Nazwa kategorii

Gzymsy do okien wykuszowych

Jaki gzyms wybrać do wykuszowego okna?

W salonie mamy duże wykuszowe okna i powstało pytanie o zasłony, ale nie mogę zdecydować, który gzyms lepiej wybrać. Chcę powiesić rzymskie zasłony, a po bokach są proste linie. Potrzebuję ich do całkowitego zamknięcia.

Dzień dobry! W twoim przypadku będziesz potrzebować dwóch różnych rodzajów gzymsów:

 • podnosząc zasłony rzymskie,
 • Rurkowy lub sufitowy na zasłony.

W odniesieniu do okapów do zasłon, należy wziąć pod uwagę, że zasłony muszą być swobodnie przesuwane i całkowicie zamknięte.

Karnisze sufitowe są tak rozmieszczone, że w miejscu zgięć są bardzo precyzyjnie połączone i nie stwarzają żadnych problemów z ruchem zasłon.

Ale gzyms rurowy w oknie wykuszy może zakłócać działanie kurtyny. Dlatego należy skupić się na konfiguracji okna wykuszowego i postępować z tego wyboru zasłon.

Jeśli boczne okna wykusza są bardzo wąskie, wówczas zasłony całkowicie je zakrywają. Jeśli okno pola podzielone jest na trzy w przybliżeniu równe części, wówczas można rozważyć opcję z czterema zasłonami.

Dekorujemy okna: sekret doskonałego okapu

Aby zaprojektować otwór okienny w pomieszczeniach o niestandardowej geometrii, opracowano specjalne gzymsy wykuszowe. Jeśli jeszcze kilka lat temu podobna struktura okien była typowa tylko dla luksusowych domów wiejskich, dziś taka opcja jest coraz częściej spotykana w nowoczesnych wielopiętrowych budynkach wielopiętrowych. Podobnie, zobaczmy balkony, loggie, ogrody zimowe. W tym przypadku gzyms na wykusz może stać się nie tylko oryginalnym dopełnieniem wystroju, ale także niezbędnym elementem funkcjonalnym. Wariacje na temat gzymsów wykuszowych są liczne, wystarczy wybrać optymalny system i zainstalować go poprawnie.

Instalacja gzymsów, specjalnie zaprojektowanych do okien wykuszowych, ma wiele zalet.

 1. Możesz wybrać najlepszą opcję dla pokoju o dowolnej niestandardowej geometrii. Elastyczne modele pozwalają zaprojektować system o dowolnej złożoności, nawet w postaci zygzaków i fal.
 2. Wewnętrzna objętość pomieszczenia jest wykorzystywana bardziej racjonalnie, obszar wizualnie się zwiększa.
 3. Produkty nadają obrazom kompletność, zespoły wyglądają oryginalnie i interesująco.
 4. Zwiększono stopień oświetlenia pomieszczenia.
 5. Uczucie "prostokątności" pomieszczenia zostaje zniszczone, co pozwala zrealizować najbardziej nieoczekiwane fantazje dekoratora.

Nie zapomnij o elementach dekoracyjnych, którym mogą towarzyszyć wykusze. Najczęściej są to wolumetryczne końcówki wykonane z kolorowego lub półprzezroczystego plastiku, drogiego drewna, metalu. Bardzo oryginalne duże kryształy, które, łamiąc światło, zapewniają niezwykłe oświetlenie pomieszczenia.

Dokonując wyboru na korzyść typu okna wykuszowego, warto wziąć pod uwagę, że ich instalacja będzie wymagała maksymalnej dokładności, dlatego może zająć dużo czasu i wysiłku. To prawda, że ​​wynik końcowy koniecznie uzasadnia złożoność instalacji.

Nowoczesne rozwiązanie konstrukcyjne, które ze względu na swą specyfikę posiada następujące charakterystyczne cechy i możliwości.

