Linoleum na betonowej podłodze

Jak prawidłowo ułożyć linoleum na betonowej posadzce: instrukcje i wideo

Korzystanie z linoleum jako pokrycie podłogowe jest zakorzenione w sowieckiej i wczesnych czasach poradzieckich, ale stały rozwój technologii, zdolności produkcyjnych i zakresu projektu nie ma potrzeby współczesnego linoleum uważany za relikt przeszłości - wzrosła zarówno jakość i wizualnych właściwości tego materiału. Linoleum jest bardzo popularne w wielu biurowcach ze względu na swoją odporność na zużycie i stosunkowo niską podatność na uszkodzenia mechaniczne, może i jest z powodzeniem stosowane w mieszkaniach i domach.

Wizualnie, używając linoleum, można naśladować powłokę pod kamieniem, płytką, laminatem lub parkietem, ale jest znacznie tańsze i łatwiejsze do samodzielnego złożenia niż jakiekolwiek z wymienionych opcji powlekania.

Przygotowanie podłoża i wyrównywanie posadzki betonowej

Podczas naprawy może pojawić się pytanie, czy możliwe jest układanie linoleum na betonowej posadzce. W tym artykule szczegółowo omówimy sposób układania linoleum na betonie, ponieważ zasadniczo materiał ten składa się z podłogi głównej w nowoczesnych budynkach.

Jak wyrównać betonową podłogę pod linoleum?

Wyrównywania betonową podłogę przed ułożeniem linoleum nie należy lekceważyć, ponieważ jakość bazy zależy nie tylko estetycznym wyglądem linoleum, ale okres jego eksploatacji - bardziej nawet niż podstawa, tym mniejszy zasięg jest narażona na ścieranie i „staptyvaniyu”.

Etapy wyrównywania posadzki betonowej:

 • Po pierwsze, konieczność całkowitego demontażu starego podłogi warstwy światło (ciepło i hałas wodne) izolacyjnych, pozostawiając tylko betonowej podstawie, który musi być dokładnie oczyścić z resztek, kurzu i innych możliwych zanieczyszczeń postaci;

Jeśli dodatkowe wyrównanie nie jest konieczne, należy dokładnie sprawdzić całą powierzchnię podłogi, łącznie z połączeniami płyt stropowych, pod kątem uszkodzeń, które należy naprawić. Wady nakładania się betonu należy eliminować z wielką starannością, ponieważ na nich nakładane są materiały izolacyjne.

Aby wyeliminować pęknięcia i wgłębienia, można użyć wypełniacza, żywicy epoksydowej lub zaprawy cementowej, wstępnie zmieszanej z olejem lnianym, pagórki można dokładnie obalić lub odciąć;

Przeczytaj o izolacji podłogi na pierwszym piętrze za pomocą styropianu, pianki i keramzytu.

Jak pokazują opinie osób, które używały płynnej izolacji ścian, dowiedz się tutaj. Zalecenia i porady dotyczące wewnętrznej izolacji ścian.

Układanie warstw izolacyjnych przed ułożeniem linoleum na betonowej posadzce:

 • można zastosować izolację termiczną arkusz DMP lub sklejka - ponieważ sam linoleum jest wystarczająco cienki, podczas układania bezpośrednio na gołym podłożu betonowym podłoga może pozostać zimna nawet przy użyciu linoleum z podłożem izolującym ciepło;

Obliczanie zużycia materiałów podczas układania

Aby obliczyć koszt układania linoleum na betonowej podłodze konieczne jest zsumowanie kosztów:

 • materiały do ​​wyrównywania posadzki betonowej;
 • materiały izolacyjne i ich elementy mocujące;
 • linoleum;
 • utrwalacz do linoleum (klej, taśma montażowa);
 • listwy przypodłogowe.

Obliczanie materiałów do wyrównywania podłóg powinno odbywać się w zależności od stanu fundamentu betonowego. Zużycie mieszaniny cementu i podkładu opiera się na kwadracie pomieszczenia. należy pamiętać, że w razie potrzeby jastrych powinien mieć co najmniej 3 cm wysokości. Do gruntowania powierzchni wystarcza jedna gładka warstwa podkładowa, do której można również obliczyć na podstawie kwadratu pomieszczenia.

Obliczenia materiałów izolacyjnych są również dokonywane na podstawie kwadratu arkusza pokoju, a rolki materiałów powinny być układane w stos tak, aby była minimalna liczba połączeń, szczególnie w przypadku płyt wiórowych i sklejki, które są prezentowane w wielu standardowych rozmiarach.

Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których materiał będzie potrzebny do cięcia lub cięcia w celu utworzenia wypukłości lub wgłębienia, a niepożądane jest stosowanie niewielkich fragmentów materiału z odpadów - lepiej wyciąć niepotrzebny fragment z głównej tkaniny. Stawy są sklejone taśmą malarską.

