Nazwa kategorii

Lampy do reflektorów

Lampy LED do reflektorów punktowych: zalety i wady

We wnętrzu nowoczesnych apartamentów i biur często można spotkać tzw. Reflektory punktowe. Są one obecnie używane przez prawie wszystkich projektantów. Oprawy punktowe do lamp LED są instalowane zarówno w sufitach napinanych, jak iw konstrukcjach z płyt gipsowo-kartonowych. Służą do oświetlania pomieszczeń, podkreślania nisz i innych rozwiązań projektowych. W końcu nie jest tajemnicą, że skutecznie skierowany strumień światła radykalnie zmienia cały widok pomieszczenia, czyni go znacznie przytulniejszym i jeszcze bardziej przestrzennym. Wszystkie miejsca instalacji takich opraw łączy jedno - niedostępność i słaba wentylacja. Czynniki te mają wpływ na wymagania dotyczące żarówek, które będą używane w takich urządzeniach. Głównym warunkiem jest temperatura robocza. Ponieważ wentylacja, jak już wspomniano powyżej, pozostawia wiele do życzenia, lampy powinny mieć minimalne ogrzewanie, aby uniknąć niebezpieczeństwa pożaru.

Zalety lamp LED

Lampy LED do reflektorów świecą jasno, a jednocześnie zużywają niewiele energii elektrycznej i ogrzewania nie więcej niż 50 stopni. Są również kompaktowe, mają długi czas między awariami. Światło emitowane przez rozważane elementy jest bliskie spektrum słonecznemu, jest przyjemne dla oczu. Lampy LED do reflektorów pracują ponad 50 tysięcy godzin, będąc tym samym najbardziej ekonomicznym spośród innych opraw (2 W zamiast 50 W). Ponadto nie wymagają usługi, mają wysoki wskaźnik oddawania barw. Stanowią godną wymianę dla innych typów lamp do reflektorów tej samej klasy.

Jednak nie wszystkie lampy LED do reflektorów są odpowiednie jako główne źródło światła. Wynika to z faktu, że niektórzy producenci używają niewystarczającej liczby diod LED (18-21 sztuk) na urządzenie, natomiast dobrym rozwiązaniem będzie lampa z 38 diodami i więcej. Takie okazy są optymalne pod względem stosunku ceny do jakości. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją urządzenia z 48 i 60 elementami, ale ich koszt jest znacznie wyższy. Przed konsumentem pojawia się pytanie: "Które lampy LED do reflektorów są lepsze do kupienia - z mniejszą liczbą diod i niewystarczająco jasnych lub mocnych, ale drogich?" Aby rozwiązać problem. I aby szybko zdecydować, rozważmy minusy diod LED.

Lampy LED do reflektorów. Wady

Główną wadą jest raczej wysoka cena takich lamp. Niektórzy eksperci uważają, że czas życia produktu określony przez producenta jest zawyżony. W rzeczywistości na półkach sklepów można znaleźć ogromną liczbę producentów lamp LED, a wśród nich są zarówno sprawdzone z pozytywnej strony firmy, i nikt nie jest znany. Ceny lamp również są różne, a spread może wynosić setki rubli. Tylko od kupującego będzie zależeć od tego, co weźmie towar: od sprawdzonego znaku towarowego lub "kota w poke". Kolejną wadą, zwiększającą koszt elementów, o których mowa, jest to, że zalecane jest używanie takich lamp ze specjalnymi źródłami zasilania. Z jednej strony są to dodatkowe (prawdopodobnie nieprzewidziane) koszty, az drugiej strony takie urządzenie wydłuży żywotność twoich lamp, ochroni je przed przepięciami i spadkami napięcia w sieci elektrycznej.

Jak wybrać żarówkę do reflektorów wpuszczanych

Asortyment wbudowanych reflektorów dzisiaj może zaspokoić każdego, nawet najbardziej wymagającego nabywcę. Nie najmniejszą rolę w doborze lamp odgrywają żarówki, instalowane w oprawach.

Nawet dosłownie kilka lat temu dla punkt-w-fixtures były tylko dwa rodzaje żarówek-lampy halogenowe i lampy żarowe. Nie zatrzymamy się na opisywaniu różnorodności lamp halogenowych. Cel artykułu jest nieco inny - aby pokazać zalety i wady różnych rodzajów lamp.

