Nazwa kategorii

Kwiat dekabrysta

Tajemnice kwitnienia dekabrysta: opieka w domu (zdjęcie). Rozmnażanie, karmienie i pojenie - opieka nad dekabrystą w domu

Nazwa botaniczna Dekabrysta lub Boże Narodzenie - Schlumberger.

Jego osobliwość polega na tym, że pomimo tego, że należy do rodzaju kaktusów, opieka nad nim w domu jest znacznie inna.

Szczególną atrakcją zygokaktusa jest jego rozkwit na Boże Narodzenie.

Jak to osiągnąć i jakie inne warunki są konieczne, dowiesz się z naszego artykułu.

Dekabrysta: opieka domowa - reprodukcja

Decembrist należy do rodzaju południowoamerykańskich zigokaktusov. Nazwa pochodziła z okresu kwitnienia. Jest koniec listopada - początek lutego - czas, kiedy w lasach tropikalnych jest lato. Odnosi się do rodziny długich wątrób i może sprawić ci przyjemność przez 15 lat. Uważa się, że roślina ta jest bezpretensjonalna w opiece, a proces reprodukcji jest możliwy nawet dla początkujących.

Najpowszechniejszą metodą (a dla niektórych nawet jedyną) jest reprodukcja sadzonki. Najlepszą porą na to jest maj lub czas, kiedy kwiat zakwitnie. Schlumberger różni się tym, że łatwo tworzy korzenie powietrzne. Na samym początku konieczne jest odkręcenie trzpienia dwoma procesami (tak, odkręca się) od macierzystej rośliny. W tym celu nie używaj noża ani nożyczek. Obracając segment wokół jego osi, możesz go łatwo oddzielić od ucieczki. Następnie należy pozostawić wysuszoną łodygę w powietrzu (jest to kwestia czasu od kilku godzin do dwóch dni). Następnie wrzuć cięcie do piasku, perlitu, wermikulitu (substytutu piasku) lub ziemi, aby uwolnić korzenie. Możesz to zrobić w wodzie, a dla uzyskania najlepszego efektu użyj podkładki - specjalnego narzędzia do przyspieszenia wzrostu korzeni. W ciągu miesiąca można zauważyć pojawienie się segmentu - oznacza to, że zakorzenienie zakończyło się sukcesem i można przeszczepić roślinę na ziemię. Również sadzonki można natychmiast sadzić w ziemi i przykrywać słojem, aby uzyskać efekt cieplarniany. Większość amatorów - hodowców kwiatów zgadza się, że przyzwyczajenie się do sadzonek zygokaktusa.

Ponadto jednym ze sposobów reprodukcji jest zaszczepienie. Stosuje się go stosunkowo rzadko, głównie w celu uzyskania formy zigokaktusa. Technologia reprodukcji jest następująca. Szczyt kaktusa Peireski (roślina, która jest szczepiona) cięty nożem. Pozostała łodyga jest lekko rozłupana, a fragment zygocakusa z kilku segmentów zostaje wstawiony do powstałego otworu. Określone miejsce jest połączone ze sobą i powiązane wątkiem. Po tym jak młoda roślina rozwinie koronę, nić zostanie usunięta, a liście zostaną oderwane na Peirecea. Ta sama roślina jest przymocowana do kołka, aby uniknąć złamania. Do sadzenia używa się równoważnej kompozycji gleby z mieszaniny turfy, liściastej ziemi i piasku.

Ważną częścią opieki nad dekabrystą w domu jest jego transplantacja. Jest wytwarzany bezpośrednio po kwitnieniu, tj. w miesiącu lutym. Zaleca się wykonanie tej procedury dla młodej rośliny - co roku, a dla dorosłego taka potrzeba pojawia się - co 4-5 lat. Wybierz pulę, która jest szeroka i niska. Napełnij jedną trzecią drenażu, a następnie wylej przygotowaną lub nabytą glebę, równomiernie rozprowadzając ją na doniczce. Konieczne jest wylanie jeden dzień po wyschnięciu górnej warstwy.

Dekabrysta: pielęgnacja domu - gleba, oświetlenie, warunki do kwitnienia

Gleba: zaleca się stosowanie światła, pożywienia, z dobrym drenażem. W swoich właściwościach musi być przepuszczalna dla powietrza i wody. Ideal to mieszanka torfu i ziemi z dodatkiem piasku. Możesz także wymieszać 1 część ziemi torfowej, 1 część piasku, 2 części ziemi liści. Uniwersalna kompozycja to: arkusz, próchnica, murawa (6: 4: 1) oraz torf i piasek (2: 2)

W celu dezynfekcji, dodać zbrylony węgiel i dla lepszej przepuszczalności wody, nie zapomnij umieścić miękiszu z cegły lub glinki ekspandowanej. Gleba dla dekabrysta musi być lekko kwaśna.

