Nazwa kategorii

Krajobraz witryny

Krajobraz obszaru podmiejskiego własnymi rękami: technologia i praktyczne zalecenia

Wioska wakacyjna lub wiejska rezydencja to marzenie wielu mieszkańców. Współczesny rytm megalopolis wyczerpuje ludzi i dążą do tego, by za darmo dostać się na łono natury za wszelką cenę.

Jeśli masz dość szczęścia, aby zdobyć własny dział ziemi, wcześniej czy później będziesz chciał wyposażyć go we własny gust. Krajobraz tej wiejskiej działki jest w stanie stworzyć nie tylko profesjonalistę. Taka praca znajduje się w mocy najzwyklejszego ogrodnika - wystarczy znać pewne prawa i zasady tej sztuki.

Projekt i krajobraz kraju będą zharmonizowane, jeśli wszystkie nasadzenia zostaną wybrane w tym samym stylu, w połączeniu z zewnętrznymi budynkami. Głównym zadaniem projektowania w ogrodzie jest harmonia i piękno na oddzielnym terytorium.

Na początek powinieneś stworzyć plan swojej witryny i wskazać na niej wszystkie dostępne i przyjęte obiekty - dom, wannę, krzewy i drzewa. Więc wyraźnie zobaczysz, jak najlepiej zorganizować wolną przestrzeń.

Projekt krajobrazu obszaru podmiejskiego - zawód jest niezwykle fascynujący. Rośliny, które wybrałeś do swojej "hacjendy", są lepiej zgrupowane niż posadzone jeden po drugim. Ale tutaj konieczne jest zapewnienie, że nie zakłócają one wzajemnego wzrostu. Ponadto nie sadzimy drzew w linii prostej - ścisła symetria zazwyczaj pozbawia miejsce naturalności.

Centrum każdego projektu projektowania krajobrazu jest główny budynek (dom). Jest to zgodne z jego styl dopasowany podstawowe szczegóły zewnętrzny - zieleń, staw wykonane (jeśli są dostępne), małych form architektonicznych (oświetlenie, chodnik, figurki ogrodowe).

Krajobraz obszaru podmiejskiego: tworzymy arcydzieła własnymi rękami

Wszyscy właściciele daczy starają się chronić swoje terytorium przed wzrokiem ciekawskich. W tym celu nie jest konieczne wznoszenie trzy metrowego murowanego płotu. Gdzie żywopłot wygląda atrakcyjniej. Ona nie tylko ochroni witrynę przed wzrokiem ciekawskich, ale także ją zdobi. Zastanów się, czego chcesz - od wspinania się po rośliny lub wiecznie zielone, wysokie lub niskie. Bardzo efektowne wygląda jak kwitnące żywopłot, którego stworzenie idealnie pasuje do migdałów, bzu, chubushnik, czeremchy.

Jeśli wybierzesz rośliny iglaste, lepiej będzie dodać do nich doroczne okazy wspinaczkowe. Może to być poranna chwała, słodki groszek, róże pnące, bluszcz itp.

Tworzenie terenów dekoracyjnych i wegetatywnych nie jest trudne w przypadku dużego obszaru kraju. Znacznie trudniejsze dla właścicieli skromnych willi wielkości. Jak stworzyć krajobraz obszaru podmiejskiego własnymi rękami, jeśli ten ostatni nie jest większy niż sześćset? Małe domki są zawsze urocze dzięki swojemu wyjątkowemu komfortowi. Tutaj każdy krzak, każdy element projektu jest widoczny. Dlatego wszystkie szczegóły muszą być przemyślane szczególnie ostrożnie. Na przykład przy braku dużej ilości wolnego miejsca można tworzyć wielopoziomowe kompozycje ogrodowe.

W małym ogrodzie ziemia nie powinna być pusta, ale to nie znaczy, że miejsce powinno być przesycone. Wizualnie rozszerzać przestrzeń mogą być za pomocą sztucznych elewacji, ogrodzonych niskim kamieniem.

Krajobraz obszaru podmiejskiego ze zboczem

Dla kogoś ta dacza wydaje się być karą, a ktoś postrzega ją jako ogromny sukces. Taka strona oferuje ogromne możliwości w tworzeniu projektu krajobrazu. Nie spiesz się, aby wyrównać nachylenie. Należy go wzmocnić i pięknie pokonać.

Krajobraz podmiejskiej przestrzeni niekonwencjonalnej formy wymaga specjalnego podejścia. Rośliny przeznaczone do ogrodnictwa dobierane są w zależności od naturalnych cech stoku - suszenia gleby, otwartości na wiatry, składu i głębokości warstwy gleby. W witrynie z nachyleniem możesz:

- ogród kwiatowy z różnicami poziomów;

- wodospad lub kamienny strumień;

To nie jest najmniejsza dacza. Aby ukształtować obszar podmiejski o powierzchni 10 akrów, który stał się ekologiczny, zrób listę wszystkiego, co Twoim zdaniem powinno znaleźć się w tym kraju. Wybierz styl, w którym będziesz się trzymał - efekt końcowy w dużej mierze zależy od tego. Jeśli uważasz, że nie możesz poradzić sobie z tą pracą, skontaktuj się ze specjalistą. Krajobraz projektowy obszaru podmiejskiego, oczywiście, nie jest tani, ale koszty się usprawiedliwią.

Jeśli mimo wszystko zdecydowałeś się wykonać tę pracę samodzielnie, to po przygotowaniu projektu przystąp do wyboru roślin. Muszą odpowiadać klimatowi, w którym znajduje się daczy. Nie przeciążaj witryny. Wszystkie struktury, ścieżki, basen lub naturalne akweny wymagają szczególnej uwagi i cierpliwości. Twórz pejzaż stopniowo, wszystko na raz jest niemożliwe. Zaplanuj pracę i wykonaj je etapami.

