Nazwa kategorii

Nawadnianie kroplowe z plastikowych butelek własnymi rękami

Jak zrobić sobie nawadnianie kroplowe z plastikowych butelek

Co to jest nawadnianie kroplowe. Jest to dozowany sposób nawadniania, który odbywa się bezpośrednio pod korzeniem rośliny. Z powodu takiego nawadniania system korzeniowy otrzymuje niezbędną ilość wilgoci. Tworzenie takich struktur wymaga minimum wysiłku, niskiego zużycia wody, a także niewielkich kosztów materiałowych.

Zalety nawadniania kroplowego

Stwórz podobny system własnymi rękami nie będzie trudne. Popularność nawadniania kropelkowego można łatwo wyjaśnić, podkreślając jej główne zalety, w tym:

 1. Ekonomiczne. Ta metoda nawadniania, w przeciwieństwie do innych, pozwala na kilkakrotne zmniejszenie przepływu wody.
 2. Przy takim nawadnianiu trawa pozostaje bez podlewania. Wszakże wilgoć znajduje się bezpośrednio pod korzeniem rośliny, warzyw, owoców lub kultury ozdobnej.
 3. Autonomia. Dzięki temu systemowi rośliny można pozostawić bez nadzoru na tydzień. Nawadnianie kropelkowe będzie przeprowadzane bez dodatkowej pomocy. Najważniejsze jest, aby w systemie była woda.
 4. W przypadku nawadniania kroplowego gleba nie twardnieje i nie pęka. W końcu wilgoć spada wyłącznie na korzeń kultury roślinnej.
 5. Wilgoć nie dociera do części gruntowej roślin. Pozwala to wyeliminować ryzyko oparzeń na liściach, a także rozwoju chorób grzybowych i grzybiczych.
 6. Woda nie spływa pod stopami podczas podlewania.

W razie potrzeby może kapać wodą z plastikowych butelek własne ręce. To świetna alternatywa dla droższych systemów. Wszystko odbywa się bardzo szybko i łatwo. Wystarczy mieć w magazynie pewną ilość materiałów eksploatacyjnych i zaledwie kilka godzin wolnego czasu.

Aby własnoręcznie wykonać kroplówkę wody z butelek, będziesz potrzebować:

 1. Nóż do przycinania pojemników. Możesz użyć nożyczek.
 2. Igła do szycia do nakłuć. Ale lepiej użyć gwoździ lub szydła.
 3. Butelki plastikowe. Do produkcji nawadniania kroplowego odpowiednie są zbiorniki o pojemności od 1 do 2 litrów. Jeśli system jest zainstalowany pod krzakami lub młodymi drzewami, można użyć butelek o pojemności 5 litrów.
 4. Rajstopy Kapron. W razie potrzeby można je zastąpić bawełną.
 5. Opróżnij pręt z długopisu.

Tak jak własnymi rękami nawadnianie kroplowe. Najpierw musisz przygotować zbiorniki. W każdej butelce należy odciąć dno butelki, cofając się od dołu o pięć centymetrów. Aby mocno nie odkształcić pojemnika, należy dokręcić pokrywę. W dolnej części butelki warto przebić otwór, a następnie po prostu go odciąć.

W pokrywie lub szyjce pojemnika konieczne jest wykonanie do 4 otworów, których średnica powinna wynosić od 0,3 do 0,5 milimetrów. Wydajność konstrukcji zależy od liczby nakłuć. Innymi słowy, intensywność nawadniania.

Zakończono konstrukcja jest niezbędna do kopania o łodygach roślin, tłumienie ich o około 4 centymetry. Włóż kawałek materiału lub rajstopy kapron do wnętrza pojemników. To chroni dziury przed nadmiarem gruzu. W razie potrzeby ten rodzaj filtra można zamocować na dnie butelki. Dzięki temu woda zawsze będzie czysta.

Aby upewnić się, że otwory w pokrywie lub szyi nie są zatkane przez ziemię, możesz zawiesić konstrukcję. Pojemność można ustalić w dół za pomocą dna lub szyi. Taki system jest o wiele wygodniejszy do wypełnienia.

