Nazwa kategorii

Systemy kanalizacji deszczowej

System odprowadzania wody deszczowej: zasady instalacji i instalacji

Obecnie rozwiązanie takiego problemu jak instalacja systemu odprowadzania wody deszczowej staje się dość pilna. Szczególnie zaniepokojeni są właściciele prywatnych domów wiejskich i właściciele różnych obiektów przemysłowych. Taki system zaczyna cieszyć się dużą popularnością ze względu na wysoką wydajność i dość rozsądną cenę. Zamontowane na żywo meble zwykle podczas budowy samego domu, podczas gdy można wybrać dowolny materiał, który lubisz, a kraty burzowe sprawiają, że wymagana głębokość i grubość.

Do czego służy system odwadniający?

Właściciele prywatnych domów, domków jednorodzinnych lub domków muszą koniecznie zainstalować system odprowadzania wody deszczowej, który jest również niezbędny do usuwania wody z topniejącego śniegu. Jest to ważne, w przeciwnym razie, w przeciwnym razie, obszary podmiejskie zamieniają się w małe torfowiska. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku miejscowości położonych na nizinach. Zainstalowane w takich miejscach systemy kanalizacyjne znakomicie radzą sobie z ich obowiązkami:

 • zacznij zbierać wodę z całego miejsca w kanalizacji, nie pozwalając jej gromadzić się;
 • oczyść go z różnych zanieczyszczeń;
 • zrzuty do punktów wyładunku poza teren.

W ten sam sposób systemy funkcjonują również w obiektach przemysłowych i usługowych. Ponieważ ścieki generowany jest praktycznie zawsze ma określony skład (posiada zanieczyszczeń mechanicznych, produktów naftowych, chemicznych, detergentów, oleju w dużej ilości), a następnie wyposażony w tak takich systemach w celu wysłania tej wody mieli pełną zgodność z obowiązującymi niej norm sanitarnych . Takie standardy są dokręcone każdego roku, wchodząc w życie nowych norm środowiskowych, tak nowoczesne systemy kanalizacji deszczowej dla przedsiębiorstw przemysłowych stają się coraz bardziej popularne.

Układ kanalizacji deszczowej

Wszystkie systemy odwadniające zbudowany na tej samej zasadzie, co znakomicie sprawdził się w praktyce. Ma kilka etapów, z których każdy ma na celu usunięcie określonego rodzaju zanieczyszczeń ze ścieków.

W pierwszym etapie, zwanym separatorem piasku, zaczynają wytrącać się stałe zanieczyszczenia. Wchodząc do zbiornika, zlewy zaczynają zwalniać prędkość ich prądu, a piasek osiadł na dnie i innych raczej ciężkich mechanicznych wtrętach.

Drugi etap - separator oleju, zaczyna oddzielać oleje, tłuszcze i zanieczyszczenia, które są włączenie oleju napędowego i benzyny. Separacja odbywa się w taki sam sposób jak w desander, tylko w tym przypadku zanieczyszczenia ze względu na fakt, że część z nich znacznie mniej niż w wodzie, nie osadzają się na dnie, i odwrotnie, zaczynają unosić się na powierzchni i gromadzą się tam. W pewnym cząstki zaczynają gromadzić się w dużych mas, ścieki przepuszcza się przez specjalny filtr, który to zestaw stosunkowo cienkich płyt. Są wykonane z materiału, do którego nie mogą przylgnąć tłuszcze i oleje.

Oczyszczalnia ścieków w trzecim etapie przechodzi przez filtr węglowy i doochischayutsya oraz na czwartej (ostatni) poddaje się działaniu promieniowania ultrafioletowego, które zabija szkodliwych mikroorganizmów. Następnie ścieki pochodzące z miejsca wyładunku i zostały szybkość oczyszczania, w którym są one całkowicie bezpieczne dla środowiska.

Rodzaje ścieków deszczowych

W zależności od metody realizacji, kanalizacja burzowa może być z punktowym lub liniowym usuwaniem wody, którzy mają swoje wady i zalety.