Przy obliczaniu linoleum konieczne jest uwzględnienie standardowej szerokości rolki - optymalne jest, gdy szerokość rolki jest większa niż szerokość pomieszczenia, ponieważ żywotność materiału wzrasta wraz z minimalizacją liczby połączeń, a wizualne pokrycie wygląda jednorodnie.

Jeśli nie można uniknąć połączeń, lepiej umieścić nóż tak, aby długość złącza była minimalna (równolegle do krótkiej ściany).

Przy dużej staranności należy również wziąć pod uwagę obliczenia linoleum, które polega na połączeniu wzoru na łączeniu - długość cięcia powłoki w tym przypadku powinna być o około 1,5 m większa niż długość nawierzchni. Należy również pamiętać, że linoleum z ornamentem układa się wyłącznie w kierunku podłużnym.

Obliczanie zbrojarza na linoleum zależy od jego rodzaju:

 • taśma montażowa / malarska - tańsze, bardziej ekonomiczne, ale mniej trwałe - w razie potrzeby łatwiej je rozebrać. Przy obliczaniu należy wziąć pod uwagę długość stawów i obwód pomieszczenia pod kątem wymiarowania powłoki pod ścianami;

Na przykład konieczne jest wyrównanie betonowej podłogi i położenie linoleum w pomieszczeniu o ścianach 4 i 5 metrów:

 1. Roztwór jastrychu = 20 m2 (powierzchnia pomieszczenia) * 0,03 m (wysokość stołu) = 0,6 m3 lub 600 l.
 2. Mieszanka samopoziomująca = 20 m2 (powierzchnia pomieszczenia) * 0,02 m (wysokość wypełnienia) = 0,4 m3 lub 300 litrów.
 3. Materiały izolacyjne:
  • Arkusz = 20 m2 (powierzchnia) + 10-15%.
  • Toczenie = 20 m2 (powierzchnia) + 10-15% zapasu na długim boku rolki, w zależności od jego szerokości.
  • Folia hydroizolacyjna = 20 m2 (powierzchnia) + dodatki do docierania 20 cm po bokach.
 4. Linoleum:
  • Bez konieczności zadokowywania wzoru, biorąc pod uwagę 10 cm szczelinę na obwodzie = 5,1 m * 4,1 m = 20,91 m2.
  • Biorąc pod uwagę konieczność dokowania figury i 10 cm prześwitu wzdłuż obwodu = 26,65 m2.
 5. Zaciski:
  • Na bazie kleju lub masy uszczelniającej - średnio 12-15 kg (dokładniej można obliczyć na podstawie charakterystyk producenta, które są wskazane na opakowaniu).
  • Taśma montażowa - 25-30 m.
 6. Materiały eksploatacyjne (uśredniona ilość, która w dużej mierze zależy od stanu podstawy podłogi):
  • Putty - 400-500 g.
  • Szmaty - 100-200 g.
  • Żywica epoksydowa lub zaprawa cementowa - 1-1,5 litra.

Jak układać linoleum na betonowej posadzce?

Podczas układania podłogi betonowej linoleum, nawet biorąc pod uwagę fakt, że dodatkowe warstwy termoizolacyjnej, to zaleca się wybór sam i z podłożem termoizolacyjnego materiału powłokowego, takich jak arkusz linoleum jeszcze dostatecznie gęsta. Przed ułożeniem linoleum oprócz przygotowania podłogi, które omówiono powyżej, trzeba poszerzyć bułki i pozwolić materiał „leżeć” w pokoju w ciągu dnia, w którym zostanie on przez cały czas - tak WWW będzie osiągnąć ten sam poziom wilgotności i temperatury, a w najbardziej pokój.

Szmatkę wyrównywuje się i przycina na konturze pomieszczenia za pomocą ostrego noża biurowego, jeśli ma być ścieg - powinien być podłużny.

Niż do przyklejania linoleum do betonu?

 • Asfalt bitumiczny - jedna z najbardziej akceptowalnych opcji klejenia linoleum do betonu. Sam bitumiczny materiał uszczelniający jest również dobrym materiałem hydroizolacyjnym i może również wypełniać pozostałe nierówności i mikropęknięcia dzięki ich pastowatej konsystencji. Zwróć uwagę - wybierając klej bitumiczny jako utrwalacz, betonowa podstawa musi być zagruntowana specjalnym związkiem, który służy do dalszego powlekania za pomocą mastyksu;

Wybierając materiał do mocowania, należy wziąć pod uwagę, jak trwała powinna być powłoka - taśma montażowa jest w razie potrzeby łatwa do usunięcia, a pokrywa może zostać zachowana do ponownego montażu, usunięcie kleju i masy uszczelniającej wymaga znacznego wysiłku bez zachowania integralności powłoki.

