Nazwa kategorii

Wentylacja powrotna zaworu

Zasada działania i rodzaje urządzeń z zaworem zwrotnym do wentylacji

Bardzo często rodzaj zastosowanej wentylacji nie spełnia swojej podstawowej funkcji, a wypływ powietrza jest niezwykle nieefektywny, przywracając część powietrza z kanału wentylacyjnego z powrotem do obudowy. W szczególności czuje się dobrze w takich obszarach docelowego obszaru jak łazienka i kuchnia. Aby wyeliminować tak znaczącą wadę, zaleca się zamontowanie zaworu zwrotnego do wentylacji.

Przeznaczenie i rodzaje zaworów wydechowych

Z reguły takie urządzenia są proste w konstrukcji, ale mimo to spełniają bardzo ważną funkcję - zapobiegają przedostawaniu się powietrza wylotowego do pomieszczenia. Powody, dla których czasami się to zdarza, mogą być inne. Najczęstszym z nich jest naruszenie szczelności kanałów wentylacyjnych lub ich zatkanie. Jeśli skargi do odpowiednich władz nie przyniosły rezultatów, możesz rozwiązać problem samodzielnie, instalując zawór zwrotny do wentylacji.

Istnieją dwa typy urządzeń:

 • z pionową instalacją;
 • z poziomym montażem.

W takim przypadku należy wziąć pod uwagę projekt systemu wentylacyjnego. Jeżeli kanał ma układ pionowy, to strumień powietrza w nim musi koniecznie poruszać się również w pionie. Odpowiednio, instalacja zaworu zwrotnego do wentylacji w tym przypadku jest wykonana w pozycji poziomej. W ten sposób można prawidłowo obsługiwać ostrza.

Zawory wyróżniają się również rodzajem materiału i przekrojem. Istnieją okrągłe i prostokątne zawory. Zastosowany materiał ma swoją specyfikę, dlatego niektóre systemy wykorzystują plastikowy zawór zwrotny do wentylacji, w innych - metalowy.

Parametrem decydującym dla tych urządzeń jest przepustowość. Oznacza to, że różne modele są zaprojektowane dla różnych prędkości lotu.

Obecnie najbardziej poszukiwany jest plastikowy zawór zwrotny do wentylacji o przepustowości 4-6 m / s, co tłumaczy się brakiem efektu szumu podczas otwierania i zamykania łopatek. Urządzenia te mogą pracować niezależnie lub z wentylatora wyciągowego.

Cechy konstrukcyjne różnych typów zaworów

Zawór powietrza powrotnego do wentylacji zaprojektowano tak prosto, jak to tylko możliwe: ostrze jest przymocowane do osi, co zapewnia swobodę ruchów. Jako przeciwwaga jest zainstalowany specjalny pion, który zatrzymuje działanie zaworu po wyłączeniu wentylatora nawiewnego. Takie urządzenia reprezentują ogólną kategorię i są kwadratowe, a także okrągłe. Są one obliczane dla dość dużych wymiarów kanału. Dla zapewnienia otworów montażowych.

Jeśli wymagany jest zawór zwrotny do przemysłowej wentylacji 100 mm, zaleca się wybór modelu z kategorii urządzeń przeciwwybuchowych.

Ze względu na specjalne cechy konstrukcyjne ta odmiana jest instalowana w niebezpiecznych obszarach przemysłowych. Oferta obejmuje szeroką gamę modeli, w tym zawór zwrotny do wentylacji 125 mm, a także 1000 mm. Takie urządzenia są wykonane z okrągłym i prostokątnym przekrojem.

Model o nazwie "Motyl" jest bardzo powszechny. Te zawory są wykonane ze stali ocynkowanej i wyposażone w dwa ostrza, które są zamontowane na osi znajdującej się w środku sekcji. Gdy wentylator wyciągowy jest wyłączony, noże są zamknięte. Wydaje się, że taka zasada dotyczy niemal wszystkich urządzeń tego typu. Zawór zwrotny motylkowy do wentylacji jest reprezentowany przez niewielką liczbę opcji. Zakres wielkości zaczyna się od 100 mm, a kończy na wartości 315 mm.