System kanalizacji deszczowej z punktem odwadniającym składa się z wrót deszczowych, które są pokryte kratami. Są one instalowane w miejscach, w których gromadzi się wiele stopów i wód deszczowych: w otworach drzwiowych, w miejscach wykorzystywania wody przemysłowej, pod rurami odpływowymi. Podczas wykonywania kanalizacji punktowej w miejscach, które mają powłokę wodoodporną, stoją one na zboczu koperty w kierunku wlotu wody deszczowej. Woda po zbiorach zaczyna przechodzić przez rury do systemu filtrów, zbiorników sedymentacyjnych i łapaczy piasku, a następnie przenika do wspólnej autostrady.

Zaleta takiego systemu wygląda następująco:

 • prostota instalacji;
 • łatwość obsługi;
 • bezpieczeństwo;
 • duża pojemność do zbierania wody z dachów domów.

Wady - jest to dość skomplikowana instalacja ścieków deszczowych tego typu do osuszania powierzchni chodników i dużych dróg.

Liniowa kanalizacja to system rynn, który ma nachylenie w kierunku studni kolektora. Służy głównie do usuwania wody deszczowej z pieszych i jezdni, a także obszarów asfaltowanych. Ta livnyuvka jest wykonywana za pomocą łapaczy piasku i odpylaczy, ponieważ często odbiera szczątki ulic i dużą ilość piasku. Dla bezpieczeństwa i łatwości użytkowania używać klap, krat i drabin.

Zalety takiego systemu to fakt, że duże ilości wody są usuwane z dróg asfaltowych i chodników. Istotną wadą jest konieczność systematycznej konserwacji i usuwania gruzu i piasku z rynien, a także możliwość szybkiego zatykania.

Utrzymanie systemu usuwania wody deszczowej

Utrzymanie ścieków deszczowych jest następujące:

 • terminowe czyszczenie;
 • Usuwanie piasku i gruzu z rur i rynien.

W tym celu otwórz kratki ochronne. W razie potrzeby są one naprawiane lub zastępowane nowymi. Rury na długich odcinkach są czyszczone przez otwory inspekcyjne. Ponadto przeprowadzana jest kontrola ważności praca czujników kontrolnych.

Terminowe oczyszczanie ścieków burzowych jest konieczne nie tylko w celu zapewnienia niezawodnego działania. Osad i osady, które osadzają się na dnie, są w stanie gromadzić szkodliwe substancje, zwiększając stężenie związków metali ciężkich w ściekach. Jest to bardzo szkodliwe dla środowiska. Szczególną uwagę należy zwrócić na usuwanie ścieków burzowych, w których woda jest odprowadzana bezpośrednio w stawie lub na ziemi.

W ten sposób system usuwania wód opadowych zyskuje coraz większą popularność. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku właścicieli domów wiejskich, w których, bez instalacji takiego systemu, działki mogą zamienić się w bagna w wyniku długotrwałych deszczy. Aby go zainstalować, możesz skorzystać z usług specjalistów i możesz spróbować zrobić to samemu.

Systemy drenażu burzowego: samoorganizacja

Niezależnie od wyposażenia kanalizacji deszczowej system jest prosty. Jednak ze względu na efektywną pracę konieczne będzie obliczenie przepustowości. Jeśli wykonasz te prace poprawnie, prysznic będzie w stanie uratować Cię od licznych niedogodności, wyrażonych w nieprawidłowym spływie wody deszczowej. Między innymi dzięki temu systemowi możesz uczynić każdy projekt bardziej wytrzymałym. Mówimy tutaj o nawierzchniach dróg, fundamentach, które pogarszają się z powodu zmywania gleby.

Klasyfikacja systemu metodą usuwania opadów

Ścieki sztormowe mogą być typu otwartego, z wodą odprowadzaną przez rynny. Tace mogą być wpuszczane, a także naprawiane lub instalowane na torach. System typu otwartego jest najczęściej stosowany na małych obszarach, a także w małych osiedlach, w których gęstość mieszkańców jest stosunkowo niska.

Jeśli jesteś zainteresowany systemami drenaży burzowych "Superstroy9raquo ;, możesz wyposażyć system kanalizacyjny typu zamkniętego, który obejmuje głęboki drenaż. W tym przypadku deszcz zbiera się za pomocą wbudowanych tacek, a także łapaczy piasku. Poprzez rury ciecz wchodzi do szybów burzowych, a następnie za pomocą urządzeń pompujących jest wysyłana do sieci kanalizacyjnej. Po kolektorze kanalizacyjnym ciecz wchodzi do thalweg, a następnie do oczyszczalni, a następnie do sztucznych stawów.

