Nazwa kategorii

Krawędź melaminy z klejem

Rodzaje i proces klejenia na płycie wiórowej krawędzi meblowych z PCV, melaminy

Jeśli samodzielnie wykonasz meble z płyty wiórowej lub płyty MDF, to po cięciu arkuszy musisz zabezpieczyć ich części końcowe, co wydłuży żywotność produktu i nada mu piękny wygląd. Aby to zrobić, często używaj krawędzi PVC do mebli, ale są też inne odmiany. W tym artykule porozmawiamy o wszystkich typach, potrzebie pasmowania i sposobie wklejenia.

Samoprzylepna krawędź mebla - wąski pasek z melaminy, PCV, plastiku ABS lub innego materiału. Chroni i ozdabia miejsce cięcia. W produkcji tanich mebli z krawędzi płyty wiórowej jest po prostu konieczne, ponieważ chroni ludzi przed narażeniem na szkodliwy formaldehyd. Ponadto nadaje wytrzymałość i chroni materiał przed wnikaniem wilgoci.

Najbardziej popularne rodzaje krawędzi mebli.

 • Krawędź melaminy z klejem - najbardziej budżetowa, ale nie najlepsza jakość. Obawia się wilgoci i może z czasem spaść (nawet bez mechanicznego uderzenia), łatwo pęka i kasuje w rogach. Jedynym plusem jest wcześniej naniesiona warstwa klejąca, dzięki czemu krawędź melaminy pozostaje popularną opcją w domu.

Przy zakupie mebli należy zwrócić uwagę na jakość przetwarzania końcówek. Lepiej nie zajmować się meblami z obróbką melaminy, ponieważ będzie to krótkotrwałe.

 • Krawędź mebli z PVC 2 i 0,4 mm - to najlepsza opcja. Jest o wiele bardziej stabilny i trwały. Grubość 0,4 mm jest zwykle używana do obróbki ukrytych miejsc, a 2 mm klej do zewnętrznych końców, które będą widoczne. Jednak do jego zastosowania wymagana jest specjalna maszyna do obróbki krawędzi, dlatego jest używana tylko w produkcji.
 • Krawędź plastiku ABS jest bardziej ekologicznym odpowiednikiem poprzedniej wersji, która jest sprzedawana rzadziej.
 • Profil wpuszczany typu T - wkładany do frezowanego rowka na końcu płyty wiórowej. Był popularny w tamtych czasach, kiedy specjalna maszyna do krawędzi PCV była rzadkością, a frezarki w sklepach były kompletne.

  Gwintowany trójnik

  Profil C18

 • Górny profil P C18 - dobry wybór, ponieważ można go użyć do płyty wiórowej w domu. Zazwyczaj profil C jest po prostu noszony na kolbie i przyklejany do płynnych paznokci. Minus - wystający o kilka milimetrów brzeg, pod którym brud zostaje zatkany. Z drugiej strony, ta funkcja jest bardzo wygodna, jeśli samodzielnie wykonasz cięcie, duże krawędzie będą ukrywać nierówne kawałki i wióry. Ten rodzaj jest często używany do domowych szaf.
 • Do klejenia na maszynie użyj specjalnego kleju do krawędzi PCV. Jest sprzedawany w postaci granulek, po podgrzaniu staje się płynny. Klej nakłada się na taśmę albo w ogrzanej postaci, albo podczas wytwarzania taśmy.

  Aby krawędź blatu lub szafki była piękna i trwała, najlepszym sposobem jest zamówienie taśmy w fabryce. Zwykle odbywa się to w tym samym miejscu, gdzie ludzie kupują i zamawiają płyty wiórowe.

  Orientacyjne ceny za zastosowanie (na 1 metr bieżący wraz z materiałem):

  • krawędź PCV 2 mm - 40 rubli;
  • sklejka ze sklejki 0,4 mm - 25 rubli;
  • krawędź płyty wiórowej z melaminy - 25 rub.
  • Ponadto będziesz musiał zapłacić za przetwarzanie krzywoliniowych odcinków.

  Najbardziej popularnym pasmem brzegowym PCV w Rosji jest Rehau, ma szeroką gamę kolorów, dzięki czemu można wybrać kolor dla każdej płyty wiórowej. Szerokość taśmy jest różna - od 15 do 45 mm.

