. Niesymetryczne, ze trzy krótsze i prawie niezauważalne górnych i dwóch dolnych długich i dużych płatach lancetowate, dużych pręcików promieniujących, kwiaty zmuszony przyjrzeć się szczegółami i uderzający elegancją, przypominający małe wróżki i ważek.

Spiekany saxifraga stolonifera (Saxifraga stolonifera). © floradania

Spośród odmian skalnicy najbardziej popularną i ulubioną odmianą jest "Tricolor", odmiana o szarym szarościowo-metalicznym kolorze liści w połączeniu z różowymi plamami i białą obwódką wzdłuż krawędzi. Są w doskonałej harmonii z szarymi liśćmi i podkreślają tylko niesamowitą grę faktur. Mniej popularne, ale także złote odmiany skalnicy "Harvest Moon" i "Golden Leaves" (pierwsze sadzonki i pędy są lekkie, drugie - fioletowe, a krawędzie liści bardziej rzeźbione).

Opiekuj się skaleniem w domu

Skalnica jest odporna, całkowicie zachowując jej bezpretensjonalność nawet w kulturze pokojowej rośliny. Są dobrze tolerowane przez zacienienie, nie stawiają trudnych wymagań temperaturowych i wymagają standardowej pielęgnacji. Te wykwintne kultury ampel są w stanie rozwijać zarówno doświadczonych kwiaciarni, jak i początkujących.

Oświetlenie do skalowania pomieszczenia

Ta wytrzymała roślina ujawni jej piękno zarówno w dobrym oświetleniu, jak iw bardziej odosobnionych miejscach. Ale jaśniejsze światło, blade liście rośliny, a im mniej wyjątkowa tekstura i niebieskawe odcienie koloru. Z bezpośredniego światła słonecznego, roślina musi być chroniona. Aby wystawić skalnica na parapecie nie jest konieczne: w półcieniu lokalizacje doskonale będą się czuć we wnętrzu, zwłaszcza, że ​​wizualnie rozszerza się i buduje przestrzeń, jest jedną z najbardziej atrakcyjnych kaskadowych roślin. Nie lubi silnego cieniowania. Sama roślina sygnalizuje brak oświetlenia, ale nie zaburzenie wzrostu i rozciąganie pędów, ale bardziej blade liście. Dzięki tej naturalnej "sygnalizacji" możesz eksperymentować z wyborem miejsc i łatwo zrozumieć, czy roślina potrzebuje nieco intensywniejszego oświetlenia.

Wygodny tryb temperatury

Skalnica jest bardzo bezpretensjonalna dla temperatur zawartości rośliny. Świetnie czują się w każdej temperaturze pokojowej, dobrze dostosowują się do niemal każdego rodzaju zawartości. Latem będą zadowoleni z zarezerwowanej i gorącej temperatury. Ale zimą, jeśli nie można utrzymać rośliny w cieple, skalnica może wytrzymać chłodzenie do 5 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz podziwiać śnieżnobiałe kropelki kwiatostanu nad skalnikiem, to podczas okresu odpoczynku dla rośliny musisz utrzymywać chłodne warunki - temperaturę od 8 do 12 stopni. Ciepłe zimowanie wpłynie na obfitość kwitnienia, ale skalnica nie boli. Wyjątkiem od standardowych zasad zimowania gazeli są jej odmiany roślin, w tym "Tricolor", które nie wytrzymają obniżenia temperatury nawet do 15 stopni (dopuszczalne minimum to 16-18 stopni Celsjusza).

W lecie skalnica może być bezpiecznie wystawiona na świeże powietrze. Nie boi się przeciągów, ale z bezpośredniego światła słonecznego będzie musiała być chroniona, tak ostrożnie jak to możliwe.

