Nazwa kategorii

Montaż telewizora na ścianie własnymi rękami

Elementy mocujące do telewizora na ścianie własnymi rękami

Ważnym zadaniem nie jest po prostu instalacja telewizora na ścianie, ale zapewnienie jak największej wygody i wygody. Oglądanie ekranu wiszącego blisko sufitu jest wygodne tylko z pozycji leżącej. W innych pozach może wystąpić napięcie w oczach i szyi.

Producenci paneli telewizyjnych polecają:

 • Sprawdzić ścianę pod względem wytrzymałości, na powierzchni płyty gipsowej niemożliwe jest umieszczenie plazmy, po prostu nie może znieść wagi;
 • zwrócić się do zawodowego mistrza, jeśli nie ma pewności siebie;
 • samodzielnie zamontować telewizor na ścianie może mieć tylko całkowitą masę nie większą niż 25 kilogramów;
 • zabrania się łączenia z siecią do czasu zakończenia instalacji;
 • podczas umieszczania telewizora należy pamiętać, że powietrze musi dostać się do tylnej ściany, w przeciwnym razie panel przegrzeje się.

Prawidłowe umieszczenie telewizora to nie tylko jego instalacja, ale także konserwacja wnętrza. Urządzenie może być oprawione w specjalną dekoracyjną ramkę lub zainstalowane w niszy o określonym kolorze. Wszystko zależy od indywidualności wnętrza.

Funkcje montażu telewizora na ścianie

Montaż można wykonać tylko na płaskiej i czystej powierzchni, bez wypukłości lub zagłębień. Odległość od podłogi jest nie mniejsza niż metr, a odległość do najbliższego punktu oglądania telewizora powinna być co najmniej trzy razy większa od przekątnej. Oglądanie ekranu bez utraty jasności obrazu jest możliwe, jeśli jest przymocowany do ściany pod kątem ostrym lub prostym.

Unikaj miejsc, w których promieniowanie słoneczne może bezpośrednio wpływać na sprzęt. Z tego powodu obraz zostaje utracony, a powierzchnia może ucierpieć. Nie zaleca się instalowania zapięcia na ścianie w pobliżu okna lub drzwi.

Podczas montażu wspornika własnymi rękami należy go dobrze przymocować do powierzchni ściany. Dla niezawodności możesz użyć grubej nici lub paska.

Urządzenia do mocowania plazmy na powierzchni mogą być stacjonarne i obrotowe. W pierwszym przypadku wspornik jest po prostu montowany do ściany, a telewizor jest na stałe w ustalonej pozycji.

Obracanie ma więcej funkcji, ale takie urządzenia są droższe. Rotary z kolei można podzielić na:

Wsporniki produkują różne rozmiary dla różnych telewizorów. Wspornik telewizora na 32-calowej ścianie jest częściej składany obrotowo, a dla dużych przekątnych - pochylony i nieruchomy. Wszystko łączy się z dużą masą urządzeń z szerokim ekranem. Wersja obrotowa po prostu nie wytrzymuje obciążenia.

Wszelkiego rodzaju wspornik można kupić w sklepie. Im większa przekątna telewizora, tym wyższy koszt wspornika. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi chce własnoręcznie wykonać sprzęt do telewizora na ścianie.

Robienie wspornika własnymi rękami

Zanim zaczniesz, musisz określić, jaki będzie zapięcie do telewizora na ścianie w gotowej wersji. Łatwiejszy w produkcji wspornik stacjonarny. Uratuj, nie kupując tego na duży telewizor, możesz kilka razy.

Po przygotowaniu rysunku można zrozumieć, jakie materiały i narzędzia będą potrzebne w pracy. Obliczenia można wykonać ręcznie lub za pomocą programu na komputerze. Obwód może również pokazać niezawodność połączenia części. Powinien być na najwyższym poziomie, inaczej projekt nie wytrzyma wagi, a długo oczekiwany zakup po prostu pęknie.

