Nazwa kategorii

Maranta zdjęcie

Maranta w domu: cechy opieki i reprodukcji. Problemy przy uprawie altan ogrodowych (zdjęcie)

Maranta jest zielną byliną pochodzącą z Ameryki Południowej.

W przyrodzie znanych jest ponad czterysta gatunków, które rosną na terenach podmokłych.

Są wśród nich formy monofoniczne, a także różnorodne, których kolor jest dość zróżnicowany.

W warunkach pokojowych uprawiane są tylko niektóre gatunki strzały, których liście są najbardziej dekoracyjne.

Opis znanych odmian strzały ze zdjęciem

Ten dekoracyjny krzew ma małe owalne liście o nietypowym kolorze. Środek liścia jest pomalowany na ciemnozielony kolor, a brzegi w jaśniejszym odcieniu. Od środka listki liści opuszczają się paski światła, a żyły liści są pomalowane na ciemnoczerwony kolor. Ten gatunek maranta jest uważany za najbardziej ozdobną florystykę wnętrz. Odnosi się do bezpretensjonalnych roślin, które z powodzeniem uprawiane są nawet przez początkujących.

Gatunek ten osiąga wysokość około 30 cm, a liście otarianta są owalne, ciemnozielone z srebrzystym pasmem pośrodku. Żyły białej płytki. Wielkość liścia w dorosłej roślinie wynosi 15 cm.

Rzadki krzew ozdobny, którego prawie nie ma w naszych sklepach. Jego liście są ciemnozielone. Jasnozielone plamki widoczne są na całej liście liści. Spód liścia ma purpurowy kolor.

Krzew osiąga jeden metr wysokości. Liście są wydłużone owalne, ciemnozielone. Kwiaty są bardzo małe, białe.

Warunki przechowywania pokoju w pokoju

Nie jest trudno zadbać o domokrążcę w domu. Wystarczy przestrzegać wszystkich zasad opieki i zapewnić roślinom komfortowe warunki wzrostu.

Marantha domaga się oświetlenia. Doniczkę należy umieścić w jasnym pomieszczeniu. Ideałem jest zawartość kwiatu w półcieniu. Roślina nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, więc latem powinna być pritenyat. Jednak nie można umieścić puli na północnym parapecie. Brak światła słonecznego prowadzi do tego, że kwiat traci dekoracyjny kolor liści. Najlepszym rozwiązaniem są okna wschodnie lub zachodnie.

Nie zapominaj, że korzeń strzały jest rośliną tropikalną i kocha ciepło. Wychodząc z tego, konieczne jest przestrzeganie koniecznego reżimu temperatury. Latem temperatura w pomieszczeniu, w którym rośnie maranta, powinna być utrzymywana na poziomie 20-25 stopni. Zimą temperatura jest obniżana do 18 stopni. Podczas wentylacji pomieszczenia przeciągi powinny być niedozwolone, ponieważ roślina ich nie toleruje. Delikatne liście strzały wysychają pod wpływem wiatru. W ciepłym sezonie warto postawić garnek z gzymsem na loggii.

Dbanie o domokrążcę w domu wymaga utrzymywania określonej wilgotności. To zależy od tego, czy roślina będzie dobrze się rozwijać. Wysoki poziom wilgoci ma kluczowe znaczenie dla kwiatów. Latem codziennie przeprowadzane jest natryskiwanie ciepłą wodą. Ponadto poziom wilgotności można utrzymać za pomocą palety ze zwilżonym mchem, na której zamontowano doniczkę z rośliną.

System nawadniania również odgrywa ważną rolę w rozwoju kwiatu. Tropikalna roślina jest podlewana, gdy gleba wysycha, zapobiegając jej nadmiernemu wysuszeniu. Zimą częstotliwość podlewania jest zmniejszona, odbywa się w ciepłej, stojącej wodzie.

Marantha lubi karmić, ale w nadmiarze reaguje skrajnie negatywnie. Dlatego też formuła odżywcza powinna mieć niskie stężenie. Nawozić roślinę od wczesnej wiosny, z początkiem aktywnego wzrostu. Jesienią całe karmienie zostaje zatrzymane, roślina przygotowuje się do odpoczynku. Nawóz jest nawożony płynnymi nawozami roślin ozdobnych-liściastych.