Istnieje również zmodernizowany model "Butterfly", który jest wyposażony w gumową uszczelkę, która znacznie zmniejsza efekt hałasu z ruchu łopatek. Zawór zwrotny służy do wentylacji płatka domowego (lub żaluzji). Jego konstrukcja sugeruje obecność kilku poziomo ułożonych ostrzy. Takie urządzenia są często stosowane w mieszkaniach, w których konieczne jest ulepszenie systemu wentylacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybierając zawór zwrotny do wentylacji naturalnej, weź pod uwagę prędkość przepływu powietrza, aby ostrza mogły ulec ciśnieniu nawet ledwie zauważalnego uderzenia wiatru. Słaby ciąg jest głównym problemem w aranżacji wentylacji naturalnej. Dlatego takie urządzenie jest zamontowane w komplecie z wentylatorem wyciągowym. W celu zwiększenia atrakcyjności pomieszczenia na wejściu do kanału wentylacyjnego zainstalowana jest kratka dekoracyjna.

Skuteczność zaworu zwrotnego zależy również od odpowiednio dobranego wentylatora.

Jeśli okap nie zapewnia wystarczającej przyczepności, zawór zwrotny po prostu działa jak klapa do kanału. Moc wentylatora dobierana jest z uwzględnieniem objętości pomieszczenia. Jeśli jest to kuchnia, przyjmuje się, że współczynnik wynosi 10, dla łazienki - 7.

Wybierając zawór zwrotny, zwraca się uwagę na temperaturę otoczenia w okolicy, a także na tempo blokowania, które może być bezpośrednio związane z regularną ekspozycją na wiatr w otwartych przestrzeniach. Jeżeli te parametry są brane pod uwagę, to sok systemu wentylacyjnego może być w ten sposób przedłużony. Na przykład konstrukcja "Butterfly" jest wystawiona na działanie niskich temperatur, co może prowadzić do oblodzenia mechanizmu. Jeśli chodzi o blokady, czynnik ten negatywnie wpłynie na prawie każdą konstrukcję zaworu.

Wybór zaworu zwrotnego dla ceny wentylacji nie jest ostatnim parametrem, który jest brany pod uwagę. Koszt składa się z wielu parametrów, w tym:

 • typ sekcji;
 • wymiary zaworu;
 • użyty materiał;
 • budowa;
 • cel;
 • marka producenta.

Cena zaworów zwrotnych mieści się w przedziale od 300 do 3 500 rubli. Najdroższe modele obejmują obecność wentylatora wyciągowego w zestawie. Biorąc pod uwagę szereg funkcji do wyboru takie urządzenie powinno być traktowane bardzo poważnie. O tym, jak dobrze zostanie wybrany zawór i wentylator wyciągowy, będzie zależało, oprócz wydajności obiegu przepływów powietrza, ale także o braku / obecności obcych zapachów w pomieszczeniu.

Takie zawory pozwalają jednak nie tylko chronić się przed przenikaniem zapachów z zewnątrz, ale również zapewniają jakościowy odpływ zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia. Wiadomo, że źle zorganizowany system wentylacji wraz z pozbawionym sprężonego powietrza kanałem może być poważnym problemem dla organizacji dostępu do świeżego powietrza. Dlatego konieczne jest przemyślenie wszystkich szczegółów, aż do wielkości siatki siatki ozdobnej, ponieważ ten element, nawet pośrednio, ale nadal uczestniczy w procesie wymiany powietrza.

Zawór zwrotny do naturalnej wentylacji mieszkania i domu

Często system wentylacyjny nie działa sprawnie, a część powietrza wnika do kanału wentylacyjnego z powrotem do mieszkania. Szczególnie zauważalny jest efekt odwrotnego ciągu wentylacji w kuchniach lub łazienkach mieszkań. Zawory zwrotne pomogą zwalczyć nieprzyjemne zapachy.

Jak działa zawór zwrotny

Zawory zwrotne w wentylacji nazywane są grupą urządzeń zabezpieczających, zapobiegających obrotowi powietrza w systemach wentylacyjnych wyciągów lub po prostu powrotnym zanurzeniu wentylacji w mieszkaniach. Zawór przepuszcza powietrze we właściwym kierunku, hamując ruch powrotny. Zawory zwrotne są stosowane automatycznie do wentylacji wyciągowej i jest to główna zaleta ich stosowania. W systemach wentylacyjnych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej stosowane są zawory zwrotne zapobiegające przedostawaniu się powietrza do wspólnego kanału wentylacyjnego w oddzielne pomieszczenia.

Zawory zwrotne do wentylacji wyciągowej pracują w systemach z trakcją naturalną i mechaniczną. Zawór chroni przed przenikaniem owadów, kurzu do wentylacji domowej.

