Nazwa kategorii

Zawór na grzejniku do odpowietrzania

Automatyczny odpowietrznik, - jak to działa, dlaczego płynie

W każdym zamkniętym systemie z chłodziwem pracującym pod ciśnieniem musi być jedno lub więcej wylotów powietrza. Spośród nich co najmniej jeden jest automatyczny, niezależnie od powietrza, bez interwencji człowieka, ponieważ występują zatory.

Albo korek powietrza całkowicie zatrzyma ruch płynu chłodzącego.

Bez małego urządzenia - automatycznego odpowietrznika, - system nie będzie działał prawidłowo - wystąpi zanieczyszczenie powietrza.

Skąd pochodzi powietrze i jak jest usuwane?

Powietrze znajduje się w stanie rozpuszczonym w wodzie (w chłodziwie), uwalnia się przy spadkach ciśnienia, temperaturach, tworząc pęcherzyki, które gromadzą się w górnej części każdego układu.

Automatyczna konstrukcja odpowietrznika

Urządzenie opiera się na ciele z pływakiem. Pływak jest podłączony do zaworu wylotowego igły, który znajduje się na samym szczycie. Jeśli ciało jest wypełnione wodą, pływak zamyka zawór, - wyjście jest zamknięte. Kiedy pojawia się powietrze, woda jest wypychana, pływak zapada się, otwiera się otwór, odpowiednio powietrze wypływa.

Konstrukcja automatycznego odpowietrznika może być inna, korpus jest ze stali lub brązu, mechanizm dźwigni z pływaka na igle może być inny. Ale cechą jest jedna - zawsze ściśle pionowa instalacja, tylko w tej pozycji urządzenie działa.

Automatyczny odpowietrznik jest dostarczany z grupą bezpieczeństwa dla niezautomatyzowanych systemów grzewczych (kocioł na paliwo stałe). W kotłach takie urządzenie zawsze znajduje się w środku.

Zazwyczaj w przypadku małego systemu domowego tylko jeden taki zawór powietrza, który jest uzupełniany przez dźwigi Mayevsky, jest wyposażony w ręczne urządzenia odpowietrzające.

Są instalowane na końcu każdego grzejnika.

Gdzie umieścić - automatyczne punkty odpowietrzania

W systemach rozgałęzionych automatyczne nawiewniki są instalowane w kilku miejscach. Oprócz urządzenia kotłowego są również umieszczane:

Grzejniki samochodowe Dźwigi Maevsky

Na końcu każdego grzejnika powinien znajdować się ręczny dźwig do odprowadzania powietrza. Najbardziej popularne było najprostsze urządzenie - ręczny zawór - dźwig Maevsky.

Po odkręceniu zaworu dochodzi do krwawienia nagromadzonego powietrza. Po powietrzu płyn chłodzący wypłynie.

Grzejniki są zwykle instalowane poziomo, lub tak, że krawędź z zaworem jest o 1 cm wyższa. To wystarczy, aby niezawodnie złapać i odwrócić powietrze.

W dużych sieciach, jednym z połączonych szeregowo grzejników, wskazane jest pochylenie nieco więcej i zapewnienie kątowego automatycznego odpowietrznika. Takie urządzenie będzie służyć jako separator.

Na zaworze iglicowym odpowietrznika stopniowo formowały się naloty, osady soli. Otwór przestaje gęsto się nakładać - woda wydziela się, - urządzenie przepływa.

Ważne jest również, aby zmontować ciało bez przecieków, zwykle do uszczelniania nici używa się taśmy FUM, a sam korpus jest skręcony wysiłkiem rąk.

W instalacji automatycznego odpowietrznika istnieje kilka ważnych niuansów. Powinien stać prosto, otwarcie zaworu - ściśle w górę, w przeciwnym razie nie będzie działać. Odpowiednio, do jego montażu w rurociągu wkręca się trójnik o odpowiedniej średnicy gwintu 1/2 cala.

Grzebień grupy bezpieczeństwa stanowi wyzwanie.

Ale odpowietrznik płynie - w jaki sposób można go zdemontować bez odprowadzania chłodziwa z układu?

