Nazwa kategorii

Obudowa panelowa z własnymi rękami

Shield House własnymi rękami - instrukcja krok po kroku

Wiele osób uważa, że ​​budowanie domu z panelami własnymi rękami jest bardzo trudne i kosztowne. Tak jednak nie jest. Jeśli wszystko jest w porządku, aby z góry zaplanować rysunek planowanego domu, możliwe jest zbudowanie dobrego i mocnego domu panelowego.

Ale co najważniejsze, w samokonstrukcji można stworzyć dom dla siebie - zgodnie z ich gustami i preferencjami.

Koncepcja konstrukcji panelu

Struktura panelu jest strukturą złożoną z kilku płaskich części zamocowanych za pomocą dodatkowych narzędzi. Po całkowitym zmontowaniu konstrukcji panelu wykonywane są wewnętrzne prace wykończeniowe.

Należy zauważyć, że domy panelowe są budowane w wielu krajach, w tym w Europie. Ojcami tej konstrukcji są Kanadyjczycy. W Kanadzie instalacja domów z tarcz jest tradycją. W tym kraju, zwykle do budowy domu, zatrudniony jest specjalista, który kieruje całą pracą.

Dzięki takiemu podejściu można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, które później przeznaczono na opłacenie budowniczych, ale także zbudować dom z solidną konstrukcją.

Jakie są zalety domów szkieletowych:

 • Szybka erekcja.Dom średniej wielkości można zbudować w ciągu 2-3 miesięcy:
 • Niski koszt;
 • Wysoka trwałość konstrukcji. Domy te są bardzo mocne, doskonale potrafią wytrzymać trzęsienia ziemi do 7 punktów w skali Richtera i silnego wiatru;
 • Możesz zrobić wszystko zgodnie ze swoim gustem. Podczas samodzielnej budowy możesz wybrać swój styl, dekorację domu;
 • Ukryte układanie głównych komunikatów. W związku z tym nie trzeba instalować specjalnych urządzeń "trunk" z pudełek. Nie nadużywaj jednak tej okazji, ponieważ wiele rodzajów komunikacji wymaga regularnej kontroli, na przykład w celu naprawy lub konserwacji;
 • Mała masa. Domy szkieletowe mają niewielką masę, dzięki czemu można je instalować na lekkich fundamentach;
 • Kolejną nieistotną zaletą jest odporność na odkształcenia, jeśli dom nie jest ogrzewany w zimnym okresie. Ta zaleta jest szczególnie ważna przy budowie domu na letnią rezydencję.

Ale oprócz zalet, istnieją wady. Co również wynika z tego, ponieważ będą przydatne podczas budowy.

 • W związku z tym, że są to drewniane domy, w przyszłości gryzonie mogą wejść do ścian. Warto również zauważyć, że jeśli konstrukcja ramy nie jest traktowana jakościowo specjalnymi rozwiązaniami, mogą rozwinąć się owady, które mogą uszkodzić całą strukturę;
 • Duży wpływ pożarów;
 • Trudno jest dokonać przebudowy. Aby móc przeprowadzić przebudowę w przyszłości, podczas budowy konieczne jest zastosowanie technologii ramowej;
 • W panelach nie jest wskazane wykonywanie drugiego piętra. W tych domach można zrobić nie duży strych. Aby zbudować dwukondygnacyjny dom, wówczas do budowy należy użyć domu o konstrukcji szkieletowej. Pożądane jest użycie metalowej ramy jako podstawy, jest ona silniejsza i bardziej stabilna;
 • Słabe właściwości izolacji termicznej. Jednak ta koncepcja jest już nieaktualna. Teraz jest duża ilość izolacji, którą można wykorzystać przy budowie domu;
 • Niska izolacja akustyczna. Ale dzięki nowoczesnej izolacji dźwiękowej można uzyskać dobrą ochronę przed hałasem z powietrza;
 • Niska żywotność. Domy tego projektu mogą trwać tylko 75 lat.

Etapy budowy domu panelowego

Wstępne przygotowanie, planowanie

Planowanie i przygotowanie jest bardzo ważnym procesem, ponieważ od tego zależy dalszy montaż całego domu.

Zanim zaczniesz budować, powinieneś wybrać standardowy projekt domu i uważnie go przeczytać. Projektując projekt warto rozważyć wszystkie elementy domu.

Należy określić, ile pięter będzie w przyszłym domu - dwa lub trzy. Również w razie potrzeby wskazany jest strych.

Nie ma znaczenia, aby wybrać dach. Dach może być nachylony, ma wiele pochyłości, jest wielopunktowy lub ma inną opcję;

Wykorzystanie już gotowego projektu jest o wiele łatwiejsze, ponieważ nie będzie konieczne marnowanie czasu na opracowanie własnego projektu, a to znacznie skróci czas budowy.

Roboty zewnętrzne i wewnętrzne, budowa ścian

Ponieważ panele są dla nich bardzo lekkie, nie trzeba używać mocnego i solidnego fundamentu.

Pod strukturą tego gatunku można stosować następujące rodzaje zasad:

Podczas doboru fundamentu należy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu i liczbę kondygnacji przyszłej konstrukcji. W przypadku jednopiętrowej struktury podstawą jest kolumna, którą można zainstalować na dowolnym podłożu.

Następnie rury lub słupy z azbestu są wkładane do przygotowanych wnęk, a wolna przestrzeń jest wypełniona piaskiem i gruzem, wszystko jest dobrze zapakowane. Filary są wypełnione cementem.

Podłoga powinna być układana w dwóch warstwach. Aby ułożyć pierwszą warstwę, można użyć nieobrobionego materiału drewnianego.

Płyty powinny być układane w taki sposób, aby oznaczały ich przyszłą lokalizację ścian. Konieczne jest obróbka drewna specjalnym środkiem antyseptycznym, co pomoże uniknąć dalszego gnicia materiału.

Następnie za pomocą śrub kotwiących mocujemy deski do fundamentu. Odległość między nimi powinna wynosić około dwóch metrów. Ale to nie wszystko. Następnie lagi układane są na górze. W przerwach należy umieścić materiał termoizolacyjny - styropian lub wełnę mineralną.

Na końcu tworzona jest druga warstwa. Do kłód przytwierdzone są płaskie kłody o wymiarach 5 x 15 cm.

Dzięki ramie zapewniona jest długa żywotność domu. Najbardziej odpowiednia jest rama wykonana z drewna, ponieważ metalowe ramy mają wysoki koszt.