Najważniejszym aspektem przy uprawie dekabrysta jest to, że nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Jego miejsce zamieszkania powinno być jasne, ale trochę ocienione. W przeciwnym razie segmenty zaczną słabnąć i staną się szaro-zielone.

Home Dekabrysta do reżimu temperatury jest dość znośny, jego optymalny stopień to 18-25 ° C. Cechą zigokaktusu jest to, że lepiej jest wynieść go latem na świeże powietrze (na balkonie lub w ogrodzie).

Dekabrysta to roślina, która może być uprawiana jak zwykle, ale ma większy efekt jako ampel. Aby to zrobić, jest przycinane, w którym nadmiar części nie jest odcięty, ale rozkręcony ręcznie. Osiąga się to nie tylko wygląd kwiat, ale także obfite kwitnienie.

Po kwitnieniu drzemiący musi być sam. W tym okresie lepiej jest przenieść go do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 12-15 stopni, i zminimalizować podlewanie. Opatrunek górny powinien również zostać zatrzymany. Jeśli chcesz osiągnąć rozkwit dekabrysta przed Bożym Narodzeniem, musisz zapewnić dokładną opiekę w domu.

Jak rozkwitać dekabrysta: w połowie listopada przywróć roślinie ciepłą plamkę światła i zwiększ ilość napływającej wody, pomagając roślinie się obudzić. Spróbuj obrócić roślinę wokół jej osi, aby była równomiernie oświetlona ze wszystkich stron. Jeśli pąki pojawią się po jednej stronie, będzie lepiej oświetlona niż reszta. Ale nie rób nic, ale wyciągnij wnioski na następny raz. Ważna zasada: jak tylko pąki zaczną formować się na kwiatku, tj. zacznie się okres pączkowania, będzie przestawiany z miejsca na miejsce, a nawet doniczki z rośliną nie da się odwrócić. W przeciwnym razie, palacz może spanikować i odrzucić pąki. Twój kwiat poczuje się, gdy nadejdzie czas kwitnienia. I musisz mu zapewnić wszystkie warunki do tego.

Dekabrysta: opieka w domu - najlepsze opatrunek i podlewanie

Od marca zigokactus potrzebuje miesięcznego dodatkowego nawozu kompleksowy nawóz, w tym celu można użyć płynnego nawozu kompleksowego. W sezonie letnim, gdy pędy zaczynają intensywnie rosnąć, roślina musi być nawożona dwa razy w miesiącu. Od września zaleca się zaprzestanie nawożenia. Nie zapobiegnie roślinie i zapobiegawczemu traktowaniu fungicydami - lekami, które zapobiegają lub zabijają różnorodne bakterie - patogeny.

Podlewanie powinna być umiarkowana, najlepiej ciepła woda. Od połowy wiosny do września należy nawilżyć kwiat, aw okresie kwitnienia podlewać. Konieczne zwilżenie uzyskuje się przez opryskanie lub umieszczenie doniczki na palecie otoczakami.

Roślina nie lubi obfitego podlewania. Jeśli gleba jest stale mokra, system korzeniowy szybko gnije. W tym przypadku trudno jest ożywić dekabrystę. Przede wszystkim należy usunąć zepsute korzenie i zmienić glebę. Zwykle składa się z równych części torfu, piasku, miękiszu z cegły i cienkiej ziemi liściowej.

Roślina lubi wilgotne powietrze, więc nie bądź zbyt leniwa, aby rozpylać ją co najmniej raz dziennie.

Wskazówka: spróbuj pokryć czas kwitnienia śniegiem (lub lodem z lodówki) Dekabrysta wokół pnia. Pomoże to przedłużyć okres kwitnienia.

Postępując zgodnie z powyższym, kalendarz troski o dekabrystę w domu będzie tak wyglądać.

Wiosna. Przeprowadzamy przeszczep roślin pod koniec kwietnia-maja.

Lato. Wprowadzamy go na świeże powietrze. Chowamy się przed jasnymi i bezpośrednimi promieniami słońca, zwiększamy podlewanie, posypujemy ciepłą wodą.

Jesień. Przygotowujemy się do kwitnienia. Zmniejsz podlewanie i zmień dekabrystę w chłodne miejsce (około + 14 ° C). W listopadzie przenosimy roślinę do cieplejszego miejsca i zwiększamy podlewanie.

Zima. Przeprowadzamy miesięczny top dressing, regularnie wodę. Zigokaktus nie przenosi się w inne miejsce. Po kwitnieniu skracamy podlewanie i opuszczamy roślinę do końca marca.

Dekabrysta: opieka w domu: dlaczego ona umiera?

