Nazwa kategorii

Czujnik temperatury w pomieszczeniu dla kotła gazowego

Termostaty do kotłów, czy naprawdę potrzebują!

Termostat pokojowy to urządzenie regulujące pracę kotła gazowego w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Co to jest, po co są i czego potrzebują!

Termostaty do kotłów, czy naprawdę potrzebują!

Termoregulatory, termostaty pokojowe, czujniki temperatury w pomieszczeniu są nazwami tego samego pojęcia. Koncepcje dotyczące komfortu ekonomii i wytrzymałości. Mianowicie, komfortowa temperatura w pomieszczeniu, oszczędność gazu i energii elektrycznej oraz wydłużenie żywotności urządzenia grzewczego.

art: RT300grafika: EP200

Ale zacznij od zamówienia - gdy masz dwuprzewodowy kocioł gazowy, temperaturę w pomieszczeniu, które ogrzewa, regulujesz, zwiększając lub zmniejszając temperaturę chłodziwa (WATER) w systemie grzewczym. Kocioł jest włączany i wyłączany w zależności od tego, czy WODA osiągnęła ustawioną temperaturę w systemie grzewczym. Gdy temperatura zostanie obniżona lub podniesiona poza pomieszczenie, należy ręcznie ustawić temperaturę ogrzewania kotła. I te manipulacje muszą być wykonane podczas całego sezonu grzewczego, kiedy temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu staje się albo zbyt chłodna albo zbyt gorąca. W tym trybie pracy bardzo częste uruchamianie kotła następuje przez krótki czas. Z reguły - raz na 5-10 minut na 1-2 minuty pracy palnika kotła. Oznacza to, że kocioł stale pracuje w trybie włączania i wyłączania, podczas gdy pompa cyrkulacyjna kotła DZIAŁA STAŁO, niezależnie od tego, czy w kotle pali się gaz, czy też nie. Zużycie energii elektrycznej przez kocioł dwusystemowy o mocy 24 kW w okresie grzewczym nie może być obliczone - jest rzędu 60-90 W / h. A to 1,44-2,160 kW dziennie lub 43-65 kW miesięcznie. Nie chodzi o to, jaki komfort, oszczędność i trwałość urządzenia gazowego nie wchodzi w rachubę.

Powróćmy do naszych - termoregulatorów, termostatów pokojowych, czujników temperatury w pomieszczeniu. Co to jest, po co są i czego potrzebują!

Termostat pokojowy to urządzenie regulujące pracę kotła gazowego w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Świadomie zwracamy uwagę na temperaturę POWIETRZA.

 • Kocioł BEZ TERMOSTATU POKOJOWEGO jest włączany i wyłączany w zależności od temperatury WODY w systemie grzewczym.
 • Kocioł, do którego podłączony jest TERMOSTAT POKOJOWY, jest włączany i wyłączany w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Użytkownik ustawia żądaną temperaturę pokojową na termostacie, na przykład + 23 ° C. Gdy temperatura powietrza obniży się o 0,25-1 ° C (próg zadziałania zależy od modeli termostatu), termostat nakazuje włączenie kotła - kocioł zaczyna pracować dla ogrzewania. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie + 23,25 ° C - + 24 ° C, termostat wyłącza kocioł. I odłącza nie tylko palnik, ale także pompę (zaczynamy oszczędzać).

Powietrze w pomieszczeniu ochładza się znacznie wolniej niż woda w instalacji grzewczej, a częstotliwość przełączania kotła zostaje zmniejszona dziesiątki razy, co nie może nie wpłynąć na zwiększenie żywotności urządzenia.

grafika: 091FLart: 091FLRF

Nie musisz ręcznie regulować temperatury kotła - po ustawieniu go na termostacie! Cieplej w zimie na ulicy - kocioł nie jest włączone, cała rodzina zgromadziła się w domu, temperatura w pomieszczeniu jest podniesiona - kocioł nie jest włączone, słońce ogrzewa pomieszczenie przez okno - kocioł nie jest włączone, twoje mieszkanie znajduje się wewnątrz domu i sąsiedztwie mieszkania rozgrzać - kocioł nie jest włączony.

