Nazwa kategorii

Laminowane ogrzewanie podłogowe z ogrzewania wody

Czy pod laminatem można zrobić ciepłą podłogę? Kwestia ogrzewania domu i szkodzenia zdrowiu

Pytanie: Dzień dobry. Chcę ułożyć laminat (specjalny na ciepłą podłogę) jako warstwę wykończeniową na ciepłej wodnej podłodze. Proszę o wyjaśnienie, czy w tym przypadku ogrzewana podłoga może ogrzewać pomieszczenie zamiast baterii (jak płytki ceramiczne)? Jeśli możesz, to jaka będzie utrata ciepła? Czy to prawda, że ​​w tym przypadku, po podgrzaniu z laminatu, uwalniają się toksyczne substancje, a laminat szybko stanie się bezużyteczny - czy wyschnie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem, Evgenie (Anapa).

Cześć, Po pierwsze, ciepła woda powinna utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu i nie być ciepła dla stóp. Temperatura powlekania nie powinna przekraczać 28 ° C (zarówno poniżej, jak i na powierzchni). Ponieważ temperatura naszego ciała wynosi 36,6 ° C (czyli nieco więcej), podłoga będzie postrzegana jako lekko chłodna powierzchnia.

Wybór laminatu pod ciepłą wodą

Wybierając laminat pod ciepłą podłogą, radzimy zwrócić uwagę na symbole. Na opakowaniu powinien znajdować się specjalny znak (patrz zdjęcie), w którym ten laminat może służyć jako przykrycie do ciepłej podłogi.

Poszukaj specjalnych znaków na temat używania podgrzewanej podłogi na pudełku

Kupując laminat na ciepłą podłogę lepiej dać pierwszeństwo europejskim producentom. Pozwól, że wydasz trochę więcej pieniędzy, ale nie martw się, że po pewnym czasie powłoka wyschnie lub przejdzie falami.

Optymalna wilgotność laminatu

Laminat boi się nie tyle wzrostu temperatury, ile niskiej wilgotności powietrza. Ściegi mogą się rozproszyć, ponieważ wyschną pod wpływem niskiej wilgotności. Optymalna wilgotność powietrza dzięki technologii (zarówno podczas układania jak i pracy laminatu) powinna wynosić 30-60%. Jeśli jest mniej, może wyschnąć, a więcej - obrzęk.

Jeśli spojrzeć na GOST 30494-96 "Budynki mieszkalne i publiczne. Parametry mikroklimatu w pomieszczeniach ", wilgotność powinna wynosić co najmniej 30-45%; Optymalny zakres uważa się za 40-60%. Dlatego na obwodzie ścian ważne jest pozostawienie szczelin o wysokości 1,5-2 cm, aby podczas zmiany wilgotności laminat nie pęczniał. Należy pamiętać, że większość listew przypodłogowych nie pokrywa więcej niż 2 cm szczelin.

Jeśli chodzi o emisję szkodliwych substancji, to prawda, że ​​fenol-formaldehydy są stosowane jako część laminatu, aby utworzyć bazę HDF, która, jeśli zostanie przegrzana, może uwolnić wolne rodniki. Ponadto, w celu nadania wytrzymałości, laminat jest poddawany impregnacji z melaminy i może generować szkodliwe zanieczyszczenia podczas ogrzewania.

Formaldehyd zaczyna się wyróżniać w temperaturze powyżej 32 ° C, więc jeśli mieszkanie nie przekroczy optymalnej temperatury, nic złego się nie wydarzy. Taki laminat nie będzie bardziej szkodliwy niż meble z płyty wiórowej.

Istnieją również niektóre rodzaje laminatów o bardzo niskiej zawartości formaldehydu, na przykład ELESGO.

Jako podstawowe ogrzewanie nie nadaje się ciepła podłoga z laminatu. Laminat i podłoże są złymi przewodnikami ciepła, a aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu, trzeba bardzo mocno ogrzać powierzchnię. W rezultacie otrzymasz, po pierwsze, duże nadwyżki energii, a po drugie, uwolnienie szkodliwych substancji. Tak więc ten rodzaj ogrzewania podłogowego jest wykorzystywany jedynie jako dodatkowe źródło ogrzewania pomieszczeń.