Opieka domowa dla Twojego domu: przeszczep

Każda kwiaciarnia prędzej czy później staje przed koniecznością przeszczepienia tropikalnej rośliny. Kiedy i jak?

Podczas wzrostu, strzępek powiększa się i wymaga przeszczepu, który przeprowadza się na wiosnę. Dorosłe rośliny są przeszczepiane co dwa lata.

Rada! Nowa doniczka dla rośliny powinna być szeroka i niska, wynika to z faktu, że system korzeniowy maranta jest płytki.

Transplantację przeprowadza się poprzez przeniesienie roślin z jednej doniczki na drugą. Przed posadzeniem kwiatów bada się je pod kątem uszkodzeń i chorób. Usuń wszystkie żółte liście i suche liście.

Na dnie nowej doniczki zrobić otwory do odprowadzenia nadmiaru płynu, ułożyć drenaż. Do tego użyj rozszerzonej gliny lub kamyków. Garnek jest w połowie wypełniony mieszanką składników odżywczych, a roślina jest sadzona, dodając gleby.

Doświadczeni hodowcy doradzają po transplantacji, aby odciąć wszystkie pędy rzutu, pozostawi tylko jeden międzywęzł. Ta procedura stymuluje wzrost nowych młodych pędów. Z biegiem czasu korzeń strzały zamienia się w bujny krzew.

Dbając o strzałę w domu, nie zapomnij o reprodukcji rośliny. Nadmierny blask krzewu prowadzi do utraty dekoracyjności. Kwiat rozmnaża się na kilka sposobów:

• podział buszu podczas przeszczepu;

Obie metody są skuteczne i są stosowane w uprawie kwiatów w pomieszczeniach. Ale najbardziej popularne są sadzonki.

Sadzonki, które pozostają po pokrojeniu rośliny mogą być ukorzenione i wykorzystane do dalszej uprawy. Długość cięcia powinna wynosić co najmniej 10 cm, każdy proces ma kilka liści i międzywęźli. Rozdrabnianie materiału sadzeniowego odbywa się w wodzie.

Po pojawieniu się korzonków sadzonki sadzi się w pojemniku z substratem odżywczym. Ponadto sadzonki wymagają specjalnych warunków. Garnek przykryty jest folią lub szkłem, tworząc szklarnię. W takim środowisku sadzonki szybko rosną i przyzwyczajają się.

Ważne! W przypadku wyniku 100% sadzonki są utrzymywane od maja do września.

Reprodukcja maranta przez podział krzewu

W ten sposób roślina jest rozmnażana wiosną, kiedy wykonywany jest planowany przeszczep. Korzeń rośliny matki dzieli się ostrym narzędziem na kilka części, tak aby każda z nich miała swoje korzenie. Miejsca sekcji są dezynfekowane i suszone. Aby to zrobić, posyp pokruszonym węglem drzewnym. Przygotowane delenki posadzono osobno w podłożu odżywczym.

Problemy z opieką nad domokrążcą w domu (zdjęcie)

Bardzo często początkujący kwiaciarni napotykają wiele problemów, dorastając w pokoju. Niektóre z nich prowadzą do śmierci rośliny, ale można im zapobiec i rozwiązać bez większych szkód dla rośliny.

1. Liście korzeni strzały zmieniają kolor na żółty bez ważnego powodu.

Żółknięcie liści prowadzi do nieprzestrzegania warunków uprawy. Im szybciej ustali się przyczyna, tym szybciej roślina wyhoduje zdrową masę liścia. Żółte liście strzałki są oznaką braku wilgoci, efektu przeciągów, zbyt niskiej temperatury w zimie, oparzeń słonecznych lub niskiej wilgotności powietrza. Dostosuj warunki rośliny.

2. Liście gołębicy wysychają od czubka, potem roślina zanika.

Takie konsekwencje obejmują naruszenie reżimu podlewania, brak składników odżywczych w glebie, suche powietrze, nieodpowiednie dla gleby roślinnej.

3. Liście rośliny kurczą się na krawędziach i zwijają się do środka.

Z braku ciepła i wilgoci w pomieszczeniu, roślina ostro traci dekoracyjność. Naruszenie warunków przetrzymywania prowadzi do śmierci rośliny.

