Nazwa kategorii

Czerwona dioda LED

Czerwona dioda LED: podstawowe cechy i zastosowania

Diody LED (emitujące światło), ubrany jest również bardziej nam znane angielska nazwa LED (akronim dla diody emitującej światło), to prawdziwe nieznanych bohaterów w świecie elektroniki. Wykonują dziesiątki różnych funkcji i są teraz używane niemal w każdym urządzeniu elektronicznym. Na przykład, wyświetlić ich symbole na podświetlenie wyświetlacza, przekazywać informacje z pilota do odbiornika sygnału świetlnego w domu lub poinformować o aktualnym stanie urządzenia. Zielone, czerwone i niebieskie diody LED razem tworzą obraz na dużym ekranie telewizora lub kontrolują ruch na światłach.

Zasadniczo diody LED to tylko miniaturowe żarówki, które są doskonale zainstalowane w każdym obwodzie elektrycznym. Ale w tym samym czasie nie mają żarnika, który jest obowiązkowy dla zwykłych lamp, w wyniku czego lekko się nagrzewają. Światło emitowane przez diody LED powstaje tylko w wyniku ruchu elektronów w półprzewodniku, a ich żywotność jest taka sama jak w przypadku konwencjonalnego tranzystora.

Jeśli porównamy żywotność diody LED i lampy żarowej, to LED ma tysiące godzin więcej. Małe diody LED stały się zamiennikiem lamp, które oświetlają ekrany LCD o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu stają się znacznie cieńsze.

Skąd pochodzi to dziwne światło?

Nie zagłębiaj się w dżunglę procesów fizycznych, zobaczmy, jak świecą się diody LED.

Światło jest formą energii uwalnianej przez atom, składającą się z wielu małych paczek cząstek o energii i pędzie, zwanych fotonami. Są one wytwarzane przez poruszające się elektrony z odległej orbity do bliższej. Im większa odległość elektronu, tym większa emitowana przez niego energia, charakteryzująca się wyższą częstotliwością. Ta częstotliwość jest dokładnie odpowiedzialna za długość fali świetlnej, która określa kolor promieniowania. Na przykład atomy w standardowej diodzie krzemowej są rozmieszczone w taki sposób, że elektron spada na stosunkowo niewielkiej odległości. W rezultacie częstotliwość fotonów jest tak mała, że ​​jest niewidoczna dla ludzkiego oka - znajduje się w podczerwonej części spektrum światła. Oczywiście nie musi to być złe: diody LED na podczerwień są idealne, zwłaszcza w przypadku pilotów zdalnego sterowania.

Płonące czerwone diody LED otwierają część widzialnego światła od osoby i są już w stanie, na przykład, oświetlić cyfry w elektronicznym zegarze. W zależności od materiałów użytych w diodach LED, można je dostroić do świecenia w podczerwieni, ultrafiolecie i wszystkich kolorach widma widocznego między nimi.

Dwie beczki identyczne z twarzą

Wkrótce po opracowaniu czerwonej diody LED pojawiły się diody LED i inne kolory. Niemal natychmiast zaczęli się łączyć, umieszczając w jednej skorupie. Dwukolorowa dioda LED to urządzenie z dwoma zaciskami, w których dwie przeciwnie skierowane diody o różnym kolorze promieniowania są zainstalowane równolegle w tej samej obudowie. Kolor będzie zależeć od polaryzacji napięcia przyłożonego do urządzenia.

Szeroko stosowane czerwono-zielone diody LED, używane jako wskaźnik gotowości urządzenia do pracy (czerwony-zielony, zielony-włączony).

Nie ma doskonałości na świecie ani pary niedoskonałości idealnego źródła światła

Oczywiście technologia LED nie jest jeszcze doskonała. Jedną z wad jest ich podatność na wysokie temperatury. prąd upływu jest zbyt duży i, w rezultacie, przegrzanie układu LED powoduje nieodwracalne poparzenie, często określane jako załamaniu LED. Ponadto, dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów półprzewodnikowych diod LED do niedawna było zbyt drogie, aby być stosowane jako naturalne oświetlenie. Ale od 2000 roku, wraz z rozpoczęciem masowej produkcji, cena LED spadła kilka razy i stał się porównywalny z kosztem konwencjonalnych lamp, a także z długiego życia, jasne światło, przyjazne dla środowiska i wspaniałe wykorzystanie energii diod stała się bardziej opłacalna opcja oświetlenie dla domu .

Wielka i straszna czerwona latarnia

Przyjrzyjmy się bliżej, gdzie użyto czerwonej diody LED. To może być słusznie uważany za „starszy brat” w rodzinie LED, nie tylko dlatego, że był to pierwszy LED, działające w zakresie promieniowania widzialnego widma promieniowania. To naturalne, że przed innymi stosowano je do praktycznych potrzeb, przede wszystkim w celu przyciągnięcia uwagi w przypadku awarii sprzętu. Zgadzam się, gdy zamiast jednolitego dudnienie silnika rytmicznie migać czerwona dioda LED, migające tę czy inną ikonę na pulpicie swojego ulubionego samochodu lub ukochanego pralką, to przynajmniej wywołuje wrażenie łagodnego niepokoju. Tak, to jest ostrzeżenie o takich sytuacjach awaryjnych, że najczęściej stosuje się tego typu wskaźnik.

Czerwony kolor ma najdłuższą długość fali i najmniej podlega rozproszeniu, odpowiednio, jest widoczny z najdalszej odległości. Dlatego nie jest zaskakujące, że czerwona dioda LED, która miga na czerwono, jest szeroko stosowana do latarni awaryjnych i alarmowych. Co więcej, poziom zużycia prądu przez diody LED tego koloru jest najmniejszy spośród wszystkich innych diod LED widma widzialnego, co zapewnia maksymalny czas pracy używanego urządzenia oświetleniowego.

Czerwone diody LED są używane wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na światło o wysokiej intensywności, bez ingerencji innych osób. Na przykład są one preferowane w teatrze, w kinie i do czytania map astronomicznych. Czerwone światło nie męczy oczu, przyczyniając się do lepszego poszerzenia źrenicy i pozwala doskonale widzieć odbijające światło obiekty.

A dla ogrodników technologia LED znalazła godne zastosowanie. Niebieskie światło stymuluje początkowy wzrost rośliny, a użycie czerwonych diod świecących poprawia proces kwitnienia i owocowania jajników. W tym przypadku diody LED są poza konkurencją, ponieważ przydzielając ogromną ilość światła, nie przegrzewają się i nie osuszają powietrza, w przeciwieństwie do innych typów lamp, które mogą zaszkodzić przyszłym plonom.

