Nazwa kategorii

Drabina do basenu

Drabina do basenu własnymi rękami: rysunki, materiały, instrukcje do produkcji

Basen nie tak dawno temu był atrybutem luksusu. Już dziś jest to tradycyjna część zewnętrznej części kilku domów poza miastem i miastem. Współczesny rynek oferuje takie konstrukcje o różnych kształtach, rozmiarach i wzorach. Różnią się one typem urządzenia i sposobem instalacji.

Jednak basen ma charakter unifikujący, który wyraża się potrzebą klatki schodowej. Dotyczy to struktur nadmuchiwanych i kapitału. Często właściciele domów samodzielnie robią schody do basenów. Mają specjalne wymagania. Na przykład zejście powinno być wygodne i bezpieczne, jak również wydostanie się z wody. Ponadto konstrukcja drabiny musi również spełniać funkcję dekoracyjną. Dlatego konieczne jest zastanowienie się nad kształtem klatki schodowej na etapie wyboru basenu.

Aby uniknąć obrażeń, ważne jest, aby drabina - ze stali nierdzewnej lub innego materiału - spełniała określone wymagania. Wśród nich należy wyróżnić wytrzymałość materiału, dobre oświetlenie miejsca zejścia o dowolnej porze dnia, a także właściwości antypoślizgowe. Jeśli nie planujesz kupić drabiny do basenu, możesz zrobić to sam własnymi rękami. Wtedy będzie miał wszystkie niezbędne parametry.

Co wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem pracy

Do chwili obecnej projekty klatek schodowych dla basenów są reprezentowane przez różnorodne formy. Wraz ze zwykłymi opcjami są kroki, które idą w kółko. Możesz kupić i wkręcić, a także struktur obrotowych. Czasami właściciele nieruchomości, w których znajduje się basen, mają urządzenia do zjeżdżania ze zjeżdżalniami. To pozwala uzyskać prawdziwą atrakcję.

Wybierając cechy konstrukcyjne drabiny dla basenu, należy wziąć pod uwagę kształt misy, jej cechy i wymiary. Jeśli basen nie jest zagłębiony, najlepszą opcją będzie struktura, która pozwoli ci wspiąć się na krawędź i zejść do wody. Najbardziej odpowiednim materiałem do takiego systemu jest metal. Może stanowić podstawę rur.

Jeśli posiadasz zagłębienie na terenie, możesz wykonać drabinę do basenu własnymi rękami, zgodnie z zasadą konstrukcji typu rzymskiego. Będzie wyglądać jak zamknięty system z zaokrąglonymi schodami. Do tej pory znane są rzymskie drabiny i stacjonarne schody. Ostatnia wersja jest ułożona nawet w czasie planowania basenu. Kroki w tym przypadku są izolowane i wyłożone. Materiał jest zwykle polipropylenem, ponieważ ma wysoką przewodność cieplną i prawie się nie ślizga.

Pierwsze kroki mają zwykle duży obszar, dzięki czemu może pomieścić kilka osób jednocześnie. Dzięki temu projektowi możesz stworzyć prawdziwą strefę gier dla dzieci i rekreacji. Możesz wykonać drabinę w formie wersji drabinowej. Ten wzór jest przymocowany do krawędzi i często znajduje się pod plastikowymi schodami.

Jeśli drabina do basenu własnymi rękami zostanie wykonana, to aby zabezpieczyć części, należy zadbać o obecność spawarki. Napraw węzły mogą używać łączników, na przykład śrub. Jednak dzięki niezawodności wygrywa pierwsza opcja. Materiał na stopnie może wyjść wzmacniając pręty rowkowane. Wykluczą poślizgnięcia.