  Aby zamówić tę usługę dla sklepu, musisz najpierw przygotować schemat klejenia krawędzi PCV: gdzie umieścić i jaką grubość. Miejsca, które się nie zużyją, mogą być pokryte PVC o grubości 0,4 mm (np. Tył i spód). Wszystkie widoczne miejsca są pokryte PVC 2 mm. Jeżeli dojdzie do połączenia z inną częścią, przetwarzanie nie jest konieczne.

  Różnica między powłoką PCV wynosi 0,4 i 2 mm

  • Na wewnętrznej półce osadzonej tylko przednia strona jest obrabiana za pomocą warstwy 2 mm.
  • Górna płyta zakrywająca jest ze wszystkich stron (tylna krawędź wynosi 0,4 mm, reszta to 2 mm).
  • Przód pudełka jest przetwarzany ze wszystkich stron o grubości 2 mm.

  Aby uprościć obliczenia, można użyć specjalnych programów mebli, które automatycznie tworzą projekt. W rezultacie, aby zebrać przeciętną szafę-coupe, krawędź PCV na płyty wiórowe będzie kosztowała 1,5-2 tys. Rubli. Nie będzie to bardzo tanie, ale wysokiej jakości, bezpieczne i trwałe.

  Dla tych, którzy chcą oszczędzić, krawędź melaminy z klejem jest przyklejona żelazem. Ta opcja jest całkiem odpowiednia do naprawy starych mebli - aby nie nosić tego samego w sklepie kilku małych desek. Aby rozwiązać problem, jak najlepiej, aby trzymać się krawędzi blatu, to lepiej nie leń się i dążyć do produkcji, czy też korzystać z profilem faktury, t. Do. Melamina jest szybko pogarszać przed wilgocią i ścieraniem.

  Do klejenia najlepiej nadaje się stara radziecka suszarka do włosów lub suszarka do włosów. Regulator temperatury żelazka jest ustawiony na około 2,5 pozycji. Ponadto będziesz potrzebował szmatki, noża, małej nazhdachki i stojaka do mocowania części.

  • Detal jest stały, a krawędź przycinana z marginesem kilku centymetrów. Następnie nakłada się go i dokładnie ogrzewa żelazkiem, około 40 cm, a gdy się dobrze rozgrzeje, klej krawędziowy stopi się i zajmie to trochę czasu.

 • Natychmiast po tym użyj szmatki, aby dobrze wycisnąć wstążkę. Robi się to szybko, ponieważ szybko się ochładza.

 • Po zakończeniu klejenia należy przyciąć nadmiar. Na początku odetnij końcówki, a następnie te, które się zgadzają. Nóż należy trzymać pod kątem. W takim przypadku ruch noża jest skierowany na część, a nie na zewnątrz. Do wygodnej obsługi potrzebny jest ostry nóż bez zadziorów. Podczas wycinania nadmiaru należy uważać, aby nie ciąć naroży.

  Również z żelazkiem można również usunąć stary pasek krawędzi. Aby to zrobić, jest podgrzewana i poddevayut szpachelka lub nóż.

  Na tym filmie możesz zobaczyć, jak wklejać krawędź 2 mm w domu:

  Ponadto, należy przykryć końce blatów kuchennych specjalną metalową dyszą ze szczeliwem, aby wilgoć nie dostała się do środka, a następnie blat stołu nie będzie pęcznieć (patrz artykuł jak zmontować kuchnię).

  Aby osiągnąć naprawdę dobry wynik, lepiej jest zamówić partię fabryczną. Nadpłata nie będzie zbyt duża, ale długowieczność będzie się czasem zwiększać. Teraz w sprzedaży można znaleźć prawie każdą kolorową wstążkę do imitacji drewna lub wersję jednokolorową.

  Przyklejony papier tapety na ścianach. Wybór tanich rodzajów tapet.

  Wybór farby do łazienki. Im lepiej malować ściany: akrylowa, lateksowa lub silikonowa farba na bazie wody. Proces malowania i wyrównywania ścian w łazience.

  Technologia klejenia tapety z włókna szklanego na ścianach z dalszym malowaniem. Rodzaje kleju, przygotowanie powierzchni i charakterystyka techniczna materiału.

  RemBoo »Meble» Rodzaje i proces klejenia na płycie wiórowej krawędzi mebli z PCV, melaminy

  Zamówione na półkach w obudowie PCV brzeg 0,4 mm, w rezultacie kąty okazały się ostre. Lepiej przepłacić trochę iw miejscach kontaktu zrobić grubą krawędź.