Jeśli system nie zostanie wyposażony w zawór zwrotny, mogą pojawić się przeciągi.

Rodzaje zaworów zwrotnych do wentylacji

Główną konstrukcyjną częścią każdego zaworu zwrotnego do naturalnej wentylacji jest migawka. To on nie przekazuje powietrza w niepożądanym kierunku.

Istnieją dwa rodzaje okrągłych i prostokątnych zaworów zwrotnych do wentylacji:

 • z żaluzją w formie szpuli;
 • z migawką w postaci tarczy lub klapki.

Pierwsze są używane do pracy z płynnymi mediami. Te ostatnie są zaprojektowane specjalnie do wentylacji. Występują one z poziomą osią obrotu lub w pionie, a także z pojedynczymi skrzydłami i dwupłatkowymi.

Zawory zwrotne są produkowane do wentylacji o przekroju prostokątnym i okrągłym o różnych przekrojach.

Głównym parametrem przy wyborze zaworu zwrotnego jest jego przepustowość.

Zawory zwrotne do wentylacji naturalnej są proste w produkcji, a mimo to bardzo niezawodne.

Wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu, materiał dobierany jest w zależności od cech systemu. W pionowych rurociągach przepływ powietrza porusza się w pionie, więc zawór jest montowany poziomo, co zapewnia prawidłowe działanie migawki.

Najczęściej używane okrągłe i prostokątne odwrócone zawory wentylacyjne o przepustowości od 4 do 6 m / s. Działają cicho i sprawnie. Są one zainstalowane niezależnie i kompletnie z urządzeniem wydechowym.

Wszystkie zawory zwrotne do wentylacji prostokątnej lub okrągłej są również podzielone na:

 • Podgrzewany. Takie zawory zwrotne do wentylacji z napędem elektrycznym mają tę zaletę: system nie zbiera kondensatu, a struktura nie zostanie pokryta oblodzeniem w przypadku silnych mrozów;
 • Bez ogrzewania. Dobry tylko do użytku w pomieszczeniach.

Obecność napędu elektrycznego przy zaworze zwrotnym do wentylacji wymaga udziału elektryka w jego połączeniu.

Chociaż urządzenie jest tanie, zawór zwrotny do wentylacji można złożyć własnymi rękami, ale o tym później.

Konstrukcja zaworu zwrotnego do wentylacji

Urządzenie zaworu zwrotnego jest bardzo proste: klapka dysku jest przymocowana do osi, umożliwiając swobodny ruch. Aby zakryć zawór podczas zatrzymania wentylatora, podłączona jest linia pionu. Zawory wentylacyjne mogą mieć kształt prostokątny, okrągły lub kwadratowy.

Modele przemysłowe różnią się od zaworów zwrotnych do wentylacji domowej ze średnicą i materiałem, należą do kategorii przeciwwybuchowej, chociaż urządzenie jest takie samo.

Średnica okrągłego lub prostokątnego zaworu zwrotnego do wentylacji przemysłowej może wynosić od 125 do 1000 mm, są one instalowane w przemyśle wybuchowym.

Szeroko stosowany model przepustnicy z dwoma ostrzami.

Urządzenia motylkowe są produkowane częściej z metalu, oś do mocowania łopatek jest zainstalowana na środku sekcji. Po zatrzymaniu się wentylatora ostrza pokrywają przekrój i powrotny ciąg wentylacji w ogranicznikach mieszkalnych. Średnice zaworów dwuskrzydłowych wahają się od 100 do 315 mm.

Udoskonalona modyfikacja "motyla" jest wyposażona w uszczelki, które redukują hałas podczas pracy łopatek.

Bardzo często stosowany do wentylacji w kuchennym zaworze zwrotnym w postaci rolet lub płatków (kratka inercyjna). W konstrukcji znajduje się kilka ostrzy, są one umieszczone na poziomych osiach.

Kupując zawór zwrotny do wentylacji kuchennej lub w łazience, należy wziąć pod uwagę prędkość powietrza, ponieważ migawka musi reagować nawet na najmniejszy przepływ. Zła trakcja w systemie jest głównym problemem w organizacji naturalnego systemu wentylacji. Dlatego większość właścicieli łączy zawór z wentylatorem wyciągowym. Aby pokryć konstrukcję od strony pomieszczenia, zainstalowana jest piękna kratka wentylacyjna.