Ważne! Należy pamiętać, że brak dbałości o maranta w domu prowadzi do pojawienia się szkodników i chorób. Najczęściej spotykane są przędziorków i wełnowców.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Maranta (48 zdjęć): zasady uprawy i opieki nad "rośliną modlitewną"

Ze względu na skuteczne zabarwienie, maranta może stać się godną ozdobą w domu

Maranta - roślina ta ma wiele imion i jest dość popularna wśród miłośników kwiatów w pomieszczeniach. Znany jest pod nazwą "trawa modląca się" i "10 przykazań". Również w ludziach ten kwiat znany jest jako "roślina modlitewna".

Tropikalne piękno maranta

Marantha ma prostą (tak długo jak roślina jest jeszcze młoda) lub pełzającą (gdy rośnie i nie ma wsparcia) sadzonki i skuteczny kolor liści. Dolna część ma kolor różowo-czerwony lub niebiesko-zielony, a górna część może być od jasnozielonej do nasyconej, prawie czarnej. Również na liściach są paski lub plamki o kontrastującym zabarwieniu.

Odchylane liście dorosłej rośliny strzały

Istnieje ponad 20 gatunków marionetki, z których najsłynniejsze to:

 • Maranta tricolor (trójkolorowy lub biały). Długość owalnych liści wynosi do 13 cm, szerokość - około 5-6. Górna strona ozdobiona jest smugami i plamkami w kontrastowym kolorze. Spód liścia jest purpurowy z różowymi żyłkami.

Maranta tricolor. Spód dużych owalnych liści jest szkarłatny z różowymi żyłkami

 • Dwukolorowy. Liście są owalne, z lekko falistymi krawędziami, ich długość może wynosić do 15 cm, górna część liści ma zieloną barwę, a także brązowe plamki, dolna - czerwonawa.

Liście kory brzozy są jaśniejsze wokół środkowej żyły i mają brązowe plamy na górnej stronie

 • Marantha Fascinator. Liście wyróżnia ciemnozielona górna strona z jasnymi plamami i jaskrawymi czerwonymi żyłkami.

Piękne, kontrastujące i bogate kolory, liście z maskarady arrowroot

 • Kerhoven. Gatunek ten rośnie do 1/4 m wysokości i ma owalne ciemnozielone liście z białą smugą pośrodku.

Marantha Kerhovena ma pewne podobieństwo do dwukolorowego maranta, ale środkowa część liści jest ciemniejsza

Natura naturalnych siedlisk hodowania strzały dzikiej pozwala jej trzymać ją na zewnątrz domu podczas ciepłego sezonu

Oświetlenie

W świetle jest to dość wymagająca roślina. Maranta czuje się najlepiej pod rozproszonym jasnym światłem.

Rada! Jeśli chcesz uzyskać zdrową i piękną strzałę, dobrze będzie włączyć lampy fluorescencyjne codziennie przez około 16 godzin.

Najlepsze dla mordercy jest rozproszone jasne światło, na przykład w pobliżu okna w południowej lub północnej części domu

Duże liście gałązki strzały wyglądają luksusowo i wyraziście i ozdobią każde wnętrze

Interesującą cechą strzały w postaci strzały jest jej reakcja na światło. Jeśli to wystarczy, liście są poziome, ale jeśli pomieszczenie nie jest bardzo lekkie, stają się pionowe i przypominają zamknięte ujście.

Pod rozproszonym jasnym światłem, strzałka rośnie najzdrowiej i silniej

Marantha doskonale pasuje do różnych kompozycji wewnętrznych z roślin ozdobnych

Kiedy sadzi się strzałę w domu, używa się niskich, szerokich doniczek. Na dnie zaleca się wlewanie piasku gruboziarnistego, cegły łamanej, kamyków morskich lub keramzytu. Odpowiednia słabo kwaśna gleba. Na przykład możesz użyć takich mieszanek:

 • pobrane w równych ilościach próchnicy, torfu i liści;
 • jedna część piasku na półtorej części torfu i trzy części ziemi ogrodowej;
 • liść, torf, humus, ziemia iglasta z piaskiem w stosunku 2: 1: 1: 1.

Zaleca się dodanie trochę węgla do gleby.

Komponowanie kompozycji do terrarium za pomocą samego maranta

Tropikalny krajobraz

Najczęstszym wariantem reprodukcji maranta jest podział. Podczas przeszczepu musisz dokładnie podzielić system korzeniowy, aby nie uszkodzić integralności korzeni. Następnie podzieloną roślinę sadzi się w osobnych doniczkach z torfową ziemią. Na początku wymagane będzie częste podlewanie, ponieważ ziemia nie powinna całkowicie wyschnąć.

