Kryty chryzantemy opieki w domu

Pokój Chrysanthemum - przydatne porady dotyczące pielęgnacji

Późnym latem lub wczesną jesienią w kwiaciarniach i punktach sprzedaży pojawiają się kolorowe doniczki z chryzantemami. Wielu błędnie uważa, że ​​są to roczniki, które zimą można wyrzucić do śmieci. Jednak te krzewy z należytą starannością będą kwitnąć przez ponad rok.

Wśród tego zamieszania kolorów na początku nie zrozumiesz, że wszystkie doniczki różnią się od siebie: wielkością i kształtem pąków, liści i rodzajem korony. Istnieją cztery rodzaje, wśród których kryształy chryzantemy są podzielone na:

 • chryzantema pokoju chińskiego, w odniesieniu do hybryd z prostymi dużymi podwójnymi kwiatami roślina jest wysoka i osiąga 130 cm;
 • z Wysp Kanaryjskich przybyli do nas krzewiasty, rośnie do wysokości metra, w ciepłych regionach można uprawiać na otwartym terenie;
 • rekordzista pod względem ilości na naszych rynkach - Indyjski wygląd, Ponieważ czuje się na parapetach i balkonach lepiej niż inni;
 • jasne kule - przedstawiciele Typ koreański, są bardzo poszukiwane.

Jak dbać o chryzantemę pokoju?

Prawidłowość opieki jest obietnicą kwitnącego krzewu. Rozpoczyna się od pierwszych dni po zakupie i trwa nawet po kwitnieniu. Czasem pojawia się opinia, że ​​dbanie o chryzantemy w pokoju jest skomplikowane i nie ma gwarancji, że kwitną na następny sezon. Jednak na wiele sposobów plantatorzy kwiatów są winni za siebie, ponieważ starają się dbać o chryzantemę, a także o zwykłe zielone rośliny na parapecie.

Ziemia na chryzantemy

Ziemia do pokoju chryzantema nie jest czymś skomplikowanym lub rzadkim w sprzedaży. Idealny do kwitnących roślin domowych, jest uniwersalny dla wszystkich rodzajów chryzantem. Ważne jest, aby wyżywić roślinę dla dobrego wzrostu i kwitnienia. Lubi odchody z kurcząt chryzantem jako opatrunek górny, dodając, że musi być dawkowany, w przeciwnym razie gleba będzie zbyt kwaśna. Dla bezpieczeństwa roślin, ziemia jest zawsze przebijana w piekarniku. Jeśli zadaniem jest uzyskanie maksymalnego wyniku, możesz sam wymieszać składniki:

 • dwie części murawy;
 • część liściastych;
 • część humusu;
 • część piasku, ale z dużym ziarnem.

Garnek do chryzantemy pokoju

Aby znaleźć nową pulę dla swojego zielonego zwierzaka, możliwe jest tylko na następny sezon:

 1. Udanym rozwiązaniem dla małego krzewu jest garnek ceramiczny lub gliniany. Najłatwiej jest uprawiać i pielęgnować chryzantemy w donicach lakonicznych, projekt w stylu wiejskim jest optymalnym rozwiązaniem, świetnie wyglądające kulki w białych doniczkach wyglądają dobrze.
 2. Każda kolejna doniczka nie powinna być znacznie większa od starej, ale gleba podczas przeszczepiania musi zostać całkowicie zmieniona.
 3. System korzeniowy kwiatu jest powierzchowny, dlatego wysokie wąskie garnki nie będą mu odpowiadać. Ale płaskie niskie miski są ominięte, ponieważ roślina potrzebuje dobrego drenażu.

Jak dbać o chryzantemę pokoju po zakupie?

Każda żywa istota po zmianie miejsca potrzebuje czasu na adaptację i nałóg. Z drugiej strony - takie rośliny w sklepach są specjalnie przetwarzane, a gleba w doniczce będzie transportowana. Możesz zapisać kwiatek, ponieważ są to bardzo proste zalecenia, dbanie o chryzantemę pokoju po zakupie jest następujące:

 1. Dwa, a nawet trzy tygodnie, nowy mieszkaniec parapetu jest w ciepłym i jasnym miejscu. Chryzantema pokojowa jest tylko używana, nie trzeba jej przeszkadzać: nawadnianie, zraszanie lub podawanie nawozów nie jest jeszcze możliwe.
 2. Najtrudniej jest dać roślinie odpocząć i pozbyć się pąków. Oznacza to, aby odciąć wszystkie kwiaty lub poczekać, aż zakwitną, i usunąć niepotrzebne. Kwitnienie wymaga dużego nakładu pracy, utrudni adaptację i zmniejszy prawdopodobieństwo wielokrotnego pączkowania.
 3. Kiedy na krzaku nie ma ani jednego kwiatu, możesz rozpocząć przeszczep. Najpierw sprawdzamy korzenie i usuwamy wszystkie zgniłe lub wyraźnie chore części systemu korzeniowego. Miejsca plasterków są traktowane kruszonym węglem, następnie krzak jest przenoszony na nową ziemię, ale rozmiar wazonu się nie zmienia.

