Nazwa kategorii

Wyroby kute własnymi rękami

Wyroby kute własnymi rękami. Szkice wyrobów kutych

Wyroby kute są zasłużenie popularne na całym świecie. Przez wiele stuleci kucia artystycznego zajmuje solidne miejsce w budownictwie i architekturze, łącząc piękno, trwałość i indywidualność.

Gdzie są kute produkty metalowe?

Dzisiaj artystyczne kucia stały się mocno zakorzenione w naszym codziennym życiu i są używane niemal wszędzie. Produkty te można znaleźć zarówno na ulicach i podwórkach, jak iw domach i mieszkaniach.

Produkty kute, które są najbardziej popularne:

 • Bramy kute.
 • Kute płoty.
 • Kute kraty okienne.
 • Kute płoty i schody.
 • Mangale, altanki, latarnie.
 • Meble kute i artykuły wyposażenia wnętrz.
 • Wyroby kute do kominka.

W rzeczywistości taka lista może być kontynuowana przez bardzo długi czas, ponieważ możliwe jest wytwarzanie produktu o dowolnym stylu i kształcie z metalu w prawie każdym wnętrzu.

Aby zrozumieć całą różnorodność, jaką mają dziś wyroby kute, zdjęcie to za mało. Wiele pięknych rzeczy można zobaczyć w specjalnych książkach, przewodnikach i po prostu na ulicach miast.

Dlaczego ludzie lubią kute produkty metalowe? Faktycznie podatność na korozję stała się nieodłączna, co ma bardzo negatywny wpływ zarówno na estetykę, jak i działanie. Co jest takiego specjalnego w kuciu, że nawet dzisiaj, kiedy wiele sztucznych materiałów pojawiło się w tych samych bramach lub płotach, które są lżejsze, nie są skorodowane i mają atrakcyjny wygląd, czy wielu wybiera kucie?

Zalety kutego metalu:

 • Piękno.
 • Trwałość.
 • Dobre funkcje ochronne.
 • Możliwość produkcji do indywidualnych rozmiarów.
 • Ręcznie.
 • Wyroby kute mogą być wykonane w dowolnym stylu.
 • Kucie doskonale łączy się z innymi materiałami.

Lista zalet jest dość duża i można ją kontynuować. Jeśli w kilku słowach scharakteryzujesz kuty metal, okaże się, że takie produkty łączą w sobie piękno, trwałość i dobrą funkcjonalność.

Bez względu na to, jak dobre kucie, produkty kute, jak każde inne, mają swoje wady. A te wady powodują, że wielu ludzi porzuca to.

Główne wady kutego metalu:

Możesz oczywiście dodać kilka dodatkowych minusów, ale w jakiś sposób będą one zgodne z powyższym.

Wysoki koszt podrobionych produktów zniechęca wielu konsumentów. Ponieważ budżet nawet prostego produktu artystycznego, na przykład ogrodzenia, jest bardzo duży.

A ze względu na skomplikowane rysunki kute rzeczy trudno jest przygotować do malowania i malowania. Dlatego też korozja może się szybko ujawnić.

Jeśli weźmiemy pod uwagę stylistykę kucia, to może być wykonana niemal z każdego rodzaju. A to jedna z najważniejszych zalet. Ponieważ możesz wykonywać zarówno proste, surowe rzeczy, jak i nasycone, mając złożony wzór. I zawsze łatwo jest powiązać różne style architektoniczne.

Z technicznego punktu widzenia zwykle dzieli się kucia artystyczną na dwa rodzaje:

Pomimo wielu wspólnych cech i faktu, że oba kierunki oferują te same produkty w punkcie sprzedaży, kucie na zimno i na gorąco ma wiele różnic między sobą. Przede wszystkim jest to wartość i indywidualność.

Klasyczna metoda wytwarzania wyrobów kutych. Kiedy jest używany, metal jest najpierw podgrzewany do wysokiej temperatury, a następnie nadaje mu kształt. W nowoczesnych sklepach z kuźnią rogi na futra nie były używane przez długi czas, a nie znajdziesz żadnych młotków. Dawne metody dawno zostały zastąpione przez silniki elektryczne, młoty pneumatyczne, maszyny do cięcia i wiercenia i spawanie elektryczne.