  Yuri VAM nie w pełni przetworzył szczegóły. wklejanie i przycinanie krawędzi nie wystarczy. trzeba je polerować.

  W domu możesz zrobić kawałek filcu lub grubej tkaniny. ostre krawędzie są po prostu zmywane przy niewielkim nacisku. ruch posuwisto-zwrotny powtarza się, aż dotyk jest wygodny

  I nie mówisz mi, czy chcę zastąpić profil T Mortise krawędzią PCV, tym rowkiem, niż szpachlą? I czy taśma brzegowa będzie przyklejona w tym miejscu równomiernie?

  Naklejka z krawędzią z melaminy - przyklej krawędź taśmą własnymi rękami

  Często z powodu błędów w projektowaniu mebli lub z innych powodów konieczne jest przyklejenie krawędzi do płyty wiórowej. Przyklejenie tradycyjnej plastikowej krawędzi w warunkach domowych praktycznie nie jest prawdziwe, zwłaszcza bez specjalnego wyposażenia. Oszczędność krawędzi melaminy, korzyści wynikające z kolorów są wystarczające. Zobaczmy, jak wykonuje się naklejkę z krawędzią z melaminy i na czym ona polega.

  Nie wdając się w szczegóły tego, co zrobiła krawędź melaminy, możemy powiedzieć, że jest to taśma na której spoiwo. W tym przypadku, klej termiczny, więc po prostu trzymać się to nie zdarza. Jednocześnie ze względu na kleju termicznego na płyty wiórowej jest dobrze utrzymane.

  Ryc.1. Krawędź melaminy wykonana jest z papieru impregnowanego żywicami melaminowymi. Na przedniej części znajduje się rysunek odpowiadający kolorom płyty wiórowej, pokryty jest lakierem do ochrony. Po złej stronie są stosowane topienia.

  Przed przejściem do opisu procesu naklejki melaminy krawędzi kilka słów na temat niezbędnych narzędzi i koniec szkolenia płyty wiórowej. Aby zachować krawędź melaminy, będziesz potrzebować suszarka do włosów z konstrukcją, nóż i parę rękawic budowlanych.

  Ryc.2. Do etykietowania krawędzi melaminy używana jest przemysłowa suszarka do włosów o temperaturze grzania 250 stopni. W tej temperaturze klej topi się, a gdy stygnie, krawędź jest mocno przymocowana do części. Aby wyciąć nadwyżkę, możesz użyć noża lub specjalnego narzędzia.

  Koniec płyty wiórowej powinien być czysty i równy, bez trocin i łuszczących się części. W przeciwnym razie krawędź nie przylgnie do płyty wiórowej i będzie dla nich niekorzystna. Najlepszy koniec uzyskuje się po frezowaniu lub piłowaniu na maszynie. Następnie na zdjęciu pokaże się niedobór jakości, po prostu nie ma już najlepszego.

  Ryc.3. Krawędź melaminy dobrze przylega tylko do dobrze obrobionej, równej powierzchni. Jeśli powierzchnia ma zadziory, wypukłości itp., Niemożliwe jest gładkie przylgnięcie krawędzi.

  Naklejki krawędzie melaminy rozpocząć z segmentów głównego pasa rolki o żądanej długości lub nieco dłuższe niż potrzeba. Koniec, który najpierw zostanie sklejony, musi zostać przycięty. Możesz to zrobić konwencjonalnymi nożycami.

  Następnie nałóż krawędź do końca płyty wiórowej. Należy zauważyć, że krawędź melaminy jest dostępna w szerokości 20 mm, i. E. jest szerszy niż płyta wiórowa. Dlatego na tym etapie ważne jest, aby ustawić go wzdłuż jednej krawędzi, jak na zdjęciu.

  Ryc.4. Do przyklejania melaminy pasek brzegowy musi być odcięty na żądaną długość, dołączony do elementów. Następnie ogrzej krawędź suszarką do włosów i mocno dociśnij. W ręcznym trybie nalepce dogodnie ogrzewa się całego zespołu, a część 20-30 cm.

  Zauważ, z drugiej strony, płyta wiórowa, krawędź wystaje. W przyszłości musi zostać odcięty.