Butelki najlepiej przymocować do drewnianych listew. Aby to zrobić, przez ścianę butelki można przekazać silny drut, a następnie powiesić kontener na poprzeczce nad łóżkiem.

Aby to zrobić Upuszczanie wody z rąk butelek może odbywać się na kilka sposobów. W pierwszym przypadku otwory musiały być wykonane w szyjce, ale możliwe jest również obrócenie konstrukcji. Ostrożnie przechowuj otwory w butelkach, aby nie okazały się bardzo duże. W przeciwnym razie woda z naczynia przepłynie bardzo szybko. Od spodu butelki warto się wycofać około 2,5 centymetra.

Nadziewane pojemniki są po prostu umieszczone w pobliżu roślin. Jeśli chcesz, możesz zrobić więcej dziur i po prostu kopać w pojemniku w pobliżu krzaków, które powinny być regularnie nawilżone. W takim przypadku należy zdjąć pokrywkę. Chroń przed wodą gruzu, możesz użyć rajstopów kapron. Jednak aby napełnić czołgi, musisz użyć konewki.

Jest Kolejna odmiana systemu nawadniania kroplowego z butelek. Możesz zrobić to sam. Aby to zrobić w plastikowej butelce, musisz zrobić tylko jeden otwór, a następnie włożyć do niego pusty pręt z długopisu. Oczywiście, końcówka do pisania powinna zostać usunięta z pręta z góry, a resztki pasty - usunięte. Możesz to zrobić z alkoholem. Wędka w konstrukcji musi być skierowana do obszaru, w którym wymagane jest nawadnianie.

Aby naprawić rurkę, można ją za pomocą wacika ogrodowego lub zwykłej gliny. Jeśli to konieczne, możesz wykopać małą buteleczkę, aby nie spadła.

Make nawadnianie kropelkowe z plastikowych pojemników jest możliwe dla roślin w pomieszczeniach. W jednej butelce należy wyciąć dno i zrobić w nim otwór, którego średnica będzie odpowiadała średnicy pokrywy z drugiego pojemnika.

W szyi plastikowej butelki musisz zrobić dwa nacięcia. Na pojemniku trzeba zakręcić wieko, a następnie przekazać je do dna pierwszej butelki. Gotowa struktura pozostaje wypełniona wodą, a następnie umieszczona na zagłębieniu, odwracając kark w dół. Na tacy należy umieścić pojemniki z sadzonkami lub kwiatami, na dnie których znajdują się dziury.

TheJeśli zrobisz coś lenistwa, wtedy możesz kupić specjalne wskazówki. Po prostu wiszą na szyjce butelki zamiast pokrywy. Takie pojemniki można instalować w pobliżu zakładu i nie bój się, że system zostanie zatkany gruzem.

Zmiana wody w takiej konstrukcji jest bardzo łatwa. Ponadto ten system nawadniania kroplowego wygląda bardziej estetycznie. Należy zauważyć, że za pomocą takich struktur możliwe jest wprowadzenie płynnych nawozów. Oni, podobnie jak wilgoć, zostaną wydane celowo.

Proste sposoby organizowania nawadniania kroplowego z plastikowych butelek własnymi rękami

Nawadnianie kroplowe jest uważane za najbardziej efektywny sposób sztucznego nawadniania. Cała woda trafia bezpośrednio do korzeni roślin, bez stagnacji na powierzchni i bez mycia żyznej warstwy. Organizowanie nawilżania gleby w ten sposób jest możliwe za pomocą gotowych systemów, ale ich cena jest wystarczająco wysoka i nie każdy może sobie na to pozwolić. Jest godna alternatywa - za pomocą środków improwizowanych, aby nawadniać kroplówkę z plastikowych butelek własnymi rękami całkowicie za darmo.

Zalety podlewania z butelek

Każdy system nawadniania kropelkowego wymaga obecności rury wodnej, studni, studni lub w skrajnym przypadku zbiornika o objętości co najmniej 250 litrów. Jednocześnie w wielu stowarzyszeniach ogrodniczych woda jest dostarczana nie częściej 2-3 razy w tygodniu, co nie pozwala na regularne nawadnianie na miejscu.