To bardzo oryginalny i bardzo nietypowy projekt. Zapewnia wygodę i spokój. Japoński ogród łączy w sobie trzy elementy - kamień (wytrzymałość i trwałość), wodą (ruch i wzrost roślin) oraz elementy Live - iglaki i piękne kwitnienia drzew. Obowiązkowym elementem takiego ogrodu powinien być most przez staw i altanę. Działka o powierzchni 1000 metrów kwadratowych pozwoli ci stworzyć japoński ogród, w którym możesz spędzić czas z przyjaciółmi.

Jeśli twoja strona znajduje się na granicy lasu, całkiem naturalne będzie utworzenie rezerwy dzikiej przyrody "wild9raquo; natura. Dziko rosnące drzewa idealnie pasują do kulturowych, dzięki którym je zróżnicujesz. Zasadź pod drzewami rośliny miłujące cień, na przykład paproć.

Taki ogród jest pełen szczegółów z życia wsi. Może się wydawać, że wygląda nieco zaniedbany i nieco rustykalny. Niemniej jednak nie wymaga on mniej uwagi. Kompozycje kwiatowe w takim ogrodzie są tworzone w wannach, drewnianych skrzynkach. Płot z ogrodzeniem z garncarstwem, budynki z bielonymi fasadami, są tutaj aktualne. Idealnie w takim krajobrazie zmieści się wózek. Może stać się luksusową bazą do klombu kwiatowego. Mauretański trawnik - łąka kwiatowa, podoba się jej właścicielowi w jasnych kolorach.

Stosuje się go nie tylko we wnętrzach mieszkań, ale również w projektowaniu strefy podmiejskiej. Osobliwością takiego krajobrazu są lakoniczne i rygorystyczne formy, roztwór koloru. Charakteryzuje się czystymi i prostymi liniami w meblach i rozkładem torów, wykorzystaniem nowoczesnych materiałów w produkcji małych form architektonicznych. Taki ogród wyróżnia się otwartymi przestrzeniami, rośliny są częściej o ostrym kształcie, przycięte.

Powinien przypominać o wakacjach w ciepłych krajach na wybrzeżu Morza Śródziemnego. W ostatnich latach stała się bardzo popularna wśród letnich mieszkańców. W ten ogród musi być patio, zacienione narożniki, wyłożone kamieniem naturalnym jasnych ścieżek, ziół i kwiatów w doniczkach wykonanych z ceramiki, kutego żelaza i meble z wikliny.

Środek kompozycji krajobrazowej może stanowić okrągłe klomb kwiatowy, być może z małą fontanną. Możesz zrobić to sam. Jeśli fontanna nie jest zawarta w twoich planach, zainstaluj małą figurkę. Ścieżka do głębi ogrodu najlepiej pokryć żwirem lub żwirem, a także z płytki chodnikowej i całkowicie opuszczona. Roślin lepiej jest używać trawy ozdobnej, jasnego floksa, lawendy lub geranium.

Miejsce to zostanie zrewitalizowane nawet przez najmniejszy zbiornik wodny, który może być wykonany na przykład z wanny. Na "brzegach" 9raquo; zasadzają żonkile, miętę, pierwiosnek i irysy.

Rozpocznij pracę od centrum, aby stworzyć harmonijny krajobraz. Na jego domek letni często w formie drzewa z kręconymi przycięte listowia, fontanna, otoczony grupą rzeźb, kwiaty w wazonach o różnych wysokościach.

Jeśli masz dzieci, musisz stworzyć specjalny krajobraz obszaru podmiejskiego. Z twoimi rękami możesz zrobić doskonały plac zabaw dla dzieci. Bardziej celowe jest stworzenie go pod oknami pokoju, w którym rodzice lub inni dorosli członkowie rodziny spędzają większość czasu. Trawnik najlepiej jest zrobić, wychodząc z tarasu lub werandy. Na nim można zorganizować strefę rekreacyjną. Na krawędzi można zbudować platformę z baldachimem na grilla.

Być może bez tego szczegółu nie ma żadnych krajobrazów kraju. Z własnymi rękami, aby zrobić najprostszą ławkę, prawdopodobnie każdy człowiek może. Aby każdy oryginalny, ekskluzywny model był zdolny tylko do wzorca. Najpierw zdecyduj, które ławki chcesz zobaczyć w swojej witrynie. Dziś jest ich dużo - metalowe, kamienne, drewniane ławki, fotele bujane i inne modele - wszystko zależy od twoich finansowych możliwości i wyobraźni.

Na koniec, porozmawiajmy o roli oświetlenia podczas tworzenia krajobrazu obszaru podmiejskiego. Wykonuje następujące funkcje:

Oświetlenie akcentujące nie oświetla obiektów na stronie, a jedynie wskazuje ich kontury. Jego celem jest ustalenie granic i wskazanie kierunku ruchu osoby w ciemności.

Ogólne oświetlenie torów, obiektów rekreacyjnych, innych kluczowych obiektów. Oświetlenie obszaru domek nie musi być nudne i proste, jak w przeszłości. Możesz zrobić to sam, ale lepiej powierzyć tę pracę profesjonalistom. Będą mogli odpowiednio ustawić oświetlenie krajobrazu na klombach, wykonać wysokiej jakości oświetlenie ogrodu, fontanny, altany.

Głównym problemem lamp krajobrazowych jest ich wysoki koszt. Jest wyjście. Możesz zrobić lampy samodzielnie z improwizowanych materiałów - od frytek i szaszłyków, od spinaczy do bielizny. W ten sposób można zrobić lampę uliczną z diodami LED, oświetlenie z tworzywa sztucznego i wianek.