 • Elastyczne konstrukcje wykonane z plastikowego lub aluminiowego profilu mogą przybierać niemal dowolny kształt. Modele najlepszej jakości sprzedawane są w postaci pierścieni, co jest oznaką większej elastyczności i ułatwia transport.
 • Produkty mogą być używane do dekoracji głębokich nisz, które należy zamaskować lub oddzielić za pomocą zasłon.
 • Umocowanie ściany jest możliwe, ale mocowanie do sufitu jest uważane za optymalne. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę szerokość kroku, ma to bezpośredni wpływ na jakość końcowego wyniku.

Elastyczne gzymsy na okna wykuszowe są bardzo skromne. Skoncentruje się na wyglądzie i jakości tkaniny, kombinacji płócien.

Najtańsza opcja, której prawidłowe użycie pozwala znacznie zaoszczędzić, wydając otwarcie okna jest bardzo godna.

 • Główną część systemu stanowi zwykły metalowy kabel, który może mieć imponującą długość i może być ułożony w kilku rzędach. Umożliwia to tworzenie złożonych struktur wielowarstwowych.
 • Należy zauważyć, że gzymsy wykuszowe nie są przeznaczone do ciężkich zasłon.

Dzięki instalacji takiego systemu, każdy doświadczony dom-mistrz może sobie poradzić, co zapewni dodatkowe oszczędności w projektowaniu okien.

Jedna z najpopularniejszych opcji, idealna do małych okien typu bay. System ma wiele funkcji i zalet.

 • Konstrukcje składają się z prostych części, które są cięte po dokładnych pomiarach. Części są mocowane za pomocą odpowiednich łączników, które nie powinny zakłócać ruchu zasłon wzdłuż prowadnic.
 • Gzymsowe profile profilowe są najczęściej reprezentowane przez modele wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego. Pierwsza opcja jest bardziej popularna, ponieważ ma zwiększoną wytrzymałość i może wytrzymać ciężkie zasłony. Dzięki temu rozwiązaniu możliwy jest dodatkowy projekt otworów okiennych przy pomocy lambrekinów.
 • Systemy mogą być wielorzędowe, co zwiększa ich funkcje dekoracyjne.
 • Istnieje sufit i typ do montażu na ścianie. Wybór optymalnej metody instalacji zależy od ciężkości konstrukcji, rodzaju i wysokości sufitów, indywidualnych cech pomieszczenia.
 • Głównymi zaletami modeli są ich lekkość, niska cena, miniaturka, możliwość wysokiej jakości maskowania pod materiałami zasłon.

Jedyną wadą profilowanych gzymsów dla okien typu "bay windows" jest to, że nie jest łatwo home masters, aby zapewnić jakość połączenia poszczególnych segmentów. Najmniejsza niedokładność nie tylko negatywnie wpłynie na ogólną percepcję obrazu, ale także utrudni ruch paneli wzdłuż gzymsu.

Gzymsy okrągłe typu bay typ

Klasyczne rozwiązanie stosowane w pomieszczeniach z nieparzystą liczbą okien tworzących okno wykuszowe. Bardzo atrakcyjny wygląd w przestronnych pokojach. Gzymsy okrągłe z wykuszem mają następujące cechy i cechy.

 • Konstrukcję stanowi pusty pręt lekki wykonany z drewna lub metalu (rzadziej z tworzywa sztucznego). Składa się z oddzielnych sekcji, które są połączone za pomocą zawiasów.
 • Należy zauważyć, że ruch zasłon wzdłuż pręta jest możliwy tylko na odcinkach między tulejami wciąganymi, kurtyna nie przesunie się na całej długości okapu.
 • Konsumenci będą mieli szeroki wybór łączników do paneli. Okrągły przekrój modeli pozwala na użycie dowolnych opcji.

Biorąc pod uwagę atrakcyjny wygląd modeli, systemy te są maskowane bardzo rzadko. Wręcz przeciwnie, kładą nacisk na używanie drogich materiałów i bogatych kolorów. Mocowanie do sufitu jest możliwe, ale rzadko używane.

