Nazwa kategorii

Lampy dla przyszłych diod LED

Jeszcze jeden krok

Wypełnij test bezpieczeństwa, aby uzyskać dostęp do znanija.com

Dlaczego muszę ukończyć CAPTCHA?

Ukończenie CAPTCHA udowodni, że jesteś człowiekiem i daje ci tymczasowy dostęp do usługi internetowej.

Co mogę zrobić, aby temu zapobiec w przyszłości?

Jeśli korzystasz z połączenia osobistego, np. W domu, możesz uruchomić skanowanie antywirusowe na swoim urządzeniu, aby upewnić się, że nie jest ono zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Jeśli jesteś w biurze lub w sieci wspólnej, możesz poprosić administratora sieci o źle skonfigurowane lub zainfekowane urządzenie.

Identyfikator Cloudflare Ray: 3e0d19fd020663d3 • Twoje IP: 5.189.134.229 • Wydajność & bezpieczeństwo przez Cloudflare

Lampa diodowa - przyszłość oświetlenia?

Diody świecące to niskonapięciowe urządzenia elektroluminescencyjne, które emitują światło, gdy elektrony przechodzą przez elementarne połączenie p-n. Promieniowanie światła występuje podczas wstrzykiwania przez połączenie p-n nośników mniejszości. Diody mogą być wzbudzane przez stałe, zmienne i impulsowe napięcie.

Lampa diodowa zawiera anodę i katodę. Anoda jest zaprojektowana do przyciągania elektronów, które wydzielają katodę, dodatnie napięcie jest zawsze przykładane do anody. Kiedy prąd elektryczny jest doprowadzany do styków lampy, powstaje pole elektryczne pomiędzy anodą i katodą, pomaga to elektronom emitowanym z katody (takie elektrony nazywane są swobodnymi), aby przemieszczać się w kierunku anody. Obecnie lampy LED - to najbardziej obiecujący kierunek rozwoju sprzętu oświetleniowego i źródeł światła. Lampy diodowe zastępują żarówki żarowe i halogenowe, zaczynają tworzyć konkurencję, nawet oszczędzając energię.

Lampa diodowa ma swoje zalety i wady. Jego główną zaletą jest niskie zużycie energii. Jest około dziesięć razy mniejszy niż w przypadku żarówki żarowej i około trzy razy mniej niż w przypadku lampy fluorescencyjnej. Niewielkie zużycie prądu elektrycznego wynika z faktu, że moc lamp diodowych jest raczej niska.

Drugą zaletą jest długi okres użytkowania wynoszący 100 000 godzin lub 11 lat ciągłej pracy. Kolejna zaleta: lampa diodowa jest praktycznie nieszkodliwa, nie zawiera rtęci i łatwo ją wyrzucić. Ze względu na to, że podczas pracy lampy diodowe praktycznie nie są ogrzewane, są uważane za ognioodporne, dlatego można je stosować w miejscach o słabej wentylacji, na przykład w sufitach podwieszanych. Zaletą urządzeń jest ich wysoka wytrzymałość mechaniczna, nie boją się nawet upadku z wysokości, a wszystko to z powodu materiałów, z których są wykonane.

Wady lamp LED są większe niż zalety. Główną wadą jest bardzo wysoka cena. Na przykład lampy diodowe o mocy 9-10 W będą kosztować do 2000 rubli, a typu biurowego (sufit "Armstrong9raquo;) - od 5000 rubli. Druga wada: 100 000 godzin ciągłej pracy deklarowanych przez producentów w praktyce pokazuje znacznie krótszą żywotność. Dzieje się tak, ponieważ istnieje efekt degradacji kryształów LED. Producent jednak udziela gwarancji na swoje produkty 3-5 lat. Biorąc pod uwagę, że lampa diodowa opłaca się za 5 lat, możesz stracić pieniądze. Kolejną wadą jest wąskie światło wiązki i nieprzyjemne spektrum luminescencji.

Lampy LED znalazły swoje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Od 1990 roku, producenci samochodów zaczęli używać diod LED w reflektorach samochodowych w światła hamulcowe, kierunkowskazy, w rozmiarze, w przedziale światła i deska rozdzielcza itp lampą diodową do pojazdu mają różne widma luminescencji: .. z czerwonego na niebieski. Obecnie wielu producentów produkuje wysokiej jakości diody LED do samochodów różnych modeli, co daje ogromne możliwości dostrojenia samochodu.

Lampy dla przyszłych diod LED

  • Strona główna
  • Oświetlenie
  • Oświetlenie przyszłości

Można śmiało stwierdzić, że najbliższa przyszłość sztucznego oświetlenia będzie związana z rozwojem "inteligentnych" systemów opartych na oprawach LED i systemach sterowania oświetleniem. W przyszłości na pewno pojawią się nowe i bardziej zaawansowane i efektywne technologie, ale jak na razie nie ma innej alternatywy dla diod LED pod względem wydajności i praktyczności.