Podłoże ma nie więcej niż 3 mm grubości, więc podłoga powinna być bardzo równa. W przypadku ciepłych podłóg stosuje się specjalne podłoże, na przykład Arbiton IZO-FLOOR THERMO. Ma zwiększoną sztywność - dlatego laminat nie będzie "bawił się zamkami" - o grubości zaledwie 1,6 mm i oporze cieplnym 0,06 m2 * K / W

Można również użyć standardowego podłoża pod laminatem Quick-Step Uniclic 2 w 1 (3 mm), jego opór cieplny wynosi 0,049 m2 * K / W

Jeśli zdecydujesz się na inny substrat, spójrz nie tylko na jego opór cieplny, ale także na grubość. Aby zrozumieć, który z nich jest lepszy, musisz podzielić grubość przez opór cieplny. Im niższa wartość, tym lepiej oddaje ciepło.

Zgodnie z europejską normą EN 4725, maksymalna wytrzymałość termiczna podłoża i laminatu w całości nie powinna przekraczać 0,15 m 2 * K / W W tabeli można zobaczyć wartości dla podłóg Quick-Step (wraz z podłożem).

Aby rozgrzanie było równomierne, odległość między rurami nie powinna przekraczać 30 cm, a głębokość instalacji jest wybierana przez samego instalatora.

Przed położeniem wykładziny podłogowej należy wysuszyć podłogę na jej najszerszą głębokość. Maksymalna dopuszczalna wilgotność dla posadzki cementowej wynosi 1,5%, a dla jastrychu na bazie antyhydrat 0,3%. Szczególnie ważne jest ustalenie, czy podłoga jest zainstalowana w nowym budynku.

Ogrzewanie jest łączone dwa tygodnie przed położeniem podłogi lub trzy tygodnie po wylaniu jastrychu (maksymalnie 5 ° C dziennie).

 • Doprowadzić moc grzewczą do połowy w ciągu dwóch tygodni.
 • W ciągu ostatnich 2 dni należy doprowadzić moc grzewczą do 100%.

Jeśli podkład podłogowy jest nowy, skonsultuj się z instalatorem, w przeciwnym razie zbyt szybkie wysuszenie roztworu może spowodować pojawienie się pęknięć.

O tym, jak układa się ciepłą podłogę pod laminatem, można uczyć się z wideo:

Aby zapewnić prawidłowe działanie ciepłej podłogi z laminatu, postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami.

 • Całkowicie wyłączyć ogrzewanie i poczekać, aż podłoga ostygnie do 18 ° C.
 • Po zakończeniu instalacji stopniowo włączaj ogrzewanie w temperaturze 5 ° C na dzień.
 • Maksymalna temperatura kontaktu nie powinna przekraczać 28 ° C. Temperatura gorącej wody nie jest wyższa niż 50 ° C.
 • Podczas zakończenia lub rozpoczęcia ogrzewania ważne jest stopniowe zmienianie reżimu temperatury. Odbywa się to za pomocą dotknięcia obejścia.
 • Jak w przypadku każdej drewnianej podłogi, musisz zachować wilgotność i starać się nie obniżać jej poniżej 50%. W razie potrzeby użyj nawilżaczy.
 • Unikaj gromadzenia ciepła (wynika to z wykładzin i mebli z małymi nogami).

Płytka do drewna Podłogi laminowane z ciepłą podłogą układane są jako dodatkowe źródło ogrzewania lub całkowicie zastąpione płytkami / granitem. Co więcej, teraz możesz wybrać dachówkę nawet na drzewo.

Co jeśli drewniane podłogi w mieszkaniu skrzypią. Jak pozbyć się zadrapań bez parsowania płyt?

Jak mogę układać płytki na drewnianej podłodze własnymi rękami. Metody przygotowania drewnianej podłogi do układania płytek.

