Nazwa kategorii

Kamieniarstwo pieców ręcznych poryadovka

Piece kaflowe do domu własnymi rękami krok po kroku - rysunki i zamówienia

Piec cegły wychodzi sposób, pomimo wszystkich rozwiązania w dziedzinie ogrzewania, takie jak gazowe, oraz tak buleryana. D. pierwsze, cegła pieca oddycha, a po drugie może być połączony w funkcji ogrzewania i gotowania. Niektóre modele są bardzo ekonomiczne zarówno w użyciu, jak i w murze.

W przeciwieństwie do wielu sposobów ogrzewania, piec z cegły ma właściwość utrzymywania pomieszczenia w optymalnej wilgotności. Chodzi o porowatą strukturę cegły, która po podgrzaniu wydziela parę wilgoci, ale stygnie, pochłania ją z powrotem.

Dlatego też w domach z piecami ceglanymi utrzymuje się optymalną wilgotność, co oznacza, że ​​taki piec można bezpiecznie nazwać przyjazne dla środowiska. Czy warto powiedzieć, że cegła, glina i inne materiały z pieca są bezpieczne dla zdrowia naturalnych materiałów.

Dzięki strukturze oddychania w domu z ogrzewaniem piecy czujemy się komfortowo już przy 18-19 stopniach, podczas gdy z innymi rodzajami urządzeń grzewczych 20-22. Jest to znacząca oszczędność, ale nie wszystkie. Piec jest z natury wszystkożerny i może pracować na wszystkim, co może się palić - węgiel, drewno opałowe, pellet i tak dalej.

Niektóre typy pieców, takich jak cegły pieca Kuznetsova wytworzone zgodnie z pokrywą typu podać takie dane (wydajność 80-95%), które mogą konkurować z najbardziej ekonomicznych buleryanami.

Początkowo plan domu powinien uwzględniać piec - możesz wymyślić wiele interesujących sprzęgieł dla różnych rodzajów konstrukcji ceglanych. Co musisz wziąć pod uwagę przy planowaniu domu:

 • W przypadku pieca z co najmniej 500 cegieł należy ułożyć niezależny fundament z kominem, który nie powinien być połączony z fundamentem domu - aby mieć pewną odległość od niego.
 • Niektóre piece, takie jak krótka, wielkogabarytowa płyta kuchenna z osłoną cieplną o wytrzymałości 250 kg / m2. m (zgodnie z wymaganiami SNiP) można zainstalować bez fundamentu. Konieczne jest jedynie zapewnienie izolacji termicznej i wzmocnienia podłogi z dodatkowymi opóźnieniami.
 • Belki stropowe nie powinny dotykać komina, a komin musi znajdować się powyżej kalenicy o pół metra lub więcej, a odległość między nimi nie może być mniejsza niż półtora metra.

Ściśle mówiąc, prawie wszystkie piece wymagają od 1 tys. Do 1,5 tys. Cegieł, więc trzeba polegać na osobnym fundamencie. Mogą istnieć pewne wyjątki od planu fundamentu w przypadku segmentowej listwy fundamentowej głównego budynku.

Możliwe jest znalezienie miejsca pod względem takiego domu i położyć fundament pieca na przecięciu taśm - pod wewnętrznymi ścianami. Ale do innych fragmentów głównego fundamentu powinno być nie mniej niż 1,2 m.

Wcześniej był w każdym domu, teraz piec można uznać za atrakcję i narodowy egzot. Jest to jednak bardzo wygodna i funkcjonalna rzecz, która może łączyć ogrzewanie, powierzchnie kuchenne, piekarnik i ciepłą ławkę, jednocześnie zachowując piękny design.

Jeśli dekorujesz piekarnik kafelkami lub płytkami elewacji, piekarnik zamieni się w centrum wystroju domu. Możesz zrobić taki piekarnik własnymi rękami.

