Nazwa kategorii

Kolektory do ciepłej wody

Kolektor (urządzenie mieszające) do podgrzewanej podłogi

Podczas układania ogrzewania podłogowego kładzie się znaczną liczbę rur - kilka sekcji, które nazywane są konturami. Wszystkie są zbudowane na urządzeniu, które rozprowadza i zbiera nośnik ciepła - kolektor dla ciepłej podłogi.

Podłoga ciepłej wody wyróżnia się dużą liczbą pętli rurowych i niską temperaturą krążącego w nich chłodziwa. Ogólnie wymagane jest ogrzewanie chłodziwa do 35-40 ° C. Jedynymi kotłami, które mogą pracować w tym trybie, jest gaz kondensacyjny. Ale rzadko są instalowane. Wszystkie inne typy kotłów produkują gorącą wodę. Jednak nie można go uruchomić z taką temperaturą w obwodzie - gorąca podłoga nie jest wygodna. Aby obniżyć temperaturę i węzły domieszki są potrzebne. W nich, w pewnych proporcjach, gorąca woda jest mieszana z zasilania i schładzana z rurociągu powrotnego. Następnie, przez kolektor do ciepłej podłogi, jest on doprowadzany do obwodu.

Kolektor do ciepłej podłogi z urządzeniem mieszającym i pompą cyrkulacyjną

Aby otrzymać wodę o tej samej temperaturze we wszystkich obwodach, podaje się ją grzebieniowi ciepłej podłogi - urządzenia z jednym wejściem i liczbą wyjść. Taki grzebień zbiera ochłodzoną wodę z obwodów, skąd wchodzi do wlotu kotła (a częściowo przechodzi do węzła domieszki). To urządzenie - podajniki i przepływ powrotny - jest również nazywane kolektorem dla ciepłej podłogi. Może iść z węzłem domieszki, a może tylko grzebieniami bez dodatkowego "ładunku".

Kolektor do ciepłej podłogi jest wykonany z trzech materiałów:

 • Stal nierdzewna. Najbardziej trwałe i drogie.
 • Mosiądz. Średnia kategoria cenowa. Podczas używania stopu o wysokiej jakości służyć przez bardzo długi czas.
 • Polipropylen. Najtańsze. Aby pracować w niskich temperaturach (jak w tym przypadku), polipropylen jest dobrym rozwiązaniem budżetowym.

Kolektor do ogrzewania podłogowego na 6 obwodów

Podczas instalacji na kolektorze zasilającym kolektor, wejścia obwodów ciepłej podłogi są połączone, do grzebienia powrotnego rurociągu - wyjścia pętli. Są połączone parami - aby łatwiej je było dopasować.

Instalując podgrzewaną podłogę, zaleca się wykonanie wszystkich konturów o tej samej długości. Jest to konieczne, aby przenikanie ciepła każdej pętli było takie samo. Szkoda, że ​​ten idealny wariant jest nieczęsty. Znacznie częściej występują różnice w długości i znaczące.

Aby wyrównać przenikanie ciepła wszystkich obwodów na kolektorze zasilającym, należy umieścić przepływomierze z tyłu zaworów regulujących grzebień. Przepływomierze są urządzeniami z przezroczystą plastikową pokrywką z nałożonymi podziałkami. W plastikowym pudełku znajduje się pływak, który zauważa, jak szybko płyn chłodzący porusza się w tej pętli.

Oczywiste jest, że im mniej chłodziwa przechodzi, tym chłodniej będzie w pokoju. Aby wyregulować temperaturę, zmienia się natężenie przepływu w każdym obwodzie. W przypadku tego typu kolektora do ogrzewania podłogowego odbywa się to ręcznie za pomocą zaworów regulacyjnych zainstalowanych na grzebieniu grzbietowym.

Przepływ zmienia się za pomocą pokrętła odpowiedniego regulatora (na zdjęciu powyżej są białe). Aby ułatwić nawigację podczas montażu jednostki kolektora, pożądane jest podpisanie całego obwodu.

Przepływomierze (po prawej) i serwosilniki / serwosilniki (po lewej)

Ta opcja nie jest zła, ale do regulacji przepływu, a zatem temperatura musi być ręcznie. Nie zawsze jest to wygodne. Aby zautomatyzować regulację na wejściach, należy umieścić serwonapędy. Działają w połączeniu z termostatami pokojowymi. W zależności od sytuacji, serwomotor wyda polecenie zamknięcia lub otwarcia przepływu. W ten sposób utrzymanie zadanej temperatury jest zautomatyzowane.

Grupę mieszającą dla ciepłej podłogi można zbudować na podstawie dwu- i trójdrożnego zaworu. Jeśli system ogrzewania jest mieszany - z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym, w jednostce znajduje się również pompa obiegowa. Nawet jeśli kocioł ma swój własny cyrkulator, nie będzie w stanie "przebić" wszystkich pętli ciepłej podłogi. Dlatego stawiają drugą. A ten, który jest na kotle, pracuje na grzejnikach. W takim przypadku grupa ta jest czasami nazywana pompą mieszającą.

Zawór trójdrogowy to urządzenie, które miesza dwa strumienie wody. W tym przypadku jest to podgrzewana woda zasilająca i zimniejsza woda z rurociągu powrotnego.

Zasada zaworu trójdrożnego

Wewnątrz tego zaworu znajduje się ruchomy sektor regulujący, który reguluje natężenie przepływu zimniejszej wody. Ten sektor może być sterowany z przekaźnika termicznego, termostatu ręcznego lub elektronicznego.

Schemat urządzenia mieszającego na zaworze trójdrożnym jest prosty: woda gorąca i przepływ powrotny są podłączone do wyjść zaworu, a także wyjście, które trafia do kolektora zasilania kolektora dla ciepłej podłogi. Po zaworze trójdrożnym zainstalowana jest pompa, która "naciska" wodę w kierunku kolektora zasilającego (kierunek jest ważny!). Nieco dalej od pompy znajduje się sonda temperatury z głowicy termicznej zamontowanej na zaworze trójdrożnym.

Schemat grupy mieszania dla ciepłej wody podłogowej na zaworze trójdrożnym

Wszystko działa w ten sposób:

 • Kocioł odbiera gorącą wodę. W pierwszej chwili przechodzi przez zawór bez domieszki.
 • Czujnik temperatury przesyła informacje do zaworu, że woda jest gorąca (temperatura jest wyższa od ustawionej temperatury). Zawór trójdrożny otwiera pod-objętość wody ze strumienia powrotnego.
 • W tym stanie system działa, aż temperatura wody osiągnie określone parametry.
 • Trójdrogowy zawór blokuje dopływ zimnej wody.
 • W tym stanie system działa, aż woda stanie się zbyt gorąca. Następnie domieszka ponownie się otwiera.

Algorytm jest prosty i prosty. Ale ten schemat ma znaczną wadę - istnieje możliwość, że w przypadku awarii w konturze ciepłej podłogi, gorąca woda będzie dostarczana bezpośrednio, bez domieszki. Ponieważ rury w ciepłej podłodze są układane głównie z polimerów, mogą ulec zniszczeniu podczas długotrwałego narażenia na wysokie temperatury. Niestety, tej wady w tym schemacie nie można wyeliminować.

Zauważ, że na powyższym schemacie pomijanie zworki jest zaznaczone na zielono. Jest to konieczne, aby wykluczyć możliwość pracy kotła bez zużycia. Ta sytuacja może wystąpić, gdy wszystkie zawory odcinające na kolektorze podłogowym są zamknięte. Oznacza to, że wystąpi sytuacja, w której natężenie przepływu chłodziwa nie będzie w ogóle. W takim przypadku, jeśli obejście w obwodzie nie jest obecne, kocioł może się przegrzać (nawet przegrzać na pewno) i spalić. W przypadku obejścia, woda z zasilania przez zworkę (wykonana przez rurę, której średnica jest o jeden stopień mniejsza niż główna) zostanie doprowadzona do wlotu kotła. Przegrzanie nie nastąpi, wszystko będzie działać w trybie normalnym, dopóki nie pojawi się przepływ (temperatura w jednym lub kilku obwodach nie spadnie).

Zawór dwukierunkowy jest umieszczony na zasilaniu z kotła. Zawór równoważący jest zainstalowany na pomoście między rurociągiem zasilającym i powrotnym. To urządzenie jest regulowane, jest regulowane w zależności od wymaganej temperatury zasilania (zwykle kontrolowane za pomocą klucza sześciokątnego). Określa ilość dostarczanej zimnej wody.

Zawór dwudrożny należy ustawić tak, aby był sterowany za pomocą czujnika temperatury. Podobnie jak w poprzednim schemacie, czujnik jest umieszczony za pompą, a pompa napędza chłodziwo w kierunku grzebienia. Tylko w tym przypadku zmienia się natężenie dostarczania ciepłej wody z kotła. Odpowiednio, temperatura dostarczanej wody na wlocie pompy zmienia się (przepływ zimnego jest ustawiony i stabilny).

Schemat urządzenia mieszającego opartego na zaworze dwukierunkowym

Jak widać, staw z zimną wodą w takim schemacie zawsze działa, więc w tym schemacie niemożliwe jest doprowadzenie wody bezpośrednio do obiegu z kotła. Oznacza to, że program można nazwać bardziej niezawodnym. Ale grupa mieszająca na zaworze dwudrożnym może zapewnić ogrzewanie tylko 150-200 metrów kwadratowych ciepłej wody podłogi - nie ma zaworów o większej pojemności.

Zarówno zawory dwu-, jak i trójdrożne charakteryzują się pojemnością lub pojemnością. Jest to ilość, która wyświetla ilość chłodziwa, którą jest w stanie przejść przez siebie w jednostce czasu. Najczęściej wyrażane w litrach na minutę (l / min) lub w metrach sześciennych na godzinę (m3 / godz.).

Generalnie, podczas projektowania systemu konieczne jest wykonanie obliczeń - w celu określenia przepustowości obwodów ciepłej podłogi, wzięcia pod uwagę oporu hydraulicznego itp. Ale jeśli kolektor dla ciepłej podłogi podnosi się ręcznie, obliczenia są niezwykle rzadkie. Częściej są one oparte na danych eksperymentalnych i są one następujące:

 • Zawory o natężeniu przepływu do 2 m 3 / godzinę mogą zapewnić około 50-100 metrów kwadratowych. Ciepła podłoga (100 kwadratów - z rozciągnięciem przy dobrym ociepleniu).
 • jeżeli wydajność (czasami określana jako KVS) wynosi od 2 m 3 / h do 4 m 3 / h, można je wykonać na systemach, w których powierzchnia ciepłej podłogi wynosi nie więcej niż 200 kwadratów;
 • w przypadku powierzchni powyżej 200 m2 wymagana jest wydajność ponad 4 m3 / godz., ale częściej wykonywane są dwa pojemniki - jest to łatwiejsze.

Materiały, z których wykonane są zawory - dwukierunkowe i trójdrożne - mosiężne i ze stali nierdzewnej. Wybierając te elementy należy wziąć tylko markowe i przetestowane - ich praca zależy od pracy całej ciepłej podłogi. Istnieją trzy oczywiste liderów jakości: Oventrop, Esby, Danfos.

Jest jeszcze jeden parametr do wyboru - limity kontroli temperatury płynu chłodzącego. Charakterystyka zwykle oznacza widelec - minimalną i maksymalną temperaturę. Jeśli mieszkasz w środkowym pasie lub na południu, w okresie poza sezonem utrzymuje się komfortową temperaturę w pomieszczeniu, jeśli dolna granica regulacji wynosi 30 ° C lub mniej (w temperaturze 35 ° C jest już gorąca). W takim przypadku granice regulacji mogą wyglądać następująco: 30-55 ° C. W przypadku większej liczby regionów północnych lub przy słabym ogrzewaniu podłogowym należy przyjąć limit regulacji wynoszący 35 stopni.

Schemat kolektora ciepłej podłogi - jak wszystko powinno działać

Instalacja ogrzewania podłogowego - bardzo kosztowna sprawa, bo będzie musiał wydać pieniądze, nie tylko dla obiegu grzewczego, do wbudowania w podłogę, ale również na dodatkowe urządzenia, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu grzewczego. Takimi urządzeniami są kolektory, pompy, zawory i czujniki. W tym artykule powiemy Ci, jak samodzielnie zbudować kolektor dla ciepłej podłogi, oszczędzając pieniądze.

Co to jest kolekcjoner ciepłej podłogi?

Kolektor to zestaw części, które umożliwiają kontrolowanie chłodziwa: mieszanie i dozowanie cieczy z równoległych pierścieni grzewczych. Duży przekrój i mała prędkość umożliwiają mieszanie gorącego nośnika ciepła, który jest dostarczany z kotła, oraz ciepło, pozostawiając z rur grzewczych, co umożliwia wyrównanie temperatury chłodziwa do wymaganych wartości.

Aby poprawnie zmieszać powrót (schłodzona woda z obiegów w podłodze) i ciepłą wodę do pożądanej temperatury, w systemie zainstalowane są różne czujniki: czujnik temperatury wody, uliczny czujnik ciepła i czujnik mierzący ciśnienie wewnątrz systemu. Czujniki dostarczają informacji na temat zaworów mieszających chłodziwo. Kolektor ciepłej podłogi z pompą i specjalnym czujnikiem może monitorować ciśnienie w systemie.

Aby lepiej zrozumieć zasadę działania i zapotrzebowanie na ten system, należy zwrócić uwagę na następujący przykład: w domu podłączonym do systemu ogrzewania podłogowego kotła, grzejników i prysznica. Prysznic wymaga ciepłej wody o temperaturze około 70 ° C, grzejniki wymagają płynu chłodzącego o temperaturze 75 ° C, a do ogrzewania podłogi potrzeba tylko 50 ° C, aby temperatura podłogi końcowej nie przekraczała normy sanitarnej 30 ° C.

Jak widać, wszyscy odbiorcy ciepłej wody nie mogą być podłączeni bezpośrednio do kotła, dlatego potrzebny jest kolektor dla ciepłej wody użytkowej, która schłodzi wodę dla systemu, dodatkowo dodatkowe ciśnienie, które pompa zapewnia dla normalnej pracy długich obwodów. Przeczytaj także: "Optymalny schemat podłączenia ciepłej podłogi - dokonujemy właściwego wyboru".

Aby zapewnić stabilną pracę agregatu, potrzebujesz:

 1. Zawór mieszający, który omówimy poniżej;
 2. Pompa, która pozwala kontrolować ciśnienie wody (bardziej szczegółowo: "Jak wybrać pompę do ciepłej wody - różnice w szczegółach");
 3. Zawory odcinające i równoważące;
 4. Czujniki: manometry i termogram z termometrem;
 5. Powietrze gromadzące się w układzie zakłóca stabilną pracę, dlatego należy odpowietrzyć za pomocą odpowietrznika.
 6. Będziesz potrzebować różnych złączek hydraulicznych: trójników, okuć itp.

Istnieją dwa rodzaje zaworów mieszających, które są instalowane w jednostce kolektora dla ciepłej podłogi: zawór dwukierunkowy i trójdrożny. Różnią się zasadą pracy, którą należy omówić bardziej szczegółowo.

Jak działa zawór dwukierunkowy:

 1. Głowica termiczna z czujnikiem temperatury mierzy nagrzewanie się płynu chłodzącego wchodzącego do obwodów;
 2. Jeśli temperatura wody przekracza normę, głowica termiczna zamyka zawór, aby zmniejszyć dopływ gorącej wody;
 3. Jeśli temperatura czynnika grzewczego jest niższa od wymaganej, zawór otwiera się i zwiększa się ilość gorącej wody w obwodzie.

Jak widać, praca zaworu dwukierunkowego polega na kontrolowaniu dostarczania ciepłej wody, podczas gdy przepływ powrotny jest stałym przepływem. Ten zawór ma małą przepustowość, co zapewnia gładkie ogrzewanie podłogi. Jeśli pomieszczenie, w którym zamierzasz zainstalować ciepłą podłogę, ma mniej niż 200 metrów kwadratowych, możesz bezpiecznie użyć tego zaworu mieszającego.

Konieczne jest przeprowadzenie dygresji i udzielenie porady: poprzez podłączenie zaworu mieszającego do kolektora rozdzielacza dla ciepłej podłogi, należy go zainstalować przez tuleję łącznika, która ułatwi jej wymianę w przyszłości, jeżeli zawór ulegnie uszkodzeniu.

Działanie zaworu trójdrożnego:

 1. Zawór trójdrogowy równoważy jednocześnie powrót i gorącą wodę z kotła znajdującego się w nim poprzez obejście;
 2. Wewnątrz zaworu znajduje się specjalny tłumik zainstalowany prostopadle do rury z ciepłą wodą i przepływem powrotnym;
 3. Położenie tej klapy zmienia się, co również reguluje końcową temperaturę mieszanego nośnika ciepła.

Taki zawór jest idealny dla dużych instalacji grzewczych, na przykład, gdy kilka obiegów grzewczych jest używanych jednocześnie. Są również zalecane w przypadku, gdy grupa kolektorów dla ciepłej podłogi jest w stanie automatycznie dostosować temperaturę wody. Aby system działał automatycznie, serwomotory są zainstalowane na zaworze, sterowane czujnikami pogodowymi i temperaturowymi.

Zawór trójdrogowy ma dwie wady:

 1. Zmiana temperatury podłogi następuje dość dramatycznie;
 2. Ze względu na dużą przepustowość, trudno jest kontrolować temperaturę, ponieważ nawet niewielka zmiana położenia zaworu może prowadzić do poważnych zmian temperatury. Przeczytaj także: "Jak mikser do ciepłej podłogi i po co to jest?".

Czy warto zautomatyzować system

Przede wszystkim warto mówić o czujnikach pogodowych. Pozwalają one na regulację temperatury chłodziwa, w zależności od temperatury za oknem domu. Można to zrobić samemu, ale mrozy przychodzą nieoczekiwanie, na przykład, gdy śpisz, więc rano może być dużo chłodu w domu, to w takich sytuacjach czujniki pogody nie pozwolą ci się zamarznąć.

Czujniki pogodowe są często instalowane z czujnikami temperatury wewnętrznej, które przesuwają zawór o 1/20 części, jeśli temperatura w domu jest niższa niż to konieczne.

Wybierając wszystkie szczegóły systemu ogrzewania, możesz rozpocząć montaż. Możesz zainstalować mikser w zewnętrznej lub wewnętrznej szafce, pamiętaj jednak, że w szafkach zewnętrznych można umieścić tylko system o szerokości do 16 cm.

Schemat kolektora ciepłej podłogi przedstawiono na zdjęciu. Przeczytaj uważnie i zmontuj swój system zgodnie z tym schematem.

Kolektor jest niezbędny do zorganizowania systemu ogrzewania w domu, tylko cena może cię przestraszyć, ale podłączenie ciepłej podłogi do kolektora znacznie obniży koszty energii na ogrzewanie wody.

Jak wybrać kolektor do podgrzewanej podłogi i zainstalować ją samodzielnie - cenne porady od profesjonalistów

Kolektor do podgrzewanej podłogi jest jednym z głównych elementów całego systemu. Dzięki niemu masz możliwość utrzymania określonej temperatury ogrzewania. Bez tego elementu podłoga nie będzie działać efektywnie. Oczywiście trzeba znać jego zasadę działania i cechy pracy edytorskiej.

Przed zainstalowaniem kolektora na ciepłej podłodze, musisz dowiedzieć się, które urządzenie ma:

 1. Produkt musi być wyposażony w pompę cyrkulacyjną.
 2. Dwa kolektory.
 3. Zawór mieszający (może być dwukierunkowy lub trójdrożny). Dwukierunkowa różni się tym, że ma niską przepustowość. W tym przypadku gorący nośnik ciepła jest dostarczany bez ostrych skoków. Najlepiej nadaje się do pomieszczeń, których powierzchnia nie przekracza 200 m2. Zawór trójdrogowy może być stosowany w złożonych systemach grzewczych. Jest uniwersalny.
 4. Blokowanie, a także zawory równoważące.
 5. Manometry, z którymi monitorowane jest ciśnienie.
 6. Czujnik i głowica termiczna, które regulują temperaturę ogrzewania.
 7. Odpowietrznik.
 8. Okucia, trójniki, elementy łączące i mocujące.

Jakikolwiek zawór jest zatkany z czasem, ponieważ system rzadko używa wody destylowanej. Aby móc wyeliminować ten problem, zainstaluj go na wyjmowanym złączu.

Funkcje niektórych elementów strukturalnych

Zespół kolektora można zamontować bardzo szybko, ale konieczne jest, aby zawierał on w swoim projekcie pewne niezbędne elementy:

 1. Kontroler przepływu. Musi być zainstalowany, jeśli w twoim systemie jest kilka obwodów. Długość rur może być różna. Jeśli nie zostanie zainstalowany, rozkład ciepła będzie nierównomierny. W takim przypadku regulacja przepływu umożliwia zrównoważenie dostarczania podgrzanej cieczy do każdego obwodu.
 2. Regulatory termostatyczne. Pomagają one systemowi reagować w czasie na wahania reżimu temperatury w przypadku wietrzenia pomieszczenia lub zmieniających się warunków pogodowych. Takie regulatory muszą być zainstalowane na każdym obwodzie. Do regulacji temperatury w pomieszczeniu stosowane są termostaty pokojowe.
 3. Jednostka mieszająca. Należy pamiętać, że jeśli twoja ciepła podłoga jest zasilana przez wspólny system ogrzewania, wówczas początkowa temperatura chłodziwa może osiągnąć 70-90 stopni Celsjusza. Nadaje się tylko do grzejników lub baterii. Aby zmniejszyć temperaturę płynu chłodzącego, stosuje się specjalne urządzenia mieszające. Dzięki nim miesza się zimny i gorący płyn.
 4. Zawór mieszający. To on odpowiada za chłodzenie nadmiernie nagrzanej cieczy. Zawory można regulować ręcznie lub za pomocą specjalnego automatycznego urządzenia.

Kolektor dla ciepłej podłogi musi być odpowiednio dobrany, w tym celu należy wziąć pod uwagę takie niuanse:

 • Najważniejszym parametrem wyboru takiego produktu jest schemat ciepłej podłogi.
 • W chwili zakupu należy pamiętać, że urządzenie zapewnia bezpieczeństwo całego systemu. Dlatego nie należy kupować bardzo tanich urządzeń.
 • Konieczne jest wybranie produktu, biorąc pod uwagę wszystkie funkcje ogrzewania. Oznacza to, że urządzenie musi zapewniać niezbędne ciśnienie w systemie.
 • Podczas selekcji należy również wziąć pod uwagę materiał do produkcji. Na przykład niektóre z nich mogą być wykonane z mosiądzu, a inne wykonane ze stali nierdzewnej. Cena zbiornika często zależy od tego parametru.
 • Zwróć uwagę na złożoność modelu. Prawdopodobnie w twoim przypadku schemat ciepłej podłogi pozwala na ustawienie urządzenia bez żadnych dodatkowych elementów.
 • Zwróć uwagę na obszar pomieszczenia, a także w jakim celu zostanie on zastosowany. Na przykład, jeśli pokoje są małe, możesz użyć plastikowego kolektora.
 • Ostatnim ważnym parametrem, którego należy przestrzegać, jest koszt produktu. To zależy od wyposażenia urządzenia. Na przykład, jeśli przepływomierz wchodzi do rozdzielacza dystrybucyjnego i istnieje możliwość regulacji, to takie urządzenie będzie wystarczająco tanie. Jeśli chcesz wybrać coś bardziej skomplikowanego, możesz kupić urządzenie, w którym zainstalowana jest grupa mikserów z pięcioma wyjściami. Jest produkowany przez różne firmy. Ale ta grupa będzie miała dość wysoki koszt.

Na zdjęciu grupa kolektorów złożona z 5 obwodów z zespołem mieszającym

Kolektor do ciepłej podłogi własnymi rękami, aby je łatwo zebrać i zainstalować. Trzeba tylko obserwować schemat połączeń i niektóre funkcje pracy.

Jeśli chcesz zainstalować kolektor ciepłej podłogi własnymi rękami, musisz przygotować się do tej pracy z góry. Ta rozdzielnica musi znajdować się w specjalnej szafce. Jest montowany wewnątrz lub na zewnątrz ściany.

Przed rozpoczęciem pracy należy narysować schemat, na którym zostanie wykonane połączenie, dopiero wtedy zostanie zainstalowany grzebień dla ciepłej podłogi.

Instalacja może być przeprowadzona dopiero po ułożeniu rur i zainstalowaniu szafy kolektora.

Kolektor powinien być ustawiony w taki sposób, aby nie odczuwał dyskomfortu. Jednocześnie należy zapewnić mu dobry dostęp.

Schemat montażu zależy od liczby konturów systemu. Jeśli są dwa, to może być tak: zawór dwukierunkowy i zawór kulowy są zainstalowane równolegle do siebie. Są one połączone za pomocą zaworu regulacyjnego. Pompa cyrkulacyjna i czujnik temperatury wody są zainstalowane wzdłuż linii wlotowej gorącej wody. Następnie podłączony jest serwomotor, z którego przewody są już usunięte, do instalacji bloku przełączającego, zasilacza i termostatów pokojowych. Następnie gorący płyn jest doprowadzany do rur. W ten sposób zapewniona jest zasada kolektora.

Ponadto ta linia jest podłączona do kolektora powrotnego, który odbiera zimną wodę. Poprzez zawór kulowy płynie z powrotem do systemu grzewczego. Ten schemat jest najprostszy.

Zamontuj kolektor do ciepłej podłogi własnymi rękami nie jest trudny. Ale musisz przestrzegać pewnych zasad. Należy pamiętać, że własny kolektor musi w pełni spełniać wszystkie wymagania systemu ogrzewania podłogowego. Regulacja temperatury musi być dostosowana tak, jak to tylko możliwe.

Schemat takiego urządzenia z połączeniem zaworów regulacyjnych może wymagać dużej ilości inwestycji. Jednak zaletą takiego układu jest możliwość kontrolowania przepływu chłodziwa w każdym obwodzie.

Oczywiście instalacja musi się rozpocząć od zainstalowania zaworów odcinających wyposażonych w termometr. Jeśli nie masz pewności, czy możesz samodzielnie zebrać kolektor, najlepiej kupić gotowy zestaw do zbiórki. Najczęściej jest już wyposażony i można go natychmiast podłączyć do systemu grzewczego. Taka grupa może być dość kosztowna, chociaż istnieją różne modele.

Jeśli kupiłeś gotowe zestawy, możesz je łatwo podłączyć. Najpierw produkt jest montowany do gorącej wody i rur powrotnych. A potem jest połączony z elementami ciepłej podłogi.

Złączki zaciskowe służą do mocowania wszystkich elementów urządzenia. Ponieważ elementy mają różne średnice, potrzebują adapterów, aby je połączyć.

Jeśli zainstalowany grzebień dla ciepłej podłogi stanowi zasadę kolektora, to wszystko odbywa się poprawnie. Zostaw opinię na temat dzisiejszego artykułu w komentarzach, czy było to dla ciebie przydatne?

Dodaj komentarz

89 + = 95