W takich warunkach nawadnianie kroplowe za pomocą plastikowych butelek jest jedynym możliwym sposobem organizowania stałego zwilżania roślin, ponieważ nie wymaga dostępności źródła wody i zużywa minimalną ilość wody.

Aby wykonać nawadnianie kroplowe z plastikowych butelek, nie musisz kupować i układać głównego rurociągu wokół zakładu, wciągać węży, kranów i filtrów. Instalacja systemu jest bardzo prosta i szybka, a materiał do jego produkcji - zużyty plastikowy pojemnik o pojemności 1 lub 2 lub 2 litry, jest dostępny na każdej stronie.

Kilka prostych sposobów na zorganizowanie podlewania

Opracowano kilka wariantów nawadniania kroplowego przez butelki, które z powodzeniem zastosowano w praktyce. Wszystkie działają dość skutecznie i pozwalają zapomnieć o problemie nawilżania roślin przez 2-3 dni.

Do organizacji nawadniania w ten sposób wymagany jest plastikowy pojemnik o objętości 1,5-2 litrów. W nim trzeba zrobić kilka otworów z szydłem lub cygańską igłą w odległości 3-4 cm od dołu. Liczba dziur zależy od rodzaju gleby, na przykład, wystarczą dwa piaszczyste, a gliniaste będą musiały wykonać co najmniej cztery dziury. Aby podlać rośliny kochające wilgoć, małe dziury są przekłute na całej powierzchni butelki.

Wykop pojemnik między roślinami na głębokość około 10-12 cm, podczas gdy szyja powinna pozostać nad ziemią. Wlej przez nią wodę za pomocą konewki i przekręć pokrywę, w której z góry wykonasz wylot powietrza.

Inna opcja - wykopać butelkę w ziemi przy pomocy szyi w dół, po wykonaniu kilku otworów w niej i dokręceniu pokrywy. Dno zbiornika jest cięte w taki sposób, że powstaje osobliwe wieko, które zapobiega parowaniu wody. Ta metoda nawadniania jest wygodniejsza, ponieważ napełnianie zbiornika wodą następuje przez dość szeroki otwór.

Jeśli to konieczne, czas na nawadnianie kroplowe może zostać przedłużony. Aby to zrobić, użyj pojemnika o większej pojemności - pięciolitrowych plastikowych butelek. W tym przypadku otwory są przewiercane po jednej stronie pojemnika, a po drugiej - pokrywka jest cięta. Butelkę umieszcza się poziomo w ziemi z otworami.

Pojemności nie muszą być pochowane, mogą po prostu wisieć nad roślinami. Aby zorganizować nawadnianie kropelkowe z plastikowych butelek w powierzchowny sposób, trzeba budować mocne podpory nad krzakami i mocować do nich pojemniki. Butelkę powiewa się pokrywką w dół, wstępnie przebija w niej jeden lub dwa otwory lub odwrotnie, wykonując otwory w dnie i mocując ją za pomocą szyjki do góry.

Ta metoda nawadniania jest bardziej wygodna i jakościowa, ponieważ rośliny otrzymują ciepłą, rozgrzaną przez słońce wodę. Ponadto można precyzyjnie określić kierunek kropli, ważne jest, aby spadały tylko w glebie, bez wpływu na liście roślin. Jeśli zauważysz, że żyzna gleba jest wypłukana, przenieś pojemnik w inne miejsce. Możesz zobaczyć nawadnianie kroplowe z plastikowych butelek na wideo.

Wideo: kapanie wody z butelek

Udoskonalona metoda nawilżania gleby

Aby zorganizować bardziej efektywne nawadnianie kropelkowe, oprócz butelki potrzebny jest pusty pręt z długopisu. Z tego trzeba odciąć część do pisania i dobrze spłukać. W powstałej tubie jeden koniec musi być zamknięty wykałaczką lub zużytym zapałką, a następnie, po wycofaniu się z zamkniętej krawędzi około 2 cm, przebić mały otwór za pomocą igły.

