Nazwa kategorii

Liatris ląduje i pozostawia zdjęcie

Liatris: cechy rosnące w otwartym terenie. Opis i zdjęcia sławnych odmian Liatris: piękna bylina

Liatris jest pięknie kwitnącym byliną pochodzącym z Ameryki Północnej. Jego kwiatostany w kształcie strzały pokryte są zestawem małych pączków, które kwitną na przemian od góry do dołu. Czas kwitnienia od lipca do sierpnia, niektóre odmiany kwitną w chłodniejszym okresie.

Liatris to doskonały miód, ma przyjemny zapach. Wokół tej rośliny zawsze gromadzą się pszczoły i inne owady przydatne w ogrodzie. Uprawa Liatrice nie sprawia kłopotów, roślina należy do bezpretensjonalnych bylin ogrodowych.

Kolorystyka roślinnych strzałek zależy od odmiany. Są Liatris z fioletowymi, białymi i różowymi kwiatami. Wielu ogrodników uprawia liany do cięcia. Kwiaty tego wieloletniego drzewa zachowują zapach wanilii przez długi czas i stoją w wazonie.

Roślina ta jest bardzo popularna w przemyśle perfumeryjnym, służy do uzyskiwania olejków eterycznych, ekstraktów oraz jako surowiec do produkcji perfum.

Liatris pasuje do każdego zakątka ogrodu. Jest uprawiany w grupach i w połączeniu z dowolnymi roślinami, które lubisz. Kwiatowe strzały odwiecznie wyglądają dobrze w środku zielonego trawnika.

Growing Liatris: Gdzie sadzić byliny

Chociaż Liatrice jest uważana za bezpretensjonalną roślinę, ale dla pomyślnej hodowli wymaga przestrzegania pewnych warunków wzrostu.

1. Prawidłowe miejsce do sadzenia.

Liatris preferuje dobrze oświetlone obszary, ale łatwo toleruje półcień. Sadzenie byliny w gęstym cieniu nie ma sensu, ponieważ kwitnienie będzie nikłe, a sama roślina jest słaba.

Miejsce do sadzenia Liatrice musi być suche, bez bliskiego stołu wód gruntowych. Obszary bagienne, niziny i tereny podmokłe nie są odpowiednie do hodowli roślin. W takich warunkach nawet najdłużej nie będzie działać.

Przy uprawie liatrice warto dać pierwszeństwo lekkim, dobrze osuszonym glebom. W glebach gliniastych, kwiat nie wzrośnie. Bylina jest bardzo wybredna dla gleby, jeśli nie podchodzi się do składu gleby, nie można spodziewać się kwitnienia. Z reguły okres kwitnienia Liatris występuje w miesiącach suchych.

Dbanie o otwarte powietrze na świeżym powietrzu

Liatris jest mało wymagająca. Cały proces polega na odchwaszczaniu, usuwaniu wyblakłych strzał, łagodnego podlewania i mulczowania. Podczas aktywnego wzrostu roślina jest przydatna do karmienia.

Pielenie chwastów musi towarzyszyć ściółkowanie, ponieważ nie zaleca się poluzowania gleby pod krzewami. Wynika to ze specyfiki systemu korzeniowego rośliny, która znajduje się blisko powierzchni gleby. Ściółkowanie odbywa się po podlewaniu lub deszczach, ponieważ ziemia jest wypłukiwana spod krzaków, co prowadzi do denudacji kłączy. Konieczne jest sprawdzenie roślin w czasie i dodanie nowej warstwy materiału do ściółkowania.

W naszych szerokościach geograficznych, bez dodatkowego schronienia, Liatris słabo toleruje zimy. Przygotowując się do zimnej pogody, roślina jest hollow i mulczowana. Gruba warstwa ściółki pozwala na bezpieczny system korzeniowy w zimie.

Bylina odnosi się do gatunków odpornych na suszę. Liatris ma również wystarczającą ilość wody deszczowej. Ale jeśli lato okazało się szczególnie gorące, warto przeprowadzić umiarkowane podlewanie rośliny. Ziemia pod krzakami nie powinna być zbyt mokra. Stojąca woda jest również niedopuszczalna. Prowadzi to do rozpadu bulw i chorób.

Aby karmić leatris jest przydatna, do tego wykorzystania nawozów mineralnych. Wiosną wprowadza się opatrunki zawierające azot, a latem przestawiają się na nawozy fosforowo-potasowe. Aby uzyskać bardziej żywy kwiat, ziemia wokół roślin jest ściółkowana grubą warstwą kompostu.

Ważne! Jesienią liście Liatrice bledną, co wskazuje na niedobór nawozów azotowych. Ponadto do gleby dodaje się granulki mineralne.

Opiekując się Liatrice, każdy ogrodnik spotyka się z potrzebą pomnożenia kwiatu. Wielu nie wie, jak to zrobić dobrze. Liatris mnoży się na kilka sposobów:

Rośliny wieloletnie dobrze się rozmnażają. Powstałe rośliny kwitną na drugi lub trzeci rok po wschodach. Posadź nasiona bezpośrednio na otwartym terenie.

Sadzenie nasion Liatris odbywa się wiosną lub późną jesienią. Gleba przed siewem jest dobrze trawiona, dodawane są nawozy mineralne. Nasiona, roślina jest namoczona w słabym roztworze nadmanganianu potasu.

Bruzdy do siewu nie są głębokie. Nasiona są pokryte ziemią i mulczowane. Pozostaje czekać na pędy i pojawiają się one dopiero w trzecim roku po siewie. Jest to jedyna wada reprodukcji nasion Liatrice.

Ta metoda jest szybsza i bardziej efektywna w porównaniu z rozmnażaniem nasion. Doświadczeni hodowcy uciekają się do podziału kłączy na wiosnę. Ważnym warunkiem jest tutaj obecność korzeni w każdej z dywizji. Roślina matki jest podzielona w taki sposób, że każda sadzonka ma dobrą szyję korzeniową i bulwę.

