Nazwa kategorii

Piła do rozwidlania do sklejania sklejki

Wyrzynarka elektryczna do cięcia sklejki: dwie opcje produkcyjne

Możesz po prostu pójść do sklepu sprzedającego narzędzia elektryczne i kupić wyrzynarkę do artystycznego cięcia ze sklejki, ale możesz też samemu wykonać taki montaż, co będzie kosztować znacznie mniej. Ponadto, pilniki do paznokci narzędzi sklepowych mają tylko szerokie płótno i są wystarczająco trudne do tworzenia wzorów koronek, gdzie występują strome łuki, loki, loki itp.

Ale w domowej robocie użyjemy cienkiego pilniczka do paznokci, używanego do ręcznej pracy, więc zostańcie z nami i nadal możecie zobaczyć film tematyczny w tym artykule.

Domowa elektryczna piła z roboczym stołem

Uwaga: Nie jest konieczne powtarzanie i kopiowanie dokładnie struktury, o której wam opowiadamy, ponieważ tutaj chcemy po prostu przekazać tę zasadę.

Najpierw musimy przygotować materiały, z których pobieramy konstrukcję, a do tego potrzebujemy:

 • aby domowy wyrzynarki do cięcia sklejki, a przede wszystkim, oczywiście, musimy pilniki do paznokci i ich prawo do nabycia w dużych ilościach, ponieważ często złamać. Wcześniej taki cienki drut typ tkaniny można kupić pakiet 50 sztuk - czy można znaleźć dziś takie opakowanie, to jest bardzo dobre, ale tylko indywidualnie można je kupić w sklepach, które sprzedają elektronarzędzia;
 • Dodatkowo na pulpicie potrzebna jest gruba sklejka o grubości co najmniej 20 mm, tutaj należy zwrócić uwagę na jej wytrzymałość. Najsilniejsze marki to FSF, FSF-TV, FC, FB, BS (lotnictwo) i BV. Aby naprawić taką tabelę do stołu warsztatowego lub innego stołu, można użyć taśm samoprzylepnych lub zacisków;
 • Będziesz także potrzebował silnika z kołem pasowym do przesuwania pilniczka. Jeśli masz starą piłę elektryczną, możesz użyć jej z silnika.

Uwaga: Poniżej przedstawiamy dwie możliwości wykonania takich elektrycznych pił.

Wyrzynarka fabryczna w szczegółach

Na górnym obrazie widać narzędzie fabryczne z opisem głównych węzłów. Uważnie przejrzyj go i przeczytaj o celu tego lub innego węzła - będzie to instrukcja, którą możesz wykonać, wykonując domowe urządzenie.

Oczywiście w sklepie można kupić narzędzie fabryczne - jego cena, w zależności od producenta i mocy maszyny, będzie się różnić, ale takie przejęcie jest konieczne tylko wtedy, gdy zamierzasz robić cięcie bez przerwy, a nie od czasu do czasu.

Schemat schematu pracy

I tutaj jest zasada, według której można zbudować projekt dowolnej mocy. Najważniejszą rzeczą jest, abyś miał szczegóły tego.

Gotowa zmontowana konstrukcja

Na górnym zdjęciu widać zmontowaną elektryczną wyrzynarkę własnymi rękami ze sklejki, a dokładniej, ze sklejki wykonano pulpit. Cechą tego zespołu jest napęd do przesuwania w górę iw dół zwykle obsługiwanej ręcznie układanki. Jest to silnik elektryczny, do którego wałka przymocowany jest wałek do koła pasowego (łatwiej jest go znaleźć) i do krawędzi tej rolki przymocować ruchomy dyszel.

Aby przymocować dyszel do walca, można użyć najczęściej stosowanej śruby z przymocowanym do niej łożyskiem. W tym przypadku konieczne jest jedynie znalezienie pręta z oczkiem na zewnętrzną średnicę łożyska dla dyszla. Zwróć uwagę, że ten projekt nie jest przeznaczony do długotrwałego użytkowania - może wykonywać tylko małą pracę.