Teraz musisz zrobić dziurę na wędkę w butelce. Jeśli odłożysz szyjkę butelki, przebij otwór na poziomie ramion butelki. Jeśli u dołu znajduje się spód, wykonaj otwór, cofając się z niego na 10-15 cm. Włóż pręt z zamkniętym końcem na zewnątrz i dobrze dokręć plasteliną. Wlej wodę do pojemnika i umieść ją w pobliżu rośliny, jak pokazano na zdjęciu.

Dzięki tej metodzie nawadniania kropelkowego wilgoć przepływa bezpośrednio do korzeni roślin. Szybkość nawadniania regulowana jest przez szerokość otworu w pręcie. Praktyka pokazuje, że przy stosowaniu dwulitrowych pojemników gleba pozostanie wilgotna przez pięć dni, ale pod warunkiem, że nie więcej niż 10 kropli wody wyleje się w ciągu pięciu minut.

Nawadnianie kroplowe za pomocą plastikowych butelek to realny i niedrogi sposób na zorganizowanie skutecznego systemu nawadniania roślin ogrodowych. Jest to idealna opcja dla stron, które nie mają stałego zaopatrzenia w wodę, a dla mieszkańców, którzy wyjeżdżają na kilka dni, można mieć pewność, że uprawy nie umrą z powodu braku wilgoci.

Odpowiednio zorganizowane nawadnianie kroplowe w szklarni pozwala zaoszczędzić znacznie czasu, wysiłku i wody bez żadnych szkód. Następnym razem

Po kilku latach samo-nawadniania za pomocą węża, każdy ogrodnik przychodzi do pomysłu podłączenia do tego. Następnym razem

Celem każdego kierowcy ciężarówki jest uzyskanie dużych zbiorów o wysokiej jakości. Ale soczyste, duże owoce nie rosną, jeśli nie. Następnym razem

Aby zadbać o trawnik, ogród i ogród, potrzebujesz podlewania. A im lepiej jest przemyślany i wdrożony, ten jeden. Następnym razem

Podlewanie jest ważną częścią dbałości o ogród i ogród warzywny, ale jeśli nie bierze się pod uwagę cech charakterystycznych każdej rośliny, to. Następnym razem

Zagadnienie troski o trawnik jest warte zastanowienia nawet przed lądowaniem. Przede wszystkim ważne jest, aby szczerze odpowiedzieć sobie. Następnym razem

Podczas uprawy sadzonek, warzyw i kwiatów w warunkach, które są zamknięte od naturalnych opadów, system staje się szczególnie ważny. Następnym razem

jeszcze więcej pomysłów:

w marcu Porozmawiajmy o pracach sezonowych w tym miesiącu, aby utrzymać ogród w idealnym stanie

Nawadnianie kroplowe z plastikowych butelek własnymi rękami

Jeśli w domku znajduje się kilka szklarni, gdzie uprawia się ogórki, pomidory i inne rośliny warzywne, dokładnie wiesz, ile czasu i wysiłku potrzeba, by się nimi zająć. A co, jeśli praca i inne rzeczy nie pozwalają na pobyt w daczy co 2-3 dni? Jak zapewnić podlewanie warzyw w szklarni, nie pozwolić im uschnąć i uzyskać bogaty plon? Rozwiązaniem tego problemu jest system nawadniania kroplowego.

Taki system nie tylko oszczędza czas i eliminuje potrzebę odwiedzania pola bramkowego co dwa dni, ale także daje inne zalety. A dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o zaletach nawadniania kroplowego i jak zrobić to samemu, ten artykuł został stworzony.

Nawadnianie kroplowe z plastikowych butelek własnymi rękami

Nawadnianie kropelkowe - co to jest?

Pod nawadnianiem kroplowym oznacza specjalny system nawadniania upraw, w którym krople wilgoci spadają kroplą do korzeni roślin hodowanych w szklarni. Możesz zorganizować nawadnianie kropelkowe na następujące sposoby.