Porównanie cegieł, bloków, belek klejonych, kłód i tusz z płyt warstwowych. Który materiał lepiej wybrać do budowy prywatnego domu?

RemBoo »Pytanie-odpowiedź» Czy możliwe jest wykonanie ciepłej podłogi pod laminatem? Kwestia ogrzewania domu i szkodzenia zdrowiu

dzięki. fajny artykuł.

Na ciepłej podłodze laminatu nie można ułożyć. Lepiej jest układać ceramiczny granit, ale nie laminować. Nie ma znaczenia, jak nazywa się ciepłe, a nie ciepłe podłogi. Laminat jest panelem wykonanym z płyty opartej na płycie pilśniowej lub płycie wiórowej oraz kilku warstwach papieru impregnowanych żywicami melaminowymi, które są zabronione płytką pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą. Od ilości melaminy grubość wierzchniej warstwy i wiele innych właściwości technicznych zależy od trwałości powierzchni i obszaru działania laminatu.

Melamina pod względem stopnia narażenia na ludzkie ciało należy do bardzo niebezpiecznych substancji drugiej klasy zagrożenia zgodnie z GOST 12.1.007.

W ludzkim ciele melamina może przenikać przez układ oddechowy, przewód żołądkowo-jelitowy.

W ostrym zatruciu występuje adynamia, spadek pobudliwości odruchów, zwiększone pocenie się, krwawienie z nosa, a następnie ataksja kończyn.

Melamina ma właściwości kumulatywne (akumulacyjne). Skumulowany współczynnik wynosi 1,54.

Jak wybrać laminat do podgrzewanej podłogi? Recenzje ekspertów

Ciepłe podłogi mogą służyć właścicielom długo i niezawodnie, jeśli są odpowiednio zmontowane i wybrane jest odpowiednie pokrycie. Podłoga może być wykonana z dowolnych materiałów: betonu, drewna, linoleum i tak dalej. Jednym z optymalnych materiałów jest laminat do podgrzewanej wodą podłogi, która ma pewne parametry i właściwości.

Laminat od dawna cieszy się popularnością przy układaniu podłóg. Jest wygodny w obsłudze, ma stylowy wygląd i szeroki wybór kolorów i faktur.

Laminat do ciepłej podłogi wodnej: zalety i właściwości

Wśród zalet takiego pokrycia podłogowego dla ciepłej podłogi są następujące punkty:

 • przewodność cieplna laminatu jest niska, pozwala to na przenoszenie ciepła na poziomie 40-50 stopni;
 • podłogi laminowane pozwalają zmniejszyć zużycie energii cieplnej o 40 procent w porównaniu z innymi systemami ogrzewania domu;
 • przy stosowaniu tego rodzaju ogrzewania podłogi laminowanej nie ma pola magnetycznego, które negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie;
 • laminat na ciepłą podłogę wodną (podkreślają to recenzje użytkowników) utrzymuje suchą powierzchnię grzewczą, co chroni podłogę przed grzybami, pleśnią i wilgocią w pomieszczeniu;
 • laminat tandemowy i ogrzewanie podłogowe to czyste i ekologiczne rozwiązanie w systemie ogrzewania domu.

Oprócz powyższych zalet, taka podłoga w pomieszczeniu nagrzewa się niemal natychmiast i równomiernie. System termiczny pod laminatem kilkakrotnie zwiększa żywotność powłoki.

Istniejące niedociągnięcia opisywanego tandemu polegają na niewłaściwym zastosowaniu techniki instalacji, zarówno samego systemu ogrzewania, jak i laminatu.

Większość ekspertów nie zaleca instalowania podłogi laminowanej dla ciepłej wody użytkowej i samego systemu grzewczego w budynkach mieszkalnych, ponieważ wymaga specjalnych pomp i pojemności do pompowania płynu układu, który zajmuje znaczną przestrzeń. Ponadto, w przypadku pęknięcia rury w podłodze, woda zepsuje nie tylko sam laminat, ale także relacje z sąsiadami od dołu. Dlatego taki tandem, opłacalny w każdych warunkach, jest zainstalowany w prywatnych domach, domkach i domkach.

