Nazwa kategorii

Jednostka rozdzielacza

Kolektor (urządzenie mieszające) do podgrzewanej podłogi

Podczas układania ogrzewania podłogowego kładzie się znaczną liczbę rur - kilka sekcji, które nazywane są konturami. Wszystkie są zbudowane na urządzeniu, które rozprowadza i zbiera nośnik ciepła - kolektor dla ciepłej podłogi.

Podłoga ciepłej wody wyróżnia się dużą liczbą pętli rurowych i niską temperaturą krążącego w nich chłodziwa. Ogólnie wymagane jest ogrzewanie chłodziwa do 35-40 ° C. Jedynymi kotłami, które mogą pracować w tym trybie, jest gaz kondensacyjny. Ale rzadko są instalowane. Wszystkie inne typy kotłów produkują gorącą wodę. Jednak nie można go uruchomić z taką temperaturą w obwodzie - gorąca podłoga nie jest wygodna. Aby obniżyć temperaturę i węzły domieszki są potrzebne. W nich, w pewnych proporcjach, gorąca woda jest mieszana z zasilania i schładzana z rurociągu powrotnego. Następnie, przez kolektor do ciepłej podłogi, jest on doprowadzany do obwodu.

Kolektor do ciepłej podłogi z urządzeniem mieszającym i pompą cyrkulacyjną

Aby otrzymać wodę o tej samej temperaturze we wszystkich obwodach, podaje się ją grzebieniowi ciepłej podłogi - urządzenia z jednym wejściem i liczbą wyjść. Taki grzebień zbiera ochłodzoną wodę z obwodów, skąd wchodzi do wlotu kotła (a częściowo przechodzi do węzła domieszki). To urządzenie - podajniki i przepływ powrotny - jest również nazywane kolektorem dla ciepłej podłogi. Może iść z węzłem domieszki, a może tylko grzebieniami bez dodatkowego "ładunku".

Kolektor do ciepłej podłogi jest wykonany z trzech materiałów:

 • Stal nierdzewna. Najbardziej trwałe i drogie.
 • Mosiądz. Średnia kategoria cenowa. Podczas używania stopu o wysokiej jakości służyć przez bardzo długi czas.
 • Polipropylen. Najtańsze. Aby pracować w niskich temperaturach (jak w tym przypadku), polipropylen jest dobrym rozwiązaniem budżetowym.

Kolektor do ogrzewania podłogowego na 6 obwodów

Podczas instalowania na kolektorze zasilającym kolektor, wejścia obwodów ciepłej podłogi są połączone, do grzebienia powrotnego rurociągu - wyjścia pętli. Są połączone parami - aby łatwiej je było dopasować.

Instalując podgrzewaną podłogę, zaleca się wykonanie wszystkich konturów o tej samej długości. Jest to konieczne, aby przenikanie ciepła każdej pętli było takie samo. Szkoda, że ​​ten idealny wariant jest nieczęsty. Znacznie częściej występują różnice w długości i znaczące.

Aby wyrównać przenikanie ciepła wszystkich obwodów na kolektorze zasilającym, należy umieścić przepływomierze z tyłu zaworów regulujących grzebień. Przepływomierze są urządzeniami z przezroczystą plastikową pokrywką z nałożonymi podziałkami. W plastikowym pudełku znajduje się pływak, który zauważa, jak szybko płyn chłodzący porusza się w tej pętli.

Oczywiste jest, że im mniej chłodziwa przechodzi, tym chłodniej będzie w pokoju. Aby wyregulować temperaturę, zmienia się natężenie przepływu w każdym obwodzie. W przypadku tego typu kolektora do ogrzewania podłogowego odbywa się to ręcznie za pomocą zaworów regulacyjnych zainstalowanych na grzebieniu grzbietowym.

Przepływ zmienia się za pomocą pokrętła odpowiedniego regulatora (na zdjęciu powyżej są białe). Aby ułatwić nawigację podczas montażu jednostki kolektora, pożądane jest podpisanie całego obwodu.

Przepływomierze (po prawej) i serwosilniki / serwosilniki (po lewej)

Ta opcja nie jest zła, ale do regulacji przepływu, a zatem temperatura musi być ręcznie. Nie zawsze jest to wygodne. Aby zautomatyzować regulację na wejściach, należy umieścić serwonapędy. Działają w połączeniu z termostatami pokojowymi. W zależności od sytuacji, serwomotor wyda polecenie zamknięcia lub otwarcia przepływu. W ten sposób utrzymanie zadanej temperatury jest zautomatyzowane.

Grupę mieszającą dla ciepłej podłogi można zbudować na podstawie dwu- i trójdrożnego zaworu. Jeśli system ogrzewania jest mieszany - z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym, w jednostce znajduje się również pompa obiegowa. Nawet jeśli kocioł ma swój własny cyrkulator, nie będzie w stanie "przebić" wszystkich pętli ciepłej podłogi. Dlatego stawiają drugą. A ten, który jest na kotle, pracuje na grzejnikach. W tym przypadku grupa ta jest czasami nazywana pompą mieszającą.

Zawór trójdrożny jest urządzeniem, które miesza dwa strumienie wody. W tym przypadku jest to podgrzewana woda zasilająca i zimniejsza woda z rurociągu powrotnego.

Zasada zaworu trójdrożnego

Wewnątrz tego zaworu znajduje się ruchomy sektor regulujący, który reguluje natężenie przepływu zimniejszej wody. Ten sektor może być sterowany z przekaźnika termicznego, termostatu ręcznego lub elektronicznego.

Schemat urządzenia mieszającego na zaworze trójdrożnym jest prosty: woda gorąca i przepływ powrotny są podłączone do wyjść zaworu, a także wyjście, które trafia do kolektora zasilania kolektora dla ciepłej podłogi. Po zaworze trójdrożnym zainstalowana jest pompa, która "naciska" wodę w kierunku kolektora zasilającego (kierunek jest ważny!). Nieco dalej od pompy znajduje się sonda temperatury z głowicy termicznej zamontowanej na zaworze trójdrożnym.

Schemat grupy mieszania dla ciepłej wody podłogowej na zaworze trójdrożnym

Wszystko działa w ten sposób:

 • Kocioł odbiera gorącą wodę. W pierwszej chwili przechodzi przez zawór bez domieszki.
 • Czujnik temperatury przesyła informacje do zaworu, że woda jest gorąca (temperatura jest wyższa niż temperatura zadana). Zawór trójdrożny otwiera pod-objętość wody z przepływu powrotnego.
 • W tym stanie system działa, aż temperatura wody osiągnie określone parametry.
 • Trójdrogowy zawór blokuje dopływ zimnej wody.
 • W tym stanie system działa, aż woda stanie się zbyt gorąca. Następnie domieszka ponownie się otwiera.

Algorytm jest prosty i prosty. Ale ten schemat ma znaczną wadę - istnieje możliwość, że w przypadku awarii w konturze ciepłej podłogi, gorąca woda będzie dostarczana bezpośrednio, bez domieszki. Ponieważ rury w ciepłej podłodze są układane głównie z polimerów, mogą ulec zniszczeniu podczas długotrwałego narażenia na wysokie temperatury. Niestety, tej wady w tym schemacie nie można wyeliminować.

Zauważ, że na powyższym schemacie pomijanie zworki jest zaznaczone na zielono. Jest to konieczne, aby wykluczyć możliwość pracy kotła bez zużycia. Ta sytuacja może wystąpić, gdy wszystkie zawory odcinające na kolektorze podłogowym są zamknięte. Oznacza to, że wystąpi sytuacja, w której natężenie przepływu chłodziwa nie będzie w ogóle. W takim przypadku, jeśli obejście w obwodzie nie jest obecne, kocioł może się przegrzać (nawet przegrzać na pewno) i spalić. W przypadku obejścia, woda z zasilania przez zworkę (wykonana przez rurę, której średnica jest o jeden stopień mniejsza niż główna) zostanie doprowadzona do wlotu kotła. Przegrzanie nie nastąpi, wszystko będzie działać w trybie normalnym, dopóki nie pojawi się przepływ (temperatura w jednym lub kilku obwodach nie spadnie).

Zawór dwukierunkowy jest umieszczony na zasilaniu z kotła. Zawór równoważący jest zainstalowany na pomoście między rurociągiem zasilającym i powrotnym. To urządzenie jest regulowane, jest regulowane w zależności od wymaganej temperatury zasilania (zwykle kontrolowane za pomocą klucza sześciokątnego). Określa ilość dostarczanej zimnej wody.

Zawór dwudrożny należy ustawić tak, aby był sterowany za pomocą czujnika temperatury. Podobnie jak w poprzednim schemacie, czujnik jest umieszczony za pompą, a pompa napędza chłodziwo w kierunku grzebienia. Tylko w tym przypadku zmienia się natężenie dostarczania ciepłej wody z kotła. Odpowiednio, temperatura dostarczanej wody na wlocie pompy zmienia się (przepływ zimnego jest ustawiony i stabilny).

Schemat urządzenia mieszającego opartego na zaworze dwukierunkowym

Jak widać, staw z zimną wodą w takim schemacie zawsze działa, więc w tym schemacie niemożliwe jest doprowadzenie wody bezpośrednio do obiegu z kotła. Oznacza to, że program można nazwać bardziej niezawodnym. Ale grupa mieszająca na zaworze dwudrożnym może zapewnić ogrzewanie tylko 150-200 metrów kwadratowych ciepłej wody podłogi - nie ma zaworów o większej pojemności.

Zarówno zawory dwu-, jak i trójdrożne charakteryzują się pojemnością lub pojemnością. Jest to ilość, która odzwierciedla ilość chłodziwa, którą jest w stanie przejść przez siebie w jednostce czasu. Najczęściej wyrażane w litrach na minutę (l / min) lub w metrach sześciennych na godzinę (m3 / godz.).

Generalnie, przy projektowaniu systemu, konieczne jest wykonanie obliczeń - w celu określenia przepustowości obwodów ciepłej podłogi, wzięcia pod uwagę oporu hydraulicznego itp. Ale jeśli kolektor dla ciepłej podłogi podnosi się ręcznie, obliczenia są niezwykle rzadkie. Częściej są one oparte na danych eksperymentalnych i są one następujące:

 • Zawory o natężeniu przepływu do 2 m 3 / godzinę mogą zapewnić około 50-100 metrów kwadratowych. Ciepła podłoga (100 kwadratów - z rozciągnięciem przy dobrym ociepleniu).
 • jeżeli wydajność (czasami określana jako KVS) wynosi od 2 m 3 / h do 4 m 3 / h, można je wykonać na systemach, w których powierzchnia ciepłej podłogi wynosi nie więcej niż 200 kwadratów;
 • w przypadku powierzchni powyżej 200 m2 wymagana jest wydajność ponad 4 m3 / godz., ale częściej wykonywane są dwa pojemniki - jest to łatwiejsze.

Materiały, z których wykonane są zawory - dwukierunkowe i trójdrożne - mosiężne i ze stali nierdzewnej. Wybierając te elementy należy wziąć tylko markowe i przetestowane - ich praca zależy od pracy całej ciepłej podłogi. Istnieją trzy oczywiste liderów jakości: Oventrop, Esby, Danfos.

Jest jeszcze jeden parametr do wyboru - limity kontroli temperatury płynu chłodzącego. Charakterystyka zwykle oznacza widelec - minimalną i maksymalną temperaturę. Jeśli mieszkasz w środkowym pasie lub na południu, w okresie poza sezonem utrzymuje się komfortową temperaturę w pomieszczeniu, jeśli dolna granica regulacji wynosi 30 ° C lub mniej (w temperaturze 35 ° C jest już gorąca). W takim przypadku granice regulacji mogą wyglądać następująco: 30-55 ° C. W przypadku większej liczby regionów północnych lub przy słabym ogrzewaniu podłogowym należy przyjąć limit regulacji wynoszący 35 stopni.

Kolektor dla ciepłej podłogi własnymi rękami

Ostatnia aktualizacja: 10/21/2015

Autor: Maxim Bezukh

Aby zainstalować dno wodne, ważne jest, aby obserwować wszystkie subtelności. Każdy obwód musi być wyposażony we wszystko, co konieczne. I jedną z ważnych części systemu podłogi wodnej jest kolektor. Jeśli kupisz gotowy kolektor, jest to z pewnością najłatwiejsza opcja. Będziesz jednak musiał przygotować około 20 tysięcy rubli. Jeśli chcesz zaoszczędzić, zbieraj kolektor do ciepłej podłogi własnymi rękami. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.

Kolektor pełni rolę mieszania i rozprowadzania ciepłej wody przez kilka równoległych obiegów grzewczych. Duży przekrój i niska prędkość przyczyniają się do wydajnego mieszania ciepłego i gorącego płynu chłodzącego, stabilizując temperaturę.

Schemat połączenia jest bardzo prosty. Kiedy płyn chłodzący przechodzi przez obwód, wraca on do kolektora i miesza się z ciepłym chłodziwem. Aby regulować stosunek ciepłej i ciepłej wody, montowane są specjalne zawory. Czujnik ciśnienia i ciepła jest również zamontowany, aby dokładnie kontrolować temperaturę. Instalacja może również odbywać się bez pompy obiegowej, co zwiększa ciśnienie w układzie.

Na poniższym przykładzie możesz zrozumieć, w jakim celu należy zbudować kolektor dla ciepłej podłogi:

Przykład: W twoim domu zainstalowany jest kocioł. Z niego wykonywane jest okablowanie grzejników grzewczych. Dla nich wymagane jest doprowadzenie chłodziwa o temperaturze od 75 ° C do 95 ° C. Również planujesz zainstalować ciepłą podłogę. Dla niego płyn chłodzący musi mieć temperaturę od 35 ° C do 55 ° C. Powierzchnia podłogi musi mieć maksymalną temperaturę 30 ° C. W przeciwnym razie pokrycie podłogowe zostanie uszkodzone. To właśnie w takiej sytuacji nie może obejść się bez kolekcjonera. Wszakże w obiegu ciepłej podłogi konieczne jest kierowanie chłodziwa o niższej temperaturze niż w akumulatorach. Ponadto, ze względu na większą długość rur w ciepłym polu, konieczne jest dalsze zwiększenie ciśnienia. W tym celu pompa jest zamontowana na kolektorze.

Wspólny kolektor do ciepłej podłogi składa się z następujących ważnych elementów:

 • Zawór trójdrogowy lub dwudrożny.
 • Pompa krąży.
 • Zawory odcinające i równoważące.
 • Dwa kolektory.
 • Głowica termiczna wyposażona w czujnik temperatury.
 • Aby wyregulować manometr.
 • Kanał powietrzny. Służy do eliminowania powietrza.

Pakiet zawiera również kolektor sutki, kształtki, trójniki i inne elementy, które odgrywają ważną rolę.

Struktura zaworu dwukierunkowego i trójdrożnego

Zawór dwudrożny ma mniejszą pojemność. Z tego powodu zasilanie chłodziwa odbywa się płynnie, bez skoków. Ta opcja jest idealna dla domu nie więcej niż 200 m 2.

Zwróć uwagę! Wcześniej czy później zawór może zawieść. Aby ułatwić wymianę, zaleca się zainstalowanie amerykańskiego.

Tak więc zawór dwukierunkowy działa zgodnie z następującą zasadą:

 • Głowica termiczna. Będzie kontrolować temperaturę płynu chłodzącego, który wchodzi w obwód.
 • Po osiągnięciu wysokiej temperatury zawór otwiera się. Po tym gorąca woda nie płynie.
 • Gdy woda się ochłodzi, następuje otwarcie paszy z gorącym płynem chłodzącym.
 • Z wody powrotnej płynie w sposób ciągły. Hot, przychodzi tylko w przypadkach, gdy jest to konieczne.

Jeśli chodzi o zawór trójdrożny, uznaje się go za uniwersalny. Z reguły jest używany w złożonych systemach. Jeśli planujesz wiele obwodów, to zawór trójdrogowy będzie optymalnym rozwiązaniem. Ma jednak wyraźną wadę, która polega na gwałtownych wahaniach temperatury. Gorący nośnik ciepła może dostać się do obwodu z błędnymi danymi na termostacie. Zawór trójdrożny ma duży wskaźnik pojemności.

Zwróć uwagę! Często ten system jest dodatkowo montowany serwo. Są one kontrolowane przez czujniki temperatury powietrza lub czujniki pogodowe.

Zawór trójdrożny działa zgodnie z następującą zasadą:

 • To urządzenie kontroluje jednocześnie przepływ wody z powrotu i kotła przez obejście.
 • Wewnątrz tego urządzenia gorąca woda jest mieszana z ciepłą wodą.
 • Wnętrze klapy znajduje się prostopadle względem rury powrotnej i zasilającej.
 • Podczas regulacji można zmienić głośność zasilania chłodziwa i poziom temperatury.

Jeśli chcesz kontrolować temperaturę w trybie automatycznym, który reaguje na pogodę, dodatkowo zamontowany jest czujnik meteorologiczny. Chociaż regulację można wykonać ręcznie, niezwykle trudno jest dostroić prawidłowy współczynnik podawania. Z tego powodu ten element jest montowany. Niektóre modele czujników pogodowych mają funkcję obniżania natężenia przepływu podczas Twojej nieobecności. Ale takie urządzenie będzie kosztować więcej.

Kolektor składa się również z innych ważnych elementów, na przykład zaworu wylotowego, czujnika temperatury i innych elementów. Każdy z nich pełni ważną funkcję. Podczas montażu należy przestrzegać schematu.

Tak więc, dowiedzieliśmy się, co zrobić, aby kolekcjoner dla ciepłej podłogi dla każdego.

Jak zamontować domowy mikser, patrz poniżej:

Copyright © 2018 Sex With Your Hands. Częściowe lub pełne kopiowanie materiałów jest dozwolone tylko z bezpośrednim aktywnym linkiem.

Informacje publikowane na stronie służą wyłącznie celom informacyjnym.

Podłączenie kolektora ciepłej podłogi

System ciepłych podłóg wodnych jest jedyną nieprzerwaną i skuteczniejszą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania. Ciepłą podłogę można również wykorzystać jako uzupełnienie zwykłego schematu, na przykład dla jednego lub kilku pokoi. Jego zaletą jest to, że system działa zawsze autonomicznie i nie zależy od głównego obiegu grzewczego. Taka autonomia dostarcza kolektor do ogrzewania podłogowego z własnych rąk, pracując jako urządzenia wielofunkcyjnego. Czym jest wielozadaniowość kolektora w systemie "ciepłej podłogi"?

Kolektor do ogrzewania podłogowego

Przede wszystkim przeanalizujmy pojęcie "ciepłej podłogi". Jest to autonomiczny system ogrzewania, który łączy się z głównym pierścieniem grzewczym. Aby połączenie było jak najbardziej efektywne i nie było strat ciepła w punktach połączeń, stosowane jest połączenie kolektora (w niektórych przypadkach kilka kolektorów, jeśli w systemie pracuje kilka obwodów grzewczych). Najbardziej prymitywnym kolektorem dla ciepłej wody jest sekcja rury przewodzącej ciepło, z której znajdują się kurki do podłączenia innych rur grzewczych.

Prosty obwód kolektora

Oznacza to, że kolektor to schemat rurowy do dystrybucji chłodziwa, który kieruje i reguluje przepływ gorącej wody przez rury grzewcze w domu. Standardowe podłączenie kolektora ciepłej podłogi jest następujące: wlot kolektora jest podłączony do powrotu lub zasilania chłodziwa (w zależności od schematu ogrzewania), wyjście urządzenia jest podłączone do systemu rur ciepłej podłogi.

Pierwotne systemy kolektorów w ogrzewaniu są stosowane bardzo rzadko, ponieważ bardziej złożone i bardziej wydajne zespoły produkowane przez przemysł w szerokim zakresie mogą być wybrane do dowolnego, nawet najbardziej skomplikowanego schematu ogrzewania. Nowoczesny kolektor to projekt technologiczny z wieloma elementami, które kierują przepływami nośników ciepła i regulują je. wymagana jest regulacja w związku z tym, że nośnik ciepła kotła ogrzewa się do 70 0 ° C, a w niektórych przypadkach nawet do 95 0 ° C, co jest nie do przyjęcia dla ciepłej podłogi - niemożliwe chodzić na takiej powierzchni, a nie każde piętro wytrzyma wysokie temperatury. Dlatego konieczne jest zainstalowanie kolektora ciepłej podłogi - urządzenie będzie równomiernie rozprowadzać temperaturę przepływu chłodziwa, wyrównywać go i będzie monitorować parametry systemu grzewczego. Efektywne funkcjonowanie kolektora zapewniają następujące elementy w jego składzie:

 1. Grzebienie: karmienie i powrót;
 2. Zawory: dwu- lub trójdrożne;
 3. Pompa cyrkulacyjna;
 4. Przepływomierze, manometry i termostaty.

Ogrzewanie obwodów

Standardowy schemat kolektora ciepłej podłogi (patrz rysunek) działa w następujący sposób: grzebienie są połączone ze sobą i ze wspólną jednostką kolekcjonerską. Powrót i zasilanie nośnika ciepła miesza się w mieszalniku z równoczesnym wyrównaniem i regulacją temperatury gorącej wody. Pokazany schemat nie jest jedynym, a ostateczny schemat jednostki kolektora zależy od liczby obiegów grzewczych i ich przeznaczenia. W każdym schemacie należy stosować zawory mieszające, które mieszają przepływ zasilania i powrotu. Powrót (schłodzony płyn chłodzący) jest dostarczany do kolektora z obiegu grzewczego, zasilanie chłodziwa pochodzi z kotła.

Pompa cyrkulacyjna do ogrzewania jest połączona z grzebieniami dwu- lub trójdrożnymi. Cały schemat działa w ten sposób: po osiągnięciu zadanej temperatury pokojowej sygnał z czujnika temperatury trafia do zaworów, które przez określony czas blokują przepływ płynu chłodzącego do rur i zatrzymują pompę. Po ochłodzeniu chłodziwa do nastawy, wszystko dzieje się w odwrotnej kolejności.

Trójdrogowy zawór mieszający

Zarządzanie i regulacja kolektora ciepłej podłogi odbywa się ręcznie lub automatycznie. Do automatycznego działania konieczne jest zainstalowanie jednostki sterującej lub serwo. Urządzenie sterujące zawiera zawory zasilające - zawory dwu- lub trójdrogowe. Z konwencjonalnych zaworów, zawory zasilające charakteryzują się zdolnością do przepuszczania nośnika ciepła w jednym kierunku. Aby zainstalować zawory powinny być szczególnie ostrożnie - jeśli ustawisz zawór w przeciwnym kierunku, szybko się rozpada.

Elementem odcinającym zaworu zasilającego jest stalowa kulka lub trzpień. Po obróceniu uchwytu zaworu otwór zostaje zamknięty, a sam obrót można wykonać ręcznie lub za pomocą serwonapędów podłączonych do czujników temperatury.

Zawory dwudrożne

Dwukierunkowy zawór mieszający przepływa płynem chłodzącym w jednym kierunku, regulując ilość gorącej cieczy. Regulacja odbywa się płynnie i powoli ze względu na małą pojemność urządzenia.

Tak więc instalacja kolektora z zaworem dwukierunkowym zapewnia stałą i komfortową temperaturę nośnika ciepła na całym rurociągu ciepłej podłogi, a płynna regulacja temperatury jest zapewniona przez niską wydajność urządzenia. Zawory dwudrożne są łatwe w montażu i wymianie, są niezawodne i trwałe. Jedyną wadą jest to, że nie zaleca się umieszczania ich w systemach grzewczych zaprojektowanych dla dużej powierzchni grzewczej (≥ 200m 2).

Rozdzielacz kolektora z zaworem trójdrożnym

Trójdrożny zawór zasilający ma bardziej złożone i wielofunkcyjne urządzenie, które łączy możliwość obejścia i zaworu obejściowego w jednej obudowie. Korpus trójdrożnego kolektora ma jedno ujście i dwa otwory wlotowe, a chłodziwo jest regulowane w taki sam sposób, jak w urządzeniu dwukierunkowym - stalowej kuli lub pręcie. Różnica między tym zaworem polega na tym, że ani kula, ani pręt całkowicie nie blokują przepływu chłodziwa, a sam projekt jest przeznaczony do redystrybucji i mieszania powrotu i paszy. Aby automatycznie wyregulować temperaturę w zaworze, wbudowany jest serwonapęd, który działa na podstawie sygnałów czujników temperatury i sterowników. Serwomechanizm napędza zawory odcinające w konstrukcji, zapewniając wymagany stopień wymieszania przepływów.

Zawór trójdrogowy z serwonapędem

Trójdrożne zawory zasilające instalowane są w zespołach kolektorów do ogrzewanych pomieszczeń o dużej powierzchni - ≥ 200 m 2, a także w wielorurkowych systemach grzewczych.

Kolektor do ogrzewania podłogowego

W przypadku ciepłych podłóg najczęściej instalowana jest wspólna jednostka zbiorcza lub przed każdym obiegiem grzewczym zainstalowany jest osobny kolektor. W przypadku zastosowania tej drugiej opcji wszystkie kolektory są wyposażone w przepływomierze, termostaty, a także w następujące elementy:

 1. Zawór mieszający przepływu i powrotu;
 2. Zawór odcinający do wyważania urządzenia grzewczego;
 3. Zawór przelewowy.

Kolektor dla samej ciepłej podłogi może być montowany na różne sposoby, aw niektórych schematach węzłów kolektorów stosowane są obejścia, ale nie zawsze - tylko w systemach z jedną pętlą. Jeżeli system ciepłych podłóg jest zorganizowany według schematu dwuobwodowego, wówczas kolektor można włączyć bez obejścia do obwodu wtórnego.

Dwuprzewodowy system z ogrzewaniem podłogowym

Zanim zbierzesz jednostkę zbierającą dla ciepłej podłogi, zważ swoje opcje - czasami łatwiej jest kupić gotową strukturę. Jeśli kolektor ma zostać kupiony, lepiej jest, aby wszystkie jego części i komponenty pochodziły od tego samego producenta. Podczas montażu zespołu należy wybrać materiał, z którego zostaną zmontowane główne elementy zestawu: z miedzi, stali, polimerów lub mosiądzu.

Ponadto przy wyborze wzoru przemysłowego należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

 1. Ile w systemie będą obwody grzewcze (zwykle od 2 do 12), całkowita długość rurociągu i przepustowość obwodów;
 2. Maksymalne dopuszczalne ciśnienie w rurach;
 3. Możliwość rozszerzenia systemu grzewczego;
 4. Ręczna lub automatyczna kontrola kolektora;
 5. Energia elektryczna wszystkich jednostek i jednostek;
 6. Średnica wewnętrznych otworów kolektora (przepustowość).

Kolekcjoner własnymi rękami

Maksymalną efektywność działania zmontowanych kolektorów można zapewnić poprzez podłączenie do nich identycznych obwodów grzewczych. Aby wyrównać rurociągi z wystarczającą dokładnością wzdłuż długości, są one podzielone na równe segmenty, które są połączone z kolektorem. Najprostszym sposobem jest obliczenie węzła kolektora w specjalnym programie komputerowym lub kalkulatorze online, tak aby nie było zjawiska zwanego "zebra termiczna", czyli nierównego nagrzewania podłogi.

Do obliczeń będą potrzebne następujące dane:

 1. Rodzaj dekoracyjnej wykładziny podłogowej;
 2. obszar ogrzewanego pomieszczenia i plan umieszczania w nim dużych obiektów;
 3. Materiał i średnica rur obiegu;
 4. Znamionowa moc kotła;
 5. Rodzaj izolacji podłogowej.

Ważne: podczas układania rur ciepłej podłogi należy unikać połączeń rurowych - jest to zabronione przez obowiązujące przepisy. Należy również pamiętać, że opór hydrauliczny czynnika chłodzącego wzrasta na każdym zwoju rurociągu i wraz ze wzrostem jego długości.

Obliczanie zbiornika

Montaż kolektora - zalecenia

Projektując system ogrzewania podłogowego, najpierw trzeba znaleźć optymalne miejsce do zainstalowania kolektora. Zwykle urządzenie jest instalowane w szafie kolektora, a szafka jest zamontowana na wysokości 30-40 cm od poziomu podłogi w pobliżu kanału zasilającego i powrotnego.

Aby nie potępiać własnych błędów i zapewnić maksymalne ciepło z rur ogrzewania podłogowego, należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi podłączania kolektora. Następnie zmontuj węzeł w następującej kolejności (dotyczy to przemysłowego węzła kolektora):

 1. Rozpakuj rurki do bezpośredniego i powrotnego przepływu chłodziwa. Rurki muszą być wyposażone w przepływomierze i zawory zasilające. Jeśli rozdzielacz jest wielosekcyjny, zmontuj sekcje w jedną konstrukcję;
 2. Z zmontowanych sekcji należy zmontować zestaw na wspornikach (są one zawarte w zestawie);
 3. Ponadto instalujemy zawory odcinające, automatykę, czujniki i inne elementy łączące;
 4. Urządzenie jest przymocowane do ściany lub do szafy, montujemy termostat, serwo-napęd i pompę cyrkulacyjną;
 5. Łączymy rury z kotła i rur z obiegów grzewczych systemu "ciepłej podłogi".

Zestaw kolektorów

Teraz schemat połączeń kolektora ciepłej podłogi jest pod ciśnieniem, po czym możliwe jest wypełnienie jastrychu betonowego. Ustawienia termiczne kolektora można przeprowadzić po zamontowaniu powłoki końcowej.

Kolektor z własnymi rękami

Kolektor fabryczny jest drogim produktem, dlatego wielu rzemieślników chce go wykonać samodzielnie. Wiele rzeczy wciąż trzeba kupić, ale koszt będzie tańszy. Najprostszy domowy kolektor jest lutowany z rur i kształtek PVC Ø 25-32 mm. Potrzebne są również trójniki i gięcia o tej samej średnicy oraz zawory odcinające.

Ważne: samoobsługowa jednostka zbierająca ma wiele połączeń, więc wszystkie lutowania muszą być dokładnie sprawdzane, a nie tylko podczas montażu, ale także podczas działania ciepłych podłóg.

Homemade Collector

Liczba zaworów i łączników jest obliczana na podstawie liczby obwodów grzewczych. Narzędzia wymagają lutownicy do elementów z propylenu i dysz, specjalnych nożyczek do cięcia rur i ruletki.

Znakowanie kolektora polega na znakowaniu i odcinaniu rur o wymaganej długości, przy zachowaniu minimalnej odległości między teownikami. Do trójników PCV lutowane zawory i przejścia. Do tej konstrukcji łączniki do podłączenia pompy są lutowane. Jak widać, wszystko jest proste, ale bardziej złożone węzły kolekcjonerskie są lepiej kupić gotowe.

Dodaj komentarz

89 − = 83