Poryadovki - szczegółowy schemat układania ceglanego pieca

Kolejność cegieł można uzyskać bezpłatnie, a to prawie połowa sukcesu. W końcu jest kolejność dokładne instrukcje umieścić każdą cegłę. Jedyne czego potrzebujesz to małe doświadczenie mason. Ale kto z życia w prywatnym domu przynajmniej raz nie spotkał murarstwa? Ściany, szopy, grille, ogrodzenia ... teraz i upiecz.

Aby odpowiednio ogrzać dom, należy obliczyć dla konkretnego pomieszczenia, w oparciu o parametry wymiany ciepła planowanego pieca. Piec musi mieć taką moc, aby można było bezpiecznie wytrzymać noc przed następnym piecem.

Wykonanie takich obliczeń jest bardzo trudne, ale można z nich korzystać IV. Kuznetsova, który obliczył średnią wydajność cieplną na jednostkę powierzchni pieca. Tak więc średni piec 1,51,5 x2,5 m powinien wystarczyć do ogrzania powierzchni do 100 metrów kwadratowych. m.

Z tego łatwo jest odepchnąć i obliczyć wymiary pieca do swojego domu.

Wybieramy projekt piekarnika - rosyjski, kowalski, holenderski lub szwedzki

Kiedy zdecydowaliśmy się na przybliżone wymiary piekarnika, musimy wybrać wymaganą wersję piekarnika, który będzie wkładany. Na stronie można znaleźć wiele szczegółowych schematów rosyjskich pieców - od małych po duże. Kaptur Kuznetsova i tzw holenderski lub szwedzki.

Kuznetsovki słyną ze specjalnej konstrukcji, która pozwala na poruszanie się ciepłych i zimnych gazów, dzięki czemu sprawność pieca osiąga czasem 90-95%. Ponadto, prawie całkowity brak sadzy i, w konsekwencji, minimalna konserwacja pieca. Na stronie internetowej samego autora można znaleźć do 150 schematów różnych opcji murowania.

Również w naszym regionie są popularni "Szwedzi", ale czasami nazywany jest "holenderskim", choć nie jest to do końca prawdą. Ponieważ Szwed jest niezależny piec grzewczy, podczas gdy Holendrzy byli używani tylko jako dodatek do ogrzewania.

Wybór "Szweda" jest również dobry, ponieważ jest to prawdziwie kombi:

 • Na nim przygotuj jedzenie.
 • Ogrzewanie.
 • Możliwość wbudowanego piekarnika.

Zastanów się, jak zrobić taki piekarnik własnymi rękami.

Piec szwedzki (holenderski) własnymi rękami

Jeśli jesteś zdecydowany zrobić Szweda własnymi rękami, będziesz potrzebować następujących narzędzi:

 • Mały kilof.
 • Kielnia do układania roztworu.
 • Poziomy są pęcherzykowe i hydrauliczne.
 • Plumbowe kółka.
 • Reguła.
 • Kąt budynku.
 • Ciąg do muru.
 • Pędzel do wycierania szwów.
 • cegły ceramiczne;
 • ceglany szamot;
 • zaprawy murarskie piecowe (sprzedawane gotowe);
 • elementy metalowe: kratka, drzwi, zasuwy, powierzchnie do gotowania itp. (zgodnie z modelem pieca);
 • do fundamentu: cement, piasek, pokrycia dachowe.

Opis budowy Szweda krok po kroku

Zamówienia i rysunki takiego pieca, jak każdy inny, można pobrać za darmo w Internecie, ale musisz poznać niuanse każdej serii. Zacznijmy więc opis szwedzkiej konstrukcji.