Architektura krajobrazu letniej rezydencji - 60 zdjęć pomysłów

Człowiek i przyroda to odwieczny temat każdej sztuki. Projektowanie krajobrazu to nie tylko sposób wyrażania siebie, ale także element bezpośredniej komunikacji z nieskazitelną naturą. Teren przyległy do ​​prywatnego domu daje szerokie możliwości wyobraźni, otwierając nieograniczone możliwości dla projektantów z całego świata.

Niezależnie od wielkości obszaru podmiejskiego, konieczne jest dążenie do stworzenia niepowtarzalnej atmosferze samotności i kontemplacji natury, dla rodzin z dziećmi i przyjaciółmi, na romantyczną kolację pod szelest liści i cichych kolacje do czytania książek w małym stawie domu. Natura zapewnia wszystkie narzędzia do tworzenia niezbędnego nastroju. Po prostu musisz móc z nich korzystać.

Podstawy nowoczesnego projektowania krajobrazu

Architektura krajobrazu obszaru podmiejskiego jest zintegrowanym podejściem do ulepszenia obszaru pola bramkowego. Ta przestrzeń ma na celu harmonizację z wewnętrznym światem właściciela, aby odzwierciedlać jego gusty i zainteresowania.

W projektowaniu krajobrazu, a także w każdej innej nobilitującej przestrzeni, pojawiają się nowoczesne trendy, które podąża większość profesjonalistów.

Początki estetycznego projektu witryny sięgają daleko w głąb czasu. Przez wieki style i kierunki projektowania krajobrazu uległy wielu zmianom jakościowym. W chwili obecnej wśród ekspertów w zakresie poprawy strony jest pragnienie naturalności i prymitywności. Bardzo modne jest wzgórze alpejskie, rosyjski ogród ludowy z odrobiną postępu technologicznego: zastosowanie szkła, metalu, czystych geometrycznych kształtów, prostych linii.

We współczesnym projektowaniu krajobrazu dominuje eklektyzm. Musisz mieć prawdziwy talent do harmonijnego połączenia dwóch niekompatybilnych kierunków. Ale wynik jest w stanie przekroczyć wszelkie oczekiwania.

Nowoczesne style projektowania krajobrazu

Podczas długiej historii sztuki zdobywania osłony ukształtowano wiele jej kierunków.

Najważniejsze z nich to:

 • Styl klasyczny lub regularny. Znane francuskie parki są typowymi przedstawicielami tego kierunku. Ideą tego projektu jest idea podniesienia ludzkiego umysłu nad naturą, poddanie jej prawom znanej nam geometrii.
 • Styl krajobrazu. Historycznie było ono utworzone jako przeciwieństwo regularnego kierunku. Reprezentuje krajobraz "wolny", najbardziej dziewiczy. Styl krajobrazu ma za zadanie zaskoczyć człowieka pięknem natury, umiejętnie zaprojektowanym i stworzonym przez projektantów.
 • Styl wiejski (kraj). "Dom" to przepływ stylu krajobrazowego, którego przedstawicielami są zwykłe wiejskie ogrody w różnych częściach świata. Arbitralny kierunek, który nie wymaga dużych inwestycji i starannej konserwacji strony. Umiejscowienie ornamentów jest arbitralne, zależy od historycznie ukształtowanego folkloru tego obszaru.

 • Styl architektoniczny. Przesuwając naturalne piękno na tło, koncentruje się na dekoracyjnych konstrukcjach terenu: mostach, tarasach, łukach, brukowanych uliczkach, reliefach architektonicznych, schodach itp.
 • Japoński styl. Projekt strefy podmiejskiej w orientalnym stylu jest sztuką. Jest wypełniona symboliką. Projekt terenu jest idealny do stworzenia klasycznej orientalnej atmosfery. Głównymi elementami będą kamienie, głazy, mały staw, miejsce do kontemplacji piękna przyrody.

Układ obszaru wokół domu

Po wybraniu odpowiedniego stylu należy zaplanować projekt obszaru w pobliżu domu, definicję elementów. Bez etapu planowania właściwe wykreślenie jest niemożliwe.

Istnieje kilka standardowych rodzajów planowania, które mają zastosowanie do większości pomieszczeń:

 • Układ prostokątny. Najpopularniejsza opcja wygrana-wygrana. Schemat prostokątnego wykresu jest łatwy do zonacji, wygodnie jest podzielić go na osobne sekcje i dobrze nadaje się do tworzenia udanej kompozycji geometrycznej.
 • Okrągły układ. Układ ten jest sztucznie tworzony z wersji prostokątnej za pomocą elementów pomocniczych: klombów, trawników, zielonych nasadzeń itp. Bezpośrednie geometryczne formy są maskowane przez wystrój. Projekt krajobrazu wokół domu z motywami okrągłymi może być nietrywialnym rozwiązaniem.
 • Układ diagonalny. Opiera się na tworzeniu przekątnych równoległości. Projektowanie krajobrazu małej działki własnymi rękami w układzie ukośnym pomoże wizualnie powiększyć przestrzeń, przesunąć jej granice.
 • Bezpłatne planowanie. Dopuszczenie do swobodnego rozmieszczenia elementów projektu z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu. Ważne jest, aby poprawnie umieścić akcenty w takim ogrodzie. W przeciwnym razie może wystąpić efekt zaniedbania, a teren straci atrakcyjny krajobraz.

Spraw, aby przestrzeń była jak najbardziej wygodna i wizualnie zwiększyć małą przestrzeń przy dziedzińcu, dzięki czemu można ją podzielić na kilka obszarów funkcjonalnych. Ich liczba i rozmiar zależy całkowicie od pierwotnego obszaru obszaru i jego przeznaczenia.