Pomimo względnie bezpretensjonalności tej rośliny, dekabrysta może również umrzeć, jeśli niezbędna opieka nie zostanie przeprowadzona w domu.

Gnicie korzeni - pojawia się, gdy korzenie są mocno nawilżone. Aby zapobiec ich śmierci, pomoże pilna transplantacja.

Rośliny więdnące - mogą być spowodowane przez choroby.

Pień zakładu kołysze - to znaczy, że roślina umiera z wychłodzenia (podlewanie zimną wodą, zawartość w chłodnym pomieszczeniu) lub odwrotnie, przed przegrzaniem w słońcu. Korzenie mogą być również spalane z silną koncentracją nawozów. W takim przypadku przeszczep roślinę na inny substrat.

Segmentowane segmenty łodygi kruszą się - przyczyną może być albo zmiana przędziorka lub brak składników odżywczych (wyczerpana gleba, brak dodatkowego nawożenia). W takim przypadku spryskaj zygocactus roztworem nawozu dla kaktusów epifitycznych lub włóż je pod korzeń. W skrajnych przypadkach można zmienić glebę. Również suche powietrze może spowodować opadanie.

Stres, który może być dotknięty przez roślinę, może również być przyczyną jej śmierci. Unikaj gwałtownego spadku temperatury, przeciągów, zmian warunków środowiskowych. Zmień przeszczep na czas, stosując wszystkie niezbędne warunki.

Stres ma również zastosowanie do standardowej sytuacji, w której nabywamy nabytą fabrykę. Niech Cię to nie denerwuje, jeśli w tym przypadku Schlumberger wyrzuci jasno różowe pąki na końcach liści. Przechodzi więc przez okres adaptacji. Zwróć też uwagę na kupowany kwiat. Segmenty na nim nie powinny być przezroczyste z niezrozumiałymi plamami. Spróbuj i pień rośliny. Musi być cały, silny i zdrowy.

Może to również dotyczyć dekabrysta choroby grzybowe, takie jak phytium, fusarioosis, phytophthora. Najczęstsze z tych chorób przenoszone są z już zarażonego krzewu. Pozbywanie się takich chorób pomoże w stosowaniu fungicydów z grupy triazoli lub obecności benomylu, chlorotalonilu.

Owady stanowią zagrożenie ze strony przędziorków, mogą pojawić się, gdy roślina jest w niewystarczającej wilgotności powietrza, a po dotknięciu liści rośliny stają się czerwone, żółte lub brązowe. W tym przypadku różne środki od szkodników owadzich "Aktellik9raquo;", "Phytovermgraquo; lub "Neoron9raquo;.

Jeśli wierzysz w znaki, to wyrobienie dekabrysta i opieka nad nim w domu jest dla ciebie.

Uważa się, że jego właściciele, pomaga zapobiegać chorobom pęcherzyka żółciowego i nadnerczy, a także pozbyć się bezsenności, alergii i obniżenia ciśnienia krwi.

Również ten kwiat przejmuje całą negatywną energię w pokoju i przekształca ją w sprzyjającą aurę.

To takie ważne dla naszego domu, prawda?

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Jak dbać o pokój Decembrist

Jak dbać o kwiat Dekabrysta, podstawowe zasady i zalecenia zostały przedstawione w naszym artykule.

Rodzima kraina rośliny i jej cechy

Rodzima kraina rośliny dekabrysta to tropikalne tereny Ameryki Południowej, więc kwiaty pojawiają się na niej właśnie podczas aktywnej fazy w warunkach naturalnych. Kwiat odnosi się do kaktusów leśnych (zigokaktusam), co oznacza, że ​​dokładna liczba gatunków waha się od 200 lub więcej gatunków.

Nazwa botaniczna to epifity lub kaktusy Schlumberberg. Posiada kanciaste płaskie segmenty - liście, a także różnorodne kolory. Zwykle zakres kolorów waha się od białego do jasnego szkarłatu, ale selekcja działa w tym kierunku bardzo aktywnie, więc nie wyklucza pojawiania się nietypowych odcieni.

Pomimo faktu, że miejsce urodzenia Dekabrysta - tropiki, chętnie rozwija się w warunkach pokojowych i nie różni się kapryśną naturą. Głównym wymogiem jest ochrona rośliny przed przeciągami i gwałtownymi zmianami temperatury, do których nie jest ona domyślnie przygotowana. Jak właściwie dbać o dekabrystę, a także o główne problemy związane z uprawą tego kwiatu, omówiono w dalszych informacjach.

Dbaj o dekabrystę w domu

Przewaga tej rośliny w naszych warunkach jest dość duża. Roślina wewnętrzna Decembrist nie różni się kapryśnością i nie wymaga nierealistycznych warunków dla pomyślnego wzrostu.

