Nazwa kategorii

Ganek wykonany z drewna

Ganek z własnymi rękami wykonanymi z drewna z baldachimem

Pierwszą rzeczą, jaką widzą goście, gdy wchodzą do mieszkania, jest hol wejściowy. Jest to rodzaj wizytówki, "twarzy" pomieszczeń mieszkalnych, na której kształtuje się pierwsze wrażenie mistrza. Tą samą "twarzą" prywatnego domu jest ganek, który ma zarówno walory estetyczne, jak i praktyczne. W tym przypadku ganek powinien być nie tylko piękny, ale także wygodny, trwały, ponieważ jego funkcją jest ochrona strefy wejściowej przed opadami atmosferycznymi, wiatrem, bezpośrednim światłem słonecznym, brudem z ulicy.

Szczególnie przytulny wygląda drewniany ganek, który jest łatwy do zrobienia samemu, postępując zgodnie z instrukcjami krok po kroku.

Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie zaplanować każdy etap budowy ganku drewnianego. Trzeba przemyśleć każdy szczegół:

 • Projekt, wygląd: która strona jest planowana do wykonania kroków, ich liczba, obecność lub brak poręczy. Równocześnie należy wziąć pod uwagę kształt samego ganku (kwadratowy, prostokątny, półokrągły), a także budowę poręczy i baldachimu nad gankiem.
 • Wymiary i proporcje. Konieczne jest, aby obliczyć wymiary ganku, a wielkość każdej z jego części: Dean szerokości podstawy, wysokość poręczy, długości i wysokości stopni, rozmiar przyłbicy - czy to będzie przechwytywać cały obszar ganku lub wiszą tuż nad wejściem. Że wygodnie było wejść do domu, ganek powinien być umieszczony na jednym poziomie z pierwszym piętrem, ale 5 cm poniżej drzwi wejściowych, które powinny otworzyć się na zewnątrz.
 • Szczegółowy opis wszystkich elementów dekoracyjnych, jeśli są obecne.

Ponadto konieczne jest skompilowanie szczegółowego rysunku przyszłego projektu z zastosowaniem wszystkich wymiarów.

Po przygotowaniu planu rozszerzenia możesz rozpocząć obliczanie liczby niezbędnych materiałów i rozpocząć budowę.

Niezbędne materiały i narzędzia

Do budowy ganku zaleca się stosowanie mocnych materiałów odpornych na wpływy zewnętrzne, np. Dąb, świerk lub sosna. Jeśli ganek ma być zbudowany bez czaszy, wówczas kroki będą zlokalizowane pod otwartym niebem, w tym przypadku do ich produkcji należy użyć modrzewia lub teaku, którego powierzchnia jest odporna na wilgoć.

Do budowy drewnianej werandy w prywatnym domu lub w daczy potrzebne są:

 • Pręt o przekroju 100-150 mm dla systemu podpierającego.
 • Drewno (płyty) o grubości 25-50 mm.
 • Środki do hydroizolacji.
 • Środki, które chronią drewno przed rozkładem, formowaniem pleśni, narażeniem na owady.
 • Tralki i listwy do ogrodzenia obwodowego.
 • Zaprawa betonowa do zalewania fundamentów.
 • Gwoździe, samogwintujące się śruby.
 • Reguła, poziom, ruletka.

Przed zainstalowaniem podpór należy je traktować środkiem antyseptycznym na wysokość co najmniej 25 cm od podłoża.

Założenie i instalacja witryny

Ponieważ całkowita waga ganku do domu jest niewielka, a struktura przedłużenia jest prosta, najczęściej stosuje się rodzaj fundamentu palowego - jego urządzenie nie wymaga dużego wysiłku i inwestycji. Produkowany jest w następującej kolejności:

 1. W celu zainstalowania sterty do głębokości 80 cm, wykopany rów (poniżej zamrożeniem glebie) powinien się kolumny o średnicy otworu, który, jak wspomniano powyżej, tym razem należy traktować środkiem odkażającym.
 2. Otwory są wstawiane w otwory do wysokości podłogi przyszłego ganku. Aby uniknąć ryzyka przesunięcia konstrukcji, zaleca się umieszczenie metalowych prętów w otworach pomocniczych, do których zostanie przymocowana rama wsporcza ganku.
 3. Po zainstalowaniu prętów otwory wylewane są zaprawą betonową, pozostawioną do całkowitego wyschnięcia.

Wierzchy belki są układane przed osiągnięciem tego samego poziomu, a następnie umieszczona jest rama wzdłuż obwodu ganku. Kąty są ze sobą połączone, do ściany domu przymocowane są za pomocą śrub lub kołków. Po tym, tabliczka: do listwy są przybite lub przykręcane płyty, które są objęte wykończeniowych w razie potrzeby (płytki, linoleum itp.)