Wymiana starych żarówek na diody LED to tylko wierzchołek góry lodowej, historia LED właśnie się zaczyna. Dzięki nowym rozwiązaniom rozwiązania LED wkraczają w nowe horyzonty, które wcześniej były dla nich niedostępne. Najbardziej prawdopodobnym kierunkiem jest rozwój związany z zastosowaniem organicznych diod emitujących światło, lub OLED.

Organiczne materiały użyte do stworzenia tych półprzewodników są tworzywami sztucznymi, co umożliwia dziś tworzenie próbek elastycznych źródeł światła, a nawet wyświetlaczy. Wygląda na to, że technologia OLED utoruje drogę dla następnej generacji telewizorów i smartfonów. W końcu bardzo wygodne jest zdjąć telewizor ze ściany, wrzucić go do tuby i zabrać ze sobą, na przykład, do daczy.

Trudno powiedzieć, gdzie w przyszłości pójdzie technologia LED, ale jedno jest pewne: nie będzie powrotu do lampy Edisona.

Co to jest LED. Krótki opis

W skrócie, LED (LED) to urządzenie półprzewodnikowe, które emituje światło, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Światło pojawia się, gdy cząsteczki przenoszące prąd (znane jako elektrony i dziury) są połączone w materiale półprzewodnikowym w obszarze połączenia p-n.

Ponieważ światło jest wytwarzane w stałym materiale półprzewodnikowym, diody LED są opisane jako urządzenia półprzewodnikowe. Oświetlenie półprzewodnikowy termin, który obejmuje również światło organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED), odróżnia tę technikę oświetleniową z innych źródeł światła, takich jak lampy żarowe, lampy halogenowe, lamp fluorescencyjnych.

Wewnątrz półprzewodnikowego materiału LED, elektrony i dziury znajdują się w pasmach energii. Szerokość przerwy między pasmami określa energię fotonów (cząstek światła) emitowanych przez diody LED.

Energia fotonu określa długość fali emitowanego światła, a w konsekwencji jego kolor. Różne materiały półprzewodnikowe o różnych zabronionych strefach tworzą różne kolory światła. Dokładną długość fali (kolor) można regulować zmieniając skład regionu emitującego światło lub aktywnego.

Diody LED składają się ze związków elementów półprzewodnikowych z grup III i V układu okresowego pierwiastków Mendelejewa pierwiastków chemicznych. Przykładami takich materiałów, które są powszechnie stosowane do wytwarzania diod LED, są arsenek galu (GaAs) i fosforek galu (GaP).

Do połowy lat 90-tych diody LED miały ograniczony zakres kolorów, w szczególności nie istniały komercyjne niebieskie i białe diody LED. Rozwój diod opartych na azotku galu (GaN) uzupełnił paletę kolorów i otworzył wiele nowych urządzeń.

Główne materiały używane do produkcji diod LED

Głównymi materiałami półprzewodnikowymi stosowanymi do produkcji diod LED są:

  • InGaN: niebieskie, zielone i ultrafioletowe diody emitujące światło o wysokiej jasności
  • AlGaInP: diody LED o wysokiej jasności w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym
  • AlGaAs: diody LED czerwone i podczerwone
  • GaP: żółte i zielone diody LED

Jak już wspomniano powyżej, diody LED mają różne kolory i napięcia robocze. Ważną cechą LED jest jej prąd znamionowy. W zależności od napięcia roboczego, musimy obliczyć rezystor dla diody LED, aby uniknąć uszkodzenia diody LED przez duży prąd.

W urządzeniach elektronicznych o napięciu 5 woltów dla większości diod LED małej mocy z reguły wystarczy rezystor o rezystancji około 220 omów.

Diody LED mają polaryzację. Dlatego, aby dioda LED świeciła, jego anoda musi być połączona z plusem źródła zasilania, a katoda z minusem. Zazwyczaj noga anody LED jest dłuższa niż noga katody. Ponadto, po stronie katody, korpus diody LED jest ścięty.

Nie martw się, jeśli wystąpi błąd w polaryzacji połączenia. Z LED nic się nie dzieje, po prostu się nie świeci. Z wyjątkiem specjalnego przypadku, gdy przedłożyłeś bardzo duże napięcie.

Oprócz prostych diod LED są również Diody LED RGB, który może wyświetlać dowolny kolor w oparciu o system RGB. Diody RGB mogą być reprezentowane jako oddzielne trzy diody LED w jednej obudowie: czerwona (R), zielona (G), niebieska (B). Zmieniając intensywność poświaty każdego z nich, możemy uzyskać dowolny kolor.

Diody RGB mają cztery wyjścia do podłączenia - jeden dla każdego koloru (trzy styki) i jeden dla zasilania plus (wspólna anoda) lub minus (wspólna katoda).

Jeśli masz diodę RGB ze wspólną katodą, schemat połączeń będzie wyglądał następująco:

Tutaj widzimy, że trzy piny są połączone przez rezystory z zasilaczem lub mikrokontrolerem (na przykład Arduino), a czwarty pin do minusowej mocy.

Jeśli masz diodę RGB ze wspólną anodą, schemat połączeń będzie wyglądał następująco:

Należy zauważyć, że konieczne jest podłączenie rezystorów do każdego koloru, ponieważ diody LED działają z niższym napięciem niż wyjście mikrokontrolera. Zwykle dla czerwonej diody LED wystarczający jest rezystor 150-180 omów i 75-100 omów dla koloru zielonego i niebieskiego.

Jeśli nie masz tych rezystancji, użyj większego oporu (jest to prawdą we wszystkich przypadkach, w których rezystor jest używany do ochrony przed przepięciem - wybieramy mniejsze napięcie, na korzyść zapisu diody LED).

Charakterystyka diod LED: pobór prądu, napięcie, moc i strumień świetlny

Czasy, w których diody LED były używane tylko jako wskaźniki włączenia urządzeń, dawno minęły. Nowoczesne urządzenia LED mogą całkowicie zastąpić lampy żarowe w domowych, przemysłowych i ulicznych oprawach oświetleniowych. Jest to ułatwione przez różne charakterystyki diod LED, wiedząc, że można wybrać odpowiedni analog LED. Korzystanie z diod LED, biorąc pod uwagę ich podstawowe parametry, otwiera bogactwo możliwości w zakresie oświetlenia.