Głównymi wymaganiami są wystarczające podlewanie i komfortowa temperatura dla południowego gościa.

Świetnie wygląda w samotnych plantacjach, ponieważ jej kwiaty są dość duże i liczne. Lokalizacja doniczki musi być zaplanowana z uwzględnieniem dość długich pędów, ponieważ roślina nie lubi często zmieniać roślin. Po kwitnieniu konieczne jest usunięcie jajników, aby nie obciążać łodyg, a pozostałe niuanse udanej uprawy tego kwiatu są omówione dalej.

Roślina nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego i może nawet poparzyć się z bliskich "randek" z takim oświetleniem. Pożądane jest, aby umieścić garnek z dala od okna, w razie potrzeby, wykonując niezbędne zaciemnienie. Kwitnąca dekabrysta świetnie czuje się na stojakach i szafkach, a także na szerokich parapetach. Wybierając dla siebie miejsce, powinieneś rozważyć zasięg łodyg, a także pożądane wsparcie dla kwiatów.

Wygodny tryb temperatury

Zakład bardzo pomyślnie aklimatyzował się w naszych warunkach. Komfortowy zakres temperatur jest bardzo szeroki: od 10 do 35 stopni Celsjusza. Jednocześnie nie powinniśmy zapominać, że kwiat wyjątkowo gwałtownie zmienia nagłe zmiany. Jeśli wykonasz go na balkonie lub werandzie, zaleca się uprzednie przygotowanie. W pierwszych dniach możesz ograniczyć się do półgodzinnego pobytu na świeżym powietrzu, a następnie wydłużyć czas.

Zapewnienie niezbędnej ilości wilgoci jest kluczem do udanej uprawy tej rośliny. Gleba dla dekabrysta nigdy nie powinna wyschnąć, w przeciwnym razie spowolni wzrost i może zrzucić pąki, które się pojawiły. Zimą podlewanie jest nieznacznie zmniejszone, aby korzenie nie gniły, ale nadal powinny być regularne i obfite.

Podlewanie dekabrysta odbywa się tylko przez stojącą wodę o temperaturze pokojowej. Bardzo dobrze roślina reaguje na opryskiwanie i ciepły prysznic. Pędy należy regularnie usuwać z kurzu i ewentualnych zanieczyszczeń, a gdy pojawiają się kwiaty, należy zachować ostrożność, aby zapobiec dostaniu się nadmiernej wilgoci do wrażliwych płatków.

Nawożenie rośliny odbywa się za pomocą mieszaniny nawozów mineralnych, które można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach. Najlepiej kupić specjalny związek na kaktusy leśne, ale jeśli nie jest w sprzedaży, prawie każdy. Nawozy dla dekabrystów są najważniejsze przed kwitnieniem, w tym tradycyjnie stosowanym fosforanie i potażu, ale azot może opóźnić tworzenie nowych pąków.

Po aktywnej fazie kwitnienia konieczne jest zapewnienie roślinie pełnego spokoju, do którego doniczka jest przenoszona z chłodnego miejsca i zmniejsza podlewanie. Karmienie w tym czasie jest niepraktyczne, ponieważ prowokuje wzrost pędów, a to prowadzi do osłabienia kwiatu.

Sadzenie i przesadzanie dekabrysta

Kupno tego zwierzaka powinno zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu. Aby to zrobić, należy wziąć wystarczająco dużą doniczkę, a także zadbać o warstwę drenażową. Głębokość zbiornika nie ma znaczenia, ponieważ korzenie nie są zbyt głębokie od powierzchni. Jeśli roślina jest stara i zajmuje dużo miejsca, ma sens nieco odmłodzić, a także wyciąć zarośnięte łodygi.

Skład gleby dla Dekabrysta:

 • Torf, arkusz ziemi i piasek w proporcjach 1: 1: 0,5.
 • Torfowisko z miękiszem cegieł do drenażu.
 • Specjalna mieszanka dla kaktusów.

Transplantacja dekabrysta odbywa się co roku, a dla starej rośliny - przynajmniej raz na trzy lata. Zrób to lepiej po okresie odpoczynku, a na łodygach nie powinny być pąki.

System korzeniowy jest wystarczająco czuły na wpływy zewnętrzne, dlatego konieczne jest ostrożne usunięcie ziemi i przeniesienie rośliny do nowej doniczki.

Wskazane jest połączenie przeszczepu z rewizją korzeni, usunięcie starych i zwiędłych procesów. Jeśli w korzeniach znajdują się zgnilizny, należy je usunąć, a następnie ostrożnie podlać kwiat.

Podobnie jak wiele gatunków zigokaktusov, ten kwiat bardzo łatwo zapuści korzenie w nowym miejscu. Aby uzyskać kilka nowych pędów z rośliny matki, musisz przestrzegać poniższych zasad.