Aby jednak naturalna wentylacja działała niezawodnie, ważne jest prawidłowe dobranie zaworu zwrotnego. W przeciwnym razie projekt powrotu do wentylacji budynku mieszkalnego będzie nadal zatruwać istnienie najemców.

Zwróć uwagę na:

 • kształt przekroju;
 • średnica przekroju;
 • materiał zaworu;
 • układ zaworów;
 • cel zaworu;
 • producent-producent (ma większy wpływ na cenę niż na jakość najprostszego mechanizmu).

Możesz kupić już kompletny zestaw wentylatora i zawór zwrotny. Tutaj należy zwrócić uwagę na moc wentylatora. Do kuchni nadaje się współczynnik 10, a do łazienki i toalety wystarczy 7.

Kupując zawór zwrotny do wentylacji domowej w prywatnym domu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę warunki klimatyczne. Na przykład "motyl" szybko pokryje się oblodzeniem, a nie jednoosiową konstrukcją. W domach prywatnych, w przeciwieństwie do domów wielomieszkaniowych, mieszkańcy nie denerwują się powrotnym przeciągiem w mieszkaniu, ale wdmuchują wiatr do wentylacji i wnikają w niego gryzonie.

Zawór zwrotny do ręcznej wentylacji

Następnie opisujemy, jak wykonać zawór zwrotny ręcznie. Nie tylko skutecznie zapobiega odwracaniu trakcji w wentylacji budynku mieszkalnego, ale także pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Szczególnie istotna jest instalacja zaworu zwrotnego wentylacji dla użytkowników ostatnich pięter domów, gdzie problem zaciśnięcia "obcych" zapachów przez kanały powietrzne ogólnego systemu wymiany jest powszechny.

Oferujemy udoskonalony model zaworu zwrotnego do wentylacji z napędem elektrycznym i wentylatorem.

W przypadku podstawy zaworu zwrotnego do wentylacji kuchennej odpowiedni jest gruby plastik lub tekstolit. Wymagana będzie płytka o wielkości wylotu kanału wylotowego i grubości nie większej niż 4 mm. Płyta wykonana jest z oznaczeń: siatka wielkości otworu wentylatora, a także otwory do przymocowania do ściany (w rogach) i do zamocowania wentylatora.

Im większa jest komórka kratowa, tym gęstszy jest materiał na klapy!

Aby zapobiec "spacerowi" pomiędzy podstawą a wentylatorem, stosuje się gumową uszczelkę.

Aby zapobiec nie tylko powrotnemu zanurzeniu w wentylacji mieszkania w budynku mieszkalnym, ale również przenikaniu owadów, do rusztu podstawy przymocowana jest mała siatka z tworzywa sztucznego lub nawet nylon z rajtuzów. Ta ostatnia jest łatwa do wymiany. I że najemców nie zakłócają drgania silnika wentylatora, instalacja wykorzystuje amortyzatory wykonane z gumy.

Zawory wykonane są z grubego polietylenu (nie mniej niż 0,1 mm). Folia powinna być idealnie gładka, najmniejsza falistość przełamie szczelność wentylacji, a powrót powrotny w mieszkaniu budynku mieszkalnego wznowi się. Możesz przymocować rolety na taśmie klejącej za pomocą bazy tkanek. Szczegółowe instrukcje dotyczące produkcji zaworów do plastikowego zaworu zwrotnego w materiale wideo:

Zalecamy wyciąć liść na miejscu, z już wklejonego kawałka folii. Jeśli jest lekko pomarszczony podczas pracy, należy go zmienić. Dwie ulotki są wycinane ze sobą tylko na samym końcu procesu. Musisz wyciąć ostrym nożem.

Aby upewnić się, że nie ma przerwy pomiędzy domowym plastikowym zaworem zwrotnym do wentylacji a ścianą, użyj samoprzylepnej taśmy piankowej.

Podczas pracy konieczne jest okresowe czyszczenie lub wymiana plastikowej siatki, zapchanej kurzem.

Dzięki odpowiedniej produkcji ten domowy plastikowy zawór zwrotny do wentylacji będzie trwał wiele lat. A najemcy mieszkania przez długi czas pozbędą się powrotu, charakterystycznego dla wentylacji kamienic.

Oznaczenie i instalacja zaworu zwrotnego do wentylacji

Dość często zdarzają się sytuacje, gdy istniejący system wentylacji w domach nie jest w stanie poradzić sobie z ich funkcją, a powietrze nasycone zapachem przygotowanych naczyń nie jest odprowadzane do kanałów wentylacyjnych, lub, co gorsza, odbierane są zapachy z sąsiednich pomieszczeń i apartamentów.

