Nazwa kategorii

Stół kuchenny na jednej nodze

Stół kuchenny na jednej nodze: wybór według wszystkich kryteriów

Autor: Катерина Лежнёва · Opublikowany 05/01/2017 · Aktualizacja 01.05.2017

Stoły kuchenne na jednej nodze wyglądają elegancko i stylowo. Wykonane są z drewna, szkła i plastiku. Występują w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu pasują do wnętrza kuchni w każdym stylu. Jak wybrać stół na jedną nogę, który jest odpowiedni dla Ciebie, powiemy w tym artykule.

Istnieje kilka głównych parametrów wyboru odpowiedniego stołu do kuchni:

Jedna osoba potrzebuje miejsca o szerokości 60 cm i głębokości 40 cm w stole. Dodaj do tego co najmniej 20 cm szerokości pośrodku. To miejsce jest niezbędne do misek sałatkowych i innych potraw. Okazuje się, że minimalna szerokość kuchennego stołu wynosi 80 cm, wybierz długość w zależności od liczby osób, które za nią zjedzą obiad. Aby korzystać ze stołu kuchennego było wygodne, odległość od niego do ścian i innych mebli powinna wynosić co najmniej metr.

Może być bardzo różny, od zwykłego do nas, prostokątny, a kończący się owalnymi formami. Stoły prostokątne są uważane za najbardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu. Kwadrat - idealny do proporcji przestronności i zwartości. Nie zajmują dużo miejsca, ale pozwalają na umieszczenie wielu potraw. Owalne i okrągłe doskonale nadają się do dużych kuchni i niestandardowych wnętrz.

Stolik powinien pasować do wnętrza. Wybierz styl kuchni. Jeśli masz wewnętrzny high-tech, owalny model "pod dębem" będzie wyglądał śmiesznie.

Właściwy kolor mebli wpływa na postrzeganie pomieszczenia.

 • Chcesz, aby pokój wyglądał na większy - weź lekki blat.
 • Wręcz przeciwnie, jeśli masz przestronny pokój - czarny lub ciemny kolor skutecznie podkreśli jego rozmiar.
 • Trzeba wprowadzić wnętrze lekkości i "dodać powietrza" - weź stół o białym kolorze.

Stół z jedną nogą często ma dobre dane operacyjne. Ma niezawodne stabilne wsparcie. Części są mocno ze sobą połączone. Pozostaje tylko wybrać trwałą, trwałą powłokę.

Podczas doboru blatu zwracamy uwagę głównie na zewnętrzne parametry projektowe. Głównym kryterium jakości stołu obiadowego jest materiał, z którego jest on złożony. Żywotność produktu zależy od tego, czy odpowiednio się nim zajmiesz. Stoły pochodzą z płyty wiórowej z laminowaną powłoką, MDF, forniru, drewna, szkła i plastiku.

Najbardziej praktyczny, niedrogi wybór - laminat w połączeniu z tanią płytą wiórową. Takie pokrycie bez szczególnych wysiłków przeniesie wszystkie trudy klimatu kuchni: wilgotne powietrze, zmiany temperatury. Nie kładź gorących przedmiotów na takim stole. Czajniki, garnki, patelnie mogą zepsuć powłokę. Użyj podstawki na cieplejsze.

Dobrym wyborem do kuchni jest płyta MDF. Nie zawiera formaldehydu, jest nietoksyczny. Unikaj kontaktu z wodą. Z wilgoci płyta MDF szybko się pogarsza. Wytrzyj go lekko wilgotną szmatką.

 • Nie bierz okleiny na stół. Jest piękny, ale szkodzi kuchni. Przy nieudolnym manipulowaniu powierzchnia produktu pęcznieje i traci swój normalny wygląd.
 • Do wykonania łodygi używa się różnych materiałów, ale najczęściej pustki wewnątrz żelaznej nogi.
 • W przypadku blatów szklanych potrzebne jest mocniejsze podparcie, które może kontrolować środek ciężkości.

Szklane meble kuchenne zyskują na popularności. Dzięki temu wnętrze jadalni jest lekkie i przestronne. Zazwyczaj instaluje się szklany blat na drewnianym cokole. W końcu stoły na jednej nodze wyglądają bardziej estetycznie niż na czterech nogach.

Do tego łatwiej jest dbać o meble: gładka szklana powierzchnia nie pochłania brudu, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Przetrzyj to łatwiej. Oczyść blat szklany roztworem wody i octu. Podnieś szmatę kuchenną bez stosu, aby nie pozostała na szkle.

Szkło do blatów tworzy różne tekstury i tonację. Może to być zarówno szkło przezroczyste, jak i praktycznie czarne. Bogactwo odcieni pozwoli wybrać model odpowiedni do każdego wnętrza.