Uwaga: Druga wersja tego projektu może być złożona z jednostki fabrycznej konkretnego producenta i blatu z grubej drewnianej sklejki lub metalu.

Elektryczna piła do metalu MELABO

Jak już powiedzieliśmy, jest to bardzo trudne do wykonania szerokiej ostrze ostre zakręty przy cięciu żadnych wzorców - po włączeniu tkanina jest zamocowany do tego samego, podczas pracy z takim narzędziem w rękach twardej okładce częściowo pokrywa piłę.

A gdy rysunki wycinania puzzli sklejki przeniesiono do obrabianej powierzchni drewna, te dwa czynniki łączą się zapobiec wyraźnie ścieżki procesu - uzyskuje się to propyl nie tak gładka, jak to pożądane.

Maszyna do piłowania

Ale w tej sytuacji - jeśli masz już w domu elektryczny Circuit układanki i trzeba wyciąć żadnych delikatnych przedmiotów wykonanych z drewna, można dostosować narzędzie do komputera, należy podłączyć ją do góry. Aby zrozumieć zasadę swojej pracy - spójrz na powyższe zdjęcie. Tam pulpit jest nawet wyposażony w ogranicznik na zaciskach śrubowych, a sam jest podłączony do innego, bardziej masywnego biurka lub stołu warsztatowego.

Na pulpicie musisz zrobić dziurę pod płótnem - możesz to po prostu wywiercić wiertłem o średnicy 8 mm. Ale nie zapominaj, że panel przylegający na pilarce można obracać na jednej lub drugiej stronie z nachyleniem do 45⁰, a nawet więcej (w zależności od producenta). Dlatego otwór na piły powinien być rozszerzony od górnej strony, aby można było go przechylić.

Sam układankę można przymocować do stołu roboczego za pomocą śrub, przekręcając je za pomocą zatyczki narzędziowej. Ale to najlepiej zrobić za pomocą śrub - w pulpicie wywiercone cztery otwory do potu na łeb śruby i te same otwory wykonane są na twardej desce rozdzielczej - umieścić go poniżej na śruby i nakrętki są dociskane do blatu - można usunąć w dowolnym momencie.

Ponadto, w tabeli można wyciąć podłużne otwory, jak widzieliście na zdjęciu powyżej, aby wstawić stoper z samoprzylepnymi śrubami.

Zestaw pilników do paznokci BOCH

A teraz wróćmy do procesu piłowania wzorów ze stromymi zakrętami, które są bardzo trudne do wyraźnego z szerokim płótnem. Tutaj, do takich prac, najlepiej jest używać pilników do paznokci, które są w podobnych zestawach - są węższe, choć krótsze, ale w przypadku sklejki ich długość będzie wystarczająca.

Ponadto ta metoda dekoracji, pościel zawsze będzie w twoich oczach i będzie znacznie łatwiej trzymać się linii, dążąc do nie jest to narzędzie, ale bardzo szczegółowo, tak, że problemy z tutaj poszarpanych krawędziach, najprawdopodobniej, nie będzie wynikać.

Być może chciałbyś zaoferować jakąś wersję własnej elektrycznej układanki lub dodać coś do informacji, które zamieściliśmy. Ponadto możesz mieć pytania tematyczne, więc nie krępuj się i nie mów o tym w komentarzach.

Cięcie sklejki

Wszelkie materiały budowlane są dopasowywane do wymaganych wymiarów poprzez cięcie. A sklejka nie jest wyjątkiem. Sklejki można skracać ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi. Cięcie sklejki wiąże się nie tylko z jej zastosowaniem w budownictwie, ale również jako element wystroju. Koronkowe kraty, szkatułki, podstawki i inne różnorodne przedmioty dekoracyjne są tworzone za pomocą artystycznego cięcia sklejki.