Kryty chryzantemy - kwitnienie

Pozyskujemy kwitnące krzewy, aby jaskrawe kolory pąków dekorowały parapet. Jednak rozkwitanie krzewów nie jest tak łatwe. Często jest to wynikiem niewłaściwej opieki. Zdarza się również, że krzewowi chryzantemy pokojowej powinno się pomagać w kwitnieniu, należy poprawić domową opiekę:

 • roślina kwitnąca będzie miała tylko temperaturę powyżej 18 stopni, krzew jest źle odczuwany w ekstremalnym upale;
 • okres kwitnienia wydłuży prawidłowe nawadnianie, gdy okaże się, że wytrzyma równowagę i nie pozwoli na wyschnięcie gleby, rano i wieczorem nie zapomnij o rozpylaniu wody;
 • nie możemy nawozić gleby przed lub po kwitnieniu, karmimy pomieszczenie chryzantem tylko po pojawieniu się otworu pąka - słaba gleba i małe karmienie jest częstym powodem braku kwitnienia;
 • Korzystne dla pojawienia się pąków wpływają na nawozy potasowe i fosforowe;
 • jeśli nie uszczypniesz pędów na czas, krzak będzie stać zielony i bujny, ale bez pąków (nie możesz naprawić sytuacji, więc nie możesz zapomnieć o tworzeniu się pędów);
 • Kiedy dzień świetlny jest mniejszy niż siedem godzin, roślina nie ma wystarczającej siły do ​​kwitnienia, ważne jest zapewnienie wystarczającej ilości światła i ciepła.

Pokój chryzantema - opieka po kwitnieniu

Okres odpoczynku jest warunkiem koniecznym dla dalszej żywotności każdej rośliny. Ale nie wystarczy odciąć pączki, które zostały odbarwione, właściwa zima pomoże przedłużyć żywotność kwiatu. Kiedy twoja chryzantema w pokoju wyblaknie, istnieją cztery możliwe rozwiązania tego, co dalej:

 1. Zimujemy na izolowanym balkonie lub przy wejściu. Po kwitnieniu pędy są odcinane, pozostawiając nie więcej niż 15 cm nad ziemią. Następnie umieszczamy doniczkę z rośliną w oświetlonym miejscu, gdzie temperatura będzie wahać się w granicach 3-8degS. Możesz podlewać, ale raz w miesiącu i niezbyt obficie.
 2. Całkiem dobrze zima będzie chryzantema i na parapecie domu. W takim przypadku przycinanie po kwitnieniu będzie minimalne. Mamy taki sam reżim, jak w okresie wegetacyjnym.
 3. Możesz dołączyć garnek w piwnicy. Przycinanie będzie takie samo, jak podczas przechowywania w wejściu. Gleba jest dobrze nawodniona, aby była wilgotna. Następnie wyślij doniczkę do piwnicy.
 4. Niektóre odmiany czują się świetnie po rozkwicie w otwartym terenie. Pędy pociąć na 10 cm i posypać suchym torfem, odpowiednimi opadniętymi liśćmi lub glebą z ogrodu. Górna pokrywa z polietylenu, specjalne materiały pokrywające.

Jak pomnożyć chryzantemę pokoju?

Kiedy twoja chryzantema urosła i dała młode pędy, może być rozmnażana. Istnieje kilka sposobów, w których pokój chryzantemy rozmnaża się:

 1. Po zimowaniu roślina zaczyna rosnąć i aktywnie daje nowe pędy. W tej chwili młode zwierzęta są zabierane z krzaka matki. Maksymalnie sześć sadzonek uzyskuje się poprzez pączkowanie. Około rok później młode rośliny zaczynają kwitnąć.
 2. Cięcie jest uniwersalną metodą dla wielu gatunków roślin. Jednak w przypadku chryzantemy w pomieszczeniach ta opcja jest mniej skuteczna niż poprzednia. Wybierz potężne łodygi, a następnie skróć je do 12 cm i wyślij je do kiełkowania w wilgotnym podłożu, przykryj folią i umieść w jasnym miejscu, regularnie nawilżaj i nawadniaj glebę.
 3. Pacjentów i namiętnych hodowców kwiatów są odpowiednie metody nasion. Zebrane lub zakupione nasiona są rozproszone na ziemi i lekko zmatowione piaskiem rzecznym. Z natryśniętego natryskowego sadzenia i pokrytego polietylenem. Za dwa tygodnie możesz spodziewać się sadzonek. Regularnie napowietrzane i podlewane, po pojawieniu się czwartego liścia można usiąść.

