Nazwa kategorii

Kuchnia o powierzchni 13 m²

Powierzchnia kuchni 13 metrów kwadratowych: przykłady wnętrz

Trzynaście metrów kwadratowych - czy to dużo, czy za mało, aby pomieścić pełnowartościową kuchnię? Właściciele "Chruszczowa" mogą powiedzieć, że taka kuchnia - prawdziwa rezydencja, inni i ten obszar wydają się mało, aby zrealizować wszystkie swoje pomysły.

Ale z funkcjonalnego punktu widzenia taka kuchnia jest uważana za dość przestronną, pozwalającą na dowolne umieszczenie wszystkich niezbędnych szafek, wyposażenia i zorganizowanie pełnowartościowej jadalni.

Przyjrzyjmy się teraz, jak można zaprojektować powierzchnię kuchenną o powierzchni 13 metrów kwadratowych tak wygodnie i praktycznie jak to tylko możliwe.

Układ - alfa i omega wygodnej kuchni

Przestronna przestrzeń pozwala na montaż mebli w dowolny sposób - w formie litery P, w kąt, w dwóch rzędach lub zorganizować wyspę. Wybór układu zależy od formy pomieszczenia.

Najprostszą opcją jest układ jednorzędowy. Dziś bardzo modne jest dekorowanie kuchni bez szafek górnych, jeśli powierzchnia pomieszczenia jest wystarczająco duża.

Zalety tego układu:

 • Brak najlepszych modułów sprawia, że ​​kuchnia jest bardziej przestronna, wolna.
 • Ergonomia nie cierpi, ponieważ trójkąt "lodówka-zlew-lodówka" jest zachowana, a dolne szafki są wystarczające, aby umieścić w nich żywność, przybory kuchenne i przybory kuchenne.
 • Ten układ nadaje się do dekorowania pokoi w dowolnym stylu. Szczególnie atrakcyjna jest lokalizacja mebli w kuchni, połączona z salonem lub w apartamentach typu studio.

Jak zrobić ścianę z układem jednorzędowym? Ponieważ większość ścian będzie wolna i dostępna do patrzenia, najlepiej wybrać materiały wykończeniowe, zgodnie ze stylem dekoracji. Jeśli masz klasyczny w kuchni, to ściany mogą być ozdobione panelami drewnianymi, na kafelkach dekoracyjnych lub tapecie.

Nie zapomnij tylko o fartuchu kuchennym, bo w przeciwnym razie ściana w miejscu pracy zmieni się w estetyczne miejsce, "udekorowane" plamami smaru i sadzy. Czynnik ten należy również wziąć pod uwagę przy wyborze blatu.

Nowoczesne style są mniej wymagające do wykończenia.

Na przykład w kuchni w stylu loftu można pozostawić ścianę w oryginalnej formie. Jeśli jest to mur, to podkreśli industrialny pomysł stylu, jeśli ściana jest betonowa - wystarczy, aby zmyć ją z rozwodu budowlanego i pokryć woskiem - taka ściana wygląda dobrze. Oto kilka fajnych zdjęć, które pokazują, jak to naprawdę wygląda.

Decydując się na wykończenie, nie zapomnij o akcesoriach. Możesz, oczywiście, pozostawić ściany całkowicie puste, ale obfitość wolnego obszaru "i prosi o sukienkę". Tak, a obecność dekoracji zjednoczy cały pokój w jedną całość.

Tak więc, jeśli kuchnia jest w stylu klasycznym, najlepszą opcją do dekoracji są kinkiety ścienne, naśladowane do starożytności, obrazy w drogich drewnianych ramach.

Kuchnia w stylu wiejskim pozwoli na umieszczenie na wyzwolonych murach kolekcji ozdobnych talerzy, starych pisanoksów, pejzaży z motywami wiejskimi.

Style hi-tech lub minimalizmu można podkreślić umieszczając na ścianie kolaż zdjęć, art deco "uwielbia" jasne plakaty.

 • mozaika - świetny sposób na zaakcentowanie ściany;
 • malowanie ścian - opcja dla stylów etnicznych;
 • Tapety 3D - od razu dodano wrażenie otwartej przestrzeni i głębokości.

Jeśli uważasz, że niższe moduły nie wystarczą, a "gołe ściany" nie wyglądają tak przytulnie, możesz znaleźć kompromis - powiesić półki. Symetryczne półki wykonane z rzeźbionego drewna doskonale podkreślają klasyczny wystrój wnętrz, półki z kutym żelaznym dekorem - charakterystyczną cechą nowoczesności, a szklane półki idealnie wpasują się w każdy nowoczesny styl.

Na półkach najlepiej jest urządzić piękne potrawy, wybrane według stylu wnętrza: wazony, statuetki, zestaw pięknych słoików na przyprawy lub trochę ozdób z kategorii "pokojówka".

