Nazwa kategorii

Pneumatyczne pistolety natryskowe

Co to jest pneumatyczny pistolet natryskowy?

Krajowy rynek materiałów i urządzeń budowlanych oferuje konsumentom wiele różnych modyfikacji pistoletów natryskowych. Różnią się one od siebie konstrukcją, kosztami, zasadą działania i dodatkowymi funkcjami. Następnie zostanie krótko rozważony pneumatyczny pistolet natryskowy, jego cechy i właściwości.

W języku angielskim rosyjskie słowo "airbrush" brzmi jak pistolet pneumatyczny. Dosłownie części tej kombinacji słów są tłumaczone jako: powietrze (powietrze) + pędzel (pędzel), pistolet (pistolet). Również słowo "pistolet natryskowy" można zastąpić słowem "opryskiwacz farby": farba + rozpylacz.

Teraz ustaliliśmy, że pneumatyczny aerograf jest urządzeniem zaprojektowanym do równomiernego rozpylania ciekłych substancji pod ciśnieniem powietrza. Pistolety natryskowe różnią się cechami konstrukcyjnymi między dyszą a jakością palnika. Pistolety natryskowe można podzielić na następujące rodzaje urządzeń:

- airbrush - miniaturowy opryskiwacz do prac filigranowych.

Terminologia krajowa wyjaśnia termin "pistolet natryskowy" w ten sposób: ręczna jednostka składająca się z wędki, pompy. Zaprojektowany do wykonywania prac przy użyciu roztworów kredy wodnej.

Pistolet do malowania jest pistoletem, który współpracuje ze sprężarką. Jednak terminologia zagraniczna twierdzi, że opryskiwacz i aerograf pneumatyczny są takie same.

Pneumatyczne urządzenie natryskowe jest kluczowym elementem w dziedzinie prac związanych z malowaniem. Aerograf pneumatyczny został zaprojektowany i wykonany z wysoką precyzją. Każdy typ, rozmiar jest opracowywany indywidualnie dla poszczególnych rodzajów pracy. Pozwala to na zakup pneumatycznego pistoletu natryskowego w celu wykonania określonych rodzajów barwienia, które rozwiąże zadania przypisane mu tak skutecznie, jak to tylko możliwe. Posiadanie odpowiednio dobranego instrumentu gwarantuje profesjonalny wynik.

Jak działa pneumatyczny pistolet natryskowy? Opryskiwacz działa za pomocą sprężonego powietrza w celu zmiażdżenia roztworu i naniesienia go na żądaną powierzchnię. Substancja i powietrze są podawane do pistoletu różnymi wejściami, a następnie kontrolowane są w specjalnym pojemniku. Rezultatem jest malowana pochodnia. Aerograf pneumatyczny profesjonalista może być klasyfikowany według różnych parametrów:

1. Przez położenie pojemnika dla napełnianych materiałów (dolny, górny, w pewnej odległości od dyszy natryskowej).

2. Rodzaj mechanizmu podawania rozpylanego materiału. Zasysanie - ciecz jest dokręcana do nebulizatora. Samopływanie wpływa do obszaru atomizera pod wpływem siły grawitacji i własnego ciężaru. Pod ciśnieniem ciecz jest dostarczana do rozpylacza pod sztucznie wytworzonym ciśnieniem.

3. Metodą wewnętrznego i zewnętrznego mieszania cieczy (w zależności od rodzaju głowicy).

Profesjonalny pneumatyczny pistolet natryskowy wymaga zachowania ostrożności. W szczególności po zakończeniu pracy urządzenie należy dokładnie spłukać specjalnym roztworem (rozpuszczalnikiem). W tym celu należy wlać rozpuszczalnik do pojemnika, podłączyć i przedmuchać. Spryskaj, aż pojawi się czysty strumień cieczy. Pneumatyczny pistolet natryskowy, którego cena zależy od wielu czynników, może mieć dodatkowe funkcje.

Jak wybrać pneumatyczny pistolet natryskowy?