Aby stworzyć bardziej korzystne warunki do ukorzenienia, wzrostu i wyglądu nowych liści i sadzonek, zaleca się umieszczenie doniczki w plastikowym worku i trzymanie go w ciepłym miejscu. Jak tylko pojawią się pierwsze młode liście, należy zadbać o to, by strzałka przebiegała zgodnie z przyjętym schematem.

Można również rozmnażać roślinę za pomocą rozmnażania. Najkorzystniejszym okresem dla tej procedury jest maj-czerwiec. Należy ostrożnie odciąć młodą łodygę, która ma parę liści, i zainstalować ją w naczyniu z miękką wodą o temperaturze pokojowej. W przybliżeniu w ciągu miesiąca roślina powinna rozpocząć korzenie, a następnie umieścić ją w osobnym garnku z torfem.

Maranta świetnie wygląda jako część składu projektu pejzażu w bramce

Niezwykłe, jaskrawe szkarłatne żyłki liści koniczyny

W miesiącach letnich częstotliwość nawadniania powinna wynosić 3-4 dni - dzięki temu gleba pozostanie lekko wilgotna. Zimą należy ograniczyć nawadnianie: zwilżyć glebę, gdy jej górna warstwa jest wystarczająco sucha. Woda do nawadniania powinna być w temperaturze pokojowej lub trochę cieplejsza. Uważaj na jego miękkość, ponieważ od obecności wapienia w wodzie strzały pokryte są białymi plamami.

Dobrze jest umyć roślinę pod prysznicem mniej więcej raz w miesiącu. Aby nie zasypać ziemi, podkład musi być najpierw pokryty polietylenem. Ronóg może być również spryskany wodą z pistoletu natryskowego.

Latem zaleca się instalację doniczki tej rośliny na szerokiej palecie wyłożonej ekspandowaną glinką (która nadaje się również do naturalnego mokrego mchu). Woda nie powinna sięgać dna doniczki. Pamiętaj: podczas podlewania nie należy dopuścić, by system korzeniowy przechłodził i zbrukał glebę, ponieważ doprowadzi to do chorób roślin!

Roślina tropikalna zachowuje wilgoć, ale nie toleruje rejestrowania wody

Efektowne wybarwienie dużych, satynowanych liści liści maranta

Ponieważ moranta pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest zwykle ciepła i wilgotna, atmosfera w pomieszczeniu musi być traktowana w sposób odpowiedzialny. Najlepszym rozwiązaniem jest pomieszczenie o temperaturze 22-24 stopni i wilgotności do 90%. Przy okazji, jeśli w łazience jest okno, możesz udekorować ten pokój marantażem.

Roślina reaguje bardzo wrażliwie na obecność przeciągów i zmian temperatury, dlatego nie należy umieszczać jej na wietrze lub w pobliżu okien z otworami. Zimą doniczkę z kwiatem najlepiej przenosić do chłodniejszego (ale niezbyt zimnego) pokoju, w którym temperatura będzie wynosiła 17-20 stopni.

Rada! Ponieważ kwiatek korzeniowy najlepiej czuje się w wilgotnym środowisku, nie należy go umieszczać w pobliżu grzejników, baterii i kominków.

Maranta jest rośliną tropikalną i doskonale nadaje się do dekorowania łazienki i projektowania ścian. Ale nie zapominaj, że ma wystarczająco dużo zasięgu.

Przy pomocy szybkiego przycinania rośliny, wymagana krzywoliniowa forma jest podawana na strzały. Jeśli wzrost jest potrzebny w górę, wymagane jest wsparcie dla liści.

Aby rosnąć w domu z maksymalnym komfortem, potrzebuje regularnego karmienia. W tym celu należy kupić płynny złożony nawóz do kwiatów w pomieszczeniach i używać go w postaci rozcieńczonej co około dwa tygodnie. Można również zastosować ten schemat: na przemian dwa razy w miesiącu, aby użyć nawozów mineralnych i organicznych.