System nawadniania własnymi rękami

 1. Wyspecjalizowane droppery, kopiące w ziemię w strefie korzeniowej każdej rośliny.

Akcesoria do nawadniania kroplowego

Schemat użycia taśmy upuszczającej

Przykład użycia tryskaczy

Domowa taśma do węża kroplowego

Nawadnianie kroplowe z plastikowych butelek

W naszym przypadku ta druga opcja będzie uważana za najprostszą i niedrogą w produkcji. O stworzeniu takiego systemu zostaną opisane bardziej szczegółowo poniżej, teraz rozważymy ogólne zalety wszystkich systemów nawadniania kroplowego.

 1. Oszczędzanie wody. W porównaniu z konwencjonalnym wężem lub konewką, systemy nawadniania kroplowego zużywają znacznie mniej cieczy z równą lub nawet wyższą efektywnością nawadniania.
 2. Rozsądny rozkład wilgoci. Zalegający z podlewaniem roślin z węża, letni mieszkaniec może zamienić ziemię w szklarni w bagniste bagno. W przypadku nawadniania kropelkowego jest to niemożliwe.
 3. Oszczędź czas. Każdy system nawadniania kroplowego - zarówno podłączony do sieci wodociągowej, jak i autonomiczny - wymaga mniej czasu konserwacji niż tradycyjne metody nawadniania.
 4. Dostarczając wodę bezpośrednio do korzeni roślin wzrost przyspiesza, a dzięki takiemu systemowi zbiory w szklarni można uzyskać szybciej. Ponadto korzenie warzyw i innych roślin nie są zmywane.
 5. Ziemia w zasadzie pozostaje sucha, wilgotność w szklarni pozostaje normalna. W konsekwencji zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia chwastów i rozwoju chorób w roślinach.
 6. Zmniejszenie wskaźnika wyczerpania i erozja gleby.

Powierzchnia nawilżania do nawadniania kroplowego z różnych powodów

Zalety i wady nawadniania kroplowego z butelek

Struktura podobnego systemu jest następująca: wokół każdej pojedynczej rośliny w szklarni wylewa się plastikową butelkę, w której są wykonane otwory o małej średnicy. Butelka jest wypełniona wodą, która przenika przez małe otwory i odżywia korzenie roślin.

Organizacja nawadniania kroplowego pomidorów za pomocą plastikowych butelek

Ważne! Czasem butelki nie są wkopane w ziemię, a szklarnie zawieszone są na każdej roślinie pod dachem. W takich przypadkach ważne jest, aby upewnić się, że większość wilgoci nie znajduje się na liściach, ale na ziemi i bezpośrednio na korzeniach.

Oddzielne zalety nawadniania kroplowego zostały omówione powyżej, ale jakie są zalety schematu przy użyciu butelek? Są następujące.

 1. Taniość. System za pomocą plastikowych butelek jest bezpłatny - główny materiał do nawadniania kroplowego można znaleźć w domu lub kupić za symboliczną cenę.
 2. Prostota tworzenia. Układ nawadniania kroplowego z plastikowych butelek nie wymaga żadnej wiedzy technicznej ani specjalnych umiejętności, absolutnie każdy może sobie z tym poradzić.
 3. Uproszczenie opieki nad sadzonkami i roślinami w szklarniach - przy podobnym systemie nawadniania nie ma potrzeby częstych wizyt w bramce. Teraz możesz wyruszyć w podróże służbowe i inne potrzeby, nie przejmując się stanem przyszłych zbiorów.
 4. Kiedy butelki są wykopywane w ziemi Woda nie spadnie na liście ani kwiaty, więc problem z oparzeniami słonecznymi roślin został rozwiązany.
 5. Autonomia - W przeciwieństwie do innych systemów nawadniania kropelkowego, które wymagają zaopatrzenia w wodę i mniej lub bardziej stałego ciśnienia, tylko woda musi kapać z butelki.
 6. Jadam do warzyw, owoców i kwiatów woda ma taką samą temperaturę jak powietrze w szklarni, co pozytywnie wpływa na stan i plon niektórych roślin.
 7. Łatwa naprawa lub demontaż. Jeśli z jakiegoś powodu jeden z elementów systemu zawiodł, to bardzo łatwo go wymienić - butelka jest wykopana, a zamiast niej nowa.

