Nazwa kategorii

Kryte kwiaty begonii

Pokój Begonia - pielęgnacja i pielęgnacja

Szczególnie piękna i sławna jest bezpretensjonalna roślina - sala begonii. Bardzo niewielu ludzi ten kwiat może pozostawić obojętny. Jak rozwijać i dbać o begonię w pomieszczeniach, jakie są popularne rodzaje begonii w pokoju, jak przygotować glebę i prawidłowo przeszczepić begonię, można się nauczyć czytając ten tekst.

Rodzina Begoniev obejmuje ponad 800 gatunków roślin, zamieszkujących południowo-wschodnią Azję, Brazylię, Afrykę i wyspę Madagaskar. W naturze rozmiar rośliny begonii waha się od 5 cm do 3 metrów.

Różnorodność form i odmian tego kwiatu zadziwia swoją różnorodnością. Hodowcy kwiatów wiedzą, że ten kwiat znany jest nie tylko z różnych odmian i gatunków, ale także z warunków uprawy. Begonia jest uprawiana zarówno na ulicy, jak iw domu. W pomieszczeniach zamkniętych zasadza się z reguły higieniczny rodzaj begonii.

Rodzaje begonii w pokoju to:

 1. dekoracyjnie kwitnące, przyciągające wzrok nieodpartym pięknem kwiatów;
 2. dekoracyjne-liściaste, o zróżnicowanej formie i kolorze liści.

Popularne rodzaje kwiatów dekoracyjnych i kwitnących begonii

 • Begonia coral - duża roślina z ozdobnymi liśćmi 10-15 cm długości, z białymi plamami i jasnymi różowymi kwiatami;
 • Pokój Begonia jest jasno czerwony - dość duża roślina o błyszczących, gładkich liściach o owalnej formie. Kwiatostany soczystych czerwonych kwiatów mają formę wiechy.
 • Pokój Begonia zimozielony - niska roślina o okrągłych jasnozielonych liściach o długości 5-6 cm. Kwitnie prawie od roku, kwiaty są białe, czerwone i różowe.

 • Begonia Elathior to wysoka roślina, która ma kształt krzewu do 35 cm wysokości, dekoracyjne postrzępione zielone liście i kwiaty w różnych kolorach o średnicy 4-5 cm. Jest bardzo bujny i długo kwitnie.
 • Begonia Lorrain - wysokość rośliny osiąga 50 cm Egzotyczne, okrągłe, ciemnozielone liście o długości do 8 cm Kwiaty są różowe, czerwone i białe.

Popularne gatunki roślin pokojowych ozdobnych begonii liściastych

 • królewska begonia - ma niezwykle dekoracyjny kolor liści odchodzących płynnie od czerwonego do ciemnobrązowego. Długość liści osiąga 30 cm. Jedna z najpopularniejszych begonii ozdobnych-liściastych;
 • tygrysia begonia - do 25 cm wysokości, w kształcie krzaka. Ulotki raczej małe, ciemnozielone, z drobinkami światła.

Jak dbać o begonie w pokoju?

Dbanie o pokój begonia nie jest trudne. Ta roślina nie jest kapryśna, ale mimo to również wymaga pewnej opieki.

Begonia odnosi się do roślin światłolubnych, ale bezpośrednie narażenie na światło słoneczne jest przeciwwskazane, ponieważ prowadzi do poparzenia liści.

Begonia powinna znajdować się w pobliżu okna, a jeśli nie jest to możliwe, należy ją odcień.

Maksymalna komfortowa temperatura dla begonii w okresie letnim nie powinna przekraczać 22-25 о С, a zimą - 15-18 С.

Podlewanie jest bardzo ważne dla begonii w domu. Roślina ta nie nadaje się jako spieczona ziemia i jest zbyt mokra. Na przykład, wiosną i latem, begonia domowa powinna być podlewana tak często, jak to możliwe, ale bez zalania, aby zapobiec stagnacji wody. Określenie czasu podlewania nie jest trudne. Występuje, gdy gleba wysycha na głębokość 1-2 cm, a podlewanie powinno być prowadzone stojącą wodą.

Ważnym czynnikiem dla begonii domowej jest wilgotność powietrza. Ponieważ rodzimą krainą tej rośliny jest tropik i subtropik, lubi ona wysoką wilgotność. Jeśli inne rośliny mogą zapewnić taki klimat przez opryskiwanie, to dla begonii jest przeciwwskazane.

