Nazwa kategorii

Kamieniarstwo w pół cegły

Technologia murarska na pół-cegle

Coraz bardziej popularne są kąpiele ceglane. Murowanie na pół cegły będzie najbardziej praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem, jeśli zdecydujesz się na zbudowanie wanny z tego materiału.

Wraz z pojawieniem się nowych rodzajów materiałów budowlanych i wykończeniowych, kąpiele ceglane stają się coraz bardziej istotne.

Zaleta kąpieli z cegły:

 • żywotność i wytrzymałość struktury zwiększają severalfold;
 • wystąpienie pożaru jest zminimalizowane;
 • więcej możliwości w zakresie projektowania i układu budynku;
 • Minimalna znajomość konstrukcji jest potrzebna do wzniesienia konstrukcji.

Wadą jest to, że cegła powoli się nagrzewa i szybko chłodzi. Ale przy właściwym podejściu problem ten można rozwiązać.

Technologia i cechy muru w połowie cegieł

Kamieniarstwo zakłada, że ​​tylko tak zwana łyżkowa część cegły będzie zwrócona na zewnątrz. Układanie polega na tym, że w każdym kolejnym rzędzie ułożonym na warstwie zaprawy cementowej cegła przesuwa się o połowę, tworząc lepszą przyczepność i wytrzymałość ściany. Standardowa grubość jednej cegły wynosi 250 mm, jest to całkiem akceptowalna wartość dla budowy ściany łaźni i wytrzymałości konstrukcji.

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, że grubość ściany budynku wpływa na wytrzymałość i stabilność. Obowiązkową decyzją powinna być siatka wzmacniająca, którą układa się co 3 ceglane rzędy, pozwalając uniknąć ewentualnego zawalenia. Kratki są prostokątne i zygzakowate.

Przykład i proces murarski w połowie cegły

Narzędzia i materiały wymagane do murowania:

 • wystarczająca ilość cegieł budowlanych z rezerwą (około 50 sztuk na 1 m2 przy uwzględnieniu szwu cementowego);
 • zaprawę cementową, starannie wymieszaną z drobnym piaskiem (w proporcjach 1: 4);
 • narzędzia robocze: kielnia, łopata, pojemnik na roztwór, młotek, pion, gon, reguła, poziom, żyłka wędkarska.

Aby rozpocząć pracę, musisz zrobić znacznik, aby uniknąć dalszych niespójności. Ponadto oznakowanie jest niezbędne do identyfikacji obszarów pod drzwiami i oknami wanny. Znakowanie można wykonać bezpośrednio na podłodze. Pierwszy rząd musi być ustawiony na całkowicie płaskiej powierzchni, aby uniknąć dalszej krzywizny konstrukcji. Obowiązkowym elementem jest warstwa pokrycia dachowego między fundamentem a powierzchnią, na której zostanie wzniesiony budynek. Przede wszystkim połóż cegłę na końcach rzędu. Jeśli podłoga jest nierównomierna, pierwsze cegły układane są na wyższej powierzchni.

Sprzęgła zwykle biegną od lewej do prawej. Ciągniemy linię wzdłuż całego pierwszego rzędu, aby nie zboczyć z linii prostej. Pożądane jest początkowe zwilŜenie cegły tak, aby nie usuwała wilgoci z zawiesiny cementowej.

Musimy uruchomić sprzęgło od narożników, od góry do pierwszego rzędu położyliśmy dwie cegły następnego rzędu, tak aby zachodziły na poprzedni i natychmiast położyliśmy kolejny rząd w dwóch klockach.

Taki schemat zapewni tak zwane wiązanie i niezawodność konstrukcji.

Po zakończeniu rogi układamy rozwiązanie na cały pierwszy rząd, delikatnie naciskając i sprawdzając poziom. Naciśnij tylko na środku klocka, w przeciwnym razie może prowadzić do nierównych rzędów. Następnie zaprawę cementową wykańcza się kielnią.

Przemieszczając się wzdłuż takiego schematu od rzędu do rzędu, budujemy ściany. Nie zapominamy o sprawdzeniu poziomu i równości serii na wąskiej linii i poziomie.