 • Nie możesz użyć narzędzia tnącego, lepiej oderwać łodygę dłońmi.
 • Z głównej łodygi oddzielaj trzon o co najmniej trzech odcinkach długości. Nie powinien mieć pąków, a także widocznych uszkodzeń i zgnilizny.
 • Pozostaw łodygę w chłodnym miejscu bez dostępu do wilgoci, aby lekko zniknęła z łodygi.
 • W przygotowanej glebie płytkie kikuty należy umieścić płytko. Na górze szklany pojemnik, zapewniający dogodne warunki do ukorzeniania.
 • Umieść garnek w nowej fabryce z dala od przeciągów i silnego światła słonecznego. Na tym etapie bardzo ważne jest zapewnienie całkowitego spokoju i umiarkowanego podlewania.
 • Po pojawieniu się nowych pędów zdejmij szklaną czapkę i zadbaj o kwiat zgodnie z algorytmem opisanym powyżej.

W ciągu dwóch lub trzech lat jest już pełnowartościowym kwiatem, ponieważ łodyga rośnie wystarczająco szybko. Kaktusy leśne charakteryzują się licznymi pędami, a także dość przyzwoitą długowiecznością - do 30 lat z dostateczną ostrożnością.

Kwitnący dekabrysta i niuanse troski

Największe zainteresowanie tym zwierzakiem w pokoju jest w okresie kwitnienia. Opieka dla dekabrysta w tym czasie powinna być tak delikatna, jak to tylko możliwe. Rośliny nie można zmienić, zmieniając harmonogram podlewania i przynęty. Wielu hodowców jest rozczarowanych ich wyborem, jeśli roślina nie zwalnia pąków przez długi czas. Aby poprawić tę sytuację, musisz znać zasady udanego kwitnienia.

Zasady pielęgnacji dla pomyślnego kwitnienia

 • Garnek dla rośliny nie powinien być zbyt duży.
 • Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest mała, okres kwitnienia będzie kontynuowany.
 • W zimie konieczne jest dodatkowe oświetlenie.
 • W okresie pąków jajnika konieczne jest ograniczenie do minimum podlewania i zwiększenie nawożenia.
 • Nie możesz wziąć pędów przed i podczas kwitnienia.

Jeśli kupiłeś roślinę już kwitnącą, powinieneś być przygotowany, że jeśli te zasady nie będą przestrzegane, a nawet jeśli transport będzie niedokładny, pąki mogą się rozpaść. Aby się tego nie bać, w przyszłym sezonie roślina będzie cieszyć się jeszcze piękniejszym kwitnieniem, ale tylko w wygodnych dla niego warunkach.

Co zrobić, jeśli dekabrysta nie zakwitnie

Po przejęciu tej rośliny można stanąć przed sytuacją, że pożądane kwitnienie nie odbywa się przez długi czas.

Nawet najbardziej idealne warunki nie gwarantują długowieczności i aktywnego wzrostu, ale konieczne jest zrozumienie przyczyn.

Dlaczego dekabrysta nie kwitnie:

 • Brak składników odżywczych. Po zakupie pożądane jest, aby nie natychmiast karmić roślinę, ponieważ w glebie jest wszystko, czego potrzebujesz. Następnie konieczne jest stosowanie nawozów co najmniej raz na dwa tygodnie, a przed nawożeniem pąków, wzmocnienie nawożenia.
 • Nie ma wystarczającej ilości światła. Pomimo swojego cienia, dekabrysta musi zapewnić dodatkowe oświetlenie w tym okresie. Najlepiej skupić się na miękkim rozproszonym świetle, a także przesunąć garnek bliżej okna.
 • Brak wilgoci. Rośliny tropikalne są bardzo wrażliwe na podlewanie, więc w niesprzyjających warunkach nie kwitną. Jednocześnie konieczne jest utrzymanie prawidłowej równowagi, nie pozwalając na gnicie korzeni.
 • W puli jest za mało miejsca. Roczna transplantacja pomoże nie tylko zaktualizować glebę i da więcej miejsca na wzrost. Takie manipulacje koniecznie poprzedzają rewizję systemu korzeniowego. Podczas takich "kontroli" konieczne jest usunięcie starych i zepsutych korzeni, dając roślinie nową młodość.

Kwiat dekabrysta różni się bezpretensjonalnością, ale nie oznacza to zupełnego lekceważenia dla nowego zwierzaka. Udana lokalizacja i ochrona przed niepotrzebnym stresem pozwolą na harmonijny rozwój zakładu. Aby podobać się bliskim spektakularnymi kwiatami na święta Nowego Roku, ważne jest, aby wziąć pod uwagę powyższe niuanse właściwej opieki.