Przeszczepienie chryzantemy w pokoju

Młode rośliny potrzebują nowego wazonu co sezon. Dorosłe rośliny czują się dość dobrze w jednym doniczce przez dwa lata z rzędu. Przed przesadzeniem chryzantemy należy ją przygotować. Gleba została całkowicie zastąpiona, ale zachowujemy przepis na jej skład. Każda następna waza powinna być o półtora litra większa i o kilka centymetrów większa. Algorytm działania nie różni się niczym od sadzenia młodych roślin: nie zapominamy o warstwie drenażu, trochę zagęszczamy ziemię przy korzeniach.

Jak przyciąć chryzantemę pokoju?

Oprócz przycinania po kwitnieniu, przycinanie służy do formowania buszu. W kwestii, jak dbać o chryzantemy w pokoju, ten punkt nie jest ostatni:

 • początek przycinania formacji przypada na piętnasty dzień po zasadzeniu rośliny w doniczce;
 • z długości łodygi około 12 cm wyciąć kawałek z kilku arkuszy;
 • dalsze rozpoczynanie nawożenia azotem;
 • za dwa tygodnie można znaleźć nowe pędy w zatokach.

Jak podlewać chryzantemę pokoju?

Jedną z trudności dla ogrodnika jest nawadnianie chryzantemy w pokoju. Tutaj musisz stale utrzymywać równowagę pomiędzy mokrą i mokrą glebą. Klasyczne rozwiązanie ze spodkiem lub tacą z wodą nie wystarczy, doprowadzi to do gnicia korzeni. Odmiany, które można wyhodować w doniczkach, były pierwotnie ogrodowe - nie zaniedbujemy zraszania, przeprowadzamy procedurę tylko rano.

Wśród chorób grzybiczych często można nazwać więdnięcie Verticillium. Jest to jeden z powodów, dla których liście wysuszyć pokój chryzantemy. Spośród tych chorób grzybiczych, rdza i mączniak prawdziwy obawiają się, szara zgnilizna i septorioza są nie mniej problematyczne. Wśród chorób wirusowych zagrożonych chryzantemą: aspermia, karłowatość, plamka pierścieniowa i mozaika.

Kopiowanie informacji jest dozwolone tylko z bezpośrednim i indeksowanym odnośnikiem do źródła

Pokój Chrysanthemum: opieka w domu

Pokój chryzantem, którego pielęgnacja nie stanowi dużego problemu nawet dla początkujących kwiaciarni, często można znaleźć w najzwyklejszym mieszkaniu. W takim przypadku niezadowalające warunki zatrzymania mogą doprowadzić do śmierci rośliny w domu.

Należy zauważyć, że chryzantemy pokojowe trzeba kupić w kwiaciarniach, a nie wyhodować z sadzonek. Fakt, że profesjonalne kwiaciarnie dodają do gleby specjalne substancje chemiczne, które spowalniają wzrost kwiatu. W rezultacie roślina nabiera pięknego, regularnego kształtu i świetnie wygląda w każdym wnętrzu. Jeśli spróbujesz wyhodować chryzantemę z sadzonek sam, roślina będzie zbyt wysoka, co wpłynie na jej rozkwit i wygląd.

Świeże artykuły o ogrodzie i ogrodzie

Dbaj o chryzantemy w domu

Oświetlenie, temperatura. Chryzantemy są domowej roboty, najlepiej, aby zachować okna w orientacji zachodniej lub wschodniej. Południowe okna są zbyt gorące, a bezpośrednie światło słoneczne powoduje gwałtowne odbarwienia. Na północnych pęczkach okien nie można w ogóle otworzyć. Opcjonalnie chryzantema w domu może być umieszczona na wentylowanym chłodnym balkonie dobrego światła.

Optymalne temperatury dla rosnących chryzantem: latem - 20-23 °, jesienią - 15-18 °, zimą - 3-8 °. Te temperatury są idealne. Kiedy są obserwowane, chryzantema zbiera dużą liczbę pąków i kwiatów przez długi czas. Jednak nic złego się nie stanie, jeśli odejdziesz od zalecanych parametrów. Chryzantema w donicy zwykle przetrwa upalne lato, jeśli umieścisz ją w wentylowanym, zacienionym od południowych promieni, miejscu. Będzie również dobrze na krótkotrwałe przymrozki do -3 °.