Deski w witrynie są przybite tak blisko siebie, jak to możliwe, aby w przyszłości pęknięcia nie powstawały, gdy drzewo zaczęło pękać. Dla niektórych mistrzów jest to bezkrytyczne, więc uważają, że wręcz przeciwnie, konieczne jest pozostawienie szczelin między warstwami o szerokości 2-3 mm w celu przepuszczenia wody.

Przymocowanie drabiny rozpoczyna się od produkcji Kosovry (skośnej) - belki nośnej z wyciętymi zębami, które następnie będą układać stopnie.

Minimalna szerokość otworu klatki schodowej powinna wynosić co najmniej 120 cm, a odpowiednia odległość pomiędzy podłużnicami 50 cm. Drabiny był stały, wymagane jest, aby co najmniej trzy kosoura.

Na zewnątrz przymocowana jest pochylona belka, cięciwa cięciwa. Powinien być dwa lub trzy razy grubszy niż Kosowra. Oba sznurki są połączone poprzecznymi belkami, sznurki są mocowane między nimi. Z występami cięciwa jest połączona z rodzajem rowka.

Wysokość klatki schodowej i liczba stopni zależy od wysokości piwnicy domu i poziomu od ziemi, na której znajdują się drzwi wejściowe. Jeżeli liczba etapów jest większa niż pięć, wymagane będzie dodatkowe wzmocnienie marszu drabinowego polegające na zainstalowaniu podpory, podobnej do instalacji słupów wsporczych.

Kroki powinny mieć taką szerokość, aby na nich stado osoby dorosłej, 35-45 cm Jeśli liczba stopni jest większa niż trzy, konieczne jest wyposażenie portyku w poręcze. Wprowadzając kroki nie są pod markizą, a na ulicy, trzeba zrobić zwis (poduszki), tak że woda nie gromadzi się w rowku między nimi i spływał na dolnej płaszczyźnie kroku.

Piony i stopnie są przymocowane do sznurka, zaczynając od dolnego stopnia. Proces jest prosty: wpis jest ustalony, do niego jest przywiązany bieżnik, a więc robimy kroki do góry. Mocowanie stopni odbywa się za pomocą śrub lub połączenia rowkiem wielowypustowym. Gwoździe nie są zalecane ze względu na możliwe odkształcenia desek, a także nierzetelne zamocowanie.

Ogrodzenia wykonane są z drewna, metalu lub stali nierdzewnej. Wysokość poręczy należy obliczyć na podstawie wygody użytkowania członków rodziny zgodnie z ich wzrostem.

W przeciwieństwie do wielu materiałów na Youtube, bardzo wysokiej jakości, szczegółowy materiał do stworzenia ładnego i wszechstronnego modelu ganku. Wideo jest samowystarczalne.

Budowa baldachimu (baldachim) na ganku

Zadaszenie nad obszarem ganek jest budowana nie tylko w celu ochrony obszaru wejście z deszczu i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ale również do schodów nie dostać wodę deszczową, która ostatecznie doprowadzi do pogorszenia jakości materiału. Rodzaje zadaszeń nad gankiem typu konstrukcji są następujące:

A także w zależności od kształtu ganku są prostokątne, kwadratowe, półokrągłe (jeśli ganek jest półokrągły). Zgodnie z materiałem do produkcji, znajduje się drewniany baldachim, metal (wykonany z tektury falistej, metalu), szkła, poliwęglanu, a nawet tkaniny (przy użyciu tkaniny markizy).

Po wybraniu materiału powinieneś zacząć szkicować przyszły daszek nad gankiem drewnianego domu. Powierzchnia przyłbicy obliczana jest na podstawie całkowitej powierzchni ganku plus pół metra, dzięki czemu w pełni spełnia swoje funkcje ochronne.

Rysunek, jak zrobić łukowatą przyłbicę, wygląda następująco:

Następny jest szkic bezpośredniej czaszy.

Proces instalowania najprostszego zadaszenia nie jest skomplikowany:

 1. Zamontowane belki nośne, które utrzymają całą konstrukcję. Dla małego baldachim wystarczą dwie wiązki.
 2. Wiązanie z belek nośnych wykonuje się prostopadle do słupków wsporczych.
 3. Na ścianie znajdują się miejsca do mocowania otworów za pomocą poziomu lub reguły. Jest to konieczne, aby czasza była zamontowana symetrycznie względem drzwi.
 4. Inne podpory muszą być przymocowane do ściany za pomocą śrub kotwiących. Muszą być wyższe niż te podtrzymujące, aby powstał nachylenie czaszy.
 5. Listwy ścienne i wsporcze połączone są krokwiami pod kątem za pomocą śrub lub śrub i metalowych narożników.
 6. Następnie skrzynia wykonana jest z małych desek. Jeśli daszek jest zwykłym drewnianym, należy go traktować specjalnym sprzętem ochronnym i powtarzać tę procedurę dwa lub trzy razy w roku. Aby lepiej chronić powierzchnię przyłbicy, często pokrywa się ją materiałem pokryciowym - metalowym, profilowanym, bitumicznym, łupkowym lub poliwęglanowym.