Dalszy rozwój konstrukcji wymaga pewnych niuansów. Jeśli myślisz o tym, jak zrobić drabinę do basenu, pamiętaj, że produkty metalowe powinny być chronione przed korozją. W tym celu są one zabezpieczone kompozycją chroniącą polimer. Do schodów stosuje się metalowe stopnie, ale nie są one w stanie zapobiec poślizgowi. Dlatego armatura działa jak najbardziej odpowiednią opcję.

Jeśli nadal decydujesz się na używanie arkuszy, zalecane jest ich gumowanie. Kanał jest przygotowany z kanałem lub rurami. Materiał ten zostanie położony na krawędzi i po pewnym kroku można ustawić kroki. Ważne jest, aby zwracać uwagę na równość narożników. Kroki powinny być równoległe do powierzchni podłogi.

Za pomocą urządzenia spawalniczego można wykonać szynę z metalowego narożnika. Pod koniec montażu wszystkie ostre rogi są czyszczone. Pomoże to w szlifowaniu papieru. Po wykonaniu klatki schodowej możesz nadać jej pełny wygląd. Aby to zrobić, przy użyciu szlifierki z tarczą szlifierską, wszystkie spoiny są przetwarzane. Należy zwrócić szczególną uwagę na ostre narożniki i wystające części.

Podczas wykonywania drabiny do basenu ważne jest, aby wykluczyć podatność konstrukcji na negatywny wpływ korozji. W tym celu produkty są traktowane specjalnym związkiem. Powierzchnię należy odtłuścić, dopiero wtedy można rozpocząć nakładanie mieszanki.

Po wyschnięciu strukturę traktuje się metalowym podkładem. Na tej podstawie możemy założyć, że produkcja klatki schodowej została zakończona. Wynikową strukturę można udekorować. Użyj do tego następuje wiele opcji. Niektórzy malują produkt lub używają elementów oryginalnego wykończenia.

Produkcja schodów drewnianych

Kolejną doskonałą opcją dla materiału drabiny może być drewno. Konstrukcja w tym przypadku będzie przylegała do obręczy. Na początku mierzona jest długość desek. Aby uzyskać wytrzymałość, należy przymocować elementy za pomocą metalowych płyt i śrub. Następnie przeprowadzane są pomiary konstrukcji, w razie potrzeby można poprawić materiał, usuwając niepotrzebne.

Powierzchnia jest piaskowana. Aby poprawić wygląd produktu, można go spalić za pomocą palnika gazowego. Sprawi to, że tekstura drewna będzie bardziej wyrazista. Deski są mocowane w następnym etapie za pomocą wkrętów samogwintujących, końcowym etapem jest zastosowanie lakieru. Warto pamiętać, że drewniane schody do basenu, choć dość proste w produkcji, ale krótkotrwałe. Pod wpływem wody szybko stają się bezużyteczne.

Cechy produkcji schodów ze stali nierdzewnej

Jeśli nadal nie wiesz, jaki materiał wybrać do wykonania schodów, możesz rozważyć zastosowanie stali nierdzewnej. Wśród jego zalet są:

 • wytrzymałość;
 • prostota w opiece;
 • atrakcyjny wygląd;
 • odporność na wodę i odczynniki;
 • Łatwość instalacji.

Jeśli zostanie wykonana drabina do basenu ze stali nierdzewnej, a następnie położyć kotwy są niezbędne w fazie budowy. Schody będą zamocowane po bokach. Mocowanie może być wykonane nie tylko za pomocą kotew, ale również za pomocą specjalnych szkieł, które są montowane po wzniesieniu konstrukcji i wykonaniu prac wykończeniowych. Wewnątrz basenu system musi opierać się o gumowe uszczelki, które chronią ściany przed uszkodzeniem, a materiał przed korozją.