Jeśli proces jest opóźniony i przerwany na kilka dni, wówczas skonstruowaną konstrukcję należy przykryć gęstą folią polietylenową, dociskając ją z końców.

Zalety układania pół cegły

Masoneria w polkirpicha jest najprostsza. Technologia budowy może być opanowana przez prawie każdą osobę, która ma przynajmniej minimalny pomysł na konstrukcję. Przestrzeganie wszystkich zasad i norm zapewni niezawodność i stabilność konstrukcji do wymaganego obciążenia. Ten rodzaj muru może znacznie zaoszczędzić, zmniejszając wymaganą liczbę materiałów budowlanych w 2 razy, odpowiednio, zmniejsza zużycie roztworu.

Użyj muru w polkirpicha w budownictwie domków jednorodzinnych

Kamieniarstwo w polkirpicha służy głównie do urządzenia przegród. Wynika to z faktu, że taka grubość ścianki nie może przenosić obciążenia z zakładki. Oczywiście możliwe jest zastosowanie takich ścian do wykładania istniejących budynków i konstrukcji. Ale w tym przypadku możemy uznać je za czysto dekoracyjny element konstrukcji.

Kamieniarstwo w polkirpicha używane głównie do budowy przegród między pokojami.

W pół cegły można budować gospodarcze budynki gospodarcze i budynki. Nakładanie się na takie struktury powinno być jak najlżejsze! W przypadku cięższych podłóg należy ułożyć słupy w narożnikach konstrukcji i przechwycić obciążenia pionowe od zachodzenia na siebie za pomocą dodatkowych belek nośnych. Jako takie belki można zastosować metalowy kanał, belkę dwuteową lub drewnianą belkę o wymiarach co najmniej 150 x 50 mm.

Czy możliwe jest zastosowanie cegły w połowie cegły do ​​wykonywania ścian nośnych? Należy pamiętać, że cegły w cienkich ścianach działają z wyższym współczynnikiem kompresji pionowej niż w grubych. Do tego dochodzi wniosek Instytutu. Kucherenko.

Za pomocą muru w technologii "Zygzak" można budować ściany nośne o dowolnej grubości. Liczba klocków w tej technologii to tylko 5 sztuk. na 1 metr bieżący.

W 1 m² ściany znajduje się 50 krzemianów krzemianu seskwitu. Ta ilość użytego materiału nie zależy od grubości ściany! Taki schemat pozwala budować do 16 pięter (zawarcie Voronezh Regional Architecture). Zużycie cegieł w konstrukcji przegród na 1 m2 muru wyniesie 40 sztuk.

Wszystko genialne jest proste: sposoby układania

Jak położyć taką ścianę? Weź standardowy arkusz papieru A4. Spróbuj umieścić ten arkusz na krawędzi. Czy to nie działa? A teraz spróbuj złożyć arkusz na akordeon. Teraz to jest tego warte. Umieść książkę na arkuszu. Liść trzyma! Im większa "fala" arkusza, tym trudniejsza jest książka, którą może znieść. W tym samym czasie szerokość zajmowana przez arkusz zmieni się nieznacznie. Oznacza to, że przy 1 m² zużycie pozostaje praktycznie niezmienione.

Jest jeszcze jedna technologia. To jest murarstwo Alenkina. Zasada jest prawie taka sama. Obie te technologie są określane jako "murarskie", jednak są one oszczędzane ze względu na wady.

W technologii murowej Alenkina jest nieco łatwiej układać cegłę, ale jej nośność jest nieco mniejsza.

W tej technologii nie zaleca się budowania budynków na więcej niż 5 piętrach. Zużycie cegieł na 1 m2 muru pozostaje takie samo jak w technologii "Zigzag" dla dowolnej grubości ściany nośnej.

W tych technologiach na terytorium byłego ZSRR zbudowano ponad 600 budynków i budowli o różnym przeznaczeniu. Oszczędność cegły stanowi od 18% (w budynkach wysokich) do 45% (przy budowie domków). A przy budowie domków oszczędności wynoszą 75%.

W innych przypadkach murowanie pół cegły można wykorzystać tylko do budowy zamkniętych konstrukcji, które nie przenoszą ciężarów. Jako przykład, weźmy budowę garażu. Ściany przednie i tylne muszą być zbudowane w grubości 250-370 mm. Ale ściany boczne można budować i mieć grubość 63 mm.