Jak każda inna roślina w pomieszczeniach, zigokaktusy są podatne na częste choroby i ataki szkodników "domowych". Aby uniknąć śmierci kwiatu, konieczne jest regularne kontrolowanie segmentów i identyfikowanie przyszłych problemów na początkowym etapie.

 1. Tarcza określone przez ustalone plamy koloru brązowego. Szkodnik ten atakuje nadziemne części roślin i niezwykle trudno sobie z nim poradzić. Do natryskiwania stosuje się roztwór mydła, a także specjalne środki owadobójcze. W szczególnie trudnych przypadkach lepiej rzucić kwiat, aby zapobiec zakażeniu innych zwierząt.
 2. Phytophthora, fusarose lub phytium - choroby grzybowe, szybko rozprzestrzeniające się z zainfekowanej gleby. Najczęściej dotyka uszkodzonej lub osłabionej rośliny. Walcz z tym tylko specjalnymi przygotowaniami i obowiązkowym przeszczepem na czystej glebie.
 3. Pająk łatwo jest określić wygląd białej lub szarej płytki na sadzonkach, zwłaszcza w miejscach mocowania z liśćmi i pąkami. Ta "wstęga" podlega obowiązkowemu usunięciu, a następnie działaniu roztworu owadobójczego.
 4. Mąka prażona najczęściej tworzą się z wysoką wilgotnością gleby, więc pierwsze metody leczenia będą zmniejszone nawadnianie i leczenie roślin za pomocą leku. W niektórych przypadkach pożądane jest również przeszczepienie kwiatu do nowego garnka, zapewniając możliwie najlepszy drenaż.

Prawidłowa pielęgnacja kwiatu przez dekabrystę jest rozważana w informacji z naszego artykułu. Ten wspaniały tropikalny turysta od dawna jest znanym zwierzakiem, a jego kwitnienie jest przedmiotem szczególnej dumy dla gospodarzy. Niezwykłe kwiatostany pojawiają się przed świętami noworocznymi, więc drugie imię to Boże Narodzenie. Przestrzegając powyższych warunków opieki, a także zapewniając komfort i niezbędną temperaturę, możesz być pewien długowieczności swojego zwierzaka.

Kopiowanie materiałów na stronie jest surowo zabronione!

Kwiat dekabrysta: opieka domowa, narastające problemy

W Sylwestra kwitnie piękny dekembrystyczny kwiat na parapetach wielu mieszkań. Otrzymał jego imię dzięki kwitnieniu w grudniu, kiedy las jest mroźny. Z ich niezwykłymi kwiatami i bezpretensjonalnością pod ich opieką, dekabrysta spodobało się wielu kwiaciarni. Rosnąc w domu z zachowaniem wszystkich zasad, kwiat jest w stanie zadowolić swój kwiatek kilka razy w roku.

Opis i zdjęcie kwiatu Dekabrysta

Zygocactus dekabrysta lub Schlumberger odnosi się do kaktusów leśnych, chociaż nie ma cierni. W naturze rośnie na pniach i korzeniach tropikalnych drzew. Krzewy o wysokości od 30 do 40 cm składają się z wiszących rozgałęzionych zielonych pędów uformowanych z segmentów podobnych do liści.

System korzeniowy dekabrystów jest dość słaby, dlatego umiera w niesprzyjających warunkach. Jednak zygokaktsy różnią się obecnością korzeni "wyszukiwania" i korzeni powietrznych, które wychwytują wilgoć z powietrza. W rezultacie roślina przetrwa, a system korzeniowy zostanie przywrócony.

Na wierzchołkach pędów z pęcherzyków pojawiają się wielostopniowe, długie rurkowe kwiaty z pakietem długich pręcików. W warunkach naturalnego wzrostu spektakularne pręciki zigokaktus są zapylane przez kolibry. Naturalne zabarwienie kwiatów jest białe lub czerwone. Na dzisiaj hodowcy zostali wydedukowani klasami dekabrystów w kolorach szkarłatnych, fioletowych, żółtych, białych i różowych.

Jak dbać o dekabrystę w domu?

Zigokatusy rosną w dobrym świetle, ale nie lubią bezpośredniego światła słonecznego. Nie tolerują zmian temperatury, ponieważ w lasach tropikalnych zawsze jest ciepła i wilgotna pogoda. Jeśli troska o dekabrystę będzie zbliżona do naturalnych warunków, wtedy roślina zawsze będzie zdrowa i piękna.

Zigokaktus jest najlepszy rosną na parapetach. W pobliżu południowego okna doniczka z rośliną nie jest zalecana, ponieważ od bezpośredniego światła słonecznego segmenty jego pędów zaczną żółknąć i rozpadną się. Jeśli nie jest zapewnione rozproszone światło dekabrysta, musi ono być zacienione.