Jeśli zdecydujesz się na wybór systemu mieszanego, będziesz musiał zainstalować nie tylko tace na ulicy, ale także zamontować rury pod ziemią. W tej konstrukcji dreny są odwadniane grawitacyjnie, chyba że warunki nie są tak korzystne. Może to być nierówny teren.

Trasa sieci położona jest najkrótszą drogą do wylotu do kolektora, a następnie do zbiornika. W takim przypadku należy zastosować rury bezciśnieniowe oparte na zbrojonym betonie. Ta opcja jest odpowiednia do zmniejszenia kosztów budowy.

Oprócz liniowej metody zbierania wody deszczowej można wyróżnić kopertę, która jest bardziej skomplikowana. Ale lepiej jest usunąć ciecz metodą liniową - tak jest w przypadku, gdy prostszy projekt jest lepszy.

Jeśli instalujesz systemy odprowadzania wody deszczowej, wysoce niepożądane jest łączenie ich z drenażem, ponieważ system jako całość będzie działał nieefektywnie. Livnevka powinna działać osobno, jej przelew może spowodować podkopanie fundamentu, co doprowadzi do katastrofalnych konsekwencji.

Instalacja systemu pokryć dachowych

Po przeprowadzeniu niezbędnych obliczeń można rozpocząć prace instalacyjne. Rury odprowadzające ciecz z dachu muszą mieć nachylenie równe 2% w stosunku do długości. Ta opcja nie powinna być bardziej imponująca.

Technologia prac instalacyjnych zakłada następujące manipulacje. Kapitan będzie musiał zainstalować pułapki na wodę deszczową. Dla nich konieczne jest wykonanie otworów, w których odbiorniki są mocowane za pomocą bitumicznego mastyksu. Po wykonaniu hydroizolacji istniejących połączeń. Jeśli zainstalujesz systemy odprowadzania wody deszczowej, należy zdecydować, czy są one punktowe czy liniowe. W zależności od tego konieczne będzie powiesić rurę lub tace odbiorcze.

Kolejnym etapem jest instalacja rur spustowych dla pionów lub systemów odwadniających burzowych. Konieczne będzie zapewnienie zamkniętego przelewu do kolektora. Jako odbiornik może nastąpić drenaż burzowy, jeśli przelew jest otwarty. Drenaż musi mieć typ zasobnika.

Burzowe systemy odprowadzania wody zakładają instalację, którą wykonuje się za pomocą zacisków. Te ostatnie są zamocowane na sufitach lub ścianach. Wcześniej trzeba wprowadzić oznaczenia, a kapitan powinien wziąć pod uwagę kąt nachylenia, który jest obowiązkowy.

Prace na naziemnej części systemu odprowadzania wody

W przypadku zainstalowania systemów drenażu burzowego istnieje potrzeba zamontowania części uziemiającej. W takim przypadku instalacja zakłada zgodność z określoną technologią. Sekwencja pracy polega na zapewnieniu prawidłowego nastawienia, do którego należy użyć liny linowej. Po zakończeniu oznaczania konieczne będzie wykopanie. Aby to zrobić, mistrz musi przygotować rów i studnie, z uwagi na głębokość mrozu. Powinieneś wykopać rowki, w których będą montowane tace gruntowe. Kolejnym etapem jest instalacja odbiorników wody gruntowej. Rowy powinny być dobrze przygotowane, w tym celu na dno kładziona jest warstwa piasku, która następnie jest gruntownie zdeptana.

Burza systemu odprowadzania wody, zdjęcie, które można zobaczyć w artykule obejmują obecność rur i zasobników, które są ułożone w następnej fazie na przewidywany dla tych elementów w miejscu. Należy wdrożyć integrację elementów systemu kanalizacyjnego, łapaczy piasku, zraszaczy i studni w jednym systemie. W końcowym etapie tace są ustalane za pomocą zawiesiny cementowej. Instaluje się siatki, a następnie można zamknąć rurociągi.

System kanalizacji z burzami powierzchniowymi musi zostać przetestowany, w tym celu kapitan musi wykonać test wycieku. Na tej podstawie możemy założyć, że aranżacja jest zakończona. Taki system będzie gotowy do obsługi przez wiele lat, ale to stwierdzenie będzie prawdziwe tylko wtedy, gdy właściwie będziesz obsługiwał system.