Laminat na ciepłą podłogę wodną: który wybrać?

Nie każdy rodzaj laminatu nadaje się do użycia razem z ciepłą podłogą. Tradycyjna powłoka laminatowa, którą można znaleźć w każdym warsztacie budowlanym, nie może być stosowana do ogrzewania podłogowego, ponieważ ma bardzo niskie przewodnictwo cieplne. Potrzebny jest materiał, który jest zarówno gęsty, jak i cienki, zdolny do przekazywania ciepła pochodzącego od dołu i odporny na ciśnienie zewnętrzne.

Który laminat do ciepłej podłogi wodnej powinien być wybrany na rynku budowlanym lub w sklepie? Specjaliści zalecają przykrycie wykładziny podłogowej specjalnym oznakowaniem w formie specjalnego piktogramu na opakowaniu produktu lub w towarzyszących dokumentach, wskazującym przydatność materiału do użycia w połączeniu z ciepłą podłogą. W tym przypadku laminat, który przechodzi do ciepłej podłogi, nie jest przeznaczony do elektrycznego ogrzewania podłogowego i odwrotnie.

Aby klienci mogli odróżnić wymagany laminat, pakiet pokazuje symbol wody, piszą wzór H2O lub umieść napis "water9raquo;. Jeśli nie ma specjalnego oznakowania, to takie podłogi są uważane za zwykłe normy, przeznaczone do instalacji podłogowej bez dodatkowych systemów grzewczych.

Który laminat nadaje się do ciepłej wody użytkowej, jeśli nie ma specjalnego oznaczenia? Wielu producentów wysokiej jakości i niedrogich pokryć podłogowych (zarówno krajowych, jak i zagranicznych) nie umieszcza specjalnych znaków na tym, dla jakich momentów materiał jest przeznaczony. Dlatego, zgodnie z normami budowlanymi, dla ciepłej podłogi laminat, który ma opór cieplny nie większy niż 150 W, jest doskonały. W tym przypadku podłoże musi być wykonane z syntetycznego porowatego materiału, który minimalizuje falę cieplną.

Wielu użytkowników, którzy zainstalowali podłogę z laminatu na własną podgrzewaną podłogę w swoich domach, radzi wybrać powłokę, aby zwrócić uwagę na grubość płyty - od 8 do 10 mm. Materiał taki będzie trwały i niezawodny, a także będzie dobrze przepuszczać ogrzane powietrze.

Ponadto uzyskany materiał podłogowy powinien charakteryzować się wysoką wodoodpornością i maksymalnym obciążeniem 500 kg / m2. Przy odpowiednim doborze materiałów żywotność będzie wynosić co najmniej 50 lat.

Oprócz powyższych zaleceń laminat powinien być bardziej trwały i odporny na wymazywanie. Montaż na ciepłej podłodze jest lepszą klasą wykładzin co najmniej 32. Na takim materiale nie ma śladów mebli, dłużej służy on swoim właścicielom i nie traci przewodnictwa cieplnego.

Rury do ciepłej podłogi są układane w jastrychu cementowym, zapewniając ich duże bezpieczeństwo. Pod rurami znajduje się specjalny materiał izolacyjny, który chroni przed utratą ciepła przez grunt lub strop żelbetowy. System grzewczy pokryty jest od góry syntetycznym substratem, który chroni materiał powłokowy i montuje sam laminat na ciepłej podłodze wodnej.

Gdy system grzewczy działa, laminat ogrzewa się do 50 stopni, ciepło z podłogi podnosi się do góry i ogrzewa w ten sposób cały pokój. Przenikanie ciepła w takim tandemie jest bardzo wysokie. Nawet po wyłączeniu dopływu ciepła do systemu, rury i sam laminat utrzymują temperaturę przez wystarczająco długi czas.