  Ryc.5. Ponieważ krawędź metalaminy ma szerokość 20 mm, a płyta wiórowa ma średnicę 16 mm, nieuchronnie powstaje występ krawędziowy. Wystającą część można przyciąć nożem lub użyć specjalnego urządzenia do przycinania krawędzi.

  Dalej przychodzi suszarka do włosów. Aby przykleić krawędź melaminy, wystarczy temperatura 250 stopni. Wentylator rozgrzewa krawędź, topiąc tym samym klej. Charakterystyczną cechą mówiąc, że klej ma temperaturę topnienia, jest to czas, kiedy krawędź utraty zakrzywiony kształt po czym na rolce, i staje się linią prostą. Co więcej, po prostu naciska na koniec płyty wiórowej rękami. Rób to w rękawiczkach. krawędź jest gorąca.

  Istnieje kilka funkcji, które należy wymienić.

  Etykieta brzegowa powinna być wytwarzana w ciepłym pomieszczeniu, to zapewni wolniejsze oszklenie kleju. W związku z tym będzie więcej czasu na poprawienie pozycji.

  Konieczne jest ogrzanie krawędzi melaminy na całej długości, ale 20-30 cm. Łatwiej jest więc pracować, a klej nie ma czasu na twardnienie, dopóki brzeg nie zostanie dociśnięty do końca płyty wiórowej. Średnio koniec długości 60 cm jest wklejany na 3 podejścia. Po pierwsze - krawędź krawędzi jest przyklejona, druga - środkowa część krawędzi, trzecia - koniec krawędzi.

  Nie zapominaj, że temperatura powietrza z suszarki wynosi około 250 stopni, więc musisz uważnie i dokładnie Nie wysyłaj działającej suszarki do włosów na dłonie i inne przedmioty.

  Ryc.6. Zaletą krawędzi melaminy jest to, że po podgrzaniu dobrze pasuje do wszystkich nierówności. Dlatego może być używany do wycinania części o małym promieniu zaokrąglenia.

  W Internecie istnieje wiele opcji klejenia krawędzi. Na przykład, aby ogrzać go za pomocą żelazka. Moim zdaniem nie jest to wskazane. Czasami, gdy przepływa przegrzany klej z krawędzi, a najprawdopodobniej spowoduje uszkodzenie żelazo, i to jest warte więcej niż suszarki do włosów. Proponuje się również chłodzenie krawędzi na różne sposoby. Nie jest to również zalecane, ponieważ w temperaturze pokojowej, 25 °, krawędź chłodzi się do zestalenia kleju kilku sekund, i są z dodatkowymi etapami, moim zdaniem, nie jest wskazane.

  Ostatnim krokiem jest obcięcie krawędzi melaminy.

  Ryc.7. Krawędź melaminy składa się z papieru, więc podczas cięcia pojawia się biały szew. Możesz usunąć ten efekt za pomocą plamy z drewna. Plama wchłania się do papieru i uzyskuje pożądany kolor. Dla różnych kolorów płyt wiórowych plamę należy wybrać indywidualnie, więc dla koloru "cherry9raquo; Odpowiednia jest plama mahoniowego koloru.

  W tym przypadku, przycięte konwencjonalnym nożem kuchennym, po prostu bardziej niż nic nie było. Wynik nie jest najlepszy. Dobry wynik to ostry nóż z grubym ostrzem, na przykład nóż do butów. Nóż powinien być ustawiony pod kątem do krawędzi rzędu 30-45 stopni od spodu. Najlepszy wynik daje specjalne urządzenie do przycinania krawędzi melaminy, ale osobiście nie udało mi się go zdobyć.

  Podsumowując, powiem jeszcze jedną interesującą funkcję. Jak widać na zdjęciu, przycięta krawędź ma biały kolor, który nie wygląda dobrze na tle koloru wiśni. Wyeliminuj to może być użycie bejca do drewna na bazie wody. Wystarczy zwilżyć szmatkę i usunąć plamę, usunąć nadmiar. Na przykład, w przypadku wiórowej płyty wiórowej, plama nadaje się do mahoniu.

  Obrzeża melaminy - niezbędni pomocnicy w branży meblarskiej

  Produkcja mebli to dość skomplikowany proces technologiczny, który wymaga od przedsiębiorstwa posiadania określonego sprzętu i materiałów. Krawędzie melaminy są materiałem, którego użycie jest obowiązkowe przy produkcji zestawu domowego. Ale czym jest i czym służy?