Główną wadą szklanych konstrukcji przesuwnych jest kruchość szkła. Modele ze szkła są hartowane, co czyni je mocniejszymi. Ale nie pomoże to uratować produktu w przypadku niedokładnego użycia. Nieprzyjemną cechą szklanych blatów są plamy, które mogą pozostać po przetarciu szkła. Szklany stół kuchenny dzwoni, gdy naczynia są na nim postawione. Aby rozwiązać problem, możesz go naprawić, jeśli położysz naczynia na serwetkach lub położysz obrus na obrusie.

Na wideo: blaty testowe.

Nie zapomnij o istnieniu plastikowych stołów, których zaletą jest niewielka masa i różnorodność kolorów, kształtów i rozmiarów. Należy zauważyć, że wyglądają one bardzo przeciętnie blisko masywnych grup restauracyjnych, ale niewielka cena rekompensuje tę wadę.

Rozsuwane stoły od dawna są lubiane przez gościnnych ludzi. Okrągły stół przesuwny może zmieścić się kompaktowo na małym obszarze. Przyszli goście - po prostu odepchnijcie stolik i wszystko będzie pasowało. Gdy pozwalają na to wymiary kuchni, możesz wybrać na duży stół składany. Nadają się do nowoczesnych wnętrz.

W rozłożonej formie taki przesuwany stolik zajmuje dużo miejsca. Dlatego w przypadku małych pomieszczeń nie pasuje, ponieważ może zajmować więcej niż 50 procent pokoju. Ale w przypadku przestronnej jadalni idealny będzie duży przesuwny stolik.

Średnia wielkość stołu jadalnego

Ile miejsca potrzebujesz jednej osobie przy stole, pisaliśmy powyżej. Przy obliczaniu liczby osób, które będą zawsze korzystać ze stołu, należy dodać dwa dodatkowe miejsca dla gości. Stoły do ​​jadalni dla trzech osób mają więc powierzchnię około 350 cm, należy wziąć pod uwagę położenie stołu. Jeśli jest blisko ściany, wymiary powinny być większe niż półtorej razy.

Uwaga, proszę! Dla osób wysokich wymagana jest przestrzeń o wysokości około 80 cm. To sprawia, że ​​jadalnia jest wygodniejsza dla zwykłych ludzi, ze względu na wzrost osobistej przestrzeni.

Jeśli Twój stół jest okrągły, weź pod uwagę długość i szerokość przestrzeni dla każdego gościa, który będzie niewygodny. Użyj gotowego schematu:

 • Do czterech osób - średnica 110 cm;
 • sześć osób - 130 cm;
 • osiem - 150 cm;
 • do 10 osób - 170 cm.

Jedno pojedyncze wsparcie wygląda elegancko, ale jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, które mogą włączyć to wsparcie, ta opcja nie będzie działać. Wcześniej stoły na jednej nodze były częściej używane jako stoliki do kawy w salonie, ale migrowały do ​​kuchni, co oznacza, że ​​wymagania bezpieczeństwa były wyższe.

Warto pamiętać, że projekt, który zawiera tylko jedno podparcie, nadaje się tylko do symetrycznych blatów. W przeciwnym razie środek ciężkości zostanie przesunięty z tego wsparcia i nie może być w równowadze. W rodzinie z małymi dziećmi stół na jednej nodze jest niebezpieczny. Chociaż wsparcie takich produktów jest silne, łatwo jest się obracać podczas gier. Dlatego, jeśli kupiłeś taki stół, nie zostawiaj dzieci samych w kuchni.

Okrągłe stoły kuchenne są dość popularne, ponieważ mają przyzwoity wygląd i nie są bardzo dużymi pieniędzmi, co pozwala wybrać opcję budżetu. Blaty takie nie mogą być umieszczone w pobliżu ściany. Najlepszym miejscem dla nich jest centrum pokoju. W przypadku małych pomieszczeń taki wzór nie jest dobry.

Okrągłe stoły są często wykonane z kamienia. Jest piękny, praktyczny, ale trudny. Pomyśl z góry, gdzie postawisz taki stół, a potem nie będziesz cierpieć z powodu permutacji.

Główne cechy okrągłych kształtów

 1. Nie mają żadnych kątów, więc nie możesz ich skrzywdzić. Dobrze, jeśli w domu są dzieci.
 2. Duże okrągłe stoły zajmują dużo miejsca. Fakt ten nie pozwala na umieszczenie ich przy ścianie lub w małej kuchni. Ale wyglądają świetnie w centrum przestronnego pokoju, pozwalając ci pomieścić tuzin osób na wspólny posiłek.
 3. Na takich blatach bardzo wygodne jest spożywanie posiłków z jedzeniem, do których łatwo jest dotrzeć z obu stron. Ta umiejętność jest ważna przy czynnościach na stole, ponieważ pozwala bezpiecznie i komfortowo nasycić wszystkich gości.
 4. Bardzo okrągłość blatu tworzy atmosferę jedności i promuje pozytywne relacje między ludźmi siedzącymi przy tym samym stole.
 5. Okrągły kształt wygląda pięknie. Łatwo jest podnieść obrusy, serwetki i inne elementy wystroju.
 6. Warto pamiętać, że duża średnica koła może prowadzić do niepotrzebnych niedogodności. Trudno będzie dotrzeć do centrum w poszukiwaniu odpowiedniego dania.
 7. Niezwykle wygodne przesuwne zaokrąglone blaty wykonane z drewna. W pozycji wysuniętej takie meble wyglądają na bardziej wydłużone niż ich odpowiedniki, ale zachowany jest owalny kształt, który zapobiega przekształceniu okrągłego blatu w prostokątny.