System "ciepła podłoga" sam w sobie jest bardzo popularny ze względu na oszczędność i wydajność. W domu, w którym jest zainstalowany, jest zawsze przytulny i ciepły, nie ma paneli i baterii na ścianach, wszystkie pokoje są równomiernie rozgrzane, wszędzie suche i wygodne. Jednak nie każde pokrycie podłogi może zapewnić wymagany efekt. Jeśli podłoga zostanie zainstalowana z nieodpowiedniego materiału dla tego systemu, albo nie będzie w stanie przekazać wystarczającej ilości ciepła do pomieszczenia, albo stanie się bardzo gorąca, co przyniesie pewien dyskomfort żywym w domu.

Dlatego ciepła podłoga może pracować tak wydajnie, jak to tylko możliwe, tylko w połączeniu ze specjalną powłoką, a laminat zajmuje tutaj pierwsze miejsce. Jednak taki materiał powinien być zaprojektowany do pracy w parze z ciepłą podłogą zgodnie z parametrami opisanymi powyżej.

Dlatego przy wyborze laminatu na ciepłą podłogę należy zwrócić uwagę na jego oznakowanie i właściwości techniczne. Wtedy pieniądze zainwestowane w instalację systemu ogrzewania i podłogi przyniosą wszystkim członkom rodziny piękno, ciepło, komfort i wygodę.

Jak wybrać laminat do ciepłej wody

Rozpoczynając naprawę, zawsze chcę zapewnić wszystkie etapy prac wykończeniowych. Wraz z pojawieniem się pomysłów na projekt, kwestie, które muszą być rozwiązane w ruchu. Zdarza się, że zmienia się roztwór barwny lub dodawane są elementy dekoracyjne. Ale jeśli w projekcie laminat na ciepłej podłodze z podgrzewania wody, to musisz dokładnie przygotować i obliczyć wszystko. Chęć posiadania ciepłej i trwałej podłogi jest uzasadniona. Konieczne jest przeprowadzenie inżynieryjnego uzdatniania wody, wybór odpowiedniego laminatu i umieszczenie go w odpowiedni sposób. Zapewni to zaplanowany rezultat i przyniesie estetyczną przyjemność.

Koncepcja ciepłych podłóg pojawiła się stosunkowo niedawno. Jest mocno ugruntowany w praktyce napraw. Stosowane są w mieszkaniach, domkach, domach prywatnych i różnych instytucjach. Laminat jest dość popularnym materiałem do wykańczania podłóg. W połączeniu z ciepłą podłogą nie tylko ozdabia wnętrze, ale także zapewnia energooszczędne funkcje.

Układanie laminatu na ciepłej podłodze pozwala zapomnieć o problemach przeciągów i przeziębień. Jest to szczególnie ważne w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Ciepło, rozprzestrzeniające się po podłodze, ogrzewa jej powierzchnię. Ciepłe powietrze, zgodnie z prawami fizyki, unosi się, lekko ogrzewając pomieszczenie. Ale musisz zrozumieć, że laminat nie może zastąpić systemu grzewczego. Istnieje pewien reżim temperatury, którego nie można przekroczyć. W przeciwnym razie laminowane panele staną się bezużyteczne i będą musiały zostać zmienione.

Metoda ogrzewania pomieszczeń wodą była stosowana przez długi czas i wszędzie. Ciepło wnika do mieszkania dzięki grzejnikom, konwektorom i rejestrom rur. Z ogrzewania wodnego wykorzystywane są dwa rodzaje ciepłej podłogi:

 1. Woda elektryczna, zawierająca wewnątrz rury ogrzewanie kabla elektrycznego.
 2. Klasyczny, składający się z rur i kotła.

Elektryczna droga wodna nie wymaga podłączenia do kotła grzewczego. Element grzewczy jest już w rurze na całej swojej długości. Okrągła pompa nie jest wymagana, ponieważ płyn znajdujący się w rurze jest równomiernie nagrzewany. Podłogi takie sprzedawane są w stanie gotowym, wyposażone w elementy grzewcze i specjalną ciecz wewnątrz. Są podłączone do sieci za pomocą termostatu sterującego temperaturą ogrzewania.