Przy wykonywaniu wszelkich prac związanych z malowaniem, jakość uzyskiwanej powierzchni zależy bezpośrednio nie tylko od profesjonalizmu specjalisty, ale również od cech użytego instrumentu. Jednocześnie sprzęt może znacznie ułatwić pracę, zmniejszając minimalną niezbędną kwalifikację pracownika. Jednak zdarza się również, że bezskutecznie wybrane narzędzie tylko komplikuje pracę. Pneumatyczny pistolet natryskowy jest uważany za jedno z głównych urządzeń stosowanych w malarstwie. Jak wybrać pistolet natryskowy? Dziś zajmiemy się tą kwestią.

Kryteria wyboru pneumatycznego pistoletu natryskowego

Istnieje wiele warunków, które mogą wpływać na wybór instrumentu. Oto niektóre z nich:

 • zastosowane materiały;
 • kwalifikacja mistrza;
 • pożądana jakość końcowej powłoki;
 • rodzaj i moc istniejącej sprężarki;
 • żądana wersja pistoletu natryskowego do zużycia i ciśnienia powietrza;
 • pojemność i umiejscowienie zbiornika do malowania.

Oczywiste jest, że tylko powyższe kryteria wyboru nie są ograniczone. Takie właściwości narzędzi jak waga, wygoda przechowywania, cena, a nawet wygląd również wpływają na wybór, zwłaszcza w przypadku innych rzeczy, które są sobie równe.

Warto zwrócić uwagę na takie cechy, jak przepływ powietrza. Wartość tego parametru zależy od wymaganej ilości farby. Jeśli potrzebujesz malować części w małych ilościach, wybierz pistolet natryskowy, który zużywa 50-100 l / min. Jeśli planowana jest znaczna ilość pracy, zużycie powietrza może osiągnąć 400-450 l / min. Sprężarka musi mieć wydajność o 30-40% wyższą niż wymagana przez rozpylacz.

Pojemność zbiornika w większości przypadków nie przekracza 1 litra. Jeśli konieczne jest malowanie rozległych powierzchni, używane są specjalistyczne zbiorniki, które są połączone z pistoletem za pomocą węża. Objętość materiału w tych zbiornikach może osiągnąć 100 litrów.

Ważnym parametrem jest średnica otworu dyszy. Wymiary 0,2-0,5 mm są dość rzadko stosowane do cienkiego malowania. Większość lakieru jest wykonywana przy średnim rozmiarze dysz - około 1,3-1,7 mm, ta średnica może być uznana za uniwersalną. Jeśli zostanie wybrany wysokiej jakości pneumatyczny pistolet natryskowy, w zestawie dostarczającym znajdą się nie tylko wymienne dysze od jednego do trzech milimetrów, ale także kilka dysz tworzących pochodnię o różnych kształtach.

Ważnymi właściwościami dla działania pistoletu natryskowego są również regulacja dostarczania tuszu poprzez ograniczenie ruchu igły, przekształcanie charakterystyki wyjściowej powietrza i sterowanie konfiguracją palnika. Nieźle, jeśli przyrząd jest wyposażony we własny manometr.

Elementy konstrukcji i zasada działania

Standardowa konstrukcja pneumatycznego pistoletu natryskowego obejmuje następujące części:

 • Ciało (pistolet) z reguły jest metalowe;
 • zbiornik zbiorczy;
 • Igła uszczelniająca;
 • dysza stożkowa (dysza), czasami nieco wymienna;
 • urządzenia regulacyjne (śruby).

Po krótkim naciśnięciu powietrze jest podawane do cylindra. Kontynuacja siły nacisku przesuwa igłę uszczelniającą, która otwiera drogę cieczy. Powietrze przesuwa farbę do atomizera i wyrzuca ją.

Dysze są dostępne w różnych średnicach. Cienkie przystawki dokładniej rozpraszają farbę lub lakier na płaszczyźnie. Im szersza dysza, tym większy rozmiar cząstek. Jeśli materiał jest gruby, konieczne są dysze z dużym otworem. Dobrym rozwiązaniem jest pistolet natryskowy z wymiennymi dyszami.