Do pracy ze stalą nierdzewną potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:

Od zadziorów i błędów końców można wyeliminować za pomocą dyszy, natomiast filcowe koło pomoże wypolerować powierzchnię. Ponadto należy kupić pastę do szlifowania. Drabina do basenu ze stali nierdzewnej może być wykonana z rur, których średnica zmienia się od 16 do 50 mm. Będą potrzebne do produkcji poręczy, regałów i sznurków. Przez liczbę stojaków należy przygotować odpowiednią liczbę końcówek. Potrzebne będą śruby samogwintujące 6 x 40 mm, a także śruby kotwowe z nakrętkami.

Rozpoczęcie pracy jest konieczne przy produkcji górnych i dolnych stojaków. Po przygotowaniu niezbędnych elementów ich końce powinny zostać oczyszczone. Z zestawu składników bierze się wskazówki, które składają się z nóżki i nogi. Końcówkę należy umieścić na stojaku. Koniec szafy będzie ukryty za czapkę. Po przygotowaniu stojaków można je zainstalować na miejscu.

Mocowanie odbywa się za pomocą hipotek o średnicy wewnętrznej 25 mm. Zanim zaczniesz robić drabinę do basenu, rysunek powinien być przygotowany. Pomoże Ci zrozumieć, jak unikać błędów.

Cechy produkcji schodów z rur z tworzyw sztucznych

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie drabiny z rur polipropylenowych, jako elementy boczne należy zastosować produkty 32 mm, w których wykonane są otwory o średnicy 20 mm. Tam wstawiane są rury z odpowiednimi parametrami. Podczas wykonywania drabiny z plastikowej rury do basenu konieczne będzie połączenie bocznych elementów z główną dolną częścią łożyska. Jego średnica powinna również wynosić 32 mm.

Do połączenia używa się adaptera, który ma kąt prosty. Aby wzmocnić tę strukturę do ściany basenu, możesz użyć nawiasów. Takie podejście pozwala na odłączenie systemu podnoszenia.

Ponieważ głównym warunkiem basenu jest klatka schodowa. Proces jego produkcji charakteryzuje się dostępnością, ponieważ nie jest konieczne posiadanie specjalnych kwalifikacji i umiejętności do osiągnięcia celu. Drabinka do basenu może być wykonana z różnych materiałów, między innymi z drewna, metalu i stali nierdzewnej. Niektórzy rzemieślnicy używają nawet plastikowych rur.

Jak zrobić drabinę do basenu własnymi rękami

Dziś nikt nie jest zaskoczony własnym basenem, ustawionym na dziedzińcu dworu wiejskiego lub w letniej rezydencji. Istnieją zarówno stacjonarne konstrukcje, jak i przenośne ramy lub nadmuchiwane produkty. Ale każda pula, niezależnie od jej typu, powinna być wyposażona w drabinę, ponieważ nie każdy jest w stanie przeskoczyć z boku z łatwością. Porozmawiamy o wymaganiach dotyczących tego projektu, rozpatrzymy najczęstsze jego rodzaje i wydamy instrukcje dotyczące instalowania drabiny do basenu własnymi rękami.

Klasyfikacja schodów według przeznaczenia

Zanim zbudujesz drabinę do basenu, powinieneś się dowiedzieć, jakiego rodzaju konstrukcji potrzebujesz. Tutaj należy skupić się nie na osobistych preferencjach, ale na typie i cechach urządzenia zbiornika. Rozważ popularne opcje:

 1. W przypadku basenu o wysokich bokach zaleca się użycie dwustronnej drabiny. Najpierw wspiąć się na bok, a następnie zejść do wody. Stabilność struktury jest utrzymywana przez powierzchnie ścian basenu.
 2. Dla stacjonarnego basenu bez desek, rzymskie schody to najlepszy wybór. Jego stopnie są często okrągłe, a zejście do wody jest gładkie i przyjemne. Możesz także użyć drabiny wykonanej z metalu, która ma stopnie tylko po jednej stronie. Jest on przymocowany do planszy.
 3. Schody do nadmuchiwanych wanien dla dzieci przypominają standardową drabinę, w której jedna strona jest położona na ziemi, a druga - w basenie.