Baldachim może być produkowany bez użycia belek nośnych: konstrukcja wykonana jest z rozpórek i belki ściennej, które są połączone za pomocą śrub. Następnie konstrukcja jest zamontowana nad drzwiami wejściowymi: rozpórki są mocowane za pomocą kotew, a belka ścienna jest samogwintująca.

Podszewka wykonana jest z drewnianych desek ułożonych w odległości 20-30 cm od siebie. Na wierzchu wybranego materiału, na przykład poliwęglanu, mocuje się za pomocą śrub.

Nad gankiem znajduje się wiele oryginalnych drewnianych zadaszeń, z których każdy może posłużyć jako przykład.

Poniższy film pokazuje proces tworzenia prostego i uniwersalnego ganku z drewna z daszkiem. Oryginalny sposób montażu przyłbicy na ganku jest bardzo prosty i skuteczny.

Jak zrobić ganek z drewna

 • 1 typy
 • 2 Prace przygotowawcze
 • 3 Wymagane materiały
 • 4 Instrukcja krok po kroku
 • 4.1 Organizacja pokrycia, stopni i ogrodzeń
 • 5 Ochrona i opieka
 • 6 filmów
 • 7 zdjęć
 • 8 schematów

Ganek jest wizytówką domu. Oprócz funkcji funkcjonalnej, konstrukcja ta pełni funkcję ochronną, a także zdobi elewację budynku. W tym przypadku ganek może być wykonany z różnych materiałów i mieć różne kształty. W artykule powiemy Ci, jak zrobić ganeczkę z drzewa własnymi rękami, pokażemy schematy, rysunki, zdjęcia i materiały wideo.

Być może nawet na etapie projektowania należy pomyśleć o tym, jak zrobić werandę dla domu. Jest ich kilka:

 • Zwyczajny ganek. Składa się z niewielkiej liczby kroków, a piony mogą być otwarte lub zamknięte. Ten ganek może być zbudowany z poręczą lub bez. Ma prosty wygląd, nie ma szerokiej podłogi.
 • Weranda - patio. Ma oryginalny wygląd i charakteryzuje się pięknymi formami. Ten ganek ma specjalną platformę, na której są zainstalowane kwiaty lub inne elementy struktur dekoracyjnych. Można zorganizować mały obszar rekreacyjny.

Weranda z patio

 • Weranda - taras lub weranda ma raczej skomplikowaną formę. Łączy się z otwartą częścią domu, ma strefę rekreacyjną.
 • Wbudowany ganek. Jest zbudowany z domu, ma wspólny fundament z nim. Ten rodzaj ganku jest projektowany razem z budynkiem, każdy element konstrukcji jest przemyślany.
 • Załączony (załączony) ganek. Jest on zbudowany oddzielnie od samego budynku. Możesz zrobić w trakcie korzystania z domu. Jest to osobna struktura, która łączy się z domem w określony sposób.

Zbudowanie ganku jest całkiem możliwe dla wszystkich. Podczas wykonywania prac budowlanych należy przestrzegać zasad i technik bezpieczeństwa.

Samodzielna budowa ganku obejmuje następujące etapy:

 1. Przede wszystkim konieczne jest narysowanie rysunku przyszłego. Rysunek można wykonać samodzielnie lub zamówić u specjalistów.
 2. Rysunek ganku powinien mieć ogólny widok, wymiary klatki schodowej, platformę, szyny i schody lotu.
 3. Projektując, musisz natychmiast pomyśleć o tym, jaki materiał zostanie użyty. Jeśli ganek ma większą drożność, lepiej użyć więcej drewna litego. Dla małej rodziny można zrobić ganek wykonany z drewna sosnowego.
 4. Ważne jest, aby rozważyć, jaki rodzaj zabezpieczenia przed opadami zostanie zapewniony, na przykład, możesz użyć dachu lub baldachimu.
 5. Miejsce budowy nie powinno przeszkadzać w otwieraniu i zamykaniu drzwi, podczas gdy powinno być wystarczająco dużo miejsca dla ruchu kilku osób.
 6. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy zdecydować, która wysokość kroku jest najlepiej używana.
 7. Pomyśl o projekcie i wyglądzie ganku. Ten projekt powinien harmonijnie pasować do zewnętrznej części domu.

Po przeprowadzeniu prac przygotowawczych można bezpiecznie przystąpić do budowy ganku.