Rodzaje pneumatycznych pistoletów natryskowych

Dzisiaj pistolety natryskowe są wytwarzane ręcznie, elektrycznie i pneumatycznie. Zasada działania jest podobna, różnica polega na tworzeniu ciśnienia i rozpylaniu mieszaniny - za pomocą ręcznej pompy, silnika elektrycznego lub sprężarki podłączonej do przyrządu.

Pneumatyczne pistolety natryskowe, stosowane w połączeniu ze sprężarką powietrza lub innym źródłem powietrza, były szeroko stosowane. Są klasyfikowane przez ciśnienie i przepływ powietrza. Istnieją trzy najczęściej używane odmiany:

 1. Klasyczne można uznać za wysokociśnieniowe pistolety natryskowe (HP - wysokie ciśnienie), który jest mierzony na wylocie dyszy i jest równy 1,2-1,5 bara. Aby zapewnić ten rodzaj instrumentu za pomocą powietrza, potrzebna jest sprężarka, zdolna do wytworzenia ciśnienia wlotowego około 2,5-5 barów. Powietrze zużywa się z prędkością 180-200 l / min. Zalety opryskiwacza wysokociśnieniowego to równomierność i szybkie nakładanie materiału. Główną wadą jest niski udział transferu materiałów. Tylko 45% farby lub innej farby nakłada się na malowaną powierzchnię, reszta w postaci zawieszonej jest w powietrzu. Silny przepływ powietrza zwiększa również kurz, który nie ma najlepszego wpływu na jakość powierzchni. Operator potrzebuje specjalnego sprzętu ochronnego.
 2. Drugi rodzaj pistoletu natryskowego jest oznaczony jako HVLP, co oznacza dużą objętość przy niskim ciśnieniu. Ciśnienie wyjściowe wynosi około 0,7 bara, wejście powinno być rzędu 2-3. Jeśli kompleks wymaga doboru sprężarki, należy pamiętać, że pistolet natryskowy typu HVLP zużywa dużo powietrza - do 400 l / min. Procent przeniesienia farby na powierzchnię wynosi 65%. Powietrze nawiewane musi spełniać określone wymagania, być dobrze oczyszczone i w wystarczającej ilości.
 3. Pistolety natryskowe LVLP (niska objętość przy niskim ciśnieniu) na wylocie dyszy tworzy ciśnienie 0,7-1,1 bara, stosując wejście 1,5-2. Powietrze zużywa się z prędkością 170-200 l / min. Narzędzie tego typu pozwala osiągnąć transfer LMC powyżej 70% i praktycznie eliminuje wady właściwe dla dwóch pierwszych odmian. Jedyną rzeczą, która nie podoba się jest koszt tego rodzaju pistoletu natryskowego.

Na miejscu zbiornika materiału pneumatyczne rozpylacze są podzielone na urządzenia z górnym lub dolnym położeniem pojemnika na farbę.

Jeśli zbiornik znajduje się na górze, nad podajnikiem, farba dostaje się do komory mieszania grawitacyjnie z powodu grawitacji. Zaletami tego urządzenia są zrównoważone wyważanie, które pozwala poprawić jakość malowania i zmniejszyć zmęczenie podczas pracy. Dzięki takiemu rozmieszczeniu zbiornika dozwolone jest stosowanie farb i lakierów o bardziej gęstej konsystencji.

W dolnej pozycji pojemnika pod materiałem farby wchodzi do urządzenia pod wpływem ciśnienia powietrza. Zaletą takiego układu jest zauważalnie większa objętość LMC, którą można wlewać do zbiornika narzędzia na raz. Ponadto jest bardzo wygodne, że gdy dochodzi do przerwy w pracy, zawsze można umieścić instrument na dowolnej poziomej powierzchni.

Pistolety natryskowe są często wykonane ze stopów metali, każdy z nich ma co najmniej trzy regulacje - dostarczanie powietrza, farbę oraz kształt i kierunek powstałego natrysku.

Wybierz kompresor do pneumatycznego pistoletu natryskowego

Kompetentny wybór sprężarki jest również ważny dla prawidłowego działania pneumatycznego pistoletu natryskowego, jak wybrać odpowiednie urządzenie? Rozważmy niektóre funkcje.