Jeśli szprot jest posypany, jego liście zostaną pokryte plamami. Ale jest wyjście. Wystarczy umieścić garnek z kwiatami na mchu, wilgotnym torfie lub umieścić w płytkim pojemniku z wodą.

Nie zapomnij o nawożeniu roślin. Begonia musi być podawana 1-2 razy w miesiącu. Nawozy zawierające azot są stosowane tylko do liści ozdobnych, ponieważ azot wspomaga wzrost liści, ale spowalnia kwitnienie. Ale do ozdobnego kwitnienia odpowiednie są nawozy z zawartością fosforu.

Należy dodać, że begonia pokojowa preferuje świeże powietrze, dlatego pomieszczenie, w którym rośnie, jest okresowo wentylowane. Jednocześnie nie powinniśmy zapominać, że begonia boi się przeciągów, które mogą doprowadzić do jej śmierci.

Z kwitnącej begonii nie może oderwać oka. Dziękuje jej za opiekę nad nią. Kwitnie begonia w domu przez długi czas, ale nie na zawsze. Czas płynie, kwiaty więdną i kruszą się, liście blakną i wysychają. Nadchodzi czas odpoczynku i snu. Teraz begonia woda powinna być rzadziej, a temperatura powietrza zapewniać chłodniej - do 14-16 o C. Wytnij wszystkie wysuszone części rośliny i przygotować się do przeszczepu.

Jak prawidłowo przeszczepić begonię pokoju?

Glebę dla begonii można przygotować niezależnie. Ta roślina preferuje lekkie podłoże. Jest przygotowywany z mieszanki liściastej i darniowej, zarośniętej humusem, piaskiem i torfem. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, że powierzchnia liści powinna być nieco większa niż połowa całej objętości doniczki.

Kryty begonia nie wymaga częstych przeszczepów, ale jeśli korzenie są już zatłoczone, konieczny jest przeszczep. Zwykle begonie są przeszczepiane w marcu.

Ostrożnie zdejmij kwiatek z doniczki, oczyść korzenie starej gleby i umieść je na chwilę w roztworze nadmanganianu potasu. Mangan pomaga chronić korzenie przed chorobami grzybiczymi, do których predysponuje domowa begonia. Ponadto, wszystkie uszkodzone korzenie są odcinane i umieszczane w nowym pojemniku z ziemią.

Podczas przeszczepu rośliny nie nalewać do góry doniczki. Glebę dodaje się później, gdy korzenie odrastają. Po przeszczepie begonia pokojowa wymaga większej uwagi i troski. W pierwszym miesiącu należy zaangażować się w nawadnianie i ostrożnie chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Choroby i szkodniki begonii wewnętrznej

Begonia roślinna nie jest odporna na choroby grzybowe. Zauważając, że roślina zaczyna zachorować, konieczne jest usunięcie dotkniętych obszarów. Begonia może być dotknięta przez szkodniki. Jej wrogami są mszyce i przędziorków. Na wczesnym etapie choroby zaleca się przepłukanie rośliny roztworem mydła. A do poważnego leczenia wystarczy potraktować go środkiem grzybobójczym, w sposób wskazany w instrukcji użycia.

Begonia: opieka w domu - ważne punkty (zdjęcie). Stworzenie warunków do kwitnienia begonii w domu przez cały rok

Begonia jest pięknym i jasnym przedstawicielem rodziny Begoniev, która jest najbardziej popularną rośliną wśród kwiaciarni i ma dużą liczbę rocznych i wieloletnich gatunków traw, krzewów i półszlachetnych.

Pierwszy został opisany przez botanika Begonia, Francuza z pochodzenia Charlesa Plume'a, który był częścią ekspedycji zorganizowanej przez Antyle w XVI wieku przez Michela Begona.

To było na cześć tego organizatora, że ​​roślina ma swoją nazwę - begonia.

Roślina jest często stosowana w medycynie ludowej, jest środkiem znieczulającym i przeciwzapalnym.

Osobliwości rosnącej begonii w domu

Ważne aspekty prawidłowego wzrostu begonii w domu:

• Begonia, uprawiana w domu, woli zrezygnować z sąsiedztwa z innymi kwiatami, ponieważ lubi przestrzeń (na przykład na parapecie) i nie toleruje, gdy ktoś lub coś ją dotyka, dotyka lub przeszkadza - ona jest drażliwa!