Terytorium można podzielić na:

Wszystkie strefy terytorium powinny tworzyć pojedyncze zdjęcie, nie wyglądające jak oddzielne wyspy na podwórku. Strefy powinny połączyć jedną ideę, styl.

Jedna strefa logiczna powinna płynnie przejść do innej. Aby to zrobić, najlepiej jest użyć przestrzeni zielonych, łuków i wystroju.

Jaki rodzaj układu nie byłby wykorzystywany, największe strefy są najlepiej zlokalizowane na krawędzi kwadratu, a małe są wycentrowane w środku.

Skład krajobrazu

Architektura krajobrazu witryny to połączenie wielu funkcjonalnych i dekoracyjnych elementów. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo najważniejsze.

Jako zręczny budowniczy kładzie wykładzinę podłogową na podłodze domu, więc wykwalifikowany ogrodnik pogrąża swoją działkę trawnikiem. Jeśli przed trawnikiem był luksus cesarzy, we współczesnym świecie każdy może sobie pozwolić na uszlachetnienie terenu miękkim dywanem na trawie.

Proces wciągania trawnika jest pracochłonny i wymaga pełnego zwrotu, ale na jego końcu przyniesie właścicielom zasłużony rezultat w postaci idealnego fundamentu dla reszty krajobrazu. Oprócz funkcji dekoracyjnej trawa trawiasta wpływa pozytywnie na strukturę gleby i czystość powietrza, tłumi niepotrzebny hałas.

Do wyboru trawnika należy podchodzić z całą powagą: będzie on serwował więcej niż jeden sezon. Istnieją:

 • Wspólny trawnik. Jest to powłoka o monochromatycznej barwie o średniej gęstości.
 • Trawnik sportowy. Jest to gęstszy rodzaj trawnika, nie bojący się ładunków.
 • Dekoracyjny trawnik. Piękny idealny trawnik, nie przeznaczony do chodzenia po nim.

Ścieżka ogrodowa jest funkcjonalnym elementem projektowania krajobrazu. Odgrywa rolę łącznika ze specjalnymi strefami terytorium, są "szkieletem" całego układu terenu. W zależności od wybranej stylisty, ścieżki mogą mieć różne kształty, rozmiary, wykonane z różnych materiałów.

Chociaż klasyczny kierunek projektowania witryny to geometryczne i proste linie, bardziej naturalnie w krajobrazie wyglądają kręte ścieżki. Rysując z łatwością odwracają się za róg prowadząc gościa przez ogród.

Najważniejszym pytaniem na podwórkach jest wybór odpowiedniego materiału. W projektowaniu krajobrazu nie są mile widziane różnorodne wykończenia, ale użycie tylko jednego materiału nie jest konieczne. Najważniejsze w tym biznesie jest harmonia i jednolitość.

Centralne tory powinny być większe i bardziej solidne. Będzie dobrze wyglądać z mozaiką w różnych kolorach. Wygląda jak połączenie różnych kształtów i kompozycji kwiatowych jednocześnie. Współcześni producenci oferują usługi do indywidualnej produkcji ścieżek. Środkową aleję można podkreślić za pomocą wbudowanego oświetlenia punktowego.

Szczególny urok tylnych zaułków ogrodu dodadzą ścieżki brudu, ozdobnie posypane piaskiem lub okruchami.

Standardowe materiały do ​​ścieżek ogrodowych to:

 • kostki brukowe;
 • żwir;
 • płytki betonowe;
 • kamień naturalny;
 • pokrycie murowane;
 • płytki dekoracyjne;
 • naturalne kamyczki.

Przy wyborze materiału uwzględnia się jego zgodność z betonową glebą i warunkami klimatycznymi, oprócz standardowych warunków pracy.

Trudno sobie wyobrazić projekt krajobrazu na działce bez roślin. Kompozycja klombów może stać się prawdziwą sztuką i głównym akcentem całej witryny. Ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru roślin. Głównym kryterium wyboru będzie nie tylko ich wygląd, ale także wzajemna zgodność, niezbędne warunki klimatyczne, przeżywalność itp.

Istnieją następujące sposoby umieszczania plantacji na stronie:

 • Kwietniki. Najpopularniejszy ogród kwiatowy, reprezentujący plantację pewnej geometrycznej formy roślin ozdobnych-liściastych.

 • Lądowanie grupowe. Gęste sadzenie roślin w oddzielnych grupach kilku gatunków.
 • Rabatki. Różnorodność roślin ozdobnych i liściastych z prostokątnymi paskami do obramowania trawników, ścieżek lub innych elementów krajobrazu.

 • Granica. Różnorodne rabaty kwiatowe, w których rośliny sadzi się warstwowo.

 • Pasjans. Metoda sadzenia roślin samodzielnie.

 • Parterowy ogród kwiatowy. Geometrycznie poprawny, złożony ogród kwiatowy, znajdujący się przed wejściem do ogrodu. Zwykle składa się z kombinacji kilku gatunków roślin z elementami architektonicznymi.

 • Mobilne ogrody kwiatowe. Rośliny lub kwiaty, które nie są przystosowane do pewnych cech terenu (gleba, niektóre warunki pogodowe, pewna pora roku) są wystawione w krajobrazie działki w ozdobnych donicach lub wazonach, bez przesadzania w glebę.

 • Arsenał. Egzotycznym rozwiązaniem będzie kącik pustyni w ogrodzie. W sztucznie wypełnionym piaskiem arenarius zasadza się różnego rodzaju sukulenty i tym podobne.

Staw może stać się atrakcją każdego krajobrazu. Ale zanim zaczniesz jego wczesną kreację, powinieneś pomyśleć o tym spotkaniu. Różne typy zbiorników wodnych będą odpowiednie dla różnych miejsc.