Automatyczny odpowietrznik jest częstym urządzeniem do konserwacji. Należy go rozmontować i wyczyścić, aby zapobiec wyciekom. Ale aby obniżyć chłodziwo, nie trzeba zmniejszać ciśnienia w układzie.

Odpowietrznik jest wkręcony w obudowę, naciska dźwignię, zwisa membrana zaworu i urządzenie komunikuje się z systemem. Kiedy trzeba go wyjąć, odkręca się, a zawór odcinający zamyka otwór.

Zaleca się nie zapisywać i używać zaworów odcinających.

Jak usunąć powietrze z systemu grzewczego

Normalne ogrzewanie zimą jest niezbędną koniecznością. Bez ogrzewania w naszym klimacie nie przetrwa. Jednak okresowo okresowo normalnie działający system zaczyna przestać działać - grzejniki nie są ogrzewane lub źle ogrzewane, występuje dodatkowy szum (bulgotanie). Wszystko to są znaki, że powietrze pojawiło się w systemie grzewczym. Sytuacja nie jest rzadkością, ale przynosi dyskomfort.

Jakie jest niebezpieczeństwo powietrza w systemie grzewczym

Wszystko, prawdopodobnie, niejednokrotnie spotkało się z faktem, że ogrzewanie jest włączone, a niektóre grzejniki lub cała grupa bardzo się ociepla lub nawet stoi na zimno. Powodem tego jest powietrze w systemie grzewczym. Zwykle gromadzi się w najwyższym punkcie, wypierając z tego miejsca chłodziwo. Jeśli gromadzi się dużo, cyrkulacja płynu chłodzącego może całkowicie się zatrzymać. Następnie mówią, że w systemie grzewczym utworzył się śluza powietrzna. Profesjonaliści w tym przypadku mówią, że system jest w powietrzu.

Aby wznowić normalną pracę ogrzewania, konieczne jest usunięcie nagromadzonego powietrza. Istnieją dwie opcje tego. Pierwszy jest częściej stosowany w systemach ciepłowniczych. Na zewnętrznych grzejnikach instalowane są dźwigi w oddziale. Nazywają się zejściem. Jest to konwencjonalny kran. Po napełnieniu układu płynem chłodzącym jest on otwierany, otwarty aż do momentu, w którym nawet strużka wody przepływa bez pęcherzyków powietrza (wtedy woda wylewa się z szarpnięć). Jeśli mówimy o budynkach wielopiętrowych, to podczas rozruchu systemu należy najpierw otworzyć otwory wentylacyjne na pionach, a resztki można już wynieść przez mieszkania.

Powietrze w grzejniku przeszkadza w normalnej cyrkulacji chłodziwa. Prowadzi to do tego, że bateria nie jest prawidłowo podgrzewana

W systemach prywatnych lub po wymianie grzejników w mieszkaniach, odpowietrzanie nie odbywa się za pomocą konwencjonalnych zaworów, ale za pomocą specjalnych zaworów powietrza. Są one ręczne i automatyczne. Są one umieszczone w górnym kolektorze wolnym dla każdego grzejnika (najlepiej) i / lub w najwyższym punkcie systemu.

Co jeszcze zagraża powietrzu w systemie grzewczym? Przyczynia się to do szybszego niszczenia elementów układu grzewczego. Chociaż obecnie stosuje się coraz więcej polimerów, części metalowe są nadal wystarczające. Obecność tlenu przyczynia się do aktywacji utleniania (rdza czarnego metalu).

Powietrze w instalacji grzewczej może się pojawiać z różnych powodów. Jeśli jest to jednorazowy problem, możesz go po prostu usunąć i nie szukać źródła. Jeśli razvozdushivanie to jest wymagane kilka razy w sezonie, konieczne jest poszukiwanie przyczyny. Oto najczęściej:

 • Naprawa, modernizacja instalacji grzewczej. Podczas prac naprawczych powietrze w rurociągu dostaje się prawie zawsze. To jest naturalne.
 • Napełnianie układu płynem chłodzącym. Jeśli powoli wlejesz wodę do systemu, niesie ona trochę powietrza, a także wypycha wodę z rur i grzejników. Jest to również zrozumiały proces, nie wymaga też specjalnych środków.
 • Rozszczelnienie połączeń i spoin. Ta wada musi zostać wyeliminowana, ponieważ gaszenie powietrza będzie występować w sposób ciągły. W poszczególnych systemach grzewczych temu zjawisku (nieszczelnym połączeniom) towarzyszy również spadek ciśnienia. To kolejny powód, by szukać usterki. Najbardziej prawdopodobnym miejscem są połączenia rur i grzejników. Mogą nie być ciasne. Bardzo trudno je znaleźć, ponieważ nie zawsze pojawiają się na zewnątrz. Jeśli zauważysz, że niektóre połączenia "kopią" wszystko znacznie łatwiej - wyeliminuj spadki. Ale jeśli wszystko wygląda normalnie, a powietrze gromadzi się cały czas, musisz pokryć stawy i szwy pianką mydlaną i sprawdzić, czy pojawią się nowe bąbelki. Po znalezieniu każdego "podejrzanego" związku są one dokręcane, powleczone szczeliwem lub przepakowane (metoda zależy od rodzaju połączeń).

Powietrze może gromadzić się w zagięciach rur

Są to najczęstsze miejsca i sposoby, w jakie powietrze dostaje się do grzejników i baterii. Od czasu do czasu trzeba go wypuszczać, ale przy jesiennym rozpoczęciu ogrzewania - jest to konieczne.

Instalujemy zawory do wyrzucania powietrza

Aby odpowietrzyć powietrze z grzejników na grzejnikach umieścić odpowietrznik - ręczne i automatyczne zawory powietrza. Nazywa się je na różne sposoby: zejście, deflektor powietrza, spust lub zawór powietrzny, odpowietrznik i tak dalej. Istota tego się nie zmienia.

Jest to małe urządzenie do ręcznego odpowietrzania grzejników. Jest zainstalowany w górnym kolektorze chłodnicy. Istnieją różne średnice dla różnych przekrojów kolektora.

Ręczny odpowietrznik - dźwig Maevsky

Jest to metalowy dysk z przelotowym otworem o stożkowym kształcie. Ten otwór jest zamknięty za pomocą śruby w kształcie stożka. Skręcając śrubę o kilka obrotów, pozwalamy powietrzu opuścić grzejnik.

Urządzenie do odpowietrzania z grzejników

Aby ułatwić ucieczkę powietrza, wykonano dodatkowy otwór prostopadły do ​​głównego kanału. Przez niego faktycznie, powietrze gaśnie. Podczas przewietrzania za pomocą dźwigu Mayevsky, skieruj dziurę w górę. Następnie odkręć śrubę. Odkręć go o kilka obrotów, nie twórz go mocno. Po zatrzymaniu syku przywróć śrubę do pierwotnej pozycji, przejdź do następnego grzejnika.

Podczas uruchamiania systemu może być konieczne kilkakrotne obejście wszystkich kolektorów powietrza - do momentu, aż powietrze przestanie w ogóle się opuszczać. Następnie grzejniki powinny być ogrzewane równomiernie.

Automatyczny zawór odpowietrzający

Te małe urządzenia są umieszczane zarówno na grzejnikach, jak i w innych punktach systemu. Różnią się one tym, że pozwalają na odpowietrzanie układu ogrzewania w trybie automatycznym. Aby zrozumieć zasadę pracy, należy wziąć pod uwagę konstrukcję jednego z automatycznych zaworów powietrznych.

Zasada działania automatycznego absolwenta jest następująca:

 • W stanie normalnym chłodziwo wypełnia komorę o 70 procent, a pływak u góry naciskając trzon.
 • Jeżeli do komory wejdzie powietrze, płyn chłodzący zostanie usunięty z obudowy, pływak zostanie opuszczony.
 • Naciska flanszę flagi na dyszę, ściskając ją.

Zasada działania automatycznego zaworu odpowietrzającego

Zgodnie z tą zasadą działają różne konstrukcje automatycznych zaworów powietrza. Mogą być proste, ustawione pod kątem. Są umieszczone w najwyższych punktach systemu, są obecne w grupie bezpieczeństwa. Może być zainstalowany w zidentyfikowanych problematycznych obszarach - gdzie rurociąg ma nieprawidłowe odchylenie, z powodu którego gromadzi się powietrze.