Metody nawadniania kroplowego z plastikowych butelek i innych pojemników

Ale system ma swoje wady. Minusy nawadniania kroplowego za pomocą butelek przedstawiono poniżej.

 1. Trudność w tworzeniu takiego systemu na dużym obszarze. Dlatego, jeśli masz wiele szklarni, to warto pomyśleć o innej, bardziej zaawansowanej metodzie nawadniania kroplowego.
 2. Istnieje możliwość zatykania otworów w butelkach, szczególnie w przypadku stosowania na glebach zawierających duże ilości gliny.
 3. Ze względu na prymitywność takiego systemu nie jest możliwe całkowite zastąpienie podlewania, ponieważ czasami konieczne będzie nie tylko dodanie wody do butelek, ale także uzupełnienie nawadniania kroplowego tą samą konewką. Dla pełnoprawnego i wymagającego od ciebie minimalnego wysiłku nawadniania, lepiej jest użyć specjalistycznych taśm kroplowych i dozowników - dozowników podłączonych do źródła wody.

Przykład prostego systemu nawadniania kroplowego

Niezbędne materiały i narzędzia

Aby ustawić nawadnianie kroplowe za pomocą konwencjonalnych plastikowych butelek, potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:

 • plastikowe butelki;
 • kawałek bawełnianej tkaniny lub stare nylonowe pończochy;
 • łopata do wykopywania studni do butelek;
 • linijka do pomiarów;
 • ostry gwóźdź, gruba igła lub szydło;
 • zapalniczka, ogień lub inne źródło otwartego ognia, na którym można ogrzać gwóźdź lub igłę.

Zanim rozpoczniesz układ nawadniania, musisz dowiedzieć się, ile butelka jest odpowiednia dla roślin w szklarni. Wybór zależy od uprawy - niektóre wymagają więcej wilgoci dla siebie, podczas gdy inne wymagają mniej. Ponadto, rozważ pogodę w swojej okolicy - im wyższa temperatura, tym więcej wody potrzebujesz. I, oczywiście, objętość tara zależy od tego, jak często jesteście gotowi, by wziąć udział w daczy.

Plastikowa butelka do nawadniania kroplowego

Ważne! Należy pamiętać, że temperatura w szklarni jest wyższa niż na zewnątrz. A woda dla roślin będzie potrzebna więcej. Zwiększone zużycie wilgoci w tym samym czasie kompensuje szybsze dojrzewanie i, z zachowaniem technologii uprawy, obfite zbiory.

Tabela. Jak długo jedna roślina ma wystarczającą ilość butelek o określonej objętości.

Jak widać, nie zaleca się używania pojemnika o małej objętości - butelki o pojemności 0,5 do 1 litra będą wymagały częstego "tankowania", co zmusi Cię do odwiedzania działki domowej tak często, jak poprzednio.

Optymalną opcją jest pojemnik o pojemności 1,5-2 litra, który można wykorzystać raz w tygodniu w celu uzupełnienia zbiorników, dodatkowego podlewania i innych prac wymaganych przez rośliny w szklarni. Jeśli uprawiana kultura wymaga dużej ilości wody, warto dać pierwszeństwo dużym butelkom o pojemności 5 litrów. Weź jednak pod uwagę, że pięciolitrowy pojemnik z tworzywa sztucznego zajmuje dużo miejsca i trzeba go przygotować w odpowiednim rozmiarze.

Ktoś z letnich mieszkańców może mieć pytanie: "Dlaczego potrzebuję ściereczki do nawadniania kroplowego? Butelka z dziurami to za mało? ". Problem polega na tym, że te dziury mogą z upływem czasu zostać zatkane i zatkane. Aby temu zapobiec, z zewnątrz (a czasami wewnątrz) tej części butelki, w której znajdują się otwory, należy owinąć ją w starą nylonową pończochę lub kawałek bawełnianej szmatki. Woda przez nie wycieka, ale ziemia w środku nie spada.

Czyszczenie szklarni poliwęglanu jesienią

Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o czyszczeniu szklarni z poliwęglanu jesienią! Zalecamy również przeczytanie naszego drugiego artykułu na temat przygotowania gleby w szklarni jesienią na pomidory.