Przechodzimy do kładzenia: co jest ważne do rozważenia?

Pomimo tego, że samodzielne układanie linoleum jest dość proste, zanim je uruchomisz, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych niuansów, które pomogą Ci uzyskać dobry wynik:

 • Technika instalacji może być 2-proreznaya, gdy materiał jest pozostawiony na 10 cm wzdłuż obwodu i bez zginania, to znaczy wyraźnie wzdłuż konturu ścian pokoju. Wybierając, weź pod uwagę krzywiznę ścian, szczególnie jeśli jest wystarczająco znacząca - aby wyciąć materiał "na miejscu" może być o wiele bardziej dokładny niż przy układaniu bez zginania;

Przeczytaj o tym, jak wyposażyć elektryczną ciepłą podłogę w mieszkaniu - odkryj subtelności, opisz szczegółowo technologię pracy.

O wewnętrznej izolacji ścian piankowym tworzywem można przeczytać najbardziej szczegółowe i niezbędne informacje.

Etapy instalacji, lub jak prawidłowo układać linoleum na betonowej posadzce po przygotowaniu pokrycia podstawowego:

 1. Cięcie materiału jest ważne, gdy materiał "uspokaja się" i przyjmuje ostateczną formę. Paski, które się przecinają, konieczne jest nakładanie się i używanie linijki oraz ostrego noża do odcinania niepotrzebnych fragmentów. Jeśli zachodzi potrzeba obejścia jakiegokolwiek występu, najpierw należy dokładnie zmierzyć wszystkie odległości, zrobić oznaczenia na materiale, a dopiero potem wyciąć lub wyciąć potrzebny fragment.

Na tej podstawie możesz wybrać jedną z trzech technologii mocowania linoleum:

 • na taśmie montażowej (dwustronnie spienionej taśmie), która jest wstępnie umieszczona wzdłuż obwodu wstęgi i punktowo wzdłuż jego środkowej części;

Obecnie Linoleum jest reprezentowane na rynku budowlanym w dwóch głównych typach - naturalnym, przyjaznym dla środowiska, w tym oleju lnianym, PVC, który pomimo tego, że jest wykonany z włókien sztucznych, jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Oba te powłoki są uniwersalne, łatwe do czyszczenia, odporne, bardzo trwałe i mało podatny na odkształcenia, a ze względu na jego strukturę i właściwości wziąć Podłoże należy tworzyć może być zainstalowany praktycznie na każdej powierzchni, upewniając się, że jest ona sucha i gładka jak to możliwe.

Przygotowanie podłogi przed położeniem, jak również układanie linoleum na betonowej podłodze, zobacz wideo:

Rodzaje i metody impregnacji podłogi w mieszkaniu własnymi rękami

Podłoga ze sklejki do lameli: samopakowanie i instalacja

Układanie płytek na podłodze własnymi rękami: instrukcja wideo

Podłoga jastrychowa z ekspandowaną glinką: technologia wykonania samemu

Wykładzina podłogowa Claydite jest jednym z łatwiejszych sposobów wyrównywania podłogi. Jednak może tak być.

Sam znalazłem błędy, gdy już leżałem w linach w moim pokoju i po obejrzeniu filmu. Wygląda na to, że zrobił wszystko poprawnie, ale w jednym nie obliczył - konieczne było przyklejenie całego obszaru. Chociaż mówi się tutaj, że nie jest konieczne klejenie na małym obszarze, ale z biegiem czasu, niezauważalny dżem pojawił się na boku cokołu z jednej strony. Wniosek: należy kleić w małych pomieszczeniach.

Chcę dać małą radę na ten temat. Kiedy kupiliśmy linoleum na rynku budowlanym - lubiliśmy opcja okazała się pozostała część walca, który po przycięciu na długość, pozostałby kolejny metr .. Musiałam wykupić pozostałą część ((Ale przekonał sprzedawców opuścić sklep niepotrzebnego kawałka z nas, że próbowali sprzedać - nagle ktoś potrzebuje i wielkość .. Byliśmy oddzwonił ze sklepu w ciągu tygodnia - reszta sprzedawane potem zobaczyłem na lokalnym forum, która pozostaje linoleum duże zapotrzebowanie Więc nie spiesz się rzucać niezdatne do !. linoleum.

Wszystkie materiały opublikowane na stronie są napisane specjalnie dla tego zasobu i stanowią własność intelektualną autorów. Ponowne drukowanie materiałów witryny jest możliwe tylko po określeniu pełnego aktywnego łącza do źródła.