Wytwarzanie tusz

Aby wykonać ganek wykonany z drewna, musisz wybrać następujący materiał budowlany:

 • Pasek o przekroju 10 × 20 cm dla podpór. Chociaż w większości przypadków rozmiar paska wsparcia jest wybierany indywidualnie. Wybór zależy od stopnia obciążenia konstrukcji. Jeśli chodzi o samo drewno, lepiej wybrać modrzew lub sosnę. Zawierają żywice, które pozwalają drewnu wytrzymać niekorzystne warunki środowiskowe.
 • Grubość deski 3-5 cm dla powierzchni podłogi.
 • Półwyroby i balustrady. Jeśli ich nie ma, należy zakupić szynę / szynę do ich produkcji. Wymiary zależą od parametrów projektowych.
 • Impregnacja, rozwiązania i specjalne mieszanki do impregnacji drewna.
 • Beton do wylewania podpór.

Sugerujemy zapoznanie się z technologią produkcji ganku wykonanego z drewna na drewnianych słupach. Zbudowanie ganku na fundamencie w postaci poduszki podpierającej będzie uzasadnione, jeśli przestrzegane będą następujące zasady:

 • Podstawa kosoura musi koniecznie kłaść nacisk na hydroizolację, która znajduje się pomiędzy drewnem Kosowa a fundamentem.
 • W przypadku podparć lepiej jest brać drewno iglaste, szczególnie jeśli mieszkasz w obszarze o dużej wilgotności.

Podstawa ganku na podstawie kolumnowej

 • Filary słupowe należy traktować jako antyseptyczne przeciwko próchnicy. W tym przypadku nie zaleca się używania tylko dachu, ponieważ nie przepuszcza ono powietrza, co prowadzi do gnicia drewna. Dlatego do leczenia lepiej jest użyć zużytego oleju lub oleju suszącego.
 • Głębokość montażu kolumny wynosi do 80 cm, średnio głębokość wykopu podpory może być równa 1/3 jej długości.
 • Jeśli konstrukcja jest wystarczająco masywna, wówczas podpory powinny być zainstalowane więcej, dla lepszej stabilności.
 • Każde podłoże musi być wylane z betonu. Po wyschnięciu sprawdź wysokość między wszystkimi biegunami. Jeśli występuje różnica, należy ją wyeliminować, stosując metodę archiwizacji.

Proces budowy

 • Następnie możesz położyć dziennik na podporach.
 • Jeśli to możliwe, przymocuj górną krawędź ukosu do linii kolejowej.

Zasada budowania ganku na ceglanym lub drewnianym domu jest identyczna. W każdym razie konieczne jest przeprowadzenie jakościowego wiązania ganku z budynkiem.

Organizacja podłóg, stopni i ogrodzeń

Jeśli chodzi o kroki, wszystko tutaj jest bardzo proste. Płyty układa się na kłody i mocuje za pomocą gwoździ lub śrub samogwintujących. Sposób ich instalacji może być inny. Na przykład, deski są ustawione blisko siebie tak, że nie ma między nimi szczelin. W tym przypadku nachylenie ganku będzie wynosić od 1,5 do 2 °. Wystarczy, że woda nie kumuluje się, ale spływa. Inną metodą układania jest pozostawienie szczelin do 3 mm między deskami. Umożliwi to natychmiastowe spłynięcie wody bez zatrzymywania się na powierzchni ganku.

Ten ostatni sposób układania podłogi ma swoje wady, co wiąże się z ryzykiem obrażeń. Dotyczy to przypadków, gdy piękna połowa domu nosi buty ze szpilkami.

Poręcze drewniane

Jeśli mówimy o krokach, można je kupić gotowe. Ale jeśli chcesz zaoszczędzić budżet rodzinny, możesz zrobić to sam:

 1. Rozpocznij instalację kroków od dołu ciągu / kosoura. Wkręty samogwintujące służą do mocowania, których czapki są zagłębione w drewnie.
 2. Przede wszystkim zainstalowane są piony i po samych krokach.
 3. Jeśli masz kroki na kosoura, to łącznik jest bezpośrednio do niego przymocowany.

Gdy kroki są już gotowe, powinieneś się martwić o bezpieczny ruch na ganku, wznoszenie balustrady. Mogą być również wykonane z drewna. Szczególnie płoty na schodach są konieczne, jeśli kroki są większe niż trzy.

Podejmowanie kroków

Ogrodzenie dla ganku może być wykonane z kucia, kamienia lub cegły. W tym przypadku będzie wyglądać bardziej monumentalnie.