Blaty na jednym stanowisku są obecnie bardzo popularne. Na tę popularność zasługuje wygoda, przytulność i praktyczność, które są dostarczane z takimi meblami. Ogromna różnorodność stołów kuchennych z jedną nogą nie pozostawi obojętnego dla jednego kupującego. Wiele różnych kształtów i kolorów pomaga zwiększyć sprzedaż jednonogich stołów, a ich zmienność pozwoli każdemu znaleźć odpowiedni wzór, kolor i kształt. Jedno wsparcie jest często stosowane w budżetowych wersjach mebli kuchennych. Okrągły kształt mebli nadaje kuchni elegancji i pomieści dużą liczbę osób w pobliżu. A brak partii i kątów ustawi wszystkich na tej samej fali, ponieważ rozmówcy nie będą siedzieć po różnych stronach. Każda osoba może podnieść stół na jednej nodze do smaku. Najważniejsze jest to, że taki zakup będzie trwał długo, ale będzie tańszy niż czteronożny analog.

Jak wybrać odpowiedni stół jadalny (2 filmy)

Warianty okrągłych stołów (40 zdjęć)

Czytaj także:

Wybór stołu jadalnego w kuchni: projekty i kształty

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

Najnowsze komentarze

Nagłówki

"ProTools 9quot; © 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stoły kuchenne z jedną nogą: praktyczny wybór bez żadnych problemów!

Każda kuchnia ma stół do jedzenia. Szeroka gama form i kolorów oferowanych na sprzedaż powoduje pewne zamieszanie. Na czym skupić się przy wyborze i jak ważna jest jakość materiału? Pytania te są zadawane przez większość konsumentów, którzy zdecydowali się na zakup. W zależności od ciężaru konstrukcji jego kształt może stać na jednej lub kilku nogach. Pierwsza opcja to elegancki płaski blat z elementem podtrzymującym w środku, którego piękno docenią romantyczne natury.

Wszystkie stoły kuchenne są wybierane według następujących parametrów:

 1. Różnica w wielkości, zaprojektowana dla kuchni z dowolnego obszaru. Dobrym rozwiązaniem będą duże grupy restauracyjne, które mogą pomieścić dużą liczbę osób.
 2. Cechy konfiguracji, umożliwiające okrągły, owalny, prostokątny kształt. Stoły do ​​jadalni z pojedynczym wsparciem sprawiają, że produkt jest interesujący i nietypowy.
 3. Wartość estetyczna. Dopasowane do wnętrza, kuchenne stoły odmienią pokoje o dowolnym stylu.
 4. Wskaźniki wydajności. Jednogonowe stoły do ​​kuchni mają mocną podstawę, trwałą powłokę, niezawodne połączenie części.

Wybór modeli na jednej nodze zgodnie z określonymi zasadami przyniesie przyjemność z jej stałego użytkowania: wysoka funkcjonalność i oryginalny wygląd potrwają długo.

Materiały do ​​produkcji blatów stołowych

Wybierając stół do kuchni, zwraca się uwagę na jego cechy zewnętrzne. Jakość powłoki zależy nie tylko od właściwości użytego materiału, ale także od środków wspomagających, przez okres eksploatacji. Najczęściej używa się taniej płyty wiórowej. Niewielka waga takiego stołu kuchennego ułatwia jego przestawienie w inne miejsce. Optymalną, trwałą powłoką z płyty wiórowej jest laminat. Dobrze znosi wszystkie "rozkosze" kuchni: wilgoć, zmiany temperatury, jednak gorące garnki mogą zepsuć powłokę.

Naczynia kuchenne wykonane z okleiny praktycznie nie są używane: nieostrożne obchodzenie się prowadzi do nadmuchania powierzchni i utraty danych zewnętrznych. MDF jest uważany za bezpieczniejszy materiał ze względu na brak formaldehydu w kompozycji, jednak nie toleruje kontaktu z wodą, dlatego należy go przetrzeć lekko wilgotną ściereczką. Właściwa opieka może pomóc w wydłużeniu czasu korzystania z takiego stołu.