Zasada działania obu lamp jest w przybliżeniu taka sama. Różnica dotyczy tylko gazu, w którym są napełnione żarówki. W technicznych subtelnościach nie będziemy się rozpamiętywać, zauważamy tylko, że czas życia "halogenu" 9raquo; 1,5-2 razy więcej niż zwykłych żarówek, a spektrum światła, w zależności od wypełnienia żarówki, jest nieco inne.

Wadą żarówek halogenowych jest ich wysoka temperatura. Wszyscy, którzy są przynajmniej trochę obeznani z lampami żarowymi, wiedzą, że skuteczność "halogenów" 9raquo; lampy żarowe są bardzo niskie. Około 70-80% energii idzie na ogrzewanie, a tylko 15-20% na światło. Okazuje się, że używamy więcej światła do ogrzewania niż do oświetlenia. Ze względu na wysoką temperaturę i ze względu na nieistotną jakość opraw często przyczyną awarii samej lampy jest jakość podstawy.

Do tej pory lampy tych dwóch typów pozostają, być może, najbardziej pożądane. Niektórzy kupują z przyzwyczajenia te żarówki, wiele z nich spełnia swój stosunek ceny do jakości. A zakres prezentowanych lamp jest dość duży. Dostępne są lampy o różnych kolorach, dla wszystkich typów cokołów - G4, G5, G9 itd. No cóż, są też tacy kupcy, którzy po prostu nie wiedzą o tym od kilku lat, bo pojawiła się godna alternatywa "halogenkra9oquo; i żarówek.

Jaka jest alternatywa? Wiele osób widziało, a ktoś już zaczął zastępować zwykłe lampy żarowe tzw. "Housekeeper9raquo;. Wytworzono "housekeeper9raquo; pod standardowym cokołem (gwintowana część żarówki) - E27 (duża podstawa) i E14 (miniony). Są też pod E40, ale są to już dość potężne lampy, w domu prawie nikt ich nie używa. Tak więc od niedawna rozpoczęliśmy produkcję ekonomicznej lampy MR-16 pod podstawą G5, do montażu w punktowych oprawach do wbudowania.

Główną zaletą "gospodyni9raquo; to: oszczędność - 5-6 razy zużycie energii jest mniejsze niż w przypadku "halogeny", o niskiej temperaturze 50-70 stopni, co pozwala na instalowanie ich na sufitach z tworzywa sztucznego, montowanych w sufitach napinanych. Tego typu lampy są zalecane przez producentów sufitów napinanych.

W tej chwili są gospodynie o spektrum światła tylko trzech typów: ciepłe (żółte), dzienne i zimne (bliżej niebiesko-niebieskie). Zgodnie z mocą lampy ekonomicznej, standard MR-16 wynosi od 2-3 W do 11-15 W. "Halogenkam9raquo; potrzeba około 4-6 razy więcej energii, aby uzyskać taką samą ilość światła. Żywotność "halogeny" 9raquo; średnio 1000-1500 godzin, długość życia "gospodyni 9raquo; 3-7 razy wyższa i według producentów może osiągnąć nawet 10 000 godzin, co również należy wziąć pod uwagę przy wyborze żarówek.

Jednym z kluczowych momentów normalnej pracy lamp halogenowych jest stabilne napięcie. "Halogeny9raquo; Bardzo wrażliwy na spadki napięcia. Zwiększenie napięcia znamionowego tylko o 5% prowadzi do skrócenia żywotności nawet o 40%. Zmniejszenie napięcia o 5% zmniejsza moc wyjściową lamp do 20%.

Aby przedłużyć żywotność, stosuje się różne dodatkowe urządzenia. W przypadku lamp halogenowych o napięciu 220 V stosuje się softstarty. Faktem jest, że większość lamp wypala się podczas włączania. Wynika to z faktu, że w stanie zimnym opór żarnika lampy jest kilkakrotnie mniejszy niż w ogrzewanej lampie. Odpowiednio prąd płynący przez włókno jest 10 razy większy. Dla lampy o mocy 100 W prąd ten może osiągnąć nawet 3-6 A. Ale to już techniczne subtelności.