Instalacja systemów odwadniających zapewnia system odwadniający. Jeśli chodzi o punktowe odwadnianie, konieczne jest zastosowanie lokalnych systemów odwadniających, a mianowicie studni i odbiorników wody deszczowej. Z ich pomocą będzie można pobrać płyn z jednego miejsca, może on dotknąć na przykład dachu domu. Instalacja odbywa się pod rurą spustową lub kranami nawadniającymi. Elementy te muszą zawierać siatki, które są uzupełnione koszem filtracyjnym. Ten ostatni będzie służył do zatrzymywania gruzu, który czasami przynosi wodę. Drenaż jest podłączony do rur kanalizacji podziemnej, co pozwoli wyeliminować przepływ wody deszczowej do studni.

System kanalizacji deszczowej można wyposażyć i uzupełnić drenażem deszczowym własnymi rękami. Ta część systemu jest konieczna do zbierania opadów z dużego obszaru. Za pomocą tego komponentu można w złożony sposób rozwiązać problem przekierowania wody. Master może korzystać z liniowego systemu drenażowego, a mianowicie kanałów, tac i rynien. Wewnątrz łapaczy piasku musi znajdować się kosz, w którym gromadzą się śmieci. Czyszczenie ścieków powinno rozpocząć się od opróżnienia koszy.

Niuanse instalacji działają

Jeśli instalujesz systemy odprowadzania wody deszczowej w kraju, musisz przestrzegać określonych zasad. Początkowo układ jest wykonywany, a rury są również przygotowane. Najczęściej te ostatnie są wykonane z PVC, a ich średnica wynosi 110 milimetrów. Elementy są połączone za pomocą podwójnego sprzęgła. Wymień poduszkę, która jest ułożona na dnie wykopu, może być gruzem, grubość tej warstwy powinna wynosić 8 centymetrów, po tym preparacie układa się rury. Następnie należy wypełnić ziemię, każdą warstwę należy dobrze przerobić. Należy zwrócić uwagę na moment, w którym pod rurą odpływową system powinien być zainstalowany pionowo.

Systemy drenażu burzowego: zrób to sam

Budując dacza lub prywatny dom ze spadzistym dachem, trzeba pomyśleć o urządzeniu do spuszczania wody z dachu: gdzie przesłać ruch wody deszczowej tak, aby nie mył budynku ani nie zalewał podwórka. Do prac nad instalacją kanalizacji burzowej możesz zadzwonić do zespołu budowniczych, a sam możesz zrobić wszystko sam.

Aby to zrobić, musisz zapoznać się z podstawowymi materiałami i zasadami mocowania detali na dachu, na ścianach budynku. Trzeba też wiele pracy, aby uporządkować odpływ wody deszczowej w specjalnie wyznaczonych zbiornikach lub aby odprowadzić wodę do źródeł wody w pobliżu lądu. Po zapoznaniu się z materiałem artykułu, możesz bezpiecznie wykonać pracę samodzielnie przy instalacji kanalizacji burzowej.

Wielu właścicieli uważa, że ​​wystarczy, jeśli na dachu zainstalować rurę spustową z dachu na ziemię. W rzeczywistości jednak system drenażu burzowego z dachu budynku składa się z kilku ważnych elementów, z których każdy spełnia swoją specyficzną funkcję. Zastanówmy się, na jakich etapach ścieki płyną po drodze.

1. Poziomy spust. Zawiera system rur, rynien i leków zainstalowanych wzdłuż obwodu dachu budynku. Ich zadaniem jest zbieranie i odprowadzanie wody deszczowej z powierzchni dachu.

2. Odpływ pionowy. Są to rury instalowane na specjalnych wspornikach na ścianach. Przenoszą wodę z dachu na poziom gruntu. Zainstaluj takie rury pod konewkami, głównie w rogach lub w środku domu.

3. Studnie punktowego zbierania wody odpływowej. Są one wydobywane w ziemi pod każdą rurą odpływową.

4. Ścieki burzowe. Obejmuje to różne tace lub rury, które są instalowane w celu przeniesienia odprowadzającej wody do centralnego systemu kanalizacyjnego, dołów drenażowych lub do zejścia na zbocza lub do rzeki.