Jednocześnie nie ma potrzeby mówić o właściwościach termicznych takich ścian.

Kolejna rzecz - technologia "Zigzag" i "Alenka murarska". Wewnętrzne pustki w ścianie są wypełnione grzejnikiem. Ściana wewnętrzna może być wykonana ze zwykłej płyty gipsowo-kartonowej lub innego podobnego materiału. Wniosek Norilskiego Instytutu Ciepłownictwa wykazał wysoką odporność na przenoszenie ciepła takich ścian.

Obsługa domów mieszkalnych wykonanych w tych technologiach wykazała ich wysoką wydajność i niskie zużycie w przypadku użytkowania budynków.

Tak więc, przy budowie cielaka w rejonie Novogrudku obwodu grodzieńskiego, zastosowanie technologii Zigzag umożliwiło zbudowanie budynku z ogrzewaniem z oddychania zwierząt tak, że śmiertelność młodych zwierząt w okresie zimowym wynosiła 0%. Z oszczędności zaoszczędzonych podczas budowy cegieł cielnych wybudowano 3 budynki mieszkalne dla młodych specjalistów. Wysoka stabilność sejsmiczna takich ścian pozwala na wykorzystanie słupków strzał zbudowanych w tych technologiach w najtrudniejszych warunkach klimatycznych naszej Ojczyzny. Jednocześnie ogrzewanie takich obiektów wymaga znacznie mniejszego nośnika ciepła.

Wykorzystanie tych technologii w budownictwie zmusiło rząd ZSRR, a później Rosji, do wydania nowego SNiP dla ciepłownictwa. Problem okazał się wymagający i pilny.

To właśnie sprawiło, że akademik Kapitza włączył swój temat do swoich programów "Obvious-incredible". Na ten temat został usunięty i pokazany przez filmy DTV 7. Temat budowy ekologicznych i niedrogich domów jest ciągle popularny.

Mury z cegły w technologii "Zigzag" i "Alenkina Masonry" pozwalają budować budynek wykorzystując zalety cienkich ścian w polkirpicha. Pozytywne informacje zwrotne od właścicieli takich budynków (w tym w obszarach sejsmicznie niebezpiecznych) w ciągu długich lat funkcjonowania wskazują na zapotrzebowanie na budowę właśnie w takich technologiach. Właściwości termo-techniczne w konstrukcji takich ścian mogą znacznie zmniejszyć przepływ chłodziwa w eksploatacji budynków w zimie.

Znaczne oszczędności w materiałach budowlanych i piękny wygląd sprawiają, że takie obiekty są konkurencyjne i pożądane.

Jak jest wykonywany mur w pół cegły

Najprostszą wersją jest murowany mur. Często służy do tworzenia wewnętrznych ścianek działowych z cegieł, okładzin budynków, obudów do łóżek itp. Ściany w ten sposób ułożone nie mogą być konstrukcjami nośnymi, ale mają wystarczająco dużo siły, by powiesić na nich jakieś dekoracje lub meble. Kamieniarstwo w polkirpicha pozwoli zaoszczędzić zasoby w budowie przegród wtórnych, a zużycie cegieł i zapraw zmniejszy się co najmniej 2 razy. Ponadto skraca się czas pracy, co pozwala zaoszczędzić nie tylko materiały, ale także siłę i czas. O tym, jak ten mur jest wykonywany, co jest potrzebne do tego i gdzie jest opłacalne, zostanie opisane poniżej.

Układ murarski na pół cegły.

Często podczas konstruowania prostych konstrukcji, które nie przenoszą poważnego obciążenia mechanicznego, ludzie starają się oszczędzać pieniądze. Dlatego w pracach budowlanych często wykorzystuje się tanie materiały budowlane (na przykład płyty gipsowo-kartonowe), które nie zawsze mają niezbędne cechy. Dobrym rozwiązaniem do budowy prostych konstrukcji będzie budowa cegły w połowie cegły. W tym przypadku, w przypadku obiektów budowlanych wewnątrz pomieszczeń, podłoga nie wymaga wzmocnienia - jej wytrzymałość jest często wystarczająca, aby wytrzymać masę, którą mur ma w pół cegły.