Chociaż podstawowa zasada ręcznego kucia pozostała taka sama jak 100 i 200 lat temu. Cały urok i piękno kutego produktu polega na zdolności mistrza do kształtowania kształtu i kształtu metalu.

W kuciu na zimno, praca fizyczna zostaje zastąpiona przez pracę maszyny. Dzięki unifikacji i stemplowaniu wszystkich elementów artystycznych otrzymuje się oryginalnego projektanta. A dzięki spawarce i minimalnym umiejętnościom możliwe jest wytwarzanie kutych produktów własnymi rękami. Co więcej, producenci kutych elementów oferują obszerne katalogi, w których można znaleźć wystarczająco przyzwoite szkice podrobionych produktów.

Głównymi zaletami kucia na zimno są:

 • Niski koszt produktów w porównaniu z ręcznym.
 • Dostępność komponentów.
 • Możliwość odbioru różnych rysunków i aranżacji elementów artystycznych między sobą.
 • Zdolność do robienia wyrobów kutych własnymi rękami.

Jednak ta metoda ma swoje wady:

 • Ograniczone rysunki.
 • Standaryzacja elementów artystycznych.

Wychodząc z powyższych plusów i minusów, możemy stwierdzić, że kucia na zimno może być godna alternatywa dla ręcznego, zwłaszcza w segmencie budżetowym.

Jeśli nie weźmiesz pod uwagę kosztów, główną wadą każdego kucia będzie jego podatność na korozję. Tak jak każdy metal, takie produkty wymagają szczególnej uwagi na etapie przygotowania wstępnego barwnika i samego malowania.

Najlepszym rozwiązaniem do czyszczenia kutych produktów z kamienia i rdzy jest piaskowanie. Wyjście to powierzchnia całkowicie gotowa do malowania. Jedyną wadą takiego przetwarzania jest jego koszt. Jednak wysoka cena jest uzasadniona jakością czyszczenia metalu.

Naturalnie, jeśli wydajesz dużo pieniędzy na piaskowanie, głupio jest oszczędzać na farbach. Najlepszym rozwiązaniem byłoby obróbka metalowa kompozycją zawierającą cynk. Kilka wariantów takich podkładów jest prezentowanych na naszym rynku. Między sobą różnią się zawartością cynku w suchej pozostałości, a także wymaganiami dla rozpuszczalników.

W każdym przypadku, niezależnie od wyboru marki podkładu zawierającego cynk, zapewni niezawodną i długotrwałą ochronę metalu przed korozją. Charakterystyczną właściwością takiej powłoki jest zdolność przenikania do górnej warstwy metalu, chroniąc tym samym przed wilgocią.

Podczas malowania dowolnych produktów metalowych konieczne jest użycie podkładu. W przeciwnym razie nawet kosztowna farba wysokiej jakości bardzo szybko straci swoje właściwości. Podkłady do metalu mają dobrą przyczepność do metalu, a z kolei dają dobry stopień penetracji dla farb. Ponadto grunty zawierają dodatki antykorozyjne, które mają na celu zwiększenie odporności na korozję metalu.

Najtańszą opcją jest zastosowanie konwencjonalnych podkładów i emalii do metalu. Jednak pomimo niskiej wartości uzyskanej powłoki efekt będzie krótkotrwały. Tanie farby mają wiele negatywnych właściwości. Szybko zanikają i nie zapewniają trwałości powłoki ochronnej.

Dobrym wyborem jest zastosowanie farb "2 w 1" i "3 w 1". Mają na myśli ich zastosowanie bez warstwy podkładowej. Farby takie zawierają podkład, rdzę i farbę. Podobnie jak każdy inny, farby te muszą być nakładane w dwóch warstwach.

Jeśli jednak pozwalają na to finanse, najlepszym wyborem będzie zastosowanie farb przemysłowych. Wystarczająco przyzwoici władcy są obecni na przykład w marce Tikkurilla.

Takie farby, choć drogie, ale mają znaczące zalety. Po pierwsze, zapewniają wysoką niezawodność powłoki. Po drugie, mogą być zabarwione na dowolny kolor, bardzo szybko wysychają.

Jeśli weźmiemy pod uwagę kucie na gorąco, to konieczne jest ręczne wykonywanie przedmiotów artystycznych, umiejętności i doświadczenia. A także specjalne wyposażenie, bez którego produkcja będzie po prostu niemożliwa.