Konstrukcja mocnej (od 1 W) diody LED

W przeciwieństwie do żarówki są bardzo nieefektywne, który jest tylko 5% prądu elektrycznego zamienia energię świetlną, a reszta - przez ogrzewanie, diody LED mają bardzo wysoką skuteczność świetlną, ich skuteczność świetlna jest 6-10 razy dłużej niż żarówki. Ponadto żarówka jest krótkotrwała - jej średni czas pracy wynosi 1000 godzin. Podobna średnia dla diod LED to 50 000 godzin.

Ewolucja sztucznych źródeł światła

Zalety i wady diod LED jako źródeł światła

Rozwój technologii i produkcji diod elektroluminescencyjnych przebiega w tak szybkim tempie, że w najbliższej przyszłości wiele z tych niedociągnięć zostanie całkowicie wyeliminowanych lub ich wpływ zostanie znacznie skrócony.

Przydatne wskazówki dotyczące używania lamp LED

Instalacja w miejscach, w których oświetlenie jest wymagane w sposób ciągły lub przez długi czas

Zachowaj kontrolę przez cały okres gwarancji (lampy LED to wystarczająco niezawodne urządzenia, ale stosunkowo drogie urządzenia)

Co zastąpi światła LED?

Diody LED mają wiele oczywistych zalet w stosunku do innych źródeł sztucznego światła, ale nawet one nie są pozbawione wad - nie ma ograniczeń co do doskonałości. Nowe technologie, które zastąpią diody LED, sprawią, że źródła światła będą tańsze, jaśniejsze i bardziej niezawodne.

Pomimo faktu, że diody LED są stosunkowo niedawno używane w życiu codziennym, eksperci już ogłosili technologię, która je zastąpi. Chodzi o nanorurki węglowe (CNT), które mogą stać się następcami diod elektroluminescencyjnych - są funkcjonalne, niezawodne, estetyczne i zapewniają niezbędny poziom oświetlenia. Naukowcom udało się wyprodukować źródło światła o zużyciu energii zaledwie 0,1 W, czyli 100 razy mniej niż standardowe oprawy LED! Wygląd nowego urządzenia przypomina tubę kineskopu starego telewizora, tylko mniejszą. Sito znajduje się we wgłębieniu, z którego wstępnie usuwane jest powietrze, i dostarczane są do niego nanorurki zasilające prąd. Na urządzenie wpływa pole elektryczne, w wyniku którego rury pobierają wiązki energii na ekranie, co powoduje, że świeci.

Źródła emisji pola elektronów przyciągają uwagę naukowców ze względu na możliwość generowania wiązek elektronów tysiąckrotnie bardziej intensywnych niż emitowane przez konwencjonalne, ogrzewane katody działające jak spirale w lampach żarowych. Odpowiednio, emisja pola umożliwia uzyskanie bardziej kierunkowego i lepiej kontrolowanego strumienia elektronów przy mniejszym zużyciu energii. Jeśli chodzi o wydajność jasności, nowość jest gorsza od konwencjonalnych diod emitujących światło, ale badacze są pewni, że to kwestia czasu. Ponadto produkt już przewyższa organiczne diody LED, zapewniając wydajność 40 lm / wat. Najważniejsi eksperci nazywają niskie koszty takich produktów, a także łatwość ich tworzenia. Czas pokaże, jak szybko ta technologia może być stosowana w życiu codziennym.

Polimery elektroluminescencyjne (FIPEL)

Jest to kolejna technologia opracowana przez naukowców, która może zastąpić istniejące źródła lekkich plastikowych lamp i lamp, które się nie łamią, nie migoczą i są zgłaszane do pracy prawie na zawsze. Lampy te są około dwa razy skuteczniejsze od lamp luminescencyjnych i na pewno będą bardziej wydajne niż lampy LED. Nowe lampy oparte są na technologii polimerów elektroluminescencyjnych lub FIPEL. Technologia FIPEL jest dość stara, zakłada przejście elektryczności przez powłoki polimerowe. Intensywność promieniowania nie wystarcza, aby wykorzystać plastik jako żarówkę, ale polimer jest uzupełniony nanorurkami węglowymi, co pozwoliło naukowcom zwiększyć jasność emitowanego światła o około pięć razy. Nowe urządzenie składa się z trzech warstw materiału polimerowego z nanorurkami węglowymi, które znajdują się pomiędzy warstwami dielektrycznymi. Kiedy elektryczność przechodzi, elektrony pobudzają polimer elektroluminescencyjny i zaczynają wytwarzać światło. Doping nanorurek węglowych zwiększa ilość emitowanego światła, a także inne rozwiązania techniczne, które poprawiają właściwości materiałów. Eksperymentalne źródło światła FIPEL działało przez dziesięć lat. Jedną z możliwych przyczyn tej wytrzymałości jest to, że FIPEL wytwarza niewielką ilość ciepła - prawie cała energia elektryczna zamienia się w światło. Rury z tworzyw sztucznych są bardzo tanie w produkcji i nie zawierają rtęci ani innych toksycznych substancji, a jakość światła emitowanego przez lampę FIPEL jest optymalnie i prawie idealnie zgodna z widmem słonecznym.

© OOO "TradeEnergoService" 2018

Studio projektowania stron internetowych "Web-des"

Dodaj komentarz

− 4 = 2