Wymagania projektowe

Głównym zadaniem drabiny do basenu jest zapewnienie bezpiecznego i wygodnego zejścia do wody i zejścia z niej. Ponadto urządzenie jest ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza aranżacji zbiornika. Dlatego jeśli planujesz zbudować strukturę własnoręcznie, musisz wziąć pod uwagę oba te czynniki. Od nich zależy wybór kształtu przyszłego produktu i jego projektu. Drabina basenowa musi spełniać następujące wymagania bezpieczeństwa:

 1. Struktura powinna być silna.
 2. Schody powinny być umieszczone w dobrze oświetlonym miejscu.
 3. Na nogach należy zainstalować gumowe końcówki.
 4. Projektując projekt, należy wziąć pod uwagę warunki pracy konstrukcji. Wysokość schodów zależy od wzrostu kąpieli.

Przy produkcji schodów do basenów wykorzystuje się kilka materiałów. Często jest to stal nierdzewna, aluminium lub polipropylen. Wielu zapyta, dlaczego niemożliwe jest zrobienie drabiny z tarcicy? Faktem jest, że drzewo w porównaniu z wodą ma niższą gęstość, czyli woda wypycha go. Co więcej, jest podatny na gnicie, a za kilka lat taki produkt stanie się nieodpowiedni do użycia. Jedyną opcją w tym przypadku jest montaż małej drabiny drabinowej w formie platformy.

Pomocna wskazówka: Aby zmniejszyć wpływ wody na drewno, nałóż warstwę wodoodpornej farby na strukturę mocującą.

Teraz zapoznajmy się z materiałami, które są znacznie częściej wykorzystywane w budowie schodów do basenu własnymi rękami.

Materiał ten jest dobrze przystosowany do pracy w wilgotnym środowisku, ma wysoką wytrzymałość i długą żywotność. Ale stal nierdzewna ma swoje wady. Tak więc na metalu z czasem pojawi się czerwona powłoka. Powodem tego jest niewystarczająco czysta woda, w której występują różne zanieczyszczenia. Dlatego produkt będzie musiał być okresowo oczyszczany z osadu, jednak nie jest to poważny problem. Następną niedogodnością jest sam proces montażu drabiny, ponieważ metal będzie musiał zostać ugotowany, a następnie wypolerowany. Jeśli wiesz, jak obchodzić się z urządzeniem spawalniczym, idealnym rozwiązaniem jest stworzenie konstrukcji ze stali nierdzewnej.

Stosunkowo niedrogi materiał. Ze względu na właściwości mechaniczne polipropylenu nie nadaje się do samodzielnego przetwarzania. Aby tworzyć takie projekty w domu, zwykle należy używać niepotrzebnego plastiku. Ale taki materiał raczej nie będzie w stanie stworzyć wartościowego urządzenia. Możesz spróbować zbudować drabinę wykonaną z plastikowych rur. Aby struktura była wystarczająco mocna, muszą włożyć żelazne wzmocnienie. Ta opcja może być przydatna tylko w przypadku puli dla dzieci.

Ogólnie rzecz biorąc, wybór jest tu jasny - jeśli chcesz stworzyć solidną i trwałą drabinę do basenu, to nic, poza rurami lub kanałem ze stali nierdzewnej, tutaj nie jest odpowiednie.

