Nazwa kategorii

Schody do wiejskiego domu

Projektuj przykłady schodów dla prywatnego domu wiejskiego - styl, materiał, ergonomia

Zwrot "drabina kariery" lub "drabina do nieba" kojarzy się w naszych umysłach z pomostem do nowego, lepszego życia. Podobnie budowa klatki schodowej dla domu wiejskiego to nie tylko most na następne piętro, ale symbol generycznego gniazda i połączenia pokoleń. Jakie będzie wnętrze klatki schodowej w domu, zaprojektowane nie dla jednego pokolenia rodzaju? Czy stanie się skutecznym centrum ideologicznym stylu pokoju, który zachwyci gości i gospodarzy, czy też dostanie skromną utylitarną rolę schodów na drugie piętro czy strych?

Jak wybrać projekt drabiny? ↑

W przeciwieństwie do typowych miejskich mieszkań w wysokich budynkach, każdy podmiejski dom rodzinny jest wyjątkowy, a konstrukcja klatki schodowej w domu również nie może być uniwersalna. A jeśli przyszły właściciel domu ma prawo popełnić błędy przy wyborze materiału i koloru ścian lub mebli, to przy wyborze jedynej klatki schodowej, która powinna zachwycać pięknem i wygodą więcej niż jednego pokolenia gospodarstw domowych, prawo to praktycznie nie istnieje. Aby dokonać jedynego słusznego wyboru, weźmy na przykład w ilustrowanych czasopismach drukowanych i wideo piękne schody w domu, a niezbędne rozwiązanie z pewnością zostanie znalezione.

Wskazówki dla projektanta, aby wybrać koncepcję ↑

Biorąc pod uwagę, że klatka schodowa, niezależnie od projektu, zwykle zajmuje wystarczająco dużą powierzchnię w domu i jest centralnym elementem jej wnętrza, zaleca się wybór jej rodzaju i materiału nawet podczas projektowania, a następnie, zgodnie z tym wyborem, do budowy wnętrza całego domu. Twórcze poszukiwanie klatki schodowej w prywatnym domu doprowadzi do narodzin nowych ciekawych pomysłów na stworzenie harmonijnego wnętrza zgodnego z twoimi gustami i preferencjami, a nowoczesne technologie pozwolą wcielić w materiał wszelkie, najbardziej nieoczekiwane fantazje projektowe.

Tak więc, tworząc obraz przyszłej drabiny, przede wszystkim należy określić miejsce jej instalacji. Może to być klatka schodowa prowadząca z holu lub salonu na pierwszym piętrze do dowolnego pomieszczenia na drugim piętrze: wspólna sala, biblioteka, gabinet, jadalnia, a nawet sypialnia.

Wybierając miejsce na drabinę, ważne jest, aby nie łamać prostych zasad:

 • Drabina powinna zajmować jak najmniej miejsca użytecznego przy ścianie, w rogu lub w środku pokoju;
 • Schody po schodach na drugie piętro, przynajmniej kilka pierwszych, powinny być skierowane w stronę wejścia do pokoju.

Drugim ważnym punktem przy wyborze klatki schodowej na etapie projektowania jest określenie jej rodzaju, który odpowiada wymiarom pomieszczenia, gustom i potrzebom wszystkich członków rodziny. Tradycyjne i popularne maszerujące klatki schodowe w przestronnych pokojach wyglądają majestatycznie, aw ciasnocie - zbyt uciążliwe.

Schody spiralne, kompaktowe, stylowe i efektowne, mogą stać się testem dla starszych domów i są niebezpieczne dla dzieci.

Jeśli pojawi się przełom w projektowaniu prostokątnych dwu- lub trzy-marszowych schodów, kilka migających kroków w postaci wentylatora zamiast "miejsca odpoczynku" sprawi, że cała struktura będzie bardziej zwarta i elegancka.

W przestronnych pokojach są dobre "rozgałęzione" schody w domu - zdjęcie poniżej pokazuje, w jaki sposób kompetentna kombinacja ciekawych rozwiązań plastycznych i pozornie niewłaściwych materiałów z bali i polerowanej stali wprowadza do wnętrza przestrzenną intrygę.