Spiekany saxifraga stolonifera (Saxifraga stolonifera). © Jerzy Opioła

Ślimaki, podobnie jak w przyrodzie, są bardziej przyzwyczajeni do suchości w kulturze pokojowej niż do wysokiej wilgotności. Podlewanie rośliny powinno być ostrożne i dyskretne, dając wodę do całkowitego spuszczenia i natychmiastowego spuszczenia jej z palet, pomiędzy procedurami suszenia podłoża w górnej warstwie. Szczególnie ostrożne podlewanie skalnicy zimą, dzięki czemu zabiegi są tak rzadkie, jak to tylko możliwe, przy zachowaniu minimalnej wilgotności podłoża (ale nadal unikając pełnej suszy). Podczas podlewania należy upewnić się, że woda nie spada na rozety liści.

W skalniku nie ma szczególnych wymagań co do wilgotności powietrza, ale im wyższy, tym piękniejsze są liście. W obowiązkowych środkach do zwilżania potrzeb roślin podczas pracy urządzeń grzewczych oraz w upalne dni, kiedy temperatura powietrza wzrasta powyżej 25 stopni. Regularne opryskiwanie nadaje się również do skalnicy, a także do układania na palecie z mokrym mchem.

Nawozy do gazel kamiennych wewnątrz są wprowadzane tylko w okresie od marca do września. Późną jesienią i zimą roślina nie jest karmiona. Optymalna częstotliwość zabiegów wynosi 1 co 2 tygodnie. Na podstawie oznak niedostatku składników odżywczych w zimie można wprowadzić połowę mniejszej dawki nawozów raz na 2 miesiące. W przypadku bloków kamiennych lepiej wybrać uniwersalne nawozy.

Skalnica jest tak bezpretensjonalna, że ​​można w każdej chwili zająć się przeszczepianiem roślin wiosną i latem, podczas gdy krzewy są w fazie aktywnej wegetacji. Przeprowadzanie przeszczepu jest jeszcze lepsze tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla samej rośliny: kiedy korzenie zostaną wydrążone z otworów odwadniających, roślina w pełni opanuje dostarczoną mu pojemność.

Do gleby roślina nie jest wymagająca. Skórka jest odpowiednia dla dowolnego luźnego podłoża, na przykład uniwersalnej masy ziemi dla roślin w pomieszczeniach.

W przypadku skalnicy konieczne jest wybranie szerokich, ale nie wysokich doniczek.

Chirurgiczne skalpel powinien być ostrożny, starając się nie uszkodzić liści i cienkich pędów, starając się utrzymać niższy "poziom" w tej procedurze. Podczas przesadzania roślin na dnie zbiorników koniecznie położyć wysoką warstwę drenażu, aw samym podłożu, jeśli to możliwe, dodać rozpadające się dodatki glinki ekspandowanej lub wermikulitu.

Spiekany saxifraga stolonifera (Saxifraga stolonifera). © floradania

Ta roślina jest podatna na utratę atrakcyjności w znacznym wieku, stare rośliny są nieatrakcyjne po kwitnieniu. Jeśli skalnica jest zdeformowana, jej liście tracą atrakcyjność, roślina wygląda na zaniedbaną lub uszkodzoną przez szkodniki i inne problemy, można po prostu wymienić stare gniazda na nowe z młodych gniazd na rzęsy. Ponieważ sama roślina oferuje materiał do sadzenia w celu zastąpienia, nie będzie żadnych trudności z odmłodzeniem.

Choroby i szkodniki skalnicy

Największym zagrożeniem dla układania kamieni w pomieszczeniach jest mszyca. Te szkodniki uwielbiają skalnica i warto schwytać co najmniej jedną roślinę w kolekcji, ponieważ najprawdopodobniej owady szybko zajmują i skalnica. Szybko zwalczaj problem za pomocą środków owadobójczych. Uwielbiają skalnicę i przędziorków, zwłaszcza jeśli nie podjęto żadnych środków, aby zrekompensować ekstremalną suchość powietrza.

Z chorób skalnicy najczęściej cierpią na infekcje grzybicze, rdzewieje. Walcz z nimi lepiej dzięki lekom zawierającym miedź.

Typowe problemy w rozwoju:

 • brak kwitnienia w słabym świetle;
 • brak kwitnienia podczas ciepłego zimowania;
 • blanszowanie liści w gęstym cieniu.