Podczas tworzenia pąków i kwitnienia, doniczka z rośliną nie powinna być odwracana i przestawiana. W przeciwnym razie kwiat wyrzuci pąki.

Latem zigokactus można uprawiać na balkonie, w loggii lub w ogrodzie. W tym przypadku musi podnieść dobrze oświetlone miejsce chronione przed wiatrem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Dekabrysta zaczyna kwitnąć pod koniec listopada. Po rozkwicie na wiosnę należy umieścić go w chłodnym pomieszczeniu.

Wygodna temperatura do wzrostu i kwitnienia zigokactus oscyluje w granicach 18-25С. Podczas aktywnego wzrostu i kwitnienia roślina potrzebuje temperatury od + 18 ° C do + 20 ° C. Aby wyhodować roślinę przed kwitnieniem, należy ją utrzymywać w temperaturze 12-16 ° C.

Dbałość o dekabrystę w domu pokrywa się z warunkami uprawy rosnących wewnątrz roślin liściastych. Potrzebuje regularnego podlewania stojącą wodą o temperaturze pokojowej.

Jeśli w pokoju jest suche powietrze, to Brak wilgoci kompensuje się na dwa sposoby:

 1. Codzienne opryskiwanie rośliny stojącą wodą.
 2. Umieść garnek z kwiatkiem na palecie z mokrym drenażem, torfem lub mchem.

Wraz z nadejściem wiosny zygocactus potrzebuje miesięcznego karmienia. W tym celu stosuje się złożone nawozy do kwiatów, których dawka powinna być o połowę mniejsza niż podano w instrukcji. Latem roślina jest karmiona dwa razy w miesiącu, a jesienią dekabrysta nie potrzebuje nawozów.

W trosce o dekabrystę nie należy zapominać o przycinaniu, po którym krzak będzie wyglądał atrakcyjnie i zakwitnie obficie. W tym celu, w czerwcu, brzydkie i rosnące kiełki są skrócone. A doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają, aby części pędów nie były odcinane, ale nieskręcane ręcznie.

Kwiat jest przesadzany w ostatnich dniach lutego bezpośrednio po kwitnieniu. Garnek dekabrysta powinien być szeroki i niezbyt wysoki, ponieważ jego korzenie są płytkie. Na dnie garnka musisz wlać warstwę drenażu.

Decembrist preferuje łatwe, luźne podłoże, które obejmuje:

 • torf - 2 części;
 • żyzna gleba - 1 część;
 • gruboziarnisty piasek - 1 część.

Do dezynfekcji w mieszance można dodać nieco zbutwiałego węgla, a dla dobrej przepuszczalności wody - okruchy cegły lub wermikulit.

Młode rośliny przeszczepiane są co roku do doniczek, które są tylko o dwa centymetry większe niż poprzednie. Dorosłe rośliny muszą zostać przeszczepione w razie potrzeby, ale nie częściej niż raz na trzy do czterech lat.

Możliwe problemy w uprawie

Przy ostrożnym przestrzeganiu wszystkich zasad, zigokactus dobrze rośnie i kwitnie obficie. Problemy mogą jednak pojawić się podczas uprawy, dlatego zaleca się badanie głównych.

Choroby i szkodniki dekabrysta

Roślina może trochę wytrącić owady i choroby grzybowe. Dlatego też liście rośliny należy okresowo kontrolować.

 1. Jeśli między pędami pojawią się białawe grudki, takie jak wata, to dekabrysta zostaje zarażony wełnowcem. Trudno jest pozbyć się szkodnika. Potrzeba pilnego traktowania rośliny specjalnymi produktami sprzedawanymi w kwiaciarniach.
 2. Pokryte patyną zardzewiałe i praktycznie niewidoczne liści pajęczyna że Zigokaktus zainfekowany przędziorków. Są to bardzo małe i prawie niewidoczne owady o kolorze czerwonawym, żółtym lub brązowym. Pojawiają się z niewystarczającą wilgotnością. Możesz się ich pozbyć przy pomocy Neonona, Fitoverma, Actellika.
 3. W przypadku chorób grzybiczych dekabrysta najczęściej dotyka phytophthora, fitoza, fuzjoza. Pierwszy cierpieć kwiat szyjki korzeniowej, co powoduje, że zaczyna zanikać w wilgotnej glebie, staje się szary i blady, tracąc jego segmentów. W tym przypadku roślina musi być traktowana fungicydami "Vitaros", "Topaz" i "Maxim". Ponadto musisz upewnić się, że gleba nie jest nadmiernie mokra. Między podlewaniem powinno dobrze wyschnąć.

NajczęściejRyzyko polega na nieprzestrzeganiu warunków wzrostu:

 1. Niewystarczające podlewanie.
 2. Niewystarczające oświetlenie.
 3. Roślina jest mała i wymagany jest przeszczep.
 4. Niedostatecznie pożywna gleba.