Moc sprężarki jest jednym z głównych parametrów, najczęściej stosowane są urządzenia, w których wartość tej charakterystyki wynosi 1,2-1,5 kW. Należy pamiętać, że nieznany producent w opisie może wskazywać na zawyżone parametry. Dlatego konieczne lub preferowane jest wyposażenie już sprawdzonych firm lub wybór z marginesem mocy.

Ilość zgromadzonego powietrza zależy od objętości odbiornika. W warunkach przemysłowych często stosuje się kompresory z dużymi objętościami odbiorników - około 400-600 litrów. Do celów domowych lub małych warsztatów wystarczy 25-50 litrów. W takim przypadku wymiary kompresora pozostaną w dopuszczalnych granicach dla komfortowego zakresu ruchu.

Głównym kryterium wyboru sprężarek do użytku w połączeniu z pistoletami natryskowymi jest wydajność. Ta właściwość pokazuje możliwą objętość powietrza dostarczanego do pistoletu natryskowego przez określony czas. Różne typy opryskiwaczy mogą zużywać od 150 do 1000 l / min. Należy wziąć pod uwagę, że po sprężeniu powietrza traci się do 35% objętości. Odpowiednio, wydajność wymagana dla pistoletu natryskowego powinna być równa lub mniejsza niż 65% wydajności określonej w dokumentacji sprężarki. Pamiętaj, że silnik pracujący na granicy możliwości nie potrwa długo.

Pozostaw komentarz za pomocą Vkontakte

Wyszukaj

Najnowsze komentarze

 • proinstrumentinfo.ru do rekordowego narzędzia Kraftool. Żółto-zielona jakość
 • Vladimir do rekordowego narzędzia Kraftool. Żółto-zielona jakość
 • Sasha nagrywać Jak wybrać piłę łańcuchową za cenę i jakość?

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 PROInstrument. Wszystko, co musisz wiedzieć o narzędziu budowlanym

Twoja opinia została odebrana i wysłana do administratora.

Jak wybrać pneumatyczny pistolet natryskowy

Duże i złożone powierzchnie są bardziej wygodne do malowania z pistoletu natryskowego. Pistolet natryskowy pomoże szybko i jakościowo pomalować sufit i ściany, ogrodzenie i grzejnik, zderzak samochodowy i starą komodę. Najważniejsze jest to, że narzędzie powinno być wysokiej jakości, w przeciwnym razie zrujnuje całą pracę. Jak wybrać pneumatyczny pistolet natryskowy?

Przy zakupie sprzętu należy wziąć pod uwagę wiele czynników - materiały, które zostaną spryskane, pożądana jakość malowania, kwalifikacje mistrza. Jeśli jest sprężarka, należy wybrać pistolet natryskowy ze względu na jego pojemność. W przeciwnym razie, najpierw musisz wybrać opryskiwacz, a już do niego - kompresor.

Struktura i zasada działania pistoletu pneumatycznego

Zanim wybierzesz pneumatyczny pistolet natryskowy, musisz zrozumieć jego konstrukcję. Ten opryskiwacz wygląda jak metalowy pistolet, który jest podłączony do kompresora za pomocą elastycznego węża. "Pistolet" jest wyposażony w pojemnik na farbę (zbiornik zbiorczy), stożkową dyszę (dyszę lub dyszę) i igłę uszczelniającą. Ma również śruby regulacyjne.

Urządzenie z pistoletu pneumatycznego

Ważne! Sprężarka pneumatycznego atomizera musi być wyposażona w odbiornik.

Jak działa taki sprzęt? Sprężarka pompuje powietrze do określonego ciśnienia. Gdy malarz naciśnie spust, zawór otwiera się i sprężone powietrze dostaje się do rozpylacza. Tutaj, dzięki spadkowi ciśnienia, farba "rozciąga się" ze zbiornika i jest rozpylana na najmniejsze cząstki. Z dyszy pistoletu wylatuje strumień kolorowej "mgły", który koloruje niezbędne powierzchnie. Strumień ten nazywany jest latarką i może mieć różne kształty w przekroju (okrągłe lub wydłużone).