Miłośnicy Flory mogą wykorzystać półki do dekoracji "zielonego kąta": rzeźbione donice z zielenią, piękne donice i rośliny kwitnące doskonale pasują do każdego stylu wnętrza.

Wersja dwurzędowa jest zwykle stosowana w wąskich kuchniach. Wydłużony kształt pomieszczenia zmusza do umieszczenia zestawu mebli po bokach.

Kątowy układ jest również bardzo popularny. Nadaje się do większości pomieszczeń i pozwala umieścić więcej pudeł i urządzeń gospodarstwa domowego niż wersja jednorzędowa w tym samym obszarze.

Układ w kształcie litery "U" pozwala na huśtawka. Możesz tu używać zarówno półwyspu jak i blatu barowego, a także używać szuflad kuchennych jako separatora przestrzeni kuchennej i jadalni. Tutaj zebraliśmy całą kolekcję zdjęć przykładowych takich wnętrz.

Układ w kształcie litery C ma inną nazwę - "półwysep". W zakrzywionej części takiego półwyspu można umieścić powierzchnię roboczą, szafkę z wbudowanym piecem lub zlewem, mały stolik do serwowania lub ladę barową. Ten układ pomaga "zonirovat" przestrzeni: wizualnie oddziela obszar roboczy od jadalni.

Kuchnia z "wyspą" to kuchnia w kształcie litery "G" lub "P", z dodatkowym modułem w środku. Najczęściej "zlew" lub piec jest usuwany na "wyspę", ale możliwe jest dostosowanie tej przestrzeni do niewielkiej szafki do przechowywania naczyń i / lub stołu z powierzchnią roboczą.

Projektanci polecają projektowanie wysp dla dużych obszarów, ale w razie potrzeby można zorganizować małą wyspę funkcjonalną w ograniczonej przestrzeni standardowej.

Powierzchnia wynosi 13 m.kw. pozwala nie ograniczać się do wybierania kolorów. Jeśli dla małych kuchni projektanci radzą wybrać jasne odcienie, a następnie na 13 m.kw. możesz bezpiecznie używać najjaśniejszych i bogatych kolorów.

Wybór koloru zależy od tego, jak chcesz wyglądać w kuchni: spokojny i relaksujący, dynamiczny, romantyczny lub jasny i spektakularny.

Zastanów się, jak kolor wpływa na naszą psychikę, emocje i dobre samopoczucie, a także jakie zasady należy przestrzegać przy wyborze koloru.

 1. 1 Punktem wyjścia przy wyborze palety jest kolor mebli. Jeśli meble są jasne, ściany powinny być bardziej neutralne. Odwrotnie, lekkie meble wymagają jasnego projektu.

 • 2 Główne kolory nie powinny być większe niż 2-3, dodatkowe - nie więcej niż 3. Na przykład, jak na tych zdjęciach.
 • 3 Jeśli górny i dolny moduł zestawu kuchennego różnią się kolorem, wówczas górne moduły powinny być lżejsze.

 • 4 Im jaśniejszy i bardziej nasycony jest główny kolor, tym więcej musi być źródeł światła.
 • Kolor dyktuje nastrój:

  • Czerwony - zwiększa nacisk i apetyt. Tak więc, jeśli jesteś na diecie, lepiej unikać czerwonych i jego odcieni. Alternatywnie można zastosować wyciszone odcienie koloru: alizaryn, kardynał, cynober, amarant, koral. W połączeniu z zielonym, niebieskim, czarnym, białym, żółtym, srebrnym i złotym.

 • Różowy - daje romantyczny nastrój, dodaje energii i radości. "Współpracuje" z brązowym, szarym, białym, turkusowym. Spójrz na przykład na dolne zdjęcie.

 • Żółty - pozytywny kolor, dający dobry nastrój i radość, to kolor romantyków i kreatywnych natur. Świetnie nadaje się do dekoracji kuchni znajdującej się w północnej części domu. Jest on łączony z niebieskim, niebieskim, szarym, czarnym i fioletowym. Należy jednak pamiętać, że obfitość żółtych błyszczących powierzchni może prowadzić do szybkiego zmęczenia i powodować podrażnienia.

 • Zielony to kolor natury, aktualizacja, najbardziej kojący z całej palety.

  Psychologowie twierdzą, że zielony pomaga radzić sobie ze stresem i jest idealny dla osób, które mają silny stres psychiczny i fizyczny. Najlepszy ze wszystkich, zielony czuje się jak para złoty brąz, beżowy, biały, błękit nieba.

 • Indigo, niebieski - wybór intelektualistów i kreatywnych ludzi. Kuchnia okazuje się jasna, dynamiczna. Indigo dobrze łączy się z przytłumionymi odcieniami czerwieni lub żółtego i niebieskiego - z żółtym, zielonym, białym i czarnym.