Cechy materialnego wyboru w zależności od stylu ↑

Wśród kamiennych, metalowych i innych połączonych rodaków drewniane klatki schodowe w wiejskim domu pozostają symbolem niepowtarzalnej atmosfery domu i komfortu. Lekka drewniana konstrukcja doskonale pasuje do wnętrza każdego stylu.

Nie próbuj podnosić drewna o takiej samej fakturze na całej klatce schodowej i tonie pobliskich mebli i okien drewnianych - jest niewyraźny i nudny.

Prawdziwe piękno i wyrafinowanie drewna przejawia się w połączeniu różnych odcieni i faktur drewna w jednym produkcie jako pojedynczej całości.

Dłute tralki, rzeźbione kolumny, wyrafinowany wystrój rzeźbiarski lub celowo lakoniczne formy, naturalna faktura drewna lub jasna kolorystyka sprawiają, że drewniane klatki schodowe są unikalne dla domu - zdjęcia ciekawych rozwiązań wnętrz:

Podczas wykonywania konstrukcji nośnych schodów drewno różnych ras nie może być używane. Nierówne właściwości fizyczne i mechaniczne oraz współczynniki rozszerzalności liniowej różnych rodzajów drewna mogą pogorszyć stabilność i trwałość całej konstrukcji.

Połączenie schodów ciemnego szlachetnego drzewa z polerowanym żółtym metalem lub delikatną koronką kucia nadaje wnętrzu wyjątkową powagę i szacunek.

W swojej czystej formie kute schody do domu są rzadko używane z powodu dużego obciążenia podłóg, ale wykwintne kute ogrodzenia i inne elementy dekoracyjne wizualnie przekształcają nawet nieporęczne kamienne stopnie w eleganckie architektoniczne konstrukcje. I oczywiście pełne wdzięku kute spiralne schody z ażurowymi stopniami sprawiają, że wnętrze jest stylowe i idealne.

Wreszcie szkło w roli całkowicie "drabinowego" materiału pewnie wkroczyło we wnętrza wiejskich domów w nowoczesnym stylu minimalistycznym. Wielowarstwowy tripleks o dużej wytrzymałości zapewnia trwałość i niezawodność "kryształowym" schodom w wypełnionych powietrzem i wypełnionych światłem "śluzach powietrznych".

Szklane drabiny wydają się rozpuszczać w małych przestrzeniach, których nie można przeciążać uciążliwymi konstrukcjami. Migotanie szczotkowanych metalowych poręczy lub zimny połysk chromowanych stalowych kabli w roli ogrodzenia wzmacnia wrażenie szklanej kruchości i industrialności "techno lub stylu high-tech.

Masywne kamienne schody są ponadczasowe, ale za drogie. Jeśli podoba Ci się kamień naturalny we wnętrzu, możesz zaszpachlować stopnie schodów za pomocą naturalnego lub sztucznego kamienia, ceramiki, majoliki lub mozaiki.

Tworząc obraz unikalnej klatki schodowej dla domu, nie zapominaj o prawach ergonomii, których przestrzeganie sprawi, że konstrukcja będzie wygodna dla wszystkich członków rodziny.

Najwygodniejsza jest wysokość kroku 15 cm na głębokości 30 cm - jest to optymalna kombinacja dla osoby o dowolnej wysokości z dowolnym rozmiarem stopy. Zgodnie z normami bezpieczeństwa pożarowego, szerokość klatki schodowej w budynku mieszkalnym powinna wynosić co najmniej 100 cm, wysokość ogrodzenia nie powinna być mniejsza niż 90 cm .Jeżeli wzrost większości członków rodziny jest powyżej średniej, wówczas wysokość poręczy można podnieść do 100 cm i więcej.

Kroki "z błyskiem" - niezbyt dobra decyzja dotycząca schodów w prywatnym domu, zwłaszcza jeśli rodzina ma małe dzieci. Zamykanie po złej stronie schodów wygodnej wbudowanej szafy, możesz zaoszczędzić dużo miejsca. A w głuchej podstupenkah możesz zrobić ciekawą atrakcję, która sprawi, że schody będą bezpieczne i zewnętrznie ułatwią ci to.

Sen, eksperymentuj i ucieleśnij najśmielsze pomysły w jedynej w swoim rodzaju pięknej klatce schodowej Twojego domu.