Prawie wszystkie pistolety natryskowe mogą być używane do kontrolowania prędkości podawania powietrza i rozpylanego materiału. Wiele modeli jest wyposażonych w kilka dysz o różnych średnicach.

Rodzaje pneumatycznych pistoletów natryskowych

Spraye są podzielone na trzy typy według dwóch podstawowych cech - ciśnienia i przepływu powietrza. Rodzaj pistoletu natryskowego jest łatwy do rozpoznania dzięki oznakowaniu na korpusie.

Wskaźniki z tabeli implikują określone charakterystyki pracy nebulizatora:

 • Procent przeniesienia wskazuje, ile farby dostaje się na malowaną powierzchnię. Niski transfer to duży wydatek materiału. Reszta farby jest po prostu rozpylana w powietrzu. Tutaj jego cząstki wysychają i osadzają się na pomalowanej powierzchni w postaci pyłu, pogarszając jakość powłoki.
 • Przepływ powietrza wskazuje, która sprężarka jest potrzebna do tego pistoletu natryskowego. Jego wydajność powinna być o 20-40% wyższa niż zużycie opryskiwacza.

Ważne! Przy dużych prędkościach przepływu zwiększa się zapotrzebowanie na czyste powietrze. Użyj filtrów, aby upewnić się, że krople oleju ze sprężarki nie stykają się z powietrzem w pistolecie.

Każdy rodzaj aerozolu ma swoje plusy i minusy:

 1. HP pozwala malować równomiernie i szybko, ale ze względu na powstawanie dużej ilości kolorowego pyłu w powietrzu nie daje idealnej jakości malowania. Podczas nakładania błyszczących materiałów po wyschnięciu będziesz musiał polerować powierzchnię. Aby pracować z tym pistoletem, potrzebujesz dobrego osobistego wyposażenia ochronnego.

Rada! HP - najlepsza opcja dla początkującego mistrza i do rozpraszania niedrogich materiałów. Jest to prosty i niedrogi pistolet do użytku domowego.

Dysze do pistoletów natryskowych są dostępne w postaci wymiennych dysz. Średnica dyszy wpływa na wielkość cząstek materiału emitowanego z dyszy. Im cieńszy otwór dyszy, tym drobniejsza farba jest natryskiwana. W przypadku gęstych, lepkich kompozycji potrzebne są dysze o większej średnicy. Podnieś dysze do określonego materiału.

Jeśli pistolet nie jest wyposażony w wymienną dyszę, warto wybrać najbardziej uniwersalną średnicę, która pasuje do wszystkich planowanych prac.

Średnica dyszy pistoletu natryskowego wpływa na rodzaj natryskiwanego materiału

Do notatki! Najpopularniejsze dysze mają średnią średnicę (1,3-1,7 mm). Na przykład przy naprawach domowych najlepiej nadaje się do malowania samochodu opryskiwacz z dyszą 1,5 mm - 1,4 mm.

Jeśli pistolet jest wysokiej jakości, zwykle jest wyposażony w zestaw dysz o średnicy 1-3 mm. Często zestaw zawiera również dysze dające różne kształty palnika.

Z reguły pneumatyczne pistolety natryskowe są wyposażone w zbiorniki o pojemności 0,8-1 l. Jest to pojemność, która jest dołączona bezpośrednio do "pistoletu". W ten sposób mistrz maluje w ręku całą objętość farby. Jeśli potrzebujesz pomalować bardzo duże powierzchnie, użyj specjalnych zbiorników o pojemności do 100 litrów. Dołączają do pistoletu natryskowego za pomocą węża.

