Nazwa kategorii

Mocowanie płyty gipsowo-kartonowej do ściany

Jak naprawić płyt kartonowo-gipsowych do ściany

Płyt gipsowo-kartonowych jest doskonałą podstawą do dalszych prac wykończeniowych. Materiał ten pozwala nie tylko wyrównać powierzchnię ścian, ale także nadać pomieszczeniu pożądaną geometrię. Aby wprowadzić zamiary projektowe lub pokryć powierzchnię złożoną konfiguracją - wszystko to można wykonać za pomocą płyty gipsowo-kartonowej. Możesz bezpiecznie napraw GKL na suficie, ściana, do profilu.

Zadając pytanie: jak naprawić płytą gipsowo-kartonową do ściany, należy wybrać jeden z dwóch sposobów mocowania. Jeden z nich zakłada tworzenie konstrukcji ramowych do późniejszego montażu na nich płyt kartonowo-gipsowych. Druga metoda pozwala rozwiązać ten problem, mocując arkusze materiału bezpośrednio do ściany za pomocą kompozycji klejowych.

Mocowania płyt gipsowo-kartonowych na ścianach

Przed przymocowaniem płyty gipsowo-kartonowej do ściany metoda ta wymaga formowania i instalowania specjalnych konstrukcji. Zalety metody wireframe:

 • umiejętność tworzenia kręconych struktur;
 • możliwość układania komunikacji (okablowanie, system ogrzewania, rury) do suchej zabudowy;
 • możliwość tworzenia warstwy izolacji cieplnej lub dźwiękowej między płytą gipsowo-kartonową a ścianą.

Materiały użyte do wykonania ramy to profile metalowe lub drewniane. Pierwsza opcja jest używana częściej. Wynika to z większej niezawodności metalu i braku tendencji do deformacji.

Drewniane pręty zdeformowane pod wpływem wilgoci i różnic temperatur mogą powodować deformacje arkuszy materiału.

Jak zamontować drewnianą ramę

Zanim płyta gipsowo-kartonowa zostanie przymocowana do ściany, poziome prowadnice ramy są wzmocnione. Ściana z elementem jest połączona za pomocą kołków. Następnie pręty pionowe są mocowane co 60 cm.

Ponadto na prowadnicach poziomych zostaną zamocowane arkusze. Niektóre przypadki dotyczą instalacji tylko pionowych prętów. Montaż płyty gipsowo-kartonowej jest bezpośrednio na nich za pomocą wkrętów do drewna.

Jak zainstalować metalową ramkę dla GKL

Ta metoda jest nieco bardziej skomplikowana.

 • Najpierw musisz zrobić oznaczenie ściany, która służy jako punkt orientacyjny. Po ustaleniu etykiet na podłodze i suficie, z wcięciem od ściany o długości około 4 cm, aby rozciągnąć między nimi linę, sprawdzając poziomo poziom budynku.
 • Następnie następuje naprawić prowadnice w kształcie litery U., skupienie się na tych etykietach.
 • Następnie należy wykonać instalację tych samych profili i na pionowych ścianach.
 • Rama jest przymocowana do ściany za pomocą kołków z zachowaniem kroku 30-40 cm. Właściwe oznakowanie zapewnia przyszły efekt w postaci idealnie płaskiej ściany.
 • Następnym krokiem jest ustalenie pionowych prowadnic. Montowane są do profili w kształcie litery U za pomocą małych śrub samogwintujących. Odległość między prowadnicami wynosi 60 cm.

Gdy istnieje potrzeba nadania ramie większej wytrzymałości, należy wykonać dodatkowe mocowanie profili do ściany. W zależności od wysokości ścian pomieszczenia uchwyty mocuje się w jednym lub dwóch miejscach za pomocą kołków. Następnie ruchome części wsporników są wygięte pod kątem prostym i przykręcone do prowadnic pionowych za pomocą wkrętów samogwintujących. Ponadto, w celu wzmocnienia struktury mogą być poziome zworki z profilu CD.