Studnie do sadzenia kłączy są płytkie, około 20 cm, do każdego dołu wprowadzane są nawozy kompostowe i mineralne. Sadzonki są posypane ziemią i dobrze mulczowane.

Odległość między nasadzeniami Liatrice może być utrzymywana na poziomie do 25 cm, w tym gatunku rozmnażanie bylin odbywa się raz na cztery lata.

Liatris często atakują podziemne szkodniki. Jego bulwy są atrakcyjne dla gryzoni, miodu. W deszczową pogodę część nadziemna rośliny jest uszkadzana przez ślimaki i ślimaki.

Aby zwalczać szkodniki, stosuj leki chemiczne, kładąc je pod bylinami. Ślimaki i ślimaki są złowione specjalnymi przynętami. Możesz uciec się do środków ludowej i posypać kwietniki ostrym pieprzem, sproszkowanym musztardą. Brzuch ślimaka jest dość delikatny i nie są zadowoleni z takiej "uczty" 9raquo;

Do chwili obecnej istnieje ponad 20 gatunków bylin, które są uprawiane w ogrodach i parkach miejskich. Odmiany różnią się okresem kwitnienia i gęstością kwiatostanów. Ale te różnice nie są bardzo wyraźne i bardzo trudno jest odróżnić różnorodność Liatrice.

Wysokość rośliny wynosi do 50 cm, liście są wydłużone, zielone. Długość kwiatostanu wynosi około 30 cm, okres kwitnienia jest krótki i trwa nie dłużej niż 45 dni. Kwitnienie dobiega końca w lipcu.

Szczotki kwiatowe tego rodzaju są malowane w odcieniu lawendy. Bylina odnosi się do rzadkich gatunków, ale bulwy można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach. Istnieje biała odmiana tej odmiany.

Wyróżnia się wysokimi szypułkami, które osiągają 1 metr. Kolor kwiatów jest różowawo-liliowy, pąki są bardzo duże.

Oryginalna Liatris jest godnym ornamentem ogrodowym. Dobrze wygląda przy sadzeniu irysów, floksów, dekoracyjnych bylin liściastych. Przestrzegając wszystkich powyższych zasad pielęgnacji i pielęgnacji Liatrice, można obserwować jej piękno przez wiele lat.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Liatris: sadzenie i pielęgnacja w otwartym terenie przez cebulki, nasiona

Liatris ląduje i troszczy się w otwartym terenie

Nowo wyhodowani ogrodnicy nieustannie poszukują niezwykłych i pięknych kwiatów do dekoracji witryny. Ważnym warunkiem dla początkującego jest bezpretensjonalność rośliny. Liatris lądowanie i opieka w otwartym terenie, za którym są bardzo proste, spodoba się także wytrawnym ogrodnikom i miłośnikom kwiatów. Osoby, które chcą umieścić tę wysoką bylinę na kwietniku, przydatne informacje na temat prawidłowej uprawy i optymalnych warunków wzrostu opisanych w tym artykule.

Liatris - opis, zdjęcie, pochodzenie rośliny

Niezwykły gość naszego artykułu pochodzi z Ameryki Północnej i Meksyku. Wyróżnia się na tle flory ogrodowej wysokiego wzrostu i jasnych świec o długich kwiatostanach.

Roślina wieloletnia należy do ogromnej rodziny astroidów. Rdzenni Indianie używali go do celów leczniczych, dlatego łacińska nazwa Liatris pochodzi od dwóch słów "lekarz" i "gładki". Wysoko stojące pędy roślin są gęsto zwieńczone dużymi lancetowatymi liśćmi. Znajdują się one na trzpieniu w kolejnej kolejności, są często zbierane w spiralach.

Część podziemna jest reprezentowana przez kłącze składające się z oddzielnych guzów połączonych małymi korzeniami. Struktura kwiatostanu jest dość skomplikowana. Małe rurkowate kwiaty zbiera się w małych kudłatych koszach. Znajdują się na szyprze w kształcie ucha lub mocnej szczotki. Długość świecy osiąga pół metra. Zadbane okazy są w stanie zadowolić ogromne krzewy o wysokości do dwóch metrów.

To interesujące! Dla puszystych kwiatostanów amerykańskiego gościa często nazywa się "wesołymi piórami" lub "językiem jelenia".

Na początku lata ogród wypełniony jest aromatem Liatris. Na wierzchu ucha rozpościerają się puszyste kosze z liliowym, różowym, fioletowym, czerwonym lub białym odcieniem. Po ich więdnięciu zapięte są prążkowane jasnobrązowe niełupki, na powierzchni których znajduje się grzywka. W przypadku nieterminowego usuwania wyblakłych kłosów dochodzi do samosiewu.

Puszyste wielokolorowe kłosków z "językiem jelenia" mają wiele cech, które sprawiają, że roślina jest prawdziwie wyjątkowa wśród mieszkańców ogrodu. Kosze zaczynają kwitnąć z wierzchołka kwiatostanu. Wydzielają cudowny aromat wanilii, pod którym trudno jest odgadnąć subtelne nuty skoszonej trawy.

Wspaniałe świece Liatrice przyciągają wiele zapylaczy i są doskonałym medonem. Indianie północnoamerykańscy używali wdzięku szypułek do leczenia malarii, chorób układu moczowo-płciowego. Sok z kłączy ma działanie tonizujące i gojące rany.

Nowoczesny ekstrakt perfumy z kumaryny roślinnej, stosowany w produkcji olejków eterycznych. Odwar z kwiatu został bardzo doceniony przez kosmetologów. Zauważają toniczny efekt ekstrakcji wody. Kwiatostany przez długi czas zachowują swoją nieskazitelną świeżość w krojeniu, za co lubią kwiaciarki.