Pokój jest obliczany obszar i wybrany odpowiedni system. Takie podłogi mają właściwości równomiernego ogrzewania na całej długości, lokalne ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń bez udziału całego domu. Również taka ciekła podłoga rozwiąże problem, jak zrobić ciepłą podłogę pod laminatem do ocieplenia loggii i prywatnego domu.

Klasyczne podłogi wodne są wbudowane w konstrukcję podłogi za pomocą rur, w których ciecz stale krąży. Zwykle woda jest podgrzewana przez kocioł gazowy lub centralne ogrzewanie. Rury wykonane są ze specjalnego metalowego tworzywa sztucznego lub nowoczesnego polietylenu. Są chronione przed korozją i osadem, dzięki stabilnej średnicy przekroju.

Systemy ogrzewania podłóg są bardzo popularne. Są wykorzystywane w wielopiętrowych budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych, obiektach kulturalnych, sklepach. Ogrzewają sport i place zabaw dla dzieci i boiska do piłki nożnej, hangary produkcyjne, drogi startowe i drogi dojazdowe. Ich wszechstronność polega na tym, że instalacja może być wykonywana zarówno na etapie budowy, jak i podczas rekonstrukcji oraz przy drobnych naprawach. Dlatego też układanie laminatu na ciepłej wodzie nie jest trudne. Możesz podłączyć podłogi wodne do ciepłowni lub do autonomicznego systemu obiektu. Dla mieszkań odpowiednia opcja podłączenia za pośrednictwem jednostki wymiany ciepła. Ważne jest obliczenie obciążenia, aby nie zakłócać hydrauliki całego układu.

Jak wybrać podkład do ciepłej podłogi pod laminatem

Przed położeniem ciepłej podłogi pod laminatem należy zdecydować, który system rozkładania jest akceptowalny dla danego pomieszczenia. Istnieją dwa rodzaje:

 • Beton. Najbardziej wszechstronny i popularny. Podstawą jest mieszanina cementu i piasku. Dodawane są różne dodatki. Jastrych z cementu jest warstwą rozprowadzającą ciepło. Rury układane są w pokoju i wylewane z betonu. To wystarcza, aby równomiernie ogrzać podłogę. Głównym wymogiem dla jastrychu jest wystarczająca przewodność cieplna. Dla jednolitości jest to wymagane. W przeciwnym razie rura może ogrzewać tylko niewielki obszar, a cała struktura jako całość będzie zimna. Wylewka betonowa kompensuje straty ciepła w całym pomieszczeniu. Ta właściwość jest przydatna do poznania i wykorzystania przed wyborem i położeniem ciepłej podłogi pod laminatem w przestronnych pokojach. Oprócz dobrego rozkładu ciepła betonowa podstawa jest równa i odpowiednia dla bezpieczeństwa zamków paneli, jest bezpieczna dla zdrowia i nie powoduje naprężeń statycznych.

 • Suche. Ta metoda jastrychu jest stosowana przez dodanie wysokiej jakości dodatków i piasku różnych frakcji do cementu portlandzkiego. Ta mieszanina zwiększa plastyczność i zmniejsza skład wody w kompozycji. Nawet bardziej jednorodny jastrych staje się jeśli ma środek przeciwpieniący w kompozycji. Pęcherzyki powietrza są wypychane. W tym przypadku poprawia się przewodność cieplna. Bardziej skuteczne są suche zaprawy specjalnie zaprojektowane do suchych jastrychów. Zawierają użyteczne dodatki - dylatacje kompensacyjne, regulatory hartowania, cząstki wzmacniające, plastyfikatory. Związki te są dobrze dostosowane do ciepłych podłóg i spokojnie tolerują zmiany temperatury i wilgotności.