Układanie linoleum na betonowej podłodze własnymi rękami

Rynek budowlany jest pełen ogromnej różnorodności nowoczesnych wykładzin podłogowych. W warunkach rozwoju postępu technologicznego, obiektów produkcyjnych i sfery usług projektowych, linoleum jest bardzo poszukiwane i nadal jest liderem sprzedaży. Pomimo faktu, że jest on używany przez wiele lat i ma swoje korzenie daleko w sowieckiej i post-sowieckich czasów, nowoczesny materiał nie może być uważany za relikt przeszłości: nie tylko poprawiły jakość powłoki, ale także jego cechy wizualne.

Ze względu na swoją praktyczność, odporność na zużycie, łatwość układania, przystępną cenę i odporność na uszkodzenia mechaniczne, linoleum od wielu lat cieszy się zasłużoną miłością klientów. Można go znaleźć nie tylko w pomieszczeniach biurowych, ale także w domach mieszkalnych i apartamentach.

Za pomocą linoleum można stworzyć efekt powłoki dla kamienia naturalnego, płytek, laminatu, a nawet parkietu. Jednocześnie nie wymaga dużych nakładów materiałowych i jest prostszy w samodzielnej instalacji niż jakikolwiek z powyższych materiałów.

Mimo swojej prostoty układanie linoleum na betonowej podłodze własnymi rękami ma pewne niuanse. Muszą zwracać szczególną uwagę, ponieważ od tego zależy jakość dalszego wykończenia i trwałość operacji.

Metody układania wykładziny podłogowej na posadzce betonowej

Linoleum można układać na betonowej podłodze, stosując jedną z następujących metod:

 1. Dzięki niewielkiej powierzchni pomieszczenia pokrycia podłogowe można po prostu położyć na podłodze i przymocować listwą przypodłogową. Najważniejsze, że materiał powinien leżeć płasko, bez fałd i fal.
 2. Montaż za pomocą specjalnej taśmy klejącej. W tym celu stosuje się dwustronną taśmę samoprzylepną. Ta metoda jest również stosowana w małych pomieszczeniach, ale doświadczeni specjaliści używają jej również do pokrycia dużych powierzchni.
 3. Zastosowanie specjalnych klejów i mas uszczelniających. To dość skomplikowana metoda. Jednak, aby go spełnić samodzielnie, jest całkiem możliwe.

Układanie linoleum na betonowej posadzce bez kleju można przeprowadzić w sposób staro dziadków. Jako łączniki stosuje się gwoździe i śruby. Ta metoda nie jest warta szczegółowego rozważenia, ponieważ od dawna sama się przeżyła.

Przed przystąpieniem do wymiany wykładziny podłogowej należy całkowicie zdemontować stary materiał podłogowy i warstwę izolacyjną, pozostawiając tylko betonową podstawę. Podłoga powinna być dokładnie oczyszczona z kurzu, gruzu i wszelkiego innego rodzaju zanieczyszczeń.

Ponadto konieczna jest ocena jakości betonu i postawienie diagnozy. Jest to konieczne do zidentyfikowania różnych wad. Jeżeli suma wszystkich nierówności przekracza 20% całkowitej powierzchni podstawy, zaleca się wykonanie jastrychu betonowego.

Jak zrobić betonową podłogę?

Głównym zadaniem jastrychu betonowego - stworzenie idealnie płaskiego fundamentu. Nie powinien być zbyt gruby, choć wszystko zależy od stopnia nierówności. Im większa różnica w płaszczyźnie podłogi, tym grubszy będzie jastrych. W związku z tym prowadzi to do wyższych kosztów finansowych i kosztów pracy. Jednak w tym przypadku nie można zapisać, ponieważ wpłynie to na końcowy wynik.

Pionowa płaska powierzchnia, która jest nie większa niż 2 mm, na przykład w przypadku instalacji linoleum odbywa się na betonowej podłodze z klejonego do samego materiału. Jeśli stosuje się tańszą powłokę, pożądane jest, aby betonowa podłoga była w 100% płaska.

Jeśli stare wykończenie prawie nie opuści betonowej podstawy, lepiej nie demontować go, ponieważ zajmie to dużo czasu i wysiłku. W tym przypadku można po prostu wypełnić stare wykończenie jastrychem, który stanie się solidną podstawą do linoleum.

Na co należy zwrócić uwagę

Układanie linoleum na posadzce betonowej jest niemożliwe bez wstępnych prac przygotowawczych.