Wattle rumianek (Saxifraga stolonifera)

Jest to bez przesady, jeden z najprostszych w kulturze pokojowej reprodukcji. Aby uzyskać nowy skalnica, zupełnie odrębną i zaszczepić te same rośliny, dzieci na końcach jego pędów. Powielanie nawarstwianie - tak prosty sposób, że dwie innej postaci (Split krzewy i nasiona) - praktycznie używane, chociaż możliwe jest do eksperymentowania z nimi za pomocą standardowych procedur w razie potrzeby. Sadzonki mogą ROOT oddzielenie nadzoru małym naczyniu, trochę kroplami ucieczki w glebie do ukorzeniania, a następnie oddzielenie otrzymanej Babe z rośliny macierzystej, lub ciętego i umieścić na zakorzenienie w wodzie lub podłoża pod wyciągiem.

1 komentarz

Cześć, Tatyana! Dzięki za interesujący artykuł, lubię skalenie. Ale nigdy nie kwitło! Czytałem, że jest to najprawdopodobniej spowodowane brakiem oświetlenia.

Napisz swój komentarz Anuluj odpowiedź

Nowości w dziale "Rośliny doniczkowe"

Kiedy i jak karmić rośliny domowe?

Jak chronić rośliny domowe przed kotem?

Jak prawidłowo wytnij pokój?

Blogi firm

Wybieramy bezowocne ogórki bez chorób i oparów

Zasadź "Azhur", a wszystko będzie "w Azhura"!

"Generałowie" - statki w szeregach słodkiej papryki

Wyrafinowane petunie o dużych kwiatach "Rodzina cesarska"

Najsmaczniejsze pomidory! Seria pomidorów "Vkusnoteka" z gospodarstwa rolnego SEARCH

 • Elena do płyty

Milk Mile lub Crown of Thorns

Passionflower - "Cavalier Star"

Tajemnice uprawy awokado w domu

Zobacz także

Najlepsze materiały Botanichki 2015

Patisson lub Bowl Pumpkin

Newsletter "Botanichki"

Zapisz się na nasz bezpłatny cotygodniowy biuletyn. W mailingu, którego oczekujesz:

 • Najlepsze nowe materiały
 • Popularne artykuły i dyskusje
 • Interesujące tematy forum

Naprawdę, siły natury są niesamowite, a pragnienie roślin do przetrwania jest nieograniczone. Delikatny, delikatny kwiat, dążący do światła, łamie kamienie. Skórka jest jednym z ulubionych kolorów projektantów krajobrazu i ogrodników. Rośnie w ciągłym dywanie i kwitnie od maja do sierpnia.

Skalnica jest jednoroczną lub wieloletnią rośliną zielną. Liczy około 400 gatunków i rośnie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach, czerpiąc z nich maksymalne korzyści. Naturalne siedliska to Eurazja, Ameryka Środkowa i górskie regiony tropikalnej Afryki.

Skórka jest malutka - do 5 cm wzrostu i może rosnąć do 70 cm, przykrywając glebę dywanem o różnej gęstości. To jest kłącza, liście tworzą radykalną rozetę, a czasami mają szarawy odcień ze względu na ich zdolność do gromadzenia się wapna. Liście rosną w otoczeniu kilku szypułek, na wierzchołkach których tworzą się pięciopłatkowe kwiaty o najróżniejszych kolorach, ale prawie zawsze bardzo delikatne odcienie. Mogą być białe, różowe, fioletowe, żółte. Tylko niektóre odmiany kwitną jaskrawoczerwone.

Dzięki skalonowi można udekorować domową działkę i można ją hodować jako roślinę domową.

Zalety roślin, rodzaje i zdjęcia kwiatów

Niewątpliwą zaletą skalnicy jest jej bezpretensjonalność i odporność na mróz. Jest zapylany przez owady, a niektóre z jego gatunków są samozapylone. Jest to bardzo wygodne do tworzenia jasnego pokrycia kwiatowego gleby, gdy kilka gatunków roślin okrywowych gleby są sadzone w pobliżu, stymulując krzyżowe zapylenie. Skórka cieszy się nie tylko delikatnymi kwiatami, ale także odmienną formą liści, co nadaje jej jeszcze bardziej atrakcyjny i interesujący wygląd.