Do wykonania ramy z drewna idealny jest dąb o przekroju 150x150 mm. Jeśli nie ma belki z tego drzewa, można użyć drewna innych ludzi.

Wszystkie kąty są połączone metodą "spike-groove". Podczas regulacji kąty te muszą być wykonane w taki sposób, aby między nimi nie było przerw.

Konieczne jest również tworzenie aparatów ortodontycznych. Jeśli tego nie zrobisz, może to doprowadzić do utraty sztywności w całym domu. Podczas budowy domu panelowego zaleca się stosowanie technologii trzech aparatów ortodontycznych.

Po zainstalowaniu ramki, musisz wybrać materiał do izolacji ścian. Najbardziej odpowiednie materiały to izolacja termiczna, która całkowicie pokrywa wszystkie pustki w ścianach.

Również jako grzejnik bardzo przydatna jest wełna mineralna. Można go montować w ścianach za pomocą prętów o wymiarach 15 x 20 cm, najlepiej zapakowanych w pionie. Przy połączeniach stawów płyt pożądane jest wbijanie prętów o większej szerokości.

Następnie możesz zacząć wykończenie ścian od wewnątrz. Do pokrywania ścian farbą, gładkim drewnem, płytą gipsową lub malarstwem artystycznym są doskonałe. Ściany mogą być również wykończone za pomocą płyty palowej, która po przymocowaniu do wsporników ramy jest montowana w pozycji poziomej.

Dalej na podłodze możesz położyć normalny linoleum lub laminat. Również dobrym rozwiązaniem jest parkiet.

Jest to również bardzo ważny element podczas budowy domu panelowego, a do jego montażu należy podchodzić bardzo ostrożnie. Pożądane jest, aby wielkość okien wynosiła 18% powierzchni ściany, gdzie zostanie zainstalowany otwór okienny.

W przypadku długotrwałego pobytu najlepiej jest instalować okna z oknami podwójnymi lub potrójnymi.

Od strony zewnętrznej ściany może być boczna z winylu lub metalu. Siding z winylu nie nagrzewa się szybko na słońcu, a metal może być pokryty roztworem z korozji. Obecnie bardzo popularna jest dekoracja domów z blokiem. Ściany, przycięte tym materiałem, wyglądają jak prawdziwy dziennik.

Również jako zewnętrzne wykończenie możesz użyć tynku dekoracyjnego. W procesie nakładania tego materiału na ściany domu możliwe jest wykonywanie różnych kształtów aż do imitacji kamienia dekoracyjnego. Ponadto ta powłoka ma długą żywotność i doskonale chroni wszystkie wpływy środowiska.

Pokrycia dachowe i inżynieryjne

Jako podstawę dachu najlepiej użyć Mauerlat - grubego drążka. Następnie dach należy ułożyć w następujący sposób:

 • Na początek musisz wziąć nierówne paski o ciasnych krawędziach o przekroju 50x150 mm. Obowiązkowe jest dokowanie, krawędzie muszą być połączone pod kątem 50 stopni;
 • Ponadto, uzyskane krokwie są połączone gwoździami i są przymocowane poprzeczną deską w kształcie litery "A";
 • Każde skrzyżowanie w formie litery "A" musi być ustalone za pomocą dwóch chustek;
 • Potem trzeba zrobić skrzynię. W przypadku skrzyni stosowane są płyty 25x100 mm, które muszą być zainstalowane w odległości 100 mm od siebie;
 • Superlatata jest zabezpieczona od góry za pomocą zszywacza meblowego, ruberoidu lub innego materiału syntetycznego;
 • Następnie na pokrywie dachowej montuje się metalowe pokrycie dachowe. Pokrycie dachowe nakłada się od górnych rzędów aż do górnej części dachu (rolka). Arkusze powinny zachodzić na siebie, rząd po rzędzie, aż dotrą do szczytu dachu;
 • Nadmiar wystającej części jest odcięty. Taśma kalenicowa jest mocowana za pomocą śrub.
 • Instalacja narzędzi.

Układanie połączeń elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych jest pracochłonne i wymaga dodatkowej wiedzy w tym zakresie. Dlatego do tych celów najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów.

 • Podczas wyboru projektu należy pamiętać, że wszelkie innowacje architektoniczne mogą skomplikować cały proces wytwarzania tarcz. Ponadto prowadzą do dodatkowych nieplanowanych kosztów;
 • Konieczne jest wybranie nagrzewnicy, która ma wysoką izolację cieplną i długą żywotność;
 • Wskazane jest wybieranie takich rozmiarów paneli, których waga pozwala na montaż w domu bez użycia dodatkowych środków mechanizacji;
 • Przed zawarciem umowy dotyczącej produkcji paneli panelowych należy jednak dogłębnie zapoznać się z pracą wykonaną przez tego producenta. Najlepiej jest podjechać pod adresy, na których domy są już zbudowane. Warto również porozmawiać z właścicielami i dowiedzieć się ich opinii na temat tego producenta. Po uzyskaniu pełnych informacji na podstawie opinii możliwe będzie już zrozumienie, czy warto zamawiać usługi od tego producenta.

Budowanie domu z panelami własnymi rękami jest bardzo skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Wymaga dużej odpowiedzialności i uwagi. Cała konstrukcja musi być wykonana zgodnie z wymaganiami i zasadami.

Kliknij tutaj, aby anulować odpowiedź.

W sprawie współpracy prosimy o kontakt przez e-mail: [email protected]

Kopiowanie materiału bez określenia źródła odniesienia jest zabronione. Wszelkie prawa do zdjęć i tekstów należą do ich autorów.

Dom ramowy własnymi rękami: etapy fotograficzne budowy

Domy prefabrykowane są atrakcyjne, ponieważ dzięki gotowym fundamentom można bardzo szybko postawić dom. Na przykład budowa domu szkieletowego własnymi rękami, z siłą dwóch osób, jest możliwa w ciągu miesiąca bez pośpiechu. A to - jeśli konstrukcja wymaga niedoświadczonych pracowników, którzy wiedzą tylko, jak trzymać młotek w dłoniach. Wszystko dlatego, że montaż odbywa się krok po kroku: regularne powtarzanie prostych czynności. Ważne jest tylko wiedzieć, jak prawidłowo zebrać każdy węzeł. Mając instrukcje, rozumiejąc zasadę budowy, dom szkieletowy może zebrać każdy.