Podstawowy uchwyt ścienny do telewizora LG i nie tylko składa się z trzech pasków, są one dobierane zgodnie z długością konstrukcji. W jednym z nich otwory są wykonane w tej samej odległości od siebie. Pasek ten zostanie przymocowany do korpusu telewizora. Zrób to ostrożnie, nie uszkadzając sprzętu.

Mocowanie wykonuje się za pomocą śrub. Drugi pręt jest zamontowany na powierzchni, jego mocowanie musi być ostrożne, również za pomocą śrub. Podłącz urządzenie do ściany będzie trzecim paskiem, z jego pomocą możesz wyregulować kąt. Następnie cała struktura jest mocno zamocowana.

Uchwyt ścienny do telewizora Samsung może być złożony z prostokątnej rurki. Wymiary rur należy dobierać indywidualnie dla danego modelu, biorąc pod uwagę jego funkcjonalność.

Jeśli odległość jest niewielka, na przykład tylko 20 mm, wówczas panel przylega do ściany, a możliwość podłączenia sprzętu będzie trudna. Przy dużej odległości od powierzchni, na przykład 60 mm, będzie można podłączyć dodatkowe przewody, ale ten wygląd będzie brzydki. Optymalną opcją jest odległość 40 mm. A wysokość rury może wynosić 60 mm. Jego długość zależy od długości samego telewizora i odległości między otworami montażowymi. Uchwyt TV na 42-calowej ścianie musi podtrzymywać swoją masę.

Dokonywanie zapięcia na ścianie

Po zdefiniowaniu wymiarów możliwe jest przygotowanie pożądanej rury. Następnie odbywają się oznaczenia otworów. Na samej rurze należy wykonać otwory o średnicy 10 mm do zamocowania telewizora, a do montażu na ścianie - kolejne trzy o średnicy 8 mm.

Oznaczanie ich odbywa się w tej samej odległości od siebie i od krawędzi rury. Rowki do zamocowania telewizora powinny być skręcone, co eliminuje sporadyczne podniesienie lub jego przesunięcie.

Zamontowane na ścianie rury mogą być różnymi urządzeniami. Jeśli jest to cegła, lepiej jest użyć gwoździ, jeśli jest drewniany, a następnie samogwintujących. Najważniejsze - aby wypełnić główne zadanie - mocne zapięcie. Następnie obrabiany przedmiot może zostać doprowadzony do szlachetnego wyglądu, malując go. Ta część prostokątnej rury zostanie przymocowana do ściany.

Naprawianie części na telewizorze

Następnie musisz zrobić część do montażu panelu telewizora. Będzie to wymagało następujących czynności:

 • śruby - 2 sztuki średnicy odpowiadające gwintowi do montażu w telewizorze (w tym przypadku 20 mm znak M5);
 • podkładki - 4 sztuki o średnicy wewnętrznej 5 mm, zewnętrzne 20 mm;
 • tuleje gumowe o średnicy wewnętrznej 5 mm, z zewnętrzną 10 mm, muszą pasować do średnicy rowków w rurze.

W razie potrzeby wspornik telewizora można przestawić na ścianę, przechylając go, ponieważ ten jeden ze śrub może być dłuższy, należy założyć na niego nakrętkę zabezpieczającą, która reguluje skręt.

Następnie musisz wykonać przystanki przy ścianie, będą to dwie dolne śruby telewizora. Aby śruby delikatnie oparły się o ścianę, można je założyć na gumową podszewkę, która może być wykonana z improwizowanych materiałów, na przykład ze starego węża z samochodu. Na telewizorze dwie śruby z ogranicznikami i śrubami z podkładkami i tulejami. W zestawie z telewizorem są specjalne taśmy mocujące, które również trzeba naprawić.

Zbieramy cały wspornik w miejscu instalacji. Najpierw załączamy przygotowaną rurę do ściany za pomocą gwoździ lub śrub. Instalacja powinna zostać przeprowadzona na poziomie budynku. Następnie, naprzeciwko pętli zamontowanych na telewizorze, wykonaj haki.

Teraz możesz zrobić zapięcia na ścianie do telewizora Samsung. Lepiej zrobić to z asystentem, nawet jeśli waga panelu jest niewielka. Powinieneś powiesić telewizor, ustawić kąt i mocno go zabezpieczyć.