• Begonia wymaga pomieszczenia o dużej wilgotności.

• Podlewanie begonii jest lepsze niż woda stała, ale aby wilgoć nie pozostała w otworze odwadniającym.

• Grunt na begonie powinien być częściej rozluźniany, a roślina powinna być karmiona zrównoważonym nawozem i podlewać ciepłą wodą.

• Przeszczep roślinę raz do roku, przestrzegając wszystkich zasad i niuansów tej sprawy.

Begonia: pielęgnacja domowa - gatunek i rozmnażanie roślin

Begonie uprawiane w domu, czysto symbolicznie podzielone na dwie grupy - kwitnące i liściaste odmiany roślin.

Odmiany liściaste wyróżniają się niezwykłą formą i oryginalną kolorystyką liści.

Kwitnące okazy są podzielone na kategorie roślin bulwiastych, zimozielonych i krzaczastych.

Najpopularniejsze gatunki begonii to:

Odmiany bulw - ma bezpretensjonalne i podwójne płatki kwiatów w różnych kolorach od jaskrawego białego do czerwonego i pomarańczowego. Płatki mogą łączyć dwa kolory lub być obramowane obramowaniem. Wymiary kwiatostanów wynoszą od 5 do 18 centymetrów, a w kształcie bardzo przypominają róże, piwonie lub goździki.

Everflowering odmiany Jest najczęstszym okazem związanym z krzaczastymi roślinami. Odmiana ta jest uprawiana jako kultura ogrodowa i sadzi domy w warunkach pokojowych. W domu taka begonia może kwitnąć przez cały rok, podając domowi lśniące liście czerwieni i zieleni. To domowe piękno rozpuszcza małe kwiaty o jaskrawych kolorach - czerwonym, różowym i białym.

Królewska odmiana - odnosi się do twardej kopii begonii i ma żywą różnicę w postaci liści w różnych kolorach, w kształcie przypominającym serce i osiągającym długość 30 centymetrów. Zielone, brązowe i czerwone barwy liści tej odmiany zachwycają i zaskakują jednocześnie.

Podtyp Ampel z bulwiastej begonii - podobny do bluszczu, który jest usiany małymi kwiatami o białych, żółtych, rubinowych i pomarańczowych odcieniach. Wiszące girlandy tej begonii dają ogrodnikom kwiaty przez cały okres wegetacji.

Elathior - bulwiasta hybryda begonii, która jest uprawiana tylko w domu. Gatunek ten zaczyna kwitnąć jesienią. Płatki kwiatów różnią się w różnych odcieniach. Ma błyszczące zielone liście o zaokrąglonym kształcie.

Rozmnażanie nasion begonii jest bardziej celowe do przeprowadzenia na koniec roku, a dokładnie w grudniu. Nasiona begonii są delikatne i wrażliwe, więc gdy są sadzone w ziemi, nie trzeba używać żadnych substratów. W pół miesiąca wykiełkują nasiona zasiane w glebie. Podczas wzrostu i wzrostu pędów należy nurkować i spokojnie przyzwyczajać się do promieni słonecznych.

Również begonia, uprawiana w domu z łatwością, ulegnie rozmnażaniu przez sadzonki łodyg lub liści. Aby to zrobić, należy zebrać silny i zdrowy okaz rośliny o wymiarach 10 centymetrów i sadzić ją w wilgotnej glebie z piasku lub torfu. Aby lepiej ukorzenić begonię, możesz uciec się do stosowania fitohormonów.

Ważne! Aby sadzawka nie gniła, roślina musi być sadzona tak, aby całkowicie wyeliminować jej kontakt z ziemią.

Begonia: pielęgnacja domowa - gleba, oświetlenie, niezbędne środowisko do kwitnienia

Gleba i oświetlenie potrzebne dla begonii

Wybór gleby na begonie powinien być traktowany z całą powagą, ponieważ roślina ta ma włóknisty kłącze z przyzwoitą liczbą cienkich i wrażliwych korzeni.

Przy wyborze gleby należy wziąć pod uwagę:

• Niska kwasowość.

• Lekkość i luźność gleby.