Częściej w nowoczesnych kuchniach znajdują się produkty szklane, które nadają pomieszczeniu lekkości i nieważkości. Jest to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Szklany blat jest zamontowany na drewnianym lub metalowym cokole. Na takiej powierzchni pył nie kumuluje się i łatwo jest zadbać o gładką powłokę. Większość modeli ze szkła uzyskuje się przez hartowanie, co zwiększa ich bezpieczeństwo. Mimo to nie zapominaj o kruchości materiału.

W zależności od wnętrza, powłoki szklane mogą być zabarwione, nieprzejrzyste lub przezroczyste. Ich powierzchnia nie zżera brudu, nie pochłania wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Blaty szklane są niezawodne, bezpieczne, piękne. Ich pielęgnacja zapewnia codzienną pielęgnację wilgotną ściereczką i octem. Wadą powłok szklanych jest pojawianie się śladów i rozwodów. Dotykanie naczyń szklaną powierzchnią powoduje nieprzyjemne dźwięki, którym można zapobiec, umieszczając serwetkę lub obrus.

Owalny stół jest kompaktowy i funkcjonalny, idealny do pomieszczeń o prostokątnym kształcie. Nawet niewielkie projekty mogą pomieścić do 6 osób. Owalny stół wygląda dobrze w wydłużonym, wąskim lub przestronnym pokoju. Kontakt z naczyniami nie powodował nieprzyjemnych wrażeń, specjalne podkładki są umieszczane na powierzchni.

Szklane transformatory przesuwne nie są rzadkimi gośćmi w domu. Takie projekty kuchenne zwiększają się dzięki zastosowaniu rozszerzających się wypustek. Uniwersalność szklanych przesuwnych stołów jest szczególnie doceniana w małych pomieszczeniach. Tradycyjnie takie modele mają dwustronne panele, które tworzą ogromną powierzchnię do jedzenia. Przesuwane konstrukcje oszczędzają miejsce, zwracając się w momencie odwiedzin odwiedzających w rozległej strefie.

Szklany stolik pasuje do kuchni o nowoczesnym stylu, a także niewielkich pomieszczeń o niewielkiej powierzchni. Utwardzona powłoka nie pozwoli jej się złamać, poza tym wymaga stałej opieki. Wersja szklana takich mebli różni się zwartością w stanie zmontowanym i dużą pojemnością w zdemontowanej formie. Plastikowy stół ma niską cenę, niską wagę, różnorodność kolorów i rozmiarów. Troska o taką powierzchnię - to okresowe czyszczenie mokrej chusteczki.

Stół ma charakterystyczną długość, szerokość i wysokość. Wybierając te dane, kierują się liczbą osób, które żyją. Dodając dwa dodatkowe miejsca dla gości, uzyskuje się ostateczną liczbę. Dla właścicieli, którzy preferują duże firmy, ważne jest, aby wziąć pod uwagę tę chwilę przy obliczaniu.

Należy pamiętać, że optymalne granice przestrzeni osobistej, zapewniające komfort, są uważane za 60 cm na osobę. Stół do jadalni dla trzech osób odpowiada zatem obwodzie 300 cm.

Jeśli ma stanąć przy ścianie, jej wymiary powinny wzrosnąć. Długość najkrótszego boku wynosi 65-70 cm, dzięki czemu jedna osoba może się tu zmieścić. Pozostałe wskaźniki powinny być większe niż 120 cm Takie projekty kuchenne są zaprojektowane dla wysokości 75 cm i powyżej (liczby odpowiadają średniej wysokości osoby).

Informacje! Ludzie o wysokich wymaganiach potrzebują mebli o nietypowym rozmiarze o wysokości 80 cm, w tym przypadku zahamowani otrzymują więcej miejsca w jadalni, co oznacza, że ​​będą tutaj bardzo wygodnie.

Stoliki na tej samej nodze, znajdujące się w centralnej części blatu, znajdują się dość często w domach. Jeśli do tej pory takie projekty były używane tylko jako wariant stolik do kawy, teraz przeniósł się do kuchni. Takie wsparcie jest idealną opcją dla projektów o regularnych kształtach. Obejmuje to okrągły i kwadratowy stół. Podczas serwowania ważne jest przestrzeganie jednolitego rozkładu masy. Stabilność takiego stołu kuchennego zależy od siły i masywności głównego podparcia.

Ważne! Powodem odmowy zakupu produktów na jednej nodze może być obecność małych dzieci lub dużych zwierząt domowych w domu, który w dowolnym momencie może go unieważnić.

W zależności od materiału blatu stosujemy różne surowce do produkcji podpór. Często znajdują się metalowe elementy z pustymi przestrzeniami, a szklany stół potrzebuje solidnego fundamentu. Solidne żelazne kolumny w kuchni są znacznie wyższe.

Zwróć uwagę na oryginalną i luksusową kombinację kilku rodzajów powłok. Drewno, płyta MDF, płyta wiórowa nadają blat szlachetności i wytrzymałości, ale taki atrybut kuchni ma imponującą wagę.

