Nazwa kategorii

Kiedy wycinać jabłonie jesienią, w którym miesiącu

Przycinać jabłonie w jesieni

Niemal każdy ogrodnik ma na działce jabłoń. Jednak nie każdy wie, jak prawidłowo ciąć jabłoń i o której godzinie wytworzyć takie przycinanie. Ale to zależy od zbiorów twoich drzew. Przycinanie jabłek odbywa się w różnym czasie: wiosną, jesienią, a czasami latem. Podczas przycinania wiosennego usuń wszystkie zamrożone i połamane gałęzie. Wtedy drzewo nie wyda na nie sił na początku sezonu wegetacyjnego. Przy pomocy tego przycinania wiosennego powstaje korona drzewa. Dodatkowo przycinanie na wiosnę stymuluje wzrost plonów owoców.

Metody przycinania jabłek jesienią

Jesienią, po opadnięciu liści z drzew, przycinanie jesienne odbywa się przed przygotowaniem jabłoni na zimę. Przygotowanie drzewa na zimę, wyciąć stare, zgniłe, połamane i połamane gałęzie. Przycinanie jesienne zaleca się zakończyć przed nadejściem mrozu, ponieważ jeśli przetniesz gałąź w mrozie, rana będzie bardzo długo zarośnięta.

Istnieją trzy sposoby jesiennego przycinania jabłek: słabe, średnie i mocne.

 1. W przypadku młodych drzew użyj słabego przycinania: w tym celu skróć gałęzie wyhodowane w sezonie o jedną czwartą długości. Wiosną dadzą nowe pędy, a tym samym ukształtuje się korona jabłoni.
 2. Do pielęgnacji dojrzałych jabłek stosuje się średnie przycinanie, za pomocą którego wzrasta liczba gałęzi owocujących. Przy takim przycinaniu silne gałęzie są skracane o jedną trzecią długości. To przycinanie jest również stosowane jako środek odmładzający dla starych jabłoni.
 3. Silne przycinanie służy do rozrzedzenia drzewa, zapewniając swobodny dostęp światła słonecznego do owoców. W tym celu gałęzie są skracane o połowę.

Dziś kwestia przycinania starych drzew jest bardzo pilna. Podobnie jak wszystkie żywe stworzenia, jabłoń również starzeje się, wzrost pędów na niej spowalnia i wydajność maleje. Aby przedłużyć okres owocowania, drzewo powinno zostać poddane odmładzającemu przycinaniu. Kiedy możesz odciąć starą jabłoń? Odrodzenie starego drzewa lepiej stopniowo, przez 2 lata. Najpierw przeprowadza się silne ścieńczenie korony. Następnie gałęzie szkieletu są skracane, które stały się przestarzałe lub wyschły. Aby zmniejszyć koronę i poprawić jej oświetlenie, odciąć górną część tułowia. Silniejsze odciąć górne gałęzie, a niższe - słabsze.

Oto jak prawidłowo wyciąć jabłonie jesienią:

 • usuń wszystkie duże złamane i suche gałęzie;
 • jeśli gałęzie są bardzo blisko siebie, najsłabszy z nich powinien zostać odcięty;
 • Odetnij wszystkie gałęzie, które rosną pod ostrym kątem;
 • Nałóż wszystkie plasterki lakierem ogrodowym lub, w ostateczności, farbą olejną;
 • zbierać i palić wszystkie pocięte gałęzie.

Podczas przycinania jabłoni powinieneś przestrzegać pewnych zasad, aby nie skrzywdzić drzewa swoimi nieudolnymi działaniami. W żadnym wypadku nie jest możliwe obcięcie gałęzi w pobliżu ich podstawy. Może to spowodować powstanie zagłębienia w miejscu wyschniętego węzła, co z kolei może doprowadzić do śmierci drzewa. Aby ta operacja była prawidłowa, musisz najpierw odciąć gałąź do pierwszej nerki z pnia. Następnie piłą o drobnym uzębieniu wyciąć powstały kikut od podstawy w kierunku wierzchołka gałęzi. Powstały kawałek jest obowiązkowy jest przetwarzany przez wino ogrodowe. Tak więc jabłoń nie straci swoich soków przez te plasterki. Jeśli pogoda jest deszczowa, należy powtórzyć obróbkę parą.

Wszystkie narzędzia do przycinania jabłoni powinny być ostre. W przeciwnym razie krawędzie rany będą "kudłate" i będą trwać dłużej. Cienkie gałązki są cięte za pomocą sekatora, a gałęzie są grubsze za pomocą piły. Należy pamiętać, że obróbkę cięcia należy wykonać natychmiast tylko dla starych suchych gałęzi, ale po odcięciu młodej siatki należy odczekać dzień, a następnie smarować rany drzewa.

Oprócz przycinania jesienią wielu ogrodników jest zaszczepionych jabłkami.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Jak przyciąć jabłonie jesienią: porady dla doświadczonych ogrodników

Wielu początkujących ogrodników często zastanawia się, jak przyciąć jabłonie jesienią i czy można to zrobić w tym czasie. I chociaż, według wielu specjalistów, najlepszy czas na tę procedurę to późna zima, korzystny okres na przycinanie można rozważyć za każdym razem, gdy drzewo już przestało przynosić owoce, ale nie weszło jeszcze w następną fazę szybkiego wzrostu i rozwoju.

Skuteczne przycinanie bardzo pomaga w utrzymaniu zdrowia drzew w normie. W jabłoni po tej procedurze następuje wzrost wydajności oraz wzrost wielkości i smaku owoców. Należy pamiętać, że niezależnie od odpowiedzi na pytanie, jak przycinać jabłonie jesienią, trzeba to robić tylko za pomocą czystych i bardzo ostrych narzędzi. Nie należy poddawać tej procedury mokrym roślinom. Cięcie najlepiej wykonywać na zdrowym drewnie i przetwarzać natychmiast po zakończeniu procesu.

Kiedy wycinać jabłonie

Na początku, po wylądowaniu, lepiej pozwolić, by wszystko poszło samo. Drzewo zadowoli swojego właściciela dużymi, soczystymi i pysznymi owocami przez co najmniej kilka lat. Jednak nawet niedoświadczony ogrodnik wkrótce zauważy, że plony i jakość jabłek spadnie z roku na rok. Nie notuj tego zjawiska przy złej pogodzie. W całej winy za poważne zaniedbanie drzewa. Każdy, kto był zainteresowany tym, jak przyciąć jabłonie jesienią, powie, że ta procedura może drastycznie zmienić zbiory w przyszłym roku. Wynika to z faktu, że usuwając niektóre gałęzie, ogrodnik zmniejsza całkowitą liczbę owocowanych owoców i zapewnia dobre oświetlenie bezpośrednio wewnątrz korony. Technika ta prowadzi do przyspieszonego wzrostu owoców, co nie jest zaskakujące, ponieważ otrzymują one znacznie więcej składników odżywczych i mają bardzo atrakcyjny wygląd. Przycinanie najlepiej wykonywać, gdy nie ma obiegu soku wewnątrz drzewa, a jego drewno nie jest zamarznięte. Idealny czas to koniec jesieni lub początek wiosny.

Kiedy możesz przyciąć jabłoń

Najlepiej jest wykonać tę operację od drugiego roku życia drzewa, kiedy możliwe jest ukształtowanie jego korony. Po rozpoczęciu owocowania konieczne będzie silne przycięcie, wycięcie i skrócenie wielu gałęzi. Taki środek może znacznie zwiększyć plony drzewa i stworzyć specjalną strukturę korony, która będzie w stanie zachować większy plon.

Każdy początkujący ogrodnik, który musi wiedzieć, jak przycinać jabłonie jesienią, trzeba pamiętać o kilku podstawowych tezach:

 • procedura musi być powtarzana co roku, wtedy zakład toleruje utratę części mniej boleśnie;
 • Nie można usunąć więcej niż jedną trzecią całkowitej liczby oddziałów;
 • gałązki należy przycinać ukośnie ponad nerkę z zewnątrz gałęzi, metoda ta umożliwia bardzo szybki przepływ wody i tworzy ucieczkę, która nie zagęszcza korony;
 • wyciąć najstarsze gałęzie, z biegiem czasu ich wydajność spadnie, a po ich usunięciu ogrodnik kieruje soki drzewne na rozwój nowych pędów.

Przestrzegaj tych prostych zasad, a twoje jabłonie będą co roku przynosić duże płynne owoce o doskonałym smaku.

Instrukcje i porady dotyczące przycinania jesienią

Każdy ogrodnik jest po prostu zobowiązany wiedzieć, co to jest przycinanie jabłoni. Jabłka są bardzo lubiane, gdy spada duża ilość światła, dlatego czasami konieczne jest rozrzedzenie korony drzewa, aby nie było stagnacji powietrza wewnątrz tulei i było dobre wzbogacenie światłem. Przycinanie drzew jest konieczne, aby odmłodzić i stworzono lepsze warunki do jego rozwoju. Ponadto, gdy występuje przycinanie, poprawiasz wygląd korony i usuwasz ją ze szkodników.

Do przycinania potrzebne są takie narzędzia i inwentarz:

Prawdopodobnie każdy ogrodnik, a nawet bardziej początkujący w tej dziedzinie, zastanawiał się - która godzina najlepiej przycinać jabłkiem? Czy jesienią można przyciąć jabłonie? Kiedy wycinać jabłonie jesienią? Jak przyciąć jabłonie jesienią?

Schemat przycinania drzew w zależności od wieku

Najciekawsze jest to, że zarówno jesień, jak i wiosna są najkorzystniejszymi porami roku dla przycinania jabłoni. Na wiosnę zabieg ten jest niezbędny do usunięcia gałązek, które zamarzły w zimie, a także do ukształtowania korony drzewnej i dobrego plonu. Lepiej jest to robić, dopóki pąki nie pojawią się na drzewach, czyli dopóki nie zacznie się przepływ soków.

Czasami warto odciąć drzewo, a latem dotknąć górnej, gęstej jego części, aby poprawić uderzenie światła w owoc. Możliwe jest również wykonywanie przycinania w okresie zimowym, jest to wersja lekka, podczas gdy drzewa są w spoczynku. Ale można to zrobić w południowych, cieplejszych regionach, ponieważ w mrozie kora drzewa staje się krucha i może być poważnie uszkodzona.

Czy jesienią można przyciąć jabłonie? Odpowiedź jest jednoznaczna - tak. Należy to zrobić późną jesienią, kiedy opadną liście.

Konieczne jest wycinanie starych, zepsutych, zepsutych lub zgniłych gałęzi. Dzięki temu jesteś odpowiednio przygotowany na zimę.

Czy jabłonie są przycinane jesienią i kiedy można je ścinać jesienią? - późna jesień, kiedy liście już opadły z drzew - idealny czas na przycinanie.

Wytnij gałęzie, które znajdują się "wewnątrz" drzewa. Ponadto, jeśli występują małe przerosty, które rosną pod kątem i te, które rosną równolegle do już zarośniętej gałęzi - również muszą zostać usunięte. Konieczne jest usunięcie gałęzi, które dotykają się nawzajem lub przeplatają się, nawet jeśli będą na różnych poziomach drzewa.

W takim przypadku musisz wybrać najstarszą, suchą lub chorą gałąź. Możliwe, że ma już pękniętą korę. Konieczne jest uszkodzenie wierzchołka drzewa, zwłaszcza jeśli jest gęste. Mogą być cienkie gałązki, które już odsuwają się od pnia drzewa, a jakakolwiek duża i stara, usuwają wszystko, co przeszkadza. W ten sposób wszystkie małe gałązki, połamane i popękane, są przycinane.

Schemat przycinania owocnej rośliny zależy od jej wieku. Ważne jest, aby to rozważyć. Rozpoczęcie przycinania jabłek jesienią i do momentu, w którym sok zacznie się poruszać.

Jabłoń, której wiek ma już pięć lat, uważa się za uformowaną i na niej pojawiają się owoce. Ważne jest również, aby wiedzieć, że owoce zaczną najpierw pojawiać się na starych gałęziach. W ciągu tych lat gałęzie gromadzą wystarczającą siłę, aby wytrzymać owoc, więc podczas wykonywania zabiegów na drzewach należy zachować ostrożność. Co najmniej połowa wszystkich gałęzi drzew jest stara i dojrzała.

Nie należy dotykać dolnej części młodego drzewa, gdzie znajdują się młode pąki, tylko czubek głównego pnia wycina się przy pomocy sekatora - szczególnie w przypadku prawidłowo uformowanej korony drzewnej, w przyszłości. Przycinanie młodych drzew powinno odbywać się za pomocą sekatora, a gdy drzewo jest stare - należy użyć dobrze naostrzonej piły.

Nie można używać narzędzi z ostrzami, ponieważ niszczą one drzewa, pozostawiając duże cięcia i kłody, i będą trwać znacznie dłużej. Jeśli zdecydujesz się pomalować plasterki, użyj farby na bazie oleju, inne rodzaje farb spalą kora drzewa. Ponadto niektórzy używają mieszaniny wapna z siarczanem miedzi do "leczenia" i dezynfekcji plasterków w tempie dziesięciu do jednego.

Ale musisz wiedzieć, że możesz od razu przetworzyć tylko stary kufer, ale jeśli drzewo jest młode - musisz poczekać 24 godziny. Aby przykryć plastry jabłek, konieczne jest, aby nie straciła swoich soków.

Młode gałęzie należy odciąć natychmiast po posadzeniu drzewa, ponieważ system korzeniowy nie został jeszcze opracowany i nie będzie w stanie dostarczyć roślinie wystarczającej ilości płynu.

Ogólne zasady przycinania drzew owocowych

Kadrowanie raz po zasadzeniu, przez następne trzy, a nawet pięć lat, nie może być ścięte. Nie biorąc pod uwagę przypadków, kiedy gałązki stały się suche, uszkodzone lub stały się długie - wtedy wystarczy je skrócić.

Ważne jest, aby prawidłowo odciąć młode gałęzie. Gdy drzewo ma dwa lata, możesz przyciąć gałęzie, pozostawiając dwie trzecie ich długości. Nerki pozostałe na gałęziach powinny wyglądać "na zewnątrz", a nie w wewnętrznej części drzewa. Jest to również ważny czynnik w tworzeniu prawidłowego i pięknego blatu.

Tak więc już dowiedzieliśmy się, czy jesienią można przyciąć jabłonie. Oto jak to zrobić dobrze.

Przycinanie jesienią dzieli się na trzy programy przycinania:

Schematy przycinania jabłoni jesienią

Również osobny gatunek rozbioru gałęzi jabłoni jesienią uważany jest za odrębny gatunek - usuwanie wysuszonych gałęzi.

Dla młodych drzew jest idealny do słabego przycinania. W tym przypadku konieczne jest cięcie nowych pędów, które wzrosły w ciągu jednego roku. W tych miejscach wiosną pojawią się młode młode pędy, które tworzą piękną koronę z kompetentną opieką.

Drzewa, których wiek ma pięć do siedmiu lat, gdy nadejdzie jesień, dokonują przeciętnego przycinania na dojrzałych gałęziach, aby uzyskać więcej owoców. Silne gałęzie należy przyciąć na jedną trzecią całej długości.

Usuwanie wysuszonych gałęzi. Pędy, które zwiędły, musisz usunąć. W pobliżu, blisko pnia, gałęzie nie mogą być ścięte, w przeciwnym razie może wypaść suchy węzeł i powstanie wgłębienie, które uszkodzi roślinę. Aby tego uniknąć, pociąć gałąź na pierwszą nerkę (z pnia drzewa), po czym pilarkę z drobnymi zębami należy przyciąć do uformowanego "kikuta", ku górze, zaczynając od podstawy. Następnie potraktuj roztwór "leczniczy". Jeśli pogoda jest mokra i deszczowa, warto powtórzyć tę procedurę leczenia.

Schemat układu warstwowego korony drzewiastej

Jesienią przycinanie jabłoni jest silne, a następnie jego gałęzie są cięte na połowę długości. Odbywa się to w celu przerzedzenia gałęzi, tak aby owoce dojrzały lepiej.

Istnieje wiele różnych odmian jabłek, w zależności od regionu, w którym są uprawiane. Sposoby uprawy i pielęgnacji drzew mogą również różnić się w regionach.

Na przykład, aby wyhodować jabłka na Uralu, muszą być późne odmiany i odporne na mróz, ponieważ tam zimy są długie i mroźne. Zaleca się wybór odmian miejscowej hodowli dla uprawy owoców w tym obszarze. Przede wszystkim dlatego, że są już dostosowane do tego klimatu.

Na moskiewskich przedmieściach przycinanie odbywa się według standardowego schematu, zaczynając od formowania korony drzewa. Pojawiają się krasnoludzkie jabłka, które trzeba przyciąć jesienią, aby uzyskać równowagę biologiczną między koroną drzewa a korzeniami. Ten typ charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami i bardzo smacznymi owocami. Bardzo ważne jest również kontrolowanie formowania się korony i gałęzi.

Osobna uwaga zasługuje na kolumnowe jabłonie. Wokół ich pnia są kuleczki, jest kilka pędów bocznych, więc prawie nie trzeba odrywać jabłoni w kształcie kolumny.

Mam nadzieję, że nasza rada ci pomogła i już wiesz, jak przycinać jabłoń jesienią i kiedy wycinać jabłonie jesienią.

Lekcja przycinania drzew owocowych od ogrodnika z doświadczeniem Nikołaja Rabuskiego.

Dodaj komentarz

51 + = 53