Maranta jest kapryśna, ale pod względem nawozów nie jest wybredna - jakikolwiek złożony nawóz, czy przemiana organiczna i mineralna

Maranta - najlepsza podstawa do tworzenia tropikalnych kompozycji wnętrz

Jeśli chcesz uzyskać schludną, niską roślinę, będziesz musiał przyciąć na czas. W tym celu sadzonki są cięte za pomocą nerek. Jest to konieczne, aby kwiat mógł aktywnie produkować nowe liście.

Niezwykły, jasny wzór liści koniczyny

Marantha wylądowała w pobliżu werandy domu

Ta roślina przyciąga uwagę przede wszystkim pięknymi, nasyconymi zielonymi liśćmi, ale każda kwiaciarnia czeka z drżeniem na pojawienie się pąków na niej. Kwitnący moaryt cieszy oko od czerwca do sierpnia. Jego kwiaty są dość proste i przedstawiają strzałę z małymi, białymi, żółtymi lub różowymi kwiatami zebranymi w kłoskach.

Pasiaste, poziome, jasne paski liści ronogi

Zwykle główną przyczyną choroby w tej roślinie jest nieprzestrzeganie zasad opieki nad nią. Dlatego jeśli chcesz, aby kwiat nie skrzywdził i sprawił, że inni będą zadowoleni z pięknego wyglądu, troska o domokrążca w domu powinna odpowiadać temu, co opisano powyżej. Przeważnie następujące rodzaje problemów czekają na marantę:

marantha wysycha - wynika to z faktu, że pokój jest zbyt suchy i zimny. Po podniesieniu temperatury i wilgotności poczujesz się lepiej

bladość liści ze względu na to, że padają bezpośrednio na światło słoneczne. Rozproszone światło lub lekkie cieniowanie jest rozwiązaniem problemu

jeśli Strzałka zmienia kolor na żółty , aw dolnej części liści pojawiają się pajęczyny, to główny znak porażki rośliny przez roztocza pająka. Spray z systemowym środkiem owadobójczym, derrisem lub malationem pomoże poradzić sobie z tym. Musisz również zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu.

Rada! Ludzie mają taką metodę radzenia sobie z roztoczami pająków na marantach. Musisz zmielić młynek do cebuli czosnkiem i cebulą, rozpuścić powstałą masę z litrem wody i pozostawić do zaparzenia na jeden dzień. Następnie należy go odcedzić, dodać 5 g mydła, rozcieńczyć wodą (1: 1) i odetrzeć maranta.

Efektowny, kontrastujący kolor liści gałązki maranta

Jak widać, maranta to dość kapryśna roślina, ale jeśli zapewnisz ją z należytą starannością, ten kwiat zadowoli Cię świeżym i soczystym wyglądem.

Maranta: zdjęcia, typy, tajniki uprawy i opieki w domu

Roślina kwitnąca z rodziny maranthów Maranth dobrze rośnie, rozmnaża się i kwitnie przez długi czas w domu. Nazwę tę nadał botanikowi i botanikowi Bartłomiejowi Marantowi, który żył w XVI wieku. Do chwili obecnej istnieje około 26 gatunków tej rośliny, która jest ceniona za swój miniaturowy rozmiar i bardzo piękne duże liście. Egzotyczna roślina ozdobna wymaga szczególnej troski, o cechach, które omówimy w tym artykule.

Maranta: ogólny opis, widoki, zdjęcia

Ojczyzną egzotycznego kwiatu jest tropikalna część Ameryki Południowej i Środkowej oraz Indii Zachodnich. Miniaturowa roślina rośnie do 30 cm wysokość i różni się bulwiastym korzeniem, wyprostowanymi lub wleczonymi pędami i rośnie na ogonkach z szeroko owalnymi liśćmi. W zależności od rodzaju płyta liściowa jest ozdobiona brązowymi plamami na oczy, plamami dwurzędowymi lub jasnymi paskami wzdłuż środkowej żyły.

Na górnej stronie tło liści może być ciemnozielone, jasnozielone lub nawet czerwonawe. Spód wierzchniego koloru jest bardzo odmienny. Połączenie kolorów plam i żyłek znajdujących się na liściach bardzo przypomina wzory liści ozdobnej kody. Roślina kwitnie wiosną lub latem białymi i jasnopurpurowymi kwiatami.