Tak więc, to urządzenie łagodnego startu stopniowo, w ciągu 0,5-2 sekund, doprowadza napięcie do nominalnego. Zaleca się umieszczanie takich urządzeń na każdej żarówce pojedynczo lub na grupie urządzeń, jeśli pozwala na to moc urządzenia.

Oprócz lamp halogenowych zaprojektowanych dla napięcia 220 V, istnieją lampy halogenowe zaprojektowane na 12 V. Jednak, aby używać ich w sieci 220 V, wymagany jest transformator obniżający napięcie.

Nowoczesne transformatory obniżające napięcie są urządzeniami 2 w 1. Jest to zarówno transformator, jak i softstarter. Więcej szczegółów na temat tego urządzenia, zatrzymamy się w następnym artykule. Zauważamy tylko, że zastosowanie wysokiej jakości transformatorów znacznie zwiększa żywotność lamp.

Kolejny wnioskodawca, który zastąpi żarówki halogenowe i żarówki, możemy bezpiecznie nazwać żarówkami zmontowanymi na diodach LED. Niewątpliwą zaletą tych opraw jest ich długowieczność - do 50 000 godzin, skromne zużycie energii.

Na przykład lampa zamontowana na diodach świecących o zużyciu jedynie 3,5 W daje takie samo światło jak lampa halogenowa o mocy 35 W, w komentarzach, jak to się mówi, nie jest potrzebna. Do chwili obecnej wiele lamp LED może spełnić wymagania każdego konsumenta, ale niestety, zasięg reprezentowany na naszym rynku, dla przeciętnego konsumenta, jest wciąż stosunkowo niewielki.

Za pomocą opraw LED można przypisać im stosunkowo wysoki koszt, ale każdego dnia staje się on mniejszy. Do tej pory koszt żarówek LED można porównać z ceną wysokiej jakości "energooszczędnych" 9.

Zobacz także na ten temat (nowe dane na 2016 r.): Porównanie mocy różnych typów lamp

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dołącz do naszych grup społecznościowych:

Wybieramy oświetlenie punktowe - co jest ważne?

Wybierając oświetlenie do sufitu gipsowo-kartonowego, musisz zdecydować, w jakim celu zamierzasz je zainstalować:

 • dekoracja domu z właściwym rozmieszczeniem urządzeń świetlnych;
 • tworzenie połączonego oświetlenia i podziału pomieszczenia na strefy;
 • alternatywa dla wysokiej jakości oświetlenia z żyrandola.

Reflektory do sufitów podwieszanych mogą być wykonane z dowolnych materiałów, nie ma ograniczeń. Możesz wybrać produkty ze stopów aluminium lub tłoczonego metalu, a jedyną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest proporcjonalność wysokości powierzchni sufitu do wymiarów zamkniętej części oprawy oświetleniowej. W przypadku różnych produktów wolna przestrzeń za sufitem z płyt gipsowo-kartonowych powinna wynosić od 2 do 10 cm. Przed wyborem i zakupem odpowiedniego modelu upewnij się, że posiadasz lukę.

Oczywiście, aby właściwie dobrać oprawy punktowe do sufitu płyty gipsowo-kartonowej, konieczne jest określenie odmian produktów, abyśmy rozwinęli tę kwestię bardziej szczegółowo.

Według rodzaju instalacji urządzenia oświetleniowe dzielą się na:

 • Wbudowany - od zewnątrz na suficie widoczna jest tylko część dekoracyjna, wszystko inne jest ukryte za sufitem. W przypadku montażu w płycie gipsowo-kartonowej należy wykonać otwór zgodnie ze średnicą lądowania reflektora.
 • Napowietrzne - zainstalowane na solidnej powierzchni za pomocą śrub samogwintujących, otwór będzie potrzebny tylko dla przewodów.

Z założenia można wybrać następujące typy reflektorów:

 • obrotowe - oświetlenie jest możliwe pod różnymi kątami;
 • nieobrotowy - światło z urządzenia idzie tylko w dół.

Według liczby wkładów, oprawy można podzielić na:

 • jedno - jedno źródło światła;
 • cardan - model z kilkoma wkładami do żarówek, takie produkty będą dość duże.