Wiedz! Podstępny mieszkaniec garderoby - ćma, nie znosi aromatu nawet suszonych koszy. Umieść suchy kwiatostan obok swoich ulubionych rzeczy, a denerwujący motyl zapomni o drodze do nich.

Rodzaj Liatris obejmuje około pięćdziesięciu gatunków bylin. Dzikie odmiany wolą rosnąć na suchych, słonecznych łąkach.

W kulturze można znaleźć tylko trzy gatunki:

 • liatris spicata (spikelet);
 • liatris scariosa (spieniony);
 • liatris aspera (lumpy).

Stanowiły one podstawę wielu hybryd ogrodowych.

Liatris spicata (spikelet). Jest to roślina wieloletnia o wysokości 40-90 cm, pędy są proste z długimi liniowymi liśćmi. Każdy kosz składa się z 10-12 kwiatów rurkowych. Spikelets, podobne do świec, osiągają wysokość 30-40 cm, kwitną w pierwszej połowie lata, obficie. Jego czas trwania wynosi 1-1,5 miesiąca.

Gatunek jest uprawiany do celów dekoracyjnych od 1732 roku. Kikut Lytris częściej niż inni krewni można znaleźć na działkach ogrodowych. Najbardziej znane odmiany to:

 1. Floristan Violet. Posiadacz fioletowo-fioletowych koszyków, składających się na ucho o długości 50 cm, wysokość hybrydy wynosi 50-70 cm.
 2. Picador. Czerwono-fioletowe kłoski osiągają długość 30-35 cm, a wysokość prostych gęsto ulistnionych pędów wynosi około pół metra. Okres dekoracyjny przypada na początek lata.
 3. Niebieski ptak. Mocne fioletowo-niebieskie lub niebieskie strzałki tej odmiany charakteryzują się długim okresem dekoracyjności. Kwitnienie trwa przez całe lato. Krzew jest wysoki, wzrasta do 80-100 cm.
 4. Typ srebra. Fioletowe uszy o długości do pół metra. Wysokość rośliny wynosi 70-90 cm.
 5. Kobold. Różowe i fioletowe świece tej hybrydy pojawiają się na początku lata. Odmiana jest kompaktowa i mała, tylko 40-50 cm.
 6. Floristan White. Ta średnia odmiana ma piękne wiry, które stopniowo stają się kremowe od śnieżnobiałych. Pędy wzrastają do 75-90 cm.
 7. Flamingo. Fioletowe wiry mają długość 20-30 cm, wysokość krzewu wynosi 50-70 cm, a kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa 30-40 dni.
 8. Liatris scariosa (film). Różni się od swoich braci szerszymi blaszkami o średnicy 2,5-3 cm, krzew rośnie do 70-90 cm, a we wrześniowej odmianie "Chwała" potężny pachnący, różowy kolor ucha osiąga metr długości. Kosze oryginalnych gatunków są malowane w kolorze fioletowo-różowym. Hybrydowa "Alba" wyróżnia się śnieżnobiałymi pąkami.
 9. Liatris aspera (szorstki). Jeden z najrzadszych mieszkańców klombów. Różni się on gigantycznym rozmiarem buszu, który z dobrą ostrożnością może wzrosnąć do 1,5-2 metrów. Lawendowo-różowe kosze znajdują się na szyprze niezbyt gęsto, co sprawia, że ​​roślina wygląda zupełnie inaczej. Pokrywa liściasta ma błyszczący połysk. W odmianie białej Iglicy kosze są malowane w rzadki biały kolor.

Do notatki! Wysuszone kwiatostany "języka jelenia" świetnie wyglądają w zimowych bukietach i przez długi czas zachowują wspaniały aromat wanilii.

Dyskretne egzoty mogą rozmnażać się zarówno w nasionach, jak i wegetatywnie. System korzeniowy jest reprezentowany przez guzki, które są ze sobą połączone, rosnące w boki. Są one używane do reprodukcji wegetatywnej "wesołych piór".

Większość gatunków Liatrice nie tylko dobrze rozmnaża się przez nasiona, ale także daje obfity samosev, który jest z powodzeniem stosowany przez doświadczonych ogrodników, bez marnowania czasu i energii na hodowanie sadzonek.

Pamiętaj! Jeśli chcesz uzyskać kwitnienie w pierwszym roku, użyj sadzenia cebul. Przy rozmnażaniu nasion sadzonki kwitną dopiero 2-3 lata później.

Specyfika uprawy roślin przez cebulki i nasiona

W tej części artykułu szczegółowo opiszemy proces uprawy Liatris przy użyciu cebulek lub nasion.

Uprawa nasion nie jest kłopotliwym biznesem. Ta metoda hodowli "wesołych piór" może być prowadzona zarówno w sadzonkach, jak i poprzez bezpośrednie sadzenie na klombie kwiatowej.

Należy pamiętać, że sadzonki rozwijają się bardzo wolno i zamieniają się w dorosłe krzewy dopiero po 3 latach. Jeśli nie masz ochoty podziwiać kwitnienia w najbliższej przyszłości, możesz użyć metody rozsad.

Optymalny czas siewu przypada na połowę marca. Małe pojemniki nadają się do uprawy sadzonek. Są wypełnione pożywką z dwóch części gleby ogrodowej, tej samej ilości piasku i jednej części próchnicy.

Nie zapomnij ukraść ziemi lub traktować jej fitosorbiną, aby zniszczyć patogenną florę. W ramach wstępnej obróbki, inokulum moczono w stymulantach wzrostu przez 12 godzin. Umieszcza się je w rowkach o głębokości 1-1,5 cm w odległości 3-4 cm od siebie. Pojemność jest podlewana, efekt cieplarniany jest tworzony za pomocą przezroczystego schronienia, a temperatura jest utrzymywana na poziomie 22-25⁰C.