Kwiat gołębia jest znany dla wielu z faktu, że w sprzyjających warunkach wzrostu jego liście są rozłożone, a jeśli roślina nie ma światła lub wilgoci, liście są składane w zamknięte rozety i rozciągane w górę. W związku z tym kwiat ma drugie imię - "Praying Grass". Dzięki temu istnieje przekonanie, że wyhodowany w domu kwiat kwiatowy może ochronić rodzinę przed konfliktami, stworzyć sprzyjającą atmosferę i oczyścić negatywne emocje.

W domu najczęściej uprawiane są dwa gatunki maranta. Jest to trójkolorowy grot strzały, znany jako trójkolorowy i dwukolorowy maranta. Ale wielu miłośników roślin z rodziny Marantovów uprawia inne gatunki tego tropikalnego kwiatu.

Maranta trójkolorowa (trójkolorowa). Roślina ozdobna-liściasta to krzew o wymiarach 30 cm wysokości i szerokości. Oddane liście osiągają długość 12 cm i mają owalny kształt. Tło górnej strony płyty liściowej jest ciemne lub jasnozielone. Wzór liścia składa się z czerwonych żył i ciemnozielonych plamek wzdłuż bocznych i jasnozielonych plamek wzdłuż centralnych żył. Poniżej blaszki liściowej mają szkarłatny kolor i różowe żyłki. Kwitnie trójkolorową morantą z kwiatami jasnego cienia bzu.

Maranta jest dwukolorowa. Ta raczej rzadka roślina różni się tym, że nie tworzy korzeni. Liście o długości do 15 cm charakteryzują się krótkimi ogonkami, falistymi brzegami i owalnym kształtem. Na zielonym tle blaszki liściowej na górze znajdują się brązowe plamki. Dolne liście pokryte są włoskami i mają czerwonawy odcień.

Maranta jest pnączką. Roślina ozdobna to krzew o wysokości nieco ponad metra. Jego bulwiaste korzenie są grube, a długie liście mają jajowate kształty i rosną do 25 cm. Ostrze liścia skierowane na wierzchołek jest ciemnozielone pod spodem i pokryte włoskami. Wiosną lub latem na roślinie pojawiają się białe kwiaty.

Marantha Kerhoven. Zielna bylina o wysokości 25 cm charakteryzuje się krótkimi korzeniami liści, owalnymi liśćmi o długości do 15 cm i białymi kwiatami o białych żyłach. Na wierzchu płyty liściowej znajduje się jasnozielone tło, na którym wzdłuż środkowych żył znajdują się ciemnozielone plamy i białe paski. Dolna część arkusza ma przejście od czerwonego do niebieskawego odcienia.

Maranta: opieka domowa, zdjęcie

Maranta uwielbia rozproszone jasne światło, dlatego pożądane jest umieszczenie kwiatu na parapecie lub przy oknach z widokiem na wschodnią lub zachodnią stronę domu. Latem zakład jest obowiązkowy ocienione od bezpośrednich słonecznych promieni popołudniowych. W przeciwnym razie zmniejszy się rozmiar blaszki liściowej, wzór kontrastu zniknie, a liście opadną. W zimie kwiat wymaga dodatkowego oświetlenia, które może być dostarczone z fotolampem.

Warunki wilgotności i temperatury

Od końca maja do października w domu, strzała powinna być utrzymywana w temperaturze powietrza +21 - +26 stopni. Jesienią i zimą temperaturę należy zmniejszyć do + 18 - + 23 stopnie. Temperatury poniżej +12 stopni na roślinie są szkodliwe. Na śmierć kwiatu może prowadzić do zmian temperatury i przeciągów.

Rośliny rosnące w domu zachowują swoją dekoracyjność w umiarkowanej wilgotności. Jednak, gdy dbamy o roślinę, dwa do trzech razy dziennie posypać liście ciepłą, równomierną wodą. Aby zwiększyć wilgotność wokół kwiatu, możesz wykonać następujące czynności:

 1. Umieść garnek na palecie z mokrym kamyczkiem, keramzytem lub torfem. Jednocześnie należy upewnić się, że korzenie z nadzieniem nie dotykają się.
 2. Umieść w pobliżu kwiatu pojemnik z wodą lub nawilżacz.
 3. W upalne dni oraz w pomieszczeniach, w których działa grzejnik, strzała może być myta pod prysznicem, uprzednio pokrywając ziemię doniczką polietylenem.

Jeśli powietrze w domu jest zbyt suche, wzór przestanie być wyraźny, liście stracą swój ton, a ich końcówki zaczną wysychać.