Interesujące wideo na ten temat:

Jest to oczywiście ważny krok, aby wybrać odpowiednie reflektory do sufitu z płyty gipsowej, ale nie zapomnij o zakupie odpowiedniej jakości i odpowiedniej lampy. Do tych opraw nadają się lampy halogenowe, LED, rtęć (energooszczędne) i lustrzane. Najbardziej udaną opcją będzie wybór lamp LED, pomimo wyższej ceny w porównaniu z innymi źródłami światła. Te żarówki są bezpieczne, o długiej żywotności, a po podłączeniu ściemniacza można z łatwością dostosować jasność w pomieszczeniu.

Możesz także wybrać lampę halogenową do reflektorów punktowych. Nie jest bardzo ekonomiczny, ale idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których potrzebne jest mocne oświetlenie lub oświetlenie wewnętrzne. Przeciwnie, produkty Mercury są ekonomiczne w użyciu, ale ich światło nie jest zbyt użyteczne dla widzenia i trudno je wyrzucić. Jeśli chodzi o lampy żarowe, nie zalecamy ich stosowania w zasadzie. Szybko się nagrzewają, nie są trwałe i nie są szczególnie skuteczne.

Oczywiście, wszyscy chcemy wybrać nie tylko efektowne, ale także piękne reflektory, które będą pasować do wnętrza pomieszczenia i nie ma znaczenia, w którym pokoju chcesz je zainstalować - w salonie, łazience czy kuchni. Powinieneś zawsze robić wszystko ze smakiem! Dotyczy to w szczególności przypadków, w których projekt domu jest wykonywany w dowolnym konkretnym stylu.

Jeśli chcesz wybrać oprawy oświetleniowe do klasycznego pokoju, zalecamy zakup produktów w oprawie z brązu. Możesz także wybrać modele z ornamentem lub kryształowymi odcieniami. W stylu prowansalskim zaleca się owalną złotą ramę z abażurami szklanymi. W przypadku takich nowoczesnych stylów, jak hi-tech lub minimalizm, zrobią fajne kolory metaliczne, kwadratowe lub okrągłe. Nawiasem mówiąc, to właśnie w tym stylu korzystanie z modeli Cardana zakończy się sukcesem. Jak sam pan rozumie, wybór reflektorów zgodnie z projektem to proces czysto indywidualny i oczywiście wszystko tutaj zależy od waszej subiektywnej wizji i gustu.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz ten film:

Jeśli chodzi o wybór reflektorów do sufitu napinanego, tutaj możesz zastosować wszystkie zasady doboru sufitów do płyt gipsowo-kartonowych. Jednak nadal istnieje kilka niuansów związanych z niebezpieczeństwem podgrzewania noszy (przy okazji, te końcówki będą odpowiadać właścicielom plastikowego sufitu):

 1. Sufity napinane mogą wytrzymać temperatury do 80 stopni, więc przy wyborze żarówek należy wybrać produkty o mocy nieprzekraczającej 60 watów w przypadku tkaniny i nie więcej niż 40 watów w przypadku folii. Moc lamp halogenowych powinna być 2 razy mniejsza (odpowiednio 30 W i 20 W).
 2. Światło z reflektorów powinno być skierowane w dół.
 3. Użyj żarówek z czarną żarówką lub lustrzanym, aby zmniejszyć ryzyko przegrzania.
 4. Konieczne jest stworzenie niezawodnego siedziska w suficie napinanym za pomocą specjalnego pierścienia, który chowa się z boku produktu.
 5. Pamiętaj, aby wybrać produkty wysokiej jakości sprawdzonych producentów.

Jeśli chcesz wybrać reflektory do sufitów napinanych, radzimy obejrzeć film, który porównuje różne opcje do wykonywania reflektorów:

Teraz już wiesz, jak wybrać oświetlenie punktowe do sufitu. Rozmiar, kształt i materiał produktów w naszych czasach jest bardzo zróżnicowany, a cena może się znacznie różnić w zależności od wybranego urządzenia. Uzbrojony w naszą radę, znajdziesz najlepsze modele do swojego domu!

Dodaj komentarz

56 − = 49