  Wiadomo, że ostatnim etapem w produkcji mebli są prace wykończeniowe, w tym podszewka krawędzi każdego elementu. W tym przypadku krawędzie melaminy są stosowane jako główny materiał wykończeniowy. Odbywa się to w celu nadania meblom estetycznego wyglądu, uczynienia ich krawędzi bardziej wyrazistą i atrakcyjną. Dopiero po przejściu takiego przetwarzania meble mogą zaspokoić potrzeby klientów.

  Granica melaminy rozprowadzana jest w postaci różnej szerokości listew ozdobnych. Składa się z kilku warstw papieru, z których każda pełni określoną funkcję. Tak więc pierwsza warstwa jest reprezentowana przez gęsty papier dekoracyjny. Właśnie na tej figurze jest przedstawiona postać nadająca produktowi ładny wygląd.

  Warstwę dekoracyjną przykleja się do podłoża. Podłoże najczęściej wytwarza się z bibuły. W zależności od tego, z ilu warstw składa się podstawa, wyróżniane są jednowarstwowe i wielowarstwowe krawędzie melaminy.

  Aby brzegi nie tylko spełniały funkcje dekoracyjne, ale także chroniły meble przed zniszczeniem, impregnowane są specjalnymi substancjami - żywicami melaminowymi. Stąd nazwa produktu. Aby chronić warstwę dekoracyjną przed uszkodzeniem mechanicznym, a także przedłużyć żywotność całego produktu, powierzchnia krawędzi jest pokryta specjalnym lakierem. Ponadto ta obróbka zapobiega parowaniu żywic melaminowych.

  Zwykle grubość produktu jest mniejsza niż 0,5 milimetra. Na wewnętrznej powierzchni krawędzi można nałożyć specjalną kompozycję na bazie kleju, która pozwoli szybko i jakościowo związać produkt z krawędzią mebla. Krawędź melaminy z klejem - niezbędny asystent w fabryce mebli.

  Zalety produktu melaminowego

  Duży popyt na tę produkcję przyniósł dużą ofertę - na rynku materiałów wykończeniowych można spotkać dość dużą liczbę firm, które są zaangażowane w produkcję tego produktu. Istnieje dość duża ilość materiałów, z których wykonano krawędź mebla. Melamina, PCV, ABS to najczęstsze materiały wykończeniowe do mebli na rynku.

  Spośród wszystkich ich ilości, produkt na bazie melaminy ma wiele zalet, dzięki czemu stał się tak popularny. Te zalety obejmują:

  1. Szeroka paleta kolorów pozwala uzyskać krawędź idealnie dopasowaną do materiału mebla.
  2. W przypadku krawędzi czołowych nie ma potrzeby używania specjalnego wyposażenia. To znacznie obniża koszty produkcji.
  3. Produkt jest przyjazny dla środowiska - w jego produkcji nie używa się prawie żadnych materiałów syntetycznych.
  4. Wysoka elastyczność produktu pozwala na zastosowanie go do pokrycia złożonych zakrzywionych powierzchni.

  Ale opisując krawędzie melaminy, nie sposób nie wspomnieć o negatywnych aspektach tego produktu. Ten materiał jest bardzo wymagający w warunkach operacyjnych. Duże zmiany temperatury, wysoka wilgotność, zapylenie pomieszczenia - wszystko to negatywnie wpływa na produkt i skraca jego żywotność.

  Krawędzie na bazie melaminy, w zależności od tego, do jakiej powierzchni zostaną przymocowane, podzielone są na trzy grupy:

  1. Pasek Softformingovaya. Softforming to technologia do nakładania materiału taśmowego (krawędzi) na wstępnie obrabiany przedmiot obrabiany wykonany z drewna, najczęściej płyty wiórowej. Taśma Softformingovaya jest bardzo elastyczna, co pozwala na ukrycie połączeń końcowych produktów.
  2. Feltcant (krawędź melaminy). Faltz - prostokątna próbka na krawędzi planszy, rodzaj kroku, który może służyć do celów dekoracyjnych. Krawędź takich części konstrukcji powinna dać produktowi poczucie kompletności.
  3. Bezpośrednie obramowanie. Ten produkt służy do wykładania prostych płaskich powierzchni. Od wewnątrz można go skleić.
 • Dodaj komentarz

  − 7 = 1