Kolejną kwestią, którą należy się zająć, jest liczba otworów i ich średnica. Ich ilość powinna zależeć od właściwości gleby - im gorsza, tym absorbuje wilgoć, tym więcej dziur bierze. Tak więc, jeśli zakopujesz butelkę w dziurze z szyjką w dół, wtedy wystarczą 2-3 otwory na piaszczyste gleby, a 4-5 na gliniaste.

Stosunek wielkości otworu i ilości podlewania

Rada! Jeśli gleba gliniasta słabo pochłania wodę, otwory w pokrywie butelki można zastąpić kawałkiem piankowej gumy, która zatka szyjkę.

Otwory w butelce lub pokrywce są przebijane przez gwoździem lub igłą spalającą się na piecu / zapalniczce. Optymalna średnica wynosi od 0,5 do 1 mm. Liczby od 1,5 do 2 mm są dopuszczalne maksymalnie, przy boWoda będzie zużyta zbyt szybko.

Jeśli chodzi o proporcje butelek i roślin w szklarni, idealnym rozwiązaniem byłoby 1: 1 - jeden pojemnik na roślinę. Jeśli miejsce nie jest wystarczające lub kultura nie wymaga dużej ilości wilgoci, możesz użyć jednej butelki (najlepiej 2 lub 5 litrów) na 2, 3 lub nawet 4 rośliny. Ale, odpowiednio, pojemnik będzie musiał zrobić więcej dziur.

Ważne! Najlepiej jest zainstalować system nawadniania kroplowego z butelek w momencie sadzenia lub sadzenia sadzonek w glebie, tak aby podczas kopania otworu system korzeniowy uprawy nie został uszkodzony.

W sumie istnieją cztery sposoby aranżacji nawadniania kroplowego za pomocą plastikowych butelek. Najczęstszym z nich jest zagrzebanie w otworze u dołu do dołu. Krok po kroku wygląda tak.

Butelka jest zakopana w otworze w dół

Krok 1. W pobliżu każdej rośliny osobno lub między dwoma sąsiednimi stanowiskami wykopuje się otwór o głębokości 10-15 cm i średnicy równej średnicy butelki.

Krok 2. Użycie miarki z dolnych butelek mierzy 3-4 cm w górę.

Krok 3. Za pomocą gorącego gwoździa lub igły z tego miejsca w butelce wywierć otwory 2-4 rzędy w kolejności schodkowej. Liczba otworów zależy od gęstości gleby, ale średnio wynosi około 10-15 sztuk.

Krok 4. Pojemnik jest owinięty w materiał lub nylon, dzięki czemu wszystkie otwory są zamknięte. Jest to konieczne, aby chronić dziury przed zatkaniem gruntu.

Krok 5. Butelka jest wkładana do dołu w dół.

Krok 6. Aby upewnić się, że żadne zanieczyszczenia lub ziemia nie dostanie się do wody, zamknij szyję kawałkiem gazy lub nylonu.

Jak ustawić nawadnianie kroplowe przez butelki

Ważne! Jeśli nie chcesz, aby woda wyparowała z pojemnika w powietrze - załóż pokrywkę na szyję, ale wykonaj przynajmniej jeden otwór, w przeciwnym razie butelka zmniejszy się po opróżnieniu.

Metoda numer 2 - Wsuń kark w ziemię

Drugi sposób różni się tym, że butelka jest wkładana do otworu w odwrotnym kierunku, do dołu w górę. Odpowiednio, otwory są wykonane w szyjce lub w pokrywie. Wygląda tak.

Krok 1. Łopata jest przygotowywana w pobliżu rośliny w szklarni. Średnica pozostaje taka sama jak w pierwszej metodzie, ale głębokość odwiertu jest znacznie mniejsza - na wysokości szyjki pojemnika.

Najpierw musisz wykopać dziurę

Krok 2. W samej szyi lub deklu, za pomocą gorącego gwoździa, wykonuje się kilka małych otworów. Ich liczba zależy od tego, jak gęsta jest gleba i jak dobrze absorbuje wilgoć - im lepsza, tym mniejsze otwory i odwrotnie.