Pamiętaj o zapewnieniu dodatkowych funkcji zabezpieczeń. Obejmuje to powłokę antypoślizgową, która może być wykonana z gumy, gumy itp. Jest to bardzo ważne, ponieważ zamarznięta woda powoduje ruch na ganku i postępuje niebezpiecznie.

Decking z ganku

Więc zrobienie z drewna ganku to jedno. Innym jest zapewnienie mu długiego okresu eksploatacji. Chodzi o sposoby ochrony ganku drewna, porozmawiamy dalej.

Aby zorganizować ochronę ganku i stopni, konieczne jest wykonanie czaszy. Zapobiegnie to wnikaniu śniegu, deszczu i bezpośredniego światła słonecznego. Wszystko to negatywnie wpływa na drewno, zwłaszcza przy ciągłej ekspozycji. Jeśli ganek jest mały, wystarczy zbudować mały wizjer. Do baldachimu / dachu można używać różnych materiałów, tektury falistej, poliwęglanu, płytek itp.

Podczas regulacji czaszy lub osłony, ważne jest, aby filary podpory nie kolidowały z ruchem.

Ponadto od czasu do czasu zaleca się prowadzenie obróbki drewna. W tym przypadku będzie można obejść się bez gruntownej naprawy ganku przez długi czas.

Malowanie ganku

Taka jest zasada robienia drewnianego ganku. Jeśli masz już doświadczenie w tworzeniu takiego projektu, zostaw komentarz na końcu tego artykułu. Jeśli jesteś mistrzem nowicjatu, dostarczone przez ciebie diagramy i zdjęcia pomogą ci zaprojektować i wykonać całą pracę samodzielnie. Proponujemy również obejrzenie przygotowanego wideo.

W dostarczonym filmie możesz wyraźnie zobaczyć technologię wykonania ganku z drewna:

Na zdjęciach można zobaczyć różne wersje ganku z drewna:

Drewniany ganek

Drewniany ganek w domu domu z bali

Piękny ganek wykonany z drewna

Ganek z baldachimem

Taras werandowy wykonany z drewna

Ganek przy wannie

Mała konstrukcja

Oryginalne wykończenie

Balustrady do ganku drewnianego

Proste kroki

Jeśli zdecydujesz się zrobić drewniany ganek samodzielnie, proponowane schematy mogą pomóc Ci w opracowaniu własnego projektu:

Rysunek drewniany ganek

Rysunek ganku

Rysunek ganku z drewna

Struktura ganku

Projekt Porch and Steps

Obliczanie kroków

Schemat drewnianej klatki schodowej

Schemat mocowania ręki

Podstawa ganku

Montaż schodów na ganek

Schemat budowy ganku

Urządzenie z drewnianego ganku

Jak zbudować ganek z drewna - piękne i funkcjonalne przedłużenie wejścia do domu

Co to jest ganek, co to jest i jakie funkcje pełni?

Ganek jest przedłużeniem domu, który dzięki stopniom ułatwia wejście / wyjście do drzwi. Ponieważ weranda zazwyczaj ma czasza, jest to dodatkowa ochrona drzwi przed słońcem, deszczem i śniegiem.

Ponadto ganek pełni funkcję elementu dekoracyjnego, co sprawia, że ​​zewnętrzna strona domu jest kompletna, a jego obsługa jest wygodna.

Z reguły parametry ganku są przemyślane nawet na etapie budowy domu, chaty czy willi. Ale często ganek jest dołączony do istniejącej struktury.

Tradycyjnie do budowy ganku przed domem wykorzystywany jest ten sam materiał, z którego jest wzniesiony (np. Drewniany lub murowany). Ganek może być wykonany z drewna, betonu, metalu, cegły. Ważne jest, aby wybrany materiał (na schody, okładziny, wykończenie ganku) był w harmonii z ogólnym projektem domu.

Ze względu na to, że drewno jest najpopularniejszym, a także niedrogim i niedrogim materiałem, najczęściej ganek jest zbudowany z drewna. Dlatego szczegółowo omówimy (krok po kroku), w jaki sposób zorganizować konstrukcję drewnianego ganku. Inną przyczyną tarcicy jest łatwość obróbki drewna, co pozwala wykonać drewnianą ganeczkę własnymi rękami.

Drewniana weranda do prywatnego domu - projekt

Budowa zaczyna się od faktu, że opracowywany jest projekt uwzględniający:

 • Zwykły (prosty ganek), składający się z kilku etapów, z otwartymi lub zamkniętymi pionami, z poręczami lub bez nich. Prosty drewniany ganek jest niski i różni się od braku szerokiej posadzki.

Schludny ganek Drewniany ganek z poręczami Drewniany ganek bez poręczy Drewniany ganek o klasycznym kształcie

Drewniany ganek-patio Porch-patio z platformą z drewna Weranda z ogrodzonym terenem Weranda z masywnymi schodami

Drewniany taras werandowy Drewniana weranda

 • wbudowany ganek - wznosi się wraz z domem, ma wspólny fundament;
 • dołączony (dołączony ganek) - jest zakończony podczas działania domu.