Jednak przy użyciu elementów kucia na zimno, możesz zrobić całkiem przyzwoite produkty kute własnymi rękami. To wymaga:

 • Umiejętności spawacza.
 • Pomieszczenie jest wyposażone w stół spawalniczy. Oczywiście można się bez niego obejść - po prostu zebrać na podłodze. Tylko przy takim podejściu jest mało prawdopodobne, że okaże się coś wartego zachodu.
 • Niezbędne elementy dekoracyjne.
 • Szkice wyrobów kutych. Na podstawie można uzyskać sfałszowane produkty, których zdjęcia łatwo znaleźć w różnych źródłach i instrukcjach.
 • Narzędzie: spawanie, bułgarski, ruletka i tak dalej.

W rzeczywistości, z pozorną złożonością, montaż kutego produktu z prefabrykowanych elementów może być dość prosty. Oczywiście, z gorącym kuciem nie można porównywać, ale wynik jest zwykle bardzo dużo. Ponadto dzięki ręcznemu wytwarzaniu, na przykład ogrodzenia, można zaoszczędzić przyzwoitą kwotę.

Maszyna do kucia na zimno własnymi rękami: rysunek i wideo

Domowa maszyna do kucia na zimno może się przydać, jeśli chcesz coś wymyślić i nie masz nic przeciwko zrobieniu z rękami czegoś pięknego dla wiejskiej posiadłości, domowego wnętrza, prezentów dla krewnych i krewnych lub dla duszy.

Majestatyczny wygląd produktów, wykonany metodą kucia, przyciąga wdziękiem linie i urzeka oczy. Od czasów starożytnych we wszystkich najlepszych domach można było zobaczyć takie ozdoby, jak metaliczne ażurowe loki. A dziś, kiedy opracowano ogromną liczbę różnych materiałów i technologii, produkty kute nie straciły na aktualności.

Produkty wykonane z kucia są stosowane w projektowaniu wraz ze szkłem, tworzywami sztucznymi i innymi elementami dekoracyjnymi. Kucie metalu odbywa się w zimny lub gorący sposób. Aby wykonać proces kucia na gorąco musisz spełnić wiele specjalnych warunków, ponieważ jest to bardzo trudne w domu. Bardziej przystępnym sposobem jest artystyczne kucie na zimno. Aby się uczyć, jest o wiele łatwiej, a jeśli chcesz, możesz zrobić domowe maszyny do kucia na zimno własnymi rękami.

W przypadku opcji kucia na zimno wymagane są dwa podstawowe procesy:

Aby przeprowadzić te zdarzenia, nie trzeba mówić metalowi o jakiejś temperaturze. Ale nadal musi istnieć pewna obróbka cieplna między etapami pracy.

Nie trzeba dysponować pełnowartościowymi maszynami do artystycznego kucia, często amatorzy robią narzędzia własnymi rękami. Przy pomocy domowego sprzętu możliwe jest nadanie obrabianych przedmiotów wszelkiego rodzaju dziwacznych kształtów. Po prostu musisz zdobyć określone umiejętności. Dlatego przygotuj się na to, że aby wygiąć wymaganą figurę, potrzebne będą rysunki i znaczne wysiłki. Wykonanie prac możliwe jest tylko przy użyciu surowców o wymaganej grubości.

Produkty wytwarzane za pomocą domowej maszyny do kucia na zimno są znacznie mocniejsze niż te, które są wytwarzane lub odlewane przez stemplowanie. Wynika to z faktu, że metalowe pręty przechodzące przez oprzyrządowanie są ściskane razem z niezbędnym kształtem. Dzięki tej metodzie kucia, unikaj błędów, ponieważ praktycznie nie można ich naprawić. Dzięki nabyciu umiejętności możesz stworzyć własne, atrakcyjne i wspaniałe produkty.

Przy pomocy własnej maszyny do kucia na zimno możliwe jest wytwarzanie takich produktów jak:

 • elementy takie jak przyłbice balkonowe, poręcze na schody;
 • kratownica w oknach;
 • Płoty i ogrodzenia;
 • meble domowe - stoły, krzesła, łóżka;
 • elementy, które są wykorzystywane w projektowaniu domu: dachy kominka, statywy do kwiatów.

Podczas kucia na gorąco mistrz potrzebuje nie tylko oddzielnego pomieszczenia, ale także sprzętu do kowalstwa, a także specjalnych warunków. Dzięki metodzie zimnej nie ma potrzeby wstępnego podgrzewania obrabianego przedmiotu, ale sam proces jest o wiele bardziej ekonomiczny.

Podczas przetwarzania dużej partii podobnych produktów własnymi rękami wszystko można wykonać za pomocą szablonów i rysunku. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty pracy i skrócić czas produkcji. Czasami części muszą być ogrzewane, ogrzewanie odbywa się na złączach, tak aby nie było krzywizny. Dla początkujących zaleca się dokładne zaplanowanie procesu produkcyjnego przed wykonaniem pracy., zbędne będzie lekcja wideo i wykonanie rysunku przyszłego produktu.

Maszyna do kucia ręcznego do wykonywania kucia na zimno zawiera wiele elementów. Niezbędne dostosowania, które będą potrzebne do pracy:

Wiele nazwisk wydaje się zabawnych, ale jest bardzo przydatny do samodzielnego korzystania z urządzenia.

Głównym narzędziem pracy będzie gnutky, które służy do zmiany kształtu metalu. Jego funkcją jest zginanie części pod żądanym kątem lub zginanie łuków o różnych promieniach.

Ślimak jest z reguły używany do wędzenia spirali stalowych prętów. To urządzenie do gięcia prętów, pasków, rur, kwadratów i profili do kształtu spirali, produktów o różnych kształtach i promieniu. Podczas korzystania z tego narzędzia Nie można ograniczyć promienia spirali i zrób wymaganą kwotę.

Narzędzie do latarki jest niezbędne do gięcia metalowych części. Za jego pomocą obrabiane są metalowe pręty o przekroju mniejszym niż 30 mm lub kwadratowe profile o przekroju mniejszym niż 16 mm.

Za pomocą takiego urządzenia, jak fala, powstają faliste elementy. Zastosuj to i do obróbki rur, które mają przekrój sześciokątny lub kołowy.

Twister wygląda jak coś na latarce. Za pomocą tych dwóch narzędzi można skręcać pręty wokół osi.

Korzystanie z globu Możesz zrobić duży łuk z pręta profilu grubość do 12 mm. I końce przedmiotu obrabianego również płynnie wyginają się.

To narzędzie do kucia na zimno nie jest absolutnie trudne, więc często można zobaczyć domowe. Jest prawie gorszy od produkcji fabrycznej.

Często w pracy, wytwarzanie maszyn do kucia na zimno własnymi rękami wydaje się bardziej odpowiednie. Ponieważ nie każdy element może być w pełni przetworzony za pomocą tylko ręcznego sprzętu kucia. Tak, i cena tego sprzętu jest dość duża, nawet jeśli chodzi o najprostszego ślimaka maszynowego.

Jeśli rzemieślnik wykona produkt na własnym dyrygencie, będzie on unikatowy, chociaż pod pewnymi parametrami będzie gorszy od tego, który wyprodukowano w fabryce. Jeśli zamierzasz wytwarzać dużą liczbę części z kucia na zimno, najlepiej jest wykonać przewodnik z silnikiem elektrycznym. Ułatwiasz sobie pracę.

Przydatne będzie zapewnienie produkcji głównych rodzajów pracy na maszynie - rysowanie, gięcie i skręcanie. Urządzenia te można łączyć podczas samodzielnego tworzenia przewodnika.

Podczas rysowania artykuł otrzymuje określony kształt. Do tego, co musi przejść przez rolki lub naciśnij, a odcinek surowca ulegnie zmniejszeniu.

Proces gięcia polega na tym, że część jest wygięta pod wymaganym kątem. Możesz wykonać tę operację za pomocą szablonów. Są one wykonywane w ten sposób: przygotowywany jest rysunek produktu, po którym następuje szablon. Na blasze stalowej zgrzać zwijanie, po tym, jak arkusz zostanie przymocowany do maszyny w uchwycie. Końcówka przedmiotu jest ustawiona w gnieździe, drugi koniec jest ustalony. Za pomocą dźwigni ma to wpływ na jeden koniec produktu, który należy przeciągnąć wzdłuż wszystkich zagięć płyty używanej jako szablon.

Podczas wykonywania wzoru szew spawalniczy powinien być wykonany z zewnątrz, w przeciwnym razie zakłóci dalsze użytkowanie produktu.

Często sami mistrzowie zbierają proste urządzenia, za pomocą których można wykonać całkiem oryginalne produkty. Wszystko zależy od doświadczenia mistrza. Rozważ jeden z tych autorskich modeli, aby zrozumieć samą zasadę.

Maszyna "ślimakowa" do kucia własnymi rękami

Przy pomocy tej maszyny, mistrzowie domu wykonują wszelkiego rodzaju pierścienie i spirale, okręgi, fale. Aby stworzyć ten rodzaj maszyny, musisz działać zgodnie z rysunkami i technologią, który obejmuje wiele kroków.

Przed dokonaniem jakichkolwiek adaptacji, narzędzi ręcznych lub kucia artystycznego, należy wykonać graficzne obrazy, szablony, szkice, rysunki przyszłego urządzenia.

Aby uzyskać dokładniejsze oznaczenia, najlepiej użyć milimetrowego papieru. Narysuj na niej spiralę, która stopniowo zwiększa promień zwojów. Między zwojami należy wykonać ten sam krok. Należy stwierdzić, że warunek ten musi być przestrzegany tylko w przypadkach, gdy potrzebna jest symetria wzorów, co do zasady nie wykonuje się więcej niż 4 sztuki.

Weź również pod uwagę i jakie będą puste miejsca, z którymi musisz pracować. Odległość między zwojami musi być taka, aby nieznacznie przekraczała średnicę metalowych prętów, w przeciwnym razie trudno będzie uzyskać gotowy produkt z maszyny.

Do powierzchni roboczej potrzebne będzie żelazko z blachy. Wystarczy grubość czterech milimetrów. Wymiary są określane na podstawie wymiarów wymaganych części. Aby uzyskać kształt, potrzebujesz blachy w postaci pasków o grubości trzech milimetrów. Dzięki temu materiałowi można pracować za pomocą narzędzi ręcznych. Jest po prostu wygięty ze spirali za pomocą szczypiec.

Aby stworzyć pełnoprawny proces pracy, konieczne jest bezpieczne naprawienie jednego końca produktu. Tutaj potrzebujesz kawałka pręta równego szerokości prętów. Aby naprawić platformę roboczą, potrzebujesz stołu warsztatowego. Często w roli szafy wykorzystujemy kawałek grubościennej rury. Najważniejsze - zapewnić maksymalne utrwalenie, odkąd wysiłki kucia na zimno są stosowane dość duże.

Aby wykonać dowolną maszynę do kucia na zimno, istnieje wiele opcji. Możesz go zdemontować, solidnie lub solidnie. W monolitycznej konstrukcji całe urządzenie lub części "ślimaków" są zespawane na budowie.

Zgodnie z długością konstrukcji Możliwe jest spawanie małych kawałków prętów przy odległości 5-6 cm, w obszarze roboczym należy wykonać specjalne otwory. Nie zapomnij o dokładnym ustaleniu końcówek produktów, które się wyginają.

Kucie na zimno jest szczególnie popularne wśród początkujących w kowalstwie. Do produkcji produktów w ten sposób nie potrzebujesz dobrze wyposażonego warsztatu (możesz przejść przez garaż lub stodołę) lub posiadając większe doświadczenie, nie potrzebujesz specjalnej wiedzy o zachowaniu metali. Jeśli chodzi o urządzenia, wszystkie niezbędne maszyny i narzędzia mogą być wykonane własnymi rękami w domu.

Technologia kucia na zimno własnymi rękami

Podziwiając piękno ażurowego metalowego ogrodzenia lub podziwiając niesamowity skręcony wzór na poręczy żelaznych schodów, niewiele osób myśli, że są one wykonane metodą kucia na zimno. Naucz się uosabiać piękno w metalu może być bez większego wysiłku. Aby to zrobić, wystarczy posiadać minimalne umiejętności w zakresie obróbki metalu i mieć specjalne maszyny do kucia na zimno.

Co to jest kucie na zimno? Jakie są na to narzędzia maszynowe? Co można zrobić na tych maszynach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Kucie na zimno będzie bardziej poprawnie nazywane - przez mechaniczne zginanie metalowego pręta na specjalistycznych maszynach, aby nadać mu formę opracowaną przez producenta. Gięcie prętów w obrabiarce można wykonać zarówno ręcznie za pomocą dźwigni, jak i za pomocą silników elektrycznych. Oprócz metalowego pręta, metoda kucia na zimno może zginać rury o małej średnicy, wąskie żelazne paski i zbrojenie. Za pomocą metody kucia na zimno produkuje się:

 • Skręcone ogrodzenia.
 • Ozdoby do budynków mieszkalnych.
 • Wzorzyste bramy.
 • Obudowy balkonów i schodów.
 • Metalowe ławki ogrodowe.
 • Ozdoby do altan i lampionów.
 • Duża liczba opcji dla sieci.

Elementy wykonane metodą kucia na zimno

Po opanowaniu metody kucia na zimno, możesz łatwo rozpocząć działalność w zakresie produkcji wyrobów metalowych. W tym samym czasie początkowe inwestycje finansowe będą wymagane tylko w przypadku zakupu obrabiarek, a jeśli sam je produkujesz, możesz to zrobić przy minimalnych kosztach.

Poniżej podamy instrukcje samodzielnego składania maszyn do kucia na zimno.

Robiąc "ślimaka maszynowego", jest to jeden z przykładów samokonstrukcji, a udzielanie porad z precyzyjnym wskazaniem wymiarów wszystkich części nie ma sensu. Musisz skupić się na swoim pomyśle na pracę maszyny, jak i co zginać, ile zwojów spirali wystarczy do dobrej pracy, jaki rozmiar będzie dźwignia z blatem. Jeśli zrozumiesz istotę procesu produkcji maszyny, sam montaż nie spowoduje żadnych szczególnych trudności.

Maszyna "ślimak"

Wytwarzanie głównych komponentów maszyny

Proces gięcia żelaznego pręta wystawia maszynę na duże obciążenia, więc przy wytwarzaniu szkieletu dla "ślimaka" stosowany jest tylko metalowy narożnik, kanał lub grubościenna rura. Nie wykonuj stelażu z drewnianych belek, taki stół nie wytrzymuje długotrwałych obciążeń i zapada się.

Blat dla "ślimaka" wykonany jest z metalowej płyty wyciętej w kształcie koła o grubości co najmniej 4 mm. Z tej samej płyty wycięty jest drugi blat, powtarzając kształt pierwszego. Na drugim blacie zostaną umieszczone segmenty ślimaków, a produkty zgięte. W procesie kucia na zimno, blat przejmuje większość ładunku, więc nie trzeba oszczędzać i zrobić go z cieńszej blachy żelaznej.

Główny wał i dźwignia.

Główny wał jest wyśrodkowany pomiędzy blatami stołu i przymocowany do podstawy czterema prostokątnymi trójkątami. Wał może być wykonany z grubościennej rury o wymaganej średnicy.

Dźwignia jest przymocowana do wału za pomocą pierścienia i obraca się wokół niego, oprócz dźwigni zainstalowana jest rolka do zaginania prętów na górnym stole.

Schemat maszynowy

Oznakowanie i montaż części przegubowych

W zależności od tego, czy chcesz produkować tylko próbki tego samego typu, czy potrzebujesz więcej produktów artystycznych, istnieją trzy wersje urządzenia "ślimakowego".

Jest to najprostsza z trzech opcji, jej istotą jest to, że kontur spirali jest narysowany na blacie stołu.

Rysowanie segmentów "ślimaka"

Jego rdzeniem jest rysunek przyszłych produktów, które będziesz produkować na maszynie. Po narysowaniu schematu wystarczy wyciąć z grubych taśm żelaznych o różnych szerokościach, kilka segmentów, które powtarzają linię rysunku i zespalają je wzdłuż oznaczeń do blatu stołu. Na tak statycznym "ślimaku" można wytworzyć proste zakręty.

Druga opcja jest najbardziej popularna wśród maszyn samoprzylepnych, polega na wykonaniu składanego ślimaka ze zdejmowanych części. Wzdłuż konturów otworów znakujących wierci się, w których nić jest wycinana. Ponadto, z tektury lub sklejki, szablony są wykonane dla segmentów ograniczających, a nakładki są z nich wykonane z metalu. W końcu w nawijanych otworach wierci się otwory, które muszą pokrywać się z gniazdami siedzącymi na blacie stołu. Aby zabezpieczyć segmenty, stosuje się głównie śruby, ale można również wykonać cylindryczne ograniczniki. Ten projekt "ślimaka" umożliwi jednej maszynie wytwarzanie spiralnych półfabrykatów o różnych promieniach.

"Ślimak" wykonany z metalowych pasków

W trzecim wariancie, zamiast składanych segmentów ograniczających, wykonuje się kilka odłączanych modułów z różnymi wersjami ślimaka, które zmieniają się w miarę potrzeb. Moduł wykonany jest z kawałka żelaza, na którym są przyspawane segmenty spirali.

Moduły "ślimaka"

 1. Zainstaluj ramę w miejscu, gdzie będziesz miał łatwy dostęp do maszyny ze wszystkich stron.
 2. Wbij nogi w ramę w podłogę lub przymocuj ramę w inny dostępny sposób.
 3. Sporządź podstawowy blat stołu do ramy.
 4. Zamontuj wał główny, przyspawując go do blatu stołu i mocując go za pomocą trójkątów.
 5. Umieść dźwignię obrotową na wale.
 6. Zamontuj górny blat i przyspawaj go do głównego wału.
 7. Ustaw segmenty ślimaka na blacie stołu.

Po zmontowaniu sprawdź zgięcie pręta.

Aby dowiedzieć się więcej na temat montażu maszyny do "ślimaka" na zimno, sprawdź film:

Ta maszyna jest zaprojektowana do jednoosiowego, podłużnego skręcania kęsa z pręta o kształcie poprzecznym lub kwadratowym.

Skręcarka

W przypadku podstawy drążka skrętnego stosuje się kanał lub belki dwuteowe. Do niego, za pomocą spawania, przymocowany jest gruby żelazny pasek, na którym zamocowane jest imadło, które zaciska nieruchomą część pręta. Imadło mocuje się czterema śrubami o średnicy M16 lub większej. Aby zwiększyć wytrzymałość mocowania pręta, na imadle spawane są blachy faliste z blachy stalowej. Po przeciwnej stronie podstawy zamontowane są rolki prowadzące, do których podłączona jest jednostka zaciskowa dla ruchomej części przedmiotu obrabianego. Jest on wykonany ze stalowej tulei, w której konieczne jest wykonanie otworów pod śruby zaciskowe umieszczone pod kątem 120 stopni. Śruby muszą być płaskie i wykonane z wysokiej jakości stali. Oba urządzenia mocujące muszą być współosiowe, w tym celu należy je sprawdzić za pomocą poziomicy, metalowego ogrodzenia i zacisku.

Rodzaje maszyn

Następnie należy wykonać uchwyt, aby obrócić ruchomą część zacisku. Jego dźwignia musi bić tak długo, jak to możliwe, aby zmniejszyć przyłożoną siłę. Sam uchwyt najlepiej wykonywać za pomocą gumowej tulei, aby uniknąć poślizgnięcia się dłoni podczas pracy.

Po kompletnym zmontowaniu maszyny sprawdza się niezawodność pracy ruchomych elementów i dokładność wykonania odkształcenia pręta. Po sprawdzeniu maszyna jest przymocowana do ramy nośnej.

Prosty model maszyny skrętnej

Jak zrobić maszynę torsyjną własnymi rękami, spójrz na wideo:

Aby jakościowo utworzyć kąt w produkcie wytwarzanym metodą kucia na zimno, potrzebna jest maszyna o nazwie "gnutik". Składa się z stalowej płyty z ruchomym zderzakiem, na którym znajdują się dwa wałki podporowe i dźwignia.

Maszyna "gnutik"

Obrabiany przedmiot znajduje się między klinem a trzonami podtrzymującymi. Następnie za pomocą dźwigni klin przesuwa się w kierunku wałków, co prowadzi do zginania przedmiotu obrabianego.

Komputerowy model maszyny

Aby uczynić taką maszynę dość prostą, najważniejszą rzeczą jest ciągnięcie za rysunkiem i używanie stali narzędziowej, ponieważ podczas pracy na części urządzenia wytwarzane jest duże obciążenie.

Jak zrobić maszynę "gnutik" można również obejrzeć w filmie:

Bardziej poprawne jest nazywanie tego urządzenia kontrolowaną falą. Wyposażenie maszyny składa się z pary stalowych tarcz o średnicy 140 mm, przykręconych do blatu roboczego. Oś obrotu klucza uniwersalnego jest zamocowana na tarczy napędowej.

Maszyna "falowa"

Kontrola fali odbywa się w wyniku zmiany odległości między dyskami. Kiedy pręt jest zwijany wokół tarczy prowadzącej, tworzy się wzór, po czym pręt jest usuwany z przewodnika i po drugiej stronie formowany jest wzór.

Możesz zobaczyć pracę maszyny w wideo:

Aby utworzyć końcówki prętów, potrzebujesz prasy. Ta maszyna działa na zasadzie koła zamachowego, na początku obracanie pręta z towarem powoduje powrót spiralnej szpulki do oporu. Następnie włóż usuwalny znaczek do gniazda i umieść przedmiot obrabiany. Następnie szybko odkręć pręt w przeciwnym kierunku i pozostaw go swobodnie obracającym się. Podsumowując, ostrzał mocno uderza w trzpień, dzięki czemu wystarczy wysiłek, aby uderzyć.

Prasa rolująca

Jeśli chodzi o ręczną walcarkę, możesz to zrobić samemu, ale nadal musisz zamówić - rolki wykonane ze specjalnej stali, tuleje łożyskowe i wałki oraz przekładnie do zakupu w sklepie. Wytwarzanie na tej maszynie mogą być tylko wskazówki "kurze łapki" i "arkusz".

Elementy wykonane metodą kucia na zimno łączone są na dwa sposoby:

 • Spawanie - części są spawane ze sobą, a waga jest szlifowana przez "szlifierkę" lub inną szlifierkę.
 • Zaciski - ten rodzaj połączenia wygląda o wiele ładniej. Do zacisków stosować tłoczone paski metalowe o grubości 1,5 mm.

Malowanie gotowych wyrobów wykonujemy za pomocą emalii kowalskich lub farb na metal na bazie akrylowej.

Połączenia części spawalniczych

Produkty wykonane metodą kucia na zimno

Sugerujemy zapoznanie się z opcjami produktów, które można wykonać za pomocą metody kucia na zimno:

 • Element ogrodzony jest całkowicie wykonany metodą kucia na zimno. Do łączenia części służą zaciski. Do produkcji używanych maszyn: "ślimak", skręt, "gnutik" i "latarka".

 • Ławki sodowe wykonywane są za pomocą kucia na zimno i podszywane drewnem, do łączenia elementów służą spawanie i zaciski. W produkcji używanych maszyn - "ślimak", skręcanie, prasa.

 • Balustrada balkonowa - metoda produkcji - kucia na zimno. Elementy poręczy łączy się za pomocą spawania i zacisków. Używane maszyny w produkcji - "fala", "ślimak", prasa.

 • Poręcz schodowa - wyprodukowana metodą kucia na zimno. Części są połączone przez spawanie. W produkcji używaliśmy maszyn - skręt, "latarka", "ślimak".

 • Mangal - prosta konstrukcja wykonana metodą kucia na zimno. Do połączenia części użyto zacisków i spawania. Elementy pieca zostały wykonane na maszynach - skrętnych "ślimakach".

 • Podwójne łóżko - dla pleców stosowana jest metoda kucia na zimno. Połączenia są wykonywane przez spawanie i zaciski. Podczas procesu produkcji wykorzystano maszyny "ślimak", "falę" i prasę.
 • Jak widać z powyższego, metoda kucia na zimno nie wymaga dużych kosztów finansowych i jest dość łatwa do opanowania, więc jeśli zdecydujesz się rozpocząć naukę kowalstwa z tej metody, to zrobiłeś to, co trzeba.

  Jakie platformy do wyboru: materiały, plusy i minusy, typy. Drewniane, rzeźbione, plastikowe lub aluminiowe. Jak zrobić tablice w domu. Przymocuj clypees do okien własnymi rękami.

  Wybór paneli ściennych z PCV do łazienki. Pokrycia ścienne z plastikowymi panelami w łazience i na loggii. Obróbka powierzchni i montaż paneli (instrukcja ze zdjęciem).

  Technologia montażu sufitu jednopoziomowego z płyty gipsowej. Jak prawidłowo oznaczać, naprawiać arkusze na suficie i szpachlować szwy. Instrukcje od A do Z ze zdjęciami i filmami.

  RemBoo »Pytanie-odpowiedź» Technologia kucia na zimno własnymi rękami

  Przy pomocy kucia na zimno taki rysunek na szczycie nie może być wykonany ... jeśli nie wiesz - nie pisz lepiej ....

  Dodaj komentarz

  9 + 1 =