Zalecenia dotyczące projektowania i przygotowania materiałów

Po zdefiniowaniu rodzaju i materiału drabiny, możesz przejść do rysunku. Po pierwsze, rozważ opcję dwukierunkowej drabinki metalowej dla puli ramek. Przy projektowaniu należy pamiętać, że szerokość drabiny, a w związku z tym, stopnie powinny mieścić się w zakresie od 50 do 70 cm, co pozwoli na wygodne przesuwanie drabiny. Ponadto ta szerokość jest wystarczająca, aby zapewnić dobrą stabilność strukturalną. Kroki należy ustawić w krokach co 35-40 cm, a drabina jest przeznaczona dla dzieci - do 25 cm. Na rysunku zauważamy najpierw wszystkie stawy stawów z nogami. Przy określaniu wysokości urządzenia należy najpierw zmierzyć odległość od dna basenu do górnej strony ściegu, a następnie dodać do uzyskanej wartości 30-40 cm Średnica rur dla słupków powinna wynosić co najmniej 40 mm. Są to główne punkty, które muszą być przestrzegane podczas projektowania drabiny. Pozostałe parametry mogą się różnić w zależności od wymiarów, cech konstrukcyjnych wanny i osobistych preferencji.

Ważne: Wymagana liczba materiałów jest określona dopiero po losowaniu.

Po wykonaniu obliczeń zwracamy się do przygotowania materiałów. Do pracy przy montażu dwustronnej metalowej drabiny potrzebujesz:

 • Rury lub kanały ze stali nierdzewnej;
 • grubość blachy 5 mm;
 • spawarka;
 • szlifierka kątowa;
 • gumowe łaty na schodach, aby zmniejszyć poślizg;
 • wodoodporna farba;
 • pędzel lub wałek do malowania;
 • wskazówki na nogach.

Instrukcje dotyczące produkcji klatek schodowych własnymi rękami

Teraz przejdź bezpośrednio do tworzenia drabiny. Wykonamy spajanie metali wszystkich elementów konstrukcji poprzez spawanie. Kolejność wykonywania pracy wygląda następująco:

 1. Zrobiliśmy krokami i krokami bułgarski według obliczonych danych.
 2. Po schodach wykonujemy pierwszą stronę schodów.
 3. Po wykonaniu loków i wiązania.
 4. Spawany do szczytu drabiny po obu stronach gotowych zakrętów. Nie zapomnij używać środków ochrony osobistej i przestrzegać innych środków bezpieczeństwa.
 5. Do schodów mocujemy gumową podszewkę.
 6. Po zakończeniu montażu produktu usuń wszystkie ostre zadziory w złączach elementów konstrukcyjnych. Aby to zrobić, użyj szlifierki lub filtra.
 7. Po zdzieraniu wylać wszystkie pozostałe otwory, aby zapobiec przedostawaniu się wody. Nawiasem mówiąc, oprócz spawarki możliwe jest użycie specjalnych ozdobnych zatyczek do uszczelniania otworów.
 8. Na koniec pokrywamy powierzchnię schodów farbą, nadając jej pełny i atrakcyjny wygląd.

Ta konstrukcja jest odpowiednia do użytku w basenach ramowych i nadmuchiwanych. Ale w tym przypadku konieczne jest wyposażyć nóżki produktu w specjalne końcówki, aby chronić dno basenu przed uszkodzeniem.

Jak zrobić drewnianą drabinę do nadmuchiwanego basenu

Ten projekt można również wykonać własnymi rękami. W tym przypadku jako regały boczne używany jest pręt o przekroju 50 * 120 mm. Do produkcji stopni są odpowiednie deski 30 * 120 mm. Co do górnej platformy, jest wykonana z płyty z grubej sklejki wodoodpornej.

Pomocna wskazówka: Podczas budowy drabiny do nadmuchiwanego basenu własnymi rękami użyj drewna sosnowego lub świerkowego. Drewno iglaste może być łatwo przetwarzane.

