Nazwa kategorii

Kuchnia z wentylacją

Skrzynka wentylacyjna w kuchni: opcje wystroju

Układ kuchni jest fascynujący, ale często trudny. Stwórz funkcjonalne, ale stylowe i wygodne wnętrze jest dość trudne z wielu powodów - braku przestrzeni, konieczności dostosowania do dużej liczby urządzeń i urządzeń gospodarstwa domowego, mebli i przyborów kuchennych. Często sytuację pogarsza kanał wentylacyjny, który jest obecny w wielu standardowych mieszkaniach. Pozbycie się tego niewłaściwego szczegółu jest niemożliwe, więc musimy się starać, aby z powodzeniem wpasować go w projekt już zagraconego pokoju.

Jak to zrobić tak skutecznie, jak to możliwe, powie nam nasza szczegółowa recenzja.

Pudełko do okapu można umieścić w rogu lub wzdłuż jednej ze ścian kuchni. W różnych mieszkaniach może się znacznie różnić - zarówno pod względem wielkości, jak i formy. W zależności od tych parametrów można go ukryć lub udekorować na różne sposoby.

 • małe - wymiary do 60 cm;
 • duża - głębokość i szerokość ponad 60 cm;
 • prostokątny i kanciasty;
 • niestandardowy kształt geometryczny.

Jeśli kanał znajduje się w rogu i jest średniej wielkości (na przykład 45x45), będzie mniej miejsca na układ pokoju. Inna rzecz, jeśli jej wartość przekracza 60 cm, czyli przekracza standardową głębokość zestawu kuchennego i wyposażenia - będzie musiała uzbroić się w bardziej oryginalne pomysły.

Występ jako element dekoracyjny

Kuchnia narożna z wentylacją może mieć oryginalny design, w którym będzie wyróżniającym się elementem wystroju. Dekoracja jest doskonałym rozwiązaniem dla każdej konfiguracji kanału wentylacyjnego, w tym o nieregularnych kształtach.

Rozważmy możliwe warianty:

 1. Wykończenie boczne - odpowiednie w przypadku, gdy kanał jest umiejscowiony zdalnie z płyty. Panele są mocowane od dołu za pomocą wkrętów samogwintujących.
 2. Powłoka z plastikowym profilem, odpowiadająca stylistykowi pomieszczenia, jest stylowym dodatkiem do nowoczesnego wnętrza.
 3. Użycie tapety lub teksturowanej farby będzie dobrze wyglądać i pasować do stylu pokoju z tapetami.

Jeśli w pobliżu znajduje się zlew, wybierz zmywalną tapetę. W przypadku bliskości kuchenki gazowej opcja ta będzie musiała zostać porzucona.

 1. Dekoracja pod kolumną w stylu śródziemnomorskim. Do wykończenia należy użyć tynku imitującego cegłę lub kamień naturalny.
 2. Do wnętrza w stylu wiejskim taki detal może być ozdobiony malarstwem artystycznym z różnymi wzorami i ornamentami.
 3. Zrób kolaż z rodziny zdjęć, rysunków, wiszą na zdjęciach, zegary ścienne.
 4. Oddzielne pudełko do rysowania można przekształcić w oryginalny kominek. Najpierw jest wykończona płytą gipsowo-kartonową, następnie jest uzupełniona monitorem z symulacją płomienia, nagrzewnicą elektryczną lub świecami.

Aby rozwiązać od razu dwa zadania projektanta - udekoruj kanał wentylacyjny i optycznie poszerz obszar małej kuchni, dzięki czemu zwierciadła będą pomocne. Lustrzana powierzchnia tego elementu sprawi, że pomieszczenie będzie większe i lżejsze, będzie punktem kulminacyjnym całego wnętrza. Zastanów się, jak jeszcze możesz organicznie dopasować go do przestrzeni kuchennej.

Ventkanal jako atrybut funkcjonalny

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz zamienić kanału powietrznego w detal dekoracyjny, może on stać się funkcjonalną częścią wnętrza. Kilka praktycznych wskazówek pomoże wyciągnąć z tego brzydkiego szczegółu pewną korzyść:

 1. Stylowo dopełniają wnętrze kuchni znajdujące się na płaskim telewizorze, który jest zamontowany na przedniej ścianie za pomocą specjalnego uchwytu.
 2. Po zbudowaniu niszy z płyty gipsowej wokół kanału wentylacyjnego, może pomieścić małe półki na herbatę, naczynia, akcesoria dekoracyjne lub kwiaty.
 3. Przymocuj do szerokiej strony poziomego systemu balustrad - tutaj możesz powiesić różne przedmioty z przyborów kuchennych.
 4. Zamiast dużego łupka używaj odpowietrznika. Aby to zrobić, pomaluj główną ścianę specjalną farbą łupkową. Takie ozdobne urządzenie zamieni duży kanał powietrzny w element funkcjonalny - właściciel użyje go do domowych notatek lub notatek, dzieci będą zainteresowane odrabianiem zadań domowych i rysowaniem.
 5. Jeśli istnieje nisza między półką a ścianą, może ona służyć jako mini-magazyn, w którym będą przechowywane duże naczynia lub małe urządzenia gospodarstwa domowego.