Rodzaje przyłączenia zbiornika do pistoletu natryskowego

Zbiornik znajduje się na dole lub na górze "pistoletu". Ich pozycja nie zależy od rodzaju pistoletu natryskowego (HP, HVLP lub LVLP). Musisz wybrać model z taką lokalizacją pojemności, która będzie wygodna dla mistrza. Ale istnieje kilka obiektywnych plusów i minusów każdego rozwiązania:

 1. Dolny czołg nie zasłania mistrza podczas malowania. Podczas przerwy pistolet natryskowy można postawić na stole (spód pojemnika jest płaski). Ale farba z dolnego zbiornika jest podawana do opryskiwacza tylko pod ciśnieniem sprężonego powietrza. Dlatego na dnie zbiornika zawsze znajduje się niewykorzystany materiał. Ponadto dolne zbiorniki często mają nieco większą objętość niż górne.
 2. Zbiornik górny jest dobry, ponieważ nie pozostawia w nim żadnej farby - wszystko wpada do pistoletu natryskowego pod wpływem grawitacji. W wyniku tego takie agregaty mogą być natryskiwane grubszymi powłokami. Uważa się również, że górny zbiornik równoważy wagę urządzenia i materiału. Dzięki temu nebulizator jest wygodniejszy w trzymaniu, dłoń nie męczy się tak szybko.

Oprócz wymienionych cech, należy również zwrócić uwagę na dostępność wybranego modelu pistoletu, aby kontrolować dostarczanie farby, kierunek i konfigurację palnika. Konieczne jest trzymanie urządzenia, które lubisz w dłoni - powinno być wygodne do pracy.

Wybierając nebulizator, musisz trzymać urządzenie w dłoni i rozumieć, jakie to wygodne

Wybór sprężarki do pistoletu natryskowego

Decydując się na model nebulizatora, należy wybrać dla niego sprężarkę. Najważniejsze cechy:

 • Moc silnika. W większości modeli jest to 1,2-1,8 kW, a to wystarcza do pracy. Wyższe stawki często okazują się tylko chwytem marketingowym ze strony pozbawionych skrupułów producentów (w rzeczywistości moc takich jednostek jest znacznie niższa niż deklarowana). I nie ma sensu marnować pieniędzy na dodatkową moc.
 • Objętość odbiornika. Do budowy i użytku domowego najlepiej nadaje się pojemność 24-50 litrów. Wystarczy, aby płynnie obsługiwać pistolet natryskowy, a sprężarka nie będzie zbyt ciężka do poruszania się po domu. Do celów produkcyjnych potrzebny jest odbiornik na 100-500 litrów.

Do notatki! Ciśnienie robocze większości sprężarek wynosi 6-8 bar. Wystarczy pracować z pistoletem natryskowym.

Ponadto pożądane jest, aby sprężarka była wyposażona w automatyczne wyłączanie przeciążeniowe, sterowanie ciśnieniem, manometr, filtry, wentylatory chłodzące, uchwyty i koła do przemieszczania.

Jeśli wybierzesz odpowiedni pistolet natryskowy i sprężarkę, możesz z łatwością malować różnorodne powierzchnie. To doskonały sprzęt, najbardziej niezawodny i bezpieczny wśród wszystkich dozowników.

 • Wykończenie wnętrza
  • Pułap
  • Ściany
  • Seks
  • Drzwi, łuki
  • Windows
  • Piec, kominek
 • Wykończenie lokalu
  • Kuchnia
  • Łazienka, WC
  • Korytarz, hol wejściowy
  • Balkon, loggia
  • Inne pokoje
 • Wykończenie budynków
  • Letnie i prywatne domy
  • Domy drewniane
  • Łaźnie, sauny
 • Materiały wykończeniowe
  • Drywall
  • Panele okładzinowe
  • Tapeta, korek
  • Płytka
  • Laminat, linoleum
  • Tynk dekoracyjny
 • Prace wykończeniowe
  • Stiuk
  • Primer
  • Putty
  • Malowanie, bielenie
 • Wykończenie zewnętrzne
  • Fasada

Budowa podmiejskich mieszkań jest obarczona wieloma problemami. Jednym z nich jest urządzenie podłogi.

Zewnętrzne zbocza metalu - jest to ustalona i prosta wersja otworów okiennych wykończeniowych z zewnątrz. Technologia.

Przez długi czas płyty z tworzyw sztucznych są zasłużenie popularne. Oczywiście na rynku pojawiają się bardziej nowoczesne.

Dodaj komentarz

89 − 85 =