Nie mniej atrakcyjna jest konstrukcja ramy, ponieważ można to zrobić przy minimalnych nakładach. Ile konkretnie będzie wymagać pieniędzy na budowę, zależy od wielkości domu, użytych materiałów (rodzaj i gatunek drewna, materiały wykończeniowe). Ale w każdym razie jest to jedna z najtańszych metod. (O technologiach budowania domu tutaj)

Drewniane domy szkieletowe nie są jedynymi. Są regiony, w których drewno jest luksusem. Wstawiane są metalowe ramy. Biorąc pod uwagę, że metal nie jest dziś tani, wciąż okazuje się stosunkowo niedrogi.

Szacunkowe oszacowanie dla domu szkieletowego 12 * 9 metrów, ceny są podane dla 2013. Możesz oszacować bieżący koszt komponentów w swoim regionie

Jeszcze jedno. Wiele osób interesuje się tym, czy możliwe jest opuszczenie niedokończonego domu ramowego, a jeśli to możliwe, na jakim etapie. Odpowiedź brzmi: możesz, a pierwszy etap jest znany wszystkim: opuść zimową podstawę. Nadal możliwe opcje zimowania w następującej formie:

 • fundament + rama + dach (bez podłogi);
 • fundament + rama + dach + okładzina zewnętrzna OSB + ochrona przed wiatrem;
 • fundament + rama + dach + osłona zewnętrzna OSB + wiatroodporna + kon- strukowana i izolowana podłoga i sufit + ścianki działowe.

Z oknami i drzwiami do pozostawienia do zimowania bez opieki jest niebezpieczne. W innych przypadkach opóźnienie w ukończeniu budowy jest nawet dobre: ​​drewno wyschnie. Zimą z reguły aktywna jest niska wilgotność i suszenie. W tym samym czasie zidentyfikuj wszystkie ościeżnice w już zamontowanej części.

Ogólnie rzecz biorąc, należy powiedzieć, że żyje on dobrze w domu z ramą, w którym wszystkie węzły są wykonane prawidłowo. Błędy tej technologii nie wybaczają. Nawet nieistotne. Jeśli chcesz zapoznać się z normami budowlanymi, znajdź SP 31-105-2002, który nazywa się "Projektowanie i budowa energooszczędnych domów jednorodzinnych z drewnianą ramą". Są wszystkie opisy i wymagania.

Instrukcja budowy krok po kroku ze zdjęciem

Istnieje kilka różnych technologii dla szkieletowej obudowy, ale klasyczny sposób budowania jest kanadyjski. Nazywa się to również metodą platformy, ponieważ podłoga domu szkieletowego jest najpierw montowana, a następnie montuje się na niej szkielet ścian, jak na platformie. Powiemy Ci, jak zbudować dom za pomocą tej techniki. Reszta będzie łatwa do zrozumienia: tylko kolejność działań się różni.

Krok 1: Założenie domu szkieletowego

Wybór fundacji to osobny, złożony i obszerny temat. Uwzględnia on obraz geologiczny na budowie, wysokość położenia wody gruntowej, wagę budynku i sezonowość zamieszkiwania w nim, region, w którym odbywa się budowa, obciążenia śniegiem i wiatrem. Ale ogólnie, pod twórcami tusz, najczęściej stosami palowymi, palowymi lub wstęgowymi.

W naszym kraju palma w budynku domu szkieletowego należy do fundamentu z fug. Jest szybko budowany, wymaga niewielkich nakładów materiałowych, właściwie zaprojektowany i zbudowany, jest niezawodny. Łącząc zalety zarówno pala jak i pasa, równomiernie przenosi ładunek na wszystkie podpory.

Stosy TISE są bardziej niezawodne w konstrukcji fundamentu z pali lub pala. Ze względu na rozszerzoną piętę mają większą nośność i lepiej opierają się siłom bicia.

Montaż fundamentu fundamentowego z palami TISE

Wiercenie studni pod stosem może być ręczną wiertarką lub zmotoryzowaną. Jako żaluzję należy użyć rulera zwiniętego w rurki o odpowiedniej średnicy (przy użyciu co najmniej trzech warstw), przymocowanej taśmą samoprzylepną. Inne opcje to rury azbestocementowe lub PCV o odpowiedniej średnicy. Wewnątrz palików zainstalowane są trzy lub cztery pręty wzmacniające, połączone ze sobą w formie trójkąta lub kwadratu. Pręty zbrojenia są cięte tak, że co najmniej 0,7-0,8 metra wystaje ponad powierzchnię stosu. Wylewa się go całą betonem o znaku nie niższym niż М25 (o znaczkach z betonu tutaj opisanych).

Po wylaniu pali, montuje się szalunek taśmy (ruszt), a do niej pasuje wzmocnienie. Podłużne pręty są połączone z wygiętymi wylotami zbrojenia ze stosów. W tym momencie na taśmie pozostawiają dziury w celu zapewnienia łączności i wentylacji (wstaw kawałki plastikowych rur na taśmie).

Do taśmy fundamentu zostanie następnie przymocowana belka mocująca. Aby naprawić go na taśmie, kołki są stałe. Są instalowane w krokach 1-2 metrów. Z każdego zakątka w obu kierunkach cofnij się do 30 cm, tutaj obowiązują stadniny, reszta zależy od wymiarów domu, ale nie mniej niż 2 metry. Weź pod uwagę, że to szpilki łączą ramę domu z fundamentem. Ponieważ lepiej jest umieścić częściej. I znowu: nie ważne jak krótka była ściana, spinka powinna mieć co najmniej dwie.

Kiedy wszystko jest gotowe, wylewany jest beton.

Napełniony ruszt. Podstawa do budowy domu szkieletowego własnymi rękami jest gotowa

Po wylaniu betonu, aby nie wyschło, ale odzyskuje fortece, lepiej jest przykryć je polietylenem (patrz zdjęcie). Jeśli temperatura po wylaniu podkładu utrzymuje się w granicach + 20 ° C, po około 3-5 dniach można kontynuować budowę. W tym czasie beton osiągnie w takich warunkach ponad 50% swojej wytrzymałości. Możesz z nim swobodnie pracować. Wraz ze spadkiem temperatury okres znacznie się zwiększa. Zatem w temperaturze + 17 ° C należy odczekać około 10 dni.

Do drewnianej ramy nie wyciąga się wilgoci z betonu, konieczne jest odcięcie hydroizolacji fundamentu. Najbardziej niezawodnym sposobem na to jest mastik bitumiczny. I lepiej - w dwóch warstwach. Możesz także użyć hydroizolacji typu roll-on. Tańszy ruberoid, ale w końcu się psuje. Bardziej niezawodna hydroizolacja lub inny podobny nowoczesny materiał.