Brak narożników sprawia, że ​​owalny stół jest miejscem spotkań dużej liczby osób, ale ta opcja jest bardziej odpowiednia dla przestronnych pokoi. Konstrukcja nie może zostać przeniesiona na ścianę, a na środku pomieszczenia zajmie dużo miejsca. Owalny stół uwielbia przestrzeń, dlatego umieszczany jest w dużych kuchniach. Wybierając materiały na blat, weź pod uwagę ogólną stylistykę pomieszczenia. Tak więc klasyczna kuchnia nadaje się do drewnianych pokryć z klonu, buku, dębu, modrzewia. Całkowicie bezpieczne materiały są odporne na chemikalia i mają doskonałe dane zewnętrzne. Płyty MDF i płyta wiórowa są mniej, ale nie różnią się trwałością, ten wariant wykończeniowy uważany jest za tymczasowy.

Stół wykonany z naturalnego kamienia ma dużą masę, co utrudnia jego przestawienie. Jasne kolory - najlepsza opcja dla małych pomieszczeń, ciemne mieszczą przestronne pokoje. Biały stół kuchenny znacznie ułatwi sytuację.

 • Bezpieczeństwo konstrukcji jest podyktowane brakiem narożników, co jest szczególnie ważne dla małych dzieci.
 • Zaokrąglone elementy wyglądają uroczyście i wytwornie.
 • Talerze są umieszczane z powodzeniem w środku, dzięki czemu wygodnie jest siedzieć przy stole, aby do nich dotrzeć.
 • Zaokrąglony blat tworzy atmosferę jedności, serdeczności i łatwości umeblowania w kuchni.
 • Możliwość zastosowania różnych materiałów w dekoracji powierzchni.

Wybierając stół, należy połączyć jego wymiary z obszarem pomieszczenia. W pomieszczeniach o wystarczających wymiarach można zainstalować okrągły stół w środku. Brak narożników sprawi, że projekt będzie wyjątkowo zwarty. Najbardziej praktyczne są modele składane, które po przekształceniu stają się wydłużone. Blaty na jednej nodze są wygodne, ponieważ nie przeszkadzają siedzącym osobom. Godne uwagi jest to, że uzupełnione kręconymi elementami ozdobią każde pomieszczenie.

Cóż, jeśli kolor okrągłego blatu odpowiada kolorowi zestawu słuchawkowego. Prawdziwa wartość ma powłokę z naturalnego drewna z teksturalnym wzorem. Taki stylowy stolik na masywnej nodze zmieni pokój, ale nie będzie można go umieścić blisko ściany: powierzchnia użyteczna zostanie zmniejszona.

Uwaga:

 1. Okrągłe blaty - nie nadaje się do małych pomieszczeń. Ograniczona ilość powierzchni nie pozwoli na umieszczenie tutaj dużej ilości naczyń.
 2. Okrągłe formy stołów pozwalają zmieścić znaczną liczbę osób. (Konieczność usiąść na rogu tutaj natychmiast znika).
 3. Niepotrzebnie duże okrągłe blaty, maksymalna średnica wynosi 130 cm, jest mało prawdopodobne, aby umieścić je w kuchni. Szczególnie są one niewygodne dla osób siedzących: dotarcie do centrum będzie problematyczne.

Okrągłe modele przesuwne są uproszczonymi wersjami stołu, zmieniającymi się w owalną płaszczyznę. Podobne konstrukcje mają inny mechanizm składania, ale tę samą zasadę działania. Okrągły przesuwny blat będzie wyglądał elegancko i lżej na cienkiej i eleganckiej nodze.

W klasycznej formie ta konstrukcja składa się z dwóch blatów umieszczonych jeden na drugim. Okrągłe konstrukcje ślizgowe nie tylko oszczędzają przestrzeń, ale także tworzą poczucie szacunku. Ta forma nadaje stabilności i spokoju sytuacji.

Wybierając przesuwne okrągłe stoły, należy zbadać jakość materiału pomocniczego. Największą mocą jest drewno.

Drewniane modele przesuwne ze wszystkimi zaletami mogą zaśmiecać przestrzeń. Przy wyborze takich form należy wziąć pod uwagę liczbę siedzeń, kierunek stylistyki pomieszczenia. Stół przesuwny nie wymaga akcentowania, szczególnie w małym pomieszczeniu. W kuchniach o niestandardowych rozmiarach takie projekty są produkowane według indywidualnych rozmiarów. Urządzeniem systemów przesuwnych jest nie tylko jakość materiału, akcesoriów, ale także jego oryginalne dane zewnętrzne.

Skupiając się na proponowanych informacjach, możesz wybrać najlepszy stół, który uzupełni, udekoruje i przekształci kuchnię, uczyni ją wygodną i przytulną.