Jak pociąć sklejkę na placu budowy i jak to zrobić bez odprysku? Najczęściej w środowisku domowym do tego używać noża, elektrycznej wyrzynarki lub piły tarczowej.

Niektóre zasady dotyczące pracy z arkuszem ze sklejki:

 • cienki arkusz, którego grubość nie przekracza 2 mm, można ciąć za pomocą noża montażowego
 • arkusze od 3 do 6 mm można ciąć za pomocą elektrycznej wyrzynarki
 • o grubości blachy większej niż 6 mm, piły tarczowej
 • pamiętaj, że iglaste odmiany drewna różnią się strukturą lepką ze względu na obecność żywic, więc materiał ten zwęża krawędź narzędzia
 • Praca ze sklejką jest niezbędna w trakcie włókien. W razie potrzeby, aby przeciąć włókna zewnętrznej warstwy, należy najpierw wykonać cięcia osłabiające za pomocą noża, a następnie za pomocą pilarki
 • jeśli twoja praca wymaga wkręcania śrub, to przed tym musisz wywiercić otwór o odpowiednim rozmiarze.

Figurka ze sklejki

Wyobrażenie cięcia sklejki jest dość popularną czynnością wśród dekoratorów i producentów mebli. Za pomocą arkusza ze sklejki i specjalnych narzędzi można zrobić nie tylko dziwną pracę, ale prawdziwe dzieło sztuki.

Wybór narzędzia do tej procedury zależy od złożoności wzoru, grubości arkusza sklejki. W przypadku, gdy promień gięcia nie przekracza 1 cm, można użyć ręcznej wyrzynarki. Okrągły otwór wykonuje się za pomocą wiertarki. Gdy promień gięcia przekracza 3 cm, warto użyć elektrycznej piły. Co jest najlepsze w przypadku pliku ze sklejki? Pamiętaj, że im mniejsze są zęby pliku, tym gładsze i mocniejsze krawędzie cięcia. W tym celu, dla bardzo małych i złożonych postaci, lepiej kupić płótno metalowe.

Szkicuj lepiej, aby umieścić go z tyłu arkusza. W takim przypadku, jeśli żetony zostaną podniesione, będzie to niewidoczne. W takim przypadku nie spiesz się, ponieważ zależy to od jakości rysunku przyszłego produktu. Rysunki do cięcia ze sklejki w dużych ilościach są obecne w Internecie. Tutaj znajdziesz wszystko: od rzemiosła dla dzieci po najbardziej skomplikowane wzory.

Stwórz dzieło ze sklejki za pomocą takich narzędzi:

 • ręcznie sterowana wyrzynarka
 • maszyna laserowa
 • elektryczna piła
 • CNC - frezarka.

Do tej pracy potrzebne są następujące narzędzia:

 • Piła do sklejki. Możesz potrzebować kilku plików o różnych rozmiarach
 • szydło
 • nóż
 • ołówek i linijka.

Zacznij od prostego rysunku. Jeśli masz 5 do rysowania - możesz zastosować wzór na arkuszu za pomocą prostego ołówka. Jeśli rysunek nie jest zbyt duży, użyj papieru do kopiowania, aby przesłać wzór. Po raz pierwszy figury zwierząt, kwiaty i inne lekkie rysunki są doskonałe.

Przed rozpoczęciem piłowania konieczne jest przymocowanie arkusza ze sklejki specjalną maszyną, aby zapobiec wystąpieniu defektów, na przykład w przypadku przesunięcia arkusza. Jeśli jednak nie ma takiej maszyny, staraj się, aby arkusz był jak najmocniejszy. Podczas piłowania porusza się tylko pilarka.

Jeśli chcesz tworzyć elementy end-to-end, powinieneś użyć awl. Piła powinna być ściśle prostopadła do arkusza. Po zakończeniu cięcia brzegi produktu należy przetrzeć papierem ściernym.

Instalacja laserowa wypala wzór promienia na powierzchni arkusza sklejki.