Możliwe jest smarowanie rusztu raz za pomocą mastyksu, a od góry, aby rozwinąć wodoodporność. Inna opcja odcięcia izolacji pod domem ramy - dwie warstwy hydroizolacji, umazane mastyksem: im bliżej wody podziemnej, tym dokładniejsza powinna być hydroizolacja.

Pierwsza warstwa to ciekła hydroizolacja, która nie jest sucha, ale można przykleić warstwę rolki

Następnie połóż się - deski o wymiarach 150 * 50 mm. Powinny być suche, impregnowane związkami bioochronnymi i opóźniającymi palenie. Krawędź wyrównania wyrównuje się wzdłuż zewnętrznej krawędzi piwnicy. W wymaganych miejscach wywiercone są otwory pod kołkami (średnica otworu jest 2-3 mm większa niż średnica spinki do włosów). Następnie kładzie się drugą deskę. Jest tak ustawiony, aby blokować połączenie pierwszego rzędu. Zamek się okazuje.

Druga deska jest ułożona tak, aby złącza zachodziły na siebie

Ogólnie rzecz biorąc, można ułożyć jedną belkę o wysokości 100-150 cm, ale jej cena jest znacznie wyższa niż dwóch desek, które w sumie dają taką samą grubość, a prawidłowo zamocowane dwie deski mają dużą nośność, chociaż ich układanie zajmuje więcej czasu. Aby mogły działać jako pojedynczy pręt, są obijane gwoździami o krok 20 cm w rozłożonej kolejności.

Następnie pasek mocuje się do drabin. Jego wymiary są również 150-50 mm, ale jest umieszczony na krawędzi. Wyrównany do zewnętrznej krawędzi piwnicy, przybity długimi gwoździami (9 cm) do łóżka co 40 cm.

Montaż taśmy: zgodnie z instrukcjami montaż domu ramy jest kontynuowany poprzez zainstalowanie taśmy, do której. Opóźnienia w podłodze będą oparte

Kolejnym etapem jest instalacja i instalacja dzienników. Są to te same tablice 150 * 50 mm, umieszczone na krawędzi. Zapinane są za pomocą dwóch ukośnych gwoździ (9 cm) na końcu deski, dwóch gwoździ po lewej i lewej stronie łóżka. Więc każde opóźnienie po obu stronach.

Przykład instalacji opóźnienia podłogi

Zdjęcie pokazuje, że pierwsze opóźnienie jest ustawione blisko drugiego - więc ładunek na fundamencie jest lepiej przenoszony. Jest zainstalowany na drugiej krawędzi platformy. Etap montażu wynosi 40-60 cm, w zależności od długości przęsła i sekcji użytego drewna: im dłuższa długość, tym mniejszy stopień.

Dopasowane i stałe opóźnienia w podłodze

Jeśli opóźnienia są długie i występuje poprzeczna belka, tak jak na powyższym zdjęciu, tak że opóźnienia nie "opuszczają" poprzecznej wiązki mostka, są wypchane. Są one równe długości do kroku ustawiania opóźnienia minus dwukrotna grubość planszy: jeśli wysokość wynosi 55 cm, grubość planszy wynosi 5 cm, to długość skoczka wynosi 45 cm.

Po zamontowaniu podstawy pod podłogą, należy zaizolować podłogę. Można to zrobić na różne sposoby, przy użyciu różnych materiałów. Pokażmy opcję ekonomiczną - z płytami z ekspandowanego polistyrenu o gęstości 15 kg / m3 (można więcej, mniej - nie). Nie jest to oczywiście przyjazne dla środowiska, ale jedyny nie boi się wilgoci i można go zamontować bez szorstkiej podłogi. Obliczona grubość izolacji wynosi 150 mm, układane są dwie warstwy: jedna 10 cm, druga 5 cm Szwy drugiej warstwy nie mogą się pokrywać ze szwami pierwszej (przesunięcie).

Przede wszystkim na dolnej krawędzi opóźnienia wypełnia się czaszkowy pręt 50 * 50 mm. On będzie utrzymywał pianę.

Poniżej znajduje się ramka z czaszy czaszki, która zapobiegnie wypadaniu piankowego polistyrenu

Styropian jest cięty zwykłą piłką do metalu. Płótno może być zrobione na drzewie - jest cięte szybciej, ale powstaje poszarpana krawędź lub metal - jest wolniejszy, ale krawędź jest równa. Cięte płyty układane są w dwóch warstwach, szwy zachodzą na siebie. Następnie obwodowe uszczelnienie klejem - aby zapewnić wodoodporność.

Następnie połóż szorstką podłogę desek, wyrównaj ją i ułóż sklejkę na wierzchu (lepiej niż FSF 5-6 mm). Aby szorstkie podłogi z desek nie uległy odkształceniu, połóż deski naprzemiennie w kierunku fali. Jeśli spojrzysz na przekrój planszy, roczne pierścienie idą w półokręgu. Tak więc konieczne jest, aby łuk spojrzał w górę, a następnie w dół (patrz zdjęcie).

Jak układać deski z desek

Możesz zrobić bez podłóg z desek. Następnie grubość sklejki powinna wynosić co najmniej 15 mm. Zastanów się, co jest bardziej opłacalne w twoim regionie i wybierz.

W każdym przypadku arkusze muszą pasować do zbiegów - szwy nie powinny się pokrywać (jak w przypadku cegły). Nie zapomnij o pozostawieniu szczeliny 3-5 mm między arkuszami sklejki, aby zrekompensować zmianę rozmiaru wraz ze zmianą wilgotności.

Drugi etap budowy domu szkieletowego jest zakończony: podłoga jest układana

Sklejkę mocuje się do samozacinków o długości 35 mm (lepiej białej - mniej odrzutu) w krokach co 12 cm, w rozłożonej kolejności z krokiem 40 cm.

Istnieją dwa sposoby: rama ściany jest złożona (całość lub część zależy od wymiarów) na podłodze, następnie podnosi się, jest odsłonięta i zamocowana. Czasami w ten sposób płyty OSB, GVL, sklejka na zewnętrznej stronie ramy są przymocowane bezpośrednio do podłogi: twardość jest większa. Ta technologia nazywa się panelem klatkowym lub "platformą". Zgodnie z tą zasadą, fabryka w zasadzie działa: budują prefabrykowane tarcze w warsztacie, przenoszą je na miejsce i montują tylko tam. Ale konstrukcja obudowy z ramą-panelem jest możliwa własnymi rękami.