Kotły nieobjęte termostatem, bezużytecznie wydać do 25-30% energii, ponieważ wzrost temperatury w pomieszczeniu, powyżej wymaganego, nawet o 1 ° C, poza odczuwanym dyskomfortem, prowadzi do znacznego nadmiernego zużycia paliwa przez kocioł. Teraz możesz zbierać rachunki za gaz, obliczyć ile zapłaciłeś za ostatni sezon grzewczy. Aby odjąć 25-30% od tej sumy - tyle zapłaciłbyś za gaz, gdyby zainstalowano termostat pokojowy. Plus kolejne 30-40 kW zaoszczędzonej energii elektrycznej na miesiąc, a kolejne plus zmniejszenie zużycia kotła, którego nie można policzyć. Zwrot i wydajność urządzenia jest oczywista.

Termostat pokojowy do kotła grzewczego

Automatyzacja indywidualnego ogrzewania jest niezawodnym sposobem na uproszczenie sterowania pracą urządzeń grzewczych.

termostat pokojowy dla jednostek kotłowych są lepsze od innych w tych celach - tworzy skuteczną „odwrotną” relację między źródłem ciepła a ogrzewanym pomieszczeniu, a „wolne” jeden z potrzeby ciągłej ręcznej regulacji trybów instalacji grzewczej w zależności od temperatury pokojowej.

Termostat pokojowy СalorMATIC 230

Termostat pokojowy odnosi się do liczby przyrządów kontrolnych - zdalny lub wbudowany czujnik mierzy temperaturę powietrza w pomieszczeniu i wysyła sygnał do jednostki sterującej kotła. Jeżeli temperatura zostanie przekroczona, pompa cyrkulacyjna wyłącza się, a kocioł przechodzi w tryb "czuwania", gdy chłodzenie, system wznawia przepływ energii cieplnej.

Kontrola temperatury powietrza przez mikroklimat jest znacznie bardziej efektywna niż w parametrach chłodziwa. Powietrze w pomieszczeniu stygnie wolniej niż woda w grzejnikach, dlatego okresowość cykli włączania / wyłączania kotła i pompy cyrkulacyjnej jest niższa o wartość z termostatu pokojowego niż przez wbudowane czujniki urządzenia termicznego. Nie ma ostrych zmian temperatury, kocioł pracuje w bardziej stabilnym trybie - pomieszczenia są wyposażone w równomierne nagrzewanie powietrza bez nadmiernych wydatków na energię i nadmierne zużycie sprzętu.

Klasyfikacja termostatów pokojowych

Współczesny rynek oferuje szeroką gamę urządzeń sterujących i regulujących, które różnią się funkcjonalnością, dokładnością pomiaru i wydajnością. Dlatego warto zrozumieć więcej w ich głównych typach.

Jeszcze bardziej ekonomiczne w zużyciu zasobów energii kontrolerów pogodowych, które automatycznie dostosowują tryb ogrzewania w zależności od temperatury na ulicy.

Każdy z wymienionych typów termostatów pokojowych poradzi sobie z zadaniem.

Ale cena termostatu pokojowego zależy od poziomu jego automatyzacji - najprostsze urządzenie mechaniczne będzie 5-6 razy tańsze niż programator z kompensacją pogodową.

Prawidłowe położenie instalacji termostatu jest głównym warunkiem prawidłowego działania.

Dlatego instalacja jest ściśle zgodna z zasadami:

 • Urządzenie umieszczone jest na wysokości 1,5 m od poziomu podłogi na wewnętrznej ścianie pomieszczenia.
 • Umiejscowienie termostatu jest dobrane w taki sposób, aby zapewnić stały przepływ powietrza, bez przeciągów i przepływów powietrza w systemie klimatyzacji, w celu wykluczenia bezpośredniego światła słonecznego.
 • W bezpośrednim sąsiedztwie czujnika temperatury nie należy umieszczać urządzeń grzewczych, urządzeń gospodarstwa domowego, lamp i urządzeń elektrycznych.