Podlewanie i opryskiwanie chryzantemy w domu

Tradycyjnie chryzantema jest dekoracją ogrodu i wymaga znacznej wilgotności. Konieczne jest natryskiwanie z pistoletu natryskowego. Zdarza się, że nie ma takiej możliwości każdego dnia, a pomaga zbiornik wody, paleta z gliny i elektryczny nawilżacz powietrza, zainstalowany blisko uprawy. Jeśli wiosną roślina "żyje" na balkonie, nie ma potrzeby opryskiwania.

Podlewanie jest wymagane regularne i umiarkowane. Stagnacja wilgoci prowadzi do rozpadu korzeni. Nie wkładaj tacy, w której zawsze będzie woda. Następne nawadnianie występuje po wyschnięciu wierzchniej warstwy ziemi od poprzedniej. Ale co najmniej 3 razy w tygodniu. Suszenie gleby jest niedopuszczalne. Nie podlewaj zwierzaka wieczorem, po zachodzie słońca. Ważne jest, aby nie pozostawiać zbyt wielu kropel na liściach i łodygach. Prowadzi to do chorób grzybiczych.

Przeszczep ostrożnie kwitnącą chryzantemę. Najmniejsze uszkodzenie korzeni dla niej jest śmiertelne. Na początek przygotowuję pojemny garnek, kładę odpływ na dnie kamyków. Gleba będzie pasować do najbardziej powszechnych, z ogrodu, jeśli nie jest zbyt kwaśny.

Przed wykopaniem krzew jest dobrze rozlany wodą. Musisz wykopać kwiat z dużą grudką ziemi, musisz wziąć pod uwagę, że korzenie sięgają wystarczająco głęboko. Wrzucam kwiat do doniczki na drenażu, a potem zasypiam z pustką gleby. Wtedy gleba trochę się uspokoi, trzeba będzie ją wylać.

Garnek z kwiatem na początku umieścić w chłodnym, ciemnym miejscu. Gdzieś na tydzień stoi na werandzie. Potem zabieram to do domu, ale wybieram też chłodniejsze miejsce.

Kiedy kwitnie chryzantema, odcina łodygi, zostawiam 15 centymetrów, tak jak w sadzonkach chryzantem, o których pisałem tutaj. Wlewam i górę z papierową torbą na doniczce. W tej formie umieściłem go w piwnicy na zimę. Kwiat potrzebuje pokoju w tym czasie. Tak więc, w temperaturze +3 stopni, jest idealnie przechowywany. Czasami sprawdzam i raz na 2 tygodnie podlewa się trochę, aby korzenie nie wyschły.

Fosfor jest konieczny przez cały czas dla wszystkich rodzajów chryzantem bez wyjątku. Przy niewystarczającym odżywianiu fosforowym możliwe jest nie tylko opóźnienie kwitnienia, ale także zmniejszenie wielkości liści. W przypadku wielu gatunków w tym przypadku powstają małe pędy boczne, co sprawia, że ​​rośliny są słabe i nieatrakcyjne, a kuliste chryzantemy tracą swój charakterystyczny kształt. Ale szczególnie ważne są nawożenie fosforem dla chryzantem wielkokwiatowych, które są uprawiane do cięcia. Wysoka dawka tej substancji, o umiarkowanej zawartości azotu, ma bardzo korzystny wpływ na odporność ciętych kwiatów w bukiecie i znacznie zwiększa trwałość. Nie można obawiać się przedawkowania fosforu - chryzantemy są zwykle w stanie regulować jego spożycie.

Z braku potasu liście skrętu chryzantemy - są wysuszone i odbarwione krawędzie. Z reguły podczas głodu potasu występuje trudne spożycie wody, opóźnienie w kwitnieniu, ogólny bolesny wygląd. Oznacza to, że istnieją oznaki przedwczesnego starzenia się krzewu. Przedawkowanie tej substancji prowadzi do powolnej i niepełnej asymilacji azotu, aw rezultacie do blanszowania liści i łodyg.

Błędy popełnione w wyniku przedwczesnego prowadzenia nawożenia potasem i fosforem mogą powodować późne kwitnienie chryzantem. Aby tego uniknąć, eksperci zalecają karmienie ich monofosforanem potasu w rozcieńczeniu 1:10 lub innym wieloskładnikowym nawozem, gdzie jedna część azotu będzie składała się z trzech części fosforu i dwóch - potasu.