Zamiast dźwigów ręcznych Mayevskogo można złożyć automatyczne zejście do grzejników. Rozmiar jest tylko nieznacznie większy, ale działa w trybie automatycznym.

Automatyczny zawór odpowietrzający

Głównym problemem są automatyczne zawory do odpowietrzania instalacji grzewczej - odpowietrznik często pokonuje kryształy soli. W tym przypadku powietrze nie wypływa lub zawór zaczyna "płakać". W każdym razie musisz go usunąć i wyczyścić.

Automatyczny odpowietrzacz w formie zdemontowanej

Że można to zrobić bez zatrzymywania ogrzewanie, umieścić automatyczny zawór powietrza połączonego ze zwrotem. Pierwszy instaluje zawór zwrotny - na nim powietrze. W razie potrzeby automatycznego kolektora powietrza do ogrzewania tylko wyczeskowej demontażu (nakrętką), czyszczony i ponownie montowane. Następnie, urządzenie jest gotowe ponownie odpowietrzyć systemu grzewczego.

Jak pozbyć się korka powietrza

Niestety, zatory powietrza nie zawsze znajdują się w łatwo dostępnym miejscu. W przypadku błędów projektowych lub układania powietrze może gromadzić się w rurach. Bardzo trudno się go stąd pozbyć. Najpierw określamy położenie korka. W miejscu zatyczki rura zimno i słychać szmer. Jeśli nie ma wyraźnych znaków, sprawdź rury pod kątem dźwięku - dotknij rur. W miejscu nagromadzenia powietrza dźwięk będzie bardziej dźwięczny i głośny.

Znaleziono korek powietrza, który musi zostać wyrzucony. Jeśli chodzi o system ogrzewania prywatnego domu, temperatura i / lub ciśnienie są podwyższone. Zacznijmy od presji. Otwórz najbliższy zawór spustowy (wzdłuż przepływu chłodziwa) i kran uzupełniania. System zaczyna otrzymywać wodę, podnosząc ciśnienie. Zmusza korek do poruszania się do przodu. Kiedy powietrze dociera do zejścia, opuszcza się. Przestań karmić po wypuszczeniu całego powietrza - zawór spustowy przestanie syczeć.

To jest grupa bezpieczeństwa. Na środkowym wylocie znajduje się automatyczny odpowietrznik

Nie wszystkie dżemy są tak łatwe do poddania się. Aby uzyskać specjalną trwałość, musisz jednocześnie podnieść temperaturę i ciśnienie. Te parametry są doprowadzane do wartości zbliżonych do maksymalnych. Przekroczenie ich jest niemożliwe - zbyt niebezpieczne. Jeśli wtyczka nie zniknie po tym czasie, możesz spróbować otworzyć kurek spustowy (do opróżnienia systemu) i kran uzupełniania w tym samym czasie. Może w ten sposób będzie można przesunąć korek powietrzny, a nawet go pozbyć.

Jeśli podobny problem występuje cały czas w jednym miejscu - wystąpił błąd w projekcie lub okablowaniu. Aby nie cierpieć w każdym sezonie grzewczym, w miejscu problemu zainstalowano zawór odpowietrzający. W bagażniku może być osadzony trójnik i swobodny wlot do zainstalowania odpowietrznika. W takim przypadku problem zostanie rozwiązany po prostu.

Posiadam trzypiętrowy dom, w którym znajdują się trzy obiegi grzewcze, dwa na ciepłej podłodze, jeden na basenie, jeden do wentylacji i drugi do ogrzewania pośredniego. Wszystkie obwody z pompami obiegowymi. We wszystkich obwodach i na powrocie znajdują się automatyczne zawory odpowietrzające. W takim przypadku tylko pętla kotła regularnie łapie powietrze, szczególnie po ustawieniu temperatury na grzejnikach. Próbowałem zmienić pompę na obwodzie - to nie pomogło. Co powinienem zrobić?

Najprawdopodobniej w tym obwodzie istnieje gdzieś zasysanie powietrza. Spróbuj sprawdzić wszystkie połączenia za pomocą piany.