Jeśli w pokoju znajduje się okno wykuszowe i trzeba wymyślić jego oryginalny projekt, przede wszystkim należy rozważyć możliwość zainstalowania gzymsów wykuszowych. Pozwoli to uzyskać wysokiej jakości utrwalenie firanek oraz zorganizować elegancki i przyjemny zespół.

Nie rób instalacji samodzielnie. Najczęściej jest to złożony i czasochłonny proces, któremu towarzyszy wiele niuansów. Jakakolwiek nierozliczona drobnostka może prowadzić do naruszenia właściwych proporcji i zmniejszenia funkcjonalności systemu.

Jak wybrać i zainstalować gzymsy na okna wykuszowe

Istnieje wiele opcji projektowania architektonicznego otworów okiennych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wykusz, który pozwala nie tylko ozdobić fasadę dowolnej konstrukcji, ale także znacznie zwiększyć powierzchnię użytkową wewnątrz domu. Warto zauważyć, że spośród wszystkich opcji otworów okiennych szczególnie atrakcyjne jest okno wykuszowe.

Jednak, aby podkreślić wyrazistość wykusza, tak ważne jest prawidłowe dobranie gzymsu na zasłony. Na szczęście istnieje wiele różnych rodzajów zasłon, wśród których w każdym przypadku znajdziesz te, które pasują do Twojego pokoju i wybranego stylu.

Na zdjęciu: przykład konstrukcji okien wykuszowych

Ten artykuł zawiera szczegółowe instrukcje - na co zwrócić uwagę przy zakupie zapięć i zasłon.

Ale kurtyna okna wykuszowego powinna być wybrana nie tylko w oparciu o rodzaj zasłon, które chcesz powiesić, ale także rodzaj otworu okiennego.

Zawsze rozważ kształt kształtu okna

Zwróć uwagę. Najczęściej gzymsy należy zamawiać pojedynczo.

Wszakże wybór gotowego modelu dla konkretnego typu okna wykucia jest prawie niemożliwy.

Dlatego, aby Twoje wnętrze wyglądało pięknie i harmonijnie, podejdź do rozwiązania tego problemu w sposób odpowiedzialny i nie ograniczaj się do indywidualnego modelu.

Same otwory mogą mieć kilka rodzajów:

Dla każdego rodzaju otwierania należy wybrać odpowiedni rodzaj zawieszenia na zasłony. Z technicznego punktu widzenia mogą się również znacznie różnić, co zostanie omówione poniżej.

Przykład mocowania narożnego

Istnieje wiele różnych modeli, z których każdy ma swoją własną charakterystykę.

Najbardziej popularne i skuteczne jest:

Co warte odnotowania, to wszystkie gzymsy naścienne na okna wykuszowe. Oczywiście cena nie jest jedyną różnicą między jednym modelem a drugim. Więcej o różnych modelach w poniższej tabeli.

To jest zaokrąglony model

W tym przypadku złącze bagnetowe dla karniszy, jeśli chcesz podłączyć poszczególne części rury - są to specjalne zawiasy, które można dobrać do gustu.

Nawiasem mówiąc, ten model można zamocować nie tylko na ścianie, ale także na suficie, co otwiera szerokie perspektywy pod względem tworzenia przyjemnego wnętrza.

Instalacja listwy przypodłogowej na suficie jest korzystna w przypadku, gdy sufity w pomieszczeniu są niskie - wizualnie zwiększy to wysokość pomieszczenia.

Wśród innych cech tego typu, należy zauważyć taki punkt ujemny - zasłony będą poruszać się tylko na niektórych częściach rury. Oczywiście, jeśli nie używasz specjalnych wariantów niezamkniętych pierścieni, które pozwolą im poruszać się nawet przez mocowanie rury.

Ale pozytywną rzeczą jest to, że możesz użyć kilku segmentów, które pomogą stworzyć symetryczny projekt otworów okiennych.