Po raz pierwszy podobny rodzaj muru pojawił się około 7000 lat przed naszą erą. Archeolodzy odkryli przedmioty należące do starożytnej kultury indyjskiej w Indiach i Pakistanie.

Przez cały czas technologia murarska praktycznie się nie zmieniła. Wykonuje się je w taki sposób, aby widoczna część składała się tylko z części łyżki z cegły. Zasada układania jest dość prosta - cegła układana jest jeden rząd na warstwie zaprawy. W ten sposób układanie odbywa się w kolejności schodkowej, tak aby pionowe szwy między rzędami cegieł nie tworzyły jednej linii. Nieprzestrzeganie tej zasady prowadzi do pogorszenia wytrzymałości konstrukcji. Ten mur zapewnia grubość ściany równą 12 cm - szerokość cegły (jeśli nie ma żadnych dodatkowych wykończeń ścian). Ta grubość pozwala wytrzymać ciężar zasłon, ale nie może wytrzymać ciężaru konstrukcji budynku. Dlatego sprzęgła tego nie można wykonać do budowy ścian nośnych (w rzeczywistości, zgodnie z SNIP i ustawą o konstrukcji grubość ścian nośnych nie powinna być mniejsza niż 38 cm).

Główne narzędzia do murowania w polkirpicha.

Aby wspierać takie ściany, wszelkie konstrukcje (na przykład krokwie na dach) są możliwe dopiero po przeprowadzeniu badania i wydaniu specjalnego zezwolenia (projektu) ze służb nadzorujących. W takim przypadku konieczne jest ograniczenie obciążenia na takiej ścianie - może ona wytrzymać masę około 120-130 kg. Dlatego na podstawie tych rysunków należy powiesić meble i wyposażenie (na przykład 150-litrowy elektryczny podgrzewacz wody nie może być zawieszony na takiej ścianie). W przypadku konstrukcji ścian, których jedna strona znajduje się na zewnątrz budynku, konieczne jest dodatkowe wzmocnienie konstrukcji murowanej. Aby to zrobić, pręty wzmacniające są wykonane tak, aby tworzyły poprzeczną "kratę". Mocowanie siatki wzmacniającej odbywa się poprzez spawanie do elementów zakładki w sąsiednich ścianach. Podziałka kratowa jest wykonywana o grubości 3-4 cegieł (rzędu). Zbrojenie można uzupełnić siatką metalową, którą układa się w szwie.

Możesz budować takie ściany do następujących celów:

 1. Aby chronić łóżka. Szczególnie często ten rodzaj muru służy do ochrony klombów na ulicy przed wejściem do podwórka. Zapobiegnie to przypadkowym lub celowym atakom na rabaty kwiatowe.
 2. Do budowy przegród wewnętrznych. Taki mur wytworzy solidną ścianę, która będzie miała dobrą izolację akustyczną, a ponadto możliwe będzie wykończenie dowolnych materiałów. Ważne jest, aby uwzględnić wagę wykończenia (na przykład całkowitą masę plastra) i nie przeciążać ściany.
 3. Budowa budynków pomocniczych. Na przykład: budki dla psów, małe budki, bunkry na węgiel itp. Podczas budowy takich obiektów zdecydowanie zaleca się ułożenie fundamentu na murze (szczegóły w rozdziale "Prace przygotowawcze").
 4. Budowa różnych ogrodzeń: aby zapobiec zsuwaniu się gleby (jeśli miejsce znajduje się na zboczu), aby wizualnie oddzielić wszelkie przedmioty itp. W tym samym czasie niemożliwe jest wykonanie takiego sprzęgła podczas budowy płotów o pełnej wysokości, ponieważ obciążenie wiatrem na ścianie o wysokości 1,5 metra i długości większej niż 2 metry przekracza 350 kg.

Jak wykonać podobny mur pod różne potrzeby i na różnych warunkach, przeczytaj poniżej.

Przed rozpoczęciem budowy ściany należy wykonać pewne prace przygotowawcze, które będą się znacznie różnić między układaniem ścian wewnątrz i na zewnątrz.