Skórka jest darem niebios dla niedoświadczonych ogrodników, łatwo się nią opiekować, a jej sadzenie nie jest trudne. Ale zwrot może przekroczyć wszelkie oczekiwania.

Zaletą skalnicy w pokoju jest jej zdolność do wzrastania w cieniu. Jest to ważne, ponieważ nie zawsze kolory w domu mogą zapewnić odpowiednie oświetlenie.

Gatunki ozdobne są uprawiane w kulturze:

 • Arsenile saxifrage - niski wzrost - nie więcej niż 20 cm wysokości. Gdy rośnie, tworzy gęste zarośla. Liście są nasycone zielonym, okres kwitnienia jest od maja do czerwca. Jego odmiany mają jaskrawoczerwone, białe, bogate różowe kwiaty. Najpopularniejsze są Flamingi, Snow Carpet, Sleeping Beauty i Peter Pen.
 • Silna Sardyka - różni się krótkoterminowym kwitnieniem - tylko trzy tygodnie w czerwcu. Tworzy zwartą warstwę wilgoci i preferuje lekko kwaśną glebę, w przeciwieństwie do swoich odpowiedników. Znanymi odmianami tego gatunku są Purpurnantel, Rosa-Kenigen i Triumph. Wszystkie kwitną czerwonymi kwiatami o różnych odcieniach.
 • Szkielet skaleniowy Jest to wysoki widok z baldaszkowatymi kwiatostanami. W kulturze jest rzadko hodowany.
 • Szafirowy Cameloom - Roślina, na której może się uczyć początkująca kwiaciarnia. Uprawiany jako roślina ampeliańska, powtarzając jej naturalne cechy. W naturze rośnie na skalistych zboczach iw szczelinach gór Chin i Japonii.

Wśród znanych ogrodników gatunki można nazywać skaleniami mandżurskimi, panikulującymi, okrągłolistnymi, koralowymi, języcznymi i innymi.

Zdjęcie. Szafirowy Cameloom

Rosnący skalnica z nasion

Z nasion, krokosz jest korzystnie uprawiany w zamkniętym gruncie. Są bardzo małe, więc nie są sadzone osobno, ale zmieszane z piaskiem i po prostu rozproszone na powierzchni lekko zagęszczonej lekkiej gleby odżywczej. Może składać się z torfu, piasku i ziemi szklarniowej. Ale przed sadzeniem nasiona muszą być przygotowane. Muszą się rozwarstwiać - zasnąć w pojemniku, lekko priporoshivayut piasku i umieścić w lodówce na 2-3 tygodnie.

Po wysianiu pojemnik przykryty jest folią i pozostawiony do kiełkowania w jasnym miejscu. Sadzonki pojawiają się po 10-12 dniach. Kiedy rosną sadzonki, sadzi się je w osobnych doniczkach. W otwartym terenie sadzonki są przenoszone na początku czerwca. Należy pamiętać, że młode rośliny uprawiane w ten sposób zaczną kwitnąć dopiero w przyszłym roku.

Jak sadzić w otwartym skalniku saxifrage

W otwartym terenie skalnica jest sadzona wczesną wiosną.

Możesz sadzić nasiona skalnicy bezpośrednio na otwartym terenie. Wtedy nie będą potrzebować stratyfikacji, przejdą ją w warunkach naturalnych. Siew odbywa się wczesną wiosną, najczęściej w kwietniu. Nie wszystkie nasiona wzniosą się. Jeśli pędy nie pojawią się w ciągu 2-3 tygodni, kwiat nie urosnie.

Sadzonki sadzonki produkowane są w przygotowanej glebie. Aby stworzyć warunki zbliżone do naturalnych, można dodać wapno, żwir, torf i piasek. Odległość między nasadzeniami nie może być większa niż 20 cm, aby kwiaty rosły w ciągłym dywanie.

Opieki w otwartym terenie za skalnica roślin

Mimo bezpretensjonalności, skalnica nadal wymaga stworzenia pewnych warunków do uprawy i obfitego pięknego kwitnienia.