Stół kuchenny z jedną nogą to świetny wybór dla małej kuchni i małej rodziny. Z łatwością mieści się w małej przestrzeni.

Wygląda bardzo kompaktowo. Chcę wierzyć, że jest stabilny, wizualnie wydaje się, że upadnie!

Spójrz, że noga nie wychodzi poza blat, a potem do ściany nie wkładaj.

Okrągły drewniany stół na jednej nodze: 85 modeli dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do wyboru między estetyką a funkcjonalnością

Dwukolorowy drewniany okrągły stół w salonie w stylu Prowansji

Stół jest okrągły drewniany na jednej nodze - jest zarówno estetyczny, jak i wygodny i funkcjonalny. Stół jest nieodzownym atrybutem nie tylko kuchni, ale także salonu, jadalni, szafki, aw niektórych przypadkach również sypialni. Dlatego konieczne jest, aby był nie tylko funkcjonalny, ale także przyjemny dla oka. Ponadto ważne jest, aby ten atrybut był ekologicznie dopasowany do stylu pomieszczenia, w którym się znajduje. Na przykład w salonie warto rozejrzeć się po drewnianym stoliku do kawy na jednej nodze. Jeśli prostokątne stoły standardowe mogą wyglądać niepotrzebnie uciążliwie, a zatem nie mieszczą się w małych mieszkaniach, modele o zaokrąglonych kształtach są bardziej eleganckie i zwarte.

Klasyczny okrągły stół z lakierowanego popiołu

Okrągły stół z symetryczną nogą, zwężony w środku

Meble wykonane z bielonego dębu we wnętrzu salonu w duchu Prowansji

Drewniany okrągły stół we wnętrzu kuchni-salonu

Zalety i wady modeli okrągłych

Ostatnio okrągłe stoły zyskują na popularności. To nie jest zaskakujące. Różnią się one pozytywnie od swoich odpowiedników w innych postaciach z następującymi głównymi zaletami:

 • Klasyczny styl, który idealnie pasuje do każdego wnętrza. W chwili obecnej jest on również bardzo aktualny;
 • Uniwersalny charakter modelu, który można umieścić zarówno na dużej, jak i skromnej przestrzeni;
 • większy stopień bezpieczeństwa, wyrażony pod nieobecność kątów. Wynika to z faktu, że ten formularz nie pozwala na trafienie lub złapanie, co jest szczególnie ważne, jeśli dom ma dzieci;
 • uroczysty i wyrafinowany wygląd tej formy blatu;
 • estetyczny wygląd, powstały przez umieszczenie naczyń w środku, w wyniku czego wszystkie one są jednakowo oddalone od każdej z nich.
 • zjednoczenie i zbliżenie wszystkich ludzi siedzących przy stole;
 • obecność szerokiej gamy różnorodnych materiałów i dekoracji.

Okrągły stół - uniwersalne rozwiązanie dla każdego mieszkania

A jeśli okrągły model jest wykonany z drewna, to tylko pomnożysz jego zalety. Po pierwsze, drewno jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska i trwałych materiałów. Po drugie, jest bezpieczniejsze niż na przykład szkło, które może ulec uszkodzeniu.

Być może główną wadą okrągłych stołów jest to, że trudno je zmieścić w małych pomieszczeniach, ponieważ ze względu na swój kształt zajmą zbyt dużo miejsca. Jednak z tego samego powodu nie można ich umieścić w rogu.

Okrągły drewniany stół i narożna sofa - idealne połączenie w małej kuchni

Jeśli nadal możesz obejść się bez stołu w sypialni i salonie, stół w kuchni będzie stanowił centrum całego pokoju. Jednak ta tabela nie musi znajdować się w ścisłym centrum. Może być przesuwany w jednym lub w drugim kierunku, w zależności od układu pomieszczenia. Jeśli jednak stół zostanie ustawiony pośrodku, ustawi on charakter całego pomieszczenia, będący środkiem kompozycji.

Drewniany okrągły stół w środku lekkiej kuchni

Z reguły planowanie wnętrza kuchni, kierując się zasadą, że powinno być światłem. Jeśli jesteś zwolennikiem tej koncepcji targów, zwróć uwagę na eleganckie okrągłe stoły, które wprowadzą odrobinę lekkości do każdej kuchni, nie zajmując dużo miejsca. A jeśli dodatkowo wybierzesz model na jednej nodze, podkreślisz jeszcze bardziej unikalny i wyrafinowany charakter pomieszczenia.

Drewniany stół w kolorze jesionu z lakierowanym blatem w białej kuchni

Wiele osób odmawia sobie przyjemności umieszczania w kuchni okrągłego stołu, ponieważ obawiają się, że wszyscy członkowie rodziny lub goście nie będą w tym samym czasie za nim. W takim przypadku zaleca się rozważenie składanego kompaktowego stołu.