Podłączenie termostatu pokojowego bezpośrednio do generatora ciepła nie powoduje żadnych szczególnych trudności. Większość nowoczesnych modeli kotłów posiada specjalne złącze "termostat pokojowy" - w pozycji początkowej zaciski są zamykane za pomocą zworki.

Aby podłączyć urządzenie, wystarczy zdjąć zworkę i podłączyć wyjście termostatu za pomocą konwencjonalnego kabla dwuprzewodowego (można wybrać przekrój 0,75 mm 2). Mimo, że producenci urządzeń kotłowych kładą nacisk na podłączanie tylko "tych samych" marek termostatów i kotłów, większość modeli jest łatwo połączona z innymi markami.

Asortyment większości producentów jest wystarczająco szeroki i obejmuje zarówno proste modele, jak i poważne warianty z dużym zestawem funkcji dla kotłów wieloprzewodowych i systemów ogrzewania podłogowego. Porównaj charakterystykę kilku popularnych modeli.

Termostat pokojowy Wax Baxi Magictime Plus

 • Nadaje się do podłączenia do systemów grzewczych i chłodniczych.
 • Umożliwia użytkownikom ustawienie "własnego" programu klimatycznego o dowolnej porze dnia w odstępie 30 minut.
 • Zapewnia 2 poziomy utrzymywania temperatury w pomieszczeniu w zakresie od 5 do 35 ° C
 • Duży wyświetlacz pokazuje wszystkie funkcje urządzenia: temperaturę, czas, dzień tygodnia, ustawiony program i aktualny tryb pracy, stan naładowania akumulatora.
 • Przewodowe połączenie z kotłem.
 • Czujnik temperatury można zdalnie podłączyć do urządzenia i można nim sterować za pomocą telefonu lub pilota zdalnego sterowania.
 • Cena wynosi około 10 tysięcy rubli.

Bezprzewodowy termostat pokojowy Salus 091 FLRF

 • Służy do monitorowania pracy ogrzewania lub klimatyzacji.
 • Istnieje 9 programów z możliwością dostosowania poszczególnych trybów.
 • Podświetlany wyświetlacz LCD wyświetla podstawowe ustawienia termostatu.
 • Może pracować w trybie ręcznym lub automatycznym;
 • Nowoczesny design.
 • Oszczędza zużycie energii do 30%.
 • Koszt 7 tysięcy rubli.

Termostat pokojowy Siemens REV13

 • Regulator temperatury z harmonogramem na 24 godziny pracy.
 • Automatycznie przełącza się na harmonogram.
 • Działa w dwóch trybach - wygodnym lub ekonomicznym.
 • Duży ekran z dużymi znakami.
 • Istnieje funkcja kalibracji czujnika i resetowania.
 • Model jest suwakiem.
 • Cena 6,5 ​​tysiąca rubli.

Mechaniczny termostat pokojowy Cewal RQ30

 • Uniwersalny model nadaje się do podłączenia do kotłów większości producentów.
 • Mechaniczny regulator temperatury.
 • Jest przycisk włączania / wyłączania i wskaźnik działania urządzenia.
 • Połączenie przewodowe.
 • Cena to tylko 1800 rubli.

Radio-termostat pokojowy Watts MILUX-HYDROSTAT

 • Elektroniczne programowalne urządzenie z regulatorem temperatury i wilgotności.
 • 9 fabrycznie zaprogramowanych programów i 12 dla użytkownika.
 • 5 trybów operacyjnych.
 • Funkcja blokady klawiatury.
 • Jest podłączony do regulatorów pogodowych.
 • Kosztuje ponad 8 tysięcy rubli.