 • 1 wiersz to najważniejsza seria. Cegły muszą być układane zgodnie z poziomem, a kąty powinny być kontrolowane przez specjalny kwadrat budynku. Pierwszy wiersz ustawia poprawną pozycję wszystkich pozostałych wierszy w przestrzeni. Z przodu pieca znajduje się popielnik, więc używa się cegły trzy czwarte. Aby ułatwić usuwanie popiołu, musisz ogolić klocek w kierunku kamery.
 • 2 rząd zaczyna się od zamontowania drzwi dołu, następnie rozłożony jest cały drugi rząd.
 • 3 wiersz, który musisz umieścić zgodnie z zamówieniem, i aby uzyskać odpowiednie poddanie należy potrząsnąć cegłami po obu stronach. W trzecim rzędzie osiąga się wysokość drzwi popielniczek.
 • 4 rząd należy uruchomić po lewej stronie i najpierw zainstalować drzwi czyszczące, a drzwi dmuchawy ułożyć od góry. Aby uzyskać kwadratowy kształt popielnika, cegły muszą być rozdrobnione do wielkości otworu.
 • 5. rząd jako całość nie różni się od czwartego, z wyjątkiem węższego otworu popielnika.
 • Rozpoczęcie 6 wierszy wyciągnąć ogień (szamot), w kolejności oznaczonej specjalnym cieniowaniem. Przed rusztem cegła jest rozdrabniana, dzięki czemu wygodniej jest układać paliwo na ruszcie. Sama siatka powinna opierać się na cegłach piątego rzędu.

Należy pamiętać, aby zachować odległość 1-1,5 cm między położeniem szóstego rzędu a rusztem. W tej pustce umieszcza się popiół lub piasek służy jako kompensator wraz z rozszerzeniem sieci metalowej;

 • 7, rząd zaczyna nakładać się na wnękę w kształcie litery U, tworząc zamiast tego trzy kanały. W tym samym rzędzie znajdują się drzwi do pieca, które znajdują się na dole szóstego rzędu.
 • 8 i 9 rzędów są ułożone równomiernie, a dziewiąty rząd osiąga wysokość drzwi pieca. Cegły dziewiątego rzędu, które znajdują się między lewym kanałem a paleniskiem, muszą być uderzone po obu stronach. Jest to konieczne dla płynnego przepływu gazów z komory spalania do tego kanału.
 • 10 rzędów, jak pokazano w zamówieniu, ponownie używa cegły ogniotrwałej. Ponadto należy obserwować pionowość rzędu, dostosowując układanie cegieł na poziomie budynku. Jest to konieczne do zainstalowania płyty grzewczej. Górne drzwi w tym rzędzie są ułożone na górze.
 • 11 znów używa rząd Cegła ceramiczna, powierzchnia do gotowania jest rozprowadzana nad piecem. Na krawędzi stykającej się z płytą kuchenną cegłę należy przyciąć tak, aby odległość między tymi elementami wynosiła 2 cm.

Tutaj montujemy duże drzwi do komory do gotowania, które będą oparte na cegłach z poprzedniego rzędu, a następnie komora gotowania łączy również piekarnik. Takie drzwi mogą być wykonane jako rama z klapką, która jest w nią włożona;