Wideo - Jak zamontować płyty gipsowo-kartonowe własnymi rękami

Zgodnie z tą sekwencją szkielety są mocowane do wszystkich ścian pomieszczenia. Ważne jest, aby prowadnice poziome i pionowe były ustawione pod kątem prostym.

Po zakończeniu budowy konstrukcji szkieletowej należy rozpocząć układanie arkuszy płyty gipsowo-kartonowej.

 • Mocowanie odbywa się za pomocą wkrętów samogwintujących do metalu, układanie arkuszy od końca do końca.
 • Wkręty samogwintujące są instalowane w celu penetracji powierzchni nie więcej niż 2-3 mm.
 • Niektórzy budowniczowie używają narzędzia pomocniczego - dyszy do dokręcania śrub, która umożliwia kontrolę głębokości zamocowania zanurzeniowego. Odległość między łącznikami powinna wynosić 25-30 cm.
 • Następnie trzeba przejść przez szpachlę wszystkich nierówności, szwów i dziur od śrub. Szwy zamykane są taśmą wzmacniającą, która chroni przed powstawaniem pęknięć. Po zakończeniu szpachlowania należy pokryć ścianę podkładem. Wysuszony podkład jest podstawą do dalszego nakładania materiału wykończeniowego.

Mocowanie płyt kartonowo-gipsowych na klej - wideo

Implementacja tej metody jest nieco prostsza niż szkielet, ale ma pewne wady. Po pierwsze, podstawa do przyklejania płyt kartonowo-gipsowych powinna być równa. Z reguły, jeśli ściany nie są betonowe, ale na przykład z cegły, mają pewne nieregularności, które mogą powodować trudności przy montażu kleju do płyt gipsowo-kartonowych.

 • Określając, po której stronie przykleić płyt kartonowo-gipsowych, należy zastosować roztwór kleju z tyłu arkusza i na ścianie. Klej używany do tego celu ma właściwość szybkiego wysychania, dlatego wszystkie prace muszą być wykonane tak szybko, jak to możliwe.
 • Konieczne jest wyrównanie arkusza przymocowanego do ściany za pomocą poziomicy i podparcie, aż klej całkowicie wyschnie.
 • Klej musi być przygotowany bezpośrednio przed rozpoczęciem wklejania. Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących marki, proporcji wody i suchej mieszanki podczas jej przygotowywania.

Reszta arkuszy jest mocowana w ten sam sposób. Szpachlowanie i gruntowanie odbywają się według tej samej technologii, co w przypadku metody mocowania ram.

Porównując obie metody mocowania płyt kartonowo-gipsowych do ściany, można wywnioskować, że każdy z nich może być stosowany w zależności od konkretnej sytuacji.

Metoda szkieletowa jest lepsza w przypadku, gdy ściany nie są wystarczająco wyrównane i wymagane jest układanie jakichkolwiek materiałów komunikacyjnych lub izolacyjnych pod płytą gipsowo-kartonową, a także, jeśli jest to konieczne, do formowania figurowych elementów dekoracyjnych.

Montaż płyty gipsowo-kartonowej na kleju może być, jeśli ściana ma najbardziej płaską powierzchnię, a także, jeśli nie chcesz wydać dodatkowych centymetrów miejsca na instalację konstrukcji ramy.

Podczas wykonywania prac związanych z mocowaniem płyty gipsowo-kartonowej należy przestrzegać zaleceń dotyczących wyrównania poziomu ramy i płyt kartonowo-gipsowych. Od tego zależy jakość i czas trwania usługi przyszłego pokrycia ścian.