Siewki pojawią się dopiero po miesiącu. Są one zanurzane w osobnych doniczkach o średnicy 8-10 cm po pojawieniu się 3-4 liści. Pielęgnacja jest zredukowana do umiarkowanego podlewania, pełne nawożenie mineralne dwa razy w miesiącu i twardnienie.

Wiedz! Wysiewanie sadzonek w torfowych pigułkach uratuje cię przed procesem zbierania, ułatwi opiekę. Z powodu braku urazu korzeniowego, podczas sadzenia na dnie sadzonek obserwuje się praktycznie sto procent przeżywalności.

Ze względu na dużą zimotrwalosc i obfite samosiewy, doświadczeni ogrodnicy rzadko uciekają się do uprawy sadzonek. Nie usuwaj pędów kwiatowych, dopóki nasiona nie dojrzeją w pełni, a będziesz musiał dostosować gęstość siewek następnej wiosny.

Aby uzyskać kwitnący krzew w krótkim czasie, użyj własnego materiału pozyskanego z dorosłego krzewu lub kup żarówki w centrum ogrodniczym. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na wygląd warstwy - na jej powierzchni nie powinno być śladów psucia się lub uszkodzeń mechanicznych. Optymalnie, jeśli żarówka ma średnicę większą niż 2 cm. Przypadki o niższym wskaźniku są mało prawdopodobne, aby kwitły w bieżącym sezonie, ponieważ muszą zyskać na tym siłę. Taki materiał będzie wymagał uprawy.

Uprawa Liatris w otwartym terenie

Uprawa amerykańskiego gościa na miejscu jest prosta. Rozwijaj zdrowe krzewy pomogą ci wykonać następujące instrukcje dotyczące sadzenia i pielęgnacji rośliny w ogrodzie.

Funkcje sadzenia i pielęgnacji roślin sezonowo

Kiedy sadzić "wesołe pióra" wiosną i jesienią

Sadzenie zarodków można prowadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Nasiona mają wysoką zdolność kiełkowania i doskonale przenoszą zimę. Ważne jest, aby siewniki wykonywać w taki sposób, aby przed opadnięciem śniegu pędy nie miały czasu na pojawienie się. Ponieważ kiełkowanie materiału trwa 20-40 dni, sadzenie jesienne najlepiej wykonywać pod koniec października lub na początku listopada.

Wiosną nasiona wysiewa się w otwartym terenie miesiąc przed nadejściem ciepła w regionie. Na południu można siać plony na łożu na początku kwietnia, w środkowym pasie na początku maja, oraz na Syberii i Uralu w ostatniej dekadzie maja.

Żarówki sadzą wiosną w tym samym czasie, a jesienią łączą sadzenie z podziałem buszu. Odbywa się to po więdnięciu liści, gdy pierwsze mrozy uderzają.

Wiedz! Podział buszu nie wpływa w żaden sposób na jego zdrowie. Odbywa się raz na 3-4 lata.

Sadzonki wyhodowane z nasion sadzi się po ustąpieniu nawracających przymrozków. W środkowym pasie w połowie maja, na Syberii - na początku czerwca i na południu w ostatniej dekadzie kwietnia.

Wybór lokalizacji, charakterystyka gleby

Amerykański przystojny mężczyzna bardzo kocha słońce. Jego bezpośrednie promienie nie tylko nie szkodzą, ale także poprawiają dekorację, sprawiają, że kwiatostany są jasne, a warzywa są nasycone. Wybierz lądowanie słonecznej części willi.

Liatris lubi lekkie, luźne i pożywne gleby. Przy bliskim występowaniu wód gruntowych nawet dobry drenaż nie uratuje gnicia kłącza. Unikaj wysiadania na nizinach. Ułatw sobie glebę z piasku, a wzbogacając podłoże, przygotuj teren, doprawiając go organicznym od obliczenia 1 wiadra na metr kwadratowy ziemi. Wykop ziemię na bagnecie łopaty i wyrównaj powierzchnię grabi.

Aby zasiać nasiona w otwartym terenie, należy je najpierw poddać stymulacji wzrostu. W wybranym miejscu uformować bruzdy o głębokości 1-1,5 cm i równomiernie rozprowadzić inokulum w odległości 3-4 cm, posypać glebą, lekko zwartą i obficie wlać.

Ważne! Zebrane nasiona muszą zostać poddane dezynfekcji. Moczyć od 30 minut w ciemnym roztworze nadmanganianu potasu lub użyć fitosor- tyny rozcieńczonej zgodnie z instrukcją.

Sadzonki przed sadzeniem są podlewane, wyodrębniane z doniczek z grudą ziemi i przenoszone do odwiertów o odpowiedniej głębokości pojemności. Sadzenie odbywa się w krokach co 15-20 cm, rośliny są obficie podlewane i przez pierwsze 2 dni odcień od światła słonecznego.

Zakupione bulwy przed posadzeniem wytrawiono w manganie i przetworzono za pomocą "Kornevin". Umieszcza się je w studzienkach o głębokości 3-10 cm, z krokiem pomiędzy okazami 25-50 cm, w zależności od odmiany. Warstwa humusu lub kompostu położona jest na dnie otworu, który posłuży jako dobra karma dla kłącza.

Jeśli pobierzesz materiał z dorosłego krzewu, musisz go wydobyć z ziemi. Ostrożnie podziel kłącze na części tak, aby każdy dział miał kilka cebul. Małe żarówki są selekcjonowane i uprawiane. Niezależnie od wybranej metody uprawy, miejsce sadzenia jest obficie podlewane i mulczowane warstwą torfu.

Pamiętaj! Każda żarówka ma rowek, z którego później wyrastają pędy. Jeśli nie możesz znaleźć nacięcia, posadź bulwę bokiem na boki.