Podczas instalowania panelu w ustalonym miejscu, prawidłowe jest ukrywanie kabli w otworze w ścianie. Aby to zrobić, będziesz musiał channelować kanał. Jeśli chodzi o możliwość takiego kanału, można po prostu zamknąć przewody specjalnym plastikowym pudełkiem. Można go kupić w każdym sklepie budowlanym. Początkowo jest biały, ale można go pomalować tonem wnętrza lub uzyskać kontrast. Możesz zamknąć papierową tapetę w kolorze.

Zrozumieliśmy, jak zrobić sobie zapięcia z rąk do telewizora na ścianie, aby nie uciekać się do drogiej pomocy profesjonalistów.

Uchwyt na telewizor

Nowe szerokoekranowe urządzenie telewizyjne dla całej rodziny powinno zająć godne miejsce w domu. Pomoże to w odpowiednim dopasowaniu telewizora do ściany. To nie tylko stojak na kineskop lub telewizor LCD, ale także dobry sposób na wykorzystanie głośności i zaoszczędzenie miejsca w pokoju.

Co to jest wspornik TV

Typowy uchwyt telewizyjny to prosta metalowa konstrukcja, która jest zamontowana na ścianie lub suficie. Nowoczesne modele, takie jak Samsung lub Philips, są montowane na wsporniku mocnymi stalowymi śrubami, po czym telewizor będzie w nie mniej stabilnym położeniu niż na zwykłej płaskiej powierzchni półki lub cokołu. Montaż na wsporniku pomaga powiesić telewizor na ścianie tak, aby jego ciężar był rozłożony na kilka otworów podporowych w ścianie lub innej powierzchni. Wskazówki:

 1. Istnieje kilka rodzajów urządzeń. Każda z nich jest odpowiednia dla modeli określonej marki i różnych trybów działania.
 2. Ceny artykułów wzrosną w zależności od:
  • złożoność mechanizmu (jeżeli projekt nie jest ustalony),
  • producent, marka (lider, posiadacz, inni);
  • użyty materiał;
  • dopuszczalne maksymalne obciążenie.
 3. Duży uchwyt nie ma sensu, jeśli masz tylko telewizor z małą przekątną. Dodatkowe dziury w ścianie, znowu, nie dekorują ściany.

Przed zakupem wspornika koniecznie umieść telewizor w pokoju. Główne rodzaje mocowań telewizora na ścianie różnią się od mechanizmu interakcji podpory z obiektem i umiejscowieniem wspornika:

Warianty do montażu sufitowego wymagają lepszego przygotowania powierzchni i otworów na wspornik. W takim przypadku miejsce pod łącznikami najlepiej pozostawić prostopadle do siebie w ścianie i suficie na połączeniu narożnym. Uchwyt sufitowy umożliwia zamocowanie telewizora na środku pokoju, ale rzadko jest używany w pomieszczeniach mieszkalnych. Czasami ta opcja jest nadal używana. Wybierz podwieszany sufit jako podstawę wspornika, aby nie zepsuć białej powierzchni tradycyjnego sufitu.

Istnieją również standardy montażu, określane jako VESA. Na przykład standard VESA 400x400 opisuje prostokątny panel. W tym przypadku odległości między otworami wzdłuż linii pionowej i poziomej wynoszą 400 milimetrów. Dla każdego zestawu przekątnych ekranu telewizora lub panelu plazmowego w calach odpowiedni jest standardowy rozmiar zgodny ze standardem VESA, który powinien być stosowany przy zakupie wspornika na ścianie lub suficie.

Najprostszym rozwiązaniem jest stały wspornik, co oznacza przymocowanie telewizora do ściany bez zmiany położenia lub kąta nachylenia konstrukcji. Ten typ jest odpowiedni dla płaskich urządzeń LCD, LED i plazmowych, znajdujących się na średniej wysokości względem widzów. Naprawione mocowanie oznacza minimum śrub i otworów - jest to zazwyczaj najtańsza opcja dostępna w sklepie.