Właściciele dużej działki oczywiście mogą sobie pozwolić na absolutny rozmiar, kształt i głębokość akwenu wodnego.

Zbiorniki są bardzo pracochłonne w ramach opieki, dlatego należy z góry przewidzieć, czy jego utrzymanie jest wykonalne.

Wielkość działki około 12 hektarów pozwala zbudować zarówno basen i mały staw dla małych ryb. Rozmiar obiektu wynosi do 8 metrów kwadratowych. Planując staw, należy wziąć pod uwagę, że wymiary gotowego stawu są wizualnie mniejsze niż pierwotnie zakładano. Dlatego potrzebny jest pewien margines.

Zbiornik powinien być bezpośrednio skoordynowany z ogólnym stylem projektu krajobrazowego. Przy regularnym stylu basen powinien mieć proste kształty, a dla stylu krajobrazu bardziej odpowiednie są asymetryczne strumienie z naturalnych materiałów.

Krajobraz obszaru podmiejskiego jakościowo przekształca tworzenie modnego teraz alpejskiego wzgórza.

Wzgórze alpejskie jest imitacją dzikiego górskiego krajobrazu z charakterystycznymi gatunkami roślin. Pomimo czasochłonnego procesu tworzenia, taka dekoracja może stać się ozdobą każdego domu wiejskiego.

Zazwyczaj alpejskie wzgórze jest rodzajem rockaria: kompozycji roślin ozdobnych z kamienia. Aby stworzyć ogród skalny, wykorzystywane są materiały dostępne w naszym regionie: wapień, granit, myszoskoczki. Kompozycja na żywo jest łączona z roślin kamieni.

Główny nacisk na ogród skalny związany jest z grą światła i cienia. Odpowiedni efekt można osiągnąć zarówno poprzez wstępny wybór miejsca z pięknie opadającymi promieniami słońca, jak i stworzenie sztucznego oświetlenia.

Strefa wypoczynku z grillem lub kominkiem

Posiadanie wiejskiej posiadłości pozwala nie tylko spędzać czas z dobrą pracą na pracach ogrodowych, ale także z powodzeniem odpoczywać w towarzystwie przyjaciół, wyposażając swój obszar wakacyjny w grill lub palenisko.

Odpowiednia platforma może być zarówno otwarta, jak i zamknięta. Chociaż pierwsza opcja jest mniej pracochłonna, konstrukcja niewielkiego baldachim nie tylko zwiększy komfort, ale także ochroni go przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych lub deszczu. Odpowiednim miejscem do rekreacji będzie podwórko, przestronne i ukryte przed oczami innych. Cóż, jeśli obok tego miejsca będzie strefa dla dzieci, a następnie otworzymy malowniczy krajobraz dla podziwu. Bliskość stawu doda dodatkowej świeżości w gorące letnie dni.

Lokalizacja w strefie rekreacyjnej grilla, ogniska lub kominka jest nie tylko częścią jego wnętrza, ale także ważnym elementem funkcjonalnym. Poza głównym przeznaczeniem można go wykorzystać do ogrzewania, tworząc atmosferę przytulności w jesienne wieczory.

Aranżacja jadalni na otwartym powietrzu

Projekt domu wiejskiego z otwartą jadalnią jest luksusem, dostępnym dla wszystkich. Jedzenie na świeżym powietrzu to nie tylko trend nowoczesnej mody, ale także bardzo przydatna praktyka, która poprawia metabolizm i ogólne samopoczucie.

Aby stworzyć letnią jadalnię, przede wszystkim potrzebujesz odpowiedniej wolnej przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem będzie plac zabaw o powierzchni około 10 metrów kwadratowych. Dla wygody, z domu należy trzymać kamienną ścieżkę w miejscu otwartego stołu.

Otwarta stołówka nie powinna znajdować się zbyt daleko od głównego budynku, w przeciwnym razie proces przenoszenia naczyń i gotowego jedzenia może stać się dość długim i czasochłonnym procesem.

Ważne jest, aby pamiętać o możliwych niespodziankach pogodowych i zmianach klimatycznych: konieczne jest wybranie mebli odpornych na wilgoć i wyposażenie jadalni w stacjonarny lub ruchomy daszek. Jako ochronę przed promieniami słonecznymi można użyć gałęzi dużego drzewa, jeśli jest ono na miejscu.

Jadalnia może być zaprojektowana jako altana wykonana z szerokiej gamy materiałów, otoczona żywopłotem lub pozostawiona w wolnej przestrzeni trawnika - wszystko zależy wyłącznie od życzeń właścicieli.

System oświetlenia dowolnego domku i działki ma dwie funkcje: praktyczną i estetyczną.

Pierwsza obejmuje strefy oświetleniowe do swobodnego poruszania się w ciemności, a druga ma na celu stworzenie specjalnej atmosfery i umieszczenie akcentów w projektowaniu krajobrazu.

Za pomocą umiejętnie uformowanego systemu oświetlenia można osiągnąć dramatyczną, nocną transformację ogrodu.

Zakres projektowania krajobrazu w strefie podmiejskiej to:

 • Wypełnienie. Dokonuje się tego za pomocą reflektorów na pomocniczych częściach obwodu.
 • Ogólne. Główna część oświetlenia polega na instalacji klasycznych opraw oświetleniowych wzdłuż głównych miejsc budowy.
 • Oznakowanie. Służy do tworzenia efektów wizualnych do przydzielania (oznaczania) części funkcjonalnych.
 • Oświetlenie dekoracyjne roślin, zbiorników, konstrukcji architektonicznych.