Wybór schodów dla daczy: 4 rodzaje konstrukcji metalowych

Umiejętnie montowane klatki schodowe dla daczy - niezawodna i wytrzymała konstrukcja Schody mogą być wykonane z betonu lub metalu, ale najbardziej przystępna, prosta i ekonomiczna jest drabina wykonana z drewna. Wszystkie szczegóły znajdują się poniżej.

Schody ekonomiczne do domków: zasady selekcji

Lepsze opcje konstrukcyjne wykonane z twardego drewna, ponieważ są nie tylko wytrzymałe, ale również wyglądają bardzo estetycznie, chociaż ich koszt jest wyższy niż cena ekonomicznej - wariantowej klatki schodowej, na przykład z modrzewia. Ustalony z materiałem drewnianych schodów, wybierz jego projekt. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby struktura była bezpieczna dla wszystkich członków rodziny.

Te wymagania są spełnione przez projekty z "złotym krokiem":

 • Szerokość stopni tej drabiny wynosi 29 cm.
 • Wysokość pionu wynosi 17 cm.
 • Kształt drabiny zależy od wyboru właściciela.
 • Części łożyskowe - pochyłe belki - ukośne lub belki z rowkami - cięgna. Mogą być umieszczone zarówno w środku konstrukcji, jak i na jej krawędziach.

Schody dla ekonomicznych daczy mogą być wykonane z modrzewia

Interesujące i opcja drabiny na śruby lub pręty metalowe. Nie potrzebuje on wybuchów, ponieważ ładunek spada na sam pręt. Wygląd takiej drabiny jest atrakcyjny, wydaje się bardzo lekki, przewiewny. Jego stopnie mogą być wykonane ze szkła lub potrójnego, którego grubość wynosi od 8 do 12 mm.

Ten materiał o wysokiej wytrzymałości jest pokryty warstwą antypoślizgową.

Do małego wiejskiego domu prowadzą wygodne małe spiralne schody, składające się z 1-2 przęseł, między którymi znajdują się pośrednie platformy. Zazwyczaj taka drabina jest zainstalowana w rogu. Kroki są stałe, nawlekane na solidnym pręcie z drewna lub metalu, który jest mocno zamocowany na obu końcach.

Inną opcją jest składana drabina. Pozwala to zaoszczędzić miejsce w pokoju, nie zaśmieca go, ponieważ w złożonej formie jest pokrywą, która otwiera się i zamyka za pomocą specjalnych narzędzi.

Oryginalna drabina w chacie własnymi rękami

Zanim zaprojektujesz i zbudujesz drabinę, musisz wybrać miejsce, które będzie dla niej idealne.

Najbardziej wygodne dla jej pokoju - hali lub hali. Jeśli są przestronne, możesz zaprojektować prostą drabinę. Ale najczęściej w wiejskim domu lepiej jest zainstalować konstrukcję ścienną, która ma wąskie marsze i jest zainstalowana w rogu pokoju.

Jeszcze więcej miejsca pozwoli zaoszczędzić konstrukcję obrotową dzięki rozpiętościom. Wybierając miejsce na schody, przygotuj jego rysunki, biorąc pod uwagę wymiary wszystkich jego detali. Najdogodniejszy kąt nachylenia wynosi 23-37ᵒ. Szerokość konstrukcji waha się od 0,8 m do 1,5 m. Optymalna wersja wynosi 1,2-1,4 m. Wykonując klatkę schodową własnymi rękami, należy upewnić się, że odległość między tralkami nie pozwoli dziecku na położenie głowy między nimi .

Przed zaprojektowaniem i wykonaniem oryginalnych klatek schodowych na domek, należy określić jego lokalizację

 1. Jeśli drabina składa się z więcej niż 3 stopni, obowiązkowe jest zainstalowanie do niej balustrad, której wysokość wynosi od 90 cm. Poręcze powinny być wygodne do ich podtrzymywania ręcznie.
 2. Na wysokości kroki nie powinny mieć odchyleń większych niż 0,5 cm.
 3. Konstrukcja powinna wytrzymać ciężar do 220 kg, balustrady - nie mniej niż 100 kg, tak aby osoba dorosła mogła na nich polegać bez obaw.