Badamy termostat pokojowy dla kotła gazowego Baxi

Kotły Baxi - doskonały wybór do samodzielnego ogrzewania. Charakteryzują się zwiększonym komfortem, różnorodnością automatyzacji i łatwością użytkowania. Do kotła można podłączyć dowolny dodatkowy sprzęt. Przykładem są programatory lub termostaty pokojowe do kotłów gazowych Baxi.

Główne 24 Fi 24 kW

Zalety kotłów gazowych Baxi są oczywiste, a możliwości takich urządzeń są wielowymiarowe. Wymieniamy tylko główne zalety takiego sprzętu kotłowego:

 • Możliwość podłączenia dodatkowych elementów, czujników i systemów automatyki.
 • Możliwość automatycznej zmiany trybów temperaturowych w zależności od przyrostu temperatury na ulicy i w domu.
 • Efektywność działania.
 • "Inteligentne" systemy samodiagnozy.
 • Możliwość korzystania z urządzenia nie tylko w tradycyjnych sieciach grzewczych, ale również w systemie "ciepłej podłogi".

Zwróć uwagę! Większość modeli w podstawowej konfiguracji jest wyposażona we wbudowaną elektronikę, systemy sterowania i wiele czujników. Instalacja dodatkowych akcesoriów ułatwia obsługę, czyniąc ją prostszą, wygodniejszą i skuteczniejszą.

Dodatkowe akcesoria oferują szereg możliwości zarządzania sprzętem:

 • Regulacja temperatury według pory dnia i pory roku.
 • Ustawianie temperatury w różnych pomieszczeniach.
 • Pracuj w trybie ekonomicznym.

Wszystko to zmniejsza zużycie gazu, co oznacza, że ​​system jest energooszczędny, a jego działanie jest ekonomiczne. Paradoksalnie, większość konsumentów odmawia instalacji dodatkowych urządzeń w oparciu o ekonomię. Oczywiście instalacja tych urządzeń doprowadzi do wzrostu kosztów systemu. Z drugiej jednak strony pozwoli to zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie.

Instalacja dodatkowych urządzeń opłaca się już w pierwszych dwóch sezonach grzewczych. Akcesoria do kotłów gazowych Baxi to nie tylko dodatkowy komfort, ale także znaczna oszczędność paliwa.

Akcesoria i dodatkowe wyposażenie kotłów Baxi na rynku jest bardzo dużo. Wymieniamy główne z nich:

 • Zegar cyfrowy. Urządzenie pozwala na zaprogramowanie działania sieci narzędziowych na określony czas. Kiedy jest używany, kocioł włącza się / wyłącza w czasie ustawionym przez użytkownika. Możesz używać tego urządzenia nie tylko do programowania ogrzewania, ale także do kotłów.
 • Termostat pokojowy lub termostat. To urządzenie zapewnia utrzymanie zadanej temperatury i pozwala kontrolować mikroklimat. Wyposażony w programator kocioł będzie pracował w trybie automatycznym. W takim przypadku żadna interwencja konsumenta w działanie urządzenia nie będzie wymagana.
 • Czujnik temperatury zewnętrznej. Aby utrzymać ciepło w domu, należy wziąć pod uwagę temperaturę powietrza zewnętrznego. Od delty (różnicy) temperatur pokojowych i ulicznych, zależy od wydajności, z jaką kocioł powinien działać. Czujnik temperatury zewnętrznej pozwala utrzymać stały tryb bez względu na pogodę za oknem.
 • Czujnik temperatury w pomieszczeniu. Zaleca się zainstalowanie go razem z opisanym powyżej urządzeniem. Oba urządzenia pracujące w parach gwarantują tzw. Samodostosowanie kotła.
 • Cyfrowy panel sterowania. To jest prawdziwa "atrakcja". Możesz zainstalować go w wygodnym miejscu. Z jego pomocą jest nie tylko zarządzanie, ale także diagnostyka systemu. To urządzenie może być używane razem z programatorem lub oddzielnie od niego.