 1. Jeśli używany jest tradycyjny jastrych cementowo-piaskowy, należy poczekać, aż podłoże całkowicie wyschnie (co najmniej cztery tygodnie). W tym czasie jastrych osiągnie maksymalną wytrzymałość.
 2. Jeśli samopoziomujący płynny roztwór zostanie użyty jako wylewka, linoleum można ułożyć na posadzce betonowej po upływie czasu określonego w instrukcji.
 3. Kilka dni przed instalacją wykładziny podłogowej linoleum musi być wniesione do pomieszczenia, w którym będzie układane. Jest to konieczne, aby materiał uzyskał wymaganą wilgotność i temperaturę. Rolkę należy umieścić pionowo.
 4. Poziom wilgotności w pomieszczeniu nie powinien przekraczać 60%, a temperatura powietrza nie powinna być niższa niż +18 stopni.
 5. Po wyschnięciu jastrychu linoleum należy rozłożyć na powierzchni podłogi i pozostawić w tej pozycji na chwilę. Odbywa się to w celu całkowitego prostowania fałd. Jeśli tak się nie stanie, lepiej jest zwrócić materiał do sklepu, ponieważ fałdy i fale mogą następnie prowadzić do powstawania pęknięć.
 6. Jeśli układanie linoleum na betonowej posadzce odbywa się za pomocą kompozycji klejących, należy chronić pomieszczenie przed przeciągami.

Układanie linoleum z mocowaniem cokołami

Układanie linoleum własnymi rękami bez kleju nadaje się tylko do pomieszczeń o małej powierzchni, ponieważ materiał jest wystarczająco elastyczny i elastyczny. Pod wpływem zmian temperatury i wilgotności pokrycie podłogowe zmieni swoje parametry fizyczne, a następnie skurczy się lub rozszerzy. Wpłynie to negatywnie na jakość linoleum - z biegiem czasu mogą pojawić się fałdy. Jeśli wykładzina podłogowa zostanie położona w jednym pasku w małym pomieszczeniu, cokół będzie działał jak zatrzask i zapobiegnie jego przesuwaniu.

Proces układania jest dość prosty. Rolka musi rozłożone wzdłużnie wzdłuż powierzchni podłogi oraz podcięcie, pozostawiając limit nie więcej niż 10 cm. Płyta materiału wspomagającego należy dostosować i zainstalowania jednej listwy boczne, mocując ją za pomocą gwoździ lub śrub. Wcześniej trzeba wiercić otwory w betonowej podstawie i wkładać do nich drewniane kołki. Ciągnąc płótno, powinieneś zainstalować cokół po drugiej stronie i go naprawić. Układanie linoleum w ten sposób nie wymaga dużego wysiłku, a Ty możesz to zrobić sam.

Układanie linoleum na betonowej posadzce za pomocą taśmy klejącej

Ta metoda jest stosowana w małych pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu. Aby to zrobić, taśma samoprzylepna musi być zwinięta wokół obwodu pomieszczenia, jak również na styku dwóch pasków roli. Górna folia ochronna nie powinna być usuwana przed rozpoczęciem procesu układania. Betonowa podstawa musi być starannie oczyszczona z brudu i kurzu, co zadecyduje o jakości związania taśmy z podłogą.

Następnie linoleum ustawia się zgodnie z powierzchnią podłogi. Aby to zrobić, należy rozwinąć rolę i przyciąć ją dokładnie w tym samym rozmiarze. Dopiero potem można przystąpić do usuwania folii ochronnej. Lepiej jest robić to etapami, powoli przesuwając się od krawędzi ściany do połączenia pasków rolki. Usuń stopniowo folię ochronną.

Istnieje również inny sposób układania linoleum, przeciwieństwo powyższego. W tym przypadku, należy najpierw ustawić materiał obszaru bazowego, a następnie zastosować do krawędzi taśmy maskującej, a dopiero potem do mocowania wykładziny, po usunięciu folii ochronnej. Jednak ta opcja wymaga więcej czasu i wysiłku.

Układanie linoleum na posadzkach betonowych za pomocą klejów

Metoda układania wykładziny podłogowej za pomocą kleju jest uważana za najbardziej złożoną i wymagającą pewnych umiejętności. Możliwe jest jednak jego samodzielne wypełnianie, pod warunkiem przestrzegania zaleceń specjalistów.

Proces układania rozpoczyna się od układu materiału i jego dopasowania do wielkości pomieszczenia. Do cięcia linoleum niezbędna jest tolerancja 10 cm.

Przygotowanie niezbędnych materiałów

Od układania linoleum na posadzkach betonowych za pomocą związków adhezyjnych - proces pracochłonny, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie wszystkich niezbędnych materiałów. Do tego potrzebujemy:

 • specjalny klej;
 • walec;
 • ostry nóż do konstrukcji;
 • metalowa linijka;
 • pędzel (wałek) do nakładania kleju.