Powiązane artykuły: Kolejny 417

Drywall stanowi doskonałą podstawę do dalszych prac wykończeniowych. Ten materiał pozwala

Wcześniej, as zapiąć płyta gipsowo-kartonowa do profil, konieczne jest stworzenie szkieletu, który może być dwojakiego rodzaju: z metalu

Aplikacja płyta gipsowo-kartonowa, as materiał do prac wykończeniowych w procesie naprawy i budowy jest dość szeroki

nie kleić do beton i nie spawać do metal. W tym artykule as grzbiet pasek do różne fundamenty

siebie. W tym artykule as zapiąć tonący do ściana. Nowoczesny rynek oferuje imponujący

kilka opcji montażu. Pierwszy to montaż bezpośredni do ściana. W takim przypadku otwory do mocowania znajdują się w

Technologia mocowania płyty gipsowo-kartonowej do ściany

Spis treści:

Tektura gipsowa jest dziś najbardziej pożądanym materiałem do wykończenia wnętrz różnych pomieszczeń. Z jego pomocą możliwe jest szybkie i wydajne wyrównywanie ścian wewnętrznych przy minimalnych kosztach podczas budowy lub poważnych napraw. Płyt gipsowo-kartonowych jest dobrą alternatywą dla tynków cementowo-piaskowych.

Montaż płyty gipsowo-kartonowej do ściany odbywa się na dwa sposoby: za pomocą ramek i bez nich. Metoda bezramowa implikuje użycie specjalnych klejów: wysokość sufitu w pomieszczeniu nie powinna być większa niż wysokość arkusza. Metoda ramowa umożliwia mocowanie płyty gipsowo-kartonowej do ściany o wysokości do 10 m.

Obie metody są wykonywane przed położeniem końcowego pokrycia podłogowego podczas zakończenia operacji wykańczania. W tym czasie należy wykonać instalację przewodów elektrycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych i grzewczych. Do pracy z tekturą gipsową jest możliwa przy normalnej wilgotności i temperaturze powietrza nie niższej niż +15 ° С.

Bezramowe mocowanie paneli

Dzięki tej metodzie płyty kartonowo-gipsowe są przyklejane bezpośrednio do ściany. Możesz to zrobić na kilka sposobów, których wybór zależy od jakości powierzchni ściany. Pierwsza metoda jest stosowana do idealnie płaskich ścian, co jest niezwykle rzadkie: mogą to być duże płyty żelbetowe. W tym przypadku użyj kleju do montażu gipsowego: nakłada się go na materiał arkuszowy za pomocą pacy zębatej. Klej rozkłada się na powierzchni płyty gipsowo-kartonowej za pomocą podłużnych pasków, a także wzdłuż obwodu. W obecności niewielkich nieregularności powierzchni podłoża (nie więcej niż 20 mm) - arkusze są klejone klejem typu "Perlfix". Powinien być stosowany w małych grupach wzdłuż długości paneli w odległości około 35 cm od siebie, a także wzdłuż obwodu w mniejszym przedziale.

Drugi sposób mocowania płyty gipsowo-kartonowej do ściany pozwala pokryć ściany dużymi, nieregularnymi 20 mm. Takie powierzchnie tworzą ściany ceglane, z kamienia naturalnego i bloków. Na początek paski są przycinane do ścian, wycinane z płyty gipsowo-kartonowej: są również "sadzone" na kleju, orientując się tak, aby ostatnie z nich znajdowały się w odległości od szerokości całego panelu. W tym przypadku konieczne jest zapewnienie, że paski znajdują się w tej samej płaszczyźnie, dla której sygnały nawigacyjne są odsłonięte za pomocą pionów i reguł.

Podczas dociskania arkuszy tektury gipsowej do taśm, na które nałożony jest klej, należy lekko uderzyć je w powierzchnię, aby uzyskać gęste mocowanie. Między arkuszami powinna pozostać szczelina do 7 mm: upraszcza to uszczelnianie szwów.

Trzecia metoda służy do mocowania na bardzo nierównej ścianie. Powierzchnia podłoża jest pokryta podkładem, po którym krótkie (około 100 mm długości) smugi są na nim sklejone w sposób przesunięty. Są również eksponowane na poziomie za pomocą radiolatarni w kształcie litery T, pionu i reguły. Po utwardzeniu kleju klej nakłada się ponownie na paski i dociskany jest arkusz płyty gipsowo-kartonowej. Narożniki wewnętrzne i zewnętrzne są formowane za pomocą aluminiowego naroża i szpachli.