 • 12 rząd wydziela dwa lewe kanały w jeden prostokątny kształt, podczas gdy trzynasty rząd oddziela się ponownie.
 • 14 rząd echa poprzedniej, ale tutaj zainstalować tłumik, dzięki czemu płyta może działać autonomicznie, bez podgrzewania całego pieca. Dlatego może być stosowany w lecie. Otwarcie zasłony może również wykorzystywać funkcję ogrzewania pieca.
 • 15 rzędów zamyka klapkę, w 16. rzędzie zachodzi na drzwiczki komory pieczenia. Po lewej stronie pomiędzy kuchenką a przednią lewą komorą znajdują się drzwi wentylacyjne, które pomogą usunąć opary i nieprzyjemne zapachy podczas gotowania.
 • W 17. rzędzie drzwi te są zablokowane dla wentylacji, a dwa stalowe pręty są włożone do komory murowej nad komorą pieczenia, co posłuży do dalszego blokowania.
 • 18. i 19. rzędy pokrywają komorę pieczenia, a tylko dwa lewe kanały pozostają na planie.
 • 20 rząd ustawia dwie cegły metodą "na żebrze" w miejscu, w którym komora gotowania jest zamknięta. Odległość od ściany tylnej do tych cegieł wynosi 4 cm, zainstalowane są dwa drzwi - do rury samowarowej i czyszczenia. Seria 21 jest dokładnie taka sama.
 • 22 wiersze blokuje wszystkie drzwi, i znowu mamy dwa kwadratowe kanały, nad komorą piekarnika mamy trzy wydłużone kanały - ekstremalne 11 cm, średnio 5 cm.
 • 23 rząd obejmuje dwa długie kanały w poprzek muru "na krawędzi". 24 wiersz jest podobny.
 • Seria 25 i 26 jest całkowicie analogiczna do 22.
 • Seria 27 jest wskazana przez fakt, że konieczne jest zainstalowanie trzech cegieł "na krawędzi" w jednakowej odległości zarówno od siebie, jak i od ścian pieca. Podobnie wykonywany jest 28 wiersz. Szczególną uwagę należy zwrócić na szwy.
 • Seria 29 powinna być starannie wykonana zgodnie z zamówieniem, pozostał tylko jeden z kanałów kwadratowych. Dwie cegły kładzione są przed ścianą, w połowie zakopane i spoczywające na cegłach, które kładzie się na krawędzi.
 • 30 wierszy całkowicie nakłada się na wszystkie kanały, z wyjątkiem dymu, w którym znajduje się zawór.
 • 31 i 32 rzędy tworzą trzy rzędy cegieł nad komorą grzewczą (kanały), aby ceglany piec był bezpieczny w planie pożaru.
 • Komin. Pozostaje tylko komin Jest ważną częścią.

Po określeniu schematu cegieł pieca można obliczyć materiał zgodnie ze schematem zamawiania muru. W tym przypadku diagramy wskazują, gdzie użyć ceramicznych cegieł, a gdzie - ognioodporne (szamot). Również na tym samym rysunku wskazano inkluzje z całego metalu.

Ile kosztuje taki piec, jeśli zostanie zamówiony od producenta pieca? Dobry człowiek z pieca bierze dużo pieniędzy za swoje usługi, a ty nie potrzebujesz złego piecyka. Dlaczego nie spróbować zrobić tego samemu, ponieważ Internet jest pełen szczegółowych schematów, rysunków i praktycznych wskazówek dotyczących układania.

W dużych prywatnych domach i domkach do ogrzewania najczęściej stosuje się kotły z ogrzewaniem wodnym. Do ogrzewania tych samych budynków z 2-3 pokojami mieszkalnymi wystarczy wybudować piec ceglany. Nie tylko znacznie dłużej magazynuje ciepło, ale także tworzy specjalny mikroklimat w pomieszczeniu i może stać się prawdziwą dekoracją domu. Jednak ceglany piec ma znaczną wadę: ta struktura jest bardzo duża i zajmuje zbyt dużo miejsca.

• w ocenie takich struktur szwedzki zasłużenie na pierwszym miejscu; jest kompaktowy, ma płytę grzewczą i jest wyposażony w klapa trzykanałowa (wymiennik ciepła, który pozwala na utrzymanie ciepła przez długi czas, w postaci ściany z kominami w środku, może służyć jednocześnie jako ściana nośna lub być umieszczony osobno); do ich odmian można przypisać projekty Kuzniecow, Buslaev, itp .;