Jedna z opcji montażu ściany ramy, nazwy elementów

Drugi sposób: iść wszystko stopniowo, w miejscu. Wiązka dolnej taśmy jest bita, umieszczane są słupki narożne, następnie słupki pośrednie, górny bandaż itp. Ta technologia nazywa się "budowaniem domów" lub "balunem".

Montaż ramy ściany przez siebie może odbywać się stopniowo (technologia balonów) lub blok-osłony (platforma technologiczna)

Który z nich jest wygodniejszy? Zależy to od tego, ile osób pracuje i czy istnieje możliwość, przynajmniej okresowo, przyciągnięcia pomocników. Na podłodze działa szybciej i wygodniej niż skakanie niezliczoną ilość razy w górę / w dół po drabinie. Ale jeśli sekcja jest duża, trudno będzie ją podnieść nawet z dwiema osobami. Wyjdź - lub zadzwoń po pomocników lub rozbij ramę ściany na małe segmenty.

Słupki kątowe powinny wynosić 150 * 150 mm lub 100 * 100 mm w zależności od obciążenia i wymaganej szerokości izolacji. W przypadku jednopiętrowego domu szkieletowego wystarcza 100 mm, w przypadku dwupiętrowego domu - nie mniej niż 150 mm. Stelaże pośrednie na głębokości są takie same, jak kątowe, a ich grubość nie jest mniejsza niż 50 mm.

Etap montażu szaf jest dobierany z uwzględnieniem obciążenia, ale w rzeczywistości jest częściej wybierany na podstawie szerokości izolacji. Jeśli zaizolujesz się wełną mineralną w rolkach lub matach, najpierw sprawdź rzeczywistą szerokość materiału. Prześwit między słupkami powinien być 2-3 cm mniejszy niż szerokość grzejnika. Wtedy nie będzie prawie żadnych odpadów, szczelin i pęknięć, przez które ciepło będzie opuszczać - też. Gęstość instalacji izolacji w tuszy - najważniejsze, bo tylko ona będzie służyć jako ochrona przed zimnem. Najmniejsze naruszenie doprowadzi do tego, że w domu będzie zimno. Ponieważ dobór izolacji i jej instalacja muszą być traktowane z pełną uwagą.

Wariant stopniowego montażu tuszki w domu: stoły kątowe są odsłonięte i zamocowane, górne opasanie jest natychmiast montowane na nich, następnie w wybranym kroku pionowe regały

Mocowanie regałów możliwe jest na kilka sposobów: drewniane nagelami, z nacięciem lub na narożnikach. Wycięcie w dolnej desce nie powinno stanowić więcej niż 50% jej głębokości. Narożniki są mocowane z obu stron. Ustalające kołki - stare techniki, ale skomplikowane wykonanie: vystrugivayut długo Nagel ukośnie licznika oraz dolnej belki wywiercony otwór w niej młotkiem drewniany kołek, nadmiar jest odcięty. Działa dobrze, jeśli drewno jest suche. Jeśli nie - może wyschnąć i stracić sztywność mocowania. Instalacja na wzmocnionych narożnikach jest znacznie łatwiejsza.

Zgodnie z kanadyjską technologią belki, do których są przymocowane okna i drzwi, są podwójne. Obciążenia są czymś więcej, dlatego wsparcie powinno być potężniejsze.

Wzmocnione stoiska w pobliżu okien i drzwi są koniecznością. Tylko w ten sposób skonstruowany przez siebie dom szkieletowy będzie niezawodny

Jeśli okładzina zewnętrzna jest planowana z materiału płytowego o wysokiej wytrzymałości - OSB, GVL, GVK, sklejki - cięcia są wprowadzane tymczasowo i z wnętrza lokalu. Są one potrzebne do wyrównywania i utrzymywania geometrii do momentu przymocowania zewnętrznej powłoki. Wytrzymałość tego materiału wystarcza, aby uzyskać wymaganą sztywność konstrukcji.

Jeśli obudowa ma być typowana - od podszewki itp. instalacja stałych stawek jest obowiązkowa. Najlepszą opcją nie są te, które są umieszczone na kilku stojakach, ale cztery małe na każdy: dwa na górze i dwa od dołu (jak na poniższym zdjęciu).

Takie szelki zapewnią wystarczającą sztywność ścianom domu szkieletowego

Uwaga: na zdjęciu powyżej prefabrykowanych stoisk: dwie deski są stukane gwoździami przez cały czas w kolejności schodkowej. Takie regały mają jeszcze większą nośność niż stałe, a ich cena jest mniejsza. To jest prawdziwy sposób na obniżenie kosztów budowy bez utraty jakości. Ale czas na budowanie rośnie: paznokcie muszą dużo strzelić.

Większość pytań pojawia się podczas budowania zakrętów. Jeśli umieścisz pasek w rogu, nie ma żadnych trudności, z wyjątkiem tego, że kąt okaże się zimny. W regionach o krótkiej i łagodnej zimie nie stanowi to problemu, ale już w środkowej strefie Rosji wymaga jakiegoś rozwiązania.

Nawet przy tej opcji kąt będzie zimniejszy

Istnieje kilka sposobów na rozgrzanie ramy domu narożnego. Wszystkie są pokazane na diagramach, więc wyraźniej.

Podczas budowania jednopiętrowego domu szkieletowego możesz to zrobić

Na drugim piętrze mieszkalnym narożniki są wykonane jedną z tych metod

Po złożeniu ramy, zwykle jest ona pokryta na zewnątrz płytą OSB, sklejką lub innym podobnym materiałem.

Belki są podtrzymywane przez pasek górnej taśmy. Istnieje kilka sposobów mocowania:

Wymiary belek, etap ich instalacji zależą od tego, co będzie na górze. Jeśli na drugim piętrze mieszkalnym lub poddaszu, sekcja jest więcej, krok jest mniejszy: że podłoga nie zginać. Jeśli z góry zakłada się, że tylko dach i poddasze są niezamieszkane - są to zupełnie inne obliczenia i rozmiary.

W tym jednopiętrowym domu szkieletowym legary są jednocześnie podpórką dla krokwi. Ponieważ są uwalniane na ścianach obwodowych o średnicy 30 cm

Jeśli drugie piętro zostanie ukończone, podłoga pokryta jest szorstką podłogą na drugim piętrze. Tak więc łatwiej będzie pracować nad stworzeniem drugiego piętra domu szkieletowego. Jego montaż nie różni się od budowy pierwszego. Czy to tylko dlatego, że wszystkie tarcice muszą być wciągnięte na drugie piętro.