Dodatkowe narzędzia do układania cegieł.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sporządzenie diagramu. Obwód jest wykonany w oparciu o rzeczywiste wymiary ścian. Odbywa się to w celu obliczenia wymaganej ilości materiałów (cegła + zaprawa). Mając dokładne wymiary ściany (i znając jej grubość), obliczyć ilość materiału. Tak więc na 1 metr kwadratowy potrzeba 61 sztuk standardowej cegły lub 45 sztuk półtora. W programie również spróbować narysować murowane cegły.

Następnie miejsce budowy jest wyczyszczone. Jeśli planujesz zbudować go w pomieszczeniu, wtedy podłoga jest starannie wypoziomowana, usuwając niepotrzebne obszary lub zalewając jamę cementem. Podobna praca jest wykonywana przy suficie - powierzchnia powinna być idealnie równomierna. Jeśli występują pęknięcia, należy je oczyścić z gruzu i wylać zaprawą cementową lub betonową.

W przypadku budowy muru na ulicy konieczne jest przygotowanie do niego fundamentu, ponieważ ma on dużą masę. Aby to zrobić, wykop wykop o szerokości 30-40 cm, głębokość - 50-60 cm, a następnie wykonaj deskowanie desek, blach, łupków i innych improwizowanych materiałów. Na dnie wykopu leżała "poduszka". Aby to zrobić, wlać warstwę piasku 8-10 cm, który jest wyrównany i staranowany, tej samej warstwy żwiru (lub tłucznia), jest również wyrównany i staranowany. Następnie przystąpić do zalania fundamentu zaprawą cementową lub betonową. Następnie podłoże wyschnie, a szalunek zostanie usunięty. Układanie na fundamencie powinno odbywać się w taki sposób, aby oś wzdłużna ściany pokrywała się z osią fundamentu (tj. Cegły są umieszczane na środku piwnicy, pozostawiając piwnicę na dwóch bokach). To kończy prace przygotowawcze.

Najpierw przygotowują wszystkie narzędzia niezbędne do wykonania pracy. Aby to zrobić, potrzebujesz: pojemnika do mieszania roztworu, miksera, kielni, specjalnego młotka, reguły, przyrządów pomiarowych (poziom, pion, sznur, gon), połączenia dla szwów. Ponadto nabywają cegły i zaprawy w zależności od wielkości ściany.

Proces układania w pół cegły.

Roztwór zagniata się w proporcji od 1 do 3 (1 część cementu, 3 części piasku). W takim przypadku piasek musi być drobno przesiany, a cement powinien zostać zakupiony co najmniej 500. Następnie cegły są moczone w wodzie. Aby to zrobić, są one umieszczane w pojemniku i wylewane z wodą, tak aby wszystkie cegły były całkowicie pokryte cieczą. Po wylaniu pozostaw je na 30-60 minut. Cegły są zwilżane, aby nie usuwały wilgoci z roztworu.

Następnie przejdź do sztauowania. W tym celu najpierw wyświetlane są kąty. Pierwszy rząd cegieł jest układany w stos w następnym rzędzie po ułożeniu siatki wzmacniającej. Wysokość muru w narożniku powinna wynosić 5 cegieł i układać je tak, aby cegły zmieniały się pod kątem 90 stopni. Tak powstaje bandaż narożnika.

Następnie pociągnij za przewód wzdłuż pierwszego rzędu. Następnie zastosuj rozwiązanie i umieść samą serię. W tym samym czasie stale monitoruj zarówno ogólny poziom, jak i poziomy cegieł w parach. Po ułożeniu 3 rzędy zaczynają kontrolować płaszczyznę ścian. Podczas układania każdego rzędu sznurek ogólnego poziomu przesuwa się na wysokość rzędu. Aby uzyskać lepsze ustawienie zaprawy, należy ułożyć 4-5 rzędów, a następnie ustawić zaprawę.

Nie jest trudno zbudować ścianę, kładąc pół cegły, ale wymaga to regularnego monitorowania poziomu płaszczyzn powierzchni. Ten rodzaj muru jest łatwy do wykonania nawet dla niedoświadczonego budowniczego.

Kopiowanie materiałów witryny jest możliwe bez uprzedniej zgody w przypadku zainstalowania aktywnego indeksu linku do naszej strony.

Dodaj komentarz

− 3 = 6