Schody zaprojektowane w celu spełnienia tych wymagań będą łatwe w użyciu i utrzymają się przez długi czas.

Jakie schody do willi, aby odebrać

Istnieją dwa modele konstrukcji.

W pierwszym ruchu łatwiej, wygodniej, na drugim - trudniejszym, ale są jeszcze bardziej akceptowalne.

Montaż spiralnych schodów odbywa się w określonej kolejności. Montaż i wzmocnienie wspornika kotwy, spawanie płyt metalowych do sufitów sufitu i podłogi. Spawanie profilu - rama dla stopni. Zapinanie śrubami wykroczeń na metalowej ramie. Instalacja podpór dla szyn na zewnątrz stopni. Aby przeprowadzić instalację takiej drabiny, potrzebujesz cierpliwości i umiejętności.

I potrzebuję narzędzi:

Schody do daczy można wybrać maszerując lub wkręcając

Podpory wykonane są z metalu. Wewnętrzne poręcze uzupełniają listwy profilowane z zaokrągleniami wykonanymi z drewna.

Obecnie stosowane są również prefabrykowane zestawy poręczy, jako elementy z tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej.

Brak drewnianych filarów w ich kruchości. Drzewo może być zgniłe (zwłaszcza jeśli kuchnia jest blisko), wyschnąć, jego żywotność jest ograniczona. Ważne jest, aby drabina nie była traumatyczna: na jej szczegółach nie powinno być zadziorów, rdzy.

Ogrodzenia metalowe mogą być wykonane z następujących materiałów:

 1. Aluminium lub stal nierdzewna. Mogą to być chromowane lub niklowane zestawy części.
 2. Spawane konstrukcje. Elementy takich konstrukcji są połączone ze sobą za pomocą spawanego szwu.
 3. Kute schody. Są zbudowane z elementów figurowych wytworzonych metodą kucia na zimno lub na gorąco.
 4. Połączone produkty. W takich ogrodzeniach dopuszczalne jest połączenie różnych materiałów: drewno, metal, szkło, plastik, MDF.

Łatwo jest zainstalować osłonę drabiny za pomocą spawania elektrycznego. Wymaga rur lub płyt, materiału na poręcze. W betonowej podstawie najpierw ustawić pionowo regały, do których spawane są poziome elementy.

Chromowane części są bardziej dokładne, łatwe w użyciu. Nie są podatne na korozję, mają bardzo gładką powierzchnię. Średnica rury jest optymalna dla komfortowego użytkowania. Ogrodzenia te mogą wytrzymać zarówno ostre zmiany temperatury, jak i duże obciążenia. Aby drabiny z taką osłoną były bardziej wyrafinowane, użyj szkła lub wytrzymałego plastiku. Rury chromowane są połączone za pomocą śrub i zacisków.

Schody ogrodowe do chaty własnymi rękami

Udekoruj wnętrze domu wakacyjnego, jak kute kolekcje ażurowe i proste loki wykonane z metalowych prętów. Są one bezpiecznie przymocowane za pomocą śrub i kołków. Poręcze mogą być wykonane z aluminium i tworzywa sztucznego.

Metoda kucia sprawia, że ​​wszelkiego rodzaju figury:

Interesujące kombinacje tych elementów. Wiodące pozycje - na połączonych szynach. To i oryginalny projekt schodów oraz ulepszone praktyczne wskaźniki. Podstawą tego typu ogrodzenia jest metalowa rama. Wszystkie części nośne wykonane są z mocnych stopów. Aby struktura była szczególnie mocna, konieczne jest staranne opracowanie rysunków. Jako stojaki lepiej jest użyć żeliwa i stali perforowanej. W ramce przejść kanał, rury, rogi. W przypadku stopni użyj blach falistych.

Klatka schodowa w wiejskim domu wygląda oryginalnie z kutymi poręczami

Zamocuj części na metalowej ramie najlepiej za pomocą śrub i nakrętek, łącząc ze spawaniem. W takim przypadku konieczne jest przestrzeganie technik bezpieczeństwa i dobrze jest znać zasady wykonywania szwów na metalu. Jeśli dom ma małe dzieci, aby zapobiec wejściu dziecka na klatkę schodową, należy użyć siatki ochronnej lub siatki zbudowanej z normalnej liny.