Materiał na błotniki w prywatnym domu

 1. drewno;
 2. beton;
 3. metal (kucie, stal, żelazo);
 4. cegła (kamień).

Metody budowania drewnianego ganku

Możliwe jest wdrożenie w dwóch wersjach:

 • Na platformie o prostej i ściętej ramie

Bezpośrednia rama ganku - schemat Bezpośrednia rama ganku - rysunek Skośny szkielet ganku - schemat Skośny szkielet ganku - rysunek

Ta metoda jest prostsza i polega na tym, że drewniana skrzynia (lub ganek ganku z metalowego profilu) jest instalowana na przygotowanym obszarze, na którym ustawione są stopnie.

Ta opcja jest również bardziej budżetowa, może być wdrożona na każdym etapie budowy lub eksploatacji domu. Zamknięta drewniana weranda pozwala ukryć wszystkie wady, które pojawiają się w fazie budowy;

Rama ganku na wzmocnionej kosourze - schemat Rama ganek na zbrojonym kosoura - rysunek

Osobliwością tej metody jest to, że szkielet podstawy jest przygotowany tylko dla dolnej części Kosovra / Tetev, a górny jest wspierany przez belki lub płytę. Ten sposób budowania ganku daje więcej możliwości wdrożenia oryginalnych rozwiązań.

Jak zrobić ganek z drewna własnymi rękami bez błędów

Zanim opowiesz, jak zbudować drewniany ganek, opiszemy główne błędy, z którymi mogą się zmierzyć początkujący.

 • błędy stylistyczne. Wymiary, wygląd, materiał ganku powinny być w harmonii z ogólnym widokiem konstrukcji (projekt domu);
 • niedokładności w wymiarach ganku. Ganek powinien być proporcjonalny do głównego budynku;
 • błędy w pomiarach. Każdy parametr jest mierzony kilka razy i stosowany do obwodu;>

  Jak zbudować ganek w domu

  Materiał do wykonania ganku

  Aby stworzyć piękny ganek wykonany z drewna, potrzebujesz materiału budowlanego:

  • wsporniki będą pasować do belki o wymiarach 100 x 200 mm. Wielkość zależy od rodzaju ganku, oczekiwanego obciążenia, liczby podpór itp. Wybierając drewno na podpory lepiej jest preferować modrzew lub sosnę, dzięki obecności żywic, dobrze znoszą warunki pogodowe w każdych warunkach pogodowych;
  • do strefy wejściowej od schodów można użyć deski o grubości 30-50 mm;
  • wykończone tralki i balustrady. Lub belki i szyny do ich produkcji. Wymiary drewna zależą od parametrów przyszłego produktu.
  • Rozwiązania, kompozycje i impregnaty do ochrony drewna;
  • zaprawa cementowa (beton);

  Nawet prosty (typowy) rysunek, narysowany przez ciebie, pomoże uniknąć trudności w jego konstrukcji.

  Rysunek ganek powinien zawierać następujące dane:

  • wygląd ganku. Zapewnia możliwość wizualizacji ostatecznej formy struktury;
  • szerokość ganku - powinna być półtora razy szersza od drzwi (aby obliczyć szerokość werandy w ten sposób: 1,5 razy szerokość drzwi, będzie to minimalna dopuszczalna szerokość). Ta szerokość otworzy drzwi na ganku;
  • szerokość schodów do werandy (klatki schodowej) - powinna wynosić co najmniej 700 mm. W przeciwnym razie wystąpią trudności w przemieszczaniu się ludzi i przedmiotów po schodach;
  • położenie platformy (platform) na werandzie. Podłoga ganku powinna być poniżej progu (drzwi) o 30-50 mm. Opuszczone podest na ganku zapobiegnie blokowaniu się drzwi z powodu śniegu lub podniesienia ganku;
  • kąt nachylenia ganku;
  • fundacja. Rodzaje, głębokość złoża, charakterystyka gruntu pod nim;
  • liczba i wielkość stopni na ganku. Standard zaleca stosowanie następujących wymiarów stopni: wysokość - 170-180 mm, głębokość stopnia (bieżnik) - 300-350 mm. Pożądane jest, aby liczba kroków była nieparzysta. Takie wymiary ułatwią ruch na schodach;
  • obecność i położenie ogrodzenia (tralki i poręcze).

  Rysunek drewnianego ganku jako przykładowy przykład:

  Rysunek drewniany ganek o wymiarach

  W pracy jest to wygodne, gdy schemat drewnianej ganku jest wykonywany na dużym arkuszu papieru i zawsze jest przed oczami.