Krok 3. Od dołu odmierzyć 4-6 cm i obetnij dno butelki nożem biurowym lub zwykłymi nożycami. Jeśli nie chcesz uzyskać śmieci z góry lub wilgoć wyparowuje zbyt szybko - dno nie powinno być całkowicie odcięte, a następnie zgiąć się na bok jak puszka.

Krok 4. Część opakowania, w której znajdują się otwory, jest owinięta w materiał. W razie potrzeby tkaninę można włożyć do wnętrza butelki.

Wewnątrz butelki należy umieścić materiał siatkowy, aby nie zapychał się śmieciami

Krok 5. Szyjkę butelki zakopuje się w otworze. W razie potrzeby pojemnik można zakopać pod kątem 45 stopni w kierunku systemu korzeniowego.

W porównaniu z pierwszą metodą, wykopanie otworu dla podobnej konstrukcji systemu irygacyjnego jest nieco prostsze, ale woda nie jest dostarczana do całego systemu korzeniowego rośliny, ale tylko do dna. Wybór preferowanej opcji należy do Ciebie.

Metoda numer 3 - Wisi nad roślinami

Jeśli nie chcesz ujawnić systemu korzeniowego upraw szklarniowych, system nawadniania kroplowego może znajdować się nie w pobliżu roślin, ale nad nimi. Ponadto, za pomocą tej metody gleba wokół korzeni nie jest rozmyta.

Krok 1. Seria otworów jest wykonywana na dnie butelki, tak jak w przypadku drugiej metody. I w ten sam sposób część dna odcina się od pojemnika za pomocą nożyczek.

Krok 2. Z igłą lub gwoździem w dnie butelki wykonano kilka otworów na drut lub sznur, na których pojemnik zostanie zawieszony w szklarni.

Krok 3. Butelkę mocuje się w taki sposób, aby odległość między szyjką a ziemią wynosiła od 35 cm do 50 cm.

Podlewanie roślin z wiszącego butelki

Postaraj się ustawić butelkę tak, aby większość kropli spadała na ziemię obok łodygi, a nie na liście. Tak więc więcej wody dotrze do korzeni, a prawdopodobieństwo oparzenia słoneczne liście będą znacznie mniejsze.

Metoda nr 4 - Stosowanie specjalnych dysz

Ostatni sposób tworzenia systemu nawadniania kropelkowego będzie wymagał trochę więcej pieniędzy od ciebie, ale pozwoli Ci to uniknąć kopania dziur i pracy z gwoździem i butelkami. W najbliższym sklepie z artykułami ogrodniczymi są dozowane specjalne dysze, które można przykręcić do butelek (z wyjątkiem pięciolitrowych) zamiast zwykłych pokryw.

Konewka do podlewania na plastikowej butelce

Pojemnik z taką dyszą jest odwrócony do góry i umieszczony w ziemi w pewnej odległości od trzonu rośliny.

Przykład zastosowania dysz do nawadniania kroplowego roślin w pomieszczeniach

Ta metoda jest szczególnie przydatna podczas pracy z małymi plonami lub kwiatami.

Inna odmiana nawadniania kroplowego: w butelce wykrawany jest tylko jeden otwór, do którego wstawiany jest pręt z długopisu. Końcówka do pisania została wcześniej usunięta, resztki atramentu są wypłukane alkoholem. Pręt jest kierowany do obszaru nawadniania i jest mocowany za pomocą winorośli ogrodowych lub po prostu plasteliny.

Nawadnianie od dołu za pomocą plastikowej butelki o pojemności 2 litrów

Oryginalna wersja - nawadnianie kropelkowe za pomocą wkrętarek

Jak widać, uporządkowanie systemu nawadniania kropelkowego z butelek w szklarni nie wymaga wiele czasu i wysiłku, a wyniki pracy zaoszczędzą wielu kłopotów z dbaniem o szklarnie.

Wideo - Nawadnianie kroplowe z plastikowych butelek własnymi rękami

Encyklopedia szklarniowa od A do Z

Kopiowanie materiałów bez określania aktywnego

Dodaj komentarz

1 + 5 =