Krok 5: System pokryć dachowych i materiały dachowe

Projektując projekt domu dla technologii szkieletowej, najbardziej popularny jest dwuspadowy dach lub świetlik dachowy. Ich urządzenie nie jest inne. Wszystkie te same zasady i obliczenia. Jedynym ograniczeniem jest ciężar pokrycia dachowego: powinien to być lekki materiał, którego obciążenie może wytrzymać drewniane belki i sufity.

Ocieplenie domu szkieletowego może być dowolnym dostępnym materiałem na rynku o odpowiedniej charakterystyce. Wszystkie są niedoskonałe, ale wszystkie problemy mają standardowe rozwiązania.

Najbardziej popularną izolacją dla ścian szkieletowych jest wełna bazaltowa. Jest dostępny w postaci rolek lub mat o różnej gęstości. Bardziej wygodne jest instalowanie ścian w ścianach: są one gęstsze i dobrze utrzymują się dzięki sile rozrywającej. Do tego, jak wspomniano powyżej, ich wymiary powinny być 2-3 cm większe niż odległość między stojakami na ramę. Maty, oczywiście, są dodatkowo mocowane za pomocą specjalnych elementów mocujących, ale wygodniej jest pracować niż z miękkim rolowaniem.

Najczęściej ciasto ocieplające z korka

Wełna mineralna ma wysoką izolacyjność termiczną, dobrą izolację akustyczną. Istnieje jednak pewna wada: obawia się zmoknięcia i musi być chroniona ze wszystkich stron nie tylko przed wilgocią (deszczem), ale także przed przenikaniem pary. Dlatego od strony pomieszczenia zamyka się warstwą membrany paroizolacyjnej, która zapobiega przedostawaniu się par do wnętrza.

Od strony ulicy izolacja z wełny mineralnej jest zamykana inną membraną, ale innego rodzaju o innych właściwościach: hydro-wiatroodporna membrana przepuszczalna. Nie jest wydmuchiwany, nie przepuszcza wilgoci w stanie ciekłym i gazowym od strony ulicy, a para wodna może wydobywać się z izolacji pary wodnej: jednostronna przepuszczalność. Po zainstalowaniu izolacji pozostają tylko prace wykończeniowe. Właściwie wszystko jest skończone.

Wygląda więc na matę bazaltową zainstalowaną między stojakami

Teraz wiesz, jak zbudować dom z ramą. Szczegóły niektórych procesów są dalece niepełne, ale masz ogólną sekwencję kompilacji. Być może pomoże ci kolejny film od zawodowego stolarza, który od dziesięcioleci pracuje nad budową domów szkieletowych (patrz poniżej).

Instrukcje wideo dotyczące instalacji domów szkieletowych

Są to trzy filmy znakomitego cieśli Larry'ego Hoon'a. Każda z nich trwa dłużej niż godzinę. Technologia budowy domu szkieletowego na gotowym fundamencie jest opisana bardzo szczegółowo.

Zgodnie z tą instrukcją, samodzielna budowa jest możliwa bez żadnych pytań: wszystkie etapy budowy domu szkieletowego i drobiazgów są komentowane i wyjaśniane, aż do gwoździ, ile, ile sztuk z jakim krokiem, do młota w każdym węźle. Demonstruje główne problemy, które mogą się pojawić i jak je naprawić. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu ramowego własnymi rękami, nie żałuj czasu - obejrzyj film. Staniesz się o wiele jaśniejszy.

Pierwsza część - dolna opaska i podłoga.

Druga część wideo to urządzenie i montaż ścian ramowych.

Trzecia część - budowa domu na dachu.

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto budować dom z ramą, prawdopodobnie dlatego, że słyszałeś, że jest to zła technologia, że ​​nie działa dla nas. Jest taka opinia. Ale opiera się na tym, że kanadyjskie i amerykańskie domy szkieletowe są wyrzucane z suchego drewna, wilgotności. nie więcej niż 20-22%. W naszych warunkach drewno pochodzi z tartaku o prawie naturalnej wilgotności, a to aż do 60%. Ponieważ dom prowadzi i skręca, stają się zimni.

Ale jeśli masz zamiar zbudować dom własnymi rękami, co powstrzyma cię od używania suchego drewna? Suszenie komorowe jest drogie, różnica na kostkę jest bardzo przyzwoita - prawie dwukrotnie. Ale po połączeniu drewna na miejscu w wentylowanych stosach przez rok można go wysuszyć do tego samego 20-22%. Aby zaimpregnować lub nie wyschnąć przed bioasekuracją, sam decydujesz. Suche drewno nie gnije i nie jest uszkadzane przez grzyby, ale pożądane jest, aby zaimpregnować je przed owadami za pomocą bioasekuracji.

Przykład takiej opinii znajduje się w filmie. Z wyjaśnieniem, dlaczego technologia jest zła ...

Jak zbudować dom z ramą-panelem własnymi rękami, fotoreportaż

Od opowieści o doświadczeniu budowy domu ramka panelu własnymi rękami po prostu chcę ostrzec, że nie jest laudatory Oda i opowieść o dobrą zabawę, ale prawdziwa praca na błędy popełnione przeze mnie doświadczenia prawie wszystkich fazach budowy.

I teraz, że wiele pracy jest prawie pełna, dom jest zmontowane, a układ przesunięty do stopniowego oczyszczania pomieszczeń może nie tylko krytyczne spojrzenie na cały proces budowy, ale również do dzielenia się doświadczeniami z kimś takim jak ja, samoukami budowniczych.

Jak zbudować dom z ramą-panelem niedrogie podstawowe błędy

Zadaniem przed rozpoczęciem budowy było raczej proste zbudowanie domu z panelami ramowymi tanio, po najniższych kosztach i po najwyższej stawce. W przypadku projektu budowlanego wybrano jednopiętrową chałupę z dwuspadowym dachem o wymiarach 8x8 metrów. Na jego podstawie narysowałem mój projekt - po prostu dodając kolejne 1 piętro.

Fundament został wylany na początku września, prosty pas fundacji 0,4 m szerokości, pochowany na 0,4 metra. Pod fundamentem wylano poduszkę piasku i żwiru.

Rama budynku powinna być wzniesiona z belek sosnowych i desek. Grubość ścian miała wynosić 200 mm. Sam dom zaplanowano na okres od wiosny do zimy, ale z możliwością dalszego sprzętu do życia przez cały rok.