Podstawą diody LED jest sztuczny kryształ półprzewodnikowy

Dioda LED (oznaczona LED, LED, LED w języku angielskim) jest urządzeniem opartym na sztucznym krysztale półprzewodnikowym. Kiedy przepływa przez nią prąd elektryczny, powstaje zjawisko emisji fotonu, które prowadzi do poświaty. Ta poświata ma bardzo wąski zakres widmowy, a jej kolor zależy od materiału półprzewodnikowego.

Diody LED mogą z łatwością zastąpić tradycyjne żarówki żarowe

Diody LED z czerwoną i żółtą poświatą wykonane są z nieorganicznych materiałów półprzewodnikowych na bazie arsenku galu, zielony i niebieski są wytwarzane na bazie azotku indowo-galu. Aby zwiększyć jasność strumienia świetlnego, stosuje się różne dodatki lub stosuje się metodę wielowarstwową, gdy warstwa czystego azotku glinu jest umieszczona pomiędzy półprzewodnikami. W wyniku powstania kilku przejść elektronowych (p-n) w jednym krysztale, zwiększa się jasność jego emisji.

Istnieją dwa rodzaje diod LED: wskazania i oświetlenia. Pierwsze są używane do wskazania włączenia różnych urządzeń do sieci, a także źródeł dekoracyjnego oświetlenia. Są kolorowe diody umieszczone w półprzezroczystej obudowie, każda z nich ma cztery wyjścia. Urządzenia emitujące światło podczerwone są używane w urządzeniach do zdalnego sterowania urządzeniami (sterowanie zdalne).

W obszarze iluminacji wykorzystywane są diody LED emitujące białe światło. Kolory wyróżniają się diodami LED o zimnym białym, neutralnym białym i ciepłym białym blasku. Istnieje klasyfikacja diod LED używanych do oświetlenia metodą instalacji. Oznaczenie diody LED SMD oznacza, że ​​urządzenie składa się z aluminiowego lub miedzianego podłoża, na którym umieszczony jest kryształ diodowy. Samo podłoże jest umieszczone w obudowie, której styki są połączone ze stykami diody LED.

Zastosowanie oświetlenia LED we wnętrzu kuchni

Inny typ diody LED jest oznaczony jako OCB. W takim narzędziu wiele kryształów pokrytych fosforem umieszczonych jest na jednej planszy. Dzięki tej konstrukcji uzyskuje się wysoką jasność. Technologia ta jest używana do produkcji lamp LED o dużym strumieniu światła na stosunkowo niewielkiej powierzchni. To z kolei sprawia, że ​​produkcja lamp LED jest najbardziej przystępna i niedroga.

Zwróć uwagę! Porównując lampy na diodach LED SMD i COB, można zauważyć, że pierwszą można naprawić, wymieniając uszkodzoną diodę LED. Jeśli lampa na diodach COB nie działa, będziesz musiał zmienić całą tablicę za pomocą diod.

Wybierając odpowiednią diodę LED do oświetlenia, należy wziąć pod uwagę parametry diod LED. Należą do nich napięcie zasilania, moc, prąd operacyjny, sprawność (strumień świetlny), temperatura luminescencji (kolor), kąt promieniowania, wymiary, okres degradacji. Znając podstawowe parametry, będzie można łatwo wybrać urządzenia do uzyskania określonego wyniku oświetlenia.

Technologia LED wykorzystywana jest w projektowaniu lotnisk i stacji kolejowych

Wartość zużycia prądu LED

Zazwyczaj w przypadku tradycyjnych diod LED zapewniony jest prąd o wartości 0,02 A. Istnieją jednak diody LED zaprojektowane dla 0.08A. Do takich diod świecących przenosi się mocniejsze urządzenia, w które zaangażowane są cztery kryształy. Znajdują się one w tej samej obudowie. Ponieważ każdy z kryształów zużywa 0,02 A, w sumie jedno urządzenie zużyje 0,08A.

Stabilność działania urządzeń LED zależy od wielkości prądu. Nawet niewielki wzrost natężenia prądu pomaga zmniejszyć natężenie promieniowania (starzenie) kryształu i zwiększyć temperaturę barwową. To w efekcie końcowym prowadzi do tego, że diody LED zaczynają świecić na niebiesko i przedwcześnie zawieść. A jeśli wartość natężenia prądu znacznie wzrośnie, dioda LED natychmiast się przepali.

Aby ograniczyć pobór prądu, w projektach lamp i lamp LED zastosowano stabilizatory prądu dla diod LED (sterowniki). Przekształcają prąd, doprowadzając go do pożądanej wartości dla diod LED. W przypadku, gdy chcesz podłączyć oddzielną diodę LED do sieci, musisz użyć rezystorów ograniczających prąd. Obliczanie rezystancji rezystora dla diody LED odbywa się z uwzględnieniem jego specyficznych cech.

Przydatna rada! Aby prawidłowo wybrać rezystor, można użyć kalkulatora do obliczenia rezystora dla diody LED umieszczonej w Internecie.

Girlandę LED można wykorzystać jako dekorację pokoju

Jak sprawdzić napięcie diod LED? Faktem jest, że nie ma parametru napięcia zasilającego per se dla diod LED. Zamiast tego stosuje się spadek napięcia na diodzie LED, co oznacza wartość napięcia na wyjściu diody LED, gdy przepływa przez nią prąd znamionowy. Wartość napięcia wskazana na opakowaniu odzwierciedla tylko spadek napięcia. Znając tę ​​wartość, możemy określić napięcie pozostałe na krysztale. Wartość ta jest brana pod uwagę w obliczeniach.

Biorąc pod uwagę zastosowanie różnych półprzewodników dla diod LED, napięcie każdego z nich może być różne. Skąd wiesz, ile jest Volt LED? Możesz określić na podstawie koloru blasku instrumentów. Na przykład dla niebieskich, zielonych i białych kryształów napięcie wynosi około 3 V, dla żółci i czerwieni - od 1,8 do 2,4 V.

W przypadku korzystania z równoległego połączenia diod identyczne nominalna wartość napięcia 2B mogą wystąpić następujące warunki: wynikowe parametry rozproszenia sam diody nie powiedzie (spalania), a inne słabo oświetlone. Dzieje się tak ze względu na fakt, że nawet wtedy, gdy napięcie wzrasta do 0,1 V, co oznacza zwiększenie prądu przepływającego przez diodę LED, 1,5. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że obecny przy nominalnej LED.