Po wyrównaniu i przycięciu materiału krawędź taśmy, umieszczona przy ścianie, zostaje zepchnięta i złożona na pół. Na otwartej przestrzeni betonowej podstawy przygotowany klej jest nakładany równomiernie. Aby zapewnić, że kompozycja kleju jest lekko sucha, należy pozostawić ją w tym stanie na 10-15 minut. Następnie linoleum wraca na miejsce i przewraca się na całej powierzchni czystym wałkiem. Jeśli nad brzegami materiału wystaje nadmiar kleju, należy je usunąć szmatką lub szmatami. Jeśli pojawi się klej, na przedniej stronie materiału pojawi się plama, która w przyszłości nie będzie w stanie zmyć niczego. Druga połowa paska rolki jest przyklejona w podobny sposób.

Jeśli w przyszłości planowane jest zastąpienie wykładziny podłogowej, klej może być nakładany tylko wzdłuż obwodu materiału, który ma być układany. Ta metoda jest znacznie łatwiejsza i tańsza, ale linoleum trzeba będzie dokładnie wyrównać i rozciągnąć.

Mocowanie dwóch pasków linoleum

Jeśli pomieszczenie, w którym układana jest podłoga, jest małe i wystarczające, będzie to jedna linia linoleum - to wielkie szczęście. Ale jeśli powierzchnia betonowej podstawy jest ogromna, naturalnie powstaje pytanie, jak prawidłowo i dokładnie przetworzyć szwy?

Istnieje kilka sposobów spawania połączeń - gorących i zimnych. Zgrzewanie na gorąco polega na zamocowaniu krawędzi dwóch pasków materiału za pomocą specjalnej zgrzewarki i materiałów składowych. Jest to dość skomplikowany proces, którego nie możesz wykonać, jeśli nie masz umiejętności, aby pracować z tym urządzeniem.

Jeśli kładziesz linoleum na betonowej podłodze rękami na podłożu, możesz użyć spawania na zimno. Istnieją dwa rodzaje kleju - "A9raquo; i "C9raquo;. Pierwszy rodzaj kleju stosuje się tylko w połączeniu z taśmą, ponieważ jest bardziej płynny w swojej konsystencji. Przede wszystkim na złączach nakładana jest taśma samoprzylepna, która jest następnie cięta wzdłuż całej długości. Klej wlewa się do cięcia cienką strużką. Po całkowitym wyschnięciu kleju usuń taśmę samoprzylepną. Klej "C9raquo; Używana bez taśmy dla podobnej technologii.

Układanie linoleum na betonowej podłodze (zdjęcie można zobaczyć w naszym artykule) to proces, który można wykonać niezależnie. Należy jednak wziąć pod uwagę zalecenia specjalistów i uwzględnić niuanse wykonywanych operacji. To określi żywotność pokrycia podłogowego i jego cechy zewnętrzne.

Jak układać linoleum na betonowej posadzce?

Obecnie na rynku materiałów budowlanych jest tak dużo wykładzin podłogowych, że wybór najbardziej optymalnej opcji nie jest tak prosty. Mimo to zwykły linoleum pozostaje w swoich pozycjach, dzięki niskim kosztom i długiemu okresowi eksploatacji bez utraty pierwotnych właściwości. Łatwo ją położyć, do przeprowadzenia prac montażowych nie ma potrzeby kontaktowania się ze specjalistami - niezależnie od tego możliwe jest układanie linoleum na betonowej posadzce, po zapoznaniu się z cechami tego procesu.

Wszelkie prace związane z naprawą rozpoczynają się od wyboru materiałów. Układanie linoleum na posadzce betonowej - wybrany rodzaj zależy od rodzaju pomieszczenia, przewidywanych warunków temperaturowych, poziomu wilgotności, a nawet wnętrza.

Jeśli mówimy o kolorowaniu, przy wyborze warto trzymać się kilku zaleceń:

 • W przypadku niewielkiego pomieszczenia odpowiednia jest drobnoziarnista powłoka.
 • Jeśli założymy, że pokrycie linoleum będzie w kilku pomieszczeniach, wybierz te same lub połączone kolory - to wizualnie powiększy przestrzeń.
 • Kup okładkę z marginesem - dotyczy linoleum o określonym wzorze.

Warto zauważyć, że ten materiał ma znacznie więcej zalet niż wad. Wśród nich:

 • Wszechstronność - powłoka nadaje się do każdego pomieszczenia.
 • Łatwość konserwacji - wystarczy wytrzeć powierzchnię wilgotną szmatką używając zwykłego detergentu.
 • Wytrzymałość, wytrzymałość - dzięki swojej miękkości i elastyczności materiał nie pęka.
 • Odporność na ścieranie - atrakcyjne, jasne kolory sprawią wiele radości.
 • W przeciwieństwie do płytek winylowych lub laminatu, z czasem nie podlega deformacji.
 • Grubość do 4 mm pozwala na układanie linoleum nawet w obecności znacznych nierówności podłogi, wizualnie je wyrównaj.
 • Odporność na wilgoć - pozwala na układanie linoleum nawet na balkonie bez obaw o pojawienie się pleśni lub grzybów.