W razie potrzeby zaplanowano komunikację, w późniejszym czasie przyłączono energię elektryczną do miejsca budowy, kanalizacji i zaopatrzenia w wodę.

Wydawałoby się, że to wszystko, ale patrząc na inne, zbudowane domy szkieletowe w wiosce, nie chciało wyglądać typowo i standardowo, więc postanowiono zwiększyć konstrukcję do jednego piętra.

Aby obniżyć koszty pracy, opracowano harmonogram i indykatywną listę operacji w logistyce i samych pracach. I chociaż mówi się to zbyt arogancko, ale plan był prawie idealny. Idealnie, aż do tego czasu, aż do problemów z rzeczywistością.

Pierwszym błędem popełnionym podczas debiutu było całkowite lekceważenie opcji zakupu gotowego zestawu do samodzielnego montażu. Moim argumentem jest to, że możesz zamówić materiał sam, taniej jest negocjować na tartaku, domy szkieletowe są również robione przez ludzi, okazały się ciężkim zdrowym rozsądkiem. Następnie w trakcie pracy ze względu na niestandardowe długości i materiał niesprawny, a materiał rozkwitł w miejscowym tartaku i może mieć odchylenia grubości do 1 cm, a dotyczy płyt o grubości 25 mm. Ponadto niektóre z desek nigdy nie zostały wprowadzone do użytku, ponieważ podczas rozpuszczania pojawiły się fale.

Drugą niespodzianką było to, że tartak ma ograniczenia dotyczące długości kłód o długości 6 metrów, czyli 5,8 metra może zostać rozpuszczone, ale 8 metrów nie może być.

Trzecim błędem była logistyka, limpowały wszystkie zasady, potem nie było samochodu, potem było daleko do objazdu, potem trzeba wziąć pełną stawkę, ale jeśli potrzebujesz tylko 16 m3 dla wagonu 72 m3?

Główne etapy budowy domu o konstrukcji szkieletowej

Dla urządzenia domu podstawa taśmy została wybrana, w zasadzie, podczas budowy domu z panelem ramowym, podstawa wstążki, pochowany na 40-50 centymetrów, wytrzyma obciążenie z domu. Poduszka pod podstawą wykonaną z gruzu i piasku, dla bardziej solidnej podstawy, wciąż robiła bryłę gruzu z płynnym roztworem 1 części cementu na 10 części piasku. To prawda, że ​​okazało się to na próżno, wydano tylko materiał.

Fundament został zalany pod koniec sierpnia i na początku września, więc pierwsze przymrozki już usunęły szalunki. Z góry, pod fundamentem, włożyłem rury do wejścia rury wodnej i kanalizacji do domu.

Prace trwały szybko iw euforii jakoś zapomniały o montażu kołków w fundamencie, później, kiedy położono pierwszą koronę, trzeba było wywiercić perforator i zainstalować kołki, niż opóźnić harmonogram na dwa dni.

Hydroizolacja pod drewnianą podstawą została ułożona ze wspólnego pokrycia dachowego. Materiał jest piękny, bezpretensjonalny i nie wymaga specjalnego traktowania.

Pośpiech i euforia w wylaniu fundamentu wydostały się dodatkowo w postaci nierównych powierzchni. Musiałem dopasować niemal do stanu idealnego konkretnym rozwiązaniem.

Pierwsza korona została przymocowana do kolców, choć później zdano sobie sprawę, że można użyć śrub kotwiących, łatwiej i szybciej. Konstrukcja tuszy rozpoczęła się od prezentacji kątów - tutaj widać, że dwie deski o wymiarach 200x50 mm są odsłonięte na narożniku i są mocowane za pomocą ukośnych desek w celu zapewnienia stabilności.

Z rogów zajęło trzy dni, najpierw sprawdził pion, po kolejnym dniu zmierzył przekątne domu. W przyszłości taka dokładność i żmudna praca pozwoliły uniknąć wielu błędów.

Tymczasowo wzmocniona rama z przekątnymi deskami od środka, dzięki czemu jest łatwiej, wewnątrz podstawy nie trzeba skakać, z wyjątkiem tego materiału, który został wychowany, przechowywany poza ramą. Przy okazji o materiale i metodach przechowywania. Pierwszą partię materiału zakupiono jesienią, po wylaniu fundacji i podjęto decyzję o przechowywaniu desek i drewna na fundamencie. Wiosną wraz z rozpoczęciem budowy musiałem ponownie przesunąć wszystkie deski, aby uwolnić fundament, więc radzę natychmiast określić miejsce przechowywania, aby nie trzeba było przeciągać z nim mojej witryny.

Po zainstalowaniu narożników zaczęły się montować pionowe stojaki ramy.

Natychmiast trzeba wspomnieć, że mocowanie rozpórki należy wziąć pod uwagę wielkość okien, w moim przypadku, szczęścia i okien i drzwi, aby dostać się do wielkości i zatrzasnąć bez żadnych problemów, ale jeśli brakowało 2-3 centymetrów, to muszą być zamawiane okna w nowy sposób.

Po zainstalowaniu stojaków, stępił się do urządzenia z prętem do podłogi. I oto wynurzyła się moja arogancja, po zamówieniu kompletu gotowego domu z klatek schodowych na klucz "pod klucz", nie byłoby konieczne oszukiwać urządzenia splotów belek. Biorąc pod uwagę fakt, że belki, które miałem na 6 metrach, musiałem robić spawy, niestety musiałem myśleć o oszczędzaniu więcej niż zwykle, to była szkoda, oczywiście, ponieważ okazało się, że przepłaciłem za materiał, a także ukarałem siebie.

Zewnętrzna skrzynka, zdecydowano, aby przekątnej, oprócz tego, że dostaje dodatkową sztywność ramy, a pragnienie nie lubią innych spowodowała duże zainteresowanie innych ekip budowlanych, tak że musiał być rozproszony przez warsztaty na przekątnej poszycia.

Trzy tygodnie później struktura wyglądała następująco:

Sprawy potoczyły się szybciej, gdy "kilka dni" udało się przekonać konkurencyjny zespół do pożyczania lasów, cudowną rzeczą, łatwą i niezawodną, ​​najważniejszą rzeczą jest to, że skrzynia i całe drugie piętro zostało zainstalowane w ciągu 5 dni.