Żarówka 100W jest odpowiednikiem oprawy oświetleniowej LED 12-12.5W

Moc światła, kąt świecenia i moc diody LED

Porównanie strumienia świetlnego diod z innymi źródłami światła przeprowadza się, biorąc pod uwagę siłę emitowanego przez nie promieniowania. Przyrządy o średnicy około 5 mm dają od 1 do 5 lumenów światła. Natomiast strumień świetlny żarówki 100W wynosi 1000 lm. Ale przy porównywaniu należy wziąć pod uwagę, że zwykła lampa ma rozproszone światło, a dioda LED ma światło kierunkowe. Dlatego konieczne jest uwzględnienie kąta rozproszenia diod LED.

Kąt dyspersji różnych diod LED może wynosić od 20 do 120 stopni. Po podświetleniu diody LED dają jaśniejsze światło pośrodku i zmniejszają oświetlenie do krawędzi kąta rozproszenia. W ten sposób diody LED lepiej oświetlają określony obszar, zużywając mniej energii. Jednakże, jeśli wymagane jest zwiększenie obszaru oświetlenia, konstrukcja soczewek wykorzystuje soczewki dyfuzyjne.

Jak określić moc diod LED? Aby określić moc lampy LED wymaganej do wymiany lampy żarowej, konieczne jest zastosowanie współczynnika równego 8. Na przykład można zamienić zwykłą lampę 100 W na instrument LED o mocy co najmniej 12,5 W (100 W / 8). Dla wygody można wykorzystać dane tabeli dotyczące zgodności mocy lamp żarowych i źródeł światła LED:

Przy stosowaniu diod LED do oświetlenia bardzo ważny jest wskaźnik efektywności, który jest określony przez stosunek strumienia świetlnego (lm) do mocy (W). Porównując te parametry z różnymi źródłami światła, uzyskujemy, że sprawność żarówki żarowej wynosi 10-12 lm / W, luminescencja to 35-40 lm / W, a dioda LED - 130-140 lm / W.

Temperatura barwowa źródeł LED

Jednym z ważnych parametrów źródeł LED jest temperatura luminescencji. Jednostki tej wielkości to stopnie Kelvina (K). Należy zauważyć, że wszystkie źródła światła są podzielone na trzy klasy w zależności od temperatury luminescencji, w której biała ciepła ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, dzień biały od 3300 do 5300 K i zimną biel powyżej 5300 K.

Zwróć uwagę! Komfortowe postrzeganie ludzkiego oka przez promieniowanie LED zależy bezpośrednio od temperatury barwowej źródła LED.

Temperatura barwowa jest zwykle wskazywana na oznakowaniu lamp LED. Jest to oznaczone czterocyfrową liczbą i literą K. Wybór lamp LED o określonej temperaturze barwowej zależy bezpośrednio od cech jej zastosowania do oświetlenia. Poniższa tabela pokazuje użycie źródeł LED o różnych temperaturach luminescencji:

Falowy charakter koloru umożliwia wyrażanie temperatury barwowej diod LED przy użyciu długości fali. Oznaczenia niektórych urządzeń LED odzwierciedlają temperaturę barwową dokładnie w postaci interwału o różnej długości fali. Długość fali jest oznaczana przez λ i mierzona w nanometrach (nm).

Rodzaje diod LED SMD i ich charakterystyka

Biorąc pod uwagę rozmiar diod LED SMD, urządzenia są klasyfikowane do grup o różnych charakterystykach. Najpopularniejsze diody LED o rozmiarach 3528, 5050, 5730, 2835, 3014 i 5630. Charakterystyka diod LED SMD różni się w zależności od rozmiaru. Tak więc różne typy diod SMD różnią się jasnością, temperaturą barwową, mocą. W oznakowaniu diod LED dwie pierwsze cyfry pokazują długość i szerokość urządzenia.

Diody LED SMD 5630 na taśmie LED

Główne parametry diod SMD 2835

Główne cechy diod SMD LED 2835 obejmują zwiększony obszar promieniowania. W porównaniu z SMD 3528, który ma okrągłą powierzchnię roboczą, obszar promieniowania SMD 2835 ma kształt prostokątny, co przyczynia się do większej emisji światła na dolnej wysokości elementu (około 0,8 mm). Strumień świetlny takiego urządzenia wynosi 50 lm.

Obudowa diod SMD 2835 wykonana jest z żaroodpornego polimeru i wytrzymuje temperatury do 240 ° C. Należy zauważyć, że degradacja promieniowania w tych elementach jest mniejsza niż 5% podczas 3000 godzin pracy. Ponadto, urządzenie ma wystarczająco niski opór cieplny przejścia kryształ-substrat (4 C / W). Prąd roboczy przy wartości maksymalnej wynosi 0,18 A, temperatura kryształu wynosi 130 ° C.

W zależności od koloru jarzenia emitować ciepłe białe temperatury zapłonu 4000 K, światło białe - 4800 K czystej bieli - od 5000 do 5800 K, a biała o temperaturze koloru 6500-7500 K. Należy zauważyć, że maksymalna wartość strumienia świetlnego z przyrządów z zimne białe blask, minimum - dla diod LED ciepłej bieli. Konstrukcja urządzenia zwiększyła powierzchnię styku, co przyczynia się do lepszego odprowadzania ciepła.

Przydatna rada! Diody LED SMD 2835 mogą być używane do każdego rodzaju instalacji.

Wymiary diody LED SMD 2835

Charakterystyka diod LED SMD 5050

W konstrukcji obudowy SMD 5050 znajdują się trzy identyczne diody LED. Źródła LED koloru niebieskiego, czerwonego i zielonego mają charakterystykę techniczną podobną do kryształów SMD 3528. Wartość prądu roboczego każdej z trzech diod LED wynosi 0,02 A, stąd łączna wartość prądu całego urządzenia wynosi 0,06A. Aby upewnić się, że diody LED nie zawodzą, zaleca się nie przekraczać tej wartości.

Urządzenia LED SMD 5050 mają bezpośrednie napięcie 3-3.3V i strumień świetlny (prąd sieciowy) 18-21 lm. Moc jednej diody LED składa się z trzech wartości mocy każdego kryształu (0,7W) i wynosi 0,21W. Kolor jarzenia emitowanego przez instrumenty może być biały we wszystkich odcieniach, zielony, niebieski, żółty i wielokolorowy.

Bliskie ułożenie diod LED o różnych kolorach w tej samej obudowie SMD 5050 umożliwiło realizację wielokolorowych diod LED z oddzielnym sterowaniem każdym kolorem. Aby sterować oprawami za pomocą diod LED, należy używać kontrolerów SMD 5050, aby po upływie określonego czasu można było płynnie zmieniać kolory poświaty. Zazwyczaj urządzenia te mają kilka trybów sterowania i mogą regulować jasność diod LED.