Mogą jednak pojawić się pewne trudności:

 • podczas otwierania ramek;
 • w niektórych ograniczeniach zasłon przesuwnych.

Ale jeśli projekt pokoju zostanie zajęty przez profesjonalnego projektanta, będzie on w stanie znaleźć sposoby rozwiązania wszystkich prawdopodobnych problemów.

Wybierając konkretną opcję instalacji, należy wziąć pod uwagę takie cechy, jak:

 • wysokość pokoju;
 • lokalizacja jednostek grzewczych;
 • lokalizacja klimatyzatorów itp.

Główną zaletą tego typu jest to, że wszystkie elementy są przymocowane tak, że pozwala to swobodnie przesuwać i przesuwać zasłony na całej długości gzymsów.

Nawiasem mówiąc, najczęściej system profili składa się z co najmniej dwóch lub nawet trzech rzędów - dzięki temu można używać lambrekinów, które dodadzą całości do projektu.

Przy okazji, jeśli interesują cię gzymsy narożne do okna wykuszowego, to w takim przypadku system profili będzie idealną opcją!

Wzory łańcuchów są prawie najmniej prawdopodobne:

 • nadają się do wieszania tylko lekkich ubrań;
 • Ten model nadaje się tylko do niektórych wnętrz, urządzony w prostym stylu minimalistycznym lub hi-tech.

Ale produkty smyczkowe są najłatwiejsze do zainstalowania.

Cechy mocowania gzymsów

Na zdjęciu: przykład modelu strunowego

Oczywiście poszczególne funkcje zależą od wybranego modelu. Jednak poinformujemy Cię o głównych zaleceniach, które należy wziąć pod uwagę podczas instalowania okapów w oknie wykuszy.

Rada. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie jednego gzymsu na całej długości okna.

Chociaż oczywiście ta opcja będzie najdroższa.

Ale zestaw kilku gzymsów będzie kosztował o wiele mniej, ale trzeba je wybrać, aby były harmonijnie połączone z ogólnym wnętrzem.

Ponieważ najczęściej okno wykuszowe składa się z trzech ramek, należy wziąć pod uwagę następujące zalecenia:

 • usunąć tak dokładnie, jak to możliwe, pomiary z każdej ramy;
 • W modelu na środkowym oknie konieczne jest zapewnienie oddzielnych iglic;
 • jeśli końce wszystkich trzech są takie same, to środkowa część powinna być zamontowana nieco wyżej niż boczne.

Okna i odpowiednio dobrane gzymsy mogą stać się prawdziwą ozdobą pokoju, dodając mu szczególnego uroku

Specjalne dekoracyjne iglice na oknach wykuszowych nadadzą pomieszczeniu wyjątkowej elegancji.

Mogą mieć praktycznie dowolną postać:

Zwróć uwagę. Nie powinno być problemów z instalacją tzw. Modeli elastycznych.

Ponieważ są one łatwo zginane wokół całego konturu okna.

Jak widać, jeśli prawidłowo wybierzesz i naprawisz zasłonę na zasłony, stanie się ona doskonałym detalem funkcjonalnym Twojego wnętrza, nadając mu wyjątkowego uroku i harmonijnie łącząc się z innymi elementami. (Zobacz także artykuł Projektowanie sufitów: funkcje.)

Dodatkowe wideo kognitywne w tym artykule pozwoli ci lepiej zrozumieć wszystkie powyższe informacje »width =» 640 "height =" 360 "frameborder =" 0 "allowfullscreen =" allowfullscreen ">

Jak widać, jeśli prawidłowo wybierzesz i naprawisz zasłonę na zasłony, stanie się ona doskonałym detalem funkcjonalnym Twojego wnętrza, nadając mu wyjątkowego uroku i harmonijnie łącząc się z innymi elementami. (Zobacz także artykuł Projektowanie sufitów: funkcje.)

Dodatkowe wideo kognitywne w tym artykule pozwoli lepiej zrozumieć wszystkie powyższe informacje.

Dodaj komentarz

+ 5 = 12