Zamontowanie telewizora na wyższym odcinku ściany oznacza, że ​​płaszczyzna ekranu powinna być pochylona w dół, aby ułatwić przeglądanie z siedzeń. Stopień nachylenia za pomocą odpowiedniego wspornika jest regulowany przez użytkownika w granicach określonych przez wymiary obudowy modelu i wytrzymałość materiału. Ruchliwość ekranu zwiększa się, jeśli miejsce montażu zostanie odsunięte od ściany o kilkadziesiąt milimetrów (w porównaniu ze stałą wersją), ale wtedy ekran zajmuje więcej miejsca.

Uchwyt ścienny na TV z obrotowym mechanizmem obrotowym najlepiej nadaje się do umieszczania ekranu telewizora pod sufitem lub w odległym miejscu. Kombinacja funkcji nachylonej i obrotowej ułatwia proces wyboru pozycji ekranu, nawet w ciasnej przestrzeni. Należy pamiętać, że uniwersalny mechanizm chowany ma imponujące wymiary. W różnych pozycjach, płaski Samsung może zajmować taką samą całkowitą ilość miejsca, jaka zajmowałaby tradycyjny kineskop o tym samym rozmiarze w stałej wersji.

Jak wybrać uchwyt ścienny do telewizora

Uchwyt ścienny do telewizora jest wybierany zgodnie ze standardem VESA. Zanim zaczniesz szukać produktu, sprawdź lub zobacz instrukcję w przekątnej ekranu. Powiązanie między tą wartością a rozmiarem panelu zapięcia jest zgodne z następującym schematem:

 • małe ekrany do 26 cali - 100x100 mm;
 • od 26 do 40 cali - 200 x 200 mm;
 • od 40 do 55 cali - 400 x 400 mm;
 • ekrany szerokoekranowe o przekątnej większej niż 55 cali - 600 x 400 mm.

Wybierając uchwyt, sprawdź ceny i zdjęcia w najbliższych sklepach, ale nie zapomnij o platformach transakcyjnych w Internecie. Zestaw będzie kosztował mniej, nawet z dostawą, jeśli zamówisz go nie w Moskwie lub St. Petersburgu. Pozyskuj towary lepiej w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie sprzedawane są panele plazmowe, monitory i akcesoria do ich instalacji i działania.

Cena zamków VESA 100x100 wynosi od 190 do 1000 rubli. w zależności od materiału i dopuszczalnego obciążenia. W przypadku dużych rozmiarów elementów złącznych ceny są ustalane w zakresie od 1200 do 4500 rubli. Zwróć uwagę nie tylko na odległość między śrubami, ale także na maksymalną dopuszczalną masę - im wyższa, tym bardziej pewna jest ogólna konstrukcja. Ładunki powyżej 70 kg są dobrze obsługiwane przez modele ze stałym mechanizmem.

Jak zrobić uchwyt do telewizora własnymi rękami

Własnoręcznie podwieszane mechanizmy zastąpią towary fabryczne, jeśli posiadasz umiejętności w obróbce drewna lub metalu. Aby zrobić wspornik do telewizora na ścianie własnymi rękami, wynika z najbardziej wytrzymałego materiału, który jest pod ręką. Będzie można zmontować proste stałe zamocowanie plazmy do ściany, jeżeli nie jest wymagane zamontowanie mechanizmu obrotowego.

Najprostsze zapięcie będzie wymagać kilku godzin. Dwie długie drewniane listwy są połączone w prosty i wygodny zamek: jeden jest przymocowany do tylnego panelu telewizora, drugi - do ściany. Dolna krawędź pierwszego pręta i górna krawędź drugiego są spętane w taki sposób, aby się ze sobą sprzęgać. Połączenie będzie stabilne ze względu na ciężar urządzenia, ale potrzebny jest trzeci pasek, aby umieścić ekran pod żądanym kątem. Jest przymocowany do ściany poniżej głównego zamka i powinien być trochę cieńszy, aby zapewnić nachylenie 2-3 stopni w dół.