Podczas aktywnego wzrostu korzeni, pędów i liści, chryzantemy wysokie i wielkokwiatowe powinny być karmione co dziesięć dni, przy użyciu głównie nawozów organicznych w postaci płynnej. A jeśli gleba jest zbyt uboga - co trzy do czterech dni. W tym celu najłatwiej jest wziąć roztwór dziewanny w rozcieńczeniu 1:10, z czego jeden litr wystarczy na dwie rośliny. Jeśli tak nie jest, najlepszym zamiennikiem będzie napar zmiażdżonych chwastów i cięta trawa, leżakowana przez kilka dni w nieutleniającym pojemniku. Dopuszczalne jest łączenie organicznych i złożonych mieszanin mineralnych, takich jak "Kemira Lux" lub "Kemira universal". Opatrunek wierzchni jest kontynuowany do momentu uformowania pąków.

Świeże artykuły o ogrodzie i ogrodzie

Opieka nad chryzantemą po kwitnieniu

Dbanie o chryzantemę w garnku jest rzeczą żmudną i odpowiedzialną, każdy niuans będzie tu ważny. Pomimo tego, że zazwyczaj roślina ta jest postrzegana wyłącznie jako ogród, uprawa odmian wewnętrznych jest również niezwykle popularna.

Istnieje specjalna kategoria kompaktowych odmian tego wspaniałego kwiatu. Różnorodność kolorów i rodzajów kwiatów pozwoli Ci wybrać idealną opcję. Przestrzegając podstawowych wymagań pielęgnacji i nie pozwalając na podlewanie gleby, można z powodzeniem wyhodować piękny krzew kwitnący. Przykryj garnek nie jest tego wart, aby nie sprowokować pojawienia się grzyba. Dodatkowa podlewanie chryzantema w okresie odpoczynku będzie również zbędne. Zwykle reszta trwa do momentu nadejścia wiosny, po czym zakład musi zostać wymieniony i pod opieką znanym schematem.

Niektórzy hodowcy praktykują ponowne uprawianie rośliny po fazie aktywnej. W tym celu łodygi są odcięte, ale troska i lokalizacja są takie same. Po krótkiej przerwie chryzantema rozpocznie nowe pędy i wkrótce znów zakwitnie.

Reprodukcja chryzantemy przez sadzonki

Kiedy rozpocząć cięcie. Wiosenne sadzonki chryzantem są zwykle przeprowadzane w marcu. W połowie lutego przenieś krzew macicy do ciepłego pomieszczenia i zalej go dobrze. Dni po 7-10 zaczynają wydawać młode pędy. Jak gotować sadzonki. Poczekaj, aż wysokość pędów wyniesie 8 - 10 cm. Pokrój je tak, aby na pozostałych kikutach znajdowały się dwie pary liści. Wtedy będą rosnąć szybciej nowe pędy, które również można wyciąć. Małe kiełki nie są warte odcięcia, nie są jeszcze dojrzałe i mogą się wygiąć. Usuń dolną parę liści z przygotowanych sadzonek. Nie ciąć górnych liści.

Lądowanie. Przed posadzeniem przygotowaną glebę należy rozlać wodą. W zwykłych sadzonkach sadzonki wycinane w odległości 5 cm między roślinami i głębokości 1,5 - 2 cm mogą być wrzucane do miseczek jeden po drugim, lub w nocniku natychmiast trzy sadzonki. W tym drugim przypadku po kilku miesiącach dostaniesz bardzo ładny, kwitnący krzew chryzantemy. Jeśli trzonek znajduje się w pokoju, należy go przykryć folią. Gdy rośnie w szklarni, schronisko nie jest wymagane.

Podczas rozmnażania chryzantem z sadzonkami, użycie korzenia preparatów formujących nie jest konieczne.

Powielanie chryzantemy przez dzielenie krzewów

Krzew maciczny, odpowiedni do rozmnażania przez sadzonki, wybiera się jesienią, pomimo faktu, że sadzonki są cięte na wiosnę. W tym przypadku kolejność prac nad przygotowaniem krzewu do sadzonek jest następująca:

W okresie kwitnienia wybiera się zdrowe rośliny bez żadnych oznak choroby lub szkodników.

Kiedy rośliny kwitną, część nadziemna jest odcięta.

Wraz z nadejściem mrozu chryzantemy są kopane i umieszczane w pudełkach, po czym są czyszczone na zimę w chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi 3-8 ° C.

Okresowo roślinę należy podlewać, nie dopuszczając do wyschnięcia gleby.

Miesiąc przed procesem sadzenia, pojemnik z rośliną przenosi się do dobrze oświetlonego i cieplejszego pomieszczenia o temperaturze powietrza 10-12 ° C.

Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się ilość podlewania.