Wiele w budowie domu, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub w obszarach podmiejskich, nie spełnia wszystkich niezbędnych wymagań dotyczących instalacji właściwego mechanizmu zbierania i dostarczania wody deszczowej. Niektóre z nich są ograniczone do spustów odprowadzanych na ziemię. Jednak nawet przy słabym strumieniu deszczu pozostaje problem akumulacji wody. Z biegiem czasu fundament może ulec uszkodzeniu, cement może pęknąć.

Właściwa instalacja kanalizacji deszczowej oznacza jednoznaczną realizację trzech zadań podczas instalacji:

 • zbieranie wody z dachu;
 • zejście na powierzchnię ziemi;
 • usuwanie w kanalizacji lub gdzie indziej.

Rozważmy bardziej szczegółowo, jak rozwiązać te problemy.

Prace nad instalacją kanalizacji deszczowej rozpoczynają się od dachu budynku. Konieczne jest sporządzenie schematu dachu i szkicu rozmieszczenia lejków i średnicy rynien. Najdogodniejszą lokalizację uważa się za nie więcej niż 10 metrów. Wtedy ogólne nastawienie nie będzie zbyt strome.

Obliczanie objętości leja oblicza się wprost proporcjonalnie do powierzchni dachu. Na 1 metr dachu - 1,5 metra kwadratowego. cm sekcji lejka. Na przykład, jeśli powierzchnia dachu wynosi 40 metrów kwadratowych. metrów, lej będzie mieć przekrój 40 x 1,5 = 60 metrów kwadratowych. Jeśli obszar mieszkalny znajduje się w suchym regionie, wówczas objętość może być mniejsza, i na odwrót, jeśli region z wysokim poziomem rocznych opadów, należy dostosować tę wartość do większej strony.

Następnie musisz kupić materiał na odpływ. Są to rury, lejki, wsporniki, profil gzymsu, rynna dachowa, elementy przejściowe, elementy narożne. Systemy odwodnień burzowych są wykonane ze stali ocynkowanej, ze stali ocynkowanej z powłoką polimerową, z tworzywa sztucznego. Miedź, aluminium, stal z powłoką cynkowo-tytanową stosuje się niezwykle rzadko, na zamówienie. Wykonują również funkcję dekoracyjną, dekorując wnętrze budynku.

Najdłuższa żywotność metalowych pryszniców sztormowych. Kolor produktów można dopasować do koloru dachu lub domu. W dobrym stanie mogą mieć co najmniej 50 lat, doskonale znoszą ciężkość śniegu i ciśnienie wody o dowolnej mocy. Plastikowe dreny są teraz bardzo popularne. Są bardzo lekkie, mocno połączone ze sobą za pomocą kleju lub na elastycznych taśmach, służą do 30 lat, mają doskonałą szczelność i ładny wygląd. Wadą jest podkreślenie względnej kruchości. Uszkodzenie mechaniczne może wystąpić po silnych przymrozkach lub oblodzeniu, czasami nie wytrzymuje ciężkości śniegu w zimie. Ale dzieje się tak tylko w przypadku ekstremalnych mrozów.

Montaż system drenażu wód opadowych z dachu istnieje kilka sposobów mocowania za pomocą metalowych klamer lub oparte wsporniki, które są przymocowane do końca planszy lub krokwi. Pierwsza opcja jest bardziej niezawodna i wytrzyma nacisk śniegu. Jest stosowany w regionach o dużym opadzie deszczu. Haczyki prowadzone są pod podstawą dachu w różnych odległościach, tworząc niezbędne nachylenie gzymsu w kierunku lejka.

Drugi rodzaj instalacji jest stosowany do wyrobów z tworzyw sztucznych, śruby o silnym uderzeniu mogą zostać wyrwane. Dlatego ta metoda instalowania kanalizacji burzowej jest odpowiednia dla regionów o ciepłym, suchym klimacie. Montaż takich produktów jest prosty, możesz rozpocząć pracę po całkowitym przygotowaniu dachu. Pochylenie koryta gzymsowego uzyskuje się poprzez zamocowanie uchwytów na różnych wysokościach.