Aby roślina kwitła, musi być odpowiednio przygotowana do kwitnienia. Aby to zrobić, na jesieni, jest on wyposażony w okres odpoczynku, usuwając zigokaktus w chłodnym pomieszczeniu. W tej chwili praktycznie nie potrzebuje podlewania i nie trzeba go wcale karmić. Aby wymusić kwitnienie zigokaktusów, pod koniec listopada zostaje przeorganizowany do dobrze oświetlonego miejsca i podlany. Roślina "obudzi się" i zacznie wybierać pąki.

Aby osiągnąć obfite kwitnienie dekabrysta, dlam należy odpowiednio pielęgnować:

 1. Zimą zaleca się oświetlenie zakładu dodatkowym źródłem światła.
 2. Podczas kwitnienia nie można przesuwać i obracać doniczki, a także przygotowywać sadzonki do rozmnażania.
 3. Zabrania się wystawiania rośliny na zmiany temperatury podczas kwitnienia.
 4. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodne powietrze, to kwiat będzie trwał dłużej.
 5. Obfity krzew rozkwitnie w doniczce o wąskiej formie.
 6. Bardziej aktywne kwitnienie przyczynia się do reżimu temperatury nie wyższego niż +16 ° C.
 7. Po okresie odpoczynku podlewania i górnego opatrunku są odnawiane bardzo ostrożnie. W przeciwnym razie roślina może mieć dużo stresu i stracić pąki.

Jeśli przywiozłeś kwitnący dom dekabrysta, a jego kwiaty zaczęły spadać - nie powinieneś wpadać w panikę. Roślina po prostu dostosowuje się do nowych warunków wzrostu.

Jak już zostało napisane powyżej, roślina więdnie, jeśli jest chora na choroby grzybowe. Ale może być inny powód - to gnicie korzeni.

Jeśli pień dekabrysta zaczął się kołysać, a sam kwiat stracił stabilność, możliwe, że jego korzenie zostały utracone. Może się to zdarzyć w wyniku podlewania zimną wodą, hipotermii rośliny lub odwrotnie, od przegrzania doniczki na słońcu. Korzenie mogą spalić zbyt dużo koncentracji nawozu.

Jeśli taki problem zostanie znaleziony, kwiat musi być pilnie przeszczepiony na inną glebę. Korzenie przeszczepu są kontrolowane, dotknięte - usunięte. Następnie system korzeniowy rośliny wlał trochę wbity węgiel i wysuszone. Następnie zygocactus sadzi się w świeżej mieszance ziemnej i podlewa tylko w razie potrzeby.

Liście dekabrysta mogą spaść, wydawałoby się, bez żadnego powodu. Jednak nic się nie dzieje tak po prostu, więc powinieneś znaleźć przyczynę:

 1. Jeśli roślina jest zarażona szkodnikami, jest leczona specjalnymi preparatami.
 2. Jeśli liście rośliny są czyste i nie ma na nich żadnych owadów, być może powodem braku składników odżywczych. W tym przypadku dekabrysta jest podlewany lub posypywany nawozami na kaktusy epifityczne.
 3. Przyczyny wypadnięcia z końcowych segmentów mogą być: przeciąg, nagłe zmiany temperatury, zbyt suche powietrze lub nie dokonano na czas przeszczepu.

Zygocactus rozmnaża się wegetatywnie, czyli sadzonki. Aby to zrobić, dwa ekstremalne segmenty są odrywane lub skręcone z pędu, który musi być suszony przez kilka dni. W tym czasie przygotowuje się małe zbiorniki lub skrzynie nasienne i wypełnia je glebą.

Segmenty posadzone w mokrej ziemi i pokryte szkłem lub polietylenem. W tym przypadku wystąpi efekt cieplarniany, a pędy dobrze się ukażą i dadzą korzenie. Pojemniki należy przechowywać w cieniu w temperaturze 15-20 ° C. Każdego dnia szkło trzeba podnosić, nawijając sadzonki. Konieczne jest również zapewnienie, aby w czasie ukorzeniania gleba nie wysychała.

Coraz częściej sadzonki dekabrystów są wykonywane po cięciu, w wyniku tej procedury powstaje wiele gotowych materiałów do sadzenia.

Przy dobrej opiece kwiat dekabrystów żyje w domu do dwudziestu lat. Może być uprawiana w prostych doniczkach, takich jak krzewy lub w zawieszonych donicach jako roślina ampel. Piękne, długie i obfite kwitnienie w mroźne zimowe miesiące i dość prosta pielęgnacja sprawiają, że roślina jest bardzo popularna wśród kwiaciarni.

Dodaj komentarz

− 8 = 1