Wymiary diody LED SMD 5050

Typowe cechy diody LED SMD 5730

Diody LED SMD 5730 - nowoczesne reprezentacje urządzeń LED, których obudowa ma wymiary geometryczne 5,7x3 mm. Odnoszą się one do ultra-jasnych diod LED, których charakterystyka jest stabilna i jakościowo odmienna od cech ich poprzedników. Wyprodukowane przy użyciu nowych materiałów, diody LED charakteryzują się wysoką mocą i bardzo wydajnym strumieniem światła. Ponadto mogą pracować w warunkach wysokiej wilgotności, są odporne na zmiany temperatury i wibracji, mają długą żywotność.

Istnieją dwa typy urządzeń: SMD 5730-0,5 o mocy 0,5 W i SMD 5730-1 o mocy 1 W. Charakterystyczną cechą urządzeń jest możliwość ich działania na prądzie pulsującym. Wartość prądu znamionowego SMD 5730-0,5 wynosi 0,15A, w przypadku pracy impulsowej urządzenie może wytrzymać natężenie prądu do 0,18A. Ten typ diod LED zapewnia strumień świetlny do 45 lumenów.

Diody LED SMD 5730-1 działają przy prądzie stałym 0,35A, z trybem impulsowym - do 0,8A. Wydajność strumienia świetlnego takiego urządzenia może wynosić do 110 lm. Dzięki odpornemu na wysoką temperaturę polimerowi urządzenie może wytrzymać temperaturę do 250 ° C. Kąt rozproszenia obu typów SMD 5730 wynosi 120 stopni. Stopień degradacji strumienia świetlnego jest mniejszy niż 1% przy działaniu przez 3000 godzin.

Wymiary diody LED SMD 5730

Charakterystyka diod Cree LED

Firma Cree (USA) zajmuje się opracowywaniem i produkcją super jasnych i najpotężniejszych diod LED. Jedna z grup diod Cree jest reprezentowana przez serię urządzeń Xlamp, które są podzielone na pojedyncze i wielokryształowe. Jedną z cech źródeł monokrystalicznych jest rozkład promieniowania wzdłuż krawędzi urządzenia. Ta innowacja pozwoliła produkować lampy o dużym kącie luminescencji, wykorzystując minimalną liczbę kryształów.

W serii źródeł LED XQ-E High Intensity kąt świecenia wynosi od 100 do 145 stopni. Mając małe geometryczne wymiary 1,6x1,6 mm, moc super jasnych diod LED wynosi 3 wolty, a strumień świetlny 330 lm. Jest to jeden z najnowszych osiągnięć firmy Cree. Wszystkie diody LED, których konstrukcja została opracowana na bazie pojedynczego kryształu, mają wysokiej jakości rendering w CRE 70-90.

Zewnętrzne girlandy LED: mrozoodporne i odporne na wilgoć dekoracje

Firma Cree wydała kilka wersji wielokolorowych urządzeń LED o najnowszych typach mocy od 6 do 72 woltów. Diody wieloukładowe są podzielone na trzy grupy, w tym urządzenia o wysokim napięciu, o mocy do 4W i powyżej 4W. W źródłach do 4W istnieje 6 kryształów w przypadku typu MX i ML. Kąt rozproszenia wynosi 120 stopni. Kup diody LED Cree tego typu mogą mieć biały ciepły i chłodny połysk.

Przydatna rada! Pomimo wysokiej niezawodności i jakości światła, możesz kupić wydajne diody LED serii MX i ML za stosunkowo niską cenę.

Grupa powyżej 4W zawiera diody LED z kilku kryształów. Najbardziej zwymiarowane w grupie są urządzenia o mocy 25 W reprezentowane przez serię MT-G. Nowością firmy są diody LED modelu XHP. Jedno z dużych urządzeń LED ma korpus 7x7 mm, jego moc wynosi 12 W, strumień świetlny to 1710 lm. Diody LED z wysokim napięciem łączą niewielki rozmiar i dużą moc światła.

Lampy LED seria XQ-E High Intensity producent Cree (USA)

Istnieją pewne zasady podłączenia diod LED. Biorąc pod uwagę, że prąd przepływający przez urządzenie porusza się tylko w jednym kierunku, ważne jest, aby uwzględnić nie tylko pewne napięcie, ale także optymalną wartość prądu dla długotrwałego i stabilnego funkcjonowania urządzeń LED.

Schemat podłączenia diody LED do sieci 220V

W zależności od użytego źródła zasilania istnieją dwa rodzaje obwodów do podłączenia diod LED do 220V. W jednym przypadku stosowany jest sterownik z ograniczonym prądem, w drugim przypadku specjalny zasilacz stabilizujący napięcie. Pierwsza opcja uwzględnia użycie specjalnego źródła o określonej sile prądu. Rezystor w tym obwodzie nie jest wymagany, a liczba podłączonych diod LED jest ograniczona przez moc napędu.

Do oznaczenia diod LED w obwodzie stosuje się dwa rodzaje piktogramów. Powyżej każdego z nich są dwie małe równoległe strzałki skierowane w górę. Symbolizują jasny blask urządzenia LED. Przed podłączeniem diody LED do 220 V za pomocą zasilacza, konieczne jest włączenie rezystora w obwodzie. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, spowoduje to znaczne zmniejszenie zasobu roboczego diody LED lub po prostu zawiedzie.

Schemat podłączenia diod LED do sieci 220 V za pomocą kondensatora wygaszającego C1

Jeśli używasz zasilacza do podłączenia, tylko napięcie będzie stabilne w obwodzie. Biorąc pod uwagę nieznaczną rezystancję wewnętrzną urządzenia LED, włączenie go bez ogranicznika prądu doprowadzi do zapłonu urządzenia. Dlatego do obwodu przełączającego LED wprowadza się odpowiedni rezystor. Należy zauważyć, że rezystory mają różne nominały, więc należy je poprawnie obliczyć.

Przydatna rada! Ujemny moment obwodów włączenia diody emitującej światło w sieci 220 V za pomocą rezystora staje się dyspersją dużej mocy, gdy wymagane jest podłączenie obciążenia przy zwiększonym poborze prądu. W tym przypadku rezystor jest zastępowany kondensatorem wygaszającym.