Po 1-2 tygodniach zaczynają pojawiać się pąki odnowienia, z których powstaje pęd główny, sygnalizujący potrzebę rozpoczęcia cięcia.

Uprawa chryzantemy z nasion

Nasiona rocznych chryzantem można wysiewać bezpośrednio na otwartym terenie. Zwykle odbywa się to w połowie maja, kwitnienie w tym przypadku nastąpi dopiero jesienią. Aby wcześniej zobaczyć kwiaty, lepiej posadzić sadzonki, które szybko dostosowują się do otwartego podłoża. Nasiona wieloletnich kwiatów wysiewa się pod koniec stycznia. Jeśli zima jest zbyt ostra, proces ten zostaje przełożony na luty. Rosnąć takie kwiaty powinny być w glebie lekkiej, który jest przygotowany według następującego schematu:

 • Jedna część humusu
 • Jeden kawałek piasku
 • Dwa kawałki ziemi liściastej

Rosnąca chryzantema w domu powinna być prowadzona w pojemniku, na dnie którego kładziony jest żwir, keramzyt lub jakikolwiek inny materiał działający jako odpływ. Nasiona rocznych kwiatów sadzi się na głębokości nie większej niż 1 cm Jeśli chryzantema jest koreańska, to w tym przypadku nasiona muszą być rozłożone na powierzchni. Pojawienie się pędów powinno nastąpić za dwa tygodnie, a w sprzyjających warunkach czas ten zazwyczaj się skraca.

Rosnąć sadzonki powinny być w temperaturze otoczenia +18 stopni. Gleba musi być stale mokra, dlatego należy ją systematycznie spryskiwać z pistoletu natryskowego, aby zapobiec wysychaniu. Najlepiej używać wody ciepłej i stabilnej. Po pojawieniu się kilku prawdziwych liści rośliny zaczynają nurkować w oddzielnych pojemnikach.

Świeże artykuły o ogrodzie i ogrodzie

Biała rdza chryzantem.

Pierwszymi objawami choroby są okrągłe żółte plamki na liściach o wielkości 5 mm. Najpierw pojawiają się plamy na młodych liściach, stopniowo stają się większe, zmieniają kolor na jasno brązowy. W tym samym czasie na dolnej stronie znajdują się okrągłe "pockmarks" - sporangia, zawierająca telitospory. Warto zauważyć, że liście porażone chorobą nie odpadają.

Szara zgnilizna chryzantem.

Szara chryzantema gnije - rozwija się w chłodną i wilgotną pogodę, podczas długotrwałych deszczy lub podczas transportu kwiatów ciętych. Na płatkach pojawiają się brązowe, wodne łzy. Następnie plamy rosną, a kwiatostan zamienia się w gnijącą masę. Szara zgnilizna atakuje rośliny dorosłe i sadzonki podczas korzeni.

Septoria lub plamienie liści. Ta choroba chryzantem objawia się pojawieniem się okrągłych brązowych plam na dolnych liściach. Liście porażone septorioza zmieniają kolor na żółty, powodując osłabienie rośliny, kwiatostany nie mają możliwości pełnego rozwoju.

Mączniak prawdziwy - ta choroba całkowicie wpływa na kwiat. Tworzy białą powłokę spowodowaną przez spory. Tkaniny suszy się pod kwiatem, co prowadzi do śmierci rośliny. Mączniak prawdziwy jest konsekwencją braku wapnia w glebie, nadmiaru nawozów azotowych, intensywnego ciepła i obfitej rosy. Czynniki sprawcze nadal żyją na resztkach roślin, więc po pokrojeniu korzenie muszą zostać usunięte i spalone.

Ten szkodnik jest robakiem przypominającym wątek. Rozmiar nicienia jest tak mały, że bardzo trudno go zobaczyć gołym okiem. Uszkodzenia nicieni roślin można ocenić za pomocą następujących cech charakterystycznych: białe plamki mozaiki pojawiają się między żyłami liścia, które później ciemnieją do brązowawego koloru. Dotknięte liście skręcają się, wysychają i kruszą. Podobne smutne objawy pojawiają się najpierw na dolnych liściach krzaka, a następnie przechodzą do wyższych.

Pluskwa łąkowa wysysa sok z rośliny, co wpływa na wygląd liści, pąków i kwiatostanów. W szczególności można ocenić uszkodzenie rośliny przez tego szkodnika białawymi plamami na liściach. Po pewnym czasie liście stają się brązowe i wysuszone, pączki nie kwitną, a kwiatostany tworzą zdeformowane płatki. Bedbender hibernuje na resztkach roślin.