Wybierz miejsce, które jest suche i zacienione. Część złożoności reprezentowana jest przez kultywację w południowych regionach, gdzie musi być chroniona przed słońcem. W miejscu jego lądowania nie powinno być stagnacji wilgoci.

Podlewanie rośliny wymaga umiarkowanej, ale regularnej. Pożądane jest, aby płynął, co zapewnia dobrze odwodnioną glebę.

Rozluźnienie i pielenie są obowiązkowymi składnikami pielęgnacji kwiatów. Są tworzone w razie potrzeby.

Podlewanie dla skalnicy powinno być umiarkowane.

Aby zachować dekoracyjny wygląd nasadzeń, regularnie odcinaj suszone łodygi i liście kwiatów.

Przygotowanie do zimowania polega na odcięciu nadziemnej części rośliny i przykryciu go listowiem lub lapnikiem w zimnych regionach.

Produkowany jest raz w miesiącu i tylko przy użyciu nawozów mineralnych. Nawozy azotowe nie pasują do tej rośliny. Nawóz jest dodawany razem z następnym podlewaniem. Powinien być dwa razy większy niż wskazano w instrukcjach.

Ważne! Nadmiar nawozu powoduje, że skalnica jest podatna na różne choroby grzybowe.

Metody rozmnażania kwiatów skalnicy

Sawclaw propaguje, nasiona, warstwy, sadzonki i rozety

Propagowane skalenie mogą być nasionami, sadzonkami, warstwami i rozetkami. Rozmnażanie przez nasiona opisano powyżej, w rozdziale "Sadzenie".

W miarę wzrostu skalnicy tworzą się boczne rozety, które służą jako doskonały materiał do rozmnażania. Po zakończeniu kwitnienia są oddzielane od rośliny matki razem z kawałkiem kłącza i umieszczane w skrzyni z żyzną glebą do ukorzeniania. Zimą może być trzymany w domu w chłodnym miejscu, a wiosną może być sadzony w otwartym terenie. Możesz umieścić je bezpośrednio w ziemi i pozostawić na zimę w kwietniku, chroniąc przed silnymi mrozami.

Aby rozmnożyć kwiat warstwą, w małej bruździe układa się długą strzelbę i przyczepioną do ziemi, posypaną ziemią. Potrzebuje regularnego podlewania. Na zimę potomstwo jest ściółkowane, ale na wiosnę jest starannie oddzielone od krzaka matki i przeszczepione.

Sadzonki pokroić w lipcu i zakorzenione w pudełku. Lepiej zostawić je na spędzenie zimy w domu w chłodnym pokoju. Wiosną będą gotowe do sadzenia w otwartym terenie.

Ważne! W jednym miejscu skalnica rośnie nie więcej niż 5-6 lat, a następnie musi zostać przeszczepiona.

Saxifrager jest dość odporny na choroby. Przyczyną choroby grzybiczej może być zwiększona wilgotność. Potem jest zgnilizna korzenia, która jest bardzo trudna do zwalczenia. Taką roślinę najlepiej usunąć z klombu, odciąć od niej zdrowe sadzonki i wyhodować z nich nowe.

Od szkodników na roślinę może wpłynąć przędziorek w bardzo suche lato, mszyce i wełnowce.

Tkaczka w krajobrazie i kompatybilność z innymi roślinami i kwiatami

Ten delikatny kwiat jest niezastąpiony w dekorowaniu alpejskich wzgórz i skalniaków. Wystarczy posypać kamienistą glebę niewielką warstwą żyznej gleby, a skalnica jest doskonale osadzona na takiej glebie.

Saxifrage doskonale nadaje się do dekoracji alpejskich wzgórz.

Może zamaskować brzydkie puste miejsce w ogrodzie lub zorganizować piękne klomby w połączeniu z innymi kwiatami. Wykorzystywany do ozdabiania krawężników.

Najlepszymi sąsiadami w kwietniku są jakiekolwiek skarłowaciałe rośliny kwitnące, takie jak irysy. Doskonały skalon z flox i tiareliną. Połączenie tego z borówką i chińską goryczką nadadzą ogrodowi rockowemu bardzo oryginalny wygląd.