Główne zalety to:

 • jakość cięcia jest najwyższa, a jego grubość jest najmniejsza. Takie wskaźniki są raczej trudne do osiągnięcia przy innych rodzajach sprzętu
 • oszczędzając czas i wysiłek. Nie trzeba obsługiwać defektów, które występują podczas pracy z pilarką ręczną lub elektryczną
 • wysoka precyzja. Wszystkie części będą miały ten sam rozmiar, a wzór może być najtrudniejszy.

Z negatywnych cech odróżniamy:

 • W przypadku nadmiernej mocy może wystąpić zwęglenie materiału, a także zapłon. Przy takich maszynach powinni działać doświadczeni mistrzowie
 • Dla każdego gatunku drewna i rodzaju kompozycji klejowej potrzebny jest własny tryb przetwarzania
 • jeśli nie ma doświadczenia z operatorem maszyny, wiązka może dotrzeć do węzła, który może wypaść, a zatem praca będzie małżeństwem.

Jeśli nie weźmiesz pod uwagę czynnika ludzkiego, to możemy powiedzieć, że sprzęt laserowy zapewnia ogromne możliwości realizacji pomysłów projektowych.

Korzystanie z frezarki

Główne zalety tej metody:

 • duża prędkość
 • Nie ma zwęglonych elementów, jak w przypadku maszyny laserowej. Ta maszyna jest najlepsza dla początkujących
 • wysoka dokładność, jak w przypadku maszyny laserowej
 • nie ma potrzeby obróbki i szlifowania krawędzi.

Należy zauważyć, że brzeszczoty są delikatne, można je przenosić tylko w ściśle pionowej płaszczyźnie. Każda niewspółosiowość spowoduje pęknięcie płótna. Piła działa podczas przesuwania, piły znajdują się również dokładnie w ten sam sposób, z zębami w dół. Podczas pracy ze skomplikowanymi obszarami obrabiany przedmiot jest przewijany, a wstęga musi pozostać w jednym miejscu. W przypadku, gdy zewnętrzny obwód nie zawiera trudnych wzorów, które mogą zostać uszkodzone podczas pracy przez wewnętrzny obwód, możliwe jest rozpoczęcie pracy od zewnętrznego obwodu. Dzięki temu zmniejszy się ciężar obrabianego przedmiotu.

Konieczne jest kontrolowanie temperatury ostrza. Kiełbasa ma właściwość szybkiego nagrzewania, a przegrzanie powoduje uszkodzenie. Z tego powodu czasami konieczne jest ochłodzenie paznokcia lub zmiana go na inny.

W tym artykule próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: co wyciąć sklejkę? Skrawanie sklejki jest bardziej pracochłonne niż cięcie drzewa. Wynika to głównie z wielokierunkowych włókien i lepkich mieszanin klejów. Jednak dzięki odpowiedniemu sprzętowi łatwo poradzisz sobie z tymi problemami.

Kiedy trzeba wyciąć coś ze sklejki, wiele osób jest zainteresowanych pytaniem, jak ciąć sklejkę? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ istnieją metody i narzędzia do różnych celów. W tym artykule omówimy najpopularniejsze sposoby cięcia sklejki.

Urządzenia pracujące z mocą promieniowania laserowego umożliwiają przetwarzanie praktycznie każdego rodzaju drewna. Cięcie blach, dekoracja zakrzywionych krawędzi, grawerowanie i ornamenty - takie maszyny pozwalają uzyskać doskonałe rezultaty w krótkim czasie. Stosowane są nie tylko w zakładach przetwórstwa drewna - firmach produkujących pamiątki, ale również w technologii laserowej.

Wzory na sklejce - prawdziwe dzieło sztuki, które zawiera wdzięk i lekkość. Aby zrealizować swoje pomysły, prawie nie potrzeba specjalnego sprzętu. To zajmie tylko układankę i wielkie pragnienie.