Skromne egzoty nie wymagają od ciebie specjalnej troski. Aby zielone zwierzę wyrosło zdrowe i zadowolone z obfitego kwitnienia, potrzebujesz:

 • zorganizować umiarkowany system nawadniania;
 • przymocuj mocny kwiatostan do wspornika, aby nie pękł;
 • spędzić hilling, podgreplyaya ziemi w formie stożka. W tym celu wylewane jest podłoże, w przeciwnym razie układ korzeniowy może być odsłonięty;
 • Ściółkowanie pomoże utrzymać równowagę wilgoci i wyeliminuje chwasty;
 • na początku sezonu stosuje się opatrunki na bazie azotu. Ponadto dwa razy dziennie kwiat jest nawożony kompleksem potasowo-fosforowym;
 • w czasie, aby usunąć wyblakłe łodygi kwiatów.

Oprócz bezpretensjonalności "wesołe pióra" wyróżniają się dobrą odpornością. Roślina może zachorować tylko z powodu niewłaściwej opieki. Ponieważ system korzeniowy składa się z pęczków cebuli, dla buszu strasznym wrogiem jest nadmiar wilgoci. Z obfitości zielony zwierzak na pewno gnije i umiera. Obserwuj reżim nawadniania i nie pozwalaj na podlewanie.

W przypadku uszkodzenia grzyba usuń uszkodzone części i wykonaj zabieg fungicydu. Opisano tylko kilka przypadków zakażenia wirusem Liathria od innych mieszkańców ogrodu. W przypadku zmiany koloru listowia, upewnij się, że pielęgnacja jest prawidłowa i że istnieje wystarczająca ilość dodatkowego nawożenia. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, dotknięte okazy są wydobywane i spalane.

Dość dużym szkodnikiem jest niedźwiedź, który zamieszkuje glebę. Owad jest podobny do skrzyżowania krewetki z konik polny i ma nogi przystosowane do wykopywania ruchów w ziemi. Żywi się młodymi korzeniami, może przegryzać dolną część łodygi.

Wiedz! Niedźwiedź nie toleruje aromatu nagietka i czosnku, więc kiedy sadzisz te rośliny w pobliżu amerykańskiego gościa, nie musisz martwić się o jego bezpieczeństwo.

Możesz złapać szkodnika za pomocą pułapki na piwo. Aby to zrobić, butelka z niewielką ilością piwa jest wzmacniana w glebie pod kątem 45 °. W takim przypadku szyjka powinna znajdować się poniżej poziomu gleby o kilka centymetrów. Aromat napoju przyciągnie niedźwiedzia i nie będzie mogła wydostać się ze śliskiej szklanej pułapki.

Ślimaki i ślimaki stanowią również zagrożenie dla szyi korzenia kwiatu. Aby chronić roślinę przed atakiem szkodników, możesz użyć opisanej powyżej pułapki na piwo, posypać ją pieprzem lub przykryć muszlą. Ślimaki również nie tolerują zapachu wybielacza. Wystarczy wlać niewielką ilość wybielacza chlorkowego do kapsla lub pokrywy z plastikowej butelki i umieścić go w strefie korzeniowej, szkodniki zapomną drogę do twojego zielonego zwierzaka.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem reprodukcji nasion "języka jelenia", to po więdnięciu koszy usuń kolec kwiatowy. W przeciwnym razie na wiosnę konieczne będzie wyeliminowanie samosiewu. Zakład będzie miał okazję nie marnować energii na powstawanie niełupek, ale pozwolić im gromadzić składniki odżywcze w bańce.

Po całkowitym rozpadzie pokrywy liściastej, usuń łodygi i przykryj szyję korzeniową kocem z torfu lub ziemi. Wysokość warstwy wynosi 10-15 cm, a na południu Rosji wieloletnia zima bez dachu nad głową. Słoma nie jest wykorzystywana jako grzałka, ponieważ w niej nieuchronnie osadzi się gryzonie, które mogą spowodować nieodwracalną szkodę dla kłącza. Z tego samego powodu pożądane jest wylanie kilku paczek pieprzu gorzkiego na ściółkę, co odstraszy nornik.

Wiedz! Sadzenie leszczyny cesarza w pobliżu upraw truskawek jest w stanie chronić je przed inwazją gryzoni.

Bliżej końca sezonu, sadzonki pierwszego roku i małe cebulki pozostawione do wzrostu, przeszczepiane są do małych doniczek. Przechowuj materiał w piwnicy przed początkiem wiosny. W następnym roku nie można wykopać młodych pędów, ale zapewnić tylko dobre schronienie na zimę.

Sadzenie i opieka dla Liatris na Uralu

Terytorium Uralu należy do strefy ryzykownego rolnictwa. Oznacza to, że warunki pogodowe są zbyt surowe: późne wiosenne przymrozki są opóźnione w regionie do końca pierwszej dekady czerwca, a jesień zrujnuje każdą kulturę kochającą ciepło pod koniec sierpnia lub na początku września. Okres wolny od mrozu wynosi niewiele ponad dwa miesiące. Ostre zimy często towarzyszą olbrzymim, dlaczego nawet najbardziej wytrwałe byliny ryzykują, że umrą bez schronienia.

Zaczynając od klimatu, zaleca się sadzić kwiat na otwartym terenie nie wcześniej niż 10 czerwca. W przypadku wrażliwych siewek "wesołe pióra" należy obserwować bardzo czujnie, nawet małe mrozy są dla niej przerażające. Dlatego zaleca się sadzenie drzewek tylko w doniczkach. Kiedy czekają na niesprzyjającą pogodę, zawsze mogą być przyniesione do pokoju.