Mocowanie ramowe płyt kartonowo-gipsowych

Jak i co zamontować płytę gipsowo-kartonową do ściany, jeśli nie można jej przykleić? W takim przypadku zamontuj ramę profili metalowych, które są zainstalowane wzdłuż ściany. Rodzaj profili wybiera się na podstawie cech konstrukcyjnych: wysokości i liczby warstw płyty gipsowej (możliwy montaż w jednej lub dwóch warstwach). Jeśli długość okładziny przekracza 10 m - należy zapewnić szczeliny wyrównawcze, aby zapobiec deformacji materiału przy zmianach temperatury i wilgotności.

Pomiędzy podstawą a materiałem arkusza, w razie potrzeby można położyć grzałkę, która może być stosowana jako materiał do wyściełania (wełna mineralna i szklana), płyty ze styropianu i polistyrenu. Konieczne jest wstępne traktowanie ściany środkiem antyseptycznym. Musimy również zadbać o barierę paroszczelną. W przestrzeni można "ukryć" komunikację techniczną, zwykle układaną wzdłuż ścian pomieszczenia: rury wodne, ogrzewanie, przewody elektryczne i tak dalej.

W wilgotnym pomieszczeniu stosuje się odporną na wilgoć płytę gipsowo-kartonową: różni się ona zasadniczo ciemnozielonym kolorem zewnętrznej warstwy wykonanej z odpornego na wilgoć materiału.

Płyty z płyty gipsowo-kartonowej instaluje się pionowo. Jeśli konieczne jest uzyskanie gładkiej krawędzi - zastosuj płaszczyznę krawędzi. W miejscach połączenia arkuszy krawędzie są cięte pod kątem: jest to konieczne, aby złącze było łatwiejsze do szpachlowania. Mocowanie do profilu odbywa się za pomocą samozaciskarki na metalu, która skręca się w odległości nie większej niż 250 mm od siebie. Wkręcanie wkrętów samogwintujących wykonuje się za pomocą śrubokręta.

Po przymocowaniu arkuszy, gniazd, przełączników są zainstalowane, cała powierzchnia jest kitu i wykończenie jest wykończone materiałem dekoracyjnym.

Czasem łatwiejsze, tańsze i bardziej niezawodne jest mocowanie płyty gipsowo-kartonowej do ściany po zainstalowaniu skrzyni drewnianych szyn. W tym celu stosuje się listwy o przekroju około 40 x 15 z sosny, modrzewia lub świerku, które mocuje się do podstawy za pomocą samogwintujących wkrętów lub gwoździ.

Aby zapobiec pojawieniu się pleśni i grzybów, ściany i listwy powinny być traktowane środkiem antyseptycznym. Mają szyny prostopadłe do arkusza materiału - najczęściej w poziomie. Są one odsłonięte na poziomie, dla którego zastosowano klocki wykonane z cienkiej sklejki. Do rzek karton gipsowy mocuje się za pomocą wkrętów do drewna. Paznokcie są niepożądane: z biegiem czasu mogą "wydostać się" z drewna i zepsuć materiał podszewki. Ponadto może pojawić się korozja, która pojawia się po obróbce ściany za pomocą podkładu i zepsuć materiał wykończeniowy.

© 2017

Jak naprawić płyt kartonowo-gipsowych do ściany: sposoby, zasady, subtelności

W zależności od charakteru powierzchni, krzywizny ścian i przeznaczenia funkcjonalnego, stosowane są różne sposoby mocowania płyty gipsowo-kartonowej. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak naprawić ścianę z płyt kartonowo-gipsowych na ścianie, zapoznać się z metodami mocowania. Uzbrojeni w wiedzę, możesz wybrać najbardziej odpowiedni wariant pracy.