Cięcie za pomocą elektrycznej wyrzynarki ze sklejki: rysunki i zasady pracy z narzędziem

Wyrzynarka elektryczna jest jednym z najpopularniejszych ręcznych narzędzi elektrycznych. Mogą obsługiwać różnorodne materiały: drewno, plastik, ceramikę, metal itp. Jednak głównym materiałem, z którym pracuje większość mistrzów układanki, jest sklejka.

Za pomocą wąskiego pliku narzędzie to pozwala wykonywać nie tylko proste cięcia, ale także wykonywać skomplikowane wzory. W tym artykule przyjrzymy się kilku wskazówkom ekspertów zajmujących się elektryczną wyrzynarką.

Przykład rysunków do piłowania za pomocą układanki.

Funkcje pracy z wyrzynarką elektryczną

Elektryczna wyrzynarka do cięcia forniru jest bardzo prostym narzędziem i prawie każdy nowicjusz będzie w stanie wykonać z nim gładkie cięcie. Jeśli jednak mówimy o pięknych figuratywnych wzorach, konieczne jest tutaj nie tylko posiadanie pewnych umiejętności, ale także dobranie właściwych plików.

Wykonując piłą ze sklejki ze sklejki własnymi rękami, powinieneś wiedzieć, co następuje:

 1. Głównym warunkiem uzyskania równego cięcia jest wybór odpowiedniej piły do ​​narzędzia. Aby upewnić się, że przód piły był bez karbowania, musisz użyć cienkiego pliku, którego zęby są skierowane w dół.
 2. Obrabiany przedmiot musi być mocno zamocowany, w przeciwnym razie nie będzie to gładkie cięcie

 1. Kilka słów o piłach. W przypadku wyrzynarek produkowana jest duża liczba pił, różniących się między sobą grubością i cechami konstrukcyjnymi.

W zależności od tego rozróżniają:

 • Piła lub rozwód boczny. Zęby zwijają się z prawej i lewej strony, jak w ręcznych piłach. W ten sposób powstają pliki o stosunkowo dużych zębach. Służą do szybkiego cięcia prostego. Propyl otrzymywany jest z grubymi krawędziami, dlatego należy go traktować papierem ściernym.
 • Tkanina z podcięciem. W tym przypadku zęby nie mają rozwodu w ogóle. Takie pliki umożliwiają wykonywanie bardzo cienkich i czystych cięć. Oczywiście prędkość pracy spada. Jeśli taki plik ma mały rozwód, to praca pójdzie trochę szybciej. Jednak w tym przypadku główny nacisk nie kładzie się na szybkość, ale na jakość cięcia.
 • Fala jak rozwód. Aby bardzo małe i wąskie piły mogły wykonywać szersze cięcia, krawędź tnąca ostrza staje się falista. W przeważającej części, takie pliki są używane podczas pracy z metalem, ale są również często używane podczas pracy ze sklejką, aby wytworzyć wąskie i czyste cięcie w stosunkowo krótkim czasie.

Cięcie wzorów za pomocą elektrycznej układanki

Podobnie jak w przypadku zwykłej ręcznej układanki, to elektronarzędzie pozwala wyciąć na materiał różne wzory kręcone. Coraz częściej szkice są wykonywane przez mistrzów z czasopism. (patrz także artykuł Fotel bujany ze sklejki własnymi rękami: rysunki o pomoc)

Możesz używać wzorów z czasopism na haftowaniu, dzianiu lub wycinaniu z papieru.

Aby przenieść zdjęcie do sklejki, musisz wykonać następujące czynności:

 1. Tłumaczymy wzór na grubym papierze.
 2. Za pomocą ostrego pisaka lub skalpela wyciąć szablon.
 3. Zastosuj szablon do powierzchni materiału, śledząc go za pomocą prostego ołówka.
 4. Teraz możesz rozpocząć wycinanie wzoru.

Rysowanie obrazu na materiale przez szablon.