Porada: preferuj składane konstrukcje i modele transformatorów, które mogą pomieścić wystarczającą liczbę gości. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jakość mechanizmu składania, aby stół służył przez wiele lat.

Okrągły biały drewniany stół w małej kuchni

Ostatnio modne jest łączenie przestrzeni, tworzenie tzw. Apartamentów typu studio i. W nich, z reguły, strefy kuchenne są połączone z jadalnią i salonem. Możesz ograniczyć odległość między nimi za pomocą okrągłego stołu.

Klasyczne materiały na stół

Drzewo to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów, który idealnie pasuje do każdego rodzaju pomieszczenia i stylu wnętrza.

Najczęstsze rodzaje gatunków drzew to:

Stoły wykonane z tych materiałów będą najbardziej efektowne w wystroju wnętrza w stylu rustykalnym i klasycznym. Znakomicie będą wyglądać w pokoju w stylu Prowansji. Jednak nie sądzę, że nie pasują one do tak rzeczywistego kierunku projektowania, uważanego za high-tech. Wszystko zależy od wystroju i kompetentnych akcesoriów. Taki brak tego rodzaju drewna, jak niska odporność na zużycie, jest więcej niż pokryty, jeśli zajmiemy się nim i pokryjemy stół specjalną substancją ochronną.

Stół dębowy pośrodku klasycznego salonu

W tym przypadku eksperci zalecają preferowanie dębu. Podkreśli elitarny status swojej siedziby. Ale to nie jest jego główna zaleta. Takie stoły charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością i niezawodnością. Dzięki temu można z łatwością kupić blaty na jednej nodze. Paleta kolorów takich modeli różni się od siebie, dzięki czemu można łatwo znaleźć najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Stoliki dębowe mogą więc pochwalić się bogatą gamą kolorów w zakresie od delikatnego złotego do bordowego. Ale szczególnie piękne modele, starzone w bieli. W tym przypadku stosuje się bielony dąb. Meble z dębu mają, być może, tylko jedną wadę - to wysoki koszt.

Ciemno-złoty dąb okrągły stół na jednej nodze

Malezja specjalizuje się w produkcji drewnianych stołów, więc zwróć uwagę na modele z tego kraju. Okrągłe drewniane stoły stojące u stóp produkcji Malezji są doceniane na całym świecie.

Inne odmiany drewnianych stołów

Innym dobrym wariantem materiału na stół jest nakrętka. Materiał ten ma charakterystyczną strukturę i wysoki stopień wytrzymałości. Takie stoły z reguły nie pękają. Jednak meble wykonane z orzecha mają znaczną wadę - jest to zbyt duża waga.

Okrągły stół z ciemnego orzecha z rzeźbioną nogą

Rada: takie modele są preferowane przez przedstawicieli bohemii i kreatywnej inteligencji, więc jeśli chcesz stworzyć odpowiedni styl w swoim mieszkaniu, to stół orzechowy jest doskonałym rozwiązaniem.

Taki materiał jak wapno słynie z plastyczności. Jest dobrze przetworzony. Dlatego z wapna często robimy akcesoria do stołów. Jednak wybierając ten materiał, należy pamiętać, że jest on wystarczająco dobrze wystawiony na działanie owadów i innych nieprzyjemnych zwierząt. Dlatego zadbaj o zakup wysokiej jakości związków ochronnych. Jest również bardzo popularny wśród takich gatunków drzew jak wenge. Jednak taki stół jest drogi i nie każdy specjalista będzie mógł pracować z tym materiałem.

Drewniany stolik do apartamentu premium: stół z krzesłami wenge

Materiały imitujące drzewo

Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz rozważyć opcję fornirowanej płyty wiórowej lub płyty MDF. Jednak takie modele będą mniej przyjazne dla środowiska. Niemniej jednak, na zewnątrz będą one niemal identyczne z ich droższymi drewnianymi odpowiednikami. Inną opcją alternatywną do drewna jest płyta wiórowa lub laminowana MDF. Takie modele charakteryzują się ekonomią i szeroką paletą kolorów.

Inną opcją, imitującą naturalne drzewo, jest verzalit. Materiał ten jest wykonany z prasowanych włókien drzewnych ze spoiwem z żywic polimerowych. Wygląda jak płyta wiórowa. Jednak pod względem właściwości użytkowych jest bliższy sztucznemu kamieniowi. Ten materiał jest wygodny w użyciu. Inną jej zaletą jest odporność na wpływy ultrafioletowe i mechaniczne.