Te opcje najlepiej nadają się do samodzielnego kanału wentylacyjnego o kształcie prostokąta i imponujących wymiarach.

Jeśli wzór ma nieregularny kształt, można go dopasować do płyty gipsowej.

W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zamaskowanie okapu kuchennego w kuchni, co czyni go przedłużeniem lub punktem wyjścia do pracy lub jadalni. Zobaczmy, jak można to zrobić:

 1. Zastosuj wykończenie dwupoziomowe: kafelki lub mozaiki podczas pracy fartucha, w tym przypadku górna część kanału wykonana jest z tego samego materiału co ściana. Tak więc ten wystający element będzie po prostu niewidoczny.
 2. Ustaw tę część jako kontynuację zestawu słuchawkowego. W tym celu meble będą musiały być zamawiane według indywidualnego rysunku. Mała półka łatwo ukrywa się pod wiszącą szafką, duże - zakręty.

Używając oświetlenia punktowego i innej kombinacji faktur, możesz osiągnąć, że będzie on niewidoczny we wnętrzu kuchni.

 1. Półka może być punktem wyjściowym do zainstalowania pręta. Ten projekt będzie nie tylko skuteczną metodą maskowania, ale także aktywnym elementem wnętrza. Takie rozwiązanie planistyczne sprawi, że projekt pokoju będzie stylowy i znacznie zaoszczędzić miejsce. Jeśli rodzina jest mała, licznik prętów może zastąpić stół jadalny.
 2. Utwórz dodatkowy obszar roboczy, wydłużając blat stołu wzdłuż narożnika wentylacyjnego. Widoczna część występu jest wykończona w taki sam sposób jak fartuch, a górny i dolny zestaw słuchawkowy zamykają szafki.
 3. Jeśli kanał znajduje się na suficie i ma niewielki rozmiar, można go ukryć pod sufitem.

Ta opcja jest odpowiednia w przypadku, gdy pozwala na to wysokość sufitu.

Projekt kuchni ze skrzynką wentylacyjną

Niektóre elementy konstrukcyjne w kuchni często prowadzą do zamieszania. Na przykład, jak możesz stworzyć atrakcyjną projekt kuchni ze skrzynką wentylacyjną. Ale wszystko może być o wiele łatwiejsze, ponieważ wiele sposobów jest już przemyślanych i ucieleśnionych w rzeczywistości. Najprostszym sposobem jest zakup zestawu kuchennego na zamówienie, który uwzględni głębokość pudełka, krzywiznę ścian i narożników.

Ukryj ten nie-estetyczny detal przy pomocy wieszaka, szafki, półki. Możesz nawet po prostu pomalować pudło farbą lub farbą nad tapetą imitującą kamień lub cegłę.

Rozpoczynając pracę, należy wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły - obszar kuchenny, obecność skrzynki gazowej lub pieca obok skrzynki. W obecności najnowszych elementów zabrania się używania tapety do ozdabiania pudełka.

W pobliżu prania niepożądane jest używanie tej samej tapety i dekoracyjnej szpachli, z wyjątkiem odporności na wilgoć.

Zaczynając projektować kuchnię z odpowietrznikiem, pamiętaj, że nie powinna się wyróżniać. Wręcz przeciwnie, staramy się ukryć ten element projektu.

Jeśli znajduje się na płycie, można ją połączyć z fartuchem płytek, kładąc na niej z pasków płytek na tym samym poziomie, co podszewka między szafkami. Ta część pudełka, która znajduje się nad fartuchem, powinna być lżejsza lub mieć motywy.

Warianty różnych projektów kuchni

Ponadto skrzynkę można wyrównać szpachlą i pomalować ją sufitem o tym samym odcieniu.

Część pudełka, która znajduje się pod płytkami, powinna mieć kolor mebli kuchennych. Tylko w ten sposób element ten staje się mniej zauważalny.

Funkcjonalnie użyj pudełka, zawieszając na nim telewizor. Oczywiście można ozdobić wzorami lub obrazem.

Najprostszym sposobem jest zintegrowanie pudełka z meblami. Nie będzie więc widoczny i żadne inne opcje nie będą wymagane.