Wygląd szwedzkiego piekarnika i konstrukcja ściany z klapą trzykanałową

Klasyczny holenderski piec z pionowymi kominkami

Kominy z pionowym (jak holenderski) i poziomym układem kanałów

Schemat kanału kominowego

Szycie ściegów piecowych

Opcje wyposażenia

Cegła jest raczej ciężkim materiałem. Ciężar złożonego pieca może osiągnąć 8-10 ton, więc fundament dla pieca wymaga solidnego fundamentu. W przeciwnym razie, ze względu na zmiany w glebie i jej rozszerzanie się podczas zamrażania, mogą w niej tworzyć się pęknięcia lub może całkowicie się zawalić. Czasem dla bardziej równomiernego kurczenia się, jeśli w domu jest kilka pieców lub kominków, oddzielne bazy nie tylko dla nich, ale także dla miejscowego (umieszczonego na oddzielnym miejscu) komina.

Podstawa pieca

Głębokość zamarzania gleby

Układanie fundamentów pieca na etapie wznoszenia budynku

Będziesz potrzebował:

Narzędzia do pieców murowych

Do wyrównywania ścian i narożników można wykorzystać punkt mocowania liny i metalowy narożnik

Mieszanina cementu pod działaniem wysokich temperatur szybko pękła, więc tylko do wypalania pieców zaprawa glinokrzemianowa. Do budowy rury przechodzącej przez strych wykorzystywana jest wapienna lub wapienno-cementowa zaprawa. Mieszanka cementowo-piaskowa służy tylko do układania rur nad dachem.

Piec jest lepiej rozplanowany ogniotrwała cegła szamotowa. Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz ułożyć dla nich tylko piec, ponieważ pozostałe części pieca używają konwencjonalnego krzemianu. Jednak nie zaleca się łączenia ich w jeden zestaw, a także cegły od różnych producentów: przy różnicach temperatur stopień ich ekspansji będzie inny, więc taki piekarnik może "prowadzić". Nie stosuje się niestabilnej cegły pustej w murze.

Rodzaje, wymiary i waga cegieł

Odlewanie szamotu do paleniska i kominów oraz cegieł silikatowych

Jak prawidłowo złożyć ceglany piekarnik

Ogrzewanie piecowe nie pozbędzie się samo. Piece do spalania drewna z cegły nadal budowane są nie tylko przez właścicieli wiejskich domów, ale także przez właścicieli dużych wiejskich chat. Kolejne pytanie - ile kosztuje zatrudnienie głównego producenta pieca do budowy i zakupu niezbędnych materiałów. Jedynym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest złożenie pieca murarskiego samodzielnie, po zapoznaniu się z technologią budowlaną według schematów - zamówień przedstawionych w artykule. Oczywiście wzniesienie rosyjskiego lub dwubiegunowego pieca z kanapą nie jest odpowiednie dla początkujących, ale będziesz w stanie przezwyciężyć źródło ciepła o prostej konstrukcji.

Projekty prostych cegielni

Pierwszą rzeczą, którą należy się zająć, jest wybór projektu grzejnika domowego, który zaspokoi Twoje potrzeby związane z ogrzewaniem. Oferujemy 3 warianty prostych projektów, sprawdzonych w praktyce od wielu lat:

 • typ kanału pieca grzewczego, tzw. holenderski;
 • kuchenka z piekarnikiem i kanistrem, podłączona do ogrzewania wody lub ciepłej wody;
 • Szwed - kombinowany grzejnik z niszą do suszenia rzeczy.

Piec kanałowy - holenderski

Bardzo łatwo jest spasować Holendra, przedstawionego na zdjęciu, niezależnie. Różni się on małymi wymiarami, ale na wysokości może być układany bez końca, w ten sposób wydłużają się wewnętrzne pionowe kanały. Pozwala to na ogrzanie dwu - lub trzypiętrowego małego domu lub domku, jeśli zbudujesz holenderskiego z przejściem przez piętra. Nagrzewnica kanałowa skutecznie spala drewno opałowe o różnej jakości i zadowalająco ogrzewa pomieszczenia, chociaż nie można tego nazwać ekonomicznym.