Podstawy projektowania krajobrazu do samodzielnego projektowania

Z dachów i ogrodów stopniowo zastępowane są łóżkami. Jeśli tak, to są małe liczby i gdzieś w głębi. Główne miejsce zajmują ogrody kwiatowe, tereny rekreacyjne i inne piękne zakątki. Wszystko to razem nazywa się projektowanie krajobrazu i uczy się tego w instytucie. Ale jeśli nie masz zamiaru zarabiać na zakwaterowanie, zagospodarowanie terenu i dekorowanie podwórek i daczy, możesz sam zaplanować wszystko. Projektowanie krajobrazu własnymi rękami jest długie i trudne, ale niezwykle fascynujące: bardzo przyjemnie jest patrzeć na piękno stworzone własną ręką.

Jak zwykle musisz zacząć od planu. Możesz narysować go na milimetrowej skali papieru lub użyć programów do projektowania. Najbardziej dogodne są Realtime Landscaping Architect i Sierra Land Designer 3D 7.0. W nich wszystkie obrazy będą duże i naprawdę możesz docenić wygląd witryny. I niech, bardzo niewiele osób dokładnie przestrzega planu. Ale podczas rysowania, będziesz rozwijać pewne umiejętności w projektowaniu krajobrazu, które pomogą Ci w realizacji planów w życiu.

Działka prostokątna: plan zagospodarowania terenu

Jeśli strona jest nadal pusta, zastanów się nad wszystkimi drobiazgami: gdzie będzie wejście, ponieważ na miejscu będzie dom, toaleta, inne budynki. Narysuj wszystkie budynki, narysuj ścieżki. Prosto to robią rzadko - są trudniejsze do pokonania w krajobrazie. Zakrzywione, o gładkich liniach pomogą w organizacji interesujących miejsc i plantacji. W planie nie zapomnij o komunikacji - zaopatrzeniu w wodę, kanalizacji, systemie nawadniania itp. Następnie stopniowo dodawaj elementy krajobrazu, rysując ich szczegóły.

Plan projektowania krajobrazu kwadratowej witryny domu wiejskiego

Jeśli wyposażysz już osiadłe dacza lub podwórko, zastosuj wszystko, co już istnieje, tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe. Aby to zrobić, musisz indeksować witrynę za pomocą taśmy mierniczej: wstępnie zeskanuj plan strony i zanotuj zmierzone odległości. Następnie plan będzie musiał zostać skorygowany w oparciu o wyniki pomiarów. Masz plan, który masz. Musimy nad tym popracować.

Spróbuj natychmiast narysować te zmiany, które zostały zaplanowane, ponieważ masz coś na myśli. Jeśli podoba ci się ten wynik, możesz go urzeczywistnić. Jeśli nie, najpierw zmień formularz lub zastanów się, gdzie możesz przesunąć poczęte, aby wyglądało lepiej. Dlatego wygodniej jest pracować z programami: zobacz, co należy zmienić i jak te zmiany wpływają na projekt witryny.

Tylko jeden moment. Nie wszystko, co dobrze wygląda na ekranie, wygląda dobrze w życiu. I dzieje się tak na odwrót - plan nie wygląda "niezbyt", ale ucieleśniony w życiu po prostu fascynuje. W każdym razie będziesz musiał wprowadzić poprawki kilka razy ...

Głównym zadaniem rejestracji witryny jest stworzenie harmonijnego krajobrazu. Jeśli tak, to musimy wziąć pod uwagę podstawowe prawa i obserwować proporcje. Jednym z głównych praw, które odnoszą się do rozwoju każdego projektu, w tym w projektowaniu krajobrazu - prawo trójkąta lub złotym odcinku.

W zastosowaniu do naszej sprawy można to interpretować w następujący sposób: sadzonki wyglądają pięknie, nie jest możliwe, że zawierają te same elementy. Na przykład podział klombu na strefy. Często rozróżnia się trzy różne lokalizacje, ale nie powinny one być traktowane jednakowo miłosiernie: jedna jest największa i dwie mniejsze, ale także o różnych rozmiarach. Również jeden kolor powinien być podstawowy, a dwa pozostałe - dodatkowy. I jeden z dodatkowych - w ogóle w małej ilości. Dotyczy to wyboru roślin, zarówno pod względem ich koloru, jak i kształtu, rozmiaru.

Planowanie rejestracji strony z uwzględnieniem praw projektowania krajobrazu

Zasada ta obowiązuje nie tylko w przypadku rabat kwiatowych i klombów, ale ogólnie w celu zaprojektowania: liczby i wielkości stref na terenie, projektu torów itp.

Tworząc projekt krajobrazu własnymi rękami, musisz przestrzegać prawa okręgu. Definiuje harmonijne kombinacje kolorów (patrz zdjęcie). Jeśli podzielisz go na pół pionową linią, po prawej stronie pojawią się ciepłe odcienie, po lewej - zimno. Główne kompozycje powstają w jednej grupie kolorów - zimnej lub ciepłej.

Nie oznacza to, że kolorów z różnych części nie można mieszać. Jest to możliwe, ale kolor z przeciwnej grupy powinien być obecny jako akcent, który przyciąga uwagę. Takie kontrastujące kompozycje są tworzone, jeśli konieczne jest odwrócenie uwagi od czegoś (płot, toaleta itp.).

Koło kolorów służy do określenia pokrewnej palety kolorów

Istnieje również prawo kwadratu. W małym domku lub podwórku trudno jest się do niego przylgnąć, ale ma to wpływ na zasady lokalizacji budynków i sadzenia roślin. Jego istotą jest orientacja po stronie świata. Na przykład, wybierając miejsce pod domem, pamiętaj, że jeśli umieścisz go na stronie południowej, prawie cały obszar będzie w cieniu. W niektórych regionach jest to dobre, w niektórych jest złe. Sam decydujesz.