Wiosną i latem rośliny są obficie podlewane wodą stojącą w temperaturze pokojowej. Jesienią i zimą roślina jest podlewana dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. Podczas dbania o maranta należy postępować zgodnie z nim, aby na patelni nie pozostała woda. Przeciekająca woda powinna zostać natychmiast spuszczona.

Kolczyki są karmione co dwa tygodnie. W tym celu nawozy mineralne i organiczne są stosowane w przypadku roślin ozdobnych-liściastych, które należy zmieniać naprzemiennie. Rozwiązania zaparzania dopiero po podlaniu kwiatu.

Glebę do uprawy strzały można przygotować w domu, mieszając do tego w równych częściach:

W powstałej mieszaninie ziemnej dodano trochę ziemi iglastej i węgla drzewnego.

Gleba może mieć inny skład. Do jego przygotowania użyj:

 • działka ogrodowa - 3 części;
 • gruboziarnisty piasek - 1 część;
 • torf - 1,5 części.

Do tej mieszaniny ziemskiej dodaje się bardzo mało węgla drzewnego.

Podczas dbania o domową strzałę w domu, raz na dwa lata roślina musi zostać przeszczepiona do większych doniczek. Kwiat rośnie powoli, więc częsty przeszczep nie wymaga. Przeładunek przeprowadzany jest w marcu lub kwietniu w nowych doniczkach, które powinny być o kilka centymetrów większe niż poprzednie. Na dnie puli musi spłynąć.

W domu roślina rozmnaża się przez sadzonki lub podział.

Aby uzyskać sadzonki pod koniec wiosny lub wczesnego lata, część z dwoma lub trzema liśćmi jest odcięta od młodego pędu. Długość powinna wynosić około 7-8 cm, łodyga jest umieszczana w pojemniku z miękką wodą o temperaturze pokojowej. Około miesiąca później powinien się zakorzenić, a następnie można go sadzić w doniczce z torfem. Aby uzyskać efekt cieplarniany i lepsze przetrwanie, ogonki z góry pokryte są przezroczystym pojemnikiem lub plastikową torebką. Troską o nich jest utrzymywanie wilgotności gleby.

Podczas przesadzania rośliny, dorosły krzew można podzielić na 2-3 części. Zrób to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni. Kawałki są sadzone w torfowych doniczkach indywidualnych. Kwiat wlewa się razem z doniczką w woreczku celofanowym i luźno związany. Taki Mini szklarnia powinna być przechowywana w ciepłym pomieszczeniu. Opakowanie jest usuwane po pojawieniu się młodych liści. Przed ich pojawieniem się, pielęgnacja rośliny polega na codziennym wietrzeniu gleby i utrzymywaniu jej w stanie wilgotnym.

Możliwe problemy z wyrastaniem maranta

W zimnych pomieszczeniach i przy częstym obfitym podlewaniu korzenie i łodygi zaczynają gnić w roślinie. Musi on zostać szybko przełożony na ciepłe miejsce bez przeciągów i przycinania.

Wysuszone liście z lepką pajęczynami wskazują, że na kwiat wpływa pająk. Jeśli roślina nie zostanie poddana zabiegowi, w końcu liście zaczną spadać. Od pająków roztocza są usuwane środków ludowej lub za pomocą specjalnych chemikaliów. Jako środek ludowy stosuje się codzienny wlew czosnku, mniszka lekarskiego, krwawnika pospolitego lub cebuli. Jeśli to nie pomoże, roślina jest przetwarzana przez Aktelikom.

Suche końcówki i pożółkłe liście, najprawdopodobniej wskazują, że kwiat potrzebuje wilgotnego powietrza. W takim przypadku liście muszą być częściej spryskiwane i stosowane są inne metody zwiększania wilgotności w domu.

Przy dużym nasłonecznieniu liście gałązki korzeniowej mogą wybielić. Aby ponownie uzyskać ich dekoracyjny kolor, kwiat jest w cieniu. Jeśli to nie pomoże, to w okresie wzrostu roślina musi zostać nakarmiona.

Nie możesz nazwać muraranta bezpretensjonalną halą. Do tropikalnego kwiatu przez długi czas podobał się właścicielom i dekorował dom ich dekoracyjnymi liśćmi, on potrzebują stałej uwagi i troski według wszystkich zasad.

Dodaj komentarz

+ 68 = 73