Gdy wciornastki atakują, liście chryzantemy pokrywają białe i żółtawe plamy, zakrzywione. Kwiatostany często tracą swoje walory dekoracyjne.

Opieka nad chryzantemą w domu

W doniczkach są uprawiane dwa rodzaje chryzantemy - chińskie i krzewiaste. W przeciwieństwie do gatunków ogrodowych, dbałość o chryzantemy w doniczkach jest bardziej złożona.

Podstawowa i najważniejsza zasada uprawy - kwiat należy umieścić w chłodnym pomieszczeniu ze świeżym powietrzem. Chryzantema nie lubi bezpośredniego światła słonecznego i dobrze rośnie tylko w temperaturze powietrza nie wyższej niż 18 stopni. Najbardziej optymalna temperatura to 10-15 stopni. Ciepło jest bardzo słabo tolerowane przez kwiat, więc jeśli twój pokój z chryzantemami opuścił liście i przestał kwitnąć, należy go zabrać do chłodnego pokoju.

Chryzantema pokój - pielęgnacja i warunki wzrostu

Aby uzyskać bujnie kwitnącą chryzantemę, musisz stworzyć dla niej określone warunki.

Wielu hodowców uważa tę roślinę za bezpretensjonalną, a mimo to konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad opieki nad chryzantemą w domu:

 • Oświetlenie. Garnek z chryzantemą nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalnym miejscem dla niego będzie dobrze oświetlony parapet okienny, a w porze gorącej okleina.
 • Wilgotność powietrza. Instalacja nie wymaga regularnego rozpylania z pistoletu natryskowego, ale okresowo należy to zrobić. Taki jasny kwiatowy prysznic jest ustawiony rano lub wieczorem. Nie powinno być kurzu na arkuszach chryzantemy.
 • Podlewanie. Obfite podlewanie jest niezwykle konieczne dla chryzantem, ale gleba nie powinna być wilgotna. Podczas aktywnego wzrostu rośliny należy ją podlewać dwa razy w tygodniu, aby gleba była stale wilgotna.
 • Gleba. Aby ułatwić opiekę nad chryzantemami domowymi, początkowo do sadzenia konieczne jest stworzenie odpowiedniej gleby gruntowej. Aby to zrobić, zmieszaj ziemię sodową, humus i piasek w proporcji 2: 1: 1. Chryzantema nie lubi kwaśnej ziemi.

Dbanie o chryzantemy w doniczkach: przeszczepianie i rozmnażanie

Młoda chryzantema musi być przeszczepiana co roku do większej doniczki. Przeładunek dorosłej rośliny odbywa się co dwa lata. Gleba-gleba powinna być taka sama jak w poprzednim doniczce. Jeśli chcesz uzyskać obficie kwitnące rośliny, możesz dodać trochę ptasich odchodów do gleby. Upewnij się, że gleba nie jest kwaśna, inaczej chryzantema nie wyrośnie dobrze i nie zakwitnie. W celu zapobiegania chorobom glebę można zrzucić wrzącą wodą i wysuszyć.

Wielu uważa chryzantemy za roczną roślinę, a po kwitnieniu wyrzuca ją. Na próżno. Możesz zapisać chryzantemy, a nawet pomnożyć.

Jak dbać o chryzantemę pokoju po kwitnieniu?

Nie ma tu nic skomplikowanego - łodygi trzeba przyciąć i umieścić garnek w chłodnym i ciemnym miejscu. W czasie przycinania roślina może dawać młode pędy, pozostawia się je w doniczce. Garnek z chryzantemą umieszcza się w piwnicy, okresowo podlewając go. Na wiosnę można rozpocząć chryzantemę hodowlaną.

Możesz rozcieńczyć chryzantemy pokoju, które lubisz, używając sadzonek lub dzieląc krzew. A ostatnia metoda jest najkorzystniejsza ze względu na niezawodność i sukces tego wydarzenia.

W okresie intensywnego wzrostu pędów można rozpocząć reprodukcję kwiatu. Jeden krzak z pokoju chryzantemy jest w stanie oddać do 6 młodych pędów. Gotowe garnki do sadzenia, wypełnione glebą. Delikatnie oddzielając system korzeniowy młodego pędu, sadzi się go w garnku i obficie podlewa. Jeśli przestrzegane są zasady pielęgnacji chryzantem w pomieszczeniach, roślina zakwitnie już w pierwszym roku po posadzeniu.

Sadzonki chryzantemy wymagają więcej czasu. Z krzaków pokroić długość 10 cm, które są traktowane z heteroauxin lub korzenia kukurydzy i posadzone w doniczce.