Taki efekt może ucierpieć nie tylko zaplecze kuchenne, ale także te, w których znajdują się otwory wentylacyjne - łazienki, łazienki. Aby uchronić się przed wdychaniem zanieczyszczonego i silnie pachnącego powietrza, zawór zwrotny ułatwi wentylację, która pomimo prostej konstrukcji całkowicie zmieni funkcjonowanie systemu wentylacji, doprowadzając go do normalnego stanu roboczego.

Zadaniem zaworu zwrotnego jest zmniejszenie lub zwiększenie wartości odcinka kanału wentylacyjnego. W zależności od zadania postawionego przed zaworem zwrotnym występuje większy lub mniejszy przepływ świeżego powietrza lub odpływ zanieczyszczonych mas powietrza. Jednak głównym zadaniem jest niedopuszczalność napływu obcych zapachów do pomieszczeń mieszkalnych, które mogą przenikać z różnych powodów - zatykania przewodów wentylacyjnych, ich słabej szczelności.

Dzisiaj konsument ma możliwość wyboru spośród wielu podobnych urządzeń zaworu zwrotnego do wentylacji naturalnej:

 • według materiału produkcji;
 • w formie;
 • przez sposób funkcjonowania;
 • w miejscu instalacji;
 • przez zdolność do przepuszczenia pewnej ilości powietrza.

Zgodnie z materiałem produkcyjnym są wykonane z metalu i tworzywa sztucznego, kształt zaworu zwrotnego może być okrągły lub prostokątny i zależy od cech konstrukcyjnych samego systemu wentylacyjnego, kształtu jego sekcji.

Plastik i metal różnią się materiałami wysokiej jakości, dlatego wykonane z nich zawory są stosowane w różnych systemach wentylacyjnych, w zależności od warunków i cech konstrukcyjnych tych ostatnich.

Przy okazji sterowania urządzeniem wentylacyjnym - automatycznym i ręcznym. Automatyczne urządzenia mogą być kontrolowane praktycznie bez interwencji człowieka za pomocą mikroukładów. Sterowanie ręczne stosowane jest w prostych systemach wentylacyjnych, gdzie regulacja ilości przepływu powietrza i czasu odbywa się poprzez proste otwieranie lub zamykanie klap.

Zawór zwrotny można zamontować w pozycji pionowej lub poziomej, w zależności od konstrukcji systemu wentylacyjnego. Jeżeli przewody powietrzne są ustawione pionowo, oznacza to, że masy powietrza poruszają się w pionie, dlatego instalowanie zaworu zwrotnego do wentylacji jest poziome, tak aby łopatki urządzenia mogły z dużym skutkiem przepływać strumieniem powietrza. Gdy kanały wentylacyjne są ustawione poziomo, zawór zwrotny jest montowany pionowo.

Przepustowość to parametr określający ilość powietrza, która może przepłynąć przez urządzenie wentylacyjne w określonym czasie. Różne rodzaje zaworów zwrotnych mają różne parametry przepustowości.

Urządzenie zaworu zwrotnego nie stanowi złożonego mechanizmu inżynieryjnego i wygląda jak swobodnie zamocowane na osi ostrza lub żaluzje poziome. Również w konstrukcji znajduje się przeciwwaga, której zadaniem jest zatrzymanie działania zaworu zwrotnego w momencie, gdy wentylator zasilający nie działa.

Takie urządzenia są stosowane w systemach wentylacyjnych z wykorzystaniem kanałów powietrznych o różnych dużych przekrojach, w kształcie - kwadratowych, prostokątnych lub okrągłych. Montowany na specjalnie wykonanych do tego celu otworach. W przypadku stosowania w systemach przemysłowych, w których istnieje zwiększone zagrożenie wybuchem, zawór zwrotny może mieć wymiary od 125 mm do 1000 mm.

Klapa zaworu wentylacyjnego do wentylacji wykonana jest ze stali z powłoką cynkową, ma dwa ostrza, zamocowane na osi, która jest zainstalowana w środku otworu odpowietrzającego. Zawór działa tylko wtedy, gdy wentylator nawiewowy jest włączony, a gdy jest wyłączony, noże są zamknięte. Ta zasada działania dotyczy niemal wszystkich takich urządzeń.