Dwukolorowy stół z białą nogą i blatem "pod popiołem"

Funkcje wyboru wzornictwa i palety kolorów

Główną zasadą, którą należy przestrzegać przy wyborze modelu stołu, jest optymalna zgodność z projektem zestawu mebli. Ponadto stół powinien pasować do ogólnej koncepcji wnętrza. Zarówno stylistyczne, jak i kolorystyczne. W takim przypadku, jeśli styl i kolor nie pasują, powinny być harmonijnie połączone. Na przykład, ostatnio coraz bardziej eklektyczny styl zyskuje na popularności, łącząc kilka kierunków myśli projektowej. W takim przypadku część przedmiotów w pokoju może być utrzymana w jednym stylu, a druga w przeciwieństwie. Interesujące jest więc połączenie na przykład klasyki i nowoczesności.

Kontrastowa dekoracja kuchni: ciemny stół wenge, jasne poduszki, jasne ściany i zestaw kuchenny

Szczególną uwagę przy wyborze dekoracji stołu podaje się do szczegółów. Przede wszystkim - nogi. Szczególnie eleganckie wzory na jednej nodze. Special chic - wersje rzeźbione lub zakrzywione. Idealnie nadają się do pokoju w sprawdzonym, klasycznym lub szykownym, eleganckim stylu. Ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne - rattanowe lub kute nogi.

Okrągły drewniany stół na jednej nodze lepiej wybrać składany. W tym przypadku zaoszczędzisz dużo miejsca i, w razie potrzeby, pomieścisz wszystkich gości.

Jednocześnie stoły na jednej nodze są nie tylko atrakcyjne, ale i wygodne. Za nimi wygodniej jest usiąść, ponieważ przestrzeń pod stołem się zwiększa. Tak, i wstawaj z tego powodu, że ta tabela będzie wygodniejsza. Zalety okrągłego drewnianego stołu na jednej nodze można kupić w niemal każdym odpowiednim sklepie.

Składany okrągły stół w luksusowym wnętrzu salonu

Warianty wystroju na okrągły stół kuchenny wykonany z drewna

Okrągły stół został po prostu stworzony, aby ozdobić go obrusem. Chociaż stoły z naturalnego drewna są już same w sobie ozdobą. Niemniej jednak, szczególnie w święta, chcę zmienić wygląd stołu i uczynić go bardziej uroczystym.

Wskazówka: zdobądź kilka obrusów na okrągły stół na różne okazje - codziennie, świątecznie ... Twoja kuchnia lub inny pokój nigdy się nie znudzi. Jako codzienną opcję można użyć jasnych serwetek, które są umieszczane pod talerzami.

Szczególnie elegancko wyglądają okrągłe drewniane stoły na jednej nodze. Nie potrzebują dodatkowej dekoracji. Jednak ich naturalne piękno może być podkreślone przez kontrastujące akcesoria. Na przykład możesz postawić na tym stole elegancki stojak na serwetki i małą doniczkę. Idealnie byłoby, gdyby te akcesoria były utrzymane w jasnej palecie kolorów, korzystnie zacieniając biały stół.

Kontrastowy wystrój: okrągły obrus na jasnym dębowym stole

Okrągły drewniany stół na jednej nodze: jak się przygotować

Drewniany stół może być wykonany w razie potrzeby i niezależnie. Jest to jednak dość żmudny proces, więc możesz ograniczyć się do tworzenia poszczególnych elementów gotowego blatu. Więc nie możesz zrobić bez nogi.

Drewniany cokoł do okrągłego stołu można łatwo wykonać ręcznie. Aby samodzielnie wykonać stół, musisz znaleźć lub zrobić szkic. Jest to dość pracochłonne zadanie, więc czasami łatwiej jest kupić gotową wersję w sklepie z narzędziami.

Okrągły stół z orzecha we wnętrzu jasny salon

Aby zainstalować stół jadalny na jednej nodze, należy wykonać taśmę krzyżową jakościowo. Aby wyprodukować klasyczny okrągły lub owalny stół, musimy ostatecznie uzyskać stopę o wysokości około 680 mm o przekroju 120/120 mm.

Rada: to wystarczy, aby zrobić stopę z brzozy. Jeśli jednak używałeś sosny, musisz zwiększyć przekrój do 160/160 mm. W przeciwnym razie stół nie wytrzyma wystarczająco mocno.

Środkową część nogi należy przebić za pomocą tokarki. Długość tochnicy wynosi 300 mm. Jednocześnie tochenoka to tylko element wystroju, bez którego możesz się obejść. Więc możesz użyć zwykłej prostokątnej nogi. Wystarczy przejść przez żebra za pomocą frezu.

Noga okrągłego stołu daje miejsce na wyobraźnię: wystrój stołu w formie ananasowej nogi w mlecznym odcieniu czekolady

Tak więc, okrągły stół na jednej drewnianej nodze jest doskonałą opcją, która nadaje się zarówno do kuchni, jak i salonów. Takie projekty mają nie tylko wysoką wydajność, ale również wyglądają imponująco. Taki stół będzie godną ozdobą każdego wnętrza. Podkreśli swoją stylistyczną orientację i nadał charakter całemu pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

+ 18 = 23