Łodyga jest zakopana na wysokości 1,5 cm, a garnek pokryty jest folią. Sadzonki trzymane są w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni. Okresowo doniczki muszą być wentylowane, aby zapobiec rozwojowi chorób grzybiczych. Gdy chryzantema osiąga 15 cm, jej wierzch powinien być ściśnięty, aby utworzyć krzak.

Nie wystarczy tylko posadzić chryzantemę w dobrej glebie i okresowo podlewać ją wodą. Jak każda roślina, chryzantema szybko wybiera składniki odżywcze z gleby. Dlatego, jeśli masz pokój z chryzantemą, koniecznie koniecznie opiekuj się okresowym górnym opatrunkiem.

Chryzantema dobrze reaguje na wprowadzanie nawozów mineralnych. Kiedy przedwczesne zapłodnienie fosforem i chryzantemą potasu kwitnie później niż zwykle. Aby temu zapobiec, kwiat zasilany jest roztworem monofosforanu potasu (1:10) lub innego wieloskładnikowego nawozu, gdzie stosunek azotu, fosforu i potasu wynosi 1: 3: 2.

Dorosła roślina jest karmiona co 10 dni podczas aktywnego wzrostu pędów, liści. Najlepiej używać płynnych organicznych. Jeśli gleba w doniczce jest zubożona, nawożenie odbywa się co 4 dni przez dziewanny (1:10). Karmienie chryzantem jest konieczne do powstania pąków.

Chryzantema pokoju - smaczny kwiat na szkodniki i choroby. Szczególnie często na krzakach chryzantem pokojowych układa się pająk. Jeśli podczas pielęgnacji chryzantem znalazłeś białą pajęczynę, musisz podjąć natychmiastowe działania. Liście i łodygi rośliny wyciera się gąbką namoczoną w roztworze mydła, po czym krzew spłukuje się pod ciepłym prysznicem. Pozbycie się przędziorków pomoże w rozwiązaniu się złocienia lub złocienia.

Mączniak prawdziwy to kolejna, najczęstsza choroba chryzantem w pomieszczeniach. Na liściach i szypułkach tworzy się szara tablica. Ta choroba grzybicza występuje z powodu dużej wilgotności. Zaatakowany kwiat jest traktowany fungicydem i zabrany do suchego pokoju.

Czasami plantatorzy kwiatów zauważają na swojej chryzantem pokrytą puszystą, jesionową powłoką. Ta szara gnicia rozmnaża się, powodując, że brzeg liści chryzantemy staje się brązowy i pojawiają się na nich brązowe plamy. W przypadku leczenia kwiat jest posypany podkładem, a doniczka jest wystawiona na działanie słonecznego, dobrze wentylowanego miejsca.

Jeśli pomieszczenie jest zbyt suche, czerwony chrząszcz może spocząć na chryzantem pokoju. Brązowe plamy z żółtą opaską na liściach sugerują porażkę kwiatu z Septoria. Poradzenie sobie z chorobami pomoże w leczeniu fundacji i zmniejszy podlewanie rośliny.

Rosnące chryzantemy w domu - wideo

Jeśli masz pytanie, możesz go poprosić w komentarzach do poniższego artykułu!

Nasi eksperci odpowiedzą na twoje pytanie w najbliższej przyszłości (1-2 dni), zasubskrybujcie komentarz na czas, aby otrzymać powiadomienie o odpowiedzi!

Chryzantemy to bardzo piękne kwiaty. Uprawiam je w ogrodzie kwiatowym przez 10 lat, w tym okresie róŜniły się odmiany, prawdopodobnie 30-40. Chryzantemy pokojowe również bardzo lubią i kupowały je kilka razy. Ale nigdy nie udało im się ich wyhodować. Dzięki za dobrą radę. Wykorzystam je. Szczególnie podobał mi się materiał, który opisuje, jak rozcieńczyć chryzantemy w pomieszczeniach z sadzonek. Na pierwszy rzut oka nic nie jest skomplikowane. Myślę, że tym razem się uda.

kupił chryzantemę w garnku, po krótkim czasie zaczęło więdnąć ... jak uratować kwiat?

Z reguły po zakupie doniczkowej chryzantemy należy ją przesadzić w glebie odżywczej. Ziemia, w której kwiaty rosną w sklepie, bardzo szybko staje się uboga w użyteczne substancje. Zmień glebę w doniczce i sprawdź temperaturę w pomieszczeniu. Chryzantemy czują się dobrze w temperaturach do 15 stopni Celsjusza. Jeśli pomieszczenie jest zbyt gorące, roślina reaguje na to przez więdnięcie. W takim przypadku doniczkę należy wynieść do chłodniejszego pomieszczenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

6 + 3 =