Uchwyt do przymocowania telewizora do ściany własnymi rękami

Wygląd płaskich telewizorów LCD umożliwił optymalne wykorzystanie przestrzeni życiowej. Jeśli umieścisz telewizor na nocnej szafce w pokoju, w kuchni, w większości przypadków będzie działał montaż ścienny, co zaoszczędzi dużo miejsca. Kupując telewizor, możesz zapytać, czy jest on przewidziany do przymocowania modelu, który chcesz do ściany. Jeśli nie chcesz czytać instrukcji, możesz po prostu spojrzeć na tylną okładkę, która prawdopodobnie zobaczy cztery gwintowane otwory w metalicznym kolorze. Oczywiście nie musimy naciskać telewizora bezpośrednio na ścianę, potrzebujemy wspornika do instalacji.

Jeśli chcesz móc rozwinąć telewizor i zmienić kąt nachylenia, możesz go kupić uchylny uchwyt ścienny do telewizora. Dotyczy to szczególnie modeli o małym kącie widzenia. Producenci wyprodukowali mnóstwo wsporników na każdy gust i kolor, których koszt jest czasami porównywalny do ceny samego telewizora.

Jeśli nie zamierzasz okresowo włączać telewizora, możesz ustawić go w prosty sposób uchwyt ścienny własnymi rękami.

Do instalacji naszego 24-calowego telewizora (przekątna ekranu 61 cm) potrzebowaliśmy 4 aluminiowych narożników i szprych rowerowych. Możliwe jest również stosowanie naroży stalowych, tylko ładuje się na nie prawie każdy, a aluminium łatwiej przetwarzać. Wymiary, których nie napiszę, najważniejsze jest to, że dziury się pokrywają i pożądane jest robienie wszystkiego zgodnie z poziomem.

Do telewizora są przymocowane dwa rogi, każdy z dwoma śrubami M4.

Dwa pozostałe rogi mocuje się do ściany za pomocą śrub. Najpierw drążymy rogi, a następnie zaznaczamy ścianę, okrążając otwory ołówkiem w rogach.

Odległość między narożnikami ścian powinna być mniejsza o kilka milimetrów, tak aby rogi przykręcone do telewizora były zaciśnięte na zewnątrz.

W każdym z czterech profili aluminiowych w górnej części wywiercony jest jeden otwór, prostopadły do ​​wcześniej wykonanych otworów. Teraz połóż telewizor na ścianie. Rogi przykręcone do ściany znajdują się między narożnikami przymocowanymi do telewizora, a w otworach u góry umieszczamy igłę do szycia rowerów. Za jego pomocą narożniki są ze sobą połączone. W rezultacie telewizor wisi na szprychach, a ściskające rogi naprawiają projekt w innych kierunkach. Aby wyjąć telewizor ze ściany, wystarczy wyciągnąć szprychę, a rogi są rozpięte.

Zdjęcia dla jasności - jak dotąd nieodkształcone rogi z rozstawionymi szprychami.

Koło rowerowe ma średnicę 2 mm, ale dzięki obróbce cieplnej może wytrzymać ciężar telewizora. Tradycyjny drut do mocowania nie zadziała, ponieważ jest miękki. W przypadku cięższych telewizorów użyj kołków grubszych.

Podczas mocowania narożników do ściany zaleca się stosowanie kołków z tworzywa sztucznego. Przed instalacją upewnij się, że ściana jest w stanie utrzymać ciężar telewizora. Ponadto należy zapewnić wentylację, a pod telewizorem nie powinno być żadnych urządzeń grzewczych. Jeśli te zasady zostaną naruszone, telewizor przegrzeje się, co doprowadzi do przedwczesnej awarii.

Przewód antenowy i przewód zasilający można ułożyć w kanale kablowym dopasowanym do tonu ściany. W wielu przypadkach zwykły gniazdek można zastąpić mniejszym puzem. Aby nie zdejmować telewizora ze ściany za każdym razem, gdy wymieniam pamięć flash, użyłem przedłużacza USB.

Przy okazji, w jednym z pokoi mamy to samo Własny wspornik do przymocowanego do ściany monitora.

Dodaj komentarz

− 4 = 4