Mocowanie stopni za pomocą: a) pręta; b) metalowy róg; c) w rowku

Do pracy potrzebne są również: narożniki metalowe, płyty z blachy ocynkowanej, gwoździe, młotek, papier ścierny, pilnik, impregnacja przeciwgrzybowa i farba wodoodporna. Kolejność montażu jest następująca:

 1. Zgodnie z obliczonymi danymi wyciąć plansze dla słupków i stopni.
 2. Wykonujemy montaż dwóch identycznych drabin o wymiarach. Do tego używamy młotka i gwoździ. Kroki są przymocowane do końca pręta, dodatkowo podpierając dno metalowym narożnikiem. Jeśli całkowite wymiary produktów nie pokrywają się, wynikowy projekt będzie asymetryczny, aw rezultacie niestabilny i niebezpieczny.
 3. Wycinamy z metalowych płyt dwie boczne okładziny łączące i instalujemy je pod górną platformą, łącząc pojedyncze klatki schodowe. W takim przypadku elementy łączące muszą sięgać do końców bocznych stojaków. Montaż odbywa się za pomocą młotka i gwoździ.
 4. Ustawiamy górny obszar i naprawiamy go za pomocą rogów.
 5. Gwoździe od dołu do nóg to uparte listwy. Dzięki temu projekt stanie się bardziej stabilny i trwały.
 6. Rogi metalowych spoin obrabiamy za pomocą pilnika i przeszlifujemy całą powierzchnię drabiny papierem ściernym.
 7. Zakładamy impregnację przeciwgrzybową produktu i warstwę wodoodpornej farby.

Działanie dowolnej puli jest niemożliwe bez drabiny. Jeśli posiadasz niezbędne umiejętności, możesz stworzyć bezpieczne urządzenie własnymi rękami. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z zaleceniami i zasadami określonymi w naszym artykule.

Schody do basenu: rama, nadmuchiwane, stacjonarne

W każdej puli potrzebujesz drabiny. W modelu szkieletowym lub stacjonarnym. Nawet w nadmuchiwanym: nie każdy może lub chce płynąć z boku. Jeśli wysokość jest niewielka i łatwo można nad nią przejść, można obejść się bez tego akcesorium, ale nie ma wielu takich małych misek. Jeśli wysokość 70 cm i powyżej, idź i wydostać się będzie trudne. Dlatego w tym przypadku wybieramy odpowiednią drabinę

Schody mogą być używane do basenów stacjonarnych lub ramowych. Różnią się konstruktywnie.

Dla stolarzy i basenów nadmuchiwanych

Schody w ramie lub nadmuchiwanym basenie mają stopnie po obu stronach

W puli ramki umieścić modele przenośne ze schodami po obu stronach. Liczba kroków i ich szerokość mogą się różnić - są ustawiane różnymi krokami. Wybierz w oparciu o wzrost kąpiących się. Jeśli są dzieci, zrób mały krok, aby były wygodne i bezpieczne. Jeśli nie ma dzieci, kroki można ustawić na znaczną odległość: wygodniej jest dorosłym podnosić nogi nieco niż nasiona.

Czasami w przypadku szkieletu i nadmuchiwanych basenów schody na schodach są zdejmowane, wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa. Istnieją modele z poręczą lub bez. Pod względem bezpieczeństwa poręcz jest preferowana, ale koszt takich modyfikacji jest większy. Nadal są modele z platformą górną lub bez niej (z platformą - jest wygodniej)

W niektórych klatkach schodowych można regulować wysokość, co jest z pewnością wygodne: basen po kilku sezonach można wymienić, a nowy dodatek nie będzie musiał kupować.

Stojaki mogą być wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej. Aby zabezpieczyć spód, specjalne plastikowe podkładki są zużyte. Istnieje również taka opcja, jak maksymalna waga, jaką mogą wytrzymać. Więc nawet schody do ramy lub nadmuchiwanego basenu nie są tak łatwe do wyboru.

W przypadku stołecznych basenów betonowych lub ceglanych schody wykonane są ze stali nierdzewnej. Różnią się konstrukcją - po jednej stronie znajdują się schody. Kroki na jednej głębokości mogą być różne, wybierz ten, który uważasz za najbardziej odpowiedni.