Pozycja jest brana pod uwagę w odniesieniu do części świata i planowania terenów rekreacyjnych. Na przykład basen lepiej zrobić po stronie południowej: woda powinna się rozgrzać. Ale powinien być zacieniony obszar, baldachim, pergola, w którym można odpocząć od gorącego słońca.

Jeśli chodzi o sadzenie roślin i lokalizację ogrodu, można to zinterpretować następująco: najwyższe rośliny powinny znajdować się na północy (jeśli mieszkasz nie na południu i nie potrzebujesz cienia). Wtedy reszta przestrzeni będzie dobrze oświetlona.

Prawidłowe sadzenie roślin wysokości w stosunku do boków świata

Zagospodarowanie terenu w chatce lub dziedzińcu domu prywatnego wymaga wiedzy o tym, jaki stopień iluminacji jest preferowany przez dany gatunek rośliny. Zawsze są coraz bardziej zacienione miejsca. Po północnej stronie budynków zawsze jest więcej cieni. Tutaj musisz sadzić drzewa tolerujące cień, krzewy, kwiaty. Już w odległości od dwóch do trzech metrów strefa może mieć dobre oświetlenie, ponieważ cień z domu już nie może osiągnąć. Będą potrzebne rośliny, które kochają obfitość światła.

Zaplanuj lokalizację stref i budynków zgodnie z tymi regułami. Wciąż jest ich dużo, ale nawet jeśli weźmiesz pod uwagę te trzy, będziesz miał kompetentny układ, a co ważne, piękny i harmonijny.

Krótko o tym, co można udekorować domku, podwórku, działce. Jest wiele elementów, nawet więcej z nich. Jeden z ulubionych rodzajów rekreacji - grill lub grill. I pod tą strefą musi być miejsce. Natychmiast po ustaleniu miejsca na dom często decydują, gdzie umieścić altanę, taras, pergolę.

A obecność werandy w pobliżu domu nigdy nie była powodem, dla którego odmówili przyjęcia z altanki lub tarasu. Werandy w tym przypadku są zamknięte, a altanka jest otwarta. W jednym spędzają czas zimą, w drugim - w lecie. Czasami zastępuje go baldachim lub nowoczesna pergola. Nie taki, który obsługuje tylko rośliny, chociaż może to być struktura, w której rosną rośliny. W końcu taka konstrukcja jest jedną z najlepszych dekoracji witryny.

Altana i staw są ulubionymi i najbardziej żywymi sposobami dekoracji kraju lub obszaru podmiejskiego

Równie popularnym elementem projektowania krajobrazu są sztuczne stawy. Robią także w daczach, w ogrodzie, na dziedzińcu domu. Forma, rozmiar, rodzaj organizacji - wszystko może być inne: od miniaturowych stawów, przez całkiem solidne stawy do objętości kilku kostek i przyzwoite lustro wody.

Lubiany przez wielu projektantów, polega na tym, by zrobić strużkę. Idealnie, jeśli istnieje klucz lub naturalny strumień, ale jeśli nie, to można go zorganizować. Jest to łatwe, jeśli masz staw, w którym woda będzie karmiona. Strumień może biec od niego do ogrodu lub do ogrodu. Jest to zarówno piękne, jak i praktyczne: system nawadniający będzie miał swój element projektu, a nie rury, które muszą się jakoś ukryć. Szczególnie łatwo ten pomysł realizuje zbocza. Nawet jeśli jest mały - tylko kilka stopni, możesz skorzystać z naturalnej ulgi. O tym, jak zrobić wodospad na stronie, przeczytaj tutaj.

Nawiasem mówiąc, ogród może być również dekoracyjny i nie musi być ukryty. To prawda, że ​​szklarnie nadal nie będą ozdobą witryny, ale mogą być umieszczone za drzewami.

Stream - naturalny lub sztuczny - wygląda bardzo ładnie

Pomiędzy tymi i innymi strukturami i strefami są planowane miejsca na klomby, kwietniki, alpejskie wzgórza, skalne ogrody, skalne ogrody itp. Określono ich kształt, wielkość, rodzaj ogrodzenia, skład gatunkowy roślin i schemat ich sadzenia. Jest oczywiste, że bez doświadczenia nie jest to łatwe i będzie dużo przeróbek, ale ważne jest, aby zacząć od czegoś. Zmiany w plantacjach są dokonywane niemalże nieustannie, aby projekt krajobrazu był tworzony przez siebie przez ponad rok, a nawet przez trzy lata: w końcu użyjesz bylin, a one rosną powoli.

Kwietniki, kwietniki, krawężniki, skalniaki, zjeżdżalnie i ścieżki ogrodowe - to właśnie można wykorzystać do dekoracji

Między wszystkimi obszarami i budynkami muszą znajdować się ścieżki. Ich konstrukcja nie ma najmniejszego kształtu ogrodu, daczy. Generalnie projektowanie krajobrazu powstaje na wiele sposobów z drobiazgów. Gdzieś jest mała ławka, gdzieś w ogrodzie rzeźba, fotel bujany, doniczka, skalny ogród, staw, wiszący hamak, piękne światło, oświetlenie witryny itp. A wszystko to na ogół jest projektem.

Z jednej strony, projektowanie krajobrazu terenu o złożonym terenie jest technicznie bardziej skomplikowane: więcej obiektów technicznych, trzeba wziąć pod uwagę ulgę. Z drugiej jednak strony będzie wyglądać zupełnie niestandardowo, ponieważ wszystkie rozwiązania są indywidualne.