Konstrukcja dachu, montaż krokwi i ich przywiązanie były wynikiem małej akt szpiegostwa przemysłowego, spędził dzień na ścisłej obserwacji sąsiedniej działce naśladującego stężenia pracy w swoim zakładzie, wyjaśnić wszystkie szczegóły tej technologii - montaż krokwie wykonane na ziemi, przy użyciu tego samego szablonu. Krokwie zgrupowane i zwiększenie przykręcenie śruby (równoległe do poprzeczki górnej podłodze poddasza).

Aby uzyskać bardziej sztywne połączenie z belkami, połączenia krokwi i belek zostały dodatkowo wzmocnione metalową płytą na śrubach po obu stronach.

Dla spokoju ducha pod krokwiami zamontowano dodatkowe podpory.

Ściany ociepliła metoda budowy tortu - zewnętrznej warstwy izolacji - 100 mm piankowego plastiku o gęstości 30, na nim od wewnątrz stała wełna mineralna.

Pianka jest klejona klejem montażowym lub pianką, ale wata wymaga specjalnego traktowania. Proces mocowania waty wygląda następująco: warstwa waty jest układana na piankowym plastiku i szyta ostrożnie po bokach do stojaków z lekkim naprężeniem. Sama wełna jest ułożona w stos w dwóch warstwach, tak aby połączenia zachodziły na siebie.

Podobnie ustawiono podłogę parteru, z tą różnicą, że wata zszywacza nie została zszyta, tylko płyta OSB / OSB została ułożona na górze.

Ostatnim akordem na ten rok budowy była bocznica bocznicy i tafli metalowej.

Vnroziv jako sztandar zwycięskiej jazdy na dach, zakończono główne prace budowlane w okresie wiosenno-letnim. Przed wewnętrzną pracą układanie komunikacji i ostateczne wykończenie.

Czy warto zbudować dom z panelem?

Powstaje pytanie, czy na budowę budynku ramka panelu, nigdy nie opuścił mnie od instalacji pierwszego kołka do oznaczania fundament. Właściwie pytanie, czy nie budować nikną w tle, główne skrzypce grał dylemat, jak zbudować dom ramka panelu z rękami tanio, niedrogo. Wszakże w rzeczywistości technologia budowy można dowiedzieć się oglądając film szkoleniowy, lub przeczytać artykuł na stronie. Opcjonalnie możliwość kupowania materiałów wydawała się znacznie tańsza. Dziś, licząc wszystkie koszty budowy, mogę powiedzieć, że koszt materiałów i konstrukcji pracy mojego domu jest dość porównywalne w cenie do budowy ramy panelu dom pod klucz wyspecjalizowaną firmą choć trochę mniejszy - 6x8 z poddaszem.

Gdzie kupić dom z panelem pod klucz, przegląd rynku ze zdjęciem

Kilka wskazówek, jak prawidłowo kupić dom z panelem

Budowa jednopiętrowego domu szkieletowego 6x9, fotoreportaż, koszt

Jak samemu zbudować dom z ramą, zdjęcia, instrukcje

Obudowa domu własnymi rękami

Moje doświadczenie w budowaniu parterowego domu z panelem pod kluczem

Obudowa domu własnymi rękami

Rury z polipropylenu

Gdzie lepiej kupić gotowe, niedrogie domy szkieletowe na zasadzie "pod klucz", ceny, zdjęcia

Wewnętrzne okablowanie w drewnianym domu

Instalacja domowego systemu grzewczego za pomocą powietrza z pompy ciepła

Montaż płyt podłogowych w drewnianym domu

Strukturalne mieszanki budowlane

Jak wybrać i zainstalować Euroset

Główne elementy izolacji domu: oszczędność na ogrzewaniu

Ta strona dotyczy domów z klatkami, będziemy uczciwie mówić o ich zaletach i wadach.

Budowa domów szkieletowych jest bardzo powszechna w Europie i Ameryce Północnej. Europejskie doświadczenie w budowie domów szkieletowych ma ponad 800 lat historii, domy z muru pruskiego zbudowane w Europie Północnej w 14-15 wieku. stać w miejscu.

W Ameryce Północnej, domy ramowe są najczęstszymi 200 lat, ze względu na wysokie koszty nie jest dom rama praktyczne Amerykanie i Kanadyjczycy docenione technologia budowy. W Ameryce i Kanadzie są zbudowane, co do zasady, jednopiętrowych domów ramy, ale to nie jest małe domy rama 6x6 jest często zbudowane na terenach podmiejskich i pełne komfortowych domów na ponad 200 metrów kwadratowych ze wszystkimi udogodnieniami.

W przestrzeniach byłego Związku Radzieckiego domy szkieletowe zyskują coraz większą popularność, zamiast budowanych wcześniej domów z panelami, pojawiają się nowoczesne technologie budowlane. Podczas budowy domów szkieletowych, technologia pozwala budować w dowolnym momencie w roku, praktycznie na każdym terenie i znacznie szybciej niż inne technologie budowlane.

Tak więc, na przykład, domu ramki z poddaszem o powierzchni 150-200 metrów kwadratowych są budowane na miejscu co najmniej 6-8 tygodnie, a konstrukcja może być przeprowadzane w każdym sezonie, a tym samym budynku gotowej ramy, która zawiera wstępnie zmontowany w panelach fabrycznych zbierana jest w ciągu 2-3 dni.

Ważną kwestią przy wyborze technologii budowy szkieletu jest również to, że budowa domu szkieletowego jest niedroga, w porównaniu z klasycznym drewnianym domem z cegły lub cegły. Domy szkieletowe są niedrogie z wielu powodów: po pierwsze, nie ma potrzeby posiadania ciężkiego i kosztownego fundamentu; koszt ścian nośnych będzie około trzykrotnie niższy niż mur ceglany i dwa razy większy niż z okrąglaków; właściwie skonstruowany domek z ramą ma bardzo dobrą izolację termiczną, co czyni go ekonomicznym w obsłudze.

Tymczasem istnieje wiele plotek i mitów na temat domów szkieletowych, wynika to przede wszystkim z niewystarczającej i nie zawsze rzetelnej informacji. Na stronach naszej witryny postaramy się udzielić szczegółowych odpowiedzi na większość pytań dotyczących domów szkieletowych, aby opowiedzieć o bezpośrednich doświadczeniach związanych z budową domów szkieletowych, zarówno w Rosji, jak i za granicą. U nas znajdziesz wiele materiałów referencyjnych, rysunków, schematów.

Mamy nadzieję, że nasza strona będzie przydatna zarówno dla niezależnych budowniczych, jak i dla ludzi, którzy budują dom szkieletowy z udziałem profesjonalnych budowniczych lub kupują już gotowe.

Dodaj komentarz

29 − 21 =