Pomoc. Holenderski szybko się nagrzewa, a po blaknięciu krótkoterminowym daje ciepło, czas palenia z jednej zakładki również pozostawia wiele do życzenia. Jego wytrzymałość to łatwość wznoszenia i niskie wymagania dotyczące paliwa.

Pokazany na zdjęciu piec to wygodna opcja na letni domek lub małe mieszkanie w wiosce, w tym do użytku w lecie. Zbiornik zainstalowany na ścieżce gorących gazów spalinowych może dostarczać ciepłą wodę dla systemu grzewczego lub potrzeb domowych.

Szwedzkie piece z cegły łączą zalety dwóch poprzednich grzejników. Ponadto są ekonomiczne, oddają nagromadzone ciepło przez długi czas i równie dobrze działają na drewnie i węglu. Ale układanie Szweda nie jest przykładem bardziej skomplikowanym niż płyta kuchenna, a ponadto potrzeba więcej klocków i zakupionych elementów żelaznych.

Szwedzki piec zbudowany między ścianami

Schemat przekroju w sekcji

Procedura układania płyty grzewczej

Schematyczne urządzenie płytki

Zamówienie szwedzkiego piekarnika

Każdy piec ceglany przenosi ciepło do pomieszczenia na dwa sposoby: przez promieniowanie podczerwone z gorących ścian i przez ogrzewanie powietrza krążącego w pomieszczeniu (konwekcja). Stąd wniosek: dla efektywnego ogrzewania konieczne jest, aby grzałka lub przynajmniej jej część znajdowała się w ogrzewanym pomieszczeniu. Biorąc pod uwagę ten wymóg, udzielimy wskazówek dotyczących wyboru miejsca na budynek w wiejskim domu i na daczy:

 1. Jeśli chcesz ogrzać jedno duże pomieszczenie, piec najlepiej układa się pośrodku, z lekkim przesunięciem w stronę zewnętrznej ściany, z której pochodzi zimno.
 2. W celu ogrzania 2-4 sąsiednich pomieszczeń należy umieścić konstrukcję w środku budynku, demontując część wewnętrznych przegród.
 3. Załóżmy, że do sali przylegają 1-2 małe pokoje. Istnieje możliwość ogrzewania wody z grzejnikami i pompą cyrkulacyjną podłączoną do pieca wymiennika ciepła lub zbiornika.
 4. Nie planuj ustawiać grzejnika blisko ścian zewnętrznych. Rozgrzanie ich nie ma sensu, część ciepła po prostu wyjdzie na ulicę.
 5. Płyta kuchenna i piekarnik powinny wyjść do kuchni, a ta zgrubna do salonu lub sypialni.

Rada. Umieszczając grzejnik na środku prywatnego domu, upewnij się, że przyszły komin nie wpadnie do kalenicy. Lepiej jest przesuwać konstrukcję o 20-40 cm i wycofać rurę przez jeden ze stoków dachu.

Przegrody i podłogi wykonane z drewna lub innego palnego materiału budowlanego, znajdujące się bliżej niż 500 mm od korpusu pieca, muszą być następnie zabezpieczone blachą. Pod nimi pożądane jest ułożenie warstwy bazaltowej tektury. W kamiennym domu, te środki ostrożności dotyczą tylko drewnianych elementów dachu znajdujących się obok komina.

Nabywanie materiałów i komponentów

Głównym materiałem budowlanym, z którego piec jest zbudowany własnymi rękami, jest czerwony ceramiczny cegła. Powinien być wysokiej jakości i koniecznie pełny, kamienie z pustkami w branży pieca nie są używane, z wyjątkiem konstrukcji piecyków ulicznych i grilla.

Rada. Hollandka jest tak mało wymagająca w jakości materiałów, z jakich może być wykonana z czerwonej cegły, z której jest wykonana. Dopiero po ukończeniu muru należy go udoskonalić, na przykład pokryć dachówką lub wykończyć piękną dekoracją kafelkową.