Przy dość dużym zboczu stosuje się zasadę projektowania tarasu. Nachylenie podzielone jest na strefy, po których niskiej stronie zainstalowane są ściany oporowe. Dzięki nim powierzchnia w pewnym obszarze - aż do następnej ściany - jest wyrównana. Wynika to z faktu, że część gleby jest przenoszona.

Wyrównanie zbocza ze ścianami oporowymi

Same tarasy są niezwykłe i mogą być pięknie udekorowane. Na przykład murowany z kamienia kwarcowego, a w odstępach czasu dla roślin pełzających i niewymiarowych, aby posadzić trawę trawiastą. Będą dekorować ścianę, a także wiązać korzenie gleby.

Wysokość ścian oporowych jest zwykle nie więcej niż metr, maksymalna - 1.2. M o budowie ich monolitycznych żelbetowych, górnego kamienia wykończenia kopca. Dla każdej takiej ściany potrzebny jest fundament. Zwykle - wzmocniony pas. Jeśli wysokość ściany i 60 cm, jak nośnik wystarczająco sprasowanej głębokości poduszki żwir 20 cm, wysokość 70 cm od fundamentu ściany powinny mieć głębokość wynoszącą co najmniej 60 cm, wysokość 1 do 1,2 m głębokości fundamentu - nie mniejsza niż 70 cm.

W oparciu o wymagania dotyczące fundamentów, najniższe koszty budowy murów oporowych na wysokości do 60 cm Jeżeli nachylenie nie jest bardzo strome, spróbuj przełamać zbocze na odcinki z taką różnicą wysokości. I pamiętajmy, że prostokątne tarasy, choć łatwiejsze do wykonania, z punktu widzenia projektu, jest to najgorsza opcja, która czyni harmonijną prawie niemożliwą. Przykłady wyglądu tarasów i dekoracji w galerii zdjęć.

Projekt ogrodu małej działki

Jeśli podwórko w pobliżu domu lub dając małą, a nawet właściwą formę - kwadratowe lub prostokątne - ogrodzenie, najprawdopodobniej widziane z dowolnego miejsca. Czujesz się jak w pudełku. Możesz go wyeliminować, jeśli zamkniesz ogrodzenie za pomocą plantacji. Ale muszą rosnąć nie linią, która powtarza kształt ogrodzenia, ale przez gładkie zakrzywione łuki lub grupy, które idą na trawnik. Do przeplatania się roślin można krzewów, różańców, można umieścić narożną altanę lub przydzielić strefę, która narusza poprawność linii.

Pokrywanie ogrodzenia wysokimi drzewami to dobry pomysł, ale lepiej sadzić je w grupach i różnych gatunkach

Drzewa będą się nieznacznie rozwijać, a strona będzie wyglądać szerzej

Inna opcja, która pozwala zamienić ogrodzenie w element wystroju: pozwól roślinom pnącym przekształcić je w zieloną ścianę, a obok roślin niskopiennych z zaokrąglonymi koronami. Jeśli rośliny zwiną się nad konstrukcjami wsporczymi, ich wierzchołki powinny być bardziej nieliniowe. Wszystko będzie wyglądać jeszcze lepiej.

Inną opcją jest zabezpieczenie. Oczywiście może on być uprawiany przez długi czas, chociaż szybko rosnące rośliny, w szczególności dla szybkiego efektu przez kilka lat, mogą być używane do używania wierzby. Ze swoich młodych gałęzi można utkać płot, ale korzenie prawie zawsze, opuszczają korzenie i zmieniają kolor na zielony po kilku dniach.

Taka ściana jest znacznie bardziej dekoracyjna niż nawet najpiękniejsze ogrodzenie

Podczas projektowania małej przestrzeni zabronione są proste ścieżki. Tworzą obiekty optycznie bliżej, czego absolutnie nie potrzebujemy.

Wielopoziomowe planowanie znacznie poszerza granice. Jest tak w przypadku, gdy nachylenie jest preferowane: 6set części wygląda jak większy obszar, jeśli występuje różnica wysokości. Jeśli dacza lub dziedziniec jest mały i płaski, będziesz musiał sztucznie stworzyć strefę. Pomoże to w alpejskich wzgórzach i podniesionych rabatach kwiatowych i rabatach kwiatowych.

Podniesione ogrody kwiatowe, skalniaki i zjeżdżalnie pomogą wizualnie powiększyć przestrzeń

Podczas sadzenia drzew obowiązują pewne ograniczenia. Nie sadzić drzew z dużymi koronami. Nie tylko spowodują one przesłonięcie niemal całej Twojej witryny w czasie, a więc będą wydawać się jeszcze mniejsze. Małe drzewa, krzewy i kwiaty - to jest to, czego potrzebujesz do wyboru. Jeśli potrzebujesz kilku wysokich drzewostanów, wybierz piramidalną koronę lub świecę. Nie są dla nas przyzwyczajeni i wyglądają bardzo dobrze.

Kształtowanie krajobrazu własnymi rękami: pomysły na zdjęcia i wideo

Wiedza teoretyczna jest cudowna, ale z powodu braku doświadczenia trzeba polegać na czymś. Czasami popychanie do projektu wspaniałego zakątka na dziedzińcu przed domem może stać się ulubioną formą ławki, a rośliny są już "przymocowane" do niej. Kilka ciekawych szczegółów, które być może zainspirują zebrane w galeriach zdjęć.

I wreszcie pomysły w formacie wideo

Dziękuję za informację informacyjną, złożyłem wniosek do wyspecjalizowanej firmy, ponieważ ciężko sobie radzić samemu, myślę, że każda osoba pracująca mnie zrozumie.

Informacje są bardzo przydatne, a jeśli są właściwie wykorzystywane, możesz sam stworzyć piękny ogród.

Dodaj komentarz

77 − = 74