Nie ma wielu niedociągnięć, ale one istnieją:

 • Ciężkie przedmioty pozostawiają wgniecenia na pokrywie, których nie można wyrównać.
 • Do produkcji używa się wielu chemikaliów, a układanie materiału z naturalnych składników odbywa się wyłącznie przez profesjonalistów.
 • Pod wpływem wysokich temperatur odkształca się.

Wszelkie pokrycia podłogowe wymagają wstępnej pracy przygotowawczej z powierzchnią, na której ją położymy. W przypadku linoleum prace wykonuje się w następującej kolejności:

 1. Ocenić betonową podłogę pod kątem wszelkich nieprawidłowości. Jeśli jest ich wiele i są zbyt oczywiste - powierzchnię należy wyrównać przez zalewanie jastrychu cementowego. Jeśli wręcz przeciwnie - jest kilka wad, są małe - można je wyrównać za pomocą cementu lub szpachli, szpatułki.
 2. Oczyść powierzchnię - obecność gruzu może znacznie obniżyć jakość pracy, trzeba będzie przerobić. Idealnie umyć powierzchnię, pozostawić do wyschnięcia i przystąpić do układania.
 3. Przed prawidłowym ułożeniem linoleum na betonowej podłodze należy ułożyć warstwy polietylenu, materiału hydroizolacyjnego - podłoga będzie cieplejsza, żywotność wzrośnie, da właściwości dźwiękoszczelne. Warstwy należy przywrócić do tyłu.

Jak wspomniano wcześniej, układanie linoleum na betonowej podłodze własnymi rękami nie jest trudne. Po przeczytaniu niektórych zaleceń łatwo jest złożyć taką okładkę bez pomocy z zewnątrz.

Wybór materiałów i narzędzi

Samo betonowe pole jest dość zimne, więc wybierając powłokę należy zwrócić uwagę na wielowarstwowe linoleum na bazie filcowej. To pokrycie jest droższe, ale cena jest w pełni zgodna z właściwościami. Opierając się na wielkości pomieszczenia, nie należy mierzyć materiału z powrotem do tyłu - lepiej pobrać kilka centymetrów materiału. Jeśli zdjęcie jest duże, a jedna część na pokrycie całego pokoju będzie niewielka, weź materiał, biorąc pod uwagę fakt, że musisz wybrać wzór.

Specjalne narzędzia do stylizacji własnych rąk nie potrzebują - wystarczy mieć pędzel pod ręką, rolki. Tylko na etapie cięcia potrzebny będzie nóż (kleryk lub konstrukcja - w zależności od grubości powłoki), kwadrat i linijka do precyzyjnego oznaczania linii.

Kupując linoleum, możesz poprosić o wycięcie go w sklepie, ale wciąż istnieje możliwość, że będziesz musiał go obciąć podczas układania. Cięcie nie jest skomplikowanym procesem, wszystkie błędy i nierówności krawędzi będą ukryte za listwami przypodłogowymi. Jeśli pomieszczenie ma wypukłości, kolumny, rury, konieczne staje się wycięcie niektórych odcinków linoleum. Do tej pracy musisz przygotować szablony kartonowe - wtedy błędy i nieprawidłowości będą minimalne.

Linoleum o precyzyjnym wzorze przed ułożeniem go należy rozłożyć stroną do góry, zadokować granice dla prawidłowego umieszczenia wzoru i zamocować go ciężkim przedmiotem, aby uniknąć zsunięcia noża na linoleum podczas cięcia materiału.

W rzeczywistości doszliśmy do głównego etapu pracy. Istnieje kilka opcji układania rąk - na przykład w pomieszczeniu o małym natężeniu ruchu, o powierzchni do 20 m2. m nie wymaga dodatkowych stabilizatorów - wystarczy przymocować cokół linoleum. W innych przypadkach, gdy konieczne jest układanie linoleum na betonowej podłodze, wyróżnia się trzy najpowszechniejsze, najprostsze metody.

Czarodzieje zalecają przed ułożeniem pokrowca, wykonaniem betonowego jastrychu - to będzie poziomować podstawę, linoleum będzie leżeć szczelniej. Przed wylaniem jastrychu na betonową podłogę nie powinno być żadnych gruzów, gruzu, który mógłby zepsuć równą powierzchnię. Wlać mieszaninę cementu, wyrównać powierzchnię pomieszczenia i poczekać, aż całkowicie wyschnie. Następnie zaleca się ostrożne czyszczenie powierzchni pędzlem i układanie linoleum, który był wcześniej łuskany przez kilka dni w pozycji rozłożonej.