Aby dodać mały piekarnik - holenderski, konieczne jest przygotowanie takich materiałów i akcesoriów:

 • czerwona spalona cegła - co najmniej 390 sztuk;
 • ruszt rusztowy o wymiarach 25 x 25 cm;
 • drzwi załadowcze 25 x 21 cm;
 • małe drzwi do czyszczenia i dmuchawa 14 x 14 cm;
 • metalowa migawka 13 x 13 cm.

Uwaga: Jak powiedziano w pierwszej części, Holender może rozłożyć dowolną wymaganą wysokość. Określona liczba cegieł wystarczy do budowy w jednopiętrowym domu prywatnym.

Lista komponentów i materiałów konstrukcyjnych do płyty grzejnej:

 • pełna cegła ceramiczna - 190 szt .;
 • ruszt 25 x 5 cm;
 • dwu-palnikowa żeliwna płyta o wymiarach 53 x 18 cm z tarczami;
 • drzwiczki komory paliwowej 25 x 21 cm;
 • metalowy zbiornik - wymiary kotła 35 x 45 x 15 cm;
 • Piec ma wymiary 32 x 27 x 40 cm;
 • drzwi do czyszczenia 13 x 14 cm - 2 szt .;
 • zawór kominowy;
 • stalowy narożnik 30 x 30 x 4 mm - 4 m.

Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz przejąć produkcję zbiornika podgrzewania wody - wystarczy go spawać z metalu o grubości 3 mm lub lepiej - 4 mm. Jest jeszcze jedna opcja: zamiast zbiornika włożyć do pieca cewkę, spawać własnymi rękami stalowej rury o średnicy 25-32 mm. Należy jednak pamiętać, że w takim obiegu wodnym konieczne jest zorganizowanie stałego obiegu za pomocą pompy, w przeciwnym razie metal szybko się przepali.

Aby zbudować ogrzewanie i gotowanie szwedzkiego piekarnika, będziesz potrzebował tego samego zestawu materiałów, co na talerzu. Po prostu zakryj więcej miejsca - 50 x 50 mm, kup stalowy pasek 40 x 4 mm i przygotuj cegłę ognioodporną (murowaną) na murze paleniska. Aby zainstalować sprzęt, poszukaj miękkiego drutu ze stali o średnicy do 2 mm.

Wskazówka na moździerzu. Przygotowanie naturalnej gliny, na którą doświadczone piece produkują układanie cegieł, jest długim i trudnym procesem. Dlatego początkującym zaleca się stosowanie gotowych mieszanek glinowo-piaskowych do wznoszenia pieców, które są dostępne w handlu.

Przed ustawieniem piekarnika konieczne jest przygotowanie solidnej podstawy. Konstrukcja jest dość ciężka, więc nie wolno umieszczać jej bezpośrednio na podłodze, nawet jeśli jest wypełniona zaprawą cementową. Podstawą pieca jest wolnostojąca konstrukcja, która nie dotyka podstawy budynku. Jeśli budujesz grzejnik murowy przy ścianach lub stoisz kominek narożny, musisz wgniecić co najmniej 150 mm, aby między fundamentami był minimalny prześwit 10 cm.

Jeżeli podłogi w domu są zalewane jastrychem, to zaleca się następujące instrukcje krok po kroku dla instalacji podstawy kuchenki:

 1. Usunąć obszar jastrychu i wykopać fundament, który wystaje poza wymiary pieca o 50 mm w każdym kierunku. Głębokość zależy od grubości wierzchniej warstwy gruntu osiadania.
 2. Wlać poduszkę z piasku o wysokości 100 mm i ubić ją. Do góry wypełnij dół gruzem lub cegłą, a następnie wlej płynną zawiesinę.
 3. Po stwardnieniu, połóż warstwę hydroizolacyjną z pokrycia dachowego i zainstaluj wystające deskowanie powyżej stołu, jak pokazano na rysunku.
 4. Przygotuj beton i zalej płytę fundamentową. Aby uzyskać wytrzymałość, można tam umieścić siatkę wzmacniającą.