Jak obliczyć opór dla diody LED

Przy obliczaniu rezystancji dla diody LED stosowana jest następująca formuła:

gdzie U jest napięciem, ja jest aktualną siłą, R jest oporem (prawo Ohma). Załóżmy, że konieczne jest podłączenie diody LED o następujących parametrach: 3V - napięcie i 0,02A - natężenie prądu. Aby podłączyć LED do 5 V na zasilaczu, nie zawiedzie, musisz usunąć dodatkowe 2 V (5-3 = 2V). Aby to zrobić, konieczne jest uwzględnienie w obwodzie rezystora o określonej rezystancji, który oblicza się za pomocą prawa Ohma:

Rezystory o różnych wartościach rezystancji

Zatem stosunek 2B do 0,02 A wynosi 100 omów, tj. właśnie taki rezystor jest potrzebny.

Często zdarza się, że przy parametrach diod LED rezystancja rezystora ma niestandardową wartość dla urządzenia. Takich ograniczników prądu nie można znaleźć w punktach sprzedaży, na przykład 128 lub 112,8 Ohm. Następnie należy użyć rezystorów, których rezystancja ma najbliższą większą wartość w porównaniu z wartością obliczoną. W takim przypadku diody LED nie będą działały w pełni, ale tylko o 90-97%, ale będzie to niewidoczne dla oczu i wpłynie pozytywnie na zasoby urządzenia.

W Internecie istnieje wiele opcji do obliczania diod LED. Uwzględniają one główne parametry: spadek napięcia, prąd znamionowy, napięcie wyjściowe, liczbę urządzeń w obwodzie. Ustawiając parametry urządzeń LED i źródeł prądu w polu formularza, można znaleźć odpowiednie charakterystyki rezystorów. Aby określić odporność ograniczników prądu kodowanych kolorami, istnieją również online obliczenia rezystorów dla diod LED.

Schemat równoległego i szeregowego połączenia diod LED

Podczas montażu struktur z kilku urządzeń LED, obwody przełączające LED są używane w sieci 220-woltowej z połączeniem szeregowym lub równoległym. Aby uzyskać poprawne połączenie, należy wziąć pod uwagę, że kiedy diody LED są włączane sekwencyjnie, wymagane napięcie jest sumą spadków napięcia każdego urządzenia. Podczas gdy równoległa moc diod LED dodaje prąd.

Schematy równoległego połączenia diod LED. W opcji 1 dla każdego obwodu diody stosowany jest osobny rezystor, w opcji 2, wspólny dla wszystkich obwodów

Jeżeli obwody używają urządzeń LED o różnych parametrach, to dla stabilnej pracy konieczne jest obliczenie rezystora dla każdej diody LED osobno. Należy zauważyć, że nie ma dwóch identycznych diod LED. Nawet urządzenia jednego modelu mają nieznaczne różnice w parametrach. Prowadzi to do tego, że po podłączeniu dużej liczby w obwodzie szeregowym lub równoległym z pojedynczym rezystorem, mogą szybko ulec zniszczeniu i awarii.

Zwróć uwagę! W przypadku stosowania pojedynczego rezystora w obwodzie równoległym lub szeregowym można podłączyć tylko urządzenia LED o identycznych charakterystykach.

Rozbieżność parametrów przy równoległym połączeniu kilku diod LED, powiedzmy 4-5 sztuk, nie wpłynie na działanie urządzeń. A jeśli połączysz wiele diod LED z takim obwodem - to będzie zła decyzja. Nawet jeśli źródła LED mają niewielkie różnice w charakterystyce, spowoduje to, że niektóre urządzenia emitują jasne światło i szybko się palą, podczas gdy inne będą świecić się lekko. Dlatego podczas łączenia równoległego zawsze używaj oddzielnego rezystora dla każdego urządzenia.

Jeśli chodzi o połączenie szeregowe, zużycie jest ekonomiczne, ponieważ cały obwód zużywa prąd w ilości równej zużyciu jednej diody LED. W schemacie równoległym zużycie jest sumą wydatków wszystkich diod LED uwzględnionych w schemacie zawartym w schemacie.

Schemat szeregowego połączenia diod LED

Jak podłączyć diody LED do 12 woltów

Przy projektowaniu niektórych urządzeń rezystory są dostarczane podczas fazy produkcyjnej, co umożliwia podłączenie diod LED do napięcia 12 wolt lub 5 woltów. Jednak takich urządzeń nie zawsze można znaleźć w sprzedaży. Dlatego w schemacie podłączenia diod LED do 12 woltów zapewniony jest ogranicznik prądu. Pierwszym krokiem jest poznanie charakterystyki podłączonych diod LED.

Takim parametrem, jak spadek napięcia bezpośredniego dla typowych urządzeń LED, jest około 2V. Prąd znamionowy tych diod LED wynosi 0,02A. Jeśli chcesz podłączyć taką diodę LED do 12V, to "dodatkowe" 10 V (12 minus 2) musi zostać zgaszone przez rezystor ograniczający. Za pomocą prawa Ohma można obliczyć dla niego opór. Zróbmy to 10 / 0,02 = 500 (Ohm). Dlatego wymagany jest rezystor o wartości 510 Ohm, który jest najbliższy wielu elementom elektronicznym E24.

Aby ten obwód działał stabilnie, konieczne jest również obliczenie mocy ogranicznika. Używając wzoru, z którego moc jest równa iloczynowi napięcia i prądu, obliczamy jego wartość. Napięcie 10 V jest mnożone przez prąd o wartości 0,02 A, a otrzymujemy 0,2 W. Dlatego wymagany jest rezystor, którego standardowa moc znamionowa wynosi 0,25W.

Schemat podłączenia taśmy LED RGB do 12V

Jeżeli do obwodu mają być dołączone dwa urządzenia LED, należy wziąć pod uwagę, że napięcie na nich będzie już 4V. W związku z tym dla rezystora pozostaje ugasić nie 10V, ale 8V. W związku z tym na podstawie tej wartości wykonywane są dalsze obliczenia rezystancji i mocy rezystora. Rozmieszczenie rezystorów w obwodzie można zapewnić w dowolnym miejscu: od strony anody, katody, między diodami LED.

Jak przetestować multimetr LED

Jednym ze sposobów sprawdzenia statusu operacyjnego diod LED jest testowanie za pomocą multimetru. Taki instrument może diagnozować diody LED dowolnego projektu. Przed sprawdzeniem diody LED przez tester przełącznik urządzenia ustawia się w trybie "ciągłości", a sondy są przykładane do zacisków. Kiedy czerwona sonda jest zwarta do anody, a czarna sonda do katody, kryształ musi emitować światło. Jeśli zmienisz polaryzację, na wyświetlaczu powinno pojawić się "1".