Jeśli domek znajduje się na terenie pagórkowatym, znajdują się horyzontalne bary i trampoliny, pożądane jest budowanie na nim i schody ogrodowe. Materiał na stopnie powinien być trwały, antypoślizgowy, lepiej gdy ma falistość. Aby zapewnić bezpieczny ruch, należy zainstalować poręcz. A w ciemności godziny schodów na stoku są zwykle dobre, widoczne dzięki oświetleniu ulic.

Aby zejść do piwnicy lub garażu, wejść na strych letniej kuchni lub na strych, możesz także zejść po schodach i schodach wejściowych. Mogą być wewnętrzne lub zainstalowane poza domem. Ich instalacja jest dość prosta, nie wymaga dużych nakładów. Musisz tylko dokładnie obliczyć wymiary. Zejście lub niskie schody są również konieczne, gdy dziecko musi wspiąć się na nadmuchiwaną trampolinę lub dotrzeć do paska poziomego paska.

Drabina w chatce własnymi rękami (wideo)

Tak więc, drabina w strefie podmiejskiej - przedmiot jest bardzo popytu. Może stać się ozdobą domu wakacyjnego, może znacznie przyspieszyć wspinaczkę do sufitu lub zejście do piwnicy. Najważniejsze jest to, że jest silny, łatwy w użyciu, bezpieczny przede wszystkim dla dzieci i osób starszych.

Jak wybrać schody do domu wakacyjnego

Dacza to ulubione miejsce odpoczynku od miejskiego zgiełku i hałasu. Wyposażyć go zgodnie z ich gustami i potrzebami jest najważniejszym zadaniem dla każdego właściciela, który ceni sobie komfort i stabilność w swoim domu. Jednym z najważniejszych elementów domów są schody na drugie piętro. Muszą spełniać szereg wymagań: być wygodne, aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu, połączyć wysokie właściwości estetyczne i praktyczne.

Istnieją takie warianty rozwiązania do projektowania klatek schodowych:

Projekt klatek wiejskich dla domów wiejskich zależy od oryginalnego pomysłu właściciela: może być standardowy lub połączyć kilka stylów jednocześnie, być z poręczami lub bez. Na zdjęciu najpopularniejsze typy drewnianych konstrukcji wykonanych samodzielnie.

Drewniane schody do domu wiejskiego dobierane są zgodnie z preferencjami smakowymi właściciela domu. Istnieje jednak szereg reguł, których ignorowanie może przerodzić się w pewne problemy.

Popularny styl wiejskiej chaty coraz bardziej staje się krajem lub kierunkiem "w dawnych czasach". Konstrukcja prowadząca do drugiego piętra wykonana jest z nieobrobionego drewna. Możesz osiągnąć efekt, jeśli weźmiesz materiał, którego traktowana powierzchnia należy do klasy "B". Odnosi się to do sztucznie starzonej powierzchni z małymi sękami, stosując procedurę zmywania. Prezentowane na zdjęciu letnie klatki schodowe tworzone są w tym stylu z wykorzystaniem dodatkowych elementów dekoracyjnych.

Okresowość pobytu w domku

Letnie schody na drugie piętro na etapie projektowania można dostosować w zależności od tego, jak długo dana osoba przebywa w daczy w ciągu roku. Jeśli nie ma stałego miejsca zamieszkania w planach, nie ma potrzeby inwestowania środków finansowych w budowę produktów z drogich materiałów. Stałe zmiany temperatury, brak dostatecznego ocieplenia w zimie i zmiana wilgotności doprowadzą do rozczarowujących wyników. Szczegóły staną się bardziej mobilne, ich zaczepy stopniowo zaczną się rozluźniać, a drabina może w końcu zapaść się, gdy ją podniesie.

Drewniana drabina straci swój pierwotny wygląd, górna warstwa materiału pęknie, a powłoka lakiernicza odejdzie w kilku miejscach. Aby uniknąć takich incydentów, lepiej jest preferować gatunki drzew iglastych znajdujące się w przystępnej cenie. Najbardziej korzystną opcją jest sosna, a buk i brzoza nadają się tylko do tych domów, w których właściciele mieszkają przez cały rok (przy niekontrolowanej wysokiej wilgotności pęcznieją i deformują się).