Projekt kuchni z skrzynką wentylacyjną w rogu: przekształcenie wady w zaletę

Skrzynka wentylacyjna w rogu kuchni wcale nie jest tragedią, ponieważ można ją właściwie zaprojektować, ukrywając się przed oczami. Przytulny apartament to miejsce samotności człowieka z próżności. Jest to rodzaj twierdzy, za której murami czasami ukrywamy się przed wszelkimi trudnościami. Kuchnia jest sercem domu i aby zapewnić komfort w tym pomieszczeniu, należy podjąć wiele wysiłku. Skrzynka wentylacyjna znajdująca się w rogu kuchni może stać się istotną przeszkodą w jej aranżacji, a jej wyburzenie nie zawsze jest dopuszczalne. Postrzegając pudło jako dodatkowy wzór, aby stworzyć dekoracyjny lub funkcjonalny element wnętrza, można uzyskać oryginalną przytulną kuchnię, w której przyjemnie będzie spędzić zwyczajne chwile swojego życia.

Niewielki występ w rogu kuchni, który jest kanałem wentylacyjnym, może zniszczyć wiele pomysłów na dekorację wnętrza kuchni, ponieważ zajmuje on cenne metry kwadratowe, które można wykorzystać bardziej racjonalnie. Istnieją jednak kuchnie, których układ obejmuje komorę wentylacyjną, ale jest praktycznie niewidoczny, ponieważ idealnie pasuje do ogólnego wystroju wnętrza.

Jeśli pudełko jest bardzo duże, lepiej jest ozdobić je paskami: w kolorze fartucha, w górnej szafce i na górze w kolorze ściany

Jeśli prawidłowo użyjesz tego elementu, wykorzystując go, zamiast szkodzić, możesz znacznie zmienić kuchnię.

Półka w rogu kuchni może mieć inny kształt i rozmiar:

 • Głębokość mniejsza niż 600 mm;
 • Więcej niż 600 mm w głębi;
 • Prostokątny;
 • Złożona konfiguracja geometryczna.

Umieszczony w rogu pudełka o odpowiedniej formie i niewielkim rozmiarze na wiele sposobów upraszcza zadanie dodawania tego elementu do wnętrza kuchni.

Niuanse i funkcje układu

Przed rozpoczęciem pracy należy obliczyć powierzchnię kuchni za pomocą skrzynki wentylacyjnej i zaplanować jej przyszły projekt. W procesie planowania należy uwzględnić cechy skrzynki, jej kształt, wielkość i lokalizację.

Mozaika dzięki dużej ilości drobnych części może sprawić, że skrzynka wentylacyjna w rogu kuchni będzie prawie niewidoczna

Podstawowy opcje projektowania kuchni z boxem narożnym:

 1. Dekoracja występu jako element dekoracyjny.
 2. Maskuj skrzynię za pomocą mebli lub mebli.
 3. Użyj kanału jako atrybutu funkcjonalnego.

Główną zasadą przy opracowywaniu projektu aranżacji wnętrza kuchni z kanciastym układem skrzyni wentylacyjnej jest ergonomia i harmonia.

Kanał wentylacyjny jako element dekoracyjny

W większości przypadków naprawa kuchni ze skrzynką wentylacyjną w rogu zapewnia jej dekorację.

Jeśli funkcjonalnie używasz półki w rogu kuchni, nie pozwala to na układ pomieszczenia, może to być centralnym elementem wnętrza.

Pudełko w rogu można zaprojektować jako samodzielny element, ale trzeba go starannie dopasować i nie zepsuć całego projektu kuchni

Aby stworzyć przestrzeń wewnętrzną ze stylowym dodatkiem, istnieje kilka opcji:

 • Autentyczna kolumna. Jeśli półka w rogu kuchni jest mała, może być ozdobiona autentyczną kolumną, stylizowaną na dowolnie wybraną opcję. Jako imitację cegły lub muru można wkładać płytki gipsowe, układać je na kleju do płytek lub płynnych gwoździach. Używając tapety lub teksturowanego tynku, możesz nadać akcenty niektórym elementom tego projektu.
 • Fałszywy kominek. Wolno dostępne pudełko może być ozdobione fałszywym kominkiem. Ta konstrukcja jest złożona z GKL (płyta gipsowo-kartonowa), można ją uzupełnić o elektryczny element grzejny, świece lub monitor z obrazem płomienia.
 • Wykończenie bocznicy. Jeżeli odpowietrznik znajduje się z dala od płyty, może być pokryty bocznicą. Panele należy mocować od dołu i wspinać się w górę. Profil startowy jest montowany za pomocą wkrętów samogwintujących, wbudowane są panele.