Idealną kombinacją dla uzyskania wymaganego składu gleby będą mieszane proporcje 1: 2 - piasek i torf zmieszany z ziemią liściastą i obornik od krowy.

Aby zasadzić begonie w doniczce, trzy czwarte pojemności należy wypełnić ziemią liściową, a 1: 1 czarnuszką i torfem. W takim przypadku nie zapomnij i dodaj do powyższych składników piasku.

Ważne do zapamiętania, że jeśli zgodnie ze wszystkimi zasadami, aby przygotować grunt dla begonii w pokoju, będzie on doskonale wzrastał i cieszy oko.

Jeśli jest taka potrzeba, a begonia musi zostać przeszczepiona, na przykład, jej system korzeniowy stał się ciasny w doniczce, to musisz zrobić to zgodnie z wszystkimi zasadami:

• Roślinę należy usunąć z doniczki, a system korzeniowy oczyszczony ze starej ziemi.

• Przez chwilę begonia powinna być umieszczona w pojemniku z nadmanganianem potasu.

• Oczyść kłącze begonii ze wszystkich zepsutych lub spleśniałych części.

• W nowej doniczce wlej niezbędną kompozycję gleby na ¾, nie więcej i posadź begonie. Później, kiedy kłącze rośliny staje się silniejsze i rośnie, możesz dodać więcej ziemi.

• Przesadzane rośliny wymagają regularnego i częstego podlewania, a także bezpieczeństwa przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.

Najlepszym oświetleniem dla begonii jest światło dzienne z rozproszonym słońcem. Zaleca się umieszczanie begonii na parapetach, których okna skierowane są na wschód lub zachód. Oświetlenie musi zapobiegać bezpośredniemu nasłonecznieniu. Lepiej dla begonii pewną półcień, ale, a zimą dla dobrego rozwoju i wzrostu rośliny, oczywiście dodatkowe oświetlenie.

Ważne jest, aby wiedzieć, że begonia źle reaguje na zmianę jasności oświetlenia - może nawet mieć oparzenia lub roślina może całkowicie umrzeć.

Na parapetach domowych begonia kwitnie z dużą intensywnością i jasnością. Ale tak jest, jeśli roślina jest zaopatrzona w niezbędną i należytą opiekę. Wtedy w poczuciu wdzięczności begonia zadowoli swoje domostwa kwitnącym od wiosny do jesiennych przymrozków.

Aby przedłużyć czas kwitnienia w początkowej fazie rozwoju rośliny, konieczne jest usunięcie kwiatów rodzaju żeńskiego.

Kwiaty begonii mają podobny kształt do innych rodzajów kwiatów - goździków, róż, żonkili i innych. Jasne kolory płatków podczas kwitnienia mogą ozdobić każde pomieszczenie i rozweselić jego właścicieli.

Jeśli begonia nie kwitnie, musisz zmienić warunki rośliny i zasadzić kwiat w nowej ziemi i doniczce. Kolejny brak kwitnienia można powiedzieć, że begonia powinna zostać odmłodzona.

Begonia: pielęgnacja domowa - najlepsze opatrunek i podlewanie

Jak prawidłowo begonia woda?

W celu podlewania konieczne było uwzględnienie dwóch szczególnie ważnych czynników:

• Dobra wilgotność gleby.

• Bez stagnacji wody w doniczkach z rośliną.

Latem begonia powinna być podlewana tak obficie, że nadmiar wody całkowicie wypływa z otworu odwadniającego, a po pewnym czasie niepotrzebny płyn z palety zostaje nieodwracalnie usunięty.

Najlepiej dla swojego zwierzaka ustawić pewien nawadnianie i podlewać go w tym samym czasie. Latem zalecana jest woda begonia co najmniej kilka razy w tygodniu, a przy gorącej pogodzie należy ją podlewać, gdy gleba wyschnie.

W okresie jesiennym podlewanie rośliny jest konieczne rzadziej, a wraz z nadejściem zimy, kiedy begonia znajduje się w trybie nawadniania, konieczne jest zredukowanie podlewania do minimum.

Wraz z nadejściem ciepłych dni i wiosny, roślina musi zostać wyłączona, co zwiększy dawkę i częstotliwość podlewania.

Ważne do zapamiętania, że obfite podlewanie może prowadzić do pojawienia się mączniaka prawdziwego, który może zniszczyć roślinę.