Przydatna rada! Przed testowaniem diody LED do pracy zaleca się wyciszenie głównego oświetlenia, ponieważ podczas testowania prąd jest bardzo niski, a dioda LED emituje światło tak słabe, że można go przeoczyć w normalnym oświetleniu.

Obwód kontrolny LED z multimetrem cyfrowym

Testowanie urządzeń LED może odbywać się bez użycia sond. W tym celu w otworach znajdujących się w dolnym rogu urządzenia anoda jest wstawiana do otworu z symbolem "E", a katoda - ze wskaźnikiem "C". Jeśli dioda LED działa, powinna się zapalić. Ta metoda testu jest odpowiednia dla diod LED o wystarczająco długich stykach, bez lutowania. Pozycja przełącznika z tą metodą weryfikacji nie ma znaczenia.

Jak testować diody LED za pomocą multimetru, a nie parować? W tym celu należy przylutować do części testowych części testowych ze zwykłego spinacza do papieru. Jako izolacja odpowiednia jest uszczelka tekstolitowa, która jest układana między drutami, po czym jest ona obrabiana taśmą elektryczną. Wyjście to rodzaj adaptera do podłączania sond. Zszywacze dobrze sprężynują i pewnie mocują się w złączach. W tej formie można podłączyć przewody testowe do diod LED, nie odparowując ich z obwodu.

Co możesz zrobić z diodami LED?

Wiele szynek ćwiczy różne projekty diod LED własnymi rękami. Zebrane niezależnie produkty nie są gorszej jakości, a czasem przekraczają analogi produkcji. Mogą to być urządzenia kolorowe i muzyczne, migające diody LED, światła na diodach LED własnymi rękami i wiele więcej.

Używanie diod LED w tworzeniu kostiumów scenicznych

Składanie obecnego stabilizatora diod LED własnymi rękami

Aby upewnić się, że zasób LED nie zostanie opracowany przed upływem terminu, konieczne jest, aby przepływający przez niego prąd miał stałą wartość. Wiadomo, że diody LED w kolorze czerwonym, żółtym i zielonym mogą poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem prądowym. Podczas gdy niebiesko-zielone i białe źródła LED są spalane przez 2 godziny nawet przy niewielkim przeciążeniu. Tak więc, dla normalnej pracy LED, konieczne jest rozwiązanie problemu z jego zasilaniem.

Jeśli zmontujesz łańcuch szeregowo lub równolegle połączonych diod LED, możesz zapewnić im identyczne promieniowanie, jeśli przepływający przez nie prąd jest taki sam. Ponadto impulsy prądu wstecznego mogą niekorzystnie wpływać na żywotność źródeł LED. Aby tego uniknąć, konieczne jest włączenie stabilizatora prądu dla diod LED w obwodzie.

Oznaki jakościowe opraw LED zależą od zastosowanego przetwornika - urządzenia, które konwertuje napięcie na stabilizowany prąd o określonej wartości. Wielu radioamatorów zbiera obwód do zasilania diod LED z 220 V własnymi rękami na podstawie układu LM317. Elementy takiego układu elektronicznego mają niski koszt i taki stabilizator jest łatwy do skonstruowania.

Schemat podłączenia wydajnej diody LED za pomocą zintegrowanego regulatora napięcia LM317

Podczas korzystania z regulatora prądu na LM317 dla diod LED prąd regulowany jest w granicach 1A. Prostownik oparty na LM317L stabilizuje prąd do 0.1A. Obwód urządzenia wykorzystuje tylko jeden rezystor. Jest obliczany za pomocą internetowego kalkulatora rezystancji dla diody LED. Do zasilania odpowiednie gotowe urządzenia: zasilacze z drukarki, laptopa lub innej elektroniki użytkowej. Bardziej złożone systemy do samodzielnego zbierania nie są opłacalne, ponieważ łatwiej je zdobyć w gotowej formie.

DXO z diod LED własnymi rękami

Zastosowanie świateł do jazdy dziennej w samochodach (DRL) w widoczny sposób zwiększa widoczność samochodu w świetle czasu przez innych użytkowników drogi. Wielu kierowców ćwiczy samodzielne montowanie DRL za pomocą diod LED. Jedną z opcji jest urządzenie DRL z 5-7 diodami LED o mocy 1 W i 3 W dla każdej jednostki. Jeśli użyjemy słabszych źródeł LED, strumień światła nie spełni standardów takich świateł.

Przydatna rada! W produkcji DRL rękach, wziąć pod uwagę wymagania GOST: 400-800 Kd strumienia światła, kąt oświetlenia w płaszczyźnie poziomej - 55 ° w płaszczyźnie pionowej - 25 stopni, powierzchnia - 40 cm².

Światła do jazdy dziennej poprawiają widoczność samochodu na drodze

Do podstawy można użyć aluminiowej płyty profilowej z obszarami do mocowania diod LED. Diody LED są mocowane na płycie za pomocą kleju przewodzącego ciepło. W zależności od rodzaju źródeł LED wybiera się optykę. W takim przypadku odpowiednie soczewki o kącie świecenia 35 stopni. Soczewki są instalowane na każdej diodzie LED osobno. Przewody są wyprowadzane w dowolnym dogodnym kierunku.

Ponadto, opracowano przypadek DRL, który jednocześnie służy jako grzejnik. Aby to zrobić, możesz użyć profilu w kształcie litery U. Gotowy moduł LED znajduje się wewnątrz profilu, mocując go do śrub. Całą wolną przestrzeń można wypełnić przezroczystym uszczelniaczem na bazie silikonowej, pozostawiając tylko soczewki na powierzchni. Taka powłoka będzie służyć jako ochrona przed wilgocią.

Połączenie DRL z zasilaczem odbywa się przy obowiązkowym użyciu rezystora, którego oporność jest wcześniej obliczana i sprawdzana. Sposoby połączenia mogą być różne, biorąc pod uwagę model samochodu. Schematy połączeń można znaleźć w Internecie.

Schemat połączenia DRL z jednostką sterującą

Jak sprawić, aby diody LED migały

Najpopularniejszymi migającymi diodami LED, które można kupić w gotowej formie, są urządzenia regulowane poziomem potencjału. Miganie kryształu następuje z powodu zmiany mocy na zaciskach urządzenia. Zatem dwukolorowe czerwono-zielone urządzenie LED emituje światło w zależności od kierunku przepływającego przez nie prądu. Efekt migotania diody RGB uzyskuje się poprzez podłączenie trzech zacisków w celu oddzielnego sterowania do określonego systemu sterowania.