To nie wszystkie akcesoria, które można podłączyć do pokojowych kotłów gazowych Baxi. Więcej szczegółów należy podać na najczęściej używanym urządzeniu - termostacie lub termostacie.

W rzeczywistości termostat jest urządzeniem, które pozwala regulować temperaturę w pomieszczeniu w trybie automatycznym. Można argumentować, że łatwo można regulować pracę kotła bez sterowania automatycznego, czyli ręcznie. W tym samym czasie termostat staje się niepotrzebnym luksusem, przyciągając niepotrzebne koszty. Zastanów się nad wszystkimi zaletami i wadami instalacji tych akcesoriów.

Gdy działają kotły gazowe, mikroklimat w pomieszczeniach jest regulowany przez zmianę temperatury chłodziwa. Po osiągnięciu określonego wskaźnika kocioł zostaje wyłączony, a po opuszczeniu zostaje ponownie włączony. Zmieniając temperaturę zewnętrzną, należy zmienić parametry systemu grzewczego i należy to zrobić ręcznie. W wyniku interwencji w eksploatacji urządzeń kotłowych są wymagane przez cały sezon grzewczy.

Czas i uwaga podejmowana przez kocioł podczas ręcznej regulacji jego działania nie są najważniejszymi problemami. W tym trybie następuje częste uruchamianie / wyłączanie kotła, co nie ma najlepszego wpływu na jego sprawność i niezawodność systemu jako całości. Jest jeszcze jeden problem. Gdy kocioł pracuje w trybie ciągłego włączania / wyłączania, pompa cyrkulacyjna działa dalej. Będąc konsumentem energii, zwiększa koszty energii elektrycznej, co zwiększa koszty finansowe ogrzewania. Nie wspominając już o negatywnym wpływie na działanie systemu.

Jak widać ręczne sterowanie kotłem gazowym o wysokiej technologii nie jest najlepszą opcją. Rozważmy teraz, co może zmienić termostat. Urządzenie ma czujniki temperatury pokojowej, które monitorują temperaturę nie wody w systemie, ale powietrza w pomieszczeniu. W rezultacie kocioł jest włączany / wyłączany, gdy odbiega on od ustawionej temperatury, a nie gdy zmniejsza się ogrzewanie wody.

Częstotliwość startów / podróży znacznie się zmniejsza. Podczas programowania urządzenia można ustawić optymalny próg wyzwalania podobnego czujnika. Dodatkowo możliwe jest ustawienie czasu opóźnienia włączenia lub wyłączenia kotła po uruchomieniu czujników. Zmniejszy to prawdopodobieństwo uruchomienia nagrzewnicy z krótkotrwałym spadkiem temperatury, na przykład w wyniku przeciągu.

Model TAM011MI Seitron

Jak pokazuje praktyka, zainstalowanie programatora pozwala zaoszczędzić 25-30% energii. Urządzenie nie pozwala na nadmierne zużycie paliwa. Po wyłączeniu kotła pompa cyrkulacyjna zostaje automatycznie wyłączona, co oszczędza energię elektryczną. Wszystko to mówi o instalacji termostatów pokojowych.

Zwrot takich akcesoriów jest ponad wszelką wątpliwość. Rynek prezentuje różne modele termostatów, różniących się nie tylko parametrami technicznymi, ale także ceną. Znajdź odpowiedni dodatek jest łatwy. Przykłady obejmują regulatory termiczne TAM0 11MI, Menred RTC 70, Raychem TE Basic, DEVIreg Touch, Nest, domowe MCS 300, itp.

Ten rodzaj programatorów jest zainstalowany w domu i podłączony do nagrzewnicy lub przewodów, lub przez sieci bezprzewodowe. Te ostatnie są droższe, ale wygodniejsze i skuteczniejsze.