Wzrost skalnicy pokojowej

W domu rosną najczęstsze skalenie skóry. Uprawiana jest jako roślina ampel, usuwając długie pędy z rośliny, na której powstają nowe rozety. Ponadto odmiany Arendza omszonej, liścieni, jak soczyste, Tricolor i Harvest Moon są popularne w uprawie domowej.

Oświetlenie domu nie powinno być jasne. Najlepszy ze wszystkich, to czuje się w cieniu. Jeśli umieścisz go w jasnym świetle, liście zaczną blednąć. Pokój zachodni lub wschodni najlepiej nadaje się do kwiatów.

W domu kultywuje się saxifrage.

Temperatura dla skalnicy w temperaturze pokojowej powinna być w zakresie 20-25 ° C. Zimą w okresie odpoczynku optymalna temperatura wynosi 12-16 ° C.

Podlewanie jest konieczne umiarkowane, ale regularne. Zimą, w warunkach obniżonej temperatury, podlewanie jest zmniejszone, tylko lekko nawilża glebę. Roślina jest przydatna do regularnego rozpylania, szczególnie gdy wilgotność jest niska.

Ważne! Woda musi być stała, miękka, temperatura pokojowa.

Skład gleby musi zawierać gruboziarnisty piasek i torf. Warstwa drenażowa jest obowiązkowa. Garnek lepiej jest wziąć płaską ceramikę. W jednym pojemniku możesz zasadzić kilka roślin, a skalnica będzie bardziej dekoracyjna.

Karmienie w okresie wiosenno-letnim odbywa się raz w miesiącu przez nawozy mineralne. Jeśli pędy są silnie rozciągnięte, karmienie należy zwiększyć do 2 razy w miesiącu. Zimą nawozy stosuje się raz na 2 miesiące.

Przycinanie odbywa się po kwitnieniu. Stary wylot jest cięty, aby ustąpić nowemu. Dodatkowo, kwiat potrzebuje przycinania sanitarnego - usuwając wysuszone liście i wyblakłe łodygi.

Zalecamy obejrzenie filmu dotyczącego skalowania pomieszczenia, życzymy przyjemnego oglądania.

Wiele rodzajów skalnicy ma właściwości lecznicze. Korzystanie z rośliny leży w jej liściach. Zawierają alkaloidy, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminy, kwasy tłuszczowe i inne użyteczne substancje. Otrzymuje się nawet olejku eterycznego.

Roślina jest stosowana jako środek przeciwnowotworowy, antyhemoronowy, przeciwpłytkowy. Działa antyseptycznie i bakteriobójczo. Sok z rośliny uspokaja system nerwowy, napary i buliony pomagają w astmie, wymiotach i chorobach zakaźnych, zapaleniu wątroby i pęcherzu moczowym. Liście leczą ropne choroby skóry.

Nie zaleca się stosowania skalnicy podczas ciąży i karmienia piersią, osób cierpiących na bradykardię i zakrzepicę. Jeśli przyjmujesz skurcz w sposób niekontrolowany, może rozwinąć się zapalenie skóry.

I na koniec obejrzyj wideo, ten rodzaj skalnicy jest zasadzony w otwartym terenie.

Saskatoon Room - "Wspinaczka na skałach": sadzenie i pielęgnacja

Na otwartym polu większość gatunków skalnicy uprawia się jako rośliny ozdobne na alpejskie wzgórza i skalne ogrody. Ale są gatunki, które z należytą starannością czują się świetnie jak roślina doniczkowa, gdy są sadzone w miejskich mieszkaniach. Artykuł ze zdjęciem powie Ci, jak stworzyć komfortowe warunki dla skalnicy.

Odmiany i odmiany skalnicy

Skurcz ma ponad 440 gatunków w przyrodzie. Rośnie na kamienistych wzgórzach, w szczelinach skał i wśród nisko położonych łąk. Gatunki ze zwartymi gniazdami liściowymi są uprawiane jako rośliny doniczkowe. Najpopularniejszy rodzaj skalnicy do sprzątania skalnica, wattle lub kiełkowanie, które jest często uprawiane jako roślina ampel.