W odróżnieniu od wykonania prostego cięcia piłą, pilarka elektryczna ze sklejki ma swoją własną charakterystykę.

Ten podręcznik pomoże ci zrozumieć wszystkie subtelności pracy:

 1. Aby wyciąć krzywą, użyj piły z wąskim ostrzem.
 2. Aby wyciąć koło w sklejce, musisz użyć specjalnej dyszy - okrągłego noża. Przegub mocuje się w środku koła, po czym można rozpocząć pracę.

 1. Jeśli chcesz wybrać rowki w drewnianym elemencie, to zamiast pliku możesz użyć tarnika. Służy również do czyszczenia nierównych cięć.
 2. Aby wykonać idealnie dokładne i gładkie cięcie, należy użyć przystanku równoległego. Musi być przymocowany do pilarki za pomocą śrub.

Na "nartach" można zainstalować specjalną linię prowadzącą, przez którą piła przebiega równolegle do prostej krawędzi. Przed rozpoczęciem należy upewnić się, że linijka jest mocno zamocowana i wyrównana z ostrzem. W przeciwnym razie ruch brzeszczotu będzie nieprawidłowy i może spowodować pęknięcie lub "spalenie" obrabianego materiału.

Użyj przystanku równoległego.

 1. Jeśli chcesz wykonać proste cięcie, możesz skorzystać z pomocniczej prowadnicy. W takim przypadku układanka przesunie się wzdłuż mocno ustalonego paska.
 2. Za pomocą tego narzędzia można ciąć pod kątem do 45 stopni. Kąt nachylenia ustawia się na skali.

Realizacja skośnego cięcia.

 1. Otwór do piłowania. Bardzo często, rzeźbione ozdoby, mistrz musi zrobić dziurę w sklejce.

Dostępne są dwie opcje:

 • Pierwsza opcja jest najprostsza. Musisz wywiercić otwór wiertłem, po czym włożysz do niego piłę i kontynuuje cięcie odpowiedniego wzoru.
 • Druga opcja polega na zastosowaniu technologii cięcia lub tnącej piły. Nie wiercić otworu początkowego. Aby to zrobić, konieczne jest umieszczenie narzędzia na przedniej krawędzi "narty" bez dotykania przedmiotu obrabianego szmatką.

Następnie włącz silnik i stopniowo opuszczaj widły, płynnie wkładając piłę do materiału, aż piła będzie pionowa, a "narta" nie dotknie przedmiotu obrabianego.

Cięcie wzdłużne należy zawsze rozpoczynać w części odpadowej materiału.

Piła nie może znajdować się zbyt blisko linii cięcia w sklejce, aby nie zepsuć materiału.

 1. W przypadku, gdy trzeba wyciąć deskę o dużej grubości, a długość piły nie jest wystarczająca - należy użyć pliku o spiczastym końcu. Najpierw przecinamy obrabiany przedmiot z jednej strony, następnie obracamy go i widzimy na drugim.
 2. Aby wyciąć kręconą część, możesz dołączyć narzędzie do dolnej części pulpitu. W przypadku równomiernego i płynnego podawania obrabianego przedmiotu można uzyskać cięcie o czystych, równych krawędziach.

Na zdjęciu narzędzie jest przymocowane do dolnej części pulpitu.

Z tego artykułu nauczyłeś się skrojonej sklejki elektrycznej. Omówiono tutaj podstawowe zasady pracy z tym narzędziem, które pomogą w implementacji różnych rozwiązań konstrukcyjnych i projektowych.

Mając do czynienia z funkcjami elektrycznej układanki, wkrótce zrozumiesz, jak łatwo jest to urządzenie elektryczne. I choć jego cena jest wyższa niż zwykła układanka, nie będziesz żałować, że nabyłeś takie narzędzie. (zobacz także artykuł Cięcie układanki ze sklejki - plany sukcesu)

W wideo w tym artykule znajdziesz dodatkowe informacje na ten temat.

Dodaj komentarz

3 + 1 =