Dla wygody należy pociągnąć za linkę, aby nachylenie było jednolite. Często mistrzowie instalują najpierw lejki i dopiero wtedy prowadzą do niego rynny spustowe. Jeśli to konieczne, produkty są przycinane na wymiar. Metal jest cięty nożyczkami, a plastik jest cięty piłą. W narożnikach umieszcza się czapkę lub zewnętrzny lub wewnętrzny narożnik łączący.

Połączenia na łączeniach części konstrukcyjnych muszą być pokryte masą uszczelniającą, na przykład silikonem. Istnieją uszczelki - klej lub bez kleju. Na ścieżkach powinna występować niewielka szczelina do deformacji temperatury materiału. Odległość do ścian domu zależy od materiału. Generalnie jest dostarczany przez producenta. Poniżej zainstalowane po usunięciu wody w dużej odległości od siebie, pod kątem 45 stopni w rynnie kolana. Dolna krawędź rury musi znajdować się co najmniej 20 cm nad ziemią.

Jeśli w regionie znajduje się prywatny dom lub strefa podmiejska z częstymi opadami deszczu, nie będzie możliwe zebranie całej wody deszczowej w beczkach do dalszego nawadniania ogrodu, potrzebny jest system odprowadzania wód burzowych, który jest prowadzony pod ziemią. W tym celu, w pewnej odległości od domu, konieczne będzie wykopanie i wzmocnienie studni. Jego głębokość zależy od ilości opadów, które spadają w ciągu roku. Dla niego, na zboczu z każdego odpływu, konieczne jest wykopanie rowu, do którego układana jest rura, spuszczając wodę z dachu do studni.

Takie studnie będą potrzebowały co najmniej dwóch. Jeden po każdej stronie domu. Pożądane jest umieszczanie filtrów na spadające szczątki, aby rury nie były zapchane opadniętymi liśćmi i glebą.

W regionach, w których opady są niskie, woda jest ceniona ze względu na suchość klimatu, można ją po prostu gromadzić w beczkach w pobliżu ścian domu. Następnie służy do potrzeb domowych, podlewania klombów lub ogrodu. Rura spustowa w tej wersji będzie krótsza, do poziomu beczki lub innego zbiornika.

Aby wykonać podlewanie za pomocą węża, lufę można ustawić na podwyższonej platformie, na przykład z cegły, jak pokazano na zdjęciu, i zainstalować żuraw. Jeżeli woda wykorzystywana jest do celów domowych, nie jest to konieczne.

Jeśli prywatny dom lub willa znajduje się na wzgórzu lub innym wzgórzu, wówczas kanalizacja deszczowa nie będzie wymagać podziemnych konstrukcji i zbiorników. Nadmiar wody z rur można spuścić prosto do wąwozu, do niziny lub rowu położonego niedaleko. Aby to zrobić, wystarczy wykopać mały wykop w kierunku rampy, nakryć jego spód folią i przykryć kamykami lub małymi kamykami.

Zgodnie z dostępnym odchyleniem, sama woda, bez żadnego wysiłku ze strony osoby, spłynie we właściwym kierunku. Taka burzowa sieć kanalizacyjna na daczy może być ozdobiona dużymi głazami wzdłuż krawędzi, pojawi się mały wodospad, który nada wnętrzu wygląd naturalny.

W centrum miasta, gdzie jest mało otwartych gruntów i niepożądanych kałuż z nadmiarem wody po deszczu, zainstalowany jest także podziemny system kanalizacji deszczowej, który z ziemi wygląda jak metalowa kratka o kwadratowym lub wydłużonym kształcie wzdłuż całego chodnika.

Pod ziemią te dreny są podłączone do rury, która ma podvodku w systemie kanalizacyjnym miasta. W ten sam sposób instalowane są systemy kanalizacji burzowej dla stacji paliw.

Kupując materiały do ​​systemów burzowych, należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami instalacji. Dealerzy muszą dostarczyć instrukcje w języku rosyjskim. Również podobne informacje można znaleźć w Internecie na oficjalnej stronie producenta.

W regionach z częstymi opadami śniegu zaleca się instalowanie pokryw śnieżnych na dachu. Dobrze, jeśli na okapach znajdują się grzejniki elektryczne, które nie pozwolą na tworzenie się lodu i gromadzenie śniegu na korytach gzymsu. Więc będą trwać dłużej.

Dodaj komentarz

87 − = 86