Jeśli pudełko znajduje się w pobliżu komunikacji lub kuchenki gazowej, tapeta do jej dekorowania nie jest zalecana. Można prać tapetę, jeśli półka jest blisko zlewu. Zmywalna tapeta ma odporność na wilgoć i może zachować oryginalny wygląd elementu dekoracyjnego przez długi czas.

 • Połączenie tapety. Jeśli lokalizacja pudełka pozwala na zastosowanie tapety do jego projektu, możesz połączyć na tej półce oryginalny panel lub wkleić go w fototapety.
 • Profil z tworzywa sztucznego. Jeśli zamkniesz wystający róg pudła z plastikowym profilem, kanał powietrzny stanie się stylowym wyglądem, ciekawie uzupełniającym ogólny wygląd.
 • Centralny element wnętrza. Uwaga na ten atrybut pomoże dwupoziomowe wykończenie, mozaiki lub kompleksową dekorację materiałów wykończeniowych o różnych odcieniach i fakturach.

Ostrożnie, aby ukryć skrzynkę wentylacyjną w rogu, możesz, wydając ją w taki sam sposób, jak szafkę

Jeśli lokalizacja pudełka nie pozwala na pokonanie go jako elementu wystroju, można go sprytnie ukryć. Kilka zaleceń pomoże określić najlepszą opcję:

 • Kanał wentylacyjny jako kontynuacja obszaru roboczego. Możesz utworzyć dodatkową przestrzeń roboczą, wydłużając blat wzdłuż narożnika. Od góry i od dołu półka może być zamykana szafkami, a widoczna część może być dekorowana w taki sam sposób jak fartuch.

Pudełko znajdujące się na suficie w rogu kuchni można ukryć pod sufitem.

 • Kontynuacja zestawu kuchennego. Półkę w rogu kuchni można ukryć za pomocą mebli z zestawu kuchennego wykonanego na specjalne zamówienie. Małe pudełko można schować pod wiszącą szafką według zasady rysowania, dużej półki - dookoła. Prawidłowo wybierając kombinację tekstury i oświetlenia, można osiągnąć pożądany rezultat, w którym pudło będzie prawie niewidoczne.
 • Dopasowanie maskowania. Możesz kontynuować układanie fartucha na pudełku, po wykończeniu dolnej części pod kolorem mebli, a górna część jest dekorowana jasnymi kolorami przy użyciu podobnego motywu tematycznego.
 • Projekcja lustrzana. Lustrzana powierzchnia komory wentylacyjnej pomoże, ukrywając ją, wizualnie rozszerzy obszar kuchni.

Używanie kanału jako cechy funkcjonalnej

Nie we wszystkich przypadkach przewód kanałowy może stanowić przeszkodę nie do pokonania w projektowaniu kuchni. Jeśli podejdziesz z praktycznego punktu widzenia, możesz czerpać z niego pewną korzyść. Kilka przydatnych wskazówek:

 • Dekoracyjne półki. Po odłożeniu kanału wentylacyjnego z niszą dekoracyjną wykonaną z płyty gipsowo-kartonowej można zaaranżować małe półki na piękne naczynia, pamiątki lub inne elementy wystroju.
 • Tablica łupkowa. Jedna ze ścianek pudełka może być używana jako tablica do notowania, pokrywająca ją warstwą łupka lub mocująca gotowy element do półki.
 • Kolaż. Wolno dostępne pudełko można ozdobić kolażem zdjęć rodzinnych.
 • Praktyczna wędrówka. Jedna ze ścianek pudełka może służyć jako miejsce do mocowania telewizora.
 • Miejsce przechowywania przyborów. Pudełko znajdujące się w pobliżu miejsca pracy może służyć do wieszania przyborów i tekstyliów.
 • Licznik barowy. Układ składanego kontuaru barowego w pobliżu półki w rogu kuchni pomoże stworzyć oryginalne wnętrze, oszczędzając w ten sposób użyteczną przestrzeń.

Między dużym kanałem wentylacyjnym a przeciwległą ścianą można zainstalować wbudowane urządzenia w postaci modułu ze zmywarką, kuchenką mikrofalową, piekarnikiem elektrycznym i tak dalej.

 • Mini-spiżarnia. Niewielka nisza utworzona między kanałem wentylacyjnym a ścianą może stać się niewielkim pomieszczeniem do przechowywania naczyń i urządzeń elektrycznych.

Półka w rogu kuchni nie może być przeszkodą dla urządzenia oryginalnego wnętrza. Ta wada może być pociągnięta przez godność kuchni, pokonując ją jako element dekoracyjny lub funkcjonalny.

Dodaj komentarz

− 7 = 3