Podlewanie najlepiej wykonywać przy pomocy powściągliwej i ciepłej wody, można gotować.

Ponadto, wiele gatunków begonii nie dostrzega bezpośredniego wlewania wody na pień lub liście rośliny podczas opryskiwania, co może powodować brązowe plamy w niektórych próbkach, które wskazują oparzenia z cieczy.

Gdy na tak luksusowej roślinie ozdobnej, jak begonia pojawi się pąki, będzie to oznaczać jedno - nadszedł czas na nawożenie.

W przypadku kwitnących kwitnących kwiatów wskazane jest karmienie w postaci płynnego złożonego nawozu. Wprowadzenie tego nawozu jest konieczne wraz z podlewaniem wody co pół miesiąca.

Jak tylko roślina wyblaknie, proces nawożenia musi zostać zatrzymany. A zimą, kiedy roślina spoczywa, aby ją nakarmić.

Begonia: w domu - dlaczego umiera

Nieprawidłowa pielęgnacja, ignorancja, błędy w uprawie i utrzymywanie takiego kwiatu jak begonia prowadzą do tego, że ukochana roślina zachoruje, odrzuca liście i pąki, a nawet umiera w ogóle.

Żeby mu powiedzieć źrenica, potrzebujesz oczu i oczu. Należy uważnie przyjrzeć się begonii:

• Jeśli liście rośliny staną się brązowe i zaczną opadać, może to oznaczać tylko jedno - begonie nie mają wystarczającej ilości wody i wilgoci.

• Jeśli liście są wyblakłe, oznacza to, że roślina nie ma światła.

• Nadmierna wilgoć i niska temperatura powodują pojawienie się grzyba na roślinie, który wpływa na liście i pędy begonii. Przy takim nieszczęściu konieczne jest natychmiastowe przetworzenie begonii za pomocą fungicydów.

• Suchość powietrza i zmiany temperatury są doskonałą pożywką dla pojawienia się mączniaka prawdziwego na roślinie. To w postaci białej powłoki niszczy roślinę. Dlatego chore begonie należy natychmiast poddać działaniu siarki koloidalnej.

Głównymi szkodnikami begonii są takie organizmy jak roztocza (pajęczaki) i mszyce. Znajdują się na odwrotnej stronie arkusza begonii i zabierają ze sobą wszystkie soki. Zniszcz roztocza, stosując opryskiwanie roztworem mydła i tytoniu. Tlu jest niszczony specjalnymi preparatami, na przykład takimi jak złocień.

Zaopiekuj się begonią i zapewnij jej przyzwoitą i należytą opiekę, wtedy roślina będzie musiała dobrze się z nią odpłacić. Jego doskonała właściwość oczyszczania powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń, toksyn, chemikaliów i pyłu - begonia sprawi, że dom jej hodowcy kwiatów będzie czysty i bezpieczny.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Kryty kwiat begonii i wszystko o opiece nad nią

Tryb oświetlenia i temperatury

 • nowatorski
 • wegetatywny
 • bulwiasty
 • sadzonki liści
 • kalafior łodygi

 1. Szara pleśń wpływa na roślinę, jeśli znajduje się w wilgotnym, zimnym pomieszczeniu, mączniaka prawdziwego - z niewystarczającym podlewaniem. W takich przypadkach konieczne jest odcięcie dotkniętych liści i stworzenie kwiatów sprzyjających warunkom wzrostu i rozwoju. Przy znacznej porażce begonii należy ją leczyć specjalnym preparatem.
 2. Żółte liście wskazują na brak światła, a brązowe liście - na oparzenia słoneczne. Obserwacja liści może również rozwijać się przy regularnym wnikaniu wody do nich.
 3. Suszenie pąków, spadek pąków następuje z braku składników odżywczych lub ostrych wahań temperatury. W takich przypadkach roślina powinna zostać przeniesiona w inne miejsce, z odpowiednimi warunkami normalnego wzrostu.
 4. Spośród szkodników roślina jest najczęściej dotknięta mszycami i czerwonymi roztoczami. W takim przypadku roślina powinna być traktowana specjalnymi preparatami.

 • Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze

Uwielbiam begonie. Położyłem kilka rzeczy na różne sposoby. Ale łodyga była najlepsza. A w jaki sposób propagujesz to piękno?

Dodaj komentarz

+ 12 = 19