Przed ułożeniem należy pomyśleć i narysować schemat rozmieszczenia wszystkich rur w pomieszczeniu. Bezpieczniej jest używać osobnego obwodu w każdym pokoju. I rura do wyboru odpowiedniego rozmiaru, tak aby była jednoczęściowa. Standardowe kontury - spirala, wąż, podwójny wąż. Wąż uważany jest za najprostszy w układaniu i ekonomiczny. Jednak w tym układzie występuje nierównomierne chłodzenie rury i odpowiednio podłogi. Dlatego ta metoda jest najbardziej poszukiwana w małych pomieszczeniach.

Po opracowaniu planu zaznaczony jest optymalny krok pomiędzy rurami. Zależy od cech podstawy, na której zamontowany jest system ogrzewania podłogowego. Rury można mocować do okuć z przerwą jednego metra. Długość całego konturu musi być mniejsza niż 90 m. Możesz użyć różnych klipów lub taśmy mocującej. Za pomocą tego mocowania krok wynosi do 30 cm, a rurociąg zaczyna się i kończy połączeniem z kolektorem. Po wzmocnieniu wylewa się je betonem lub suchym jastrychem. Po całkowitym wyschnięciu można rozpocząć układanie laminatu.

Jak umieścić ciepłą podłogę pod laminatem bez jastrychu

Ta opcja jest konieczna, gdy zalewanie cementu nie jest możliwe ze względu na cechy konstrukcyjne budynku, lub dostarczanie roztworu jest trudne. Takie układanie jest łatwe, minimalna grubość, skrócenie czasu instalacji, minimalne wymagania względem podstawy podłogowej. Jeśli spełnione są odpowiednie wymagania instalacyjne, woda grzewcza jest kompatybilna z każdą wykładziną podłogową. Do instalacji ogrzewania bez jastrychu stosuje się dwa systemy układania:

 • Podłogi. Inna nazwa to polistyren. Płyty układane są na bazie płyt polistyrenowych (tworzywa piankowego). Mają rowki, do których przymocowane są specjalne aluminiowe płyty i rury. Polistyren ma zwykle grubość 12-30 mm. W przypadku mniejszych obszarów stosuje się cieńsze płyty o grubości 8 mm. Taki system stosuje się w przypadku ograniczania wysokości pomieszczenia lub obliczonego obciążenia na podłogach, jeżeli nie jest możliwe zainstalowanie jastrychu lub prace przy rekonstrukcji poprzedniego systemu grzewczego.

Rury wybierają miedź, polietylen lub polipropylen. Najtańszy, odporny na różne wpływy chemiczne, łatwy w użyciu i najbardziej trwały - polietylen. Zamiast wody takie rury wytrzymują bez problemu różne środki przeciw zamarzaniu. Układ polistyrenowy pozwala kontrolować strumień ciepła i zmniejszać rozpraszanie mas ciepłego powietrza.

Specjalnie zaprojektowane szczeliny powodują, że układanie ciepłej wody pod laminatem jest wygodne. Możesz wykonać dowolny krok w miejscu rury bez dodatkowych oznaczeń i urządzeń. Dwie płyty są połączone ze względu na system zamków. Standardowy rozmiar jednej płyty wynosi 500 x 100 mm. Od góry pokryty jest podłożem o właściwościach przeciwwilgociowych i laminatem.

 • Drewniany. Jest on podzielony na szafę i moduł. Taki system mocowania jest częściej stosowany w domach drewnianych. Układanie w stosy to użycie regałów lub desek o odpowiedniej wielkości. Są przymocowane do szorstkiej podłogi. Odległość między listwami powinna odpowiadać średnicy rur. Są one rozmieszczone zgodnie z wybranym konturem.

Moduły mogą być układane bezpośrednio na logach. Pomiędzy opóźnionymi warstwami izolacja cieplna, a system modułowy jest dołączony do samych opóźnień. Powstają z płyty wiórowej lub płyty OSB. W tej samej odległości znajdują się kanały do ​​umieszczenia rury. W kanale umieszczona jest metalowa płytka, na której umieszczona jest rura. Płyty aluminiowe mają rowek o pożądanej średnicy i są wyposażone w usztywniacze. Górna, płaska część płyty po ułożeniu będzie ściśle przylegać do podłoża. Pozwoli to na równomierne przyłożenie ciepła do dolnej warstwy wykończenia i podgrzanie.