Istnieją dwa główne sposoby mocowania płyt kartonowo-gipsowych: bezramowe i ramy. Bezramowa droga najłatwiejsza. Nie wymaga konstrukcji ramy. Mocowanie płyty gipsowo-kartonowej do ściany odbywa się za pomocą kleju gipsowego.

Niezbędne warunki do mocowania płyt kartonowo-gipsowych w sposób bezramowy:

 • Mocna podstawa, która nie ma obszarów rozpadających się i jest dotknięta przez grzyby;
 • ściana nie zamarza, jest chroniona przed wilgocią;
 • powierzchnia jest oczyszczona z kurzu, farb, olejów.

Ta metoda jest preferowana do stosowania przy małej krzywiźnie ścian.

Materiały i narzędzia:

 • ścienna płyta gipsowo-kartonowa (12, 5 mm);
 • sucha mieszanka gipsowa;
 • pojemnik do rozcieńczania mieszaniny gipsowej;
 • nóż do malowania;
 • układanka elektryczna;
 • zasada 1,5-2 m;
 • młotek gumowy;
 • szpatułki;
 • ruletka;
 • żyłka wędkarska;
 • poziom.

Kolejność wykonywania prac :

 1. Wykonujemy pomiary ściany. Planujemy układanie arkuszy płyt gipsowo-kartonowych, ważne jest, aby unikać połączeń krzyżowych (arkusze powinny się znajdować z przesunięciem).
 2. Przygotowanie powierzchni. Oczyszczamy z kurzu, peelingu i zrzucania. Powierzchnie porowate i silnie chłonne należy pokryć podkładem.
 3. Otwórz arkusze gipsowo-kartonowe. Oprócz całych arkuszy mogą być potrzebne wkładki, które należy uprzednio wyciąć. Jeśli sufity powyżej 2, 5 m (standardowa długość arkusza) będą musiały być zadokowane za pomocą wkładek, które zostały wcześniej wycięte. Wygodne jest wykonywanie prostych cięć za pomocą noża malarskiego, przecinanie kartonu po jednej stronie i uderzanie arkusza wzdłuż linii cięcia. Po cięciu tektury z drugiej strony. Krzywe cięć promieniowych są wykonane za pomocą elektrycznej układanki.
 4. Następnie przygotuj klejową masę gipsową. Jako spoiwo można stosować mieszaniny gipsu o powolnym krzepnięciu. Na przykład, uruchom shpaklevku. Możesz także użyć gipsu budowlanego, ale przedłużyć czas jego twardnienia w wodzie do mieszania, dodać klej PVA lub klej do tapet.
 5. Przyczepność arkuszy płyt kartonowo-gipsowych. Grubość warstwy kleju zależy od krzywizny powierzchni. Jeśli powierzchnia jest stosunkowo płaska, można przykleić ją bezpośrednio do ściany. Klej nanosi się za pomocą pacy zębatej na całej powierzchni arkusza suchej zabudowy lub dużych kropel za pomocą kielni. Aby wyrównać dużą krzywiznę ścian, należy ustawić "latarnie", które są wykonane z pasów płyty gipsowo-kartonowej o szerokości około 10 cm. "Latarnie morskie" są przyklejane wzdłuż obwodu i pionowo w odstępach 40-50 cm. Najpierw, korzystając z linii pionowej, umieść lewy i prawy skrajny "beacon", a następnie używając rozciągniętej między nimi linii, pozostałe pionowe pręty są przymocowane. Górne i dolne poziome "sygnały nawigacyjne" są wyrównane zgodnie z regułą. Arkusze z płyt gipsowo-kartonowych są dociskane z reguły, ustawiając je w różnych kierunkach, stukając w niego gumowym młotkiem. Ważne jest, aby pozostawić ściegi 5-7 mm pomiędzy arkuszami a szczelinami: 7-10 mm od podłogi, 3-5 mm od sufitu. W tym celu wygodne jest użycie wcześniej przygotowanych drewnianych klocków. Po wyschnięciu kleju szwy są uszczelniane kitem, szczelina przy podłodze jest zamknięta cokołem, a szczelina od sufitu pokryta jest farbą.