Jeśli posadzisz kilka gniazd w jednym garnku, roślina wyda stolony, na których zostaną uformowane gniazda, które ponownie uwolnią stolony, a na nich znowu nowe rozety, w swoim naturalnym środowisku można je znaleźć w Chinach i Japonii. Kwitnie od maja do końca sierpnia. Istnieją dwie najpopularniejsze odmiany tego rodzaju:

Skórka jaszczurki Jak soczysty, rośnie dziko w Alpach. Ma biało - różowe kwiaty.

Nadaje się do sadzenia w doniczkach hybrydowych Arsenile saxifrage, popularnie zwany omszonym. Kwiaty tego gatunku mają odcienie bieli, purpury i czerwieni.

Rada. Sawclaw Cotyledon preferuje kwaśną glebę. Wszystkie inne gatunki rosną na glebach o neutralnej kwasowości. Pamiętaj o tym podczas sadzenia rośliny.

Sadzenie i rozmnażanie skalnicy

Skórka jest rozmnażana przez nasiona i sadzonki. Najłatwiej jest postawić doniczki z mieszanką gleby obok rośliny matki i umieścić rozety w środku doniczek. Namoczyć glebę i dobrze ją podlać. Po pojawieniu się nowych liści odetnij wąsy macierzystej rośliny od rozety.

Gleba skalnica wymaga słabego składnika odżywczego, humusu. Odpowiednia jest mieszanina glinki. Garnek wybiera się jako płaski i płytki, gliniany umieszcza się na dnie, podobnie jak drenaż, a wierzch jest zmielony.

Skalnica jest raczej bezpretensjonalną rośliną, ponieważ na wolności rośnie w trudnych warunkach środowiskowych, ale istnieją pewne subtelności:

 1. Roślina potrzebuje rozproszonego światła słonecznego, okna od strony zachodniej lub wschodniej są idealne. W bezpośrednim świetle słonecznym, saxifrage traci swoją dekoracyjność. Strona północna nie pasuje tylko do odmian o zróżnicowanym kolorze, potrzebują więcej światła słonecznego.
 2. Zimą skalnica wymaga odpoczynku w temperaturze powietrza od 12 do 15 stopni, w przeciwnym razie temperatura komfortu powinna wynosić 20-25 stopni.

Skórka powinna być karmiona przez cały rok, w przeciwnym razie jej pędy znacznie wydłużają się i tracą dekoracyjność. Podczas zimowego odpoczynku roślina karmiona jest płynnymi nawozami raz w miesiącu, a od wiosny do jesieni dwukrotnie. Nawozy należy rozcieńczyć dwukrotnie większą ilością wody zalecanej na opakowaniu.

Rada. Nie używaj nawozów o wysokiej zawartości azotu, co powoduje zwiększony wzrost masy wegetatywnej skalnicy, ze szkodą dla kwitnienia.

Najczęściej szkodniki owadzie atakują skalenie w wysokiej temperaturze otoczenia. Może to być:

 1. Sproszkowana morwa. Na liściach rośliny pojawiają się plamy zardzewiałego koloru. Usuń zainfekowane liście i posyp roślinę roztworem mydła lub naparem tytoniu. Z leków odpowiednich karbofos lub róg.
 2. Pająk. Liście skalnicy po zakażeniu kleszczem żółkną i opadają. Opryskiwać roślinę częściej i traktować środek owadobójczy aktelikem lub roślinami zielonymi.

Rosnący skalnica w domu: wideo

 • Kalamondin (tsitrofontunella) - dlaczego spadek liści
 • Awokado: rośnie z kamienia w domu - sadzenie i pielęgnacja
 • Jak uprawiać papaję w domu
 • Drzewo cytrynowe z kamienia w domu: cechy sadzenia, zasady pielęgnacji, szkodniki i choroby

Konkurs uwaga dla naszych subskrybentów!

Gramy 10 zestawów automatycznego podlewania "Gardena"

Tak więc raz w tygodniu wysyłamy podsumowanie z najpopularniejszymi artykułami.

* Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji tego biuletynu

Dodaj komentarz

3 + 1 =