Jeśli położysz pod podłogą podgrzewaną wodą podłogę na styropianowych lub drewnianych modułach, możesz użyć go jako izolację akustyczną. Dzięki wysokiej jakości materiałom taki wzór przetrwa wiele lat.

Który laminat nadaje się do ogrzewania podłogowego

Podłogi laminowane, podobnie jak inne drewniane, można przypisać ciepłym podłogom. Są całkiem wygodne nawet w chłodnym sezonie. Jednak ze względu na różne okoliczności często konieczne jest dodatkowe ocieplenie. Przyczyną mogą być niższe kondygnacje domu, zimny klimat, wysoka wilgotność, nierównomierne ogrzewanie pomieszczeń itp. Dno wodne w tym przypadku będzie warstwą pośrednią, a laminat jest wykończony. Wybierając laminowane panele, należy zrozumieć, że od dołu będą one narażone na działanie ciepła, a także z chłodnego powietrza lub wilgoci. Niektóre modele nie będą w stanie wytrzymać różnicy temperatur i ulegną dezintegracji.

Aby zdecydować, który laminat wybrać na ciepłą podłogę wodną, ​​musisz zdecydować, jaki jest jej rodzaj, grubość i czy nadaje się do zastosowania z systemem ogrzewania podłogowego.

Konieczne jest wybranie podłóg laminowanych spełniających określone wymagania:

 • klasa odporności na ścieranie nie niższa niż 33;
 • gęstość od 900 kg / m3;
 • grubość od 8 mm;
 • odporność na wilgoć;
 • ma znak zgodności z systemami grzewczymi;
 • wysoki stopień obciążenia (dla przedsiębiorstw przemysłowych do 500 kg / m kwadratowych);
 • płyta powinna być elastyczna, nie luźna;
 • niezawodne mocowanie zamków;
 • Długowieczność odpowiada żywotności bazy cementowej - około 50 lat.

Na opakowaniu należy znaleźć oznaczenie H2O, które wskazuje, który laminat można ułożyć na ciepłej podłodze z ogrzewania wody. Możliwości temperaturowe są ograniczone do 27 * C. Ogrzewanie powinno odbywać się płynnie, aby uniknąć odkształcenia paneli. Wyższe temperatury sprzyjają odparowaniu substancji chemicznych używanych do klejenia laminowanych warstw płyt i uwalnianiu szkodliwego formaldehydu. Możesz określić jego obecność przy znaku E4-E0. W przypadku podłóg izolowanych bezpieczniej jest kupić płytę laminowaną klasy E1-E0. Ponadto pogarsza się wygląd laminatu. Nawiasem mówiąc, zgodność z zaleceniami dotyczącymi wskaźników temperatury gwarantuje bezpieczeństwo tej wykładziny.

Należy również zwrócić większą uwagę na wybór podłoża. Jeśli jest zbyt gęsta, nie będzie w stanie prowadzić wystarczającej ilości ciepła. Maksymalna grubość wynosi do 3 mm. Najbardziej właściwym wyborem jest podłoże wykonane z ekstrudowanego polistyrenu. Dobrze wypoziomuje podłogę i ma wysoką przewodność cieplną.

Różnorodność wariantów urządzenia z ciepłą podłogą daje możliwość wyboru optymalnego wariantu dla każdego pomieszczenia. Różnorodność faktur, kolorów, materiałów pozwala połączyć właściwości dekoracyjne i funkcjonalne laminowanych podłóg. Poważne podejście przy wyborze niezawodnego producenta, zastrzeżony pakiet ze szczegółową charakterystyką, właściwościami użytkowymi warstwy wierzchniej i składem podstawy zapewni doskonały wygląd i wytrzymałość laminatu.

127 644, Rosja, Moskwa, ul. Serwis samochodowy 14

Dodaj komentarz

80 − 78 =