Metoda szkieletowa jest bardziej skomplikowana i droga, ale ma wiele zalet.

Zalety mocowania gipsu kartonowego do ściany metodą wireframe:

 • ulepszona izolacja cieplna i akustyczna;
 • możliwość wyrównania dużej krzywizny ścian;
 • nie wymaga dokładnego przygotowania powierzchni;
 • Może być stosowany na ścianach zamrażających w celu ich ocieplenia.

Konieczne jest zbudowanie ramy, do której będą przymocowane arkusze płyty gipsowo-kartonowej. Rama może być wykonana z drewnianych prętów (30 do 50 mm) lub z ocynkowanych profili. Ramka drewniana Reiki mocowana za pomocą śrub i kołków oraz odsłonięta przez drewniane podkładki.

Drewniana rama jest tańsza niż profil ocynkowany, ale dzięki ocynkowanemu profilowi ​​jest łatwiej i wygodniej pracować. Ponadto ocynkowany profil jest bardziej niezawodny, a drewniane pręty mogą w końcu zgnić. Przyjrzyjmy się bliżej sposobowi mocowania płyty gipsowo-kartonowej do ocynkowanego profilu.

Narzędzia i materiały:

 • ścienna płyta gipsowo-kartonowa;
 • profile ocynkowane;
 • metalowe wieszaki (łączniki do profili);
 • śruby i kołki;
 • perforator;
 • wiertło;
 • samogwintujące;
 • szpachelka, kit;
 • pion, taśma miernicza;
 • bułgarski, nożyczki metalowe;
 • śrubokręt.

Kolejność wykonywania prac podczas instalacji metodą szkieletową

Przede wszystkim wykonujemy pomiary ściany i zaznaczamy miejsca, w których mocowane są profile i wieszaki. Wzdłuż obwodu są dołączone profile prowadzące: od góry do sufitu, od dołu do podłogi, od strony do ścian. Pionowe profile są wstawiane w profile prowadzące w odstępach 40 cm wzdłuż środka profilu, które są przymocowane do ściany za pomocą zawiesin. Zawieszenie należy umieścić w odległości 80 cm (jedna pod drugą). Następnie wykonujemy montaż ramy. Najpierw przymocuj górny profil prowadnicy do sufitu za pomocą perforatora, kołków i śrub. W odniesieniu do górnego, dolny profil prowadzący jest ustawiony i przymocowany do podłogi za pomocą pionu. Następnie boczne profile prowadzące są mocowane, następnie zawieszenia są mocowane, następnie profile łożyskowe są wkładane do prowadnic, powinny być przymocowane do zawieszeń za pomocą samogwintujących śrub czteromilimetrowych. Rama jest gotowa, możesz przystąpić do mocowania arkuszy płyt gipsowo-kartonowych.

Aby poprawić izolację dźwiękową i cieplną, przestrzeń między ścianą a płytą gipsowo-kartonową powinna być wypełniona wełną mineralną. Tekturę gipsową mocuje się wkrętami o długości 25 mm, skręcając śrubokrętem tak, aby wkręty wkrętów wkroczyły do ​​płyty kartonowo-gipsowej na głębokość 1-2 mm. W obecności wkładek i połączeń poziomych należy pamiętać: pod każdym przegubem musi być również profil nośny przymocowany za pomocą tak zwanych "krabów" (łączniki jednopoziomowe). Ważne jest również, aby pamiętać przesunięcie arkuszy gipsokartonnyh. Szwy i otwory z wkrętów samogwintujących są szpachlą.

Często mocowanie płyt gipsowo-kartonowych do ścian odbywa się w celu ekonomicznego "czystego" poziomowania. Dzięki technologicznemu schematowi pracy zapoznasz wideo:

Rezultatem jest gładka ściana - idealna podstawa do dalszego wykończenia, która w rzeczywistości była wymagana.

Dodaj komentarz

8 + 2 =