  Dobrą alternatywą jest tekturowy szablon wykonany w pełnym rozmiarze. Wzorzec szablonu z papieru jest niezbędny do wytworzenia marszu drabinowego na sznurku.

  Ganek wzór

  Drewniane schody na werandzie Prawidłowo dobrane i wylewane fundamenty pod drewnianą werandę - obietnica ich wytrzymałości i trwałości.

  Drewniane schody do werandy mogą być zainstalowane bez fundamentu. Ale jego wylewanie pozwoli uniknąć przesunięcia ganku z powodu sezonowego ruchu gleby.

  Budując ganek, możesz wybrać jeden z następujących rodzajów fundamentów:

  Kolumnowy fundament pod gankiem Stolbchaty. Dobry do lekkiej konstrukcji. Liczba filarów zależy od wielkości ganku.

  Fundament płyt pod gankiem. Strukturalnie jest to monolityczna płyta z betonu. Zaprojektowany do ciężkich (masywnych) konstrukcji. Podłoże płytkowe w większości przypadków nie wymaga wiązania do fundamentu głównego budynku (domu).

  Podstawa wstążki pod taśmą ganku. Ma znaczny margines siły, a jednocześnie wymaga mniejszych kosztów materiałowych. Wymagana jest paczka z fundamentem domu.

  Materiał jest przygotowany na stronę www.mydomik.net

  Jaka jest najlepsza podstawa do ganku?

  Część użytkowników zaleca wyposażenie podstawki do ganku. W tym przypadku prawdopodobieństwo rozbieżności między gankiem a domem jest wyeliminowane, tak jak przy użyciu kolumny. A także zmniejsza zużycie materiału w porównaniu z płytą. Złożoność układu tego typu fundamentów polega na tym, że musi on być związany z domem.

  Jak związać fundament werandy i domu?

  Po pierwsze, sąsiednie fundamenty ganku i domu muszą mieć jednolitą głębokość osadzenia.

  Miejsce łączenia (łączenia, łączenia) fundamentów nie powinno być natychmiast wypełniane, ale pozostawić lukę techniczną (szczelina 20-30 cm), w której będą elementy wiążące (kołki, łączniki).

  W starym fundamencie otwory w domu wierci się w odległości 50-60 mm, a kołki ze śrubami rozporowymi są młotkowane. Z nowego fundamentu ganku dokonaj wycofania zbrojenia do tych ćwieków. Właśnie podsumowałem (nie skręcam ani nie spawam).

  Po tym, jak nowa fundacja jest "rozliczona" 9raquo; (stoisko) rok (lub przynajmniej zima), najlepiej pod obciążeniem, można podłączyć armaturę (zawiązać, skręcić, spawać). Wlać spoiwo za pomocą betonu.

  Poniższy schemat pokazuje, jak zrobić ganek z drewna z kołkiem do domu.

  Wiązanie piwnicy ganku i domu - schemat Stos piwnicy ganku i domu - schemat

  Jaka jest głębokość piwnicy pod gankiem?

  Głębokość piwnicy na ganek musi odpowiadać głębokości fundamentu domu i jest poniżej poziomu zamarzania gleby.

  Taśma fundamentowa jest z pewnością doskonałym rozwiązaniem do budowy ganku. Jednak nie każdy potrzebuje masywnej konstrukcji. W końcu większość klatek schodowych na ganku budowana jest za pomocą sznurków lub cięciwy. W takim przypadku nie jest konieczne wypełnianie podkładu listwowego, ale preferowanie stosu lub kolumny. Przez ułożenie takiego fundamentu konieczne jest wykonanie betonowych "poduszek" 9raquo; pod nogami i podstawą sznurków / sznurków.

  Sposób budowy poduszki betonowej pokazano na schemacie.

  Schemat urządzenia ganku na poduszce betonowej

  Jak zbudować ganek z drzewa do domu

  Zastanów się nad technologią montażu błotników na słupach (szczudłach, słupach, belkach) wykonanych z drewna.

  Konstrukcja ganku na fundamencie w formie poduszki pod filarami (podpory podporowe) będzie uzasadniona tylko wtedy, gdy spełni się szereg zasad:

  • podstawa kosoury musi spoczywać na wodoszczelnej podłodze między fundamentem a drewnem Kosowa;
  • dla podpór lepiej jest zabrać drewno z gatunków iglastych, jest to korzystne w warunkach wysokiej wilgotności;
  • Drewno podpór należy traktować środkiem antyseptycznym;
  • głębokość montażu podpory co najmniej 800 mm;
  • Im szersza i bardziej masywna konstrukcja, tym więcej podpór powinno być;
  • Po betonie, który wylewa podpory, więdnie, trzeba sprawdzić ich wysokość. Różnica wysokości do poprawienia;
  • układanie podpórek na kłody jest obowiązkowe. Najlepiej, aby górna krawędź Kosovry została przymocowana do podkładów kolejowych.