Główną zaletą bezprzewodowych kontrolerów temperatury jest możliwość zainstalowania ich w dowolnym miejscu. Jednocześnie nie przeszkadzają one wnętrzu, a do ich instalacji nie są potrzebne skomplikowane urządzenia ani niszczenie konstrukcji budowlanych. Korpus jest mocowany za pomocą wkrętów samogwintujących, po czym podłączona jest cała niezbędna elektronika i ustawione są niezbędne parametry. Może działać zdalnie. Jego działanie jest dozwolone nie tylko z gazem, ale także z kotłami na paliwo stałe.

Instalacja centralnych regulatorów temperatury jest prosta. Ale konieczne jest przestrzeganie kilku zasad, aby nie zakłócać skuteczności systemu w przyszłości:

 • Regulator jest zainstalowany w taki sposób, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza.
 • W pobliżu nie powinno być domowych urządzeń elektrycznych, lamp, wyłączników sensorowych, dodatkowych grzejników itp.
 • Termostat musi mieć zapewniony swobodny dostęp.

Główną funkcją termostatów jest kontrola reżimu temperatury. Aby zwiększyć wydajność, instrumenty mają dodatkowe opcje:

 • Możliwość wyłączenia ogrzewania na kilka godzin, na przykład przy długotrwałej nieobecności osób w domu.
 • Możliwość czasowej zmiany wszystkich zaprogramowanych trybów pracy.
 • Możliwość zmiany reżimu temperatury w określone dni.

Zaleta instalacji termostatu jest oczywista. Odzyskiwanie urządzeń jest również ponad wszelką wątpliwość. Niemniej jednak chęć zaoszczędzenia na instalacji takiego użytecznego urządzenia nadal pozostaje silna. To często zachęca krajowych "self-made" do robienia wszystkiego samodzielnie. I nie tylko po to, aby zainstalować urządzenie samodzielnie, ale także złożyć je z improwizowanych materiałów.

Teoretycznie możliwe jest wykonanie termoregulatora własnymi rękami. Aby to zrobić, potrzebujesz termistora, który zmniejsza opór podczas ogrzewania. Następnie do sieci podłączony jest inny rezystor, za pomocą którego zostanie przeprowadzone programowanie temperatury. Element 2I-NOT będzie działał w trybie inwertera i otrzyma napięcie. Skraplacz jest podłączony do niego i do spustu. Aby kontrolować przekaźnik, wzmacnia się izolację galwaniczną na triaku. Urządzenie może być wykonane zarówno na szczurze mole, jak i na płytce drukowanej.

Za pomocą tak prostego schematu możliwe jest zamontowanie termostatu do prawie każdego kotła. Ale czy warto interweniować w pracę sprzętu high-tech? Zdecyduj tylko o właścicielu domu. Eksperci nie zalecają eksperymentowania z własnymi urządzeniami, zwłaszcza na rynku można wybrać akcesoria do dowolnego kotła.

Aby nie popełnić błędu przy wyborze programisty i zakupić odpowiedni model, wystarczy przestrzegać prostych porad specjalistów:

 • Pożądane jest, aby kocioł i jego akcesoria były wykonane przez jednego producenta.
 • Potężne modele urządzeń grzewczych mogą współpracować z dowolnymi wariantami programistów.
 • Przed zakupem konieczne jest obliczenie niezbędnych parametrów technicznych, w przeciwnym razie prawdopodobieństwo przestoju sprzętu jest wysokie.
 • Jeśli konieczne jest zainstalowanie urządzenia o dużej mocy, może być konieczna zmiana okablowania, dlatego lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Czy są jakieś wątpliwości? Zawsze możesz kupić tani model z minimalnym zestawem funkcji i opcji. Jego działanie wyraźnie wskaże, w jaki sposób można wykonać kosztowne dodatkowe akcesoria.

Dodatkowe akcesoria do kotłów gazowych Baxi nie jest luksusem, ale szansą, aby system grzewczy był energooszczędny w pełnym tego słowa znaczeniu. Instalacja tylko jednego termostatu pokojowego pozwala obniżyć koszty ogrzewania o około 25-30%.

Dodaj komentarz

− 4 = 5