Istnieją modele tego typu zaworów zwrotnych, które są wyposażone w gumowe uszczelki, co umożliwia zmniejszenie poziomu hałasu wytwarzanego przez ruch łopatek. Produkowane są produkty o przekrojach od 100 mm do 315 mm.

Jest też zawór zwrotny typu płatkowego, zwany jeszcze "żaluzjami". Jest to krata z poziomo wąskimi ostrzami, które pozwalają masom powietrza przechodzić tylko w jednym kierunku. Są one często stosowane w życiu codziennym, gdy konieczne jest usprawnienie działania systemu wentylacji wyciągowej.

Zamiast kilku ostrzy, zawór powietrza powrotnego do wentylacji może mieć konstrukcję składającą się z kwadratowych lub okrągłych płytek, które wykonują pełne lub częściowe zachodzenie na siebie kanału wentylacyjnego.

Takie urządzenia nie zawsze mogą być używane, ponieważ przy ujemnych temperaturach zewnętrznych, płyta, w kontakcie ze ścianami szybu wentylacyjnego, może zostać pokryta lodem, który musi zostać usunięty za pomocą budynku lub domowej suszarki do włosów. W tym celu należy zapewnić łatwy i wygodny dostęp do zaworu zwrotnego.

Czy mogę obejść się bez zaworu zwrotnego?

Według niektórych osób jest to możliwe, a praca systemu wentylacyjnego nie ustaje, ale będzie gorzej. Zawór zwrotny zapobiega:

 • Powstawanie ciągu powrotnego, gdy pomieszczenie dostaje się powietrza z sąsiednich pomieszczeń lub na zewnątrz.
 • Dostęp w zimie do mas zimnego powietrza.
 • Wchodzenie do kanałów wentylacyjnych i wewnątrz pomieszczeń owadów z ulicy, płytkie zabrudzenia i kurz, które mogą zakłócać działanie całego systemu, aż do jego zaniku.
 • Zwiększ wilgotność powietrza w domu, penetrując je od zewnątrz.

Na podstawie tego, co zostało powiedziane, można z całą pewnością stwierdzić, że potrzebny jest zawór zwrotny, ponieważ chroni on system wentylacyjny i promuje jego normalne funkcjonowanie.

Oczywiście, konsument wybiera zawór zwrotny do wentylacji, którego cena odpowiada jakości produktu. Niektóre modele mają wentylatory wyciągowe, w którym to przypadku koszt urządzenia będzie niewątpliwie wyższy. Ponadto na cenę ma wpływ rozmiar zaworu zwrotnego, materiał, z którego jest wykonany, rodzaj sekcji, cel, producent. Średnio koszt zaworu zwrotnego waha się od 300 rubli do 3500.

Skuteczne działanie zaworu zwrotnego zależy w dużej mierze od prędkości przepływu powietrza przez kanał wentylacyjny. Konieczne jest, że ostrza wchodzą w nawet najmniejszym ruchu powietrza przesunięć ponieważ niewystarczająca trakcji nie jest główną przyczyną wydajne działanie całego systemu wentylacyjnego, rozmieszczone na bazie naturalnej. Aby wzmocnić ciąg, wentylatory wyciągowe są instalowane w kanałach wentylacyjnych, wraz z zaworami zwrotnymi.

Bez tych urządzeń zawór zwrotny będzie służyć tylko jako klapa blokująca wlot powietrza. Wentylatory powinny być również wybrane na podstawie wymaganej mocy, która jest obliczana na podstawie objętości pomieszczenia.

Znaczny udział w prawidłowym działaniu zaworu zwrotnego podejmują czynniki takie, jak klimatyczne cechy regionu - temperatura, dominujący kierunek wiatru i jego prędkość. Niska temperatura prowadzi do oblodzenia zaworu, a wiatr przyczynia się do szybszego zatykania przewodów wentylacyjnych.

Dzisiaj producenci twierdzą, że plastikowy zawór zwrotny do wentylacji, którego przepustowość wynosi 4-6 m / s, jest bardzo popularny. Ponadto nie generuje hałasu i może być wykorzystywany w pracy wentylatorów wyciągowych oraz jako niezależne urządzenie.

Na wybór może wpływać nawet wygląd ozdobnej kraty, która również w pewnym stopniu spełnia funkcję zaworu zwrotnego, choć minimalnego.

Wyposaż swój apartament lub dom w zawór zwrotny, kupując go i zapraszając specjalistę do zainstalowania go, ale możesz to zrobić sam. Wybór należy do Ciebie.

Dodaj komentarz

1 + = 5