Schody wykonane ze stali nierdzewnej do basenów stacjonarnych

Niektóre mają górną krawędź przymocowaną do boku basenu, inne - na podłogę za burtę. Ponieważ jednak rodzaje ścieków zapewniają inną konstrukcję boków, stojaki na schodach znajdują się w różnych odległościach. Szeroko umieszczone stojaki są używane do modeli przelewowych, węższe dla modeli skimmerów. Istnieją modyfikacje, które są dołączane bezpośrednio do ściany. Dolna krawędź w dowolnym modelu nie jest stała, ale opiera się o spód lub ścianę. Aby uniknąć uszkodzenia płytek lub mozaiki, gumowe podkładki są umieszczane na dolnych stojakach.

Aby woda w nogach na schodach się nie ślizgała, są one zakładane na nakładki

Są modele z lekkim wejściem

Schody dla basenów różnią się sposobem mocowania. Dostępne są opcje z danymi dotyczącymi kredytu hipotecznego. Są montowane podczas budowy miski. Są one naprawiane dokładniej, ponieważ mają zwiększoną niezawodność. Podczas instalacji modeli bez osadzonych części należy użyć niezawodnego łącznika i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Istnieją modele schodów z uproszczonym wejściem do basenu - mają nachylenie, więc należy je uwzględnić przy planowaniu. Jest to doskonała opcja dla osób w wieku i dzieci: łagodne nachylenie wymaga mniejszego wysiłku.

Materiał, z którego wykonane są te akcesoria, jest polerowaną stalą nierdzewną. Ale jak w wodzie jest ślisko, stopnie są często noszone z plastikową wykładziną antypoślizgową.

Aby wygodniej było zejść lub wspiąć się na poręcze, zamontowano poręcze w pobliżu schodów. Nie zawsze są: możesz trzymać się schodów. Ale dzięki takiemu urządzeniu kąpiel jest bezpieczniejsza i wygodniejsza.

Balustrada jest zawsze instalowana, jeśli zejście do basenu wykonane jest w formie rzymskich schodów i stanowi integralną część miski. Służą one jako wsparcie i gwarantują bezpieczeństwo. Czasem instaluje się je na całym obwodzie, szczególnie w głębokich basenach: można odpoczywać trzymając się za ręce.

Poręcze są niezbędne, jeśli zejście do basenu wykonane jest w formie rzymskich schodów, nie jest źle ustawić je na obwodzie - można odpocząć trzymając się za ręce

Drabina do basenu własnymi rękami

Najczęstszym materiałem do rzemiosła w naszym kraju jest drewno. Z niego także schody do basenów. Jego ręce do pracy z drewnem są łatwe nawet dla początkujących: projekty są bardzo proste.

Małe drewniane schody-rusztowania

Zdjęcie pokazuje jeden z modeli dodatkowych do ramy lub nadmuchiwanego basenu. W razie potrzeby można go podwyższyć.

Najpierw narysuj rysunek, na którym określasz wymiary, wycinasz przedmioty. Wszystkie deski są impregnowane przeciwgrzybiczo, olejem lnianym lub woskiem. Następnie zbieraj na Saomrezy. Pod łącznikami lepiej jest wywiercić otwory, aby drewno nie uległo pęknięciu. Aby uzyskać siłę od tyłu, wszystko jest również zapinane na metalowe płytki.

Małe schody łatwe do zrobienia własnymi rękami

Zebrany własnymi rękami drabina do basenu, przycinania i procesu papieru ściernego. Najpierw ze średnią, a następnie z drobnym ziarnem. Następnie, w razie potrzeby, można pokryć plamą, a po - lakierem. Lepiej jest, jeśli będzie miał właściwości hydrofobowe (lakiery jachtowe).

Dwustronna drabina wykonana z drewna

Istnieje model dwustronnej drabiny wykonanej z drewna. Jest to również łatwe do wykonania samodzielnie. W przypadku regałów bocznych należy użyć deski o wymiarach 40 * 120 mm lub 50 * 120 mm. W przypadku stopni można używać fragmentów tej samej planszy lub trochę cieńszych, ale o długości co najmniej 30 mm. Górna platforma może być wykonana z tych samych desek lub kawałka grubej wodoodpornej sklejki.