   Ułożenie werandy ganku na wspornikach

   • na końcach podpór musisz wybrać kwartał. Zapewni to bardziej niezawodne wsparcie lagów i warstw.

   Zmył drewniany ganek

   Warto zauważyć, że nie ma fundamentalnej różnicy w sposobie budowy ganku do drewnianego domu lub murowanego. Ważne jest, aby dokonać świadomego wyboru rodzaju fundamentu i, jeśli to konieczne, prawidłowo wykonać jego wiązanie z fundamentem domu.

   Podłoga z klatki schodowej i instalacja schodów

   W tym wydaniu opinie użytkowników są różne. Niektórzy radzą, aby dopasować deski tak blisko siebie, jak to tylko możliwe, aby zapobiec pojawieniu się pęknięć nieodłącznie związanych z wysuszonym drewnem, a także aby uzyskać nachylenie 1,5-2 °, pozwalające na spokojny przepływ wody z podłogi.

   Inni zalecają pozostawienie szczeliny 2-3 mm, aby woda mogła swobodnie płynąć w dół. Postępując w ten sposób, argumentują, że luki te nie powodują obrażeń podczas chodzenia po podłodze (z wyjątkiem butów na szpilce do włosów). Drewniane schody na ganek - możesz kupić gotowe lub zrobić samodzielnie. Jeśli wybrana zostanie ta ostatnia opcja, poniżej zostanie przedstawiony szczegółowy opis.

   Jak zrobić schody do werandy z drewna

   Metody mocowania kroków do łańcucha Ustaw kroki począwszy od dolnej krawędzi łańcuchów / łańcuchów. Mocowanie wykonuje się za pomocą wkrętów samogwintujących, które należy utopić w drewnie, aby uniknąć obrażeń.

   Najpierw zamontowane są piony, a następnie krok. Wynika to z faktu, że łatwiej jest wytrzymać wymiary.

   Przy urządzeniu klatki schodowej na Kosoura - dołączone są schody. Opcje montażu kroków do łańcucha są pokazane na schemacie.

   Ważne jest, aby pamiętać, że w obecności więcej niż 3 kroków na klatce schodowej pożądane jest wyposażenie go w ogrodzenie. Ogrodzenie na ganek może być metalowe (kute, ze stali nierdzewnej), drewniane, ceglane, kamienne (lub betonowe). Drewniane balustrady na werandę mogą stać się nie tylko gwarancją bezpieczeństwa ruchu, ale także dodatkową ozdobą.

   Ozdobne ogrodzenie werandy wykonane z drewna Stylizowane ogrodzenie drewnianego ganku

   Powłoka antypoślizgowa na kroku ganku

   Z pytaniem, jak zrobić drewniany ganek wymyślony, teraz ważne jest, aby dowiedzieć się, jak przedłużyć okres jego działania.

   Jak chronić drewnianą werandę - opieka

   Baldachim nad gankiem ochroni drewniane schody i całą konstrukcję przed wpływem czynników zewnętrznych (od słońca, śniegu i deszczu). Szczególnie udany będzie drewniany wizjer nad gankiem drewnianego domu. W przypadku budynków wykonanych z innych materiałów (na przykład w przypadku domu z kamienia) zrobią to poliwęglan, tektura falista, dachówki lub inne materiały dachowe. Wizjer może być wykonany na stojakach lub bez nich. Najważniejsze jest to, że rekwizyty przyłbicy nie zakłócają ruchu.

   Przetwórstwo drewna dzieli się na wstępną eksploatację i eksploatację. Pierwszy polega na zastosowaniu specjalnych związków przed rozpoczęciem budowy ganku. Skład roztworów zmniejszy skłonność drewna do gnicia, deformacji, wysychania itp. A drugi - zapewni możliwość zachowania oryginalnego projektu. Do takiego przetwarzania można przeprowadzić malowanie, przetwarzanie za pomocą wosku lub lakieru.

   • Drewno sosnowe musi zostać otwarte (pokryte) farbą w niektórych warstwach i okresowo aktualizować warstwę;
   • Przed nałożeniem farby należy otworzyć (impregnować) drewno podkładem;

    Jak przymocować drewniany ganek - wideo

    Zgodność z powyższymi krokami stworzy piękną, niezawodną i funkcjonalną drewnianą werandę własnymi rękami.

    Komentarze (0)

    Projekt informacyjny dotyczący budowy domu własnymi rękami. Pełne lub częściowe kopiowanie materiałów witryny jest możliwe tylko po uzgodnieniu z administratorem

Dodaj komentarz

20 − 15 =