Schody mansardowe - oszczędność miejsca

Jeśli budynek ma strych lub poddasze, a są one przystosowane do mieszkania, lepiej jest zainstalować schody w wiejskim domu typu chowanego. Korzystne rozwiązanie, gdy łączna powierzchnia pierwszego piętra nie jest duża. Wcześniej struktury prefabrykowane były popularne, ale w tym przypadku konieczne było podjęcie decyzji o problemie z miejscem do przechowywania. Aby naprawić i uczynić go stacjonarnym, taki produkt może być wykonany ręcznie bez przyciągania profesjonalistów.

Cechą charakterystyczną tej struktury jest brak drewnianych szyn, w przeciwnym razie po prostu nie będzie można złożyć i podnieść klatki schodowej. W niektórych modelach można je zaprojektować z jednej strony za pomocą mechanizmu składania, ale jest to bardzo kłopotliwa procedura i trudno ją zrealizować własnymi rękami.

Kąt nachylenia powinien wynosić 60-65 stopni, ale zejście i wznoszenie się na strych musi zawsze następować w jednej pozycji. Kompensacja niedogodności może polegać na odbiorze mistrzów zwanych "krokiem kaczki" - specjalnej sekwencji szerokich elementów kroków. Na zdjęciu wariant takiej letniej klatki schodowej.

Problemy rozwiązane przez przesuwaną drabinkę:

 • oszczędność miejsca,
 • połączenie parteru i poddasza,
 • wygoda i wygoda użytkownika.

Robienie drewnianych schodów własnymi rękami

Jeśli można zamówić wystarczającą ilość drewna, a także umiejętności tego rodzaju pracy są obecne, można rozpocząć tworzenie.

Klatka schodowa zbudowana jest za pomocą narzędzi:

Zmierz wymaganą długość kroków, przycinając je tak starannie, jak to możliwe. W przypadku kroków odniesienia wykonuje się pręty, w których muszą znajdować się rowki do montażu. Następnie instaluje się stopnie na słupkach, mocując bezpiecznie w rowkach za pomocą śrub.

Pod koniec montażu schody do domku są obrabiane strugarką w celu szlifowania i usuwania chropowatości. Ostatnim etapem jest pokrycie gotowego produktu lakierem. Nie należy używać struktury do całkowitego wyschnięcia (okres jest indywidualny dla każdego produktu i jest podany na etykiecie).

Jeśli są przewidziane tory schodów z domku letniskowego, należy je zmielić po złożeniu podstawy. Pomoże to uniknąć błędów (niedopasowanie wymiarów) i sprawi, że projekt będzie atrakcyjny i stylowy. Zdjęcie przedstawia gotowy produkt - letnie klatki schodowe, zaprojektowane własnymi rękami.

Drewniane klatki schodowe dla domu wiejskiego - możliwość przetłumaczenia wszystkich pomysłów, jeśli żaden gotowy produkt nie spełnia estetycznego gustu i potrzeb właściciela obiektu. Wykonaj instalację samodzielnie - oszczędzając energię, czas i pieniądze. Trzeba to tylko technicznie zrobić dobrze.

Księga gości:

Chata jest z pewnością rozciągliwą koncepcją, kimś tam i "królewskimi rezydencjami", a ktoś ma szopę, w której inwentarz ogrodu jest ledwo umiejscowiony. Osobiście mam coś średnio - niewielki dwukondygnacyjny dom, wybudowany go na samej stronie, i jest on wyposażony w konwencjonalny drewniane schody, bez żadnych ozdobników, ale to, co się na 1. piętrze mamy więc powiedzieć, miejsca pracy, a na drugim miejscu spoczynku - 2 małe pokoje .

Mam w daczy jest najpospolitszą drabinę, zrobiłem to na zasadzie drabiny, a potem tylko wokół boków i wszystkiego.

W stodole schody na strych nie potrzebują bardzo pięknego. Nie przeciąłem desek, przymocowałem metalowe wsporniki do wspornika, schody spoczywały na nich. W domu takie schody mogą nie być odpowiednie, ale w oborze lub w wannie jest to całkiem normalne, oszczędzając czas.

Dodaj komentarz

15 + = 19