Jesienne prace nad podziałem buszu prowadzone są w sierpniu. Tak więc delenki będą miały czas na osiedlenie się i bezpiecznie zimę. Uralska zima jest dla Liatrice bardzo trudna, jeśli nie zorganizujesz solidnego schronienia, kłącza zamarzną. Oprócz wysokiej warstwy torfu, lapnika jest ułożona na górze. W przypadku niewielkich opadów, będziesz musiał ciężko pracować i łopaty śnieg na zimowisko.

Rada! Rozwijaj wspaniałe byliny w warunkach mieszkalnych, a następnie używaj go do dekoracji balkonu lub tarasu. W tym celu stosuje się odmiany o niskim wzroście.

Aby umieścić tropikalnego gościa na parapecie, użyj wysokich doniczek wypełnionych uniwersalną ziemią. Wybierz miejsce najcieplejszego i najlżejszego miejsca na południowym oknie. Podstawą opieki jest:

 • umiarkowane podlewanie;
 • utrzymywanie tła temperatury w 20-28 ° C;
 • wprowadzenie nawożenia mineralnego dla flory wewnętrznej z częstotliwością 1 co 3 tygodnie;
 • zapewnienie 14-godzinnego dnia świetlnego;
 • stworzenie sztucznej zimy z obniżeniem tła temperatury i zredukowanym podlewaniem (można wyekstrahować bulwy z doniczki i umieścić ją w lodówce, ogrzewanej piwnicy).

Liatris w projektowaniu krajobrazu, w połączeniu z innymi roślinami

Wspaniały Amerykanin ma dostojną "figurę" i rozważny wygląd. Zostało to docenione nie tylko przez ogrodników, ale także przez projektantów krajobrazu. Specjaliści radzą, aby wylądować południowym gościem wzdłuż budynków, w skalniakach, na miksie. Potrafi grać solo na trawniku, tworząc luksusową wyspę z płonącymi kwiatostanami świec. Hybrydy niskiej wegetacji będą pasować organicznie na alpejskim wzgórzu, a także w pobliżu sztucznych stawów lub w pobliżu fontanny.

Wspaniały wygląd "język jelenia" w towarzystwie latających maszyn i bylin, podobny do rumianku. Dobrymi sąsiadami będą Rudbeck, Echinacea, Nivian, Asters. Aby odcień śnieżnobiały lub fioletowy kwiatostan delphiniums, krwawnik, łubin, armeria, floks może. Dekoracyjne zboża i krzewy, paprocie staną się luksusowym dodatkiem do dużego mixbordera.

Rada! Podczas sadzenia, weź "najjaśniejsze pióra" najbardziej oświetlone miejsce. Tylko pod jasnymi promieniami ujawni się piękno tego niezwykłego mieszkańca ogrodu.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie Liatrice każdemu, kto nie ma wystarczającego doświadczenia w uprawie bylin. Zauważają wysoką bezpretensjonalność amerykańskiego gościa i żartobliwie nazywają go "kwiatem dla leniwych ludzi".

Tatiana odnotowuje wysoką jakość ozdobną buszu przez cały sezon wegetacyjny. Nawet wąskie liście tego mieszkańca ogrodu wywołują podziw.

Victoria zauważa, że ​​rozmnażanie nasion nie zawsze daje dobry wynik. Oprócz długiego okresu rozwoju sadzonek, ogrodnik zauważył, że często powracają one do pierwotnego koloru gatunku. Dziedziczenie jakości odmian ma niewielki procent.

Ludmiła twierdzi, że "śmieszne pióra" świetnie wyglądają w pobliżu sztucznego stawu. Że kłącza nie psują się z podwyższonej wilgotności, zaleca stworzenie wysokiej drenażowej warstwy.

Natalia, oprócz hodowli kwiatów na miejscu, lubi tworzyć zimowe bukiety. Pachnące miotły "języka jelenia" idealnie pasują do luksusowej kompozycji i zachowują schludny wygląd przez długi czas.

Luksusowa Liatris jest w stanie ozdobić każdy ogród, jednocześnie dmuchając z cząstek pyłu z niego nie jest konieczne, ponieważ sadzenie i pielęgnacja w otwartym terenie dla tego egzotycznego nie będzie trudne nawet w przypadku braku doświadczenia.

Wideo: bezpretensjonalne kwiaty ogrodowe Liatris "Garden World"

Piwonia: pielęgnacja i pielęgnacja w otwartym polu, fot

Phlox w kształcie robaka: sadzenie zdjęć i opieki w otwartym terenie

Co jeszcze przeczytać?

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

© 2018 O kolorach, wszystkim i wszystkim · Kopiowanie materiałów stron bez zezwolenia jest zabronione

Liatris: gatunki, odmiany, wyrastające z nasion, sadzenie, pielęgnacja

Każda roślina kwitnąca ma wiele swoich zalet. Niektórzy ludzie mają zapach, inni mają bezpretensjonalność, inni mają wykwintny wygląd, piękno i różnorodność odmian. Ale są rośliny, które łączą wszystkie te cechy. To jest Liatris.

Liatris - ozdobne byliny z rodziny astro lub złożone. Ma prostą lub rozgałęzioną łodygę z wieloma cienkimi szpiczastymi liśćmi, zakończonymi jasnym kwiatostanem, przypominającym świecę w kształcie. Kwiatostany krzewiaste osiągają 50 cm długości, a od góry w dół przypominają owłosioną, kolorową trzepaczkę. Powierzchowny bulwiasty system korzeniowy doskonale zimowy w kształcie przypominającym żarówki z przeplotem. Kwitnie Liatris od połowy czerwca do końca sierpnia, obficie w drugim i kolejnych latach po posadzeniu.