Ta metoda jest lepsza w użyciu, jeśli musisz ułożyć linoleum na betonowej podłodze, ale powłoka nie jest zbyt szorstka. Pierwsza dwustronna taśma klejąca jest przyklejona do przygotowanej, oczyszczonej i odtłuszczonej podłogi bez usuwania folii ochronnej z drugiej strony. Paski szkockiej powinny stanowić rodzaj siatki - więc linoleum będzie mocniejsze. Rozłóż pokrywę, zgnij jedną połówkę i usuń folię ochronną z taśmy. Delikatnie rozłóż płótno, a następnie wyrównaj je, dociskając do podłogi - rąk lub wałka. To samo robimy z drugą połową linoleum.

Wykorzystanie kleju budowlanego i mastyksu

Najlepiej kupować kleje w tym samym sklepie, gdzie konsultant linoleum może powiedzieć, który produkt jest najlepszy dla tego rodzaju powłoki.

Kleje są dwojakiego rodzaju, są one podzielone, w zależności od metody klejenia: na stałe i do mocowania. Koszty drugiego są znacznie mniejsze, a stosowanie jest mniej pracochłonne. Producenci oferują następujące rodzaje klejów:

 • dyspersja wodna;
 • jednoskładnikowy;
 • dwuskładnikowy;
 • na rozpuszczalniku;
 • poliuretan;
 • do naprawy.

Klej przy układaniu linoleum nakłada się za pomocą pacy zębatej, wałka lub szczotki.

Klej nakłada się na całą powierzchnię podłogi lub punktowo wzdłuż obwodu pomieszczenia (klej do utrwalania). Ze względu na właściwości odporności na wilgoć i wysoką wytrzymałość podczas układania linoleum często stosuje się masy bitumiczne. Jeśli praca ma miejsce w pomieszczeniu o dużej powierzchni, absolutnie konieczne jest użycie mastyksu. Ponadto za pomocą tego materiału można izolować podłogę od szkodliwego działania wilgoci, aby wyrównać niewielkie wady i nieregularności po jastrychu betonowym.

Przed nałożeniem podłogi lejowej musi być dobrze zagruntowana, kompozycja nałożona na podłogę i linoleum - warstwa około pół milimetra dla cienkiej powłoki, dla grubszego - do 0,9 mm. Wybierając mastik, preferujesz znanych producentów - ich produkty są wysokiej jakości i niezawodne.

Dokładne przestrzeganie techniki układania linoleum własnymi rękami nie wystarczy, aby uzyskać dobry wynik. Nieprawidłowe połączenie płócien może zepsuć każdy rodzaj podłogi. Aby połączyć arkusze linoleum, istnieją dwie metody spawania - zimna i gorąca.

Zaletą tego typu jest to, że wymaga minimum czasu i wysiłku. W rzeczywistości niewiele różni się od zwykłego klejenia. W stawach nakłada się taśmę przecinając linię łączenia. Klej wlewa się do powstałej szczeliny, po wyschnięciu usuwa się taśmę samoprzylepną.

Spawanie na gorąco wymaga więcej czasu, dokładności w pracy, ale jest to uzasadnione wynikiem. Szwy stają się prawie niewidoczne, żywotność linoleum jest zauważalnie wydłużona.

Do spawania na gorąco konieczne jest posiadanie sprzętu spawalniczego i specjalnego sznurka do mocowania polimeru. Prace można podzielić na dwa etapy:

 • Umieść przewód w spawarce, rozgrzej do 350 stopni Celsjusza. Strona, od której nastąpi wiązanie wstęg, nie ma znaczenia, ale odbywa się wyłącznie w kierunku środka pomieszczenia. Roztopiony sznur wlewa się dokładnie w szczeliny, po stwardnieniu, nadmiar przecina się nożem w kształcie sierpa (można stosować inne rodzaje ostrych narzędzi skrawających).
 • Sprzęt przenosi się na drugą stronę, polimer zaczyna być napełniany. Środkowy szew powinien leżeć na wierzchu tego, co właśnie nałożono, po nałożeniu powtórzyć procedurę usuwania nadmiaru za pomocą noża w kształcie sierpa.

Wyrównaj połączenia na linoleum z dużym wzorem jest trudniejsze - upewnij się, że wzór pasuje poprawnie. A najważniejsze jest to, że ten proces nie cierpi pośpiechu.

Pomimo różnorodności wykładzin, linoleum nie traci gruntu, dzięki wielu niezaprzeczalnym zaletom. Jedną z nich jest łatwość układania, która nie wymaga specjalnych umiejętności.

Wystarczy zaznajomić się z podstawami układania linoleum na betonie, a naprawa własnymi rękami będzie prawie niemożliwa do odróżnienia od tej wykonywanej przez profesjonalistów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

− 5 = 1