Po 3 tygodniach (czas pełnego utwardzenia mieszanki betonowej) nałóż blachę dachową na gotową podstawę, a na górze - filc zaimpregnowany zaprawą glinianą lub kartonem bazaltowym. Po tym możesz zacząć układać ciało pieca.

Schemat urządzenia podstawy z drewnianymi podłogami

Aby prawidłowo ułożyć fundament piekarnika pod drewnianymi podłogami, użyj tego samego algorytmu, ale zamiast płyty betonowej połóż ściany z czerwonej cegły (można użyć) do poziomu podłogi. Opróżnij wnętrze za pomocą buta lub gruzu, a na górze beton. Dalej - arkusz metalu, filc z filcu z gliny i solidny pierwszy rząd pieca. Możesz uzyskać więcej informacji na ten temat, wyświetlając wideo na temat:

Kuchenka grzewcza lub kuchenna jest zabudowana na zaprawie glinokrzemowej bez dodatku cementu, co przyczynia się do pękania. Aby go przygotować, postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, aby zachować proporcje gliny i wody. Wydrukuj zamówienie na papierze i przejdź do samego muru, kierując się następującymi zasadami:

 1. Po pierwsze, każdy rząd jest suchy, aby zmieścić lub przyciąć kamienie, jeśli to konieczne.
 2. Przed włożeniem cegieł na roztwór zanurz je w wiadrze z wodą.
 3. Grubość warstwy zaprawy między cegłami wynosi nie więcej niż 5 mm. Dozwolone jest lekkie uderzenie kamieniami, ale przesunięcie ich w płaszczyźnie poziomej po ułożeniu nie jest tego warte.
 4. Każde 2 rzędy wykonują pionowe i pionowe kontrole hydrauliczne na poziomie budynku.
 5. Nadmiar roztworu, wyciśnięty, zdjąć kielnię. Wewnątrz paleniska i kanałów gazowych, mur pieca jest przecierany wilgotną szmatką, gdy jest wzniesiony.
 6. Aby zainstalować drzwi i inne akcesoria, przywiąż do nich drut (są specjalne otwory) i zrób wsparcie z zewnątrz. W miejscach kontaktu z cegłą nawiń zbiornik i drzwi za pomocą sznura azbestowego i rozetnij szczeliny roztworem.

W pierwszych rzędach cegła jest ułożona

Ważny punkt. Pierwsza liczba to ta wskazana w zamówieniu. Ale istnieje również seria "zero", położona płasko na fundamencie, niezależnie od konstrukcji pieca.

Akcesoria i zbiornik są wyposażone w przewód azbestowy

Roztwór glinkiowo-piaszczystej nie twardnieje, ale wysycha, a dzieje się to dość wolno - 2-3 dni, a nawet więcej. Wcześniej piec nie mógł się zapalić, jeśli nie chcesz przerobić pękniętego muru. Jak zbudować piec ceglany opisano w wideo:

Nie myśl, że za pierwszym razem będziesz w stanie postawić porządny piec z cegły. Być może będzie wyglądać bezpretensjonalnie, a po rozpaleniu jakoś to pęknie. To wszystko jest bezkrytyczne, pęknięcia są uszczelniane tym samym rozwiązaniem, a mur może być dekorowany od zewnątrz przez układanie płytek lub barwienie. Inną ważną rzeczą jest to, że piekarnik powinien dobrze się rozgrzać i nie palić w pomieszczeniu przez małe pęknięcia, które wcześniej były niewidoczne. Pierwszy zapłon wykryje wszystkie usterki, a Twoim zadaniem jest ich wyeliminowanie, dla których zaleca się obejrzenie drugiej części wideo:

Dodaj komentarz

28 + = 35