Roślina jest bardzo aromatyczna ze względu na naturalny aromat - domadurin. Szczególny urok nadaje czarujący zapach wanilii, zmieszany z ledwo wyczuwalnymi nutami świeżego siana. Zapach jest długo utrzymywany w kształcie wyciętym, co pozwala na użycie perfumowanego kwiatu w celu wytworzenia perfum na bazie olejków eterycznych z nich. Wygląda świetnie w bukiecie, zwłaszcza wesele. Jako tonik stosowany jest w kosmetologii i medycynie. Po wyschnięciu rozłóż w szafce na ćmy. W ludziach liatrice najczęściej nazywa się: "lśniąca gwiazda", "wesołe pióro" lub "język jelenia".

Istnieje około 20 rodzajów Liatris. Najpopularniejsze to:

 • kłoska lub kolczaste lya-tris (Liatris spicata);
 • Liatris łuszcząca się (Liatris scariosa);
 • szorstki (Liatris aspera).

Najpopularniejsze gatunki - spiny lyatris. Jego łodyga ma wysokość około 90 cm, a kończy się kwiatostanami - świece od 20 do 25 cm. Kwitnienie tego gatunku rozpoczyna się dość wcześnie - na początku czerwca i trwa do końca lipca. Roślina daje obfite nasiona, rozmnaża się nie tylko przez nie, ale także przez dzielenie krzewów. Zimy i susze. Gatunek ten obejmuje odmiany o różnych kolorach kwiatów.

Odmiana Floristan Weib (Floristan Weib) ma dobrze liściastą łodygę i biały wysoki kwiat w postaci "pędzla". Kwitnie do 40 dni od połowy czerwca. Nie toleruje nadmiaru wilgoci z powodu możliwego rozpadu korzeni.

Innym przedstawicielem białych odmian jest Liatris Alba. Odmiana ta odnosi się do wyglądu, kwitnie od końca lipca do końca sierpnia. Rośnie dobrze w słonecznym, otwartym miejscu. Zimy.

Purpurowe odmiany obejmują Floristan Violett (Floristan Violett). Jego mocne szypułki osiągają 80 cm wysokości, a nad nimi unosi się purpurowa nasadka kwiatostanu. Fiolet jest bezpretensjonalny, zimowy. Podczas sadzenia warto zastanowić się nad jego miłością do słońca, dlatego lepiej umieścić na otwartych stronach.

Różowy bylinowy - Liatris Kobold (Kobold) osiąga tylko 40 cm wysokości. Ma wąskie, spiczaste liście na górze. Jest popularny nie tylko ze względu na swój kolor, ale także z powodu długiego kwitnienia. W małych koszyczkach, tworząc gęste kwiatostany kłosowe, od lipca do września 10-13 fioletowo-różowe kwiaty kwiatostanu. Preferuje umiarkowanie wilgotne gleby i słoneczne miejsca.

Również wspaniała różnorodność wśród Liatris w różowych kwiatach Flamingo. Piękny kwiatostan wznosi się ponad wysoką łodygę. Kwitnie obficie od połowy lipca. Nie wymaga specjalnej troski, zimowania i odporności na suszę.

Litris odmiany Bengal Fire dokładnie odtwarza jego nazwę. Kwiaty purpurowoczerwone zbiera się w kwiatostanie, osiągając 35 cm, wydaje się, że rozkwitają przy kwitnieniu i cieszą się nimi przez długi czas.

Przedstawicielem odmian bzu-niebieskiego jest Niebieski ptak. Ten schludny przystojny mężczyzna jest zadowolony z aromatu i kwitnienia od końca czerwca do połowy sierpnia. Preferuje umiarkowanie wilgotną glebę i zakwaterowanie w słonecznym miejscu.

Liatris Spikata Violet-Blue - roślina o wyjątkowo pięknym odcieniu kwiatostanów, którego łodygi osiągają 50 cm wysokości, są dobrze liściaste. Kwiatostan spicy do 35 cm pokryty jest małymi koszami kapsułek, które z kolei składają się z 8-13 kwiatów. Kwitnie w czerwcu, kwitnie od 35 do 40 dni.

Fioletowa odmiana Picador (Pikador) osiąga 60 cm wysokości. Kwiatostany wysokie, jasne. Łatwo się rozmnaża, kocha światło, preferuje i umiarkowane podlewanie.

Liatris Burning Star - roślina z fioletem, jak światła, kwiatostany. Osiąga wysokość 65 cm, kocha światło, doskonale toleruje mrozy, jest samowystarczalny. Kwitnie od połowy lipca do końca sierpnia.

Liatris jest szorstkath jest najwyższym gatunkiem: łodygi osiągają wysokość metra. Kwiatostany są długie i puszyste, z małymi kwiatami. Liście są błyszczące, zwężone ku górze.

Liniowa Liatrix ma szersze liście u podstawy łodygi, osiągając 70-90 cm wysokości. Kwiatostany duże, z dużą ilością kwietników, otwierające się od góry do dołu.

Rozmnażanie, uprawa z nasion

Miło jest podziwiać zdjęcia kwiatów, oczywiście, ale o wiele przyjemniej jest czerpać przyjemność z aromatu, długiego kwitnienia i egzotyki na klombie poprzez samo kultywowanie Liatris.

Powielanie Liatris odbywa się na trzy sposoby:

Przed sadzeniem warto wziąć pod uwagę, że roślina nie toleruje częstego i obfitego podlewania, jak również bliskość wód gruntowych. Może to doprowadzić do rozpadu systemu korzeniowego, a tym samym do śmierci rośliny. Sucha gleba i suche osady są najlepszą opcją dla Liatrice.