Najważniejsze w tym modelu są boczne płyty wykonane z metalowych płyt, które zapewniają sztywność i niezawodność konstrukcji. Możesz wyciąć je z ocynkowanego żelaza. Zwróć uwagę, że nakładki dochodzą do końców regałów bocznych, a także łączą się pod platformą górną. Aby to zrobić, arkusz jest zginany pod kątem 90 ° we właściwych miejscach, a następnie przymocować zarówno w deskach desek, jak i na końcach. Możesz użyć śrub samogwintujących lub gwoździ - kto z tym, co kiedyś pracował.

Dwustronne drewniane schody do basenu

Zwróć szczególną uwagę na krawędzie płyty - mogą być ostre. Albo zarabiają plik, albo po prostu zawijają go do wewnątrz, tak aby brzegi opierały się o drewno.

Kroki są ustalane przez stojak, na końcu pręta. Dół mocowany za pomocą metalowych narożników. Do naprawy można użyć kawałków drewna, ale wtedy wygląd będzie nieco gorszy.

Aby poprawić bezpieczeństwo, boczne szyny są przymocowane do zlewu. Mocowane są za pomocą metalowych pasków, które zapobiegają kołysaniu i łamaniu prętów pod obciążeniem.

Mocowanie stopni drabiny za pomocą pręta, narożnika i wpustu

Aby zapewnić, że na każdym podłożu klatka schodowa stoi bezpiecznie, na dole znajdują się przybite pasy. Wystają poza krawędzie bocznych stojaków drabiny, dodając stabilność. Są one mocowane za pomocą gwoździ na końcach stojaków, a następnie dodatkowo - za pomocą metalowych narożników (po dwa na każdym stojaku).

Ponieważ przejmiecie ręce nad poprzeczkami i kłonicami klatki schodowej, należy zwrócić szczególną uwagę na obróbkę powierzchni. Ostrożnie pracuj z granulatem o średniej ziarnistości, a następnie dopóki powierzchnia jest gładka, bez wystających naroży. Następnie zmiel go drobnym papierem ściernym.

Ostatni etap - impregnacja przeciwgrzybowa i aplikacja farb i lakierów. Impregnację wybiera się uwzględniając, że drewno będzie w wysokiej wilgotności. Najlepsza opcja - impregnacja do wanien i saun: ochrona na poziomie, brak szkodliwych emisji.

Do obróbki drewnianych schodów w basenie używaj lakieru jachtowego

Na życzenie pokrywasz plamę. Siać: nie należy stosować plam z lakierem - trudno nakładać na miękkie skały. Drabina do basenów własnymi rękami wykonana jest głównie z sosny i świerku, które są miękkie. Wykończenie to najczęściej nakładanie warstwy lakieru. Te związki powinny korzystnie być stosowane z właściwościami hydrofobowymi. Najbardziej niezawodne są jachty. Od dawna opierają się niszczącym działaniom wody, podczas gdy powierzchnia wygląda cudownie.

Dla tych, którzy są bardziej przyjaźni z cegły, zaprawy i kielni, a basen jest z cegły, odpowiedni jest inny rodzaj schodów. Jej zdjęcie znajduje się poniżej. Są to trzy półokrągłe o malejącej średnicy, umieszczone jedna nad drugą. Ich wierzch jest ozdobiony kaflami. Najważniejsze to wybrać antypoślizgową dachówkę.

Schody na basen mogą być wykonane z cegły lub betonu

Ta sama drabina może być wykonana z betonu - będziesz musiał wypełniać poziomy po jednym na raz. Aby przyspieszyć proces, dodaj plastyfikator, przyspieszając ustawienie.

Dodaj komentarz

− 1 = 8