Ale możesz zrobić migającą i zwykłą jednokolorową diodę LED, posiadającą w arsenale minimum elementów elektronicznych. Przed wykonaniem migającej diody LED należy wybrać obwód roboczy, który będzie prosty i niezawodny. Możesz użyć migającego obwodu LED, który będzie zasilany ze źródła 12V.

Układ składa się z tranzystora Q1 mocy (GTC nadaje wysoki krzemu 315 i analogi), rezystor R1 820-1000 om, 16 V pojemność kondensatora C1 i 470 uF LED źródła. Gdy obwód kondensator jest naładowany do 9-10V po otwiera ten tranzystor na chwilę i wysyła zapisany LED energetyczną, która zaczyna migać. Schemat ten można zrealizować tylko w przypadku zasilania ze źródła 12V.

Miganie diod LED jest używane, na przykład, w girlandzie choinki

Możesz zbudować bardziej zaawansowany obwód, który działa analogicznie do tranzystorowego multiwibratora. Układ zawiera tranzystory GTC 102 (2 szt.), R1 i R4 rezystory 300 omów każdego ograniczenia prądu, R2 rezystory R3 27000 Omów do ustawienia prądu bazy tranzystora, 16 V kondensatorów biegunowych (2 szt. Wydajność: 10 μF) i dwa źródła LED. Ten obwód zasilany jest przez zasilacz 5V DC.

Układ działa na „Darlington”: kondensatory C1 i C2 są na przemian ładowany i rozładowywany, który powoduje otwarcie szczególności tranzystora. Kiedy jeden tranzystor podaje energię C1, świeci jedna dioda LED. Dalsze płynnie pobierana C2 VT1 a prąd bazy zmniejsza się, co prowadzi do zamknięcia i otwarcia VT1 VT2 i innych świateł LED.

Przydatna rada! Jeśli używasz zasilacza o napięciu powyżej 5V, będziesz musiał użyć rezystorów o innej wartości znamionowej, aby zapobiec awariom diod LED.

Schemat błysków LED

Montaż muzyki kolorowej na diodach LED własnymi rękami

Aby wdrożyć dość złożone schematy kolorów na diodach LED własnymi rękami, najpierw musisz dowiedzieć się, jak działa najprostszy schemat kolorów. Składa się z pojedynczego tranzystora, rezystora i urządzenia LED. Taki obwód może być zasilany ze źródła o wartości od 6 do 12V. Obwód jest obsługiwany przez amplifikację kaskadową ze wspólnym emiterem (emiter).

Baza VT1 odbiera sygnał o zmiennej amplitudzie i częstotliwości. W przypadku, gdy oscylacje sygnału przekroczą ustalony próg, tranzystor otwiera się i dioda LED świeci. Wadą tego schematu jest zależność migania od stopnia sygnału dźwiękowego. W ten sposób efekt kolorowej muzyki objawi się tylko przy pewnym stopniu głośności dźwięku. Jeśli dźwięk zostanie zwiększony. Dioda LED będzie zapalać się cały czas, a wraz ze spadkiem - niewielki odblask.

Aby osiągnąć pełny efekt, kolor muzyki za pomocą przebicia obwodu pasma dźwięku LED na trzy części. Obwód z trzykanałowym przetwornikiem audio jest zasilany przez źródło 9V. Ogromną liczbę schematów kolorów można znaleźć w Internecie na różnych forach radioamatorów. Może to być kolor obieg muzyki za pomocą wstążki, taśmy monochromatyczne RGB-LED, a także miękkie obwody i wyłączanie diod LED. Również w sieci można znaleźć obwody świateł do jazdy na diodach LED.

Schemat składania muzyki kolorowej własnymi rękami

Projekt wskaźnika napięcia na diodach LED własnymi rękami

Jazdy wskaźnik napięcia zawiera rezystor R1 (zmiennej rezystancji 10 omów), rezystory R1, R2 (1K), dwa tranzystory KT315B VT1, VT2 KT361B trzy diody LED - HL1, HL2 (czerwony), HLZ (zielony). X1, X2 - zasilanie 6 V. W tym schemacie, to zaleca się stosowanie przy napięciu 1,5V-Urządzenia LED.

Algorytm samodzielnie wykonanego wskaźnika napięcia LED przedstawia się następująco: po przyłożeniu napięcia świeci się centralne źródło światła LED w kolorze zielonym. W przypadku spadku napięcia czerwona dioda LED po lewej stronie jest włączona. Zwiększenie napięcia powoduje zaświecenie czerwonej diody LED po prawej stronie. W środkowej pozycji rezystora wszystkie tranzystory będą znajdować się w pozycji zamkniętej, a napięcie przejdzie tylko do centralnej zielonej diody LED.

Otwarcie tranzystora VT1 występuje, gdy suwak jest przesuwany w górę rezystor, zwiększając napięcie. W tym przypadku zasilanie napięcia do HL3 ustaje i jest podawane do HL1. Gdy suwak jest przesuwany w dół (napięcie maleje) tranzystora VT1 występuje otwieranie i zamykanie VT2, która zasilania diody LED HL2. Z niewielkim opóźnieniem dioda LED HL1 gaśnie, HL3 miga raz i świeci się HL2.

Schemat montażu wskaźnika napięcia na diodach LED własnymi rękami

Taki schemat można zmontować za pomocą elementów radiowych z przestarzałej technologii. Niektórzy zbierają go na tablicy tekstolitowej, zachowując skalę 1: 1 wraz z rozmiarem części, tak aby wszystkie elementy mogły być umieszczone na planszy.

Nieograniczony potencjał oświetlenia LED pozwala samodzielnie zaprojektować z diod LED różne urządzenia oświetleniowe o doskonałych właściwościach i niskich kosztach.

Sterowniki diod LED: rodzaje, charakterystyki i kryteria wyboru dla urządzeń

RCD: co to jest? Cel, zastosowanie i charakterystyka techniczna

Zasilanie taśmy LED 12V: wybór najlepszego urządzenia

Promienniki podczerwieni z termoregulatorem do letniej rezydencji: charakterystyka i wybór

Konwektor gazowy na gazie balonowym: ceny, cechy i cechy wyboru

Gazowy podgrzewacz gazowy: ceny i specyfikacje najlepszych modeli

„Napięcie wskaźnik LED zaprojektować swoje ręce” i „Prawo wskaźnik napięcia montaż LED z rąk” jakoś nie pasują. Ale dzięki za artykuł.

Dodaj komentarz

+ 45 = 52