Wczesną wiosną nadchodzi czas, kiedy sadzenie nasion jest najkorzystniejsze. Proces sadzenia w sposób nieinwazyjny prowadzony jest na początku marca poprzez sadzenie nasion w małych rowkach zimnego siedliska lub bezpośrednio w ziemi. Następnie obficie przykryj ziemią i wodą. Zaleca się wstępne namaczanie nasion w słabym roztworze manganu lub humin przez kilka godzin. Gleba jest kopana z góry i dodawana do próchnicy. Młode drzewka będą przeżywać w zależności od pogody, a to może nastąpić od 2 tygodni do półtora roku. Sadzonki uprawia się do połowy października. Bulwy są odkopywane razem z ziemią i przechowywane do początku i na środku wiosny. Zrób to po uschnięciu liści. Nic złego się nie stanie, jeśli roślina pozostanie na zimę. Wiosną przyda się pierwszy słaby kwiat.

Kłącze lyatrice przedstawiono w postaci bulw, które są połączone procesami przypominającymi kształt żarówki. Dzieląc kłącza, możesz zdobyć i wyhodować krzewy, kwitnienie w pierwszym roku.

Lepiej wykopać kłącza jesienią, gdy liście zgasną. Najlepiej wybierać bulwy co najmniej 2 cm, bez zepsucia i uszkodzenia. Sadzenie odbywa się w glebie nawożonej, w której wykonane są otwory o głębokości 8-10 cm. Ważne jest, aby nie pomylić i ułożyć bulwy prawą stroną do góry. Pomoże to w zagłębieniu, z którego później pojawią się pędy.

Dość prosty sposób, w jaki młode pędy dorosłego krzewu Liatris na początku wiosny lub pod koniec jesieni dzielą się z korzeniami. Dla młodych pędów jest dobrze ugruntowany, musi mieć potężną matkę. Takie pędy są umieszczane w otworach na głębokości 10-15 cm, wstępnie wypełnione jedną trzecią humusu. Umieść odwierty w odległości co najmniej 35 cm. Po posadzeniu łóżek lepiej jest pokryć próchnicę humusem. Taki sposób hodowli korzystnie przeprowadza się w dorosłej roślinie co trzy do czterech lat.

Liatris Jest bezpretensjonalny, mrozoodporny i odporny na suszę. Nie jest podatny na choroby i praktycznie nie jest uszkadzany przez szkodniki i mikroorganizmy. Jednak na ciężkich, wilgotnych glebach roślina gnije i dlatego nie zaleca obfitego podlewania.

Kilka razy w sezonie zaleca się wytwarzanie nawozów fosforowo-potasowych, a także wylewać ziemię przez wysoko leżący system korzeniowy. Ponadto ostrożnie poluzuj i usuń chwasty wokół rośliny. Jeśli krzew jest wysoki i ugina się pod ciężarem kwiatostanu, powinien być przywiązany do podparcia.

Po rozpadzie Liatris, kwiatostany są odcięte. Odbywa się to nie tyle ze względu na piękno estetyczne (sucha Liatris jest dość atrakcyjna), ale także w celu zapobiegania zasiewowi nasion przez wiatr w całym miejscu. Kiedy liście tracą swoją moc i piękno, roślina jest odcięta u nasady i pokryta humusem lub listowiem na zimę, aby zapobiec zamarznięciu. Jednak bez schronienia roślina może się dobrze i zamarza tylko w ostre, bezśnieżne zimy.

Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

Znakomicie urządzony lanshafdtny design pomoże odpowiednio dobranym roślinom. Oryginał pod tym względem to Liatris, który da egzotynom ogród kwiatowy lub alpejskie wzgórze z jego harmonią i światłami kolorowych kwiatostanów. Nisko wyrosłe gatunki doskonale pasują do swoich gniazd, a wysokie - do uzupełnienia kompozycji w tylnych rzędach.

Liście soczewkowate Liatris pozostają soczyste i atrakcyjne przez całe lato. W okresie jesiennym liście opadają i pokrywają kwietnik brązowym dywanem, nadając miejscu charakterystyczną dekorację.

Jasne kwiatostany Liatrice są urocze. Harmonijnie wpisują się w krajobraz dowolnego zakątka ogrodu lub ogrodu kwiatowego. Liatris Spicata Blue doskonale łączy się z białymi, fioletowymi kwiatami bzu, różowymi i fioletowymi kwiatami. Dzięki obfitemu kwitnieniu tworzy żywopłot jasnych kwiatostanów.

Wyjątkowo polubownie, Liatris Spikata rośnie z przedstawicielami branży, w tym stokrotki, maki, chabry.

Jasne kwiatostany "Picador" stworzą kontrast na tle śnieżnobiałych dzwonów i delfinium. Równie dobrze połączone z niekwitającymi flokami o niskim krzaku.

Wśród mocnych głazów rockaria, najniżsi przedstawiciele szczepów lyatrice wyglądają bardzo harmonijnie. Należą do nich Kobold. Rośnie nie więcej niż 40 cm i jest właścicielem jasnych purpurowych i fioletowych odcieni kwiatostanu, skutecznie wygląda.

W mieszanym typie rabatek kwiatowych bardzo korzystne będą białe wkładki Echinacea Purpurea. Również śnieżnobiałe lub fioletowe odcienie kwiatostanów, przyprawy stworzą spektakularnie wyraziste kompozycje z terry-czerwonym liliowozielonym lub jasnożółtym anteroletia.

Inną możliwością dekorowania aranżacji będzie pojedyncza lyatria, zamontowana obok stawu, fontanna, paprocie z szerokolistnych liści, hortensje, floksy itp.

"Deer tongue" to także znakomity solista. Kontury roślin w rzędach lub w rozłożonej kolejności, a otrzymasz doskonały kontrast z niezwykłych kwiatów.

Rozkoszuj się aromatem i rodzajem odciętych lytesów i zrób sobie zdjęcie w daczy w okresie, w którym kwitnie piękna Liatris. W zimowe wieczory będzie rozweselać.

Autorzy selekcji programów "Bezpretensjonalne kwiaty" z kanału "Świat Ogrodu" nie mogli ignorować Liatris.

Dodaj komentarz

64 + = 73