Spróbujmy, ale mało prawdopodobne. W pompie powietrze jest zbierane, gdy grzejniki są regulowane w innych obwodach lub pompa basenu jest włączona. Czy to ze względu na niską temperaturę wylotową kotła? Teraz kocioł o mocy 87 kW jest ustawiony na 57 stopni. To wystarczy, aby utrzymać temperaturę w domu 22 stopni z prawie zamkniętymi grzejnikami i temperaturą w boler 48 stopni.

Czy masz zamknięty system? Jeśli tak, żadne zmiany ani zmiany temperatury nie mogą spowodować przedostania się powietrza do systemu. Jeśli powietrze pojawia się regularnie, to gdzieś jest ssanie. Zasadniczo może to być nie tylko obwód kotła, ale także jego droga, ponieważ jest to najwyższy punkt tutaj. I aby usunąć to powietrze, można naprawdę umieścić automatyczny zawór. Miejsce ssania prędzej czy później wyjdzie na jaw.

A może potrzebujesz zainstalować odgazowywacz i / lub separator?

Urządzenie wyładowcze

W artykule przedstawiono rodzaje automatycznych zrzutów powietrza, różnorodne zawory w systemie grzewczym oraz zasadę działania wyładowarki.

Rodzaje automatycznego odpowietrznika

W sumie są trzy rodzaje tych urządzeń - mimo to działanie automatycznego odpowietrznika, a raczej jego zasada, pozostaje niezmienione. We wszystkich przypadkach stosuje się ten sam zawór igłowy i ten sam pływak, który otwiera i zamyka go - różnica jest tylko w położeniu korpusu względem gałęzi przyłączeniowej, tj. połączenie gwintowane.

Bezpośrednie automatyczne zawór powietrza do ogrzewania. Najczęstsze urządzenie do automatycznego usuwania powietrza. Jest przeznaczony tylko do montażu pionowego - w tym sensie, że jeśli nagle zdecydujesz się użyć go do akumulatora, będziesz potrzebował kąta 90 stopni. Optymalnym obszarem ich zastosowania są rurociągi, a raczej ich górne punkty, w których wszystkie prawa fizyki kierują powietrze utworzone w ogrzewaniu. Gdyby nie takie urządzenia, byłoby bardzo niewygodne upuszczenie powietrza w najwyższych punktach instalacji grzewczych. Ponadto automatyczne urządzenia do ponownego wyładowania z dyszami bezpośredniego podłączenia są wyposażone w niektóre urządzenia grzewcze. Na przykład automatyczny zawór powietrzny jest integralną częścią grupy bezpieczeństwa kotła, która obejmuje również manometr i zawór wybuchowy. Lotnicy są również wyposażeni w kotły grzewcze pośrednie i inne urządzenia, na szczycie których istnieje możliwość powstawania nagromadzeń powietrza.

  Rodzaje automatycznego odpowietrznika

Narożny odpowietrznik. Krótko mówiąc, narożne maszyny antenowe są stosowane tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania bezpośredniego kolegi - może on albo nie pasować we właściwe miejsce, albo sprzęt ma boczny kran z gwintem. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele sytuacji i nie ma sensu ich wyliczać, tym bardziej, że istota i zasada działania pozostają niezmienione - jedynie lokalizacja wylotu łączącego rurę rozgałęźną z gwintowaniem, a w rezultacie pojawienie się automatycznego dźwigu Mayevsky. Bardzo ważnym warunkiem prawidłowego działania narożnego automatycznego odpowietrznika jest montaż w pionie jego kadłuba. W poziomie, a nawet pod kątem pod niewielkim kątem, maszyna nie będzie w stanie działać poprawnie - pływak utknie, a w rezultacie usuwanie powietrza będzie nieoczekiwane lub nie zostanie w ogóle wyprodukowane.

Automatyczny odpowietrznik do grzejników. W gruncie rzeczy jest to rodzaj automatycznego urządzenia kątowego do usuwania powietrza, chociaż nie można powiedzieć, że wygląda - wszystkie te niuanse są ukryte wewnątrz obudowy. Zewnętrzna część odpowietrznika baterii jest tworzona w oparciu o względy estetyczne. Ponadto urządzenia te różnią się średnicą przewodu łączącego - są instalowane na nowoczesnych grzejnikach bezpośrednio w akumulatorze, bez użycia nakrętek futon. Na starych bateriach są one montowane przez bagażnik z gwintowanym otworem, a do stalowych konwektorów stosowane są specjalne automatyczne maszyny z dyszą o średnicy około 2,5 cm.

To i wszystkie odmiany posiadające automatyczny zawór powietrza do systemów grzewczych. Zasadniczo więcej nie jest potrzebna, ponieważ niezależnie od różnych warunków instalacji, jeden z nich nadal będzie pasował.

Zawór na grzejniku do odpowietrzania

W większości modeli nowoczesnych zespołów kotłów producenci zapewniają system bezpieczeństwa, którego "kluczową figurą" jest zawór bezpieczeństwa, który jest bezpośrednio podłączony do wymiennika ciepła kotła lub do jego uprzęży.

Zadaniem zaworu bezpieczeństwa w systemie grzewczym jest zapobieganie wzrostowi ciśnienia w układzie powyżej poziomu dopuszczalnego, co może prowadzić do: zniszczenia rur i ich połączeń; przecieki; eksplozja urządzeń kotłowych Konstrukcja tego typu okuć jest prosta i prosta.

Urządzenie składa się z mosiężnego korpusu, w którym umieszczona jest sprężynowa membrana blokująca, połączona z prętem. Najważniejszym czynnikiem jest elastyczność sprężyny

Utrzymuje membranę w pozycji zablokowanej. Rączka regulująca reguluje siłę ściskającą sprężyny.

Kiedy ciśnienie na membranie jest wyższe niż ustawione ciśnienie, sprężyna jest ściskana, otwiera się i ciśnienie jest uwalniane przez boczny otwór. Gdy ciśnienie w układzie nie może przezwyciężyć sprężystości sprężyny, membrana weźmie swoje początkowe położenie.

Wskazówka: Kup urządzenie bezpieczeństwa z regulacją nacisku od 1, 5 do 3,5 bar. W tym zakresie spada większość modeli kotłów na paliwo stałe.

Zatłoczenie powietrza. Z reguły ich pojawianie się ma kilka przyczyn:

 • wrzenie chłodziwa;
 • duża ilość powietrza w płynie chłodzącym, automatycznie dodawana bezpośrednio z rury wodnej;
 • W wyniku zasysania powietrza przez nieszczelne połączenia.

Wynikiem zatłoczenia powietrza jest nierównomierne ogrzewanie grzejników i utlenianie wewnętrznych powierzchni metalowych elementów CO. Zawór do odpowietrzania powietrza z instalacji grzewczej służy do odprowadzania powietrza z systemu w trybie automatycznym.

Konstrukcyjnie odpowietrznik jest pustym cylindrem wykonanym z metalu nieżelaznego, w którym znajduje się pływak połączony dźwignią z zaworem iglicowym, który w położeniu otwartym łączy komorę odpowietrznika z atmosferą.

W stanie roboczym wewnętrzna komora urządzenia jest wypełniona czynnikiem chłodzącym, pływak podnosi się, a zawór iglicowy jest zamknięty. Jeśli powietrze dostanie się do górnej części urządzenia, chłodziwo nie wzrośnie w komorze do nominalnego poziomu, a w konsekwencji, pływak zostanie obniżony, urządzenie pracuje w trybie wydechu. Po wylocie powietrza, chłodziwo wzrasta w komorze danego rodzaju złączek do nominalnego poziomu, a pływak zajmuje nominalne miejsce.

W grawitacji CO istnieją warunki, w których chłodziwo może zmieniać kierunek ruchu. Może to spowodować uszkodzenie wymiennika ciepła z powodu przegrzania. To samo może się zdarzyć w dość złożonym CO z wymuszonym ruchem płynu chłodzącego, gdy woda, przez rurkę obejściową zespołu pompy, wraca do kotła. Mechanizm działania zaworu zwrotnego w systemie grzewczym jest dość prosty: przepuszcza chłodziwo tylko na jedną stronę, blokując go, gdy cofa się.

Istnieje kilka rodzajów tego rodzaju zbrojenia, które są klasyfikowane zgodnie z projektem urządzenia blokującego:

Jak już wynika z tytułu, w pierwszym typie stalowa tarcza sprężysta (płyta), połączona z prętem, działa jak urządzenie blokujące. W kuli typu piłka jest plastikowa kula. Przesuwając "w prawo", płyn chłodzący przesuwa piłkę przez kanał w obudowie lub pod osłoną urządzenia. Jak tylko obieg wody się zatrzyma lub kierunek jej ruchu się zmieni, kulka, pod wpływem siły grawitacji, zajmie pozycję wyjściową i zablokuje ruch płynu chłodzącego.

W płatku urządzenie blokujące jest sprężynowym wieczkiem, które spada, gdy kierunek przepływu wody w CO zmienia się pod wpływem grawitacji naturalnej. Element dwupłatkowy jest instalowany (z reguły) na rurach o dużej średnicy. Zasada ich pracy nie różni się od płatka. Strukturalnie, w takim szkielecie, zamiast jednego płatka, obciążonego sprężynami od góry, zainstalowane są dwa sprężynowe drzwi. Urządzenia te są zaprojektowane do pomiaru temperatury, ciśnienia i stabilizacji CO.

Każdy CO wymaga regulacji hydraulicznej, innymi słowy - równoważenia. Przeprowadza się go na różne sposoby: prawidłowo dobraną średnicę rur, podkładek, o różnym przekroju itp. Najskuteczniejszym i zarazem prostym elementem nastawiania działania CO jest zawór równoważący dla systemu grzewczego.

Zadaniem tego urządzenia jest zapewnienie, że wymagana objętość chłodziwa i ilość ciepła są odpowiednie dla każdej gałęzi, konturu i chłodnicy.

Zawór jest tradycyjnym zaworem, ale z dwiema mosiężnymi komorami zainstalowanymi w jego korpusie z mosiądzu, które umożliwiają podłączenie sprzętu pomiarowego (manometry) lub rurki kapilarnej do kompozycji z automatycznym regulatorem ciśnienia.

Zasada działania Zawór równoważący dla instalacji grzewczej wygląda następująco: Przekręć uchwyt regulacyjny, aby uzyskać ściśle określone natężenie przepływu chłodziwa. Odbywa się to poprzez pomiar ciśnienia na każdym dławiku, po którym liczba zwojów uchwytu regulacyjnego jest określona na podstawie diagramu (zwykle dostarczanego przez producenta do urządzenia) w celu uzyskania pożądanego natężenia przepływu dla każdego obwodu CO. Na konturach z liczbą grzejników do 5 szt. Zainstalowane są ręczne regulatory balansu. Na oddziałach z dużą liczbą urządzeń grzewczych - automatycznych.

Jest to kolejny element CO, zaprojektowany w celu wyrównania ciśnienia w systemie. Zasada działania zaworu obejściowego systemu grzewczego jest podobna do zaworu bezpieczeństwa, ale jest jedna różnica: jeżeli element zabezpieczający upuszcza nadmiar płynu chłodzącego z układu, to obejście przywraca go do linii powrotnej za obwodem grzewczym.

Konstrukcja tego urządzenia jest również identyczna z elementami bezpieczeństwa: sprężyną o regulowanej elastyczności, membraną blokującą z prętem w obudowie z brązu. Koło zamachowe reguluje ciśnienie, przy którym uruchamiane jest to urządzenie, membrana otwiera kanał dla płynu chłodzącego. Kiedy ciśnienie w CO stabilizuje się, membrana powraca do swojej pierwotnej pozycji.

Na materiałach stron: ventilationpro.ru, stroisovety.org

Jak działa głowica termiczna na grzejniku

Dlaczego system ogrzewania w prywatnym domu jest w powietrzu

Zawór upustowy powietrza do instalacji grzewczej

Kalkulator zużycia materiałów

Projekt korytarza w domu panelowym: zdjęcie

Pomyśl o projekcie korytarza w mieszkaniu: prawdziwe zdjęcia w panelu domu pomogą Ci wybrać właściwą opcję Treść: Projekt wąskiego korytarza Wybór stylu korytarza

Dodaj komentarz

− 8 = 1