 • Fioletowy. Chcesz wypełnić kuchnię romantycznością, tajemnicą i zmysłowym luksusem? Wybierz fioletowy. I dla niego w parze - biały lub czarny.

 • Wenge - daje pewność swoich możliwości i uspokaja się do spokojnego odpoczynku. Jeden z najwygodniejszych kolorów w palecie. To nie przypadek, że wszystkie style klasyczne krążą w kierunku brązowej skali. Idealnie łączy się z dowolnymi kolorami.

 • Czarny to kolor bogactwa, subtelnej elegancji i luksusu. Zwróć uwagę, że wszystkie drogie rzeczy często tworzą się na czarno: samochody, sprzęt, ubrania.

  Ale w kuchni czarny kolor może być trudny: od razu pokazuje wszystkie zabrudzenia, więc przygotuj się na częste czyszczenie. I nie zapominaj, że czarna kuchnia wymaga maksymalnego oświetlenia.

 • Biały to uniwersalny kolor związany z czystością i harmonią. Należy jednak pamiętać, że obfitość białego połysku może powodować uczucie dyskomfortu, a nawet ból głowy. Białe lepiej rozcieńczyć jasnymi akcentami, aby wnętrze nie było zbyt "sterylne".
 • Nasz artykuł dobiegł końca. Staraliśmy się powiedzieć wszystko, co wiemy, i pokazać wszystkie istotne zdjęcia, które uznano za istotne. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki podpowiedzą Ci nowe pomysły na dekorowanie kuchni w 13 mkw.

  Przytulne wnętrze dla 13 m2 M: opcje do rozmieszczenia i projektowania kuchni z sofą

  Kuchnia 13 m kw. - dużo miejsca. Może swobodnie pomieścić pełnowartościową jadalnię, niezbędne urządzenia i meble. Co więcej, jadalnia może jednocześnie służyć jako miejsce do odpoczynku, co można zobaczyć, patrząc na zdjęcie kuchni o długości 13 metrów z sofą. W takim pokoju możesz przyjmować gości, oglądać telewizję.

  Aby upewnić się, że kuchnia spełnia wszystkie współczesne wymagania, najlepiej jest przygotować projekt, w którym będzie wyświetlane położenie sprzętu, systemów podtrzymywania życia i mebli.

  Praktyczność, funkcjonalność i wygoda to główne wymagania dla kuchni

  Określ miejsce, w którym znajduje się piekarnik, lodówka, okap i płyta grzejna, i wybierz odpowiednią opcję układu.

  Układ kuchni o powierzchni 13 metrów kwadratowych. m ↑

  Od właściwego ułożenia mebli zależy piękno wnętrza i funkcjonalność pomieszczenia. W pokoju o powierzchni 13 metrów kwadratowych można użyć dowolnej z poniższych opcji układu:

  Funkcje planowania liniowego ↑

  W prostokątnym pokoju wygodnie jest ułożyć meble wzdłuż jednej ściany, skręcając w stronę drzwi. Jadalnia znajduje się przy wolnej ścianie. Dla młodej rodziny odpowiedni jest bar, dla dużej rodziny - prostokątny lub owalny stół.

  Udany układ prostokątnego pokoju

  Jeśli przestrzeń pozwala na pomieszczenie, kuchnia może być dekorowana bez górnych szafek - ta opcja jest dziś modna. Niższe szafki wystarczą na wszystko, czego potrzeba, brak modułów na górze sprawia, że ​​pomieszczenie jest przestronne. Ten układ nadaje się do stylów minimalizmu, high-tech.

  Narożna kuchnia z wygodnym miejscem do pracy

  W pomieszczeniu o prostokątnym kształcie można z powodzeniem ułożyć meble z literą G, jedną długą i jedną krótką ścianą. W ten sposób elementy obszaru roboczego będą znajdować się obok siebie i wygodne będzie poruszanie się między zlewem, lodówką, kuchenką i stołem roboczym. Jadalnia będzie przy wolnej ścianie.

  Ciekawy wariant połączenia obszaru wyspy z lunchem

  Kuchnia w kształcie litery U i wyspa z sofą

  Zestaw słuchawkowy w kwadratowym pokoju jest wygodnie umieszczony w kształcie litery "P", przy użyciu trzech ścian, a jadalnia znajduje się pośrodku. Obszar wyspowy z dodatkowym modułem w środku może służyć jako pracownia i jadalnia, wszystko zależy od jego funkcjonalności, kształtu stołu. Jako "wyspę" wyjmij talerz, zlew, ladę barową, stół z krawężnikami i powierzchnią roboczą.

  Warianty sofy w kuchni w kształcie litery U:

  Projekt kuchni 11 metrów kwadratowych

  W tym wnętrzu wyspa pełni rolę stołu jadalnego:

  Kanapę można skutecznie połączyć z wyspą kuchenną lub półwyspem:

  W tym wnętrzu główną rolę odgrywa wyspa - jest nią jadalnia i miejsce do pracy

  Rozmieszczenie mebli i wyposażenia w dwóch rzędach ↑

  Ta opcja byłaby odpowiednia, jeśli kuchnia składa się z dwóch długich i dwóch krótkich ścian. Jadalnia może być ustawiona przy oknie. Obecność wykuszowego okna w kuchni jest rzadkością, ale jeśli nadal tam jest, można tam przenieść jadalnię - pomieszczenie będzie funkcjonalne, przestronne i estetyczne.

  Klasyczne wnętrze z jadalnią w oknie wykuszowym

  Przytulne miejsce przy oknie

  Wybierz odpowiedni kolor do wystroju wnętrza

  W kuchni o powierzchni 13 metrów kwadratowych możesz uwolnić swoją wyobraźnię i użyć kolorów, które lubisz. Wybierając kolor, należy wziąć pod uwagę jego wpływ na psychikę, ponieważ dominujący kolor będzie kształtował nastrój.

  • Dominujący żółty lub pomarańczowy kolor zapewni dobry nastrój
  • Czerwony - dynamiczny kolor, pobudza apetyt, ale lepiej jest go stosować w sposób dozowany.

  • Zielony pomaga się zrelaksować, uspokaja.
  • Niebieski to zimny kolor, kojarzony z kreatywnością i inteligencją.
  • Różowa kuchnia to pozytywna opcja dla romantycznych natur.

  Wnętrze kuchni o powierzchni 13 metrów kwadratowych jest często urządzone w kolorze białym. Biały - symbol harmonii i czystości, wybieranie tego koloru jako dominującego, nie może zostać utracony.

  Dominujący kolor w przestronnej kuchni może być czarny - jest to opcja dla praktycznych właścicieli, a pokój będzie wyglądał elegancko.

  Czarny jest z powodzeniem rozcieńczony kontrastową bielą, ton jest zaznaczony akcentem czerwonym

  Rada. Mocno uzależniony od czarnego koloru nie jest tego wart, w przeciwnym razie będziesz potrzebował dodatkowych źródeł światła, pokój może wyglądać ponuro.

  Wnętrze okazało się ponure

  Która kanapa jest odpowiednia w kuchni? ↑

  Kanapa może stać się wygodniejszym alternatywnym stołkiem i krzesłem - pomieści więcej gości, a wnętrze pokoju stanie się wygodniejsze.

  Kanapa może być zarówno prosta, jak i kanciasta. Do małego pokoju wygodniejsza jest sofa narożna, oszczędza miejsce, a prosta sofa jest dobra, ponieważ można ją zainstalować w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że jest wystarczająco dużo miejsca.

  Zakrzywiona sofa wygląda elegancko, ale zajmuje więcej miejsca niż sofa prosta lub kątowa, dlatego rzadko jest instalowana w kuchni.

  Wnętrze w klasycznym stylu, wyspa z zakrzywioną sofą i stołem do cięcia

  Mała bezpośrednia sofa w klasycznej kuchni o powierzchni 13 metrów kwadratowych. m

  Stylowa, nowoczesna sofa - główny element wnętrza w salonie kuchennym, może być wykorzystana jako dodatkowe łóżko

  Popularną obecnie opcją jest kanapa rozkładana ze składanym siedziskiem, pod którym można przechowywać sprzęt kuchenny. Kanapa może być również prosta i kanciasta.

  Wygodna narożna ława z wyjmowanymi dekoracyjnymi poduszkami

  Stylowa funkcjonalna wyspa z ławki i stół do cięcia z półkami

  Istnieją dwie główne opcje aranżacji sofy: przy stole jadalnym i osobno przy ścianie lub przy oknie, biorąc pod uwagę, że goście mieli swobodę komunikowania się.

  Kompaktowy bankiet był bardzo dobrze umieszczony przy oknie, między dwiema kolumnami z maszynerią

  Jadalnia w oknie wykuszowym

  Nie zaleca się mebli tapicerowanych przy wejściu - może sprawić, że poruszanie się po pomieszczeniu stanie się niewygodne, a osoby siedzące na kanapie będą niewygodne.

  Klasyczna wersja sofy

  W kuchni o powierzchni 13 m2 nie można oczywiście przyjąć tłumu gości, ale można w nim wygodnie usiąść z dwoma lub trzema przyjaciółmi.

  Przede wszystkim musisz podzielić pokój kompetentnie na strefy. Projektanci doradzają w miejscu pracy, aby umieścić wszystko niezbędne, a pozostała przestrzeń jest wykorzystywana jako salon, ponieważ gości, których nie zabierzesz codziennie, i pozostanie w kuchni co najmniej trzy razy dziennie.

  Dwie strefy funkcjonalne są jasno określone

  13 mkw. - obszar nie jest duży, więc strefowanie w takim pomieszczeniu powinno być wizualne. Partycje i inne urządzenia mogą zaśmiecać pomieszczenie. Aby oddzielić strefę salonu od strefy przygotowania, można podnieść na kilka centymetrów piętro w jednej ze stref. Aby oddzielić strefy, można zastosować różne wykładziny podłogowe: w obszarze roboczym - dachówka, w strefie rekreacyjnej - parkiet lub laminat.

  Aby odróżnić strefy, należy zastosować oświetlenie punktowe. Lampy mogą być umieszczone bezpośrednio nad miejscem do siedzenia, oświetlenie jest bardziej miękkie niż w obszarze roboczym.

  Rola funkcjonalnego ogranicznika może być również wykonywana przez licznik prętów. Może być stosowany jako stolik, może być umieszczony pod nim kciukiem, a będzie pełnił funkcję dekoracyjną.

  Bar counter - świetny sposób na dzielenie przestrzeni studyjnej

  Kolory łączonego pomieszczenia ↑

  W projekcie kuchni z salonem o powierzchni 13 metrów kwadratowych często używane są dwa podstawowe kolory, jasny i ciemny. Przeważający kolor światła optycznie powiększa przestrzeń, kombinacja kolorów sprawia, że ​​wnętrze jest wyraziste, jasne. Biały z powodzeniem łączy się z dowolnym kolorem, uszlachetnia inne kolory i odcienie.

  Zielona sofa o nietypowym kształcie służy jako jasny akcent

  Liliowa sofa w tym wnętrzu, oczywiście, centralny element

  Wiele jasnych krzeseł i lamp wiszących służy jako ogranicznik obszarów funkcjonalnych

  Meble do przestrzeni studyjnej ↑

  1. Ponieważ mały pokój może pomieścić dwa obszary funkcjonalne, meble powinny być wygodne, przestronne i jednocześnie piękne.

  Górny rząd białych błyszczących szafek jest wizualnie nierówny i praktycznie niewidoczny

  1. Tekstura i kolor wszystkich elementów wnętrza powinny być harmonijnie połączone, ponieważ są one częścią pojedynczej kompozycji.
  1. Szafki powinny być najlepiej zamknięte, ze ślepymi fasadami, w przeciwnym razie goście będą musieli podziwiać ich zawartość.

  1. Wybierając sofę, preferuj modele świetlne, jako opcję możesz wybrać sofę z ciemnym ciałem i lekką tapicerką. Meble wykonane ze skóry absorbują mniej zapachów.
  1. Ściana w strefie rekreacyjnej zostanie ozdobiona małym obrazkiem na tapecie, mozaiką, abstrakcyjnymi rysunkami.

  Odpowiedni styl do 13-metrowej kuchni

  Aby zaprojektować pokój w tym obszarze, możesz wybrać dowolny styl oparty na osobistych preferencjach.

  Czy podoba ci się gładkość linii, bogactwo i arystokracja klasyków? Zestaw w stylu klasycznym uzupełnią płytki dekoracyjne, drewniane panele, luksusowy żyrandol, kinkiety, obrazy w pięknych ramach.

  Nowoczesne style - loft, minimalizm, hi-tech - nie są tak wymagające do wykończenia. Jeśli wybierzesz poddasze, możesz zostawić otwartą ścianę betonową lub cegły, wystarczy je umyć. Beton może być pokryty woskiem. Ściany zostaną ozdobione obrazem lub portretem w stylu art deco, jasnym plakatem, kolażem zdjęć, tapety 3D dodadzą głębi pokoju.

  Pokoje w stylu loftu zawsze wyglądają nadzwyczajnie

  Loft i minimalizm - idealny styl do nowoczesnej kuchni

  Liniowy układ w minimalistycznej kuchni

  Wielkie możliwości kreatywności otwierają style wsi - prowansja, kraj, rustykalność. Meble w stylu prowansalskim - lekkie, masywne. Tkaniny są jasne, ściany mogą być ozdobione dekoracyjnymi talerzami, krajobrazami wiejskich tematów. Należy ozdobić wnętrze ręcznie robionymi, jasnymi słoikami na przyprawy.

  Zielony kącik odświeży wnętrze kuchni w dowolnym stylu - używaj roślin kwitnących w pięknych doniczkach, wiszących doniczkach. Rośliny można umieścić na półkach z dobrym oświetleniem.

  Styl kraju przejawia się w wykorzystaniu jasnych tkanin, kwiatów, kwiecistych wzorów, drewnianych sufitów

  Wideo-wybór nowoczesnych pomysłów na 13-metrową kuchnię ↑

  Minimalistyczne czerwone i białe wnętrze:

  Pomysły na kuchnię połączoną z salonem:

  Zwracając należytą uwagę na projekt, można stworzyć przytulne funkcjonalne pomieszczenie ze strefą odpoczynku i przyjęcia gości, a nawet dodatkowe łóżko.

  Minimalizm jest często nazywany jednym z najbardziej nudnych i "biurowych" stylów wnętrza. Ale w rzeczywistości jest to dalekie od przypadku. Proste linie i uspokajające piękno.

  Jak zaprojektować proste i przytulne wnętrze kuchni w stylu minimalizmu

  Jasnozielone jedzenie wnosi ze sobą wiosenną świeżość. Jasny soczysty jasnozielony kolor stanie się dla właścicieli niewyczerpanym źródłem żywości i energii życiowej.

  Opcje projektowania szklarni: 22 odświeżających wnętrz

  Przyjemne kłopoty lub ból głowy? Układ kuchni to skomplikowany proces nawet dla profesjonalistów. Nie ma jednolitych zasad budowy "właściwego" wnętrza:

  Projekt kuchni 13 m.kw. m - przykłady zdjęć wnętrza

  Dekoracja przestrzeni kuchennej jest niezbędnym etapem każdej naprawy. Przecież kuchnia - to nie tylko jedno z pomieszczeń mieszkania, to przestrzeń robocza, na której wykonywane są najważniejsze czynności do gotowania. A w przypadku, gdy chodzi o standardowe mieszkanie, kuchnia pełni także funkcję jadalni. Oczywiście, im większe mieszkanie jest przypisane do kuchni, tym łatwiej jest uczynić ją wygodną, ​​a jednocześnie atrakcyjną pod względem estetycznym. Jednak przy planowaniu wnętrza dużej kuchni można przyznać irytujące błędy, które sprawią, że korzystanie z tego pokoju nie będzie bardzo wygodne. Dlatego tak ważny jest właściwy projekt kuchni 13 m2. metrów.

  Projekt nowoczesnej kuchni o powierzchni 13 metrów kwadratowych. m różni się różnorodnością opcji projektowych. W każdym razie konieczne jest rozpoczęcie od opracowania ogólnej koncepcji pomieszczenia, a także określenie umiejscowienia zlewu i, jeśli to konieczne, zmywarki.

  Następnie musisz określić lokalizację lodówki i płyty. Najbardziej realną opcją będzie umieszczenie trzech podstawowych elementów - zlewu, pieca i lodówki - w odległości 0,5 metra od siebie. Takie ustawienie zagwarantuje najwygodniejszą obsługę niezbędnych akcesoriów podczas gotowania.

  Najbardziej odpowiednie i wygodne dla kuchni na 13 metrach są następujące opcje układu:

  • Jednorzędowy, zwany również liniowym;
  • Dwurzędowy lub układ lustrzany;
  • Wersja narożna układu;
  • U-kształtna organizacja przestrzeni.

  Wybór konkretnego wykonaniu wystroju wnętrza zależy od osobistych preferencji i od konkretnego rozkład mieszkania - .. Liczba i wielkość okien, położenie drzwi, itd. Najbardziej tradycyjny jest jednorzędowa kuchnia.

  Jednorzędowa wersja projektu jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, jest to jeden z najpopularniejszych typów projektów. Typowe dla niego jest ustawienie zestawu kuchennego w jednym rzędzie, wzdłuż jednej ze ścian. W tym samym czasie, jadalnia jest zorganizowana wzdłuż przeciwległej ściany.

  Zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Po pierwsze, taka organizacja przestrzeni nie wymaga znacznych kosztów materiałowych w celu zmiany lokalu. Po drugie, ta opcja zakwaterowania pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pokoju. Po trzecie, ta opcja jest świetna, jeśli musisz umieścić dość duży stół lub kanapę w jadalni.

  Istnieją pewne wady tego projektu. Głównym problemem układu liniowego kuchni jest niemożność utworzenia "trójkąta roboczego" pomiędzy kuchenką, lodówką, a także zlewem. Tak więc proces gotowania w takiej kuchni nie będzie tak wygodny jak to tylko możliwe. Drugą wadą jest konieczność stałego wolnego pomieszczenia - w przeciwnym razie proces gotowania będzie bardzo niewygodny.

  Podobny wzór typowej kuchni 13 m.kw. Nadaje się do wąskich pomieszczeń, gdy niemożliwe jest umieszczenie wszystkich niezbędnych elementów roboczych wzdłuż jednej ściany. W tym przypadku niektóre z nich są umieszczone wzdłuż lewej ściany, a część - po przeciwnej, prawej.

  Zwykle po jednej stronie znajduje się zlew i płyta, a także powierzchnia robocza do cięcia produktów. Z drugiej strony, przy takim układzie, umieszczona jest lodówka, wbudowany piekarnik, kuchenka mikrofalowa i inne małe urządzenia kuchenne.

  Plus ten układ - wygoda gotowania, ponieważ elementy robocze stanowią wygodny trójkąt, wszystkie są dostępne dla kucharza, a jednocześnie nie ingerują w niego.

  Dodatkowym plusem układu dwurzędowego jest możliwość racjonalnego wykorzystania przestrzeni w pobliżu okna. W tej wersji projektu bardzo właściwe byłoby spojrzenie na "przedziałową" aranżację stołu jadalnego - dokładnie w otworze okna, z dwoma równoległymi rzędami siedzeń.

  Jednorzędowe ustawienie mebli w kuchni pozwala na użycie szerokiej gamy kolorów i odcieni do dekoracji wnętrz. Możesz użyć zarówno jasnych, delikatnych kolorów - biały, niebieski, kremowy, głębszy i jasny - czarny, czerwony, brązowy. Układ jednorzędowy wygląda dobrze, gdy używa się elementów stylu loftowego w projektowaniu kuchni i przy użyciu ekstremalnie high-tech lub delikatnego stylu Prowansji.

  Wybierając układ dwurzędowy, należy zachować ostrożność przy wyborze schematu kolorów. Wszakże niepoprawnie wybrane kolory mogą wizualnie zawęzić i tak już wąski pokój. Jednocześnie odpowiedni dobór kolorów jest kluczem do stworzenia przytulnej atmosfery, która podkreśla zalety wybranego wnętrza.

  W równoległym ustawieniu mebli kuchennych lepiej jest preferować jasne odcienie bez nadmiernych kolorów. Nie oznacza to, że nie możesz użyć czerwonego, czarnego, białego lub ich kombinacji. Warto jednak zauważyć, że projekt dwurzędowej kuchni w takich kolorach jest możliwy tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest dostatecznie szerokie i jasne. W przeciwnym razie przytulna kuchnia może stać się przedziałem kolejowym lub dużą szafą.

  Wybór sofy. Prosty czy kanciasty?

  Powierzchnia trzynastu metrów kwadratowych pozwala umieścić w kuchni dużą liczbę niezbędnych elementów meblowych. Sofa kuchenna - bardzo wygodna, a także stylowy element dekoracyjny.

  Istnieją zarówno kanapy kuchenne bezpośrednio i są uważane za bardziej tradycyjne kątowe. Sofy o innych, bardziej złożonych formach są znacznie mniej powszechne. W standardowej kuchni najbardziej odpowiednie są kąty lub małe proste sofy. Wybór kształtu sofy zależy od ilości dostępnej przestrzeni w kuchni i układu pozostałych mebli.

  Opcja kątowa jest uważana za bardziej praktyczną, ponieważ może wygodnie pomieścić kilka osób. Ponadto przy pomocy narożnej sofy bardzo łatwo wizualnie oddzielić jadalnię - wystarczy postawić stół jadalny o odpowiednim kształcie w pobliżu sofy. Jednocześnie trudniej jest umieścić je tak, aby nie blokować przejścia, a jednocześnie nie stwarzać dyskomfortu dla osób siedzących na nim.

  Prosta sofa zajmuje mniej miejsca, nie trzeba jej umieszczać w rogu - pod tym względem jest bardziej uniwersalna niż narożnik. Jednak wybór tego rodzaju sofy wymaga obecności dodatkowych krzeseł lub stołków przy stole jadalnym.

  Niezależnie od tego, która wersja sofy jest preferowana, konieczne jest jej prawidłowe umieszczenie. Dzięki odpowiedniemu podejściu do umieszczenia, nie zajmuje zbyt wiele miejsca i nie będzie się wtrącać, a także idealnie pasuje do wnętrza, dając kuchni dodatkowe uwagi przytulności.

  Przede wszystkim - sofa powinna znajdować się w wystarczającej odległości od drzwi wejściowych. Więc nie zablokuje przejścia.

  Na samą starannością czasu należy uznać, że kanapa była z dala od obszaru roboczego z aneksem kuchennym - jest to kwestia nie tylko wnętrza, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli kuchnia wyposażona gazu zamiast elektryczny, kuchenka.

  Kanapa nie powinna znajdować się z powrotem do otworu okiennego. Wszakże w przeciwnym razie nie tylko zablokuje światło dzienne - nie będzie zbyt wygodnie usiąść na kanapie zainstalowanej w ten sposób.

  Wskazane jest, aby wybrać kąty i inne miejsca do ustawienia sofy, gdzie nie będzie to przeszkadzać w ruchu. Praktyczną opcją jest zainstalowanie sofy pod szafkami wiszącymi, ale istnieją pewne wady tego rozwiązania. Po pierwsze, zwisające konstrukcje nie przyczyniają się do większego komfortu. Po drugie, dostęp do zawartości szafek w tym przypadku będzie nieco trudny.

  Jeśli kuchnia ma dostęp do balkonu, doskonałym rozwiązaniem jest połączenie obu pokoi, przeszklonego i ocieplonego balkonu. To natychmiast osiągnie dwa cele - zwiększenie powierzchni i stworzenie oddzielnej jadalni.

  W tym wariancie wnętrza na balkonie zamontowany jest stół jadalny i mała, ale wygodna sofa lub, jeśli pozwala na to miejsce, dwie małe sofy - po obu stronach stołu. Jadalnia jest oddzielona ladą barową lub po prostu wyróżnia się innym kolorem ścian i stylu dekoracji. Plus podobne rozwiązanie - zwiększenie powierzchni kuchni i wizualne oddzielenie jadalni.

  Jednak ta metoda jest dobra w przypadku, gdy mieszkanie ma inny balkon. W przeciwnym przypadku kombinacja kuchni i balkonu nie wygląda najlepiej. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie przesuwnych drzwi na większości ścian i umieszczenie na balkonie małego, ewentualnie składanego stołu i kilku wygodnych krzeseł. Pozwoli to zachować funkcjonalność balkonu i zwiększyć wolną przestrzeń w kuchni.

  Kuchnia-pokój dzienny - dla małych mieszkań

  Kombinacja kuchni i salonu w jednym pokoju to doskonała opcja, jeśli pokój nie różni się wielkością. W końcu nieobecność między ścianami wizualnie powiększa salon, czyni go lżejszym i przestronniejszym. Tak, i wygląda na to, że to rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne, wystarczy przestrzegać kilku zasad dekorowania lokali.

  W kuchni połączonej z salonem musi być miejsce do gotowania oddzielone wizualnie od reszty pomieszczenia. W tym celu można wykorzystać dekorację innego materiału o fakturze i kolorze, ustawić blat barowy lub przestrzeń ogrodzenia z meblami kuchennymi.

  Inna opcja - do aranżacji pokoi w różnych stylach. Podkreślono użytkowe kuchnię, zdominowanego przez metalu i tworzywa sztucznego, i przytulne salonie z przewagą miękkich materiałów naturalnych, nie przylgnie jeden do drugiego, nawet w przypadku braku ściany.

  Druga opcja - połączenie kuchni i salonu. Taka decyzja zakończy się powodzeniem, jeśli całkowita powierzchnia lokalu będzie wystarczająco duża. A kuchnia i pokój dzienny są wykonane w jednym stylu i jednego koloru, ale przestrzeń jest oddzielona od płyty masywny stół z wbudowanym zlewem, licznik z wbudowanym w płytę grzejną lub, jeżeli zezwolenie i wielkości pomieszczeń zasoby - kominek lub otwarte palenisko z kapturem.

  Jeśli te opcje wyglądają na drogie, możesz podzielić pomieszczenie na schemat kolorów kontrastowych. Bardzo piękny wygląd ozdobiony materiałami w ciemnych kolorach i naturalnych kolorach, salonem i lekką kuchnią. Nie mniej udany rozwiązaniem byłoby zaprojektować kuchnię na poddaszu stylu - z elementami niedokończonym cegły, przewaga mieszanych kolorach i odcieniach, połączona z salonem, który jest zdominowany przez prostych i jasnych kolorach, eleganckie, lecz nie pretensjonalne, meble, zasłony światła i zasłony.

  Pomoże to również w powszechnym użyciu sztucznego kamienia symulującego marmur lub inne naturalne materiały w kuchni. Monumentalność i chłód tego materiału doskonale podkreśli komfort i wygodę salonu.

  Trzecia opcja - użycie absolutnie identycznych materiałów, podobnych stylom do mebli i akcesoriów, które różnią się tylko kolorem. Na przykład kuchnia "kremowa" będzie kontrastować z salonem ozdobionym naturalnym drzewem, wizualnie je dzieląc.

  Meble do kuchni połączonej z salonem

  Meble powinny również służyć jako podział przestrzeni na studia połączone z kuchnią w salonie. W salonie uzasadnione jest zastosowanie mebli z dużą ilością miękkich elementów. Rozdzielanie pomieszczeń najlepiej wykonywać przy użyciu szafy lub specjalnej szafki w kształcie litery "P". Uzupełniony o wysokie stołki, może służyć jako stół jadalny, co oszczędza miejsce.

  Jeśli studio kuchenne oddzielone jest od salonu blatem barowym, kominkiem lub kominkiem, a projekt dwóch pokoi wykonany jest w tym samym stylu, ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie identycznych elementów w kuchni i salonie. Może być taki sam lub podobny w stylu ozdobnych wkładek z metalu, drewna lub innego materiału, z użyciem materiałów o absolutnie identycznej teksturze lub wyposażając oba pokoje w meble z podobnymi elementami graficznymi tapicerki.

  Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele pomysłów na dekorację standardowej trzynastometrowej kuchni. Loft i kuchnia-studio, jedno- lub dwurzędowe dekoracje, połączone z balkonem lub oddzielone przegrodami lokalu - z odpowiednim rozmieszczeniem mebli każdy wariant kuchni będzie